Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Toyota Avensis partea a IIIa
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42
M A R I U S
Edit by administrators: Aici este continuarea discutiei de la Toyota Avensis partea aIIa

Observ ca si partea a II-a a topicului Avensis a depasit 1000 posturi!La cat mai multe!In 2 saptamani maxim sper sa-mi vina si mie Avensisul de 2.2 150caluti!
_Constantin_
Bravo marius pentru alegere. Sa ne pui poze si sa ne zici cum ti-se pare fata de Corolla? Ar fi interesant.
_Constantin_
Am ajuns se pare trilogie.... ma bucur sa vad ca exista deja partea a III-a asta inseamna ca posesorii de avensis sunt :
1. Bine informati.
2. Tineri.
3. Moderni.
4. Conectati la internet( tongue.gif )
5. Atenti cu masina lor si curiosi in acelasi timp. cel putin una din cxategoriile de mai sus, daca nu chiar toate. Va urez un festiv S-o stapaniti sanatosi. Avensis RULZ.
drabisan
Constantin, ca sa te provoc sa faci si mesajul 1000: are Toyota un spoiler (sau cum s-o numi), care se monteaza pe portbagaj - absolut belea!!!!!!!!Dar e 700 de euro...Eu numar zilele pina mi-l iau...Ne facem frati de spoiler?
M A R I U S
Abia astept sa vina!Stau ca pe ace!Voua in cat timp v-au venit Avensisurile din momentul platii avansului?Parca sta timpul in loc!!! :evil:
Watcher
Luni plata vineri masina.
bratescu54590
marti plata , luni masina
_Constantin_
drabisan, stiam de spoiler pt avensis. mie mi-se pare cam scump si nu cred ca imi voi permite nici macar ca, coadou de Craciun. Oricum uite niste poze cu ce avem noi in craiova pe masina de drive-test. Si procedeul comnplicat de montaj( lipire smile.gif) )
_Constantin_
2. mai exista o varianta mult mai mare si aia nu prea imi place.
bebelacus
aveam un zgomot putin infundat care venea din portbagaj; era de la cutia aia din spuma pt. scule, care scule constau intr-una bucata levier. Cutia sta pe rezerva dar are un joc destul de mare si lovindu-se de marginile rezervei scotea acel zgomot cind plecam putin mai tare. Levierul l-am invelit intr-o cirpa si l-am pus linga roata, iar cutia in beci. Nasol e ca aia nu s-au gindit si ei la niste chestii asa marunte care iti fac viata mai usoara; altii au tot felul de chingi cu care o poti ancora pe roata de rezerva si nu se mai clinteste.
Un alt aspect: pe unde tineti triunghiul si trusa medicala? Nefiind locuri destinate, io, deranjindu-ma orice zgomot de obiecte alunecind prin portbagaj am pus o patura groasa dubla pe podeaua portbagajului si intre pliuri am pus si obiectele mai sus mentionate; nu se mai plimba in halul ala si daca se mai misca in vreun fel zgomotul e atenuat complet de patura (ca mentiune-patura era pusa oricum pt. protectia mochetei)
Acum o sa rida fanii VW de noi ca am scris asta despre masinile noastre perfecte dar mi se pare jenant sa apelezi la improvizatii care se pretau la batrina Dacie; nu se puteau face niste chestii mishto, ca la multi altii sa-ti fixezi triunghiul si trusa?
Voi pe unde le tineti si cum?
_Constantin_
Eu le tin in garaj. Serios. Nu prea a gasit nimeni o locatie optima. O sa incerc sa fac o improvizatie maine si va arat si voua ce a iesit.
bebelacus
In garaj am vrut si eu sa le bag dar s-a opus nevasta-mea; ba ca daca iti trebuie, ba ca politia etc. Ea se mai repede destul de des pe la Mangalia, Tulcea etc.
bebelacus
si daca mai stiti si cit costa apartori noroi pt avensis ar fi grozav; azi am fost pe la ei dar am uitat sa-i intreb. Cine are si poate sa bage niste poze ar fi grozav, ca sa vedem daca arata bine si nu strica linia masinii.
_Constantin_
Mi-am montat pneurile de iarna. mai multe detalii la Totul despre masina mea. Un singur lucru vreau sa intreb... exista cauciucuri cu profil de vara la fel de moi? La mine tinuta de drum de care ma tot plang era datorata mizeriilor alora de Michelin Primacy care sunt tari ca piatra.
drabisan
Ale mele sint Dunlop SP3000. Sint de 17". Isi merita toti banii dpdv stabilitate a masinii. Dar ele sint cele care dau galagia pina pe la 170-180. Dupa care incepe sa se auda vintul.

Am facut azi o mare constatare wink.gif. Am intrat pe un drum denivelat puternic de ratb si s-a intarit volanul si masina a frinat singura. E prima oara cind simt ESP-ul.
Am intors (v-am zis ca nu-s foarte zdravan la cap) si am repetat manevra cu ESP-ul off. Nu pot sa comentez ca prima oara nu s-ar fi comportat perfect, ea de una singura, dar fara ESP am putut sa fac ce am vrut eu. Apreciabil sistemul, clar super-safe manevra, dar tare ciudata senzatia cind o iau fiarele si electronica peste mine...

Aaaa, si e prima oara cind fac >300 km strict in Bucuresti. Consumul, in regimul ala tembel de Bucuresti: 12,6%. Ce-i drept, eu nu schimb sub 3000 nici batut. De fapt, in 75% din cazuri nu schimb sub 3800 biggrin.gif - asta e regim de Bucuresti, afara e altfel...
guerilla
QUOTE(drabisan)
A Consumul, in regimul ala tembel de Bucuresti: 12,6%. Ce-i drept, eu nu schimb sub 3000 nici batut. De fapt, in 75% din cazuri nu schimb sub 3800 biggrin.gif - asta e regim de Bucuresti, afara e altfel...


si mai zic amicii ca numa eu sint nebun laugh.gif
consum strict in bucuresti la mine 11.3% (rolla 1.6)
Legionaru'
QUOTE(bebelacus92825)
Acum o sa rida fanii VW de noi ca am scris asta despre masinile noastre perfecte dar mi se pare jenant sa apelezi la improvizatii care se pretau la batrina Dacie; nu se puteau face niste chestii mishto, ca la multi altii sa-ti fixezi triunghiul si trusa?
Voi pe unde le tineti si cum?


Se prind in partea dreapta a portbagajului!
Va pun eu poze maine. Dar dati o berula! beer.gif
bebelacus
acolo mi-am prins stingatorul; intr-adevar sint niste chingi cu ceva scai pe ele dar joaca plastic pe plastic si tot se aude.Tot trebe sa mai bagi o cirpa jos. Dar astept totusi pozeele; am defectul de a o lua cu concluziile inainte de a termina interlocutorul meu propozitia
bratescu54590
am facut un drum c-ta-buc. Masina se comporta super, dar ptr. ca nu pot depasi teribila viteza de 130 (rodaj) m-a facut unul cu un logan( ce rusine). In rest cam paraie cotiera. Ceva solutii?
bratescu54590
off topic: cand draq se da drumul la tronsonul drajna-fetesti?
_Constantin_
Sa stii ca o fi ea masina fiabila si cu pret/calitate bun dar la imbinari e slaba rau. La mine troncane ca naiba, nush ce sa-i mai fac. Am mers azi ca pasager intr-un mondeo si era pre-face-lift si avea 45.000 km si mergea superb, mult mai lin, nu se auze nimic in masina, denivelarile parca nu existau. pai eu in am a mea simt si calitatea asfaltului in fund si la urechi. Am tot amanat o programare la service dar au intervenit alte lucruri.
_Raduku_
citesc topicul de la primul post. Adevarat ca m-am apucat de citit dupa ce am luat masina, topicul fiind deja la partea a II-a pe la pagina 7-8 cred. Inca ma mai minunez ca posesorii de "botoase" nu au probleme "serioase" (exceptand acea pierdere de 2,5 l ulei la dieselul de 2,2 pe care tot nu am inteles de la ce a provenit). Nu prea scriu pt ca nu am avut probleme cu masina (are vreo 8k) dar de citit citesc tot ce postati voi aici. Respect etern si sa bem o beer.gif in cinstea partii a III-a.
Off topic: in paralel citesc si un forum de la renault (prietena mea are un megane), ce pot sa spun ... neseriozitate in service si costuri f mari ale componentelor, de ex. 7 mil oglinda si trebuia schimbata toata cu toate ca era crapat numai plasticul-noroc de casco)
Sa auzim de bine!
Florin93627
QUOTE(_Constantin_)
Sa stii ca o fi ea masina fiabila si cu pret/calitate bun dar la imbinari e slaba rau. La mine troncane ca naiba, nush ce sa-i mai fac. Am mers azi ca pasager intr-un mondeo si era pre-face-lift si avea 45.000 km si mergea superb, mult mai lin, nu se auze nimic in masina, denivelarile parca nu existau. pai eu in am a mea simt si calitatea asfaltului in fund si la urechi. Am tot amanat o programare la service dar au intervenit alte lucruri.

Esti sigur ca ai postat mesajul pe topicul corect?????? Vorbesti de Avensis?
M A R I U S
Constantin,, eu cred ca pur si simplu ai avut tu ghinion!Da' ghinion tata, nu gluma!Corolla mea dupa 80k nu zdrangane si nu troncane deloc!Or fi astea de 1.6 mai pacatoase,da' parca prea multe probleme ai avut cu ea!Sincer sa fiu, daca as fi in locul tau as vinde-o dracu' cat mai e noua!
_Constantin_
Florin93627 creca stiu pe ce topic sunt. Am inteles aluzia ta. biggrin.gif

MARIUS nu stiu cum dracu am avut tocmai eu ghinion, am ales masina japoneza ca ma saturasem de kkt de masina frantuzeasca, am avut un Megane inainte. Sa vedem ce zice si serviceul dar cred ca pana in vara o dau si iau altceva. Nu e posibil... masina de 15.000 km troncane ca dracu si nici macar nu stiu de unde... din toate partile se aude ceva. Singurul avensis cu care mai merg constant e a lu Legionaru si aia nu troncane deloc, are mai multi km si merge mult mai repede decat mine. Nu merg decat pe drumuri bune, benzina buna.... ce pot sa fac EU mai mult?
M A R I U S
QUOTE(_Constantin_)
Florin93627 creca stiu pe ce topic sunt. Am inteles aluzia ta. biggrin.gif

MARIUS nu stiu cum dracu am avut tocmai eu ghinion, am ales masina japoneza ca ma saturasem de kkt de masina frantuzeasca, am avut un Megane inainte. Sa vedem ce zice si serviceul dar cred ca pana in vara o dau si iau altceva. Nu e posibil... masina de 15.000 km troncane ca dracu si nici macar nu stiu de unde... din toate partile se aude ceva. Singurul avensis cu care mai merg constant e a lu Legionaru si aia nu troncane deloc, are mai multi km si merge mult mai repede decat mine. Nu merg decat pe drumuri bune, benzina buna.... ce pot sa fac EU mai mult?
La 15000 km troncane ca dracu....da-o repede cat mai merge,ca mi-e ca pe la vreo 30-40mii o pui pe butuci biggrin.gif Acuma pe bune , daca o dai ,ce te gandesti sa iei?Iti recomand tot un Avensis facelift 2.2 biggrin.gif biggrin.gif
Bodi
Ati auzit de ceva rechemari in service pentru inlocuirea axului volanului?
Eu am avut-o la tinichigerie saptamana trecuta si m-au sunat sa-mi spuna ca mi-au schimbat si chestia asta...
LE intreba cineva de aparatori de noroi - am pus eu anul trecut 4.600.000, nu mi-au luat bani pe manopera
vio
dap . azi ma duc si eu , dureaza cam 5 ore am intzeles. Avensis ai Corolla modele de 1.6 - 1.8....
bratescu54590
momentan, am o singura problema: troncane cotiera( banuiesc ca e de la sistemul de prindere al compartimentului inferior). Vreo idee cum se remediaza? Cam devreme totusi. 1000km
M A R I U S
S-or fi remediat problemele si troncanelile o data cu face-liftul? blush.gif Sper ca da.....
_Constantin_
Nici nu m gandesc sa mai iau Avensis. Daca o sa mearga bine financiar ma gandesc la noul Mondeo sau Toyota Auris. Sa vedem ... nu pot sa spun ca sunt total nemultumit dar ma deranjeaza troncanelile astea. E exagerat sa spui ca nu mai ajung la 40.000 km cu ea. In afara de electromotorul ala pacatos cu volanta nu am avut alte probleme... nu am suierat la oglinzi, nu am probleme cu bateria, nu imi mananca ulei... dar ar putea sa aiba toate aceste probleme dar sa nu troncane. Mi-se pare esential intr-o masina de clasa asta un singur lucru : linistea deplina.
Bogdan92964
Problema: O vibratie (greierash) in bord zona de deasupra torpedoului. Avensuis 2.0 d-4d 1000km. A mai avut cineva ceva asemanator?
S O R I N
Fiecare cu cel doare.

In sfarsit am rezolvat problema cu bateria.Le a venit celor de la service

un tester pt baterii.L au pus si cum ma asteptam rezultatul a fost ca nu

mai are parametrii normali.O sa ma sune cand o sa vina o baterie

noua,beneinteles pe garantie .

Visavi de greierasi sau troncaneli,am 35 mii km dar nu am avut mari

sunete,sau au fost si au disparut singure..

Mi se pare deja prea mult sa spui ca pt niste amarate de sunete

ai vrea sa scapi de masina.....

Oricum fiecare cu parerea lui.
M A R I U S
Am o intrebare...Intrucat astept sosirea unui 2.2 Sol, ma intrebam daca insertia de lemn de la niv bordului e chiar lemn sau o imitatie de plastic?Mie nu prea mi se pare a fi lemn, dar cine stie...pana la urma indiferent daca e lemn sau plastic sa nu se desprinda sau sa scartaie,troncane etc!De ex stiu sigur 100% ca la Audi A4 e lemn.Sper sa fie si la Avensis!
P A U L
M A R I U S Iti spun cu siguranta ca este un plastic cu imitatie de lemn. Fara nici un dubiu.
P.S. Nu mai spera.
_Constantin_
E plastic original din arborele de plastico biggrin.gif

SORINE eu sunt de acord cu tine dar nu stii ce troncaneli sunt in a mea. Mici greierasi or sa apara la orice masina dar intre a mea si a lui florin e mare diferenta, a vazut si el cu ochii lui.

Zgomotul din zona torpedoului este de la filtrul de polen... o sa dispara sau daca nu dispare desfa-l si pune-l la loc ca se poate sa dispara.
Watcher
As vrea sa revenim putin la discutia cu bateria mai mare.
Am intrebat si pe parintii mei care sunt amandoi profesori universitari de fizica, mama fiind chiar specializata pe electricitate. Am mai adunat urmatoarele informatii/teorii:

o baterie 'mai mare' inseamna o cifra mai mare de Amperi-ORA nu de Amperi in sine. Asta pot sa spun si eu ca stiu si eu ce scrie pe baterie: 45Ah (55, 65 ,etc). Adica este vorba despre 'rezervorul de curent' pe care il are: poate produce 45 de amperi intr-o ora, nu ii pune pe toti pe fir deodata.

Si atunci, daca rezistenta circuitelor e aceeasi iar voltajul pe care il da bateria e acelasi, amperajul pus pe fire de bateria mai mare va fi acelasi cu amperajul pus pe fire de bateria mai mica, fara sa strice instalatia.
Diferenta e ca rezista mai mult timp - 'rezervor' mai mare.

Acuma asta e ce am inteles eu din discutiile cu ei, putem reveni putin la problema cu schimbatul bateriei cu una mai mare?
Legionaru'
Baterie mai mare se poate pune!
Dar pe banii nostri! Eu o sa fac treaba asta.

V-am zis ca am schimbat becurile stock cu unele Philips.Mie mi se parea ca pe faza lunga bat ciudat. Duminica am desfacut becul de pe dreapta si nu era asezat bine in soclu. L-am asezat corect si luni am spalat masina si , surpriza, farul nu s-a mai aburit! Sper sa fi fost de la bec si sa nu mai fiu nevoit sa schimb farul!
Legionaru'
Deci va prezentati cu berula! biggrin.gif

Alex93763
Plata azi, vine tocmai pe 14 decembrie.... pana atunci, bicycle.gif
Forumul asta e per total mai tare decat orice reclama la Toyota...
Chestia cu troncanitul... e vorba de asta noua, cu facelift? Am vazut diferentele de la bord (aia de drive-test era fara, iar alta din show-room era cu). Insa materialele folosite? Imbinarile? Greierashii?
S O R I N
QUOTE(Legionaru')
Baterie mai mare se poate pune!
Dar pe banii nostri! Eu o sa fac treaba asta.


Eu nu inteleg.Cum la service Craiova se da liber la a pune orice baterie si

la Pitesti se spune ca nu e voie?

Aici au fost destul de clari :"am intrebat la Bucuresti si nu se da voie cu

baterie mai mare "

Oricum eu sunt multumit ca pana la urma se va rezolva.
_Constantin_
Buna chestia cu reclama...Referitor la materiale.. sunt aceleasi la amandoua la bord, s-au schimbat decat niste butoane si tapiteria. Treaba cu troncanitul este doar la mine, e ghinionul meu caracteristic, nu e ceva generalizat, din contra se pare ca rezista foarte bine in timp. Ai facut o alegere buna, nu-ti face griji.
Legionaru'
Apropos de materiale:luni am spalat masina si la spalatorie am fost nevoit sa trag masina unuia care o lasase la spalat si nu mai venea. o Skoda Octavia 2. Diferenta de materiale mare intre Octavia si Avensis!
drabisan
QUOTE(Legionaru')
Baterie mai mare se poate pune!
Dar pe banii nostri! Eu o sa fac treaba asta.

V-am zis ca am schimbat becurile stock cu unele Philips.Mie mi se parea ca pe faza lunga bat ciudat. Duminica am desfacut becul de pe dreapta si nu era asezat bine in soclu. L-am asezat corect si luni am spalat masina si , surpriza, farul nu s-a mai aburit! Sper sa fi fost de la bec si sa nu mai fiu nevoit sa schimb farul!



Hihihi,
Aceiasi timpenie am patit-o cu Almera. Daca tot nu am schimbat becurile pe faza scurta (vezi niste pagini mai sus), am zis sa le pun pe Almera. Si se aburea ca naiba farul din stinga. Am umblat un pic si gata cu abureala!
drabisan
QUOTE(_Constantin_)
Treaba cu troncanitul este doar la mine, e ghinionul meu caracteristic, nu e ceva generalizat, din contra se pare ca rezista foarte bine in timp.

Incearca un acatist totusi. Pari a fi singurul cu probleme. Eu am un amic cu una de 60k. A dat el >14mil la revizie, dar inca e incintat. Plinge ca nu si-a luat-o cu cruise, doar atit...
_Constantin_
Am incercat. Am chemat preotu cand eram cu ea in service ca parca tot ce reparam se duce dracului. I-a facut o slujba sau nush ce, ca nu prea ma pricep.
M A R I U S
QUOTE(Legionaru')
Apropos de materiale:luni am spalat masina si la spalatorie am fost nevoit sa trag masina unuia care o lasase la spalat si nu mai venea. o Skoda Octavia 2. Diferenta de materiale mare intre Octavia si Avensis!
In ce sens ca nu am priceput?! blush.gif
Legionaru'
De la gara spre centru! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

In Octavia sunt materiale mult mai slab calitativ si mai prost imbinate decat in Avensis! :wave:
bratescu54590
QUOTE(Legionaru')
De la gara spre centru! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

In Octavia sunt materiale mult mai slab calitativ si mai prost imbinate decat in Avensis! :wave:


la fel si fata de vectra
Alex93763
Stiu ca exista undeva in partea I sau II o cerere similara, insa va rog spuneti-mi si mie cum sa fac sa am la semnatura logo-ul toyotei pe care o astept... . Thanks
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.