Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Toyota Avensis partea a IIIa
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42
Legionaru'
QUOTE(alin94962)
Ale mele la 23000 km (cele de pe spate, pe care le-am schimbat), aveau cca 1 mm uzura. Cand le-au comparat nu le-a venit sa creada, atat de putin erau uzate...


Aveau 1 mm uzura si le-ai schimbat?
drabisan
QUOTE(MotorHead)
Nu obligatoriu. In cazul in care mergi mai sportiv ai uzura mai mare la placute, chiar daca nu franezi aiurea (in curbe etc.). Si mai depinde si de traseu.


Mie-mi spui? Eu la Almera, cu mers sport (cit poate), dar mai ales in Bucuresti (cit se poate), le-am consumat pe cele de pe fata la 14k si un pic. La 30 le-am schimbat si pe cele de pe spate.
Clar nu se compara materialul, dar pe fata erau asa de mincate incit se aprindea senzorul nivelului de lichid de frina cind apasam pedala smile.gif. Asta la 14k. La 30 nu mai erau asa de mincate, material o idee mai bun si mai mult lichid de frina - au pus prima oara lichid sa nu se mai aprinda martorul si apoi au schimbat placutele.

Sint convins ca ar trebui sa conduc absolut sedat sa ma tina placutele 40k. Ca sa ajung la 95 cu cele de pe spate - nu cred ca in viata asta.

La Avensis, dupa cum se inegresc jantele pe fata...e clar ca nu mai apuca placutele sa faca masina 2 ani.
Apropos: cine stie? Se aprinde ceva cind sint tocite placutele? Sau tre sa ma prind dupa cum tine frina? E ceva cum e la Passat cu un fir pe placute care se rupe cind sint aproape mincate si aprinde vreun bec?
vio
nope ai un fir de metal care face ca trenu cand pui frana . este semnal acustic .. e si in carte descris...la LC nici nu se compara placutele de rana cu cele de la turisme... si nici discurile de frana . e altceva
_Constantin_
La mine se aude sunetul ala ca trenu si mi-au zis de la service ca e normal ca din cauza ca sunt placutele ecologice. Am 19000 km si merg destul de tare si mai ales franez destul de mult. Cred ca am folosit frana de motor de 3 ori de cand am cumparat masina. biggrin.gif Oare o fi timpul sa schimb si placutele?
vio
nu cred Constantine, e mai degraba asa ca un scrahnet se aude ca e fier pe fier ce zici tu se aude si la corolla mea si la primul set de placutze de la Avensis dar decat alea pe fatza atat si se aude doar cateodata . uita te la nivelul de lichid de frana si vezi cat de uzate sunt placutzele in functie de cat de jos este lichidu sunt si placutzele uzate
drabisan
Vio, nu am nimic cu tine, dar iti dai seama cum suna "la LC nici nu se compara placutele de rana cu cele de la turisme... si nici discurile de frana . e altceva"?
Mie imi pare a puii corii?

Daca Land-ul avea frine de carbon intelegeam. Dar alea sint doar la masinile "iubite" de Constantin, fara presuri si fara instalatie de sunet. Pina la noi ordine, frinele tuturor masinilor sint un anume fel de material pe discuri dintr-un anume fel de otel. Deci nu e in nici un caz vreo revolutie.

Suna ca naiba ce ai zis tu si de aia protestez.

As fi puternic dezamagit daca la Avensis nu exista nici un fel de senzor destept pentru avertizarea "consumului" de placute, dar asta e problema mea personala.
O sa iau manualul ala la mina si o sa incerc sa aflu ce spune Avensisul in caz de placute.
Legionaru'
QUOTE(drabisan)
O sa iau manualul ala la mina si o sa incerc sa aflu ce spune Avensisul in caz de placute.


Tzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz!
vio
drabisan crede ma ca la cat de obosit sunt io acum nici nu mai vad bine ce am scris , sorry pt greseli , am mai zis o data pe aici legat de greselile de scris si exprimare, nu toti suntem mici invatzatzi sau scriitori , no offence.asa as putea sa lansez si io intrebare incuietoare: cine a inevta mersul pe dreapta in Europa si nu a ramas pe stanga ? intzelegi voi la ce ma refer.. e asa cum am scris si io nu au decat senzori de avertizare sonora.
drabisan
QUOTE(vio70407)
drabisan crede ma ca la cat de obosit sunt io acum nici nu mai vad bine ce am scris , sorry pt greseli , am mai zis o data pe aici legat de greselile de scris si exprimare, nu toti suntem mici invatzatzi sau scriitori , no offence.asa as putea sa lansez si io intrebare incuietoare: cine a inevta mersul pe dreapta in Europa si nu a ramas pe stanga ? intzelegi voi la ce ma refer.. e asa cum am scris si io nu au decat senzori de avertizare sonora.


Nu era vorba de scris, stai tu calm ca nici eu nu sint vreun doctrand in litere (intreb nevasta cind am nevoie, dar nu mereu). M-ai contrariat cu marea diferenta a Landului fata de Avensis. Sper sa zici tu miine care e, ca sint curios.

Florine, deci zgomotul e indicatorul? Fuck, acum, in sfirsit, sint frustrat de Passat-uri. Or fi tedei-urile fumigene, dar la aia e un indicator nice-to-have. Care au un pret, ce-i drept, dar asta chiar as fi vrut sa am si eu...FUCK!
_Constantin_
Sa inteleg ca nu trebuie sa imi fac griji? Ma gandeam ca pe la 30.000 sa le schimb, bineinteles ca daca e nevoie mai devreme ma supun.
alin94962
QUOTE(Legionaru')
QUOTE(alin94962)
Ale mele la 23000 km (cele de pe spate, pe care le-am schimbat), aveau cca 1 mm uzura. Cand le-au comparat nu le-a venit sa creada, atat de putin erau uzate...


Aveau 1 mm uzura si le-ai schimbat?


Da, pentru ca aveam acel uruit la franarea la viteza mica. Zgomotul venea de la placutele de pe spate, asa ca le-am propus celor de la Toyota sa le schimbam, iar daca se inlatura problema as fi suportat eu costul placutelor. Acu nu stiu ce sa mai zic, uruitul persista si la astea noi. Dar repet, se aude doar la viteze mici, de regula sub 10-15 km/h. Eu m-am temut ca din cauza duritatii materialului din placute sa nu raman fara discuri prematur. Se pare insa ca totul e in parametrii normali.
alin94962
QUOTE(vio70407)
nope ai un fir de metal care face ca trenu cand pui frana . este semnal acustic .. e si in carte descris..


Vio, nu te supara, dar despre ce carte vorbesti tu?? Ca in cartea tehnica a masinii nu scrie asa ceva. Cumva vorbesti de un manual al producatorului? Ca un fel de carte tehnica? Si daca da, de unde poate fi downloadat ca mi-ar servi si mie. Acum pe bune, daca stie cineva cum poate fi gasit un asemenea manual. Cred ca ne-ar folosi multora dintre noi.
vio
in manualul care ti se da cu mashina acolo scrie
alin94962
QUOTE(drabisan)
La Avensis, dupa cum se inegresc jantele pe fata...e clar ca nu mai apuca placutele sa faca masina 2 ani.


Nu fii convins de asta! Si la a mea sunt negre jantele si nu numai alea de pe fata. Cu toate astea, placutele de frana fata si spate aveau cca 1-1,5 mm uzura. Deci eu spun sa stai linistit, ca apuci 2 ani fara sa le schimbi.
alin94962
QUOTE(vio70407)
in manualul care ti se da cu mashina acolo scrie


Am gasit, e la pag.256.
Multumesc.
Bogdan92964
rog pe cine are ultimul tip de avensis sa se uite la indicatorul de viteza medie, cum se comporta atunci cand pleci de pe loc, se reseteaza sau nu (tre sa stati cu ochii pe el sa prindeti momentul). va rog pentru ca m-am contrazis cu cei din service tunari pe tema asta .
bratescu54590
QUOTE(alin94962)
QUOTE(bratescu54590)
revin cu zgarieturile: Am facut o forma de polish, s-a mai estompat, presupun ca in momentul in care masina e murdeara nu se mai vede deloc.


E bine ca s-a mai estompat si e rau ca nu vor dispare complet.
Sigur ca daca masina e murdara nu se mai vad, dar presupun ca preferi sa circuli cat mai mult cu ea curata, nu???
Ce produs ai folosit, ca poate il incercam si noi astia cu urme pe masini?


sonax cred. Un tub care seamana cu tubul de sampon.
alin94962
[/quote] sonax cred. Un tub care seamana cu tubul de sampon.[/quote]

Ala-i produsul, recomandat de Legionaru'.
Legionaru'
Domnilor ma bucur ca v-am fost de ajutor.
Urmeaza sa imi iau o ceara lichida de la Sonax si o sa revin cu impresii.
_Constantin_
V-ati intrebat vreodata cum arata un Avensis dupa un accident real? Eu nu dar din pacate un "amic" din Egipt cu care mai schimbam pareri despre Avensis a suferit azi noapte un grav accident. A iesit din masina fara nici o zgarietura, usile s-au deschis fara probleme, airbagurile s-au deschis, PURTA CENTURA. Avea 130 kmh cand un idiot a intrat pe contrasens, el a virat dreapta, a lovit parapetul si s-a rasturnat de 2 ori. Asta e rezultatul. Eu zic ca se comporta exemplar.
_Constantin_
2
_Constantin_
3
alin94962
QUOTE(_Constantin_)
V-ati intrebat vreodata cum arata un Avensis dupa un accident real? Eu nu dar din pacate un "amic" din Egipt cu care mai schimbam pareri despre Avensis a suferit azi noapte un grav accident. A iesit din masina fara nici o zgarietura, usile s-au deschis fara probleme, airbagurile s-au deschis, PURTA CENTURA. Avea 130 kmh cand un idiot a intrat pe contrasens, el a virat dreapta, a lovit parapetul si s-a rasturnat de 2 ori. Asta e rezultatul. Eu zic ca se comporta exemplar.


Mai bine nu vedeam...
Bine ca a scapat. Masina nici nu arata prea rau...
_Constantin_
Pai aste e foarte impresionant ca a scapat fara o vanataie si masina arata de parca s-a lovit frontal la 40kmh. Plafonul e foarte putin deformat chiar daca masina s-a "sprijinit" in el de doua ori si a mers pe plafon cativa metri. Masina a fost gasita rasturnata deci a mers pe capota mai mult. In orice caz ma simt mai sigur cand vad asemenea chestii.
Legionaru'
Acestea sunt adevaratele teste.Degeaba ai 5 stele cu plus daca intr-o chestia din asta iesi destul de "sifonat". Si imi reamintesc de persoane care spun ca masina lor are 150 CP pe lista cu performante dar cand e pe strada nu prea se demonstreaza ce e scris acolo. :wave:
_Constantin_
Update la accidentul tipului din Egipt .... Se pare ca airbagul nu s-a deschis, intelesesem eu gresit si cu toate astea a iesit nevatamat, cu atat mai impresionant.
Aveti aici un link cu masina dupa accident.

Avensis rasturnat de 2 ori la peste 130 kmh
vio
pai la rasturnare nu prea se deschid aibagurile .. oricum farurile nu sunt sparte asta e tare smile.gif
Dan52141
ma bucur ca a scapat cu viata dar eu zic sa nu ne ambalam si sa ridicam in slavi avensisul, cine stie cum s-a rasturnat, in ce pozitie a picat si multe alte aspecte ale accidentului... sa te rastorni la 130km/h ... totusi eu cred ca a beneficiat de o conjunctura favorabila, eu zic ca nu ar trebui sa ne simtim mai siguri acum in avensis, intr-o alta conjunctura intr-un accident la 130km/h ar putea sa fie facut varza avensisul ... uitati-va numai la test crashul frontal la 50 de km/h sa vedeti ce stricaciuni apar, dar la 130 km/h blush.gif te faci varza ... eu zic ca a avut un noroc enorm si ca masina a aterizat intr-o pozitie care a favorizat-o si a dus la stricaciuni "minime" ... mare noroc a avut
_Constantin_
Stii care e faza... aia lovesc masina la 50kmh de un zid de beton. intr-un accident de cele mai multe ori nu lovesti un zid ci alta masina sau mai multe... biggrin.gif Masina s-a rasurnat pe asfalt si s-a oprit pe plafon si a "mers" asa vreo 30 sec.

Indiferent de conjuncuta de producere a accidentului totusi e o masina rasturnata ( el zice ca avea 190 kmh dar exagereaza, probabil socul) la viteza mare in orice caz si arata ca o masina lovita usor in parcare.

Cele 5 stele ale avensisului s-au acordat pentru impenetrabilitatea cabinei, unde a obtinut scoruri maxime, volanul nu se misca, scaunele nu se misca, pedalele cad, iar per total "cabina" ramane intacta. Dupa mine poate sa se faca bucati la orice lovitura daca eu scap cu viata, pana la urma asta e scopul unei calatorii cu masina... sa ajungi in viata la destinatie.

Toata lumea o spune si o mai spun si eu: PURTATI CENTURA.
_Constantin_
NEWS: A aparut noul numar Top Gear, si la pagina 156 puteti vedea si masinuta mea. Am incercat sa fac o "reclama" buna masinii pentru ca desi a mea a fost cu ghinion e nasol ca o tara intreaga sa citeasca o parere negativa. Pe aceasta cale fac un apel la dealerul Craiova, care stiu ca urmareste acest forum ... sa nu mai zica nimeni ca eu am parere proasta despre voi. critica e constructiva, lauda e buna decat in momentele cheie.
M A R I A N
Am vazut articolul si cred ca cei de la Toyota ar trebui sa-ti dea gratis cel mai tare Avensis diesel pentru reclama facuta. Pe bune!
bratescu54590
de la o vreme a inceput sa scartie scaunul soferului, si bordul, destul de enervant, mai ales cand franez brusc. Exista ceva solutii? Multumesc
drabisan
Aia cu scaunul o experimentez si eu de la o vreme. Dar am crezut ca e din cauza kilogramelor "cistigate" de sarbatori. Oricum nu e stresant, doar haios...
vio
niste vaselina siliconica la shinele de jos si la imbinarea spataului cu tablia de sezut si zic ca nu ar mai trebuii sa scartzaie ca doar de acolo provine scartzaiitul , banui nu ?
bratescu54590
QUOTE(vio70407)
niste vaselina siliconica la shinele de jos si la imbinarea spataului cu tablia de sezut si zic ca nu ar mai trebuii sa scartzaie ca doar de acolo provine scartzaiitul , banui nu ?


cu bordul, ceva idei?
vio
sincer mie si avensisu mi se pare ca e facut un pic shubred , fata de Corolla E 12 si asta vb din experientza proprie ,,, la avensis mai scartie ceva se mai aude un troncanit de la suspensii ( e ceva tehnologic ) un sunet de undeva , e la corolla nu am asa ceva nici scartz nici zgomot de suspensie nimic , nu zic ca nu e o mashina buna dar totushi are ceva minus la unele fine finisari wink.gif si cred ca imbinarile dintre plasticaraie cedeaza sau se lasa mai repede

daca va uitati inseara asta sau si maine poate pe www.toyota.ro si cititi la avensis date tehnice o sa vedeti ca motorul de 2.0 VVT-i are injectie directa common rail =)))))) de tot... smile.gif)=)))) trebuie dat afara ala de se ocupa de website , daca schimba baietzii intre timp oricum am facut print scren biggrin.gif .... of of .. mai mai smile.gif
vio
QUOTE(bratescu54590)
QUOTE(vio70407)
niste vaselina siliconica la shinele de jos si la imbinarea spataului cu tablia de sezut si zic ca nu ar mai trebuii sa scartzaie ca doar de acolo provine scartzaiitul , banui nu ?


cu bordul, ceva idei?


de[inde de unde din bord smile.gif la Avensis la mine scartiai de ex incuietoarea de la torpedo si cu un fas de ulei siliconic sa rezolvat ... biggrin.gif ce sa zic .. tre sa vezi de unde , daca nu cam greu , cei de la sevice or sa strambe din nas daca le zici smile.gif
bratescu54590
QUOTE(vio70407)
QUOTE(bratescu54590)
QUOTE(vio70407)
niste vaselina siliconica la shinele de jos si la imbinarea spataului cu tablia de sezut si zic ca nu ar mai trebuii sa scartzaie ca doar de acolo provine scartzaiitul , banui nu ?


cu bordul, ceva idei?


de[inde de unde din bord smile.gif la Avensis la mine scartiai de ex incuietoarea de la torpedo si cu un fas de ulei siliconic sa rezolvat ... biggrin.gif ce sa zic .. tre sa vezi de unde , daca nu cam greu , cei de la sevice or sa strambe din nas daca le zici smile.gif


am sunat la toyota si au zis ca trebuie sa scoata bordul, sa puna un burete pe undeva( cica e o problema comuna). Aceasta operatiune ar dura o zi. Cam mult. Ma gandeam la o solutie mai simpla. O sa incerc cu un spray cu silicon lubrifiant. Sper sa mearga
vio
nu cred ca o sa mearga , daca ti au zis ei asa in seamna ca e un luft undeva intre 2 componente si nu ai ce sa ii faci . tre umplut cu buretele ala de ti au zis ei . parerea mea .
_Constantin_
Oare cei de la pitesti or sti de treaba asta cu luftul? Ca parca pe mine nu m-ar deranja asa rau sa o las o zi intreaga in service.
alin94962
Constantine, oferta cu H7 GT 150 e inca valabila, ca drept sa-ti spun m-ar cam interesa? Astept inca vreo 2 zile sa vad niste cotatii pentru Blue vision, dupa care voi lua o hotarare.
Deci, spune-mi te rog cum sta treaba.
_Constantin_
Aline becurile le am si in consecinta le-as putea instraina dar problema e ca suntem cam departe ... si sa umblu pe la posta sa trimit colete nu prea imi vine. In orice caz daca nu iti place pretul celor noi ... fac un efort si ti-le trimit.
alin94962
QUOTE(_Constantin_)
Aline becurile le am si in consecinta le-as putea instraina dar problema e ca suntem cam departe ... si sa umblu pe la posta sa trimit colete nu prea imi vine. In orice caz daca nu iti place pretul celor noi ... fac un efort si ti-le trimit.


OK. Merci. Oricum, nu e graba, deci nu-i musai sa te duci la posta in aceste zile. Lasa-ma pana poimaine si te anunt. Iar daca le voi lua de la tine, o sa le trimiti cu plata la destinatie, te interesezi sa nu achiti nici-o taxa de expeditie. Mai tinem legatura.

In alta ordine de idei, trebuie sa schimb un telescop pe fata, care de mult timp a inceput sa cloncane, la inceput mai discret iar acum parca mai evident.
L-am rugat pe dealer sa se intereseze daca nu ar trebui schimbat si celalalt in acest context. Daca ei vor spune ca nu, asta e, ma impac cu ideea ca totusi n-am decat 27000 km si deci cel bun nu e foarte uzat.
Daca voi totusi stiti ca sunt obligati sa le schimbe pe amandoua, va rog dati-mi de stire...
M A R I A N
[/quote]sincer mie si avensisu mi se pare ca e facut un pic shubred , fata de Corolla E 12 si asta vb din experientza proprie ,,, la avensis mai scartie ceva se mai aude un troncanit de la suspensii ( e ceva tehnologic ) un sunet de undeva , e la corolla nu am asa ceva nici scartz nici zgomot de suspensie nimic , nu zic ca nu e o mashina buna dar totushi are ceva minus la unele fine finisari si cred ca imbinarile dintre plasticaraie cedeaza sau se lasa mai repede[/quote]
Ati auzit de astfel de probleme si la Avensis facelift?
drabisan
Intrebare pentru detinatorii de 2.0 VVTi: la voi scrie pe spate 2.0?
De ce intreb: pina acum am vazut ca scrie 2.0 doar in combinatie cu D4D pe aripile din fata.
Dar azi am vazut un Avensis la care scria pe spate 2.0 si nu scria pe aripi D4D. Daca nu ma insel am mai vazut o data asta, in trecut. Azi m-am uitat super-atent - ca stateam toti ca prostii la coada - si clar lipsea D4D de pe aripa dreapta si nu avea nici o gaurica ceva sa zic ca l-ar fi luat un prieten.
Nu era face-lift.

Intreb pentru ca pe a mea nu scrie si, intr-un moment de paranoia, m-am gindit ca nu stiu unde scrie pe masina/in masina ca e motor de 2l. Doar pe acte scrie. E vreun alt inscris care sa arate ce cilindree are motorul?
vio
pai parca decat la aia benzina scrie 2.0 asa au aparut primele modele avensis si stiai ca sunt de 2.0 L benzina , ce le au sucit ei ... chiar vis a vis de mine sta cineva care are un Av de 2.0 L si ii scrie decat pe spate atat
Dan52141
si eu am vazut se doua ori pana acum versiunea veche de avensis la care scia 2.0 pe spate si atat si mi-am inchipuit ca este cea de2 l vvti dar am mai vazut si altele la care nu scria nimic, nici 2 nici 1.6 nici 1.8 .... alea erau cu siguranta pe benzina dar din afara nu puteai sa-ti dai seama ce capacitate au. ... cam ciudat nu ... banuiesc insa ca daca scrie in acte chiar asa si este ca nu e de joaca cu chestiile astea
Legionaru'
Drabisan, tot diesel era si ala.Motorizarile pe benzina nu au inscriptionata cilindreea.
In alta ordine de idee, ieri mi-a montat "defectiune" modulul de oglinzi.O sa revin cu un filmulet sa vedeti ce face. biggrin.gif
bratescu54590
problema scartaitului de la scaun s-a rezolvat cu spray cu silicon lubrifiant. La bord nu am incercat inca pentru ca ar trebui sa am o forma de canula ptr. a putea baga prin toate gaurile spatiile alea.
Dan97672
Nu scrie 2.0 pe benzina.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.