Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Toyota Avensis partea a IIIa
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42
mircea89110
Am fost ieri la Toyota in Pitesti, la revizia de 45.000 Km
marti am sunat, miercuri m-au programat
1. Nota 10 la ospitalitate;cafea expresso la discretie, computer cu internet, vizibilitate spre atelier, amabilitate... sun insa si cativa akolo care n-au capu' cu ei.
2. Le-am zis :
- zgomot la roti in spate (acel zdranganit pe care-l auzi doar pe cubica)
- scartzait la roti fata la franare usoara
- usile fata fac un zgomot usor, tot pe cubica, in coltul de sus, parca n-ar fi bine stranse din balamale
- vreau sa verifice amanuntit :amortizoarele, articulatiile la roti si directia
- va verifice ce se aude pe sub bord, undeva pe sub volan si parca putin in dreapta, alt tip de zgomot; oricum, doar pe cubica, nu intotdeauna si nu se aud decat f incet ...dar se aud !
A durat de la 12.30 pana pe la 16.30
- ulei = 180 ron
- filtru = 28 ron
- 4 bujii = 78 ron
- placute fata = 330 ron !!!!! numai 2 buc ...
manopera revizie = 90
inlocuire placute = 50
reglaj directie = 120
verificarea amortizoarelor si verificarea directiei nu au costat nimic
dar reglarea neregulilor pe directie a durat 2 ore si a costat 120 ron

constatari personale (unele nu sunt inca certitudini ) :
- parca a mai crescut consumul la turatii mici si a scazut cel la turatii mari
- nu mai am zgomote : la usi , la franare, sub bord
- amortizoarele si franarea erau OK
- articulatiile sunt OK (aici nu stiu ptr ca si daca ar fi nu cred ca ar spune pentru a nu fi inlocuite pe garantie )
- la directie erau mici probleme cu paralelismul (de la stanga fata - dreapta spate )
per total:
fff scumpe placutele de frana
inca am retineri in ceea ce priveste increderea si profesionalismul personalului din service-le romanesti
oricum, sunt 99% multumit
ps
le-am zis de becuri Philips X-treme Power +80% H7 la Ausburg...
st-by pentru cine vrea in max 20 zile ... revin cu detalii .
S O R I N
Placutele le am schimbat si eu la a mea si tot atat au costat....

Sunt intradevar cam scumpicele...

P.S. La mine a fost nevoie la 30 000 km sa le schimb,decat pe fata.
Legionaru'
Acum 2 zile cand spalam masina am stat de vorba cu cineva care venise la spalat cu un Peugeot Partner si din vorba in vorba mi-a zis ca la ultima revizie a platit 10 mil. pe ulei , filtru ulei si filtru motorina.

offtopic.gif

Stapanirea,cum zicea si Constantin, trecem la partea a IV-a a topicului?
Bogdan92964
QUOTE(ciprian101051)
Pentru Bogdan: am vazut ca detii un avensis 2.0 D4D ce poti sa-mi spui despre motor? cat consuma real urban/extraurban? cam care este pretul reviziilor? cat de tare se aude zgomotul motorului in interior?


So,
drum buc - poiana brasov cu forjare inclusiv pe serpentine : consum 6.1
drum buc - barlad mers 70-90 prin sate si <=150 afara : consum 5.3
drum buc - sinaia mers rapid dar nu forjat : consum 5.2
drum buc - sinaia mers in coloana facut 4 ore : consum 6.3
drum sinaia - buc mers rapid dar nu forjat : consum 4.8

in bucuresti pe ultimii 200km : consum 9.3
in bucuresti mers mai sportiv : consum 11
in bucuresti mers maximum de linistit cat sunt in stare eu in cursul sapt: consum 8
in bucuresti in weekend : consum 7

Zgomotul motorului in interior mi se pare in regula, doar la accelerari se aude ceva mai pregnant, dar e normal. in schimb ma enerveaza tot felul de zgomote de la plasticele (sau cine stie de la ce) din bord, sunt f dezamagit dpdv asta de vedere

revizii n-am facut pana acum (am 5000km)
P A U L
Ciprian a scris,
......
Maine ma duc si pe Stefan cel Mare si in Militari sa vad cum stau lucrurile si va tin la curent......


Nu stiu daca ai ajuns in Stefan cel Mare sau in Militari dar eu iti pot spune cu siguranta ca cele doua locatii sunt doar magazinele celor din Pipera iar Toyo Motors este dealer-ul astora de la Toyota Romania, la fel ca si ceilalti din tara.

Ca atare preturile si conditiile sunt similare cu cele din Pipera.
Han.solo
QUOTE(drabisan)
Deocamdata caut magazie de cd-uri cu citire de mp3 si emitator FM. Au cei de la Alpine ceva de genul, dar sint tare zgirciti la detaliile tehnice...
Dupa asa ceva chiar imi plinge inima...

E cam nasparlie solutia cu fm. Am incercat si eu cateva emitatoare si nu mi-a placut solutia.
Ideal ar fi un DVD-player mp3.
P.S. O magazie de mp3 compatibila costa acum un an ... 600 Euro. Un tweeter costa 100Euro (!) si mai bine ca nu am luat originali ca la Avensis chiar nu i-am auzit in functiune.
Cojan101193
Sunt un viitor posesor de Avensis d4d 2.2.
Provocare:
Pe care din actuala gama de culori ati alege-o si de ce?
Cum arata bordul bej, din experienta voastra? blush.gif

Mersi
Marius97586
QUOTE(Cojan101193)
Sunt un viitor posesor de Avensis d4d 2.2.
Provocare:
Pe care din actuala gama de culori ati alege-o si de ce?
Cum arata bordul bej, din experienta voastra? blush.gif

Mersi


Interiorul bej e mai spectaculos din punctul meu de vedere decat cel inchis, dar si mai greu de intretinut. Se murdareste f repede si trebuie sa ai grija mai ales la pasageri sa nu-ti murdareasca ceva prin interior. Din punctul meu de vedere, as alege interiorul deschis (ceea ce am facut), dar e chestie de gusturi repet.
Plusuri la interiorul bej: impresia artistica.
Plusuri la interiorul inchis: intretinerea mai usoara.
Cojan101193
Nu stiu, dar parca volanul si plansa de bord negre nu prea merg cu cremul ala...

In schimb cealalta varianta pe tonuri de gri parca e, desi mai sumbra blink.gif , mai reusita.

Si mai e ceva: culoarea bleumarin, care arata f bine, vine obligatoriu cu bord crem la Sol. Cam naspa... blush.gif
Legionaru'
Combinatia asta o are Marius! biggrin.gif
Marius97586
QUOTE(Legionaru')
Combinatia asta o are Marius! biggrin.gif


Intr-adevar, combinatia asta o am, si mi-a placut f mult de prima oara cum am vazut-o, chiar se potriveste f bine interiorul ala cu albastrul inchis de pe avensis. Dar din nou revin la ce am zis mai sus, e chestie de gusturi...
Legionaru'
Marius, m-ai inteles gresit. Si mie imi place si abia astept sa o vad la intalnire.
Eu zimbeam de situatia ivita.
vlademir68887
QUOTE(Han.solo)
QUOTE(drabisan)
Deocamdata caut magazie de cd-uri cu citire de mp3 si emitator FM. Au cei de la Alpine ceva de genul, dar sint tare zgirciti la detaliile tehnice...
Dupa asa ceva chiar imi plinge inima...

E cam nasparlie solutia cu fm. Am incercat si eu cateva emitatoare si nu mi-a placut solutia.
Ideal ar fi un DVD-player mp3.
P.S. O magazie de mp3 compatibila costa acum un an ... 600 Euro. Un tweeter costa 100Euro (!) si mai bine ca nu am luat originali ca la Avensis chiar nu i-am auzit in functiune.

Asa e, emitatoarele fm sunt jenant de slabe, se aude cu fasaituri, haraituri si toate alea. M-am resemnat ca ciobanul din miorita, nici nu dau 600 de euro pe magazie de cd ori mp3-uri.
vio
nu e mai eftin sa ti iei un HDD extern pe usb si sa il conectezi la interfatza de magazie??? tot lucru ala este parca biggrin.gif? si costa si mai putin ca HDD pe usb il recunoaste ca si pe stick biggrin.gif
ciprian101051
chear toate sunt platinium, olive si gri???
am fost la Toyota Romania pe Stefan cel Mare in Bucuresti si am vrut sa dau comanda pentru 2.0 d4d, SW, luna, culoarea bronze dar nu era in stocul de Grecia.
Astia cred ca lichideaza stocul grecilor din moment ce mi-au spus ca nu poate sa dea o comanda la fabrica in UK si mai grav nu pot sa-mi garanteze pretul masinii........ ceva de genul..... DAM COMANDA, PLATIM AVANSUL DAR CAND VINE, PESTE 4-5-6 LUNI SE POATE CA PRETUL SA FIE DE 30.000 euro si atunci ori o luati la pretrul asta ori pierdeti avansul.
Asta-i firma seroiasa???

Voi ce culori aveti si cat a trebuit sa asteptati pentru ele?
Legionaru'
Bai fratilor, domnii de la Toyota Romania au luat-o razna?
Cum nu pot sa garanteze pretul? blink.gif
Azi un prieten mi-a zis ca are ceva probleme cu al sau computer de bord si nu se poate schimba decat cu aprobare de la Bucuresti ( se demonteaza, se trimite la Bucuresti,constata ei daca face sau nu obiectul garantiei). Service la Craiova de ce mai este?

Domnilor de la Toyota Romania,stim ca navigati alaturi de noi pe acest forum, insa ar fi un lucru mare sa mai tineti cont si de parerile si doleantele noastre.Speram ca respectul fata de client sa fie altul decat la Porsche Romania, Renault etc..Suntem posesori Toyota, ne mandrim cu marca, insa daca lucrurile continua sa mearga pe aceeasi panta descendenta mi-e teama ca multi dintre actualii posesori cand vor fi pusi in situatia sa isi schimbe masina se vor indrepta cu pasi repezi spre alte marci.
vio
QUOTE(ciprian101051)
chear toate sunt platinium, olive si gri???
am fost la Toyota Romania pe Stefan cel Mare in Bucuresti si am vrut sa dau comanda pentru 2.0 d4d, SW, luna, culoarea bronze dar nu era in stocul de Grecia.
Astia cred ca lichideaza stocul grecilor din moment ce mi-au spus ca nu poate sa dea o comanda la fabrica in UK si mai grav nu pot sa-mi garanteze pretul masinii........ ceva de genul..... DAM COMANDA, PLATIM AVANSUL DAR CAND VINE, PESTE 4-5-6 LUNI SE POATE CA PRETUL SA FIE DE 30.000 euro si atunci ori o luati la pretrul asta ori pierdeti avansul.
Asta-i firma seroiasa???

Voi ce culori aveti si cat a trebuit sa asteptati pentru ele?


pai plateste mashina in avans toata iti si ad 3 % si nu or sa aiba incotro cu pretul mashini wink.gif) biggrin.gif



platesta toata mashina in avans biggrin.gif
Han.solo
QUOTE(vio70407)
nu e mai eftin sa ti iei un HDD extern pe usb si sa il conectezi la interfatza de magazie??? tot lucru ala este parca biggrin.gif? si costa si mai putin ca HDD pe usb il recunoaste ca si pe stick biggrin.gif


M-ai bagat in ceata la chestia asta Vio!
Deci HDD pe usb= ca sa citesti de pe el iti trebuie un CPU cu interfata USB, gen IPOD. Nu discut aici daca trebuie FAT32 si vede doar 30GB, asta e alta discutie.
Boon, ai deci un fel de Ipod si iesirea sa audio o conectezi la interfata de magazie? Sau la un line-in?
Sau cumva interfata de la CD spre magazie are mufa si citeste USB?
ciprian101051
QUOTE(vio70407)
QUOTE(ciprian101051)
chear toate sunt platinium, olive si gri???
am fost la Toyota Romania pe Stefan cel Mare in Bucuresti si am vrut sa dau comanda pentru 2.0 d4d, SW, luna, culoarea bronze dar nu era in stocul de Grecia.
Astia cred ca lichideaza stocul grecilor din moment ce mi-au spus ca nu poate sa dea o comanda la fabrica in UK si mai grav nu pot sa-mi garanteze pretul masinii........ ceva de genul..... DAM COMANDA, PLATIM AVANSUL DAR CAND VINE, PESTE 4-5-6 LUNI SE POATE CA PRETUL SA FIE DE 30.000 euro si atunci ori o luati la pretrul asta ori pierdeti avansul.
Asta-i firma seroiasa???

Voi ce culori aveti si cat a trebuit sa asteptati pentru ele?


pai plateste mashina in avans toata iti si ad 3 % si nu or sa aiba incotro cu pretul mashini wink.gif) biggrin.gif



platesta toata mashina in avans biggrin.gif


nu am cum sa platesc masina in avans fiindca nu vor sa-mi ia banii pentru o masina care inca nu s-a fabricat. Problema este ca Toyota Romania nu lucreaza direct cu fabrica din Anglia ca sa isi permita sa dea comanda pentru o anumita culoare. Toyota Romania este un subdealer a grecilor si vand doar ce astia le pun la dispozitie.
Oricum un minus mare pentru Toyota Romania si un plus pentru consultantul de vanzari care mi-a explicat toate datele problemei si nu a incercat sa ma incante cu o proforma semnata valabila doar 5 zile.
Pana la urma probabil voi lua argintiu, tin prea mult la marca asta ca sa nu pot trece peste obtiunea de culoare, dar totusi, din optiunile si asa putine nu mi-a mai ramas nimic de ales.
bebelacus
Argintiu!?
Buna alegere, ca am si io tot d'ala biggrin.gif

chestia cu vopseau e ca orice altceva, tot o chestie de gust. mie mi-a placut argintiul folosit pe avensis mai mult decit argintiul folosit de alti producatori. plus ca o prinde si bine. si parca bate si mai multe nuante in functie de lumina de afara.
in schimb, am vazut o culoare pe un avensis nou, ceva vinetiu, exact ca o patlagea. nasol la praful din romania, dar spalata arata demential.
_Constantin_
QUOTE(Legionaru')
Bai fratilor, domnii de la Toyota Romania au luat-o razna?
Cum nu pot sa garanteze pretul? blink.gif
Azi un prieten mi-a zis ca are ceva probleme cu al sau computer de bord si nu se poate schimba decat cu aprobare de la Bucuresti ( se demonteaza, se trimite la Bucuresti,constata ei daca face sau nu obiectul garantiei). Service la Craiova de ce mai este?

Domnilor de la Toyota Romania,stim ca navigati alaturi de noi pe acest forum, insa ar fi un lucru mare sa mai tineti cont si de parerile si doleantele noastre.Speram ca respectul fata de client sa fie altul decat la Porsche Romania, Renault etc..Suntem posesori Toyota, ne mandrim cu marca, insa daca lucrurile continua sa mearga pe aceeasi panta descendenta mi-e teama ca multi dintre actualii posesori cand vor fi pusi in situatia sa isi schimbe masina se vor indrepta cu pasi repezi spre alte marci.



O sa se aleaga praful, iti spun eu, cel putin in alte service-uri am inteles ca nu se intampla asta. Fii sigur ca multi care vor avea probleme vor prefera sa mearga in alta parte. Nu e vina celor de la craiova ci a importatorului. Daca inainte stateam 2-3 sapt in medie pentru o piesa comuna acum sa vezi intervale de asteptare. O sa ne saturam, o sa fie mai ieftin sa mergem in Buc la reparatii. Probabil asta si e ideea. Probabil.
alin94962
Eu cred ca e ceva izolat, de scurta durata si nu putem generaliza.
E clar pe de alta parte ca masini mai multe vandute inseamna si mai multa bataie de cap si o stare de apatie...vis-a-vis de client. Totusi cred ca Toyota prin reprezentantii sai nu se va lasa si nu va cobori standardul oferit proprietarilor...Sper...
Legionaru'
QUOTE(_Constantin_)
Nu e vina celor de la craiova ci a importatorului.


Sigur, asta am spus si eu.
ncristi
QUOTE
Speram ca respectul fata de client sa fie altul decat la Porsche Romania, Renault etc


Imi pare rau sa va dezamagesc dara baetii de la renault isi imbunatatsesc serviciile din ce in ce mai bine smile.gif

Probabil ca dupa ce au luat-o in barba in ceea ce priveste vanzarile si-au dat sema de cateva lucruri pe care alte marci concurente abia acum le descopera smile.gif
Legionaru'
ncristi, bravo lor! Dar sa nu fie o minune! blush.gif
Daca ar mai taia putin si din costurile de intretinere ar fi lideri incontestabili pe piata.
vio
[quote="ciprian101051

nu am cum sa platesc masina in avans fiindca nu vor sa-mi ia banii pentru o masina care inca nu s-a fabricat. Problema este ca Toyota Romania nu lucreaza direct cu fabrica din Anglia ca sa isi permita sa dea comanda pentru o anumita culoare. Toyota Romania este un subdealer a grecilor si vand doar ce astia le pun la dispozitie.
Oricum un minus mare pentru Toyota Romania si un plus pentru consultantul de vanzari care mi-a explicat toate datele problemei si nu a incercat sa ma incante cu o proforma semnata valabila doar 5 zile.
Pana la urma probabil voi lua argintiu, tin prea mult la marca asta ca sa nu pot trece peste obtiunea de culoare, dar totusi, din optiunile si asa putine nu mi-a mai ramas nimic de ales.[/quote]


culoarea este gri-auriu smile.gif cu 2 nuantze smile.gif cu e si blue-light, alb perlat bleu - albastrui biggrin.gif e f misto si antipraf , jeg si ce mai este pe la noi prin tzara
bebelacus
intrebare:
cum e distributia la noul motor de 2 litri diesel de 126 cp? pe lant sau pe curea? am intilnit ambele opinii la citiva posesori de avensis facelift din cta. parca scria ceva in cartea tehnica dar nu mai gasesc. stie cineva. For sure!
drabisan
Iarasi un drum lung...
La dus: nici un fel de alergat, mers constant (era gol), medie 102km/h. Consum 8.2
La intors, tot gol, tot mers constant, dar mult mai repede (medie 115), consum 9,3.
Dupa ce am mers vreo 140km cu 160 constant (pe GPS, bordul arata 170 si) nu m-am asteptat la vreun consum mic.
Mi se pare dragut totusi, pentru un motor de 147.
Stiu, or sa inceapa oamenii cu diesel sa imi spuna cum fac ei aceiasi medie, pe mai mult de 100km, cu 2% wink.gif
Dar tare dragut ce nu se aude benzina la 4100 de ture constaaaaaaaaant...
Cojan101193
QUOTE(Legionaru')
Combinatia asta o are Marius! biggrin.gif


Marius, poti sa-mi trimiti si mie o poza cumasina ta albastra cu bord crem?

Mersi :wave:
Bogdan92964
QUOTE(Legionaru')
ncristi, bravo lor! Dar sa nu fie o minune! blush.gif
Daca ar mai taia putin si din costurile de intretinere ar fi lideri incontestabili pe piata.


Lideri la vanzari sunt nu zic nu.Dar nu vreau sa mai aud de masini Renault. Eu lucrez la ei, am avut un Megane, nu spun ca a fost o masina cu probleme mari dar costurile de intretinere mi se par nesimtite. Sa dai peste 1000 eur la rev de 60000 km sau sa fie nevoie sa schimb servofrana dupa 70000km (alte 15 mil) sau sa esiste scurgeri la caseta de directie dupa aceeasi km (alte 27 mil daca vroiam sa o schimb) mi se pare aiurea. Sper sa nu fie chestii asemanatoare si cu avensisul. Ce mi se pare mai bun la renault este comp de bord, mult mai precis si mai multe informatii.
alin94962
QUOTE(Bogdan92964)
QUOTE(Legionaru')
ncristi, bravo lor! Dar sa nu fie o minune! blush.gif
Daca ar mai taia putin si din costurile de intretinere ar fi lideri incontestabili pe piata.


Sa dai peste 1000 eur la rev de 60000 km



blink.gif ?????
_Constantin_
Da da eu am dat 24.000.000 la 60.000 km si era in 2003 asta si era modelul vechi deci cu siguranta se poate.
alin94962
Mi se pare exagerat de-a dreptul...dar nu imposibil.
ncristi
Schimbarea kittului distributie costa in jur de 15 mil cu manopera cu tot insa valoarea revizieie se mareste pt ca de obicei la 60k se schimba lichidul racire, lichidul de frana, placute de frana toate filtrele, dicuri frana, placute frana spate, schimbat bujii nu mai spun de evetualele bucsi uzate etc

Din ce stiu in afara de kit distributie (pt ca anumite motoare toyota au distributia pe lant) si la toyota se schimba toate chestiile enumerate mai sus.

De fapt la mai toate marcile reviziile "mari" costa mult.
Bogdan92964
QUOTE(ncristi)
Schimbarea kittului distributie costa in jur de 15 mil cu manopera cu tot insa valoarea revizieie se mareste pt ca de obicei la 60k se schimba lichidul racire, lichidul de frana, placute de frana toate filtrele, dicuri frana, placute frana spate, schimbat bujii nu mai spun de evetualele bucsi uzate etc

Din ce stiu in afara de kit distributie (pt ca anumite motoare toyota au distributia pe lant) si la toyota se schimba toate chestiile enumerate mai sus.

De fapt la mai toate marcile reviziile "mari" costa mult.


la seat un prieten a dat 15mil la revizia mare
al t prieten la renault a trebui sa schimbe pana si electromotrul, ca sa nu mai spun ca schimbarea fuliei de alternator a devenit o operatie oblig la revizia mare la megane
+
pana in 60k au picat toate bobinele (3.4 mil *4)

si pot continua
ciprian101051
Am fost azi la dealer si printre altele mi-a dat si o lista cu costurile aproximative a reviziilor
Avensis 1.6 si 1.8 si 2L benzina
15000 km - 400 ron
30000 km - 850 ron
45000 km - 450 ron
60000 km – 1150 ron
Avensis 2.0 d4d si 2.2 d4d
15000 km – 550 ron
30000 km – 900 ron
45000 km – 550 ron
60000 km – 1400ron
Placutele de frana sunt : fata 300ron pentru toatre modelele, 210ron pentru benzina si 180ron pentru diesel pe spate

A aflat cineva cand se incheie promotia la Avensis? astept sa intre o masina in stoc si m-as bucura sa prind si reducerea asta de cateva sute de euro.
Clauss92942
incearca cu garantie
Han.solo
Cam scumpe reviziile mici, mai ales la diesel! Asta in conditiile in care Euro nu a crescut de acum doi ani, cand erau sensibil mai mici.
Revizia mare o fac saptamana asta, chiar sunt curios de pret...
Pentru ncristi: distributia pe curea nu prea mai exista la Toyota. Doar vechiul motor diesel de 2l si poate motoarele mici de la Yaris (ca diesel-ul e tot pe lant). Iar curelele se schimba la 105000.
De schimbat discurile nu vad de ce e nevoie. Iar placutele unii le schimba chiar mai repede...
alin94962
QUOTE(ciprian101051)
Am fost azi la dealer si printre altele mi-a dat si o lista cu costurile aproximative a reviziilor
Avensis 1.6 si 1.8 si 2L benzina
15000 km - 400 ron
30000 km - 850 ron
45000 km - 450 ron
60000 km – 1150 ron



Pai ce sa mai zicem, ca revizia la 15000 a fost 280 Ron anul trecut, iar acum fac revizia la 30000, care va fi undeva la 500 Ron.
Cred ca fiecare service are politica proprie a preturilor.
Saptamana viitoare va voi anunta cat a fost costul la 30000.
Bogdan67053
QUOTE(bebelacus92825)
intrebare:
cum e distributia la noul motor de 2 litri diesel de 126 cp? pe lant sau pe curea? am intilnit ambele opinii la citiva posesori de avensis facelift din cta. parca scria ceva in cartea tehnica dar nu mai gasesc. stie cineva. For sure!


Distributia la modelul anterior de 2 litri diesel cu 116 CP este pe curea iar la motorul nou de pe Avensis-ul cu face lift, New Corolla Sedan sau Auris de 2 litri diesel si 126 CP este pe lant si se schimba undeva la 400.000 km.
vio
QUOTE(Bogdan67053)
QUOTE(bebelacus92825)
intrebare:
cum e distributia la noul motor de 2 litri diesel de 126 cp? pe lant sau pe curea? am intilnit ambele opinii la citiva posesori de avensis facelift din cta. parca scria ceva in cartea tehnica dar nu mai gasesc. stie cineva. For sure!


Distributia la modelul anterior de 2 litri diesel cu 116 CP este pe curea iar la motorul nou de pe Avensis-ul cu face lift, New Corolla Sedan sau Auris de 2 litri diesel si 126 CP este pe lant si se schimba undeva la 400.000 km.


nu se schimba , se arunca o data cu motorul smile.gif) sau cu mashina
bebelacus
multzam de informatii; suna bine.

acum, am si eu un pont pt voi,cei interesati. Intereseaza pe cineva o Mazda 6 diesel de 120 cp in varianta de dotare TE, ceva de genul asta, dotari echivalente Avensis Luna la 17,000 cip, noua-0 km, etc. Nu stiu pe undesa bag asta , la publicitate probabil, insa nu este a mea, pontul e sigur. Poate pe forumul Mazda. Cred ca cel mai bine e pe PM
Cojan101193
Salut,
Maine ma duc sa depun garantia pt Sol 2.2 D4D. Cu Dumnezeu inainte!
Mai am doar o noapte sa decid intre gri inchis - bord gri si bordeaux - bord crem. Oare ce mi-o spune Mos Ene?.. :angel:

P.S. In orice varianta va trebui s-astept 2+1/2 luni ca s-o aduca din Anglia
Mama lor.. :bandit:
_Constantin_
bordeau cu bordul crem. E super combinatia. blush.gif
_Constantin_
Azi am verificat si eu uleiul... nivelul e nemodificat, culoarea e ok. Mai am 4000 km pana la revizie si m-am uitat si la filtre, cel de aer e murdar rau dar cel de polen e destul de curat(are 6000 km).
Legionaru'
Sambata am si eu revizie.
Revin cu un colaj de foto surpriza! biggrin.gif
_Constantin_
Florine la tine reviziile sunt ca plinul, la fiecare 1000 km. biggrin.gif In orice caz daca si masina ta va avea probleme la cum o intretii tu... eu imi iau bicicleta si ma apuc de slabit. blush.gif
gigel98758
[quote="Alexandru95761"]
......1. La pornirea de pe loc si numai dupa ce motorul a fost oprit in prealabil se aude de undeva de la motor sau de pe langa roata din dreapta fata un zgomot ca un tac scurt. Acest lucru nu se intampla dupa ce plec de la stop sau chiar daca am stationat mai mult, dar nu am oprit motorul. Ce soricel o face acest zgomot?.....

Nou proprietar de Avensis 1.8 vvt-i; 500km la bord
Am sesizat un zgomot, in aceleasi conditii de pornire ca la Alexandru, numai ca acest zgomot suna ca o piatra care loveste in aripa interioara si e destul de tare. Aceeasi localizare, dreapta fata.
Am citit toate posturile de pe forum, inainte de a achizitiona masina, si nu cred ca s-am mai plans cineva inafara de Alexandru de zgomotul asta.
Am citit si raspunsul pentru Alexandu, de la Legionarul. Dar: numai noi auzim acest zgomot? Poate e ceva referitor la acel sistem de siguranta...si nu ar trebui sa se auda, sau nu asa tare.
Si, te rog, Legionarule, daca stii mai multe despre acest sistem ...
Multumesc!
M A R I A N
N-are nimic, n-o mai cauta in fund atata! Se activeaza VSC-ul sau TRC-ul! Dupa ce ajunge la 25 km/h face "clanc-ul" asta. E FOARTE NORMAL! Dealerii astia nu va explica chiar nimic inainte de a va preda masina?!
gigel98758
QUOTE(Marian67562)
N-are nimic, n-o mai cauta in fund atata! Se activeaza VSC-ul sau TRC-ul! Dupa ce ajunge la 25 km/h face "clanc-ul" asta. E FOARTE NORMAL! Dealerii astia nu va explica chiar nimic inainte de a va preda masina?!


E primul meu post aici, am 500km facuti cu masina asta (fost conducator de Megane), zgomotul se aude la 10 km/ora si daca te deranjeaza dealerii nu-i problema mea. Te rog, daca stii despre ce-i vorba sa explici frumos, daca nu - nu.
Multumesc!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.