Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Toyota Avensis partea a IIIa
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42
P A U L
vio, avand in vedere ca te-ai edificat in final, ca foliile nu au nici o legatura cu transportul, si spunand ca ai gasit acel site cu foliile de protectie te-as ruga sa-l postezi pe aici pe undeva pentru ca este chiar necesar, cel putin dp meu dv. Eu, unul sunt obsedat de zgarieturi, pietricele si altele. Vopseaua pe Toy este foarte slaba ca rezistenta la zgarieturi, duar este ecologica. Farurile in schimb sunt de plastic si sunt la fel de sensibile la matuit, zgariat, samd. In concluzie sunt numai ochi pe posturile tale viitoare. :coffee:
vio
QUOTE(Paul51061)
vio, avand in vedere ca te-ai edificat in final, ca foliile nu au nici o legatura cu transportul, si spunand ca ai gasit acel site cu foliile de protectie te-as ruga sa-l postezi pe aici pe undeva pentru ca este chiar necesar, cel putin dp meu dv. Eu, unul sunt obsedat de zgarieturi, pietricele si altele. Vopseaua pe Toy este foarte slaba ca rezistenta la zgarieturi, duar este ecologica. Farurile in schimb sunt de plastic si sunt la fel de sensibile la matuit, zgariat, samd. In concluzie sunt numai ochi pe posturile tale viitoare. :coffee:





:)unde am zis eu asta ???? nu cred ca am zis....o sa caut s avad unde am vazut si o sa postez pt ce modele de toyo sunt disponibile filmele astea de protectie pt faruri smile.gif
Liviu95935
M'am hotarat sa imi iau masina noua, iar, dupa ce am vazu mai multe modele ale mai multor producatori, am ramas pe toyota Avensis de 1,8l, echipare Luna. Ce parere aveti de modelul acesta? Am auzit numai lucruri bune despre toyota, dar as vrea sa stiu parerea celor care sunt fani vechi ai masinilor japoneze.

va multumesc

P.S. as vrea s'o iau in leasing. Cei de la Toyota nu lucreaza cu o anumita firma de leasing sau banca. Care credeti ca e cea mai buna alegere in ceea ce priveste firma la care sa merg pentru leasing?
Alexandru95761
QUOTE(Liviu95935)
M'am hotarat sa imi iau masina noua, iar, dupa ce am vazu mai multe modele ale mai multor producatori, am ramas pe toyota Avensis de 1,8l, echipare Luna. Ce parere aveti de modelul acesta? Am auzit numai lucruri bune despre toyota, dar as vrea sa stiu parerea celor care sunt fani vechi ai masinilor japoneze.

va multumesc

P.S. as vrea s'o iau in leasing. Cei de la Toyota nu lucreaza cu o anumita firma de leasing sau banca. Care credeti ca e cea mai buna alegere in ceea ce priveste firma la care sa merg pentru leasing?


Corect, Toyota Avensis este o alegere excelenta din toate punctele de vedere. Din discutiile de pe forum motorul pe benzina de 1,8 pare super ok cu toate ca eu personal, daca ar fi sa-mi iau benzina, l-as lua pe cel de 2 l (acum am un 2,2 d4d si sunt multumit de cei 150 CP). La varianta Luna nu ai cruise control, care pentru mine cel putin reprezinta o optiune importanta. In rest ai de toate ca la varianta Sol.
Sa nu te gandesti ca 1,8 sub capota reprezinta o submotorizare pentru ca nu este adevarat. Am un prieten care are 1,6 si este foarte multumit. Motorul de 2l benzina este doar o chichita de-a mea.
In principiu firmele de leasing sunt cam toate la fel. Castiga si ei si intr-un fel castigi si tu. Sunt destul de corecte si cel mai important este faptul ca respecta contractele, adica nu se trezesc sa adauge tot felul de taxe nestipulate pe nicaieri. Eu am lucrat pana acum cu Motoractive, HVB leasing si nu am avut a ma plange. !Atentie!!! Leasingul nu este o varianta ieftina!!!!!!!!!!! Este, insa, o varianta eficienta atunci cand nu ai sau cand nu vrei sa blochezi toti banii de la inceput.
Iti urez succes,
Alexandru
Liviu95935
Alexandru, multumesc mult de raspuns. As fi vrut sa merg pe varianta Sol de 2 litri, dar, din motive de pret, m'am limitat la varianta de 1,8. Din pacate, le motorizarea asta nu exista decat terra si luna ca nivel de echipare. Poate ca o sa o schimb pe un 2,4 la anul, dar acum... As fi vrut diesel pentru ca sunt familiarizat cu astfel de motoare (acum am o lancia lybra diesel), dar pretul e mai mare decat am prevazut bugetul pe anul asta.

Multumesc mult
_Constantin_
Intr-un final....

http://www.youtube.com/watch?v=ZcO5AJoi0UU
_Constantin_
Update de consum. A facut plinul la Brasov... am venit acasa 400 km extraurban si inca 230 km urban si imi arata becul rosu iar comp de bord imi afiseaza un consum de 8.2%. Eu zic ca este super bine avand in vedere ca drumul de intoarcere a fost facut pe serpentine foarte grele si am prins ceva aglomeratie si in Bucuresti.
Legionaru'
Liviu, eu am leasing la BCR si sunt foarte multumit de ei.S-au miscat foarte repede la acordarea creditului, ingaduitori cu actele.

Costache, cu un diesel scoteai un 4,2. Cel mult! blush.gif
_Constantin_
Scoteam pe dracu, sunt absolut convins ca la stilul meu de mers si la conditiile meteo si starea drumurilor si cu un diesel scoteam aproape 8% facand 400 extraurban si 230 urban. Am avut diesel si stiu cat de mult poti economisi. Daca mergeam cu 100 pana la 110 consuma intradevar 4.8% dar daca treceam de limita asta consumul ajungea alarmant de mare si se mentinea pana la 190kmh. E bun dieselul daca te abtii sa-l calci, nu cred ca isi ia vreun dizal de pe aici cate redline-uri isi ia a mea sau a lui Florin.
Andrei Suzuki
Ba da,este. biggrin.gif Dar nu e o Toyota. biggrin.gif
Legionaru'
Care, care? biggrin.gif
Liviu95935
QUOTE(Legionaru')
Liviu, eu am leasing la BCR si sunt foarte multumit de ei.S-au miscat foarte repede la acordarea creditului, ingaduitori cu actele.

Costache, cu un diesel scoteai un 4,2. Cel mult! blush.gif


Multumesc mult. Cred ca maine o sa le fac o vizita sa vad si eu care's conditiile
drabisan
QUOTE(Liviu95935)
QUOTE(Legionaru')
Liviu, eu am leasing la BCR si sunt foarte multumit de ei.S-au miscat foarte repede la acordarea creditului, ingaduitori cu actele.

Costache, cu un diesel scoteai un 4,2. Cel mult! blush.gif


Multumesc mult. Cred ca maine o sa le fac o vizita sa vad si eu care's conditiile


Daca te ajuta in vreun fel, BCR Leasing e singura firma de leasing care raporteaza creditele la biroul ala de credite...
Asta poate sa fie bine sau nu, depinde de situatia ta si de planurile pe care le ai in viitor...
Liviu95935
QUOTE(drabisan)
Daca te ajuta in vreun fel, BCR Leasing e singura firma de leasing care raporteaza creditele la biroul ala de credite...
Asta poate sa fie bine sau nu, depinde de situatia ta si de planurile pe care le ai in viitor...


Nu stiu daca ma ajuta sau nu chestia asta cu raportatul la biroul de credite. M'ar interesa daca cei de la BCR Leasing iau in calcul si alte venituri in afara de cele de pe Cartea de Munca. De exemplu cele din drepturi de autor... Desigur cu adeverinta de venit....
drabisan
QUOTE(Liviu95935)
QUOTE(drabisan)
Daca te ajuta in vreun fel, BCR Leasing e singura firma de leasing care raporteaza creditele la biroul ala de credite...
Asta poate sa fie bine sau nu, depinde de situatia ta si de planurile pe care le ai in viitor...


Nu stiu daca ma ajuta sau nu chestia asta cu raportatul la biroul de credite. M'ar interesa daca cei de la BCR Leasing iau in calcul si alte venituri in afara de cele de pe Cartea de Munca. De exemplu cele din drepturi de autor... Desigur cu adeverinta de venit....


Nu stiu sa-ti spun exact de BCR, dar stiu sigur ca Volksbank tine cont de tot ce inseamna venituri, inclusiv chirii. Eu cu ei lucrez si nu pot sa spun ca ar fi perfecti, dar s-au miscat perfect cind a fost cu contractul.
Am avut si o problema cu ei - nu mi-au trimis RCA-ul nici la 3 luni dupa ce expirase cel de anul trecut. La insistentele mele mi-au trimis o copie scanata. Dar exista si partea buna: fara ca eu sa fac nimic mi-au micsorat dobinda cu jumatate de procent in timpul derularii contractului biggrin.gif
Liviu95935
QUOTE(drabisan)
Nu stiu sa-ti spun exact de BCR, dar stiu sigur ca Volksbank tine cont de tot ce inseamna venituri, inclusiv chirii. Eu cu ei lucrez si nu pot sa spun ca ar fi perfecti, dar s-au miscat perfect cind a fost cu contractul.
Am avut si o problema cu ei - nu mi-au trimis RCA-ul nici la 3 luni dupa ce expirase cel de anul trecut. La insistentele mele mi-au trimis o copie scanata. Dar exista si partea buna: fara ca eu sa fac nimic mi-au micsorat dobinda cu jumatate de procent in timpul derularii contractului biggrin.gif


Multumesc mult pentru informatii.
O sa ma duc sa vad ce rezolv biggrin.gif
M A R I U S
QUOTE(_Constantin_)
Scoteam pe dracu, sunt absolut convins ca la stilul meu de mers si la conditiile meteo si starea drumurilor si cu un diesel scoteam aproape 8% facand 400 extraurban si 230 urban. Am avut diesel si stiu cat de mult poti economisi. Daca mergeam cu 100 pana la 110 consuma intradevar 4.8% dar daca treceam de limita asta consumul ajungea alarmant de mare si se mentinea pana la 190kmh. E bun dieselul daca te abtii sa-l calci, nu cred ca isi ia vreun dizal de pe aici cate redline-uri isi ia a mea sau a lui Florin.
Ba uite ca eu am inceput s-o calc destul de sanatos( am peste 3000km) si n-a crescut,ba chiar a scazut putin!Ultimul consum extraurban 300km a fost de 6,1% cu vit medie 102km/h.Sunt totusi 150cai....
Legionaru'
Pe ce traseu ai obtinut media asta?
Pe acelasi pe care a obtinut ionut media de 165 km/h? blush.gif
M A R I U S
QUOTE(Legionaru')
Pe ce traseu ai obtinut media asta?
Pe acelasi pe care a obtinut ionut media de 165 km/h? blush.gif
Pe traseul Bacau-Iasi si retur,localitati(putine) 90-95, in afara 130 mare parte cu cruise.Ti se pare ceva in neregula??
Dan52141
este posibila media asta si mai ales pe distanta respectiva, eu am scos ceva de genul 105 km/h ca medie de la buzau la bucuresti mers uneori cu 50 in localitate alteori cu 100 dar si din cand in cand cu 180 in afara.
In schimb aia cu media de 165 km/h este ciudata, acuma depinde intradevar pe ce distanta a fost scoasa ca daca a mers pe o distanta mai mare si prin localitati inseamna ca a fost un kamikaze blink.gif
ionut63609
la ora 5 AM am iesit din iasi...4 oameni

am calcat-o cit de tare am putut...am un detector super si am incredere in el (am mers incet si la radarul fix care era montat pe traseu)

am avut noroc ca traficul era lejer (era vineri dimineata)

ne-am oprit sa fumeze baietii o tigara si sa bem o cafeluta (aprox 15 minute)

si la ora 8 eram in MacDonalds la intrare in Bucuresti

am avut viteze de peste 200km/h si al un moment dat am avut o medie de 165 (asta in apropiere de bucuresti)

consum de 10.2% . atit am scos. dar la cum am mers e ceva normal

cam asta a fost. (deci mai am 3 martori care sa confirme excursia) smile.gif

am scos 13 minute pe drumul roman bacau (scoteam mai putin dar erau camioane pe acolo si vizibilitatea era redusa (dealuri, curbe))
M A R I U S
QUOTE(Dan52141)
este posibila media asta si mai ales pe distanta respectiva, eu am scos ceva de genul 105 km/h ca medie de la buzau la bucuresti mers uneori cu 50 in localitate alteori cu 100 dar si din cand in cand cu 180 in afara.
In schimb aia cu media de 165 km/h este ciudata, acuma depinde intradevar pe ce distanta a fost scoasa ca daca a mers pe o distanta mai mare si prin localitati inseamna ca a fost un kamikaze blink.gif
Pai normal ce e posibil o medie de 100km/h mai ales pe un drum express cu 4 benzi si cu localitati destul de rare.....da Legionaru' ma ia putin la misto, probabil el nu obtine medii de-astea pe potecile alea din Dolj.... biggrin.gif
MotorHead
QUOTE(M A R I U S)
Ba uite ca eu am inceput s-o calc destul de sanatos.

QUOTE(M A R I U S)
in afara 130 mare parte cu cruise

QUOTE(M A R I U S)
Ti se pare ceva in neregula??
Mie mi se pare! E cam greu s-o calci sanatos cu cruise-ul biggrin.gif
Legionaru'
Domnule Marius, masina dumitale va ajunge pe undeva pe la 30.000 km sa nu mai consume nimic, va deveni un perpetum mobile.

In alta ordine de idei esti un mare m***r!
_Constantin_
Florine nu te lua pe tine la misto dar personal nici eu nu stiu ce drum este intre Bucuresti si iasi deci nu pot sa apreciez. Daca resetezi viteza medie in tipul mersului si mergi constant cu 180 e normal sa ai asemenea medie. Noi pe Craiova-Pitesi obtinem medie 90-95 fara mari probleme si sunt localitati din 10 in 10 km. In orice caz 165kmh medie pe mai mult de 200km e greu de crezut dar nu imposibil.

La noi aici circula o poveste ca poti sa facxi drumul Craiova-Bucuresti sub 2 ore, lucru care pare absolut imposibil avand in vedere ca pana la pitesti sunt 125 km de drum european cu o banda pe sens, sute de camioane si dacii vechi, carute, etc, iar de la pitesti la buc autostrada de 100 km care indiferent cat ai vrea mai mult de 140kmh nu scoti medie. Si nu am crezut mult timp... pana am plecat la mare, am plecat intre-o sambata dimineata, absolut gol drumul si am ajuns in buc in 1h si 48 min pe ceas.

Acesti timpi, consumuri, viteze medii variaza foarte mult, depinde de sofer, de aglomeratie, de cat de bine stii drumul, noapte/zi, asfalt uscat sau nu deci eu zic sa nu ne mai contrazicem ca nu ajungem nicaieri.


PS: Calcat sanatos inseamna 130kmh?

blink.gif
Watcher
QUOTE
In orice caz 165kmh medie pe mai mult de 200km e greu de crezut dar nu imposibil.

Parca asta a fost rezultatul lui Stirling Moss la Mille Miglia: 160kmph viteza medie. Pe drumuri mai goale ca acum si cu masina de curse (de pe vremea aia...)
_Constantin_
Pai ... nici eu nici MARIUS nici Florin nu suntem Stirling Moss si nici Avensis nu e mercedes 300 SLR.
vio
cu media de 165 km tre sa fi mers si cu peste 250 la ora .... oare prinde avensiul atat?? miramash . cand te gandesti ca cea mai mare medie de viteza la F1 e in jurul la 215 km ora parca.. pe circuit ....sau poate cu motorul .. smile.gif cu aia scoti 165 smile.gif ca un record impersonal din ghermania in buc 2700 de km cu motorul sa scos 22 de ore fara 8 minulte mers non stop ( alimentare + cafea + nevoi )
M A R I U S
Hai sa clarificam putin situatia.....nu,130km/h nu inseamna calcat sanatos, n-are nici o legatura.Pt mine calcat sanatos inseamna reprize de 60-100 sau 80-120 sau 100-140 cu pedala la fund...nu neaparat o viteza maxima f mare!Oricum,eu am dat un exemplu cu o vit medie de 102km/h,pe un drum european cu 4 benzi si cu un consum f bun.
ALO!!!!Domnu Legionaru', ce-ai patit dom'ne?Cu ce te-am suparat asa de tare ca sa ma jignesti??Du-te fuguta si ia-ti pastilele, nu mai sari peste doze ,ca te-apuci si vorbesti prostii!!!!
S O R I N
Marius,Florin ar fi bine sa incetati cu jignirile.

Daca am inceput sa ne certam intre noi ,nu e bine.

Parca sunteti copii,a mea e mai buna,ba a mea,ba a mea cosuma mai

putin.

Eu stiu ca masinile neavand probleme serioase ,trebuie sa avem un

subiect de discutat.

Pana la urma fiecare este mandru de masina lui si crede ca este cea mai

buna,dar pana la un punct.

Daca ne certam cu unu care avea vreun tdi mai treaca mearga,dar asa

nu inteleg...

Si tine ti minte ca va spune unu care de multe ori a avut mici certuri pe

aici ,deci am ceva experienta...si mi am dat seama ca discutiile

pot fi constructive si poti invata ceva din ele,in nici un caz cu cearta

:cheers:
_Constantin_
Eu creca sunt singurul de pe forumul asta care nu crede ca masina lui e cea mai buna, de fapt imi doresc multe alte masini din aceiasi categorie de pret... mai nou au inceput sa ma apuce regretele cu Focus 2.0 benzina 145cp Titanium care era cu 1000 euro mai ieftin... dar stau si ma gandesc ca plateam revizii acu de ma spargeam si ma linistesc rapid. biggrin.gif Make love not war. arigato.gif
bratescu54590
Stiu ca voi aveati o discutie cu viteza, dar ma bag si eu cu o intrebare fara legatura: se mai poate pune navigatie pe masina?
vio
da, dar e f scump peste 1500 de euroi
Watcher
Sau vreo 2400 ron un pda destept si cu harta pt toata europa.
Pda pe care il iei si in buzunar cand esti in europa si cauti o adresa, si il pui si pe alta masina

EDIT:
PS: nici eu nu cred ca masinile mele nu sunt cele mai bune smile.gif
vio
cred ca se referea la navigatie Toyota ca asa gasesti smile.gif

EDIT:
PS: nici eu nu cred ca masinile mele nu sunt cele mai bune ..... asta ar insemna ca detinem adevarul absolut ceea ce nu e adevarat smile.gif subscriu la cele zise de voi smile.gif
S O R I N
Da! Eu cred ca la 20 mii euro ddp alta alternativa mai buna decat avensis

nu exista.

Daca depasim suma,deja avem si alte alternative de luat in seama.

La asta ma refeream.... :evil:
Alexandru95761
Dragii mei,
decat sa ne intristam, mai bine un cantecel vesel sa cantam si decat sa va certati mai bine m-ati ajuta si pe mine cu niste raspunsuri.
Masina mea (2.2 D-4D) a implinit 10 zile si 1200 Km si se comporta ca un nou nascut. Face zgomot mereu si mananca de nu se mai opreste. Prin Bucuresti cand o scot la plimbare (asa zice doctoru' ca cica trebuie sa ia aer) ia usor 10 litri de "laptic" bun euro 5 (de la mol sau omv). Intrebarea e, se face mare sau ramane mereu la stadiul asta. Poate ca nu trebuie s-o scot pe strada, poate trebuie plimbata in parc, dar nu ma lasa Videanu.
La vizita de 1000 km am fost informat sa fiu pregatit ca pe la 10000 km trebuie adaugat cam 1l de ulei. Oare toate fac la fel sau a mea face si cartofi prajiti in timp ce merge?
In rest totul e bine.
Astept cu nerabdare clipa in care sa pot scrie ca am scos o medie de 180 km/h cu un consum de 4l/100km si pana atunci.... sa auzim numai de bine.
MotorHead
QUOTE(Watcher)
Sau vreo 2400 ron un pda destept si cu harta pt toata europa.

Un PDA decent, de ex. Asus 636N costa cam 1300 RON, un card SD de 2 GB costa 150 RON, harta pentru Europa o gasesti pe net (daca nu ai intentia sa platesti).
Alexandru95761
PDA cu GPS este o solutie foarte buna. Eu am primit cadou un MIO p550 si sunt foarte multumit. Pe strada si la serviciu e un fel de laptop, iar in masina GPS. Harta este foarte amanuntita, chiar si pentru Romania. Nu cred ca merita montat un sistem Toyota care dupa ce ca este scump are si o harta ce acopera "toata" Europa de la Austria in colo.
_Constantin_
Exact, splutia asta e de departe cea mai ieftina si cea mai practica. Am vazut ceva de genu asta cu GPS, PDA si un card cu harta romaniei si costa aprox 15milioane. Nu am un link dar se gaseste si in reteua metro.
drabisan
QUOTE(MotorHead)
QUOTE(Watcher)
Sau vreo 2400 ron un pda destept si cu harta pt toata europa.

Un PDA decent, de ex. Asus 636N costa cam 1300 RON, un card SD de 2 GB costa 150 RON, harta pentru Europa o gasesti pe net (daca nu ai intentia sa platesti).


Ce urit vorbesti! Cine fura in Romania sa incepem noi sa furam? Noi, oameni civilizati care au dat banii pe toata masina biggrin.gif
Glumesc!
Navigatia aia de pe Avensis e 2500Euro, fara TVA, manopera inclusa.
DVD-ul care vine cu masina moare in Austria. Dar, pe Navteq.com poti sa iti cumperi pe bani update-urile. Pe site nu scrie nimic cum ca ar fi si Romania, de fapt nu scrie nimic despre ce e nou pe DVD-ul nou, dar la telefon oamenii spun ca este acoperita toate UE, inclusiv RO, BG, HU, GR.
Bineinteles ca DVD-ul are un pret pe care nu l-am aflat. Cica e in functie de seria DVD-ului pe care il ai biggrin.gif
Scump, oricum, foarte scump.
Partea buna cu un Ipaq bun (max 500E un HP cu garantie 3 ani), la care trebuie si softul (I-Go pentru Europa - cca 1000RON) la care se justifica si un holder (max 100 RON) + un charger (20 Euro) + un receiver GPS (daca simti nevoia sa ai unul foarte tare - cca 150E) e ca iesi la jumate cu banii si poti sa-l iei si cu tine oriunde (vezi rataceala clasica din concedii cu masini inchiriate). Poti sa gasesti la 5-600 de euro toata solutia, inclusiv softul.
Partea proasta cu Ipaq-ul e ca ecranul ala de la Navigatie din Avensis e URIAS (7,5" - parca - acelasi si pe Lexus) si arata extrem de misto. Vezi ca a pus Sorin niste poze acum vreo 2-3 pagini - intre timp am vazut si eu un Avensis cu...
Watcher
Apropos de PDAuril cu GPS din metro: nu va zgarciti cu PDAul. Procesorul e cheia, ca doar are de facut si refacut calcule. Cu cat mai rapid procesorul cu atat mai bine, cuc at mai incet, ar putea sa mearga dar daca ratezi ceva si se apuca sa reconfigureze, s-ar putea sa mai ratezi cateva indicatii...

Eu unul nu am reusit sa pun harta cumparata pe bani de pe un SD pe altul...
vio
la LC am navigatia de la toyo nici nu se compara cu ce este pe piatza dinastea marunte, dar in lipsa de altceva cred ca este bine si unu dinasta mic . oricum nu mi trebuie asa ceva decat poate in afara .
drabisan
QUOTE(Watcher)
Apropos de PDAuril cu GPS din metro: nu va zgarciti cu PDAul. Procesorul e cheia, ca doar are de facut si refacut calcule. Cu cat mai rapid procesorul cu atat mai bine, cuc at mai incet, ar putea sa mearga dar daca ratezi ceva si se apuca sa reconfigureze, s-ar putea sa mai ratezi cateva indicatii...

Eu unul nu am reusit sa pun harta cumparata pe bani de pe un SD pe altul...


Sper "rusinea" mea si eu tot asta am facut - si merg si update-urile.
BTW - pe site-ul toyota.de navigatia e 1500E, fara TVA - aceiasi care la noi e 2500...
MotorHead
QUOTE(drabisan)
QUOTE(MotorHead)
QUOTE(Watcher)
Sau vreo 2400 ron un pda destept si cu harta pt toata europa.

Un PDA decent, de ex. Asus 636N costa cam 1300 RON, un card SD de 2 GB costa 150 RON, harta pentru Europa o gasesti pe net (daca nu ai intentia sa platesti).
Ce urit vorbesti! Cine fura in Romania sa incepem noi sa furam? Noi, oameni civilizati care au dat banii pe toata masina biggrin.gif
Glumesc!
Sa stii ca ai dreptate! Initial am vrut sa cumpar softul cu harta, dar era un inconvenient: am un singur slot pt. card, si pe cardul cu harta nu mai ramane spatiu pentru alte alea... Daca as fi gasit un card de 2 GB pe care sa pun cu licenta iGo-ul as fi dat banii smile.gif

QUOTE(Watcher)
Apropos de PDAuril cu GPS din metro: nu va zgarciti cu PDAul. Procesorul e cheia, ca doar are de facut si refacut calcule.
Nu-ti trebuie nu stiu ce procesor la asta.

QUOTE(Watcher)
Eu unul nu am reusit sa pun harta cumparata pe bani de pe un SD pe altul...
Nu merge, softul trebuie prelucrat inainte wink.gif
vlademir68887
Spunea un toyos mai devreme ca xenoanele ar fi interzise in UE, dar cred ca am inteles gresit. Cele montate de dealer in cadrul optionalelor pe Avensis nu au nicio o problema in afara, nu?
drabisan
QUOTE(vlademir68887)
Spunea un toyos mai devreme ca xenoanele ar fi interzise in UE, dar cred ca am inteles gresit. Cele montate de dealer in cadrul optionalelor pe Avensis nu au nicio o problema in afara, nu?

Nu, cele din fabrica sau autorizate de producatori sint acceptate.
Sint interzise cele montate "acasa" sau pe "la prieteni". De altfel e normal, nu cred ca cineva isi doreste sa se intilneasca cu vreunu de a umblat el la xenoane si le-a montat sa bata aiurea...
Alex95317
QUOTE(vlademir68887)
Spunea un toyos mai devreme ca xenoanele ar fi interzise in UE, dar cred ca am inteles gresit. Cele montate de dealer in cadrul optionalelor pe Avensis nu au nicio o problema in afara, nu?


Legea spune ca nu ai voie sa ai xenoane fara sistem de spalare a farurilor si sistem de auto-leveling, nu conteaza unde le montezi... . Daca tii mortis sa ai xenoane si daca esti cel mai ghinionist dintre soferi, poti sa-ti lipesti in fata farurilor doua patratele de plastic (fake spalare faruri), iar la auto-leveling, doar nu o sa te caute politia pe la butoanele din masina... .

Alex
-------
Avensis 2.2 D-4D
Alex95317
Si iata ceva nou (pentru mine): rotile din spate de la Avensis au bracaj de 5 grade in stanga si in dreapta ca sa te ajute sa nu derapezi... . E din bucse, sa nu va ganditi la vreun sistem computerizat. Cand se inclina masina, se bracheaza si rotile (daca alea din fata sunt bracate).

Mi se pare o chestie destul de interesanta...

Eu nu am stiut asta pana aseara. In manual nu am vazut sa scrie, iar dealerul nu a stiut sa-mi spuna... .

Alex
------
Avensis 2.2 D-4D
vio
smile.gif) mda mai descoperi cate ceva smile.gif e un fel de carma pe spate ca sa ii zic TOE se cheama si provine de la Celica smile.gif te ajuta la intors pe loc si la viteze f mari. curbe stranse sau luate in viteza ( nu fuge de spate) - Double whishbone with toe-control link with stabilizer bar si Toe = Definition: A lateral link in a multilink suspension designed to control a wheel's direction as the suspension moves up and down. si nu e dintr-o bucsa smile.gif la corolla exista bucsa aia de convergenta smile.gif

http://www.susprog.com/images/susp28.jpg

Toe e cel mai avasat sistem de control dinamic al rotilor si dupa cate stiu de toyta a fost inventat, nu prea se gasesc la multe mashini asa ceva
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.