Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Fiat Albea Active
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60
Sorin82761
Salut am o intrebare daca poate sa imi spuna cineva , cum suna muzica in Albea , dealurul spunea ca mai bine ca in Albea modelul vechi , si zicea ca CD nu e Blaupunkt in noua ( dar nu stie ce marca e ) band.gif
Sorin82761
Dana l-am mai intrebat odata pe dealer de culoarea interiorului mi-a spus ca la a mea va fi gri deschis ( cica asa e ) :scratchchin: , mi-e cam groaza de intretinerea materialului mai ales in zona geamurilor ...., da acuma asta e ... , oricum abia astept sa vina ( am visat de vreo doua ori cu masina ) blush.gif
Cipp
Sistemul audio e de calitate - chiar n-am avut curiozitatea sa vad ce marca e, dar se aude f. bine: boxele sunt bunicele, cred ca nu sunt gen alpine sau sony dar mie unu imi place sound-ul, ,mai ales ca se poate regla volulmul in functie de viteza.

Referitor la tapiteria de pe usi.......... blush.gif cred ca jeg-ul se ia cu biocarpet. Oricum am da-o cred ca numai culoarea vantului turbat ar fi fost buna ca sa nu se vada biggrin.gif
Cipp
Stane, ce culori au firele care trebuiesc taiate? Banuiesc ca ala rosu e de alimentare +
Stanean75862
QUOTE(dana76047)
Stane, ce culori au firele care trebuiesc taiate? Banuiesc ca ala rosu e de alimentare +


DA... si daca tai un fir aiurea...se poate innadi. La mine ROSU = +12V, si vine din alarma, -12V isi ia prin surubul de prindere, iar celelalte fire sunt negre cu o dunga alba, eu le-am taiat, dar le-am innadit inapoi, ca ma injurau vecinii...

Legat de sunetul din masina....fata de un Sony, cu 4 Exploduri - no comment, mult sub, dar surpirnzator se aude chiar bine, desi magnetul boxelor spate e tare mic, cam 10 cm diametru si max. 2 cm grosime...adica MAXIM 10 - 15 W, dar au sub ele o cutie de rezonanta al dracului de mare...
Sorin82761
Mersi Stanean , Dana acuma am vorbit cu dealurul trebuie sa il sun pe la 12 sa imi spuna cand o sa imi ajunga masina... , de muzica apropo comparativ asa suna ca in cielo ? , mai bine mai rau .... whistling.gif
Cipp
QUOTE(Sorin82761)
de muzica apropo comparativ asa suna ca in cielo ? , mai bine mai rau .... whistling.gif


Eu zic ca mai bine
Sorin82761
In 14 ajunge masina in Romania si in 21 o sa ajunga la mine band.gif :wave: :brave:
Florin83676
azi am platit factura proforma. Mi-au zis ca pe miercuri sau joi am masina , dureaza drumul de la Bucuresti la Suceava. Soer sa vina repede , deja ma si vad plecand de la showroom cu ea. vreau sa plec repede in CO la mare
va tin la curent cu ziua "Z"
Cipp
Versiune, culoare, ceva detalii?

Verifica cu atentie masina inainte de a semna procesul verbal de primire! Intreaba tot ce iti trece prin cap inainte de a semna, dupa - Kaputt!

Baga benzina repede(lukoil98 am folosit cu rezultate excelente), fa preisunea la 2.2 si nu da tare in ea 1000-1500 km. Asta inseamna circa 3000rpm cu schimbari line, fara demaraje "a la Schumacher". Vezi ca la inceput o sa consume mai mult si ai sa simti ca motorul e foarte strans.

In rest, s-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea!
Florin83676
multumesc Dana !
la noi la Lukoil nu prea e coada . Cand aveam Cielo puneam de la Rompetrol si Petrom. Rompetrol se simtea ca e mai buna( dar mai scumpa). Oricum trebuie sa ma obisnuiesc sa pun benzina mai buna , nu ca pana acum fara plumb'95. Din cele citite o sa incerc sa descopar daca sunt probleme acolo la preluarea masinii si dupa aia sa semnez. Din cate am citit trebuie sa ajung la o vulcanizare sa fac presiunea in pneuri . Imi pare rau ca nu imi poate pune si alarma repede ( baiatul care se ocupa de partea asta e in CO). Oricum voi reveni cu poze . Mi-a trimis un prieten din Bucuresti poze de la receptia masinii . Chiar bossul de la Autoitalia i-a inmanat cheile , cadou sotiei si 2 fete i-au descoperit masina ca la un salon auto. Impresionant !!!!
Florin83676
scuze revin cu datele masinii :
Dynamic , full ( fara jenti aliaj) gri metalizat

Sper sa ma faca multumit cat mai repede. E singura la care nu am facut drive-test. In cautarea unei masini am condus tot ce se putea in plafonul a 12000 euro
Cipp
Pai aici avem brublem... Adica ai condus masini de 12000 si nu faci drive-test cu fiat albea dar ti-o cumperi? Curajos baiat n-am ce zice...
Cipp
Spunea cineva ca la vechiul albea se poate monta un filtru de aer tip sport care imbunatateste performantele motorului. Ati putea sa-mi spuneti daca si-a montat cineva pe noul albea ?

Daca da, care este diferenta de pret si daca se observa ceva modificari la nivelul motorului! Mersic.
Stanean75862
DANA dupa cate stiu eu reclama nu se pune pe forum...dar imi pare bine ca ai aceeasi parere FB despre benzinele Lukoil. Eu le folosesc de vreo 4 ani, la Dacia berlina, DSN iar acum la Machineta mea. E excelenta iar eu nu o voi schimba cu alta. La 140 Km/h consumul instantaneu in jur de 7. Oricum nu am de gant da tin masina asta mai mult de 3 ani cat e in garantie....per total nu sunt prea multumit de ea, ma asteptam la mult mai mult de la ea...fata de DSN e mult, mult mai puturoasa, dar daca te dai la ea, peste 4000 rot/min, se apropie de demarajul DSN, dar oricum, sunt Dacii Berline care pleaca de la semafoare mai repede ca mine.
Acum, dupa 4000 s-a asezat, nu mai bate, nu mai vibreaza...
Toate bune
Stanean75862
Dana...scriai odata de pescuitul in Delta???? unde ai fost???
Eu am vorbit c cineva ce s-a intord se la Parches...super multumit...multa moaca, stiuca, si ceva crap. Recorul iesirii...un crap de 6,5 kg..
Cred ca o sa merg si eu, desi nu as renunta la pescuitul la avat si salau de pe Siret!!!
Mai multe detalii??? eventual pe privat sau pe Yahoo Messenger!!!!

Pate ne vom gasi cu totii candva, sa ne cunoastem, si sa povestim live despre alegerea noastra...FAIT ALBEA...o mare surpriza...
Cipp
E, Stane, vezi tu, eu cand am luat masina asta am stiut ca o sa fie mai lenesa decat solenza mea. Dar m-am saturat sa ma tot iau la intrecere cu toti pustii la semafoare... ce Dumnezeu, in asta sta placerea sofatului?

Eu mi-am luat masina in primul rand pt. robustete, pt. consum si pt. pretul pe care pot sa mi-l permit. Daca as fi vrut demaraj, poate ma bagam la un clio dar crede-ma ca nu am nici o satisfactie ca plec primul de la semafor, indiferent daca ma intrec cu un trabant sau cu un porsche... Pur si simplu nu mai vreau sa fiu "cealim". Mi se pare o chestie de pubertate sa stau sa frec masina la semafor.

Pe de alta parte cineva spunea pe forum ca raportul calitate/pret la masina este ok. Si ii dau dreptate. Eu cred ca am dat pe masina exact cat face nici mai mult nici mai putin!

Si daca masina se va comporta la 80.000 de km asa cum s-a comportat in primii 5000 de km, atunci pot sa spun ca am facut o aleger buna.

Pana acum pot sa trag o mica linie si sa constat

+++

robustete
stabilitate in curbe
consum f.bun - peste asteptari
portbagaj f. incapator
pozitie foarte buna la condus
directie precisa si sigura
computer de bord foarte util
aer conditionat eficient

---

suspensii rigide
motor lenes la demaraj dar cu plaja de acceleratie mare
scartzait la franarea pe spate
nimicuri - greieras de bord(probabil vreun cablu mai jucaus), centura stanga mai trosneste la cate o groapa sau denivelare mai mare

Per total, multumit de masina, desi stiam inca inainte de a o lua ca 77 de cai sunt cam putini fata de 1 tona cat are. In schimb, nasul meu de 81 de ani, care a condus cam tot ce se pitea de la un ford din 1930(care mergea cu orice fel de combustibil inclusiv cu spirt!) si pana la un opel corsa sau volvo 440 mi-a spus ca masina merge excelent si omu' a vazut multe la viatza lui...

Daca tu compari o super nova cu o albea numai dpdv al demarajului, atunci clar supernova e campioana. Eu unul am vazut unul cu un bmv 530i care se chinuia sa depaseasca o dsn pe A2, si noroc ca ala cu dsn a ajuns cu pedala la fund, cred ca avea 170, ca n-avea unde sa-i mai dea, abia atunci a reusit bmv-ul sa bage 180 sau cat o fi bagat si l-a depasit. Altfel, dsn-ul era mai sprintena.

Fiind gandita ca o masina de familie, cu o singura motorizare, din motive de pret, albea este o masina de familie si nu una sport. Placerea de a conduce o albea este infinit mai mare decat una de a conduce o dsn. Parerea mea...

Nu vreau sa iau partea fiat-ului, dar pe site-ul fiat-turkey am vazut ce inseamna albea la ei: sa vezi acolo benzinare de 1.6 16V, dieseluri la greu si dotari adevarate - mp3, fitze, etc.

Sa ne auzim cu bine!
ady84545
Salutare
Va urmaresc discutiile de cand topicul asta avea doar vreo cateva pagini. Nu pot sa-mi explic de ce m-a interesat Fiat Albeea, probabil vreo atractie mai ciudata biggrin.gif , eu am o Dacie Logan care nu mi-a dat vreo durere de cap pana acum in cei 8000 km parcursi, dar nici nu m-a impresionat in mod deosebit. Nu zic ca Albeea e vreo minune, dar pare o masina interesanta, ma tenteaza sa vand Loganul si sa mai pun niste bani ca sa iau una noua, dar nu prea imi place ca voi pierde bani.
Marele avantaj al Loganului mi se pare in piesele de contrabanda. De ex., am cumparat un bloc de lumini de la Mioveni cu 60 RON, la dealer era 450 RON, este acelasi ca la Clio. La Albeea nu prea ai posibilitatea asta, tre'sa cam dai cei 450 RON., desi s-ar putea sa fie mai scump.
Oricum, mai pastram legatura si vad eu ce oi face! beer.gif
Cipp
Neamtu(si occidentalu' in general) cand isi ia o masina nu si-o cumpara cu gandul ca o sa-i cada blocu de lumini sau mai stiu eu ce piesa. Are garantie 3 sau mai multi ani, are casco si il intereseaza siguranta, consumul sau confortul. Pe noi ne intereseaza cat ne costa uleiul, bucsa sau pivotul... Recunosc ca si eu fac parte din categoria asta dar n-avem ce-i face, astia sunt banutzii si cu astia tre' sa ne descurcam.

Inainte de toate trebuie sa faci un drive-test, altfel nu iti recomand sa te aventurezi sa iti iei albea. E o masina cu plusuri dar si cu minusuri deopotriva. Si s-ar putea sa gasesti piese facute de alte firme, nu de fiat, dar la preturi mai rezonabile. Exemplu: o caseta de directie la albea costa 1000euro blink.gif - exagerat - dar si la logan e tot la fel. Acum, daca arunci un ochi la http://www.trami.eu/ , s-ar putea sa nu fii nevoit sa dai atatia bani. Totul e sa ai rabdare si sa testezi piata!

CIAO A TUTTI
ady84545
O caseta servo de Logan e 16 milioane la dealer, sau 7 milioane la piata neagra.
Cunosc plusurile si minusurile Fiatului Albeea,nu e nevoie de drive-test, le accept, dar imi e teama ca peste 3 ani ma va costa mult intretinerea ei, si atunci probabil voi regreta ca nu am ramas cu Loganul
Stanean75862
Am si eu o intrebare...Ce siguranta ai daca cumperi piese de "contrabanda"?, nici una, si la Dacia, chiar si la logan, pot fi rebuturi...
Mai bine cei 450 ron pe o caseta de directie originala decat mai putin pe una de contrabanda...e totusi o caseta de directie!!!. La blocul de lumini...daca noaptea, intr-o curba se sting instantaneu toate luminie....iar de pe contrasens vine un TIR, care nu are faruri adaptive...si nu te vede???? Doamne fereste, asa ca piesele de contrabanda, mai ales alea facute la Pitesti...mai bine ni, chiar daca sunt mai ieftine!!!! Sigur ati vazut prin orasele tarii uni care vindeau rulmenti si pivoti de Dacia...Rebutiri 100%.
Asa ca oare avem mai multe vieti???? ca pisica, sa ne permitem piese de schimb de la contrabanda??? Pana cand mentalitatea asta de Roman??? Oare tot ce este ieftin e si bun???
Mai bine NU!!!! :bash:
Cipp
QUOTE(ady84545)
dar imi e teama ca peste 3 ani ma va costa mult intretinerea ei, si atunci probabil voi regreta ca nu am ramas cu Loganul


Ce stim noi ce va fi peste 3 ani...
Stanean75862
QUOTE(ady84545)
O caseta servo de Logan e 16 milioane la dealer, sau 7 milioane la piata neagra.
Cunosc plusurile si minusurile Fiatului Albeea,nu e nevoie de drive-test, le accept, dar imi e teama ca peste 3 ani ma va costa mult intretinerea ei, si atunci probabil voi regreta ca nu am ramas cu Loganul

De unde sti ca un fiat va costa mai mult la intretinere decat o DAAAAAACIE!!!! eu cred ca invers!!!...Mai lasati-ma cu
daciile voastre!!!!
Chiar si Logan e dacia...Scrie mare pe portbagaj daca nu ati vazut...e emblema aia albastra!!!
De vazut diferenta dintre un Cielo corean si unul romanesc!!!
Ai nostrii, desi sunt totusi patriot, fac vreo 20-30 de masin bune, dupa care... e o vorba....LASA CA MERGE SI ASA!!!!
Ei bine NU
ady84545
Ete na, acum, sunt piese originale Renault, scrie pe ele, au codurile,seriile si tot tacamul. Este o diferenta mare intre piesele furate din uzina si piesele facute de S.R.L.- uri! Si Loganul nu e vechea Berlina, nu isi permite nenea Mielu sa faca blocuri de lumini in spatele blocului, sunt piese de origine! Facaturi se gasesc doar chestii de-aste marunte gen proiectoare.
Maestre, dar esti cam plin de prejudecati! Pai hai sa comparam facturile de la reviziile de 60 000 km ca sa ne facem o idee care este mai scump de intretinut.
Stanean75862
Ha ca m-am turat, ca si motorul meu, peste 4000 rot/min!!! Cititi fratilor pe www.daciaclub.ro sa vedeti ce probleme au Loganurile!!!! RUGINA!!!!...tot nu am scapat de ea!!!(de la Dacia)
Pe aici nu am auzit de asa ceva...(ma refer la intreg forumul Fiat)!!!!
ady84545
Eu activez pe dacia.ro de foarte mult timp , am sute de post-uri acolo, dar sa stii ca sunt probleme normale raportate la numarul de masini produse!
Stanean75862
Iata ce zic altii de noi!!!!
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=39209
un link ce ne priveste pe toti posesorii de Albea!!!
Pe ei fratilor!!!
ady84545
Eu am scris numai lucruri bune pe topicul ala, ba chiar am aparat Albeea la greu pentru ca citeam ce scrieti voi aici biggrin.gif !
Cipp
Si atunci, cum iti explici pretul ? Doar daca n-or fi furate.

Patita de-un prieten de-al meu: la solenza cade caseta servo - mers la dealer, 11 milioane cu manopera. Mers la var-su la craiova ( biggrin.gif ), gasit caseta la "underground", cu 6 milioane, montaj moca(sau o bere), venit la bucuresti, intalnit dupa 7 zile - concluzie (citez din memorie):

"B***-m*-a* ****-n ea de caseta, mai bine luam una originala, macar la aia aveam garantie 18 luni!

Omu a dat 6 + 11 bulioane in loc sa dea doar 11.
No comment!

Si o poza cu back-lift-ul de la albea
ady84545
Asa e, trebuie mare atentie si la piesele astea de contrabanda, totul e sa gaseti o sursa sigura!
ady84545
Si, in plus, nu toate piesele de contrabanda au si rol important, ca sa-ti pui intrebari daca sunt sau nu rebuturi. De ex., spargi farul care este 350 RON la dealer, si 150 RON la piata neagra. Pe care il preferi?
Sau, te trezesti ca ti-au furat emblema cu Dacia, ce faci? Dai 60 RON pe una noua sau iei una din Vitan cu 15 RON? s.a.m.d.
Ideea e ca la Fiat nu prea ai aceasta posibilitate, plus ca mai trebuie sa astepti nu stiu cat dupa vreo piesa din Turcia, de parca vine cu barca. Stiu pe cineva cu Clio care a asteptat aproape o luna dupa o janta.
L.E. Mai Stanean, mai nou nu ai ce face si te-ai apucat sa te certi cu cei de pe Dacia.ro?Vad ca ai intrat foarte decis pe forum, direct in subiect! biggrin.gif
Sorin82761
Salut uite Ady apropo de piese pentru Fiat eu am avut un Punto 1 ( acum astept Albea ) , am fost super multumit de masina si de aia am ramas pe Fiat , as vrea sa iti dau exemplu am schimbat 4 bucsi pe spate , la service Fiat mi-a spus ca costa 14 milioane ( erau doua bucsi pe fiecare parte bagate intr-o tabla ) eu am gasit bucsile fara tabla aia si au fost 120 000 bucsa , la 70 000 km am schimbat disc ambreaj placa de presiune ( eram incepator ) si noi noute nu de la Fiat au fost 800 000 lei ( in acelasi timp un prieten cu VW passat din 86-87 a dat pe un disc de ambreaj 3 mil juma , soa mea avea Bora de firma la 10 000 km bai bai ambreaj schimbat la vw pretul la tot ansmblul ce tine de ambreaj 8oo E blink.gif ) , eu zic ca si la Fiat vei gasi piese Ieftine , si de rugina eu am vandut masina cand avea 9 ani juma si credema nu aveam punct de rugina ( avea garantie la caroserie 6 ani) , deci Ady si eu m-am gandit la Logan , dar cand am vazut ce probleme sunt cu masina mi se pare cam mult 8000 E pe o masina care la primul gainat pe ea ..rugina , plus ce am mai citit pe daciaclub.ro , sa nu ma intelegi gresit nu vreau sa zic ca Albea ar fi perfecta , are cu siguranta si masina problemele ei dar cu siguranta nu va fi problema de rugina si alte chestii de genu , apropo pe Fiat care toata lumea spune ca e o masina proasta .....bla bla...am avut punto in 110 000 km am schimbat patru bucsi disc de ambreaj placa si golit rezervor din cauza " bunei calitati a benzinei " , plus un buton de la geamul electric dreapta , eu zic ca cei care vorbesc de fiabilitatea Fiaturilor probabil ca vorbesc de masini din anii 80 si nu prea au habar despre ce vorbesc , eu zic ca deocamdata Dacia nu face masini care sa merite 8000-10000 E ( din pacate ) toate cele bune
filipescu82758
sal... m-am intors din concediu , pe care nu l-am facut cu masina cea noua pentru ca nu a venit inca... trebuie sa o ridic de la AutoPerugia Bucuresti, iar dealerul mi-a zis ca mai intarzie... e lumea in concediu... biggrin.gif
imi place cand mai apare cineva pe forum si mai are o opinie "impotriva cuentului" ..
ne-am plictisi altfel.. :wave:
Stanean75862
QUOTE(ady84545)
Si, in plus, nu toate piesele de contrabanda au si rol important, ca sa-ti pui intrebari daca sunt sau nu rebuturi. De ex., spargi farul care este 350 RON la dealer, si 150 RON la piata neagra. Pe care il preferi?
Sau, te trezesti ca ti-au furat emblema cu Dacia, ce faci? Dai 60 RON pe una noua sau iei una din Vitan cu 15 RON? s.a.m.d.
Ideea e ca la Fiat nu prea ai aceasta posibilitate, plus ca mai trebuie sa astepti nu stiu cat dupa vreo piesa din Turcia, de parca vine cu barca. Stiu pe cineva cu Clio care a asteptat aproape o luna dupa o janta.
L.E. Mai Stanean, mai nou nu ai ce face si te-ai apucat sa te certi cu cei de pe Dacia.ro?Vad ca ai intrat foarte decis pe forum, direct in subiect! biggrin.gif


Da am intrat, pentru ca m-am saturat de oameni nemultumiti dupa ce dau o gramada de bani pe o DACIE!!!!

Gata, m-am calmat acuma, sipromit ca o sa vorbesc despre Logan numai de bine, desi ma va durea suflotul!!!!

Fiecare e liber sa aleaga ce face cu banii sai, because it's a free country!!

Toate bune..

DANA cum ai rezolvat cu sunetul alarmei??? Nu ai mai scris!!!
Stanean75862
Sper ca nu am suparat pe nimeni cu posturile mele de aci sau de pe alte forumuri!!!
Toate bune
Sorin82761
salut Stanean eu zic ca bine zici si nu cred ca ai suparat pe nimeni , oricum am citit si eu ce scrie pe daciaclub.ro cam tot ce e pe acolo si nu ii inteleg pe cei care scriu (si is multi ) ca si-au luat dacie din patriotism ...... daca asta e un criteriu nu prea mai am ce spune , si as vrea sa completez la postul meu de mai sus ca am mai avut doi prieteni care au avut unul un Fiat bravo si unul un Fiat Coupe si pot sa spun ca au fost multumiti de masini , ma enerveaza cei care isi dau cu parerea despre Fiat , si probabil ca in viata lor nu sau urcat intr-o masina fiat.
Cipp
@Stan: nu va luati de loganisti! multi dintre ei va vor :boxing: daca va luati de masinile lor!

Am citit pe site-ul fiat ca se ofera scut motor pt. fiat albea la 40 euro!
Robert84643
Salut! La inceputul lunii viitoare voi fi si eu unul din noii posesori de Albea. Am comandat un Dynamic cu ABS, grigio underground, scut motor (mi s-a parut ciudat ca o masina pentru Romania nu are scut in dotare standard). Aveam nevoie de o masina de familie si mi se pare o alegere buna, insa probabil ca o sa-mi fie dor de Golfuletzul meu pe care tocmai l-am vandut. Sper sa fiu multzumit fiindca vad ca aveti care mai de care probleme mai mici sau mai mari cu masinile (noi fiind). O sa casc ochi bine cand preiau masina de la dealer. Revin cu impresii dupa ce intru in posesia ei.
Cipp
QUOTE(Robert84643)
(mi s-a parut ciudat ca o masina pentru Romania nu are scut in dotare standard).


Si mie mi s-a parut ciudat, dar italienii au 2 explicatii: 1.masina e destul de inalta ca sa dea cu burtica de asfalt si 2. racirea motorului este mult mai buna.
Daca nu ma insel nici vw golf sau opel astra nu au in dotarea de serie scut!
ady84545
Scutul de Logan, o tabla ordinara de altfel, costa 9 milioane si ceva.
Deci, eu mi-am luat Logan pentru ca mi s-a parut mai usor de intretinut, nu din patriotism si nici nu am avut mai multi bani. Daca as fi avut 10 000 de euro, as fi luat probabil o Albea. Cred ca merita diferenta de pret dar nu prea stiu cum m-as fi descurcat cu banii in cazul vreunei belele, la urma-urmei de la fiarele astea nu prea stii la ce sa te astepti, indiferent de marca, doar ca la unele se intampla mai rar! biggrin.gif
virgil84493
sa nu va ganditi sa comparati GoLanul Cu Fiatul. Uitati-va la materiale, interior, consum si altele. Loganul e Dacie. O fi si Fiatul turcesc ceva, dar la banii pe care fiecare i-am dat cred ca am luat un lucru bun. Iar ce-i mai important, NU E MADE IN RO!!! SA NU UITAM, TURCII CHIAR FAC UNEORI, CE-I DREPT, LUCRURI BUNE.
Sorin82761
Salut la toata lumea , am o nelamurire la ce trebuie sa fiu atent cand iau masina de la dealer? , si Ady eu nu am spus ca tu ti-ai cumparat masina din patriotism , eu spuneam de multi posesori despre care citisem pe daciaclub.ro , am mai spus si eu am avut in vedere Logan deorece aveam doar 8000 E , dar dupa ce m-am informat si cu un ajutor financiar m-am hotarat la Albea
John79129
Si o poza cu back-lift-ul de la albea[/quote]

Salutare,

Care e "faza" cu back-lift-ul? Va aparea modelul acesta cu spatele schimbat? Ca arata extraordinar!!!

merci!
Sorin82761
Salut John , la noi nu stiu cand va aparea da prin Brazilia , Argentina este , si Dana sau Stanean va rog sa imi spuneti la ce trebuie sa fiu atent cand ridic masina ? blink.gif , ce ar putea sa nu fie in regula? , ca pe saptamana viitoare vine masina si sa stiu la ce sa ma uit sau ce ar putea sa nu fie in regula?
Cipp
@John : nu cred ca va mai aparea modelul cu back-lift: asta e o poza pe care am cules-o de pe site-ul fiat.za - e modelul care se comercializeaza in africa de sud . Acolo exista motorizari de 1.2 8V, 1.2 16V, 1.4 8V, 1.6 16V, 1.3 Multijet si dotari suplimentare variate. Se pare ca in brazilia, argentina, india, africa de sud, ungaria sau turcia, fiat siena se vinde f. bine si, zic unii pe forumuri ca sunt multumiti de masina!

@Sorin:

http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t...sc&start=40


CIAO A TUTTI
Sorin82761
Mersi dana biggrin.gif
Stanean75862
QUOTE(Sorin82761)
Salut John , la noi nu stiu cand va aparea da prin Brazilia , Argentina este , si Dana sau Stanean va rog sa imi spuneti la ce trebuie sa fiu atent cand ridic masina ? blink.gif , ce ar putea sa nu fie in regula? , ca pe saptamana viitoare vine masina si sa stiu la ce sa ma uit sau ce ar putea sa nu fie in regula?

Cred ca cel mai important este sa verifici actele cum trebuie!!!
1. Atentie la Cauciucuri, ca la Dymanic sunt aletel fata de CI! 185/65 R14 pe masina si 175/70 R14 pe CI.
2. Suportii de ridicare amasinii sa nu fie beliti, adica cu terosonul luat, de la ridicarea pe elevator
3. In certificatul de garantie nu este trecut faptul ca la 2 ani sau 60K Km trebuie schimbata cureaua de distributie si rolele intinzatoare, si vei primi dupa aia o scrisoare acasa....(eu asa am patit).
4. Primul schimb de ulei, la Fiat se face la 20.K km - iar in Romania 10K sau un an.
5. Actele vin tare tarziu, si s-r putea sa-ti expire numerele rosii, si sa nuy ai factura masinii. Nu prea se prelungesc numerele rosii!!! (Cel putin nu la Buzau, care au o valabilitate de doar 15 zile, desi legea zice de 30).
6. Verifica cu atentie toate butonasele din bord, sa nu ai surprize.
7. Cere dealerului explicatii clare privind rodajul!!!.
8. Asculta cu atentie zgomotul motorului, si spune-ne si noua ce zgomote auzi!!

In rest s-o stapanesti sanatos!!
Sorin82761
Mersi mult o sa va spun cred ca pe miercuri , joi saptamana viitoare vine band.gif , si Stanean am o intrebare cu cureaua de distributie si rolele .. nu se schimba pe garantie ..? , si daca eu in 2 ani am 10 000 km? , trebuie sa o schimb? , ciudat blink.gif
air_wolf
QUOTE(Sorin82761)
Mersi mult o sa va spun cred ca pe miercuri , joi saptamana viitoare vine band.gif , si Stanean am o intrebare cu cureaua de distributie si rolele .. nu se schimba pe garantie ..? , si daca eu in 2 ani am 10 000 km? , trebuie sa o schimb? , ciudat blink.gif


nu se schimba nimic pe garantie. sint considerate consumabile. daca doamne fereste ti se rupe s-ar putea sa ti-o schimbe...
Sorin82761
Mersi Wolf da oricum mi se pare ciudat sa schimbi cureaua la doi ani ...da ma rog asta e oi vedea ... dar e scumpa operatiunea?
:bash:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.