Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Fiat Albea Active
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60
Stanean75862
Dana...pentru ca voi continua sa iti spun asa, ai exact aceeasi problema ca si mine....numai ca ai mei nu au primit inca scrisoarea. Poate o vor primi. Eu zic sa schimbi cauciucurile. Cine itzi schimba pneurile gratis??? cred ca nimeni. Chiar merita.
In certificatul meu de inmatriculare si in CI sunt scrise doar dimensiunile alea cu 175. Deci asa ar trebui sa fie!!! Daca au gresit...atunci sa rezolve problema. Se pare ca la tine au rezolvat-o. Astept sa fiu urmatorul, pentru ca am ridicat machineta la doar trei zile, si am fost al doile din gasca asta de forumist (no offence)
Sper ca nevasta-mea sa se descurce, pentru ca eu nu mai sunt in tara, pentru inca 6 luni.
Credeti-ma fratilor, ca incepe sa-mi fie dor de machinuta mea....Vai ce putin consuma!!!!!fata de a au astia pe acilea.... :wave:
ValiR
Cred ca primele modele importate de Albea 2006, Dynamic, au avut pneuri de 175, cel putin asa pare sa fie.
Oricum ca un sfat, nu e bine niciodata sa fie cumparat un model tocmai lansat pe piata, unele probleme nedepistate in dezvoltarea unei masini sunt corectate dupa startul vanzarilor. De unele producatorul stie, de altele afla de la clienti sau isi dau ei seama pe parcurs.
Pot veni si cu exemple, dar eu cred ca imi veti da dreptate.

Vali
Cipp
Ca sa fiu obiectiv, pe oferta dealerului scria clar - anvelope de 185/65/R14! Si asa am cumpart masina. Ei au sfeclit-o si acum au ales sa rezolve problema in modul care le convine cel mai mult - sa schimbe anvelopele (desi e clar ca anvelopele de 185 au un confort mai bun, nu stiu deocamdata daca sesizabil de catre sofer sau nu!) in loc sa alerge ei sa faca modificarile in acte! Altfel spus, eu am vrut o masina cu pneuri de 185, ei asta mi-au adus, dar in carte au trecut DOAR 175, nu ca la altii unde s-au straduit sa inscrie ambele dimensiuni. Asta e!
Sorin82761
Ieri am intrebat si eu la Cluj ..au spus ca nu stiu nimic dar daca la Bucuresti se schimba se va schimba si aici ...referitor la confort eu cred ca cu acele anvelope de 175/70 e mai bine deorece sunt mai inalte si mai putin late nu?
Si ma gandesc ca o inaltime mai mare a anvelopei e mai ok decat una mai subtire ..pentru drumurile noastre
ValiR
@Cipp: in contractul de vanzare-cumparare nu ai si fisa masinii anexata?
Ca daca acolo scrie 185(desi ma tem ca e aceeasi greseala ca la ei pe site, ambele valori mentionate la Dynamic) atunci... stii ce ai de facut :furios: Daca nu scrie, atunci... din nou stii ce ai de facut biggrin.gif
Dar ca o concluzie nu e o problema a masinii ci o problema la nivel de reprezentanta/producator(inclin spre prima varianta).

@Sorin : si masina noastra "nationala"(am pus ghilimele pentru ca in realitate nu e nationala) are anvelope de 185/65 si eu zic ca e adaptata corespunzator pentru drumurile noastre.

Vali
Sorin82761
Nu zic ca nu e asa dar ma gandesc ..( poate gresesc ) ca o inaltime mai mare a anvelopei absoarbe mai bine gropile decat una mai ingusta
ValiR
De acord cu tine smile.gif
O sa ne scrie Cipp primele impresii dupa schimbare, sper wink.gif
Stanean75862
Si pe mine m-au sunta sa schimb gumele....ai mei au fost la serviceul din Buzau si i-au trimis la Bucuresti!!!!
Daca nu imi vor da tot Pirelli...atunci masina mea va ramane cu aceleasi cauciucuri!!!! nu le voi schimba cu Montana in nici un fel!!!!
ady84545
Cu pneuri de 185 e ceva mai stabila, in rest nu e nicio smecherie, oricum nu cred ca soferul percepe vreo diferenta mare. Oricum e super sa iti schimbe cauciucurile moca dupa ce le-ai terfelit vreo 15000 de km. Macar sa nu isi scoata parleala oferindu-va niste ieftineli gen Montana cum zicea si guru Stanean.
Cipp
Am fost azi la AutoPerugia... Eu credeam ca au gumele pe stoc si vin azi sa mi le schimbe! Aiurea! A venit unu', s-a uitat la caucioace, a zis ca o sa ma anunte cand o sa trimita producatorul (care a sesizat dealtfel neconcordanta si nicidecum dealerul!!!) si l-am intrebat daca imi dau cauciucuri de alta marca - l-am avertizat ca debica sau montana nu accept! Ala m-a asigurat ca nu lucreaza decat cu anvelope pirelli, michelin sau good year! Sa speram ca se va rezolva cu bine!
ady84545
E bine atunci, chiar daca mai intarzie, macar esti sigur ca vei avea tot cauciucuri serioase.
Ciprian85365
Multmesc Cristian pentru informatie. Chiar nu stiam.
Am un prieten care ma indeamna sa pun si cate un Duralube (parca asa se cheama) la 2 schimburi de ulei. Nu stiu daca sa il ascult. Voi ce ziceti? Nu cred ca e ceva rau in asta.
cristian90365
merge si duralube dar de pe la 50-60mii, ca acu motorul nici nu e rodat cum trebuie, de-abia isi da si el drumul si daca ii pui ulei cum scrie cartea merge ( ca au si ele aditivi), ca astea-s motoare bune nu ce se facea la Pitesti :proud:, parerea mea
ValiR
Am citit acum ceva timp un comunicat de la BMW prin care atentionau ca folosirea aditivilor se face pe propia raspundere si ca ei nu ii recomanda, reactiile dintre aditivii uleiului folosit si alti aditivi pot influenta in mod negativ starea motorului. Uleiurile sunt concepute astfel incat sa faca singure fata solicitarilor.

Daca cei care fac aditivi sunt asa de buni, de ce nu fac ei direct ulei de motor aditivat? Ar face mai multi bani smile.gif Asta ca o opinie personala.
Ciprian85365
Intr-adevar am inteles ca folosirea aditivilor de orice fel la uleiuri din astea bune nu e indicata. La o Dacie veche la care ii pui ulei romanesc poate sa ajute. Deci voi cumpara ulei Selenia 20K si filtru. Intentionez sa o tin pe acelasi ulei si aceeasi benzina. Uleiul il voi schimba cu cca. 2000 km inainte de limita.
Ciprian85365
Am fost azi si pe la cei de la Cefin. Am intrebat de ulei si intr-adevar aveau chiar si pe stoc Selenia 20K. 4 l costa in jur de 90 lei. Acum am alta dilema: Selenia 20K are doar baza sintetica, pe cand Selenia Gold cred ca e chiar sintetic. Pe de alta parte pe spatele capotei scrie Selenia 20K, deci asta e recomandat a se folosi. Nu stiu ce sa fac. Cred ca pana la urma o sa pun 20K cum e recomandat de producator.
filipescu82758
revizie 10k km

am facut revizia de 10k , de fapt 10170 km la AutoPerugia Bucuresti;
-schimbat ulei + filtru;
- suflat filtru polen si cel de aer;
in total 3 mil;

Nu i-am intrebat ce ulei sa imi pun, dar mi-au pus Selenia 20k, ce a ramas mi-au last in masina, intr-un bidon; uleiul mi s-a parut cam murdar dupa schimb si i-am intrebat de ce e asa, dar mi-au spus ca asa se face, pentru ca se amesteca cu resturile din motor; vroiau sa imi arate pe alta masina cum se face.. mi s-au parut super ok...

cu turatia la masina... v-am zis ca am aproape de 1000 rot/min... le-am zis si lor, au testat-o si mi-au zis ca imi schimba bordul, turometrul fiind defect;
mi l-au comandat deja... va tin la curent

Pe ansamblu am fost foarte multumit, si au incercat sa ma multumeasca


arigato.gif
Cipp
Si la mine a fost cam maroniu uleiul dupa primul schimb dar nu ma alarmez fiindca mirosul e de ulei proaspat! Eu am 850rpm la relanti!
Cristi80483
Am fost azi si am facut revizia de 20000 km.M-a ajuns 414.52 lei fara ulei.Am dus eu uleiul.Au fost schimbate toate filtrele
( ulei,aer,polen,benzina ).Verificat jocuri.Curatat tamburi.Verificata instalatia electrica.
Probleme : un rulment spate stanga a cedat.Schimbat pe loc pe garantie.
In rest totul ok.
numa bine
Cipp
Am senzati ca la brasov sunt preturi mai omenesti. La autoperugia zicea cineva de 8 bulioane!
C Z R
Eu am zis ceva de 8 bulioane, dar inclusiv uleiul lor si placutele de frana smile.gif
florin103194
Sal all,in primul rand vreau sa va spun ca sunt nou pe acest forum si sunt posesorul unui fiat albea 2007,am citit aproape tot ce se putea citi pe acest forum,dar se pare ca cei de la fiat sunt neseriosi si sa va spun de ce.Am cumparat masina luna trecuta si eram foarte multumit de ea ,nu ca nu as fi si acuma dar am depistat cateva probleme:[1]toate suruburile din interiorul masini erau aproape desfacute.[2]turometrul nu scade niciodata sub 1000 de turatii.[3]capac torpedo care lasa de dorit, face zgomot la cea mai mica groapa.[4]usile spate au inceput sa faca un zgomot de scartait.[5]LA INBINAREA ARIPII CU SPOILERUL,MA REFER LA COLTURI ,PE ITERIOR(MAI EXACT PE MARGINEA ARIPII) VOPSEAUA ESTE SARITA RAU DE SE VEDE TABLA SI ASTA NU ESTE NUMAI LA O ARIPA CI LA TOATE.LA INCEPUT ARATA CA O PICATURA DE VOPSEA SCURSA DAR APOI CADE SI RAMANA TABLA GOALA.ACEST LUCRU A FOST CONFIRMAT DE INCA DOI POSESORI DE ALBEA,CARE AU REMEDIAT PROBLEMA LA SERVICE,DAR CELOR DE ACOLA LI SA PARUT UN LUCRU NORMAL SPUNANDULE CA A FOST UN SURPLUS DE VOPSEA.VA ROG SA VA UITATI BINE SI LA VOI.MY FIAT IS FANTASTIC[/b]
Cristi80483
Florin nu stiu din ce lot e masina ta dar a mea nu are vopseaua deloc sarita indiferent ca e clot ,capota usa sau mai stiu eu ce.Sunt locuri unde mai este tabla ff putin infundatat de la piatra sau ceva dar vopseaua nu este sa rita deloc si are aproape 1 an masina si 21000 km.Eu zic ca este ceva in neregula cu masina ta nu cu toata fiaturile.La faza cu zdranganitul pt mine nu este valabila.Nu se aude nimic in masina cand la aproape orice groapa.Nu am nici un surub desfacut.Din contra am incercat sa desfac pragul din interior si am zis ca inebunesc cat de tare au fost stranse suruburile.Mai fa o vizita pe la service si explicale asta!!numa bine
ady84545
Mai Cristi nu prea e bine ca a murit un rulment in doar 20 000 km. Si eu care ma gandeam sa iau Albea...smile.gif
petrescu96309
florinel...
e ceva cu masina ta...
la mine, doar sctitul din bord , dar l-am rezolvat, era de la airbag, dreapta
Dragos86458
QUOTE(florin103194)
Sal all,in primul rand vreau sa va spun ca sunt nou pe acest forum si sunt posesorul unui fiat albea 2007,am citit aproape tot ce se putea citi pe acest forum,dar se pare ca cei de la fiat sunt neseriosi si sa va spun de ce.Am cumparat masina luna trecuta si eram foarte multumit de ea ,nu ca nu as fi si acuma dar am depistat cateva probleme:[1]toate suruburile din interiorul masini erau aproape desfacute.[2]turometrul nu scade niciodata sub 1000 de turatii.[3]capac torpedo care lasa de dorit, face zgomot la cea mai mica groapa.[4]usile spate au inceput sa faca un zgomot de scartait.[5]LA INBINAREA ARIPII CU SPOILERUL,MA REFER LA COLTURI ,PE ITERIOR(MAI EXACT PE MARGINEA ARIPII) VOPSEAUA ESTE SARITA RAU DE SE VEDE TABLA SI ASTA NU ESTE NUMAI LA O ARIPA CI LA TOATE.LA INCEPUT ARATA CA O PICATURA DE VOPSEA SCURSA DAR APOI CADE SI RAMANA TABLA GOALA.ACEST LUCRU A FOST CONFIRMAT DE INCA DOI POSESORI DE ALBEA,CARE AU REMEDIAT PROBLEMA LA SERVICE,DAR CELOR DE ACOLA LI SA PARUT UN LUCRU NORMAL SPUNANDULE CA A FOST UN SURPLUS DE VOPSEA.VA ROG SA VA UITATI BINE SI LA VOI.MY FIAT IS FANTASTIC[/b]


Cum s-au adunat toate la tine oare? De torpedou si de scartait in usi s-a mai auzit pe aici dar de vopsea sarita la toate aripile blink.gif Ma face sa ma gandesc la ce dealer lucrezi. Poate pui niste poze cu vopseaua sarita ca sa ne lamuresti
ady84545
Ce-i drep ca e cam cusuta cu ata alba povestea, hai ca suruburi nestranse mai poate fi probabil, dar vopseaua cojita de se vede tabla la o masina noua nu o gaseai nici la Dacia 1300 pe vremea lu Ceasca.
ValiR
La mine, dupa aproape 5000 km, sunt cateva lucruri ma deranjeaza:

1. turometrul arata la relanti aproape 1000 rpm (probabil nu e bun, daca tin cont de ce s-a scris mai sus)
2. scartaitul geamului fata stanga la deschidere(poate din cauza prafului, dar ma intreb daca nu se va zgaria geamul din cauza frecarii, nu pot sa stau sa il curat mereu); in primii 4000km nu l-am auzit.
3. faptul ca la scaunul soferului, langa cusatura sezutului, incepe sa
se subtieze materialul si sa cedeze(ar trebui sa caut ceva huse potrivite)
4. capacul torpedului care nu s-a auzit la inceput dar incepe sa se auda
5. mocheta din portbagaj care aproape de sina de plastic, incepe sa se taie cu toate ca nu am transportat obiecte cu muchii taioase, probabil din cauza rigiditatii ei
6. din cand in cand se aude un greieras la tabloul de bord
7. faptul ca intre aripi si contra-aripi se depune nisip si alte mizerii iar motorul se murdareste cam usor
8. uneori ambreiajul imi da senzatia ca agata la cuplarea marsarierului, chiar daca pedala e apasata bine

Cu scartaitul usilor spate pana la urma spray-ul degripant a functionat, dar cred ca periodic va trebui folosit.

Vali
Cristi80483
Ady a fost un defect de fabrica la rulmentul ala.Ceilalti sunt intacti si asta e si pe stanga spate , deci roata care are cel mai ptuin de suferit.
Stanean75862
Ei citesc si ma minunez cum dati apa la moara altora cu problemele voastre!!! Alea nu-s probleme ce pot fi generalizate. Turatia la ralanti? asteptati macar doua schimburi de ulei sa se aseze motorul. Legat de vopsea sarita....aveti masina in garantie. Legat de clapa la torpedo??? incercati sa evitati gropile, daca puteti, dac nu folositi un pistol cu aer cald...chiar si deasupra aragazului puteti (cu atentie). Suruburi desfacute??? din nou evitati cat puteti gropile. Cred a toate problemele astea pot fi rezolvate foarte usor cu putina bunavointa. Rezervati-va 2 ore pe saptamana pentru masina, undeva in aer liber. Va fi bine si pentru voi dar si pentru msina. A era sa uit...geamul scartaie???? ei bine se rezolva cu APA...e praful depus pe lamela de cauciuc exterioara.
Ei nu fiti rai, am condus o albea cu 34 k km(taxi), si era ok. Asa ca nu vad d c v-ati plange la doar 10 - 15 k km. cred ca masinile noastre mai trebuie si intretinute din and in cand!!!!
:ban:
ValiR
Ideea e sa imi prezint obiectiv lucrurile care se intampla cu masina si nu sa arat ca sunt multumit chiar de toate, doar pentru a nu da apa la moara altora. Altii nu au decat sa nu isi cumpere Albea, eu aici nu scriu pentru a convinge si pe altii sa isi ia aceeasi masina. Iar comentariile rautacioase ale altora asupra problemelor nu isi au rostul si daca ar fi cu bun simt si respect nu le-ar face, corect?
Altfel ce rost ar avea acest topic? Doar sa ne laudam masinile? N-ar fi in regula.

Legat de turatia la relanti, nu are treaba cu 2-3 schimburi de ulei, atat timp cat sunt putine cele care au 1000 rpm la mersul in gol iar unui coleg, ce a scris mai sus, i se va schimba turometrul.
Sa evitam gropile? Sunt genul care incearca sa isi protejeze masina cat mai mult posibil si le evit cat de mult se poate(iar in Timisoara drumurile sunt destul de proaste). Oricum pentru torpedou voi gasi eu o solutie.
Cat despre geam, mai repet o data, in primii 4000km nu a scartait. Si atunci era praf...De ce nu scartie si geamul din dreapta?
"cred ca masinile noastre mai trebuie si intretinute din and in cand!!!! "
Remarca asta e rautacioasa si as vrea sa iti spun ca am mare grija de masina si o intretin foarte des. Insa la praful din oras care se depune destul de repede, nu pot sa sterg geamul intr-una(daca de ex in aceeasi zi merg de mai multe ori cu masina, desi as vrea).

Sunt probleme marunte, de acord, dar nu inseamna ca ele nu ar trebui expuse, pentru a gasi solutii, sfaturi, modalitati de prevenire/rezolvare.

Vali
petrescu96309
FRATILOR, CUM SA FAC SA NU SE MAI INCHIDA CD-PLAYUL DUPA 20 DE MINUTE??
IN REST , NUMAI DE BINE....
petrescu96309
DESPRE TURATZI LA MINE, DUPA CE SE INCALZESHTE MOTORUL SCAD SUB 1000 ROTATZII , UNDEVA INTRE 850-900 , CRED CA ASHA ESTE NORMAL , DAR AVETZI GRIJA, ORICE CONSUMATOR ELECTRIC , CRESHTE TURATZIA MOTORULUI ( AM VERIFICAT ACEST LUCRU SI ESTE REAL , )
petrescu96309
QUOTE(filipescu82758)
revizie 10k km

am facut revizia de 10k , de fapt 10170 km la AutoPerugia Bucuresti;
-schimbat ulei + filtru;
- suflat filtru polen si cel de aer;
in total 3 mil;

Nu i-am intrebat ce ulei sa imi pun, dar mi-au pus Selenia 20k, ce a ramas mi-au last in masina, intr-un bidon; uleiul mi s-a parut cam murdar dupa schimb si i-am intrebat de ce e asa, dar mi-au spus ca asa se face, pentru ca se amesteca cu resturile din motor; vroiau sa imi arate pe alta masina cum se face.. mi s-au parut super ok...

cu turatia la masina... v-am zis ca am aproape de 1000 rot/min... le-am zis si lor, au testat-o si mi-au zis ca imi schimba bordul, turometrul fiind defect;
mi l-au comandat deja... va tin la curent

Pe ansamblu am fost foarte multumit, si au incercat sa ma multumeasca


arigato.gif





DAR NU ESHTI DIN SUCEAVA, LA AUTOBITTI AM FACUT REVIZIA DE 10K CU 123 RON ( ULEI, FILTRU, VERIFICAT JOCURI ROTZI ,SI AM DESCOPERIT CA TOBA MARE ERA IESHITA PUTZIN DIN COLIERUL DE LEGATURA CU TZEVA , ERA PUTZIN AFUMATA , SHI AU PRINS-O DIN NOU, CUM TREBUIE...
Cipp
In primul rand, v-as ruga sa nu mai scrieti cu litere mari si sa nu mai folositi limbaj mirc.
Faptul ca avem probleme la masinile noastre si le expunem pe forum, cautand rezolvari si confruntandu-le cu ceilalti albeisti e OK! Faptul ca nu mergeti cu masinile in service ca sa le rezolvati NU E OK! Pai de ce avem garantie 3 ani fara limita de km?! Ce ne opreste ca atunci cand avem un turometru pe care il suspectam ca e defect, sau o usa care zdrangane, sau un geam care scartaie, etc, etc, sa mergem la service si sa rezolvam problemele pe garantie. Orice lucru care ni se pare suspect trebuie remediat, indiferent daca un alt coleg de forum are sau nu aceeasi problema. Poate ca din lipsa de timp sau poate din comoditate (cum recunosc ca e si cazul meu) trecem cu vederea micile amanunte si lasam problemele nerezolvate! Si eu am scartaiala la geamul soferului, care se manifesta cand e praf pe masina, greierele din bord "canta"si el cateodata (si tind sa cred ca e un cablu care si-a pierdut imbracamintea), usa la torpedou e prost pozitionata, insa deocamdata nu zdrangane, iar turatia la relanti e la 850-900 rpm. Si? Nu e vina celor de la FIAT ca drumurile noastre sunt proaste, sau ca praful e ca in desert! NOI trebuie sa rezolvam problemele, altfel, ele se vor agrava si vor deveni din ce in ce mai suparatoare. Dar, credeti-ma, nu exista masina care sa nu cedeze pe halurile astea de drumuri! Am fost in weekend la cheia - drumul minunat prin valenii de munte. La intoarcere am venit prin sinaia! intre predeal si nistoresti e o portiune de drum de iti vine sa o iei la fuga! La fel, centura ploiestiului este sub orice critica. Asa ca, traim in romania si asta ne ocupa tot timpul! Si ca sa zic si ceva de bine despre masina asta - am reusit sa scot 5.5% consum mediu cu mers normal - 70 in localitati si 110 afara - deci legal si civilizat!
ValiR
De acord.
Insa nu stiu daca numai comoditatea e cauza, la mine e vorba despre ce stim sau am auzit legat atitudinea angajatilor service-urilor, nu de comoditate. (te duci si iti spun ca asa e normal, asa e la toate, etc etc, asta e unul din motivele de care amandoi suntem de acord ca trebuie prezentate si aici pe forum).
Nu ar trebui sa aman, toate lucrurile listate de mine le voi mentiona
la revizia de la 10 mii km.
filipescu82758
QUOTE(petrescu96309)
QUOTE(filipescu82758)
revizie 10k km

am facut revizia de 10k , de fapt 10170 km la AutoPerugia Bucuresti;
-schimbat ulei + filtru;
- suflat filtru polen si cel de aer;
in total 3 mil;

Nu i-am intrebat ce ulei sa imi pun, dar mi-au pus Selenia 20k, ce a ramas mi-au last in masina, intr-un bidon; uleiul mi s-a parut cam murdar dupa schimb si i-am intrebat de ce e asa, dar mi-au spus ca asa se face, pentru ca se amesteca cu resturile din motor; vroiau sa imi arate pe alta masina cum se face.. mi s-au parut super ok...

cu turatia la masina... v-am zis ca am aproape de 1000 rot/min... le-am zis si lor, au testat-o si mi-au zis ca imi schimba bordul, turometrul fiind defect;
mi l-au comandat deja... va tin la curent

Pe ansamblu am fost foarte multumit, si au incercat sa ma multumeasca


arigato.gif





DAR NU ESHTI DIN SUCEAVA, LA AUTOBITTI AM FACUT REVIZIA DE 10K CU 123 RON ( ULEI, FILTRU, VERIFICAT JOCURI ROTZI ,SI AM DESCOPERIT CA TOBA MARE ERA IESHITA PUTZIN DIN COLIERUL DE LEGATURA CU TZEVA , ERA PUTZIN AFUMATA , SHI AU PRINS-O DIN NOU, CUM TREBUIE...


in suceava m-am nascut am stat in Timisoara si acum in Bucuresti smile.gif

la 123 ron e cu uleiul si filtrul lor? sau numai manopera?
ovidiu86744
Salut. Am si eu o albea model nou din august 06 si am 25mii km. Probleme mai serioase o garnitura la motor nu stiu exact care in partea din spate unde sunt injectoarele , trebuie schimbata motiv pata de ulei si acu vine buba ceva spart sau desprins in catalizator cu efecte fonice nu tocmai placute. Cand trec de 2300 de ture incepe sa vibreze si transmite niste vibratii in masina de nu pot sa stau fara muzica tareeeee. Cred ca nu trebuie sa mai spun ca masina a fost menajata ca e a mea dar, astept sa le inlocuiasca , asa au promis si baietii in Iasi cel putin cu mine au fost de treaba . blink.gif
petrescu96309
QUOTE(filipescu82758)
QUOTE(petrescu96309)
QUOTE(filipescu82758)
revizie 10k km

am facut revizia de 10k , de fapt 10170 km la AutoPerugia Bucuresti;
-schimbat ulei + filtru;
- suflat filtru polen si cel de aer;
in total 3 mil;

Nu i-am intrebat ce ulei sa imi pun, dar mi-au pus Selenia 20k, ce a ramas mi-au last in masina, intr-un bidon; uleiul mi s-a parut cam murdar dupa schimb si i-am intrebat de ce e asa, dar mi-au spus ca asa se face, pentru ca se amesteca cu resturile din motor; vroiau sa imi arate pe alta masina cum se face.. mi s-au parut super ok...

cu turatia la masina... v-am zis ca am aproape de 1000 rot/min... le-am zis si lor, au testat-o si mi-au zis ca imi schimba bordul, turometrul fiind defect;
mi l-au comandat deja... va tin la curent

Pe ansamblu am fost foarte multumit, si au incercat sa ma multumeasca


arigato.gif





DAR NU ESHTI DIN SUCEAVA, LA AUTOBITTI AM FACUT REVIZIA DE 10K CU 123 RON ( ULEI, FILTRU, VERIFICAT JOCURI ROTZI ,SI AM DESCOPERIT CA TOBA MARE ERA IESHITA PUTZIN DIN COLIERUL DE LEGATURA CU TZEVA , ERA PUTZIN AFUMATA , SHI AU PRINS-O DIN NOU, CUM TREBUIE...


in suceava m-am nascut am stat in Timisoara si acum in Bucuresti smile.gif

la 123 ron e cu uleiul si filtrul lor? sau numai manopera?




Toata revizia, manopera+piese au pus ulei texaco.
florin103194
spunetimi si mie va rog cum pot sa atasez poze?
Dragos86458
QUOTE(florin103194)
spunetimi si mie va rog cum pot sa atasez poze?


Apesi butonul browse de sub fereastra. Vezi ca trebuie sa aiba max 100kb asa ca trebuie micsorate putin
ValiR
Incearca cu www.imageshack.us
Dupa ce incarci poza acolo iti da niste linkuri, foloseste unul dintre cele cu thumbnail(copy&paste de acolo in mesajul pe care il scrii aici).

Bafta!
Vali
virgil84493
Mai, dragi albeisti, inteleg ca doar Craiova si Suceava practica preturi omenesti?
123 lei prima revizie, cu materiale si manopera lor, e ceva corect ( tinand cont ca un schimb la Dacie ma duce pe la 85 lei - pun ce-i drept ulei ca lumea si aditiv, de dragul ei...)

Pai astia in Buc. va chelesc bine de bani.... :minigun:
Stanean75862
Atentie...nu am vrut sa supar pe nimeni cu remarca mea.....asa ca FUGA LA SERVICE....cand vi se pare suspect....orice! Ecanct cum zice Dana...avem 3 ani garantie...
Legat e cauciucuri! le- schimbat cineva??? Ai mei trebuie sa mearga la Braila sa le schimbe....astia de la Buzau..nu vor sau nu pot sa le schimbe. Ciudat. Cica o sa plateasca drumul..ei tare m-as mira. nu sunt acasa si trebuie sa trimit pe altcineva sa duca masina la Braila. Sunt curios cu ce cauciucuri au facut schimbul, daca l-au facut la cineva, pentru ca daca imi vor da cauciucuri Montana (sau ceva e genul) sunt hotarat sa raman cu Pirelli, chiar daca au un an si aproape 15.000 km.
virgil84493
Si inca ceva :
Alarma ( ieftina, de Selgros) + montaj la PolyStar Craiova = 250 lei!

Alarma ieftina , ce-i drept, de abia ieri la scoala am auzit-o activata, cand un ditamai tir a franat cu forta langa Fiat...
Dar sunt multumit ca nu mai frec mereu cheia in protiere - deja am zgariat cerculetul acela de la broasca destul de serios.

In rest, mare grija cu masinile noastre.
ady84545
Stanean, ai ajuns deja in America?
Virgil, cum se pastreaza interiorul ala bicolor in timp? Mai pune si tu niste poze ca pe alea vechi nu le-a mai gasit pe forum, nu sunt decat cele cu masina in curte. Si anunta-ma cand mai treci prin Craiova. smile.gif
Stanean75862
Da sunt acolo deja de doua saptamani....si eja imi este dor de ai mei...destul de tare
florin103194
aaaaaaaaaaa
filipescu82758
da, mi-au pus ulei Selenia 20k, ulei ce rezista la 20000 km smile.gif , e folosit pentru alfa romeo;
restul de ulei mi l-au pus in masina. in bidonul de 2l , original
cred ca manopera e mai mare aici...
Sorin82761
Un articol dragut
http://images.google.ro/imgres?imgurl=http...%3D10%26hl%3Dro
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.