Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Fotografie ... pe bune
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Fotografie
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48
_Constantin_
Eu din cat am citit pana acum am tras concluzia ca daca nu stii tehnica fotografica ... degeaba ai tu viziune artistica. Indiferent de talent si compozitie, sunt poze care nu ies fara trepied si aparat smecher.

Si da ... trebuie sa calatoresti. Am facut pana acum cam 10, maxim 15 poze bune si ca sa le fac am pierdut mai bine de 100 ore si cam 1000 poze facute in total si sa imi fie scuzat sunt departe de a fi opere de arta. E un "sport" costisitor si consumator de timp, la fel ca si tuningul .... iar cand ai ajuns la limita ... apare ceva care te face praf. thumbsup.gif
Watcher
Dupa parerea mea tehnica e usoara, citesti cateva chestii ca sa intelegi ce e cu setarile alea de pe butoane / din meniu.
Iti ia o saptamana sa intelegi smile.gif
Daca nu te tii de poze de noapte nu ai nevoie de trepied.
Uite mama pozelor de peisaj fara nici un trepied:


sau


Nu mai pot edita:


Cat despre calatorit, trebuie sa recunosc ca imi vine mai usor sa fac poze NU in orasul meu, dar e problema de viziune.
O vorba misto este 'JUST OPEN YOUR EYES'. Alta despre tehnica este "F/8 and be there".

Viziunea mi se pare mai importanta deoarece cu viziune misto folosesti 'dummy modes'. Compozitia e mult mai importanta decat tehnica.
Vezi o parabola aici
vio
parerea mea ... cand faci poze bune nu tre sa mai folosesti nimic de editat ... io nu prelucrez pozele deloc. mai bine fac pozitia de 100 de ori pana imi iese decat sa folosesc porcaria aia de adobe... asa ca , la fel ca in orice meserie , practica si repetitia e mama invatzaturii...
HalbaSus
QUOTE (vio @ Sep 15 2008, 05:35 AM) *
parerea mea ... cand faci poze bune nu tre sa mai folosesti nimic de editat ... io nu prelucrez pozele deloc. mai bine fac pozitia de 100 de ori pana imi iese decat sa folosesc porcaria aia de adobe... asa ca , la fel ca in orice meserie , practica si repetitia e mama invatzaturii...



Cred ca totusi exagerezi... sau recunoaste ca ti-e lene smile.gif
Exista cateva situatii cand nu ai nevoie de editare si ies poze bune direct out-of-the camera. Dar situatiile astea sunt putine. Presupunand ca vrei sa obtii culori cat mai frumoase schimbi setarile aparatului de pe vivid pe faithfull in functie de fiecare poza... sharpnessul da-l incolo, cat iese din aparat e bine... faci tot timpul white balance custom ca sa nu mai trebuiasca sa ai de-a face cu color balance sau camera raw... Presupun ca alb-negru sau HDR sunt considerate blasfemii... sau alb negru il faci din aparat ? fara sa poti regla tonurile de AN...

Levels, curves ? n-are rost... ca sigur a iesit bine din aparat...

Desigur nicio editare nu poate salva o poza proasta, si exista situatii cand o editare excesiva poate strica o poza. Sunt chestii pe care le faci din aparat (incadrarea, compozitia, expunerea, DOF-ul, etc...), eventual mai poti corecta din editare daca ai gresit la "tragere", dar chiar si o poza "perfecta" poate fi pusa in valoare de o postprocesare buna... Poate ti se pare ca asta nu mai e "arta fotografica"... dar crezi ca Ansel Adams nu avea si el "photoshopul"lui... ce-i drept atunci se numea "developare"si in loc de mouse si slidere se foloseau chimicale toxice... dar rezultatul era acelasi.

Cand vezi o poza reusita, una la care sa zici WOW, 50% e inspiratie, talent, oportunitate, etc... 25% e tehnica si 25% e post-procesare.
Watcher
Costache, uite aici un articol care pare a fi scris exact pentru a adresa plangerile tale smile.gif

Sa mai pun aici cate o poz de la recentul drum pe Transalpina:

vio
misto poze ca executie ,,, cam adobe ala .... io chiar nu folosesc , ... lasa-le mai naturale si o sa dea de 1000 ori mai bine ... thumbsup.gif super ..ma bucur cand aud ca se duce lume pe acolo ..io aunt indragostit de Prang , Capatanii , transaplia si toata zona aia ... e fenomenala

multumesc de complimentul de dincolo... RESPECT si APRECIERE , chiar nu am mai pus mana pe aparat de mult si vad ca imi mai ies una doua .. acu ca imi luai pe asta il cam omor. inainte functionam pe un Nikon cu film tare rau ... si acum face poze de il bate pe asta , dar filme kalumea ioc la noi
ozz86651
Vio, primele 4 sint sever subexpuse.
Si din partea mea, mai bine editate si frumoase. Cu conditia sa nu fie din alea care te doare oachele de la verde galbui, albastru cui in ochi si roz bombon smile.gif.
marius68582
Excelente pozele de pe aceasta pagina ! yes.gif

Watchere,vroiam sa te rog sa prezinti mai detaliat calatoria pe Transalpina,poate intr-un thread separat,asta inainte de a vedea pozele din "calatorii".N-am fost niciodata acolo dar vreau s-o fac cat mai curand.
22nst
vio, 1 min de ph biggrin.gif
guerilla
QUOTE (ozz86651 @ Sep 17 2008, 01:47 AM) *
Vio, primele 4 sint sever subexpuse.
Si din partea mea, mai bine editate si frumoase. Cu conditia sa nu fie din alea care te doare oachele de la verde galbui, albastru cui in ochi si roz bombon smile.gif.


iar restu sint cu out of focus sau miscate. vio, poti mai mult biggrin.gif
Watcher
Marius, anul asta nu cred ca o mai poti face, la cum arata vremea.
Odata ca la 2000m e mult mai nasoala ca aici la noi si deci e periculos, doi la mana pentru ca daca sunt nori / ceata sunt la 5 metri deasupra ta si pierzi toata frumusetea.
Uite un link unde s-a dezbatut pe larg despre Transalpina de vreo 5 ani incoace. Ai ce citi.
vio
ozz , guerrilla ... inca invatz biggrin.gif ... expunere mai mare ieseau arse.
OvidiuH
QUOTE (vio @ Sep 17 2008, 11:29 AM) *
expunere mai mare ieseau arse.

Aici intra in scena photoshopul. smile.gif Si eu eram destul de reticient la inceput, insa e de mare folos.
vio
beer.gif beer.gif beer.gif
22nst
cam mult alcool... 40 grade... huh.gif
guerilla
si cam tanar laugh.gif
vio
crede ma ca deloc nu e asa wink.gif) in scotia am degustat o sticla de 48 grade .. am simtzit ca fuge limba cu esofag cu tot ... stomacu a amortit ... .. pfaa
OvidiuH
Asta e o nimica toată, du-te la băieții veseli de la noi din deltă, să vezi acolo tărie.
mike.omega
Si cu fotografia, pe bune! cum ramane?! smile.gif
OvidiuH
Ca să revenim oarecum ontopic și pentru că tot s-a discutat pe paginile anterioare ale topic-ului, voiam să vă întreb ce pluginuri folosiți în Photoshop pentru prelucrarea pozelor. Momentan eu folosesc doar Noise Ninja pentru eliminarea zgomotului de fond și Virtual Photographer pentru aplicarea anumitor efecte.
T u d o r
Iata CEVA incredibil. Nu atat fotografiile (exceptionale de altfel, atat ca si calitate cat si dpdv al fotografiei sportive), cat subiectul. Emotionant. Oamenii aceia au dovedit ca pot lupta impotriva soartei si ca pot sa invinga tot ce poate fi mai rau. Respect!
drabisan
Genul de portrete pe care rar reusesc sa le surpind
Legionaru'
Sa-ti traiasca Dragos!
Sigur nu ai facut-o numai tu pe cea mica?
vio
expresia fetzei .... imi da fiori deja ... citesc pe fatza ei pedal to the metal ... sa ti traiasca smile.gif
_Constantin_
Am facut un mic efort si m-am apucat sa imi modific putin pozele. A iest ceva?
HalbaSus
drabisban, daca tot ai dat banii pe un D300... ia si un blitz extern... si nu-i mai da blitzuri direct in frunte la saracul copil smile.gif
Constantin, e destul de bine... desigur e o varianta in care ai schimbat radical poza prin postprocesare, in general ajunge sa o imbunatatesti pe ici pe colo prin punctele esentiale...
drabisan
QUOTE (HalbaSus @ Sep 29 2008, 08:23 AM) *
drabisban, daca tot ai dat banii pe un D300... ia si un blitz extern... si nu-i mai da blitzuri direct in frunte la saracul copil smile.gif


Am un SB800. Dar la sesiunea aia nu am folosit nici un fel de blitz! Ca lumina era doar o veioza...
Nu te lua dupa exif, ca s-a zapacit din cauza softului cu care am cropuit si arata ca ar fi fost folosit!
HalbaSus
QUOTE (drabisan @ Sep 29 2008, 08:56 AM) *
QUOTE (HalbaSus @ Sep 29 2008, 08:23 AM) *
drabisban, daca tot ai dat banii pe un D300... ia si un blitz extern... si nu-i mai da blitzuri direct in frunte la saracul copil smile.gif


Am un SB800. Dar la sesiunea aia nu am folosit nici un fel de blitz! Ca lumina era doar o veioza...
Nu te lua dupa exif, ca s-a zapacit din cauza softului cu care am cropuit si arata ca ar fi fost folosit!



In cazul asta trebuia sa pui veioza mai departe, sau sa elimini cumva reflexia veiozei din frunte...
_Constantin_
Incepe sa imi placa post=procesarea asta. Cand vezi poza prima data ... ti-se pare superba, dupa ce umbli putin la ea ai impresia ca e facuta cu un PS ieftin. I believe ...
Watcher
Una slabuta:

_Constantin_
Bai ce ma ofticati ... cand reusesc si eu o poza mai buna .. veniti voi cu senzatii din astea ... va urasc, whistling.gif
Watcher
Stiu senzatia.
Eu patesc asa cand deschid revista PHOTO sau onexposure.net :-)
Vestea buna e ca gasesc uneori cate unele care sunt mai slabe ca ale mele smile.gif

Daca e sa zic ceva de cele 2 pe care le-ai pus mai devreme ar fi asa:
1) - iarba - nu spune nimic, prea mult vignetare (facuta cu BURN tongue.gif )
2) La cea cu SEATul inteleg logica pe care ai urmat-o, imi dau seama ce look ai cautat si ti-a cam iesit, DAR ai 'pierdut' rotile smile.gif si as fi incadrat altfel subiectul, adica mi se pare mult asfalt care e acolo degeaba. Cred ca as fi scos si placuta cu strada ca nu adauga nimic la compozitie.
3) In schimb e buna ideea cu rama neagra thumbsup.gif

Apropos de incadrare/compozitie, eu as fi facut-o asa.
(nu am putut aduce inapoi rotile neavand originalul)
Cum iti place?
Click to view attachment
guerilla
are prea multe ruperi de simetrie poza asta. masina nu e paralela cu nimic. nici cu baza pozei nici cu grinda de la casa.
rotile le poti recolora daca chiar vrei, in ps.


pe de alta parte, poza cu cei doi tineri.. foarte tare. ai incercat sa ii scoti stalpu de curent si cele doua masini din poza? ar avea o tenta mai veche asa.
Watcher
masinile am vrut sa le las ca sa arate 'directia' , alaturarea, etc.
stalpul pot sa il scot, ca doar am scos firele. diseara smile.gif

Uite alta pana atunci:
Watcher
Guerilla, ideea a fost excelenta.
Multumesc:


vio
... mai degraba nu are dinamica buna fiind o poza facuta din lateral .. trebuiau ca toate liniile sa formeze un trapez isoscel ....cel putin asa denumesc io treaba asta .
mike.omega
Liniile forte sunt cele care descriu o diagonala din stanga jos spre dreapta sus a fotografiei. Aceste linii forte exprima o stare de bine, un lucru pozitiv. Liniile orientate invers(vezi exemplu in poza) exprima un lucru sau o stare negativa smile.gif

Plus ca eu as scoate gardul din stanga din cadru, lasand doar drumul, e destul pentru a conduce privirea biggrin.gif
vio
bai ce tie si cu criticii astia ... apar ca melcii dupa ploaie smile.gif) lasa domne gardu acolo , sau nu ai lemne de gratar?! beer.gif
mike.omega
Am lemne de gratar si la o adica musc din casa teehee.gif

Eu nu sunt critic, drept dovada ca nu-mi prea expun creatiile pe aici, doar citez din teoria cu incadrarea biggrin.gif
_Constantin_
Aia cu lumanarile este geniala ... in schimb aia cu gardu, masina, stalpu, etc nu imi inspira mai nimic. Are ceva special pentru ca e facuta corect si e alb-negru.
fabitzu
Click to view attachmentClick to view attachment[attachmen
t=16727:070920081119.JPG]Click to view attachmentClick to view attachmentEte ca ma bag si eu. Vedere de pe Bucsoiu peste Valea Prahovei.
NGZ
Frumoase. Prima imi place cel mai mult.
Watcher

si

_Constantin_
Watcher ... prima e de National Geografic. thumbsup.gif
guerilla
cerul era bestial din cate se pare. de ce nu te-ai ajutat de el mai mult?
oare cum ar fi aratat prima poza facuta in portret, cu 20% macar cer?
in a doua as scoate copacu ala din stanga.

ps. sint critic, stiu.
Hoinaritza
bai ce ma enervati... faceti niste poze de sta matza in mustetzi. Mie nu imi ies asa sad.gif
Colonelu'
QUOTE (Hoinaritza @ Oct 3 2008, 09:25 AM) *
bai ce ma enervati... faceti niste poze de sta matza in mustetzi. Mie nu imi ies asa sad.gif

Iti trebe scule bune, nu soponiere da bazar, chiar daca scrie Sony sau Canon.
Watcher
Guerilla: am incercat si incadrare verticala dar nu am reusit sa gasesc o compozitie care sa ma satisfaca :-)
Pomul a fost prima chestie care mi-a sarit in ochi dar mi s-a parut greu de scos (prea multe ramuri). O sa ma mai gandesc smile.gif
Multumesc (si sunt serios) pentru critica. Sigur ca e placut sa auzica sunt misto pozele (multumesc celor care zic asta) dar e bine si sa auzi what is wrong ca sa perfectionezi.
Pomul dina doua e clar greseala de compozitie dar am sperat sa 'treaca neobservat' smile.gif

Din pacate sunt limitat de lipsa de talent si viziune smile.gif / sad.gif

Colonelu: exista intr-adevar poze care nu se pot face cu orice sapuniera dar sunt rare. Mai ales la web-size nu vei vedea diferente. Am mai zis asta si uite inca o data un articol mult mai bine scris decat ce pot eu scot smile.gif
HalbaSus
Ken Rockwell are multe articole bune (le-am citit cam pe toate, si nu fac parte din categoria "ken rockwell haters" care fac glume de genul "ken rockwell doesn't focus the universe moves into his focus") dar in privinta "your camera doesn't matter" nu sunt de acord cu el...
Da, poti face poze excelente cu o sapuniera... sau cu telefonul mobil... dar si daca vrei sa vanezi un mistret poti sa folosesti o pusca dar nu e obligatoriu... poti sa il sugrumi cu o sfoara sau sa-l injunghii cu briceagul... doar ca e muuuult mai greu... vrei wide ? guess what nu poti merge mai wide de 28... vrei DOF ingust ? tzeapa... dynamic range ? ce-i ala ? vrei ISO ridicat ? nu se poate...
OK, cu o sapuniera mai de doamne'ajuta poti face multe poze bune, am vazut poze exceptionale facute cu sapuniere, dar in nici un caz cu sapuniere ieftine sau "ultra slim", sa faci o poza buna cu ele este la fel de usor ca si vanatul mistretului cu furculita...

So your camera does matter... nu face din tine un fotograf mai bun, dar un aparat bun ITI PERMITE sa faci poze bune.
guerilla
QUOTE (Watcher @ Oct 3 2008, 12:31 PM) *
Guerilla: am incercat si incadrare verticala dar nu am reusit sa gasesc o compozitie care sa ma satisfaca :-)
Pomul a fost prima chestie care mi-a sarit in ochi dar mi s-a parut greu de scos (prea multe ramuri). O sa ma mai gandesc smile.gif


tu ai un uwa. daca te duceai jos la baza castelului si trageai in sus nu prindeai zidul izolat pe cer? ca io cred ca ar fi mers. unsure.gif si atunci prindeai si ceva padure, si mult zid si cer de complezenta.
copacul il scoti. numa ca iti ia timp. dura mai putin sa il fi taiat cu toporu ca sa nu-ti mai apara in cadru biggrin.gif

cat priveste "sapunierele pot scoate poze bune", or fi, dar sint limitate rau. poate doar la niste potrete sau snapshoturi ca in rest te cam zgarai pe ochi.
iar megii conteaza. e ca in discutia cu "marimea conteaza", oricat te-ai amagi, chiar conteaza.
cand vrei sa faci print, cand vrei sa faci crop te mananca o poza facuta la sub 6megi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.