Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Fotografie ... pe bune
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Fotografie
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48
22nst
Legionaru', pe oameni astia nu-i mai intereseaza ce zici tu biggrin.gif
Odata ce ti-a intraf fotografia in sange nu mai scapi de ea biggrin.gif si vei faca tot posibilul sa cumperi obiective cat mai bune smile.gif
Watcher
Ionel, are you there yet?
Sau inca mai speri sa scapi?
guerilla
daca tot vrei un full frame pe film, ia un hassel biggrin.gif macar stii o treaba.
Watcher
QUOTE(EU ceva mai devreme pe threadul asta)
Plecand de la 500 ron pana la 25 000 EUR cat e un Hasselblad de 22 Mp sau 10 000 EUR cat e Mamiya de 22 mp - cred ca e loc de MULTE poze biggrin.gif:D (recte vreo 8500 cadre fata de Mamyia )


Iata si un macro daca a pomenit Guerilla, sa vedem, poate pana la urma il convingem pe Legionarul si vinde masina wink.gif
vio
cam . cam ... macro asta .. biggrin.gif a fi sau a nu fi tongue.gif
22nst
seamana cu doua... teehee.gif
guerilla
uite ce am facut eu acum cateva zile, ca tot vorbeam de bondar
ozz86651
@Watcher: Pai nu stiu daca in final ne-am inteles. Tu vorbeai de film de 35mm, mediu sau mare? Ca ai zis ceva de "full frame".. full frame insemna 35 mm (de fapt un senzor de marimea 35mm). Digitalul la ora asta e tot acolo ca un 35mm dar n-ai probleme de calitatea filmului, procesare etc. Ca sa nu mai spun ca vezi imediat ce dracie ai facut si o stergi smile.gif.
La medium si large format, n-avem ce discua... evident filmul e mai tare, poate un digital back sa concureze cu filmul pe medium dar la ce pret? Penalizarea pe care o platesti e marimea si greutatea aparatului, dificultatea in folosire, costul aparatului (daca te maninca sa iei unul nou) si mai ales costul filmului si procesarea.
guerilla
digitalul nu e corect spus ca e tot acolo ca un 35mm. doar camerele digitale full frame sint ca un 35mm (de acolo si denumirea de full frame - adica senzorul capteaza 24x36mm)
cele digitale cu senzor aps-c, au factor de crop (1.6 in cazul unui rebel de exemplu) - undeva pe la 17x23mm.
Watcher
Ozz: inca nu ne-am inteles.
Full-frame = 35 mm . Pana aici suntem de acord.
Mai departe eu ziceam ca scanatul la 21 MP iti da la un aparat de 150 EUR aceleasi poze ca de la un digital de 10 000 eur (sau pana la 22 000 eur) iar tu ai zis ca de fapt nu e asa si sa ma uit la teste pe net, ca nu poti scana 35 mm la 21 MP.
Iar eu am zis ca nu ma contrazic, dar sa imi dai link smile.gif

Ramanand la 35mm, eu ziceam ca fac poza cu digitalul pana imi iese (la 8mp si APS-C) si vad deci expunerea si apoi (daca cred ca e o MARE poza) o fac pe film, o scanez, o prelucrez la fel si o am la 21MP. Si ca cu schema asta am de facut MULTE cadre pana ajung la pretul unui digital full frame de 21MP, si de asta iau in considerare un Rebel K2 / EOS 3000v.

Cu nervii de rigoare cu mersul la laborator, cumparat filme, etc.
ozz86651
@Guerilla: ma referam strict la calitate, crop-ul deh, asta e.
@Watcher: Nu am zis nici o secunda ca filmul nu se poate scana la 21M. Mai incolo insa nu stiu daca sintem de acord. Daca totul ar fi ideal (calitatea filmului, pastrarea lui, procesarea filmului, scanarea) in pricipiu e cum zici tu. Dar stim foarte bine ca nu e asa. In concluzie pe film nu e chiar floare la ureche sa ajungi nici la calitatea data de un digital banal de 8-10Mpx.
guerilla
watcher, imi pare rau ca iti spulber visele, dar cand spuneai ca iti iei un body pe film credeam ca iti iei un eos 1v sau macar un 1n. pai daca tu tot rebel vrei.... n-o sa faci mare branza. are aceleasi limitari - vizor si informatii de entry level, n-are shutter speed serios (1.5fps ?!?!? ), dof din parti, etc. singur lucru bun e af-ul dar nu atat de bun comparativ cu alea tzapane din seria 1.
am avut camera pe film in segmentul asta (un f de la nikon) si stiu ca nu e totul atat de roz pe cat pare. cateodata batranul zenit mi se parea mai bun decat asta nou (diferite ipostaze date, nu in general)
da, e adevarat, poti scoate o poza de national geografic si cu o camera point&shoot, dar asta tine de noroc. Daca vei compara doua rebel (unu pe film si unu pe digital) diferenta nu e asa de mare intre ele.
scoate tu o poza MARE cu rebelu digital si nu-ti fa probleme ca nu o vei putea printa ! si daca te enervezi treci pe 40D ca upgradeul merita cu adevarat (daca financiar nu e o pb).
vio
je are un Nikon pe film .... thumbsup.gif pot zice ca daca ii dai ce trebuie bate un digital
22nst
Am si eu unul pe film biggrin.gif (primul meu aparat foto)
Japan Lens
Watcher
Nu schimb body-ul digital sa ma tai smile.gif
Nu imi lipseste nimic la asta, singura, da absolut singura chestie care chiar ma deranjeaza este zgomotul pe care il face la declansare.
Cum doamne iarta-ma sa imi iau 1v? eu tot ziceam body de 500 ron - adica next to disposable, 1v ul este minim 1600 usd - aia sunt bani de dat pe lentile.
(fps ul nu ma intereseaza deloc, caci intentionez sa fotografiez chestii statice cu el)

Din ce am mai vorbit si cu niste prieteni fotografi si din ce citesc aici cred ca mai aman aventura in zona filmului (unu vroia sa ma convinga sa imi developez singur pozele ninja.gif ) pentru la un moment dat cand voi ajunge la un nivel la care sa nu am nevoie de pareri sau sfaturi. Cum mai e mult pana acolo, acum 'ma duc sa ma culc' (dupa n sfaturi care iti zic ca esti beat biggrin.gif )

Si daca v-au placut pasarelele,

Watcher
QUOTE
Nu schimb body-ul digital sa ma tai

Nu trecura nici 12 ore si trebuie sa revizuiesc aceasta declaratie:
Deoarece mi-a fost furat aparatul din masina (spart geamul cu un bolovan ninja.gif ) trebuie sa imi iau un body nou.
Acuma incepe distractia ca RebeXT nu prea se mai gaseste iar XTi nu imi place din cauza senzorului ala care stinge ecranul...
Care va sa zica cred ca ma indrept spre 30d vs 40d si mai aman lentilele sad.gif(
Mariustom
CITAT(Watcher @ Mar 9 2008, 03:27 AM) *
... Deoarece mi-a fost furat aparatul din masina (spart geamul cu un bolovan ninja.gif ) ...

Uooooouuu, îmi pare tare rău sad.gif

Of, Cuza, unde ești ? verymad.gif
mike.omega
Imi pare rau pentru pierderea suferita insa trebuie sa ne gandim in ce tara traim. Am o cunostinta cu un A5 care acum o sapt a ramas fara detector (tot prin spargerea geamului) intr-o parcare de lume buna din CT, deci orice e posibil smile.gif

Eu de obicei imi las aparatul cat mai ferit in spatele scaunului sau in portbagaj si chiar si atunci urmaresc sa nu se uite careva mai ciudat la mine unsure.gif
drabisan
Multumiri partidului iubit ca avem o tara asa performanta!

Tipul de mi-a vindut detectorul mi-a recomandat calduros sa nu las nici montantul pe parbriz. Pomenea de cazuri de geam spart pentru a cauta detectorul, ca data tot e montantul...poate e si detectorul in masina...

Imi pare rau Watcher...te-a usurat si de vreo lentila, sau doar de body?
Iti iei unul si mai bun, cu "ocazia" asta sad.gif
HalbaSus
QUOTE
Acuma incepe distractia ca RebeXT nu prea se mai gaseste iar XTi nu imi place din cauza senzorului ala care stinge ecranul...
Care va sa zica cred ca ma indrept spre 30d vs 40d si mai aman lentilele sad.gif(


Daca singurul lucru care te deranjeaza este senzorul care stinge ecranul cand te apropii de el atunci am o veste buna... se poate dezactiva smile.gif Daca e doar o scuza pentru a-ti lua 40d atunci n-am zis nimic si si aia foarte incet smile.gif
22nst
in cazul in care vrei sa cumperi tot 350d, se mai gaseste la emag: http://www.emag.ro/aparate_foto_d-slr/apar...--pAC0210B005AA

sau doar body la f64: http://www.f64.ro/det.php?id=412&pid=5865
HalbaSus
Cu tot respectul... dar eu n-as lua 350D in 2008... adica si 400D-ul putem sa-l consideram "model vechi", desigur aparatele nu sunt chestii pe care sa le schimbi in fiecare sezon, dar eu as merge inainte... fie spre 400D/450D fie spre ceva mai serios.
22nst
Eu am 350D, Wathcher din cate stiu tot 350D avea, si il consider super aparat pentru un fotograf amator!
Watcher
@spargere, paguba, etc.:
Da, masina era in centru-centru orasului (la Studio Cafe pentru bucuresteni) si de spart au spart-o pentru ca aveam suportul de GPS in geam (mai erau 2 la politie cu masinile sparte tot atunci tot pentru gps). GPSul insa era acasa dar in torpedo locuia aparatul foto.
Cu lentila 18-55 deci no big deal. Oricum lentila respectiva trebuia inlocuita deoarece am tinut aparatul intr-un mediu ostil si se lipsise (cu zahar) deci era greu sa faci zoom biggrin.gif:D

@new body:
cand am luat pe 350 aveam de ales vs 400. singura chestie utila la 400 era sensor cleaning iar din ce am citit i-a dat cu minus smile.gif
450 inca nu se aduce in romania si foloseste aceeasi tehnologie cu senzorul ala.
De dezactivat am citit ca se dezactiveaza dar vad 2 probleme (nu stu care se aplica): sau sta mereu LCDul aprins sau nu vezi setarile doar prin viewfinder.

Motive pentru 40d ar fi in primul rand interchangeable focusing screens, carcasa din magneziu si 'focus ok' indicator.
sigur ca da era 30dul dar am citit ca LCDul e less then ideal.

NST: la f64 nu mai e in stoc si nici nu o sa mai vina.
O sa incerc la emag.

@mike: aparatul era in torpedo de mult, adica nu m-a vazut cineva punandu-l acolo, au spart-o pt gps...
guerilla
ia 40D. pt ce ai spus tu mai sus si pt vizor (fantastic fata de cele din gama rebel), viteza de declansare, ergonomie, ecran sau.. sunet de declansare.
Mariustom
woot.gif ohmy.gif
mike.omega
E o panorama un pic mai speciala smile.gif
Mariustom
Vapor pe ... nisip laugh.gif confused.gif
HalbaSus
Ieri mi-a venit obiectivul Canon 50 mm F 1.8... nu am apucat sa fac prea multe cadre cu el dar pana acum mi se pare excelent. O sa pun poze demonstrative mai incolo... Pana atunci pun o poza facuta in week-end... observati inima formata de capetele celor doua cabaline... si eventual uitati-va si mai jos smile.gif
Watcher
Mama si fiu?

HalbaSus
Ti-ai luat body ? smile.gif
Watcher
Nuu, poza e mai veche.
Apropos de body, ieri trebuia sa fac poze la un eveniment si aveam numai lentile biggrin.gif:D
23NST (dar si Guerilla!!!) a fost dragut si mi-a imprumutat body ul lui si m-a salvat deoarece mi se propusese sa fac poze cu un P&S, in conditiile in care evenimentul era o serie de prezentari intr-o sala (deci intuneric si powerpoint)...
Cum nici o fapta buna nu scapa nepedepsita, in loc sa ii dau aparatull inapoi cu cardul lui CF i l-am dat cu bateria mea biggrin.gif:D (si fara card)...

Revenind la body, sunt aproape decis pe 40D dar nu reusesc sa imi fac o idee de lentila.
Imi face putin cu ochiul EF-S 17-55 2.8 IS caci are 2.8 si IS dar e doar pt crop, pe de alta parte 24-105 e f/4 si am citit ca la 24 ies cam strambi peretii iar 24-70 e SI MAI SCUMPA si e fara IS. SI impreuna cu body ul si baterie si UV si lens hood se face usor 8000 - 10 000 ron sad.gif

Asa ca inca ma uit prin 70-300 pe post de ecran biggrin.gif
HalbaSus
24-70 L ? Pai ala normal ca e indecent de scump, eu sincer nu as da atatia bani pe o lentila de uz general. Eu zic sa incerci pentru inceput cu 50 mm, F1.8, am facut ieri niste poze si desi are focala fixa mi se pare destul de polivalent pentru a o folosi ca obiectiv de uz general, mai ales ca pentru wide si zoom ai obiective specializate... ah mai e si foarte ieftina, sub 100 de euro, deja putem vorbi de cadou social... si crede-ma, pretul nu reflecta calitatea smile.gif
HalbaSus
Ieri am fost la o gradina zoologica, am mers cu obiectivul de kit si cu cel de 50 de mm, dar nu am folosit obiectivul de kit doar la cateva poze. Iata si cateva poze:
Potzocul
offtopic.gif cu scuzele de rigoare pt offtopic...
la ce zoo ai fost??? in Oradea???? au renovat-o ??? daca da ma duc si eu biggrin.gif daca nu .... acele spatii pt lei mi-au atras atentia si foca la fel biggrin.gif avem noi dinalea in Oradea???
HalbaSus
Gradina zoologica e Ungaria, Nyiregyhaza, la aproximativ 110 km de oradea (~50 km de debretin): www.sostozoo.hu

Watcher
Halba, cred ca pozele puse pe net la dimensiunea originala iti strica din poza, pentru ca te uiti prea de aproape la o poza d 1m (72dpi).
Macar fa-le Save for Web daca nu ai rabdare inca 10 minute de PS. Mi se pare ca rezultatul e mai placut privitorului, si nu cred ca rei ca cineva sa o dl de pe forum si sa si-o imprime, ca sa o pui direct la full rez smile.gif

5 min de photshop:

Click to view attachment
Catalin70285
apropo de papagali asta-i al meu mereu curios si un mare devorator de orice,plus ceva de la romexpo ieri
HalbaSus
Watcher, ai dreptate, in general nu pun poze full size pe forum dar acum eram grabit, abia apucasem sa fac crop pozelor si fara alte modificari le-am urcat pe forum. In plus vroiam sa arat pozele unui prieten si el vroia sa le vada in marime 100% (din cauza obiectivului).
Watcher
Mi-am luat body (40D).
Fara lentila. Acum ma chinui cu 10-22 ul (nu ma caracterizeaza stilul de poze pe care le face).
Astept sa vina 50mm 1.4 la f64.

Continui sa ma disper cu (24-105 f/4 L IS + 50mm 1.4) vs (24-70 f/2.8). Nu reusesc sa ma conving deloc.

Iata si o poza care cred ca mi-a iesit (din 600)

HalbaSus
Felicitari pentru body si pentru obiectiv (si eu mi-am luat tot de 50 dar de 1.8, de atunci nu am mai folosit deloc obiectivul de kit).
Referitor la dilema cu obiectivele, eu zic sa nu te arunci prea curand la vre-unul din ele ca poate dai in LBA (Lens Buying Adiction). Vezi cum te descurci cu 50-ul, daca ai wide, 50 si tele mie setul mi se pare destul de complet, ar fi tentat eventual un macro (daca te pasioneaza).

Watcher
Pai tocmai, incerc sa cumpar minimul necesar pentru stilul meu smile.gif
Si imi lipseste o lentila de walk-around.
Am facut destule poze la mai putin de 50 mm si peste 50 mm ca sa nu imi ajunga prime-ul pentru street-photos.
Cred ca incet incet ma indrept catre 24-105+50 care costa la fel de mult cat 24-70 si cand am nevoie de viteza fixez F ul la 50 dar castig inca 2 stopuri peste 24-70.
Acuma sa vina si in stoc (ca nu am comandat-o si astept sa vina ci astept sa o aduca f64 in magazin)

NGZ
Mi-am luat acum cateva luni un Fuji S 5700. Nu am pretentii deosebite de la acest aparat, totusi mi se pare ca este cam zgomotos.
Mai a folosit cineva acest aparat ? Ce solutii de reducere a zgomotului (in afara de lumina puternica) imi recomandati ?
guerilla
watcher, fugi tu si iau un 50 cu 1.8 si nu mai pierde vremea pana vor aduce pe ala de 1.4.
22nst
ideal ar fi cel de 50 L cu 1.2 rolleyes.gif
HalbaSus
@NGZ: Fuji S5700 este mai zgomotos decat alte aparate mai vechi din gama fuji (S5600, S6500, S9600) pentru ca are senzorul mai mic decat aceste modele. Senzor mai mic = zgomot mai mult... senzor mai mic + megapixeli multi = zgomot si mai mult.

Ce poti sa faci pentru reducerea zgomotului ? 3 lucruri:
1. Nu treci de ISO100 (si nu folosesti modul automat care ar putea sa o faca in locul tau, daca nu vrei sa faci setarile manual foloseste modul P). 2. Softuri de eliminare a noise-ului: Neat Image, Noise Ninja, etc... eu folosesc noise ninja cu profile pentru aparatul meu, am verificat acum si vad ca nu sunt pentru S5700 in schimb Neat Image vad ca are profile pentru S5700 ( http://www.neatimage.com ). 3. Daca metodele descrise mai sus nu sunt satisfacatoare treci la un DSLR smile.gif


Referitor la obiectivele de 50 de mm... eu inainte sa imi iau obiectivul 50 F 1.8 am citit mai multe review-uri despre obiectivele de 50 mm pt canon. Avantajele si dezavantajele la F 1.8:
PRO: Calitate buna a imaginii, diferentele fata de F1.4 sunt greu sa imposibil de sesizat (reies doar in teste si sunt observabile doar la F1.8... Cred ca e inutil sa explic ca probabil nimeni niciodata nu va folosi F 1.8 sau cu atat mai putin F 1.4/1.2... la asemenea diafragme DOFul e atat de ingust incat nu prea mai poti poza nimic. De asemenea merita amintit faptul ca obiectivul este aproape moca... thumbsup.gif
CONTRA: Pretul este oarecum reflectat pe calitatea fabricatiei... este la fel de "bine facut" ca obiectivul de kit 18-55 de la canon: montura de plastic... plastic peste tot... dar spre deosebire de acel obiectiv acesta fiind cu focala fixa inspira mai multa soliditate (bine... ORICE inspira mai multa soliditate decat obiectivul de kit de la canon).
pentru mai multe vedeti testele de pe: www.photozone.de
NGZ
Halba iti multumesc pentru sfaturi.
vio
Watcher mai arunca un ochean la Sigma ... o sa gaseti acolo multe chestii peste CANON ca lens ...
Watcher
Vio: NEVER biggrin.gif

Am citit destule pareri care sa ma convinga sa buy only brand lenses.
Si mai gandindu-ma eu asa am ajuns la concluzia sa cumpar si numai scumpe (preferabi doar L uri) ninja.gif

Halba:
Referitor la 1.4 vs 1.8 am citit si eu, se pare ca amandoi am citit degeaba, deoarece fiecare a vazut doar argumentele pentru a-si sustine o decizie 'pre-approved' smile.gif
(+Guerilla:)Mie mi se pare suficienta poza asta ca sa ma decid pentru 1.4 over 1.8:


50 mm, crop 1.6, f=1.4, distanta de 5 m(meeting room), DOF=50 cm. Incape un om smile.gif
Pozezi mai departe (pe scena) - 15 metri - ai DOF 5 metri. Cred ca totusi se pot face poze cu el si wide open wink.gif

Ionel: de la 300 la 1200 imi permit usor diferenta. De la 1200 la 4800 nu mi-o permit usor. Diferenta de calitate a imaginii nu consider ca justifica pretul, iar pe asta o iau pentru interioare, deci weather sealing ul nu ma intereseaza.
vio
sincer io prefer Nikon ,,, canon suck ,,, in afara de aprate sunt cam varza ,, biggrin.gif poate unii a tot stiutori o sa sara cu vb , dar 80 % poate si mai mult din foto o face lentila nu aparatu ...


e un sigma care bate canonu de 50 asa la cea mai mare arta ... wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.