Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Fotografie ... pe bune
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Fotografie
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48
roadempire
de sezon .........
HalbaSus
La pozele de noapte white-balance-ul este esential (nu ca la restul n-ar fi dar deobicei "auto white-balance" isi face treaba). Daca in poza ai surse de lumina de la becuri incandescente (tungsten) si nu setezi white-balance-ul pe tungsten atunci vei avea efectul ala de galbejeala din primele 2 poze. Ca norocul nu e sfarsitul lumii pentru ca se poate corecta destul de usor din photoshop (File -> Open As (alegi camera raw la tipul fisierului si deschizi fiserul dorit) apoi la white balance ori pui "Auto" ori misti de sliderul cu temperatura pozei pana iti iese bine)
T u d o r
Si blitzul ar fi fost bine sa nu-l declansezi, sa fotografiezi de pe trepied sau cu camera sprijinita pe ceva fix. smile.gif
HalbaSus
fara blitz fulgii ar fi fost aproape invizibili, sau ar fi semanat mai mult cu ploaia din cauza motion blur-ului... cu blitz fulgii sunt evidenti in schimb cei din apropierea imediata sunt arsi... intre cele doua variante eu o prefer pe a doua...

P.S: Ultima poza imi place... are un aer de carte postala comunista... nitelus subexpusa totusi...
vio
da halba .. asa e si frumos cum erau o data vederile de la mare sau de la munte biggrin.gif ce mi plac asa pozele ... si io imi mai fac asa pozele , dar le tin numa pt mine biggrin.gif
T u d o r
Cred ca daca ai un obiectiv foarte luminos poti scoate fulgii si fara blitz. Eventual usor alungiti dar cred ca ies. Daca mai ninge seara asta ma duc afara sa fac probe.
Ieri am fost la taiat de porc la tzara. Si bineinteles ca am uitat aparatul... Erau niste peisaje acolo de mi-a venit sa plang de ciuda. Cat am apucat sa mai vad, ca dupa aia am consumat niste fiertura cu piper si scortisoara si ai dreaq aia aveau numai cani mari. biggrin.gif
HalbaSus
Nu alungirea e principala problema a fulgilor de nea... ci faptul ca daca nu ai o sursa de lumina pe care sa o reflecte atunci fulgii de nea nu vor mai fi albi, ci gri-translucizi... adica nu vei sti exact daca ninge, ploua, ai praf pe senzor sau ce e... desigur nu e obligatoriu sa fie lumina de la blitz, merge si sa ai un reflector sau ceva de genul asta in spatele tau... sau un blitz extern montat in lateral... dar in mod obligatoriu ai nevoie de o sursa de lumina care sa vina din spate sau din lateral pentru ca fulgii albi sa reflecte ceva.

Desigur o sursa de lumina constanta, mai "naturala" ar avea rezultate si mai bune (nu ar exista fulgi arsi in prim plan), dar oricum e mai bine asa decat fara nicio sursa de lumina, chiar daca ai avea un obiectiv suficient de luminos pentru a prinde fulgii de nea fara motion-blur ei nu ar iesi in evidenta, chiar daca privitorul si-ar da seama ca ninge, nu ar mai fi la fel de spectaculos.
roadempire
wowww !cate sfaturi bune thumbsup.gif
eu sunt un simplu amator,habar nu am de tehnica:) si desigur ca nici aparatul nu e decat un simplu canon 510.

@update inca cateva smile.gif
T u d o r
Nu trebuie sa te superi pe noi ca facem galerie aici. biggrin.gif Si in afara de aparatul mai performant in anumite conditii nici eu nu sunt mai departe de amatorism ca tine. smile.gif Mie imi plac pozele tale, ai un ochi bun.

Halba, din pacate ma uit pe geam si vad ca s-a inseninat. Asa ca azi nu cred sa mai ninga pe la mine. Oricum o sa vad ce se poate face, cred ca am vazut mai demult niste poze cu fulgi de nea cazand, fara lumina artificiala. Caut pe net si vad ce gasesc. smile.gif


LE: Ceva de genul asta:




Evident ca-ti trebuie o sursa de lumina de orice fel pentru a fi vizibili. Dar mie personal nu-mi place cum arata fulgii aia arsi de blitz.
HalbaSus
Pai vezi... aia nu sunt fulgi... adica tu stii ca sunt fulgi pentru ca vezi zapada din poza si DEDUCI ca sunt fulgi de nea... dar nu ii vezi... vezi doar niste dungi care se pun in calea luminii. Nici mie nu imi plac fulgii arsi, dar daca observi doar fulgii din prim plan sunt arsi (ce-i drept astia sunt si cei mai deranjanti), sunt ferm convins ca asta se poate remedia prin editare.
Watcher
Mie unul pozele de iarna ce au deschis discutia asta nu imi spun nimic.
Adica nu au factorul 'wow'
Eu nu ma pricep sa fac poze de iarna, nu pot da un sfat, ma uit insa la altii ce le iese si nu le public pe ale mele :


OvidiuH
Cele cu blitz de pe pagina anterioară sunt ratate aproape complet....
Watcher, îmi plac primele două, cel puțin în prima senzația de iarnă e foarte "consistentă". smile.gif
T u d o r
Da, aceeasi opinie o am si eu. Primele 2 sunt superbe.

Ca tot veni vorba de poze, mi-am amintit ca am tras cateva vara asta prin Croatia:
Dan52141
Zilele trecute ... poveste din Muzeul Satului, Bucuresti ...

Intotdeauna m-au fascinat mastile astea ...




Afara a nceput sa ninga linistit ...


De straja la poarta casei smile.gif


Credinta este la ea acasa ...


Frumosul de asemenei este la el acasa smile.gif


Zapada a inceput sa se aseze ...


Lumea a inceput sa se stranga pe ulite ...


A venit capra ....... smile.gif


Asta-i capra de la munte ... na na na ... na na na... smile.gif foarte frumos ...


Amintiri de neuitat ...


Bucuresti ... 12 decembrie ... 2009

OvidiuH
Tudor, încearcă în prima și a doua să îndrepți orizontul, iar în ultima să scoți bucata aia de piatra din partea de jos.
roadempire
Sarbatori Fericite !
drabisan
Poza asta evident nu e nici a mea si nici a lui Tudor. E un 16-85 cum am si eu si Tudor, dar body-ul e un D90 si nici Subaru nu avem nici eu nici Tudor smile.gif
Povestea e simpla: camera lasata peste noapte sa faca "star trails" (scuzati folosirea englezei, dar cum suna "sa faca urme de stele"?). Dimineata inghetata dupa cum se vede.
Oricum, poza e de mare senzatie si de efect pentru ultrasii acestui forum (desi nu e dizal motorul).

Si poza... http://www.flickr.com/photos/skunkabilly/3169879922/
BoggyPhoto
QUOTE (drabisan @ Dec 24 2009, 05:02 PM) *
Poza asta evident nu e nici a mea si nici a lui Tudor. E un 16-85 cum am si eu si Tudor, dar body-ul e un D90 si nici Subaru nu avem nici eu nici Tudor smile.gif


Trebuie sa-l trec si eu prin foc si gheata pe al meu in felul ala... Astept o seara cu cer senin si ger, sa vad daca ajunge asa. Cu toate ca asta ar fi al doilea botez dupa ce l-am scapat de pe birou, cu obiectivul montat, moment in care s-a pocnit de piciorul de la fotoliu. Asta se intampla in prima lui zi. Ca sa-l citez pe Skunk, "it still shoots like a champ!". rolleyes.gif
drabisan
Nu as avea atitea cohones! Pur si simplu sint indragostit de body-ul asta prea mult!
Si al meu si-a luat botezul. O persoana cu initiativa a vrut sa-mi mute rucsacul ca "se impiedica" de el. Si era desfacut!!! Si s-a imprastiat de gresie! Body, obiective, ceva filtre... Doar flash-ul nu sarit din rucsac...
Nu au patit nimic, dar am avut multe idei despre cum l-as fi torturat! Prima replica a fost "iti iau unul nou, identic, daca a patit ceva". Si cum isi permitea, am ramas cu torturile la nivel de imaginatie, dar le-am frecat la greu sa vad daca totul a ramas la locul lui...
T u d o r
Ce inseamna pasiunea... Nici prin gand nu mi-ar trece sa-l f*t in halul asta. biggrin.gif
BoggyPhoto
Ganditi-va ca sunt oameni care trag la poli, pe varful muntelui, etc, si nu patesc nimic aparatele. Indicativele de temperatura minima din manualul de utilizare sunt cel putin idioate(0-40 grade). Poti sa tragi cu ele mult peste zona asta.

D90, "sus de tot".
ozz86651
Va spun eu unde termini un apart in citeva ore: in desert. Am facut poze in death valley, vint, dune de nisip, intr-o ora si citeva zeci de poze declasantorul nu mai merge, ai nisip in vizor, pe oglinda, pe senzor, perdelele la obturator scirtie, diaffarma la fel, butoane se blocheaza si auzi cum scirtiie nisipul in ele. Le-am facut o poza unor insi cu aparatul lor, un Canon Rebel, probabil ca erau de vreo 2 ore acolo, era murdar de nisip inauntru si autofocusul se blocase (nu optic, mecanic, motorul nu mai putea sa invirta fiind imbicsit cu nisip). Cind am vazut asa l-am protejat pe al meu cit am putut da tot a intrat nisip peste tot in el. Bine, si in mine smile.gif.

Sint niste studenti care au agatat un aparat de un balon meteo si au facut poze la zeci de mii de metri, am uitat ce aparat era, se poate cauta. Prin Alpi e parfum.
BoggyPhoto
M-a motivat imaginea aia, asa ca am facut si eu ceva de genul aseara... Stele lipsa(doua-trei, plapande pe cer, care au disparut eventual), destul de caldut, aproximativ un grad. In principal, vroiam sa-i aflu limitele in conditii normale. Expunerea a fost de 14.401 secunde, adica 240 minute, adica 4 ore! Pentru asta a fost nevoie de f22, ISO 100, un ND4 si un CPL. In grip aveam doua baterii, din care una pe jumatate incarcata. Partea nasoala e ca m-am trezit azi de dimineata cu el fara vlaga, incerca sa-mi spuna ca nu mai are baterie. Mai, sa fie... Asta inseamna ca n-a facut dark frame substraction, adica long exposure NR... Banuielile mi-au fost confirmate, imaginea fiind presarata de hot pixels. Ma intreb daca jumatatea aia de baterie ar fi schimbat ceva.
Dan52141
O prima incercare ... cam stangace dar sper ca pe viitor sa iasa mai bine ...

sculptura in apa ... (este ceea ce se intampla dupa caderea unei picaturi intr-un vas plin cu apa, intr-o prima faza se face un mic crater, urmeaza ridicarea unei coloane de apa din care in final se desprinde o alta picatura )



OvidiuH
Cu dedicație tuturor forumiștilor...
Sărbători fericite ! thumbsup.gif



T u d o r
Super picatura. thumbsup.gif
Si prima poza din "urarea" de craciun imi place. biggrin.gif
Dan52141
QUOTE ( T u d o r @ Dec 25 2009, 08:06 PM) *
Super picatura. thumbsup.gif


M-am gandit sa-i mai dau si a treia dimensiune smile.gif

BoggyPhoto
Si craterul la care se referea Dan:



Si picatura "colorata":

HalbaSus
Nu se poate asa ceva... e un trucaj ordinar... uitati pixelul albastru, e plin de ei ! biggrin.gif
Dan, imi place foarte mult cum ai "tridimensionalizat" poza thumbsup.gif
vio
al draq pixel,,, 36182451.gif dupa mine este la limita plastifierii . mai real mai mult feeling , nu fff sharp , da senzatia de plastic. oricum bine realizate
Watcher
roadempire
Tin sa precizez ca poza nu-mi apartine,dar mi-a parut interesanta.
Credeti ca poate fi autentica sau e photomanipulation ?!!!
HalbaSus
Bai nu stiu ce sa zic... e plin de pixeli albastri 36182451.gif
Lasand gluma la o parte cred ca cel putin jumatate din "harta" e reala... poate ca a fost un pic "ajutata" in photoshop... dar sincer, eu nu cred ca are relevanta.

Watcher, poza in sine e ok, in principiu sunt de acord si cu unghiul (cred ca 80% din pozele cu masini pe care le-am facut sunt fix din unghiul ala, adinca de jos, din colt, cat mai (ultra)wide) dar cred ca in cazul avensisului aceasta pozitie nu o avantajeaza (si nici blitzul de altfel, desi la fel fac si eu la pozele cu masini)... adica din toata masina imi sare in ochi fix farul mare si butucanos care mai sufera si din cauza perspectivei oferite de ultrawide... cu alte cuvinte cred ca poza e bine facuta, dar nu cu masina potrivita. Avensisul cred ca ar fi fost mai avantajat de o poza din profil... sau macar "mai mult profil"...
FAR EASTERN
Cand imi amintesc in ce "hal" v-a adus Xalanx... thumbsup.gif
22nst
Poza aia cu Avensis-ul nu imi place sad.gif
Blitul ala acolo... se vede aiurea



Ce este aia Xalanx?
FAR EASTERN
L-ati uitat pe colegul Xalanx ? El a facut primul off-topic aici... wink.gif
22nst
Imi cer scuze biggrin.gif
Dar daca tinem cont de: Last Seen: 10th August 2009 - 12:28 PM am si eu dreptate tongue.gif
Watcher
Ok, mai incercam una :-) :
HalbaSus
stiu ca sunt carcotas... dar imi placea mai mult perspectiva de la cealalta 36182451.gif La asta ar fi mers sa pui UWA-ul undeva sub roata orientat in sus si sa tragi (cam la fel ca si in cealalta poza, poate chiar MAI jos si MAI wide si MAI de pe colt biggrin.gif ).

La asta imi plac in schimb culorile, lumina, faptul ca se vad farurile si proiectoarele, compozitia e corecta, ingrijita... doar ca ii lipseste factorul de WOW. (cea cu avensisul are factorul asta, dar e mai degraba "WOW ce far mare are avensisul" smile.gif
vio
pe drum si la destinatie
22nst
Superba prima!
vio
ieri seara intre baia de arama si tg jiu
Watcher
Asta vara pe Strategica:

vio
ma tu vrei bataie? 36182451.gif ... poate mai sunt dinastia pe aci de le place vara si le faci pofta biggrin.gif week endul viitor o sa iau transalpina si ce e prin imprejurimi la picior .
mike.omega
Un curcubeu ca tot e la moda smile.gif

Click to view attachment

3 Poze cu masina, stiu ca e murdara biggrin.gif

Click to view attachment

Click to view attachment

Click to view attachment
Baby Blues
Se pune? Pt. ca ieri mi-a nascut cataua! biggrin.gif Scuzati tot ce tine de tehnica (pt. ca oricum nu exxista) dar am facut-o repede ca deja inabunise cateaua.

Ahaaa! Cateaua. A fost si ea mica.
22nst
Uhuuu! Sa-ti traiasca, sunt scumpi rau de tot smile.gif
RUE
intre caransebes si piatra scrisa, facuta cu telefonul, n73.. din mers si fara pixeli albastri.
Watcher
Crazy colors ?
guerilla
watcher, ai folosit filtru star?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.