Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Fotografie ... pe bune
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Fotografie
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48
former_ozz
Acu Vio spune ca n-ai voie la ISO 1000. Pozele se fac doar cu lumina natuarala si o lentila de 50, ISO 100. Restul sint prelucrari.
OvidiuH
QUOTE (Dan52141 @ Sep 29 2011, 02:52 PM) *
Conteaza doar poza finala, ceea ce vezi in final .. pe cine intereseaza cu ce aparat a fost facuta, prin cate stagii de prelucraea a trecut si cu ce fel de programe sau ce solutii ai folosit la developare smile.gif ... iti place ceea ce vezi -> este buna, nu-ti place treci mai departe ... asta cu esti artist adevarat daca nu prelucrezi nimic este o copilarie si oricum ai face, o prelucraare tot exista, chiar si un RAW cand il vezi pe ecran ca sa il poti vedea este prelucrat sa poat fi afisat ... si pana la urma prelucrarea adauga si acea nota artistica distinctiva care individualizeaza fiecare artist sau fotograf, fiecare are stilul lui prin care vrea sa comunice ceva ... mai contrastant mai saturat sau mai nu stiu cum ... asta-i arta adevarata ... restul ... plezirism smile.gif

+1

Conteaza doar rezultatul final si mesajul fotografiei. Cazurile de poza perfecta fara niciun fel de prelucrare sunt rare.
Dan52141
QUOTE (OvidiuH @ Sep 30 2011, 11:00 AM) *
+1

Conteaza doar rezultatul final si mesajul fotografiei. Cazurile de poza perfecta fara niciun fel de prelucrare sunt rare.


As spune ca sunt inexistente cazurile de poze bune neprelucrate ... Ansel Adams petrecea ore intregi in laborator pentru imbunatatirea fotografiilor, doge, burn si tot felul de tehnici
Orice poza scoasa direct din aparat ca RAW poate fi inbunatatita substantial (radical) prin prelucrare, cele care sunt scoase direct din aparat ca jpeg oricum sunt modificate in aparat "la greu" conform algoritmilor fabricantului (profile gen Landscape, Neutral, Portret etc) ...
former_ozz
Developarea si printarea sint prelucrari. Afisarea pe un monitor e o prelucrare. Schimba monitorul sa vezi ca poza arata diferit, schimba luminozitatea, contrastul monitorului si arata diferit. Scimba marca imprimantei si poza arata diferit. Nu exista fotograf adevarat care sa nu treaca printr-un lant de prelucari (complicate: calibrari, spatii de culoare etc) ca sa faca o simpla printrare.
La naiba, scghimbarea diafragemi si a timpului de expunere sint prelucrari, nu mai zic de WB. Un filtru colorat e o prelcrare. Schimbarea ISO e o prelucrare (e amplificare electronica). Samd.
T u d o r
Hai ca ati mai uitat cu discutia asta cum se fac pozele de catre artisti. Asa ca mi-am luat inima-n dinti si pun cateva din concediu, pe care le consider eu mai reusite. Cu exceptia evidenta a 2 dintre ele sunt facute in rezervatia naturala Plitvice din Croatia.

dinpoplaca
Frumoase thumbsup.gif NU ai facut pozele astea si pe orizontala? Vad ca majoritatea sunt facute pe verticala.
OvidiuH
Frumoase locuri.
T u d o r
Intamplarea a facut ca cele mai multe dintre cele care mi-au placut sa fie facute asa. Cred ca trag in egala masura si orizontal si vertical, e doar o coincidenta. smile.gif

Ovidiu, merita cu prisosinta o zi de hoinarit acolo.
solmar
QUOTE ( T u d o r @ Oct 4 2011, 12:12 AM) *
Cred ca trag in egala masura si orizontal si vertical, e doar o coincidenta. smile.gif

Nu vrei sa recunosti ca haiducesti prin Valcea dar gura pacatosului.... 36182451.gif
HalbaSus
QUOTE (solmar @ Oct 3 2011, 11:31 PM) *
QUOTE ( T u d o r @ Oct 4 2011, 12:12 AM) *
Cred ca trag in egala masura si orizontal si vertical, e doar o coincidenta. smile.gif

Nu vrei sa recunosti ca haiducesti prin Valcea dar gura pacatosului.... 36182451.gif

A fost surprins de camerele de filmat:

BoggyPhoto
Mama ce locuri misto...

Sunt absolut convins ca si la noi sunt locuri asa, chiar mai misto. Dar turismul e zero.
dinpoplaca
Nu mi sa stricat numai camera ci si lentila 24-70mm f2.8, pe care p aveam de 1 an si 2 luni. Nu mai facea poze peste f2.8. Daca incercam sa fac poze la 3.5 ini bloca shutterul.
Le-am trimis la Canon si cu toate ca camera are vreo 4 ani, shutterul e garantat 100000 inchideri/deschideri iar pentru ca nu am trecut mi-au reparat-o pe gratis. Lentila cu toate ca era trecuta de un an au reparat-o pe gratis. Canon e companie foarte faina.

Click to view attachment Click to view attachment
T u d o r
Ihi... Nikonul nu se strica. biggrin.gif
HalbaSus
QUOTE ( T u d o r @ Oct 14 2011, 08:51 PM) *
Ihi... Nikonul nu se strica. biggrin.gif

Pfff... cata rautate dom'le... Sa stii ca pana si Chuck Norisul fotografiei (cel care primeste toate aparatele inainte sa apara pe piata iar el pune abtibilde cu "Nikon" pe cele bune si abtibilde cu "Canon" pe cele proaste) a laudat customer service-ul Canon.
T u d o r
Da ma, glumeam si eu. biggrin.gif Dinpoplaca nu te supara, daca-mi amintesc bine tie ti-a scapat aparatul pe jos, nu?
dinpoplaca
Da mi l-a scapat copilul acu vreo 2 ani jumate jos dar nu a avut nimic aparatul.A cazut pe lentila (50 f1.4) Cei de la canon mi-au spus ca o sa-l verifice dupa ce-l desfac, daca a fost scapat si daca a avut vreo cazatura majora, nu o sa-l repare in garantie. La 5D au probleme cu oglinda de aceea stiu ca e o problema de fabricatie. Am mers intai la un shop local unde mi-au spus de chestia asta cu oglinda; Spuneau ei, ca e o problema specifica la 5D.

In schimd 24-70mm e o lentila nou noutza. Am folosit-o doar de cateva ori si am cumparat-o de la BHphotovideo.com. Cu asta m-am purtat ca si cu oua. (de fapt asa ma port cu tot echipamentul meu , exceptie facand cazatura de la 5D.
solmar
Atunci ai grija la oua cam peste doi ani si jumatate!
dinpoplaca
Poate intereseaza pe cineva

AlexTM
In Apuseni
pmhoria
Unul din cele mai urate locuri pe care le-am vazut .. si asta din prisma istoriei din secolul trecut.
pmhoria
Am uitat sa spun unde .. Dachau.
Iar ca si comentarii, camera de "dus" cu Zyclone B si coridorul cu celule detinutilor.
AlexTM
Una din poze nu se vede, e negru tot. Asa trebuia, e o poza ... de dincolo? smile.gif


Uite si 2 poze dintr-o mina de aur, fara blitz sau trepied
pmhoria
@AlexTM
Eu as fi tras la un ISO mai mic .. la 6400 e mult zgomot. Ai incercat la 1600 sa vezi cu ies pozele?
Si cu expunerea pe neutral..nu -1? smile.gif
pmhoria
Nu stiu de ce nu se vede poza cu dusurile de la Dachau.
O reiau ... aici erau ingramaditi cei selectati sa faca dusul fatal cu Zyclone B
AlexTM
Bine, daca le puneam si eu la rezolutia la care le pui tu nu se vedea zgomot smile.gif N-am incercat cu ISO mai mic

Cu expunerea s-ar putea sa fi nimerit 2 cu neutru, intr-adevar. Erau mai multe.
OvidiuH
Barcelona - sfarsit de septembrie - in culori. Va urma si o serie alb-negru.


Mirador de Colón by Ovidiu H., on Flickr


Barcelona by Ovidiu H., on Flickr


La Rambla by Ovidiu H., on Flickr


Park Guell by Ovidiu H., on Flickr


Passeig de Gracia by Ovidiu H., on Flickr


Barcelona by Ovidiu H., on Flickr


Port Vell by Ovidiu H., on Flickr


Port Vell by Ovidiu H., on Flickr


Barceloneta by Ovidiu H., on Flickr


Gothic Quarter by Ovidiu H., on Flickr


Gothic Quarter by Ovidiu H., on Flickr


Gothic quarter by Ovidiu H., on Flickr


Passeig de Colon by Ovidiu H., on Flickr


Gothic quarter by Ovidiu H., on Flickr


Casa Batllo by Ovidiu H., on Flickr


Casa de les Punxes by Ovidiu H., on Flickr


Cathedral of Santa Eulàlia by Ovidiu H., on Flickr


Cathedral of Santa Eulàlia by Ovidiu H., on Flickr


Barcelona by Ovidiu H., on Flickr


Port Vell by Ovidiu H., on Flickr

AlexTM
Luna si biserica catolica din Balcescu
T u d o r
Pentru luna ar fi fost bun un trepied. La biserica ai sprijinit aparatul pe ceva?
AlexTM
Da, mi-am adus aminte ca am un microtrepied de-ala de 10cm. Din pacate picioarele nu mai au vigoarea din tinerete si nu sta decat cracanat la maxim.
Ambele au fost facute la zoom maxim.
AlexTM
Si Catedrala Mitropolitana.
Luat cu ISO 800 sau 1600. Intr-adevar, la ISO mai mare se aude zgomotul orasului smile.gif
HalbaSus
1. Aparatul tau (fiind de generatie mai noua) e infinit mai smecher decat 400D-ul meu, al meu scoate poze la iso 800 cum scoate al tau la iso 1600... sau poate chiar mai grav.
2. Problemele pozelor nu sunt la ISO/noise, la prima poza e de incadrarare si focus, adica subiectul principal e sera aia (sau ce naiba e) nu biserica. La a doua poza pur si simplu nu exista subiect (sau predicat)....
AlexTM
Amandoua-s biserici.
La a doua, cum adica lipseste subiectul? Crucea din varf (nu e luminata) sau e vorba de o chestie mai subtila?
mike.omega
Subiectul este unul si acelasi, biserica smile.gif

In prima fotografie ai surprins foarte bine copertina de sticla(sera lui Halba) iar biserica e undeva in spate.
In a doua ai surprins biserica, insa dupa gusturile mele ar fi trebuit un cadru numai cu biserica, adica sa nu fie obturat de copertina.
AlexTM
Iti dai seama ca pozele sunt luate din acelasi punct.
mike.omega
Schimbi punctul biggrin.gif
BoggyPhoto
Prima panorama sferica cu 8mm fisheye. Mai era de bibilit la ea(puteam sa scot frumos trepiedul de exemplu), dar fuck it... e ora 3 dimineata.

http://www.panogio.com/romania/2911112264165
AlexTM
Foarte faina!
AlexTM
Peisaj de toamna (in ... ianuarie smile.gif )
Click to view attachment


Niste locatari furiosi, noroc ca erau dincolo de un gard
Click to view attachment

Click to view attachment


Poze luate cu obiectivul "de kit" 18-135
vio
2
OvidiuH
Foarte misto prima, Vio.
22nst
Foarte reusita prima!
BoggyPhoto
QUOTE (OvidiuH @ Jan 14 2012, 03:37 PM) *
Foarte misto prima, Vio.

De acord, foarte tare fotografia.
OvidiuH
Barcelona in alb si negru.

































Dan52141
BoggyPhoto
@ OvidiuH: Foarte frumoase imaginile! Un pic cam prea mult negru spart in unele pentru gustul meu. Daca se pastrau unele detalii subtile in el cred ca era mai bine. Parere subiectiva, evident!

@Dan: Super! Un exemplu de rupere de la regula treimii in care partea superioara si inferioara a imaginii se balanseaza cum trebuie, iar orizontul pe mijloc nu deranjeaza.

Nu pot decat sa zic ca abia astept sa-mi iau masina!
Watcher
Super tare poza de la Balea. Bravo Dan!
getodac
De la mare, fara pretentii artistice, enjoy smile.gif

vio
misto poza de la Balea , f klumea
Dan52141
OvidiuH
Kortrijk, Belgia










This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.