Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Fotografie ... pe bune
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Fotografie
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48
Baby Blues
Ma bag si eu iar ca ... musca in lapte:
Watcher
Prin Belgrad
BoggyPhoto
Trebuie neaparat sa-mi iau un UWA. Pare facuta cu 10mm, ma insel?
HalbaSus
Inca nu ai UWA ? blink.gif UWA e pentru fotografie cam la fel de important ca injectia si supraalimentarea pentru industria auto. Se poate trai si fara, dar e mult mai bine si mai usor cu ele.

Watcher
Confirm, e facut cu 10-22 la 10 mm :-)
vio
mda, frumos 10 - 22 ul biggrin.gif ... scump dar face toti bani, cel putin pt Canon daca nu vrei sa faci compromisuri dai un ban in plus si te-ai scos.... mai e si nesimtirea de la Nikon, dar ... e alta liga ca pretz.
BoggyPhoto
QUOTE (HalbaSus @ Mar 26 2010, 12:52 AM) *
Inca nu ai UWA ? blink.gif UWA e pentru fotografie cam la fel de important ca injectia si supraalimentarea pentru industria auto. Se poate trai si fara, dar e mult mai bine si mai usor cu ele.

Sa nu ma tenteze mai tare Samyang-ul de 35/1.4 mai mult... Am nevoie de ceva la fel de luminos si bun, dar mai wide decat 85-ul de acum.

Dar sa apara intai, sa vedem ce stie si cat face.

Sa-mi fie cu iertare pentru dublul post, insa am uitat ca editul expira asa de repede. Rog un moderator sa lege cele doua post-uri daca nu e deranj. Multumesc anticipat.


NeanderTech™

*Povestea pe scurt, pentru toata si cu imagini mari, va rog dati click pe titlu.

Se dau un Neanderthalian integrat in natura si un robotel din viitor. Se pun fata in fata. Se observa.











Povestea nu a fost gandita ca o "poveste" de la inceput, ci ca situatii de sine statatoare, ca simple interactiuni intre Wall-e si... sa-i zicem "Neandy". Povestea a luat viata in urma alegerii cadrelor cu scopul precis de a inchega o poveste.
G e o r g e
foarte frumos !
Rebel
Baby Blues, imi place poza ta.

Boggy, fa poze mai multe, pune-le la un loc impreuna si fa un filmulet animat.
...ceva genul Wallace & Gromit. E ceva munca, dar nu-i imposibil. smile.gif
BoggyPhoto
QUOTE (Rebel @ Mar 26 2010, 07:49 PM) *
Baby Blues, imi place poza ta.

Boggy, fa poze mai multe, pune-le la un loc impreuna si fa un filmulet animat.
...ceva genul Wallace & Gromit. E ceva munca, dar nu-i imposibil. smile.gif


Multumesc George!

Rebel, sa stii ca asta e proiectul gandit astazi pe baza imaginilor de mai sus. Un stop-motion cu o poveste interesanta din care sa iasa un short de ~ 1 minut. Trebuie sa-mi imaginez ce fac, si sa elaborez o "scena", un fundal.
Rebel
very simple...


In primul rand trebuie sa faci o introducere menita sa lamureasca intalnirea dintre cei doi.
Asa ca Wally a aterizat din greseala/ sau din motive tehnice pe o planeta in care oamenii sunt inca in stadiul epocii de piatra.
De acolo utilizezi knw-how-ul lui Wally si succesul sau in epoca respectiva. It can be big you know...

baga ceva cu o racheta prabusita, si apoi o pestera, ceva bizoni, etc. smile.gif
Baby Blues
QUOTE (Rebel @ Mar 26 2010, 07:49 PM) *
Baby Blues, imi place poza ta.

Boggy, fa poze mai multe, pune-le la un loc impreuna si fa un filmulet animat.
...ceva genul Wallace & Gromit. E ceva munca, dar nu-i imposibil. smile.gif

Multumesc!
Boggy sa stii ca am ramas impresionat! Asculta sfatul lui Rebel. thumbsup.gif
BoggyPhoto
Multumesc Baby Blue!

Animatia o sa fie sigur, singurele impedimente sunt urmatoarele: Neandy e mort. Ma rog, picioarele, bastonul si burta mai traiesc. Parul si mana se inlocuiesc usor. Capul trebuie "resculptat", celalalt a fost aruncat, ca oricum se oxida. Suferea de boala lui Michael Jackson, dar invers. Wall-e are capul semi-mobil iar tija de plastic pe care este fixat este elastica. O pun intr-o pozitie, si revine usor usor la pozitia initiala. Asta o sa se observe de la cadru la cadru.

Am deja imaginile in cap, acum trebuie sa gasesc o metoda de productie cat mai usoara. S-ar putea sa-i dau capul lui Neandy cu fixativ dupa ce-l sculptez. O sa ma joc pe o felie de cartof sa vad daca opreste procesul de oxidare, sau inegreste si mai rau.

roadempire
Cam mult noise ,da` merge !
T u d o r
whoaaa, ce de pureci acolo. laugh.gif Ia-ti un dslr daca iti place sa fotografiezi noaptea. Chiar si cel mai prost iti va imbunatati enorm calitatea fotografiilor. smile.gif Am facut si eu in vara cateva cadre in aceeasi locatie si-mi amintesc ca m-am lovit de problema zecilor de cabluri de pe stalpi.
Watcher
Am publicat niste panorame din alea foarte mari (160cm @ 300dpi) facute la Ranca in weekend asta :
roadempire
inca cateva de la mine
cristsib
Megafotografie!
Baby Blues
Nu ma mai saur sa descopar Parisul. foarte tare!
Baby Blues
Si acum si eu cu niste poza fara pretentii . Am vrut doar sa prind momentele biggrin.gif
Watcher
Biserica Sf Nicolae Vechi din Curtea de Arges:
BoggyPhoto
N50-ul a primit o sesiune foto:



















Mai mari, aici.
BoggyPhoto
vio
de pe la mare - 1mai
HalbaSus
ATENTIE ! Urmatoarele poze contin nuditate extrema, scene de sex, pe care unele persoane le pot considera ofensatoare...

Watcher
Curtea de Arges:

vio
valencia
Watcher
Vio: nice place, nice photo!

Eu ma chinui cu macro ringsurile: degeaba :-)


OvidiuH
Cateva de pe la mare...







vio
msk msk . inca nu m-a apucat boala cu macro ...ce fac, fac doar asa ce iese din obiectiv .dar ma bate gandu sa iau un 100mm ala nou cu IS de la Canon.
drabisan
La citit in viteza imi ramasese pe ochi 10mm cu IS. Prima idee - ori s-au timpit aia de la Canon; ori vio a tras pe nas.
Dupa care am citit atent si am vazut ca era de la mine.

Vio, da nene, macro-urile prime de la 85 pina la 105mm sint niste belele totale. Doar ca fotografia cu ele cere muuuult timp. Si tu ai si timpul si nervii pentru asa ceva. Asa ca pune mina si stringe banii aia, ca se ultra-merita (doar ca-s prea scumpe daca nu ai de gind sa bagi mult timp in astfel de fotografii)
Watcher
Ovidiu: excelente!
BoggyPhoto
Sunt multe, asa ca pun link-ul de la set-ul de flickr.

http://www.flickr.com/photos/bogdanboeru22...088196150/show/
T u d o r
Ti-ai luat UWA. biggrin.gif

Superbe, imi place in mod deosebit cea cu skateboarderul in saritura. thumbsup.gif
HalbaSus
QUOTE (BoggyPhoto @ May 19 2010, 12:40 AM) *
Sunt multe, asa ca pun link-ul de la set-ul de flickr.

http://www.flickr.com/photos/bogdanboeru22...088196150/show/

Foarte misto hdr-urile ! Desi unii spun ca sunt cheap trick... mie imi plac !
OvidiuH
Nu prea sunt fan HDR, insa mi-a placut seria.
BoggyPhoto
Va multumesc frumos!

UWA-ul a fost imprumutat doar, sper sa reusesc sa pun mana in curand pe un Sigma 8-16.
T u d o r
E foarte misto UW-ul, il am si eu pe lista de achizitii viitoare. Imi place perspectiva extraordinara pe care o da. (Acum o sa sara iar Halba la mine ca el mi-a zis de mult, etc, dar eu Batman biggrin.gif)
solmar
Azi si maine se anunta ploaie ... cam toata lumea avea indoieli daca sa iasa sau nu, asa ca am plecat singuri la Cheile Dobrogei... si s-a dovedit o zi nimerita, n-a cazut un strop. Maine am hotarat sa mergem la Dalboka in Bulgaria! Poate sa dea cu ploaie!
solmar
Inca doua poze din gara Targusor. Prin spatele garii se ajunge la Manastirea Casian iar prin fata spre Gura Dobrogei, drumul e varza in schimb.
solmar
Dalboka si Balchik de Rusalii.
OvidiuH
Amsterdam
OvidiuH
Și câteva în alb-negru tot din Amsterdam.
Mariustom
Mai multă istorie și mai puține poze, dar remarcabile ...
http://www.historia.ro/exclusiv_web/genera...ment-propaganda
Dan52141
Nu am mai trecut de mult pe aici ... postez cateva facute in ultima vreme ...

Bujori de mai ...


Mi-a inflorit cactusul ... o face o data pe an si este o adevarata explozie de culoare ...


Pelican glamour ... smile.gif cred ca asta a avut o noapte grea smile.gif


asta a stat la un portret ...


Acum cateva saptamani la Curtea de Arges ... am vrut sa-i dau un aspect mai straniu, misterios, sper sa fi reusit ...


T u d o r
Superb!
AZAZEL
pozele voastre sunt frumoase, insa nu exprima realitatea asa cum este ea. toate sunt modificate si cred ca daca privesti 100 de astfel de poze, iti obosesc ochii.
btw, prima poza a lui dan este de poveste.
AZAZEL
am si eu cateva poze, nu sunt ca ale voastre, nu sunt nici modificate ci doar asa cum au iesit din camera. pasiunea mea pt fotografii este , insa mai mica.
Watcher
Cladiri de caramida rosie in Budapesta:

Baby Blues
QUOTE (BoggyPhoto @ May 19 2010, 12:40 AM) *
Sunt multe, asa ca pun link-ul de la set-ul de flickr.

http://www.flickr.com/photos/bogdanboeru22...088196150/show/



Superb!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.