Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Fotografie ... pe bune
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Fotografie
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48
_Constantin_
Lightroom asta chiar e fun. Poza din Parcul Romanescu Craiova
vio
din balcon, poienari ,vidraru , Casa lu' Ana
T u d o r
Bai, ti-am mai zis... Super misto.

Misto si pozele lui Costache din parc. thumbsup.gif
FAR EASTERN
QUOTE (FAR EASTERN @ Feb 10 2009, 10:19 AM) *
Mi-am adus aminte ca am acasa o "Fotografie, pe bune". Numai ca o sa trebuiasca sa o pozez, ca sa v-o pot arata... sper sa nu uit ca mi-am amintit. biggrin.gif



Hai ca am gasit-o. Poza(de fapt pozele) am facut-o in 2001, parca, cu o sapuniera CANNONMATE whistling.gif . Nu va spun locatia, sa vad daca e cineva care o recunoaste... Mentionez ca fotografiile nu au fost decupate in asa fel incat sa se potriveasca.
Hoinaritza
QUOTE (FAR EASTERN @ Feb 11 2009, 09:20 AM) *
QUOTE (FAR EASTERN @ Feb 10 2009, 10:19 AM) *
Mi-am adus aminte ca am acasa o "Fotografie, pe bune". Numai ca o sa trebuiasca sa o pozez, ca sa v-o pot arata... sper sa nu uit ca mi-am amintit. biggrin.gif



Hai ca am gasit-o. Poza(de fapt pozele) am facut-o in 2001, parca, cu o sapuniera CANNONMATE whistling.gif . Nu va spun locatia, sa vad daca e cineva care o recunoaste... Mentionez ca fotografiile nu au fost decupate in asa fel incat sa se potriveasca.


FAR, recunoaste ca tu ai vrut sa ne arati cat de mult se construieste de fapt in Romanica si ca ne batem joc de spatiile verzi tongue.gif
FAR EASTERN
Apropos, chiar as fi curios sa vad aceeasi "vedere", dar in zilele noastre. Si ca sa nu fie diferenta prea mare, sa fie facuta in vara, prin iulie. confused.gif

p.s. va dau un pont pentru localizare: mike? diesel?
mike.omega
E statiunea Mamaia, asta-i sigur, ca se vede orasul in spate dar constructiile de pe malul apei nu le recunosc biggrin.gif Si mai e si foarte multa vegetatie...
Daca nu e Mamaia e o statiune din Sud si in spate e Mangalia tongue.gif
FAR EASTERN
Asa e, mike. E vedere de la etajul 8 al hotelului... Aurora? Cladirea din mijolc e hotel Perla, in stanga mai aproape se vad stalpii de la Teatrul de vara(sau cinema?) wink.gif
OvidiuH
Cine e din zonă știe. smile.gif
mike.omega
Revenind smile.gif
Ultima poza e facuta in CT, lucrari de consolidare a malului in sub strada Traian, tot p'aci o sa rasara si un mall, ca daca tot au facut lucrarea....
NGZ
Cam triste... Prea triste ! down.gif
mike.omega
Asta e si litoralul romanesc, o poveste trista sad.gif

PS: urmeaza in maxim o luna si poze cu aleile betonate din Vama Veche tongue.gif
OvidiuH
Inca un portret.
FAR EASTERN
Sa-ti traiasca... subiectul OvidiuH! Nice... portret. wink.gif

Tare faza cu copyright-ul. smile.gif
HalbaSus
Ovidu, vezi ca modul "portrait" este de preferat modului "landscape" cand faci portrete smile.gif
OvidiuH
QUOTE (HalbaSus @ Feb 12 2009, 05:38 PM) *
Ovidu, vezi ca modul "portrait" este de preferat modului "landscape" cand faci portrete smile.gif

Poza nu e făcută nici în modul landscape, nici în modul portrait. E făcută în Aperture-priority (A).
mike.omega
He he! Teapa tongue.gif
Era vorba de dimensiunea fotografiei, adica sa fie pe inalt(portrait) si nu pe lat(landscape) smile.gif
OvidiuH
După "regula" asta nu mă ghidez niciodată. Depinde cum văd imaginea.
mike.omega
Iti dai seama ca daca asta a ajuns sa se critice care e problema nu? tongue.gif Mie imi place, desi, pentru portrete va recomand sa cautati si sa gasiti filumeletele de la Nikon(au aparut recent pe torrente smile.gif ) unde odata cu exemplificarea si explicarea modului in care sa folosesti blitzurile era un tutorial si despre portrete, pe pasi in functie de calitate wink.gif
drabisan
Mike, tuturialul ala produs de Nikon e chiar misto. Eu am citit niste sute de pagini si i-am dat sotiei filmul. Si ea a invatat intr-o ora ce mie mi-a luat zile bune.
Ovidiu, aici mergea dof-ul un pic mai pronuntat. Doar un pic, sa fie si mai "departe" fundalul.
mike.omega
Eu la capitolu blituri externe si filtre am chiulit si filmuletele au fost de un real ajutor pentru cultura mea generala smile.gif
OvidiuH
QUOTE (drabisan @ Feb 12 2009, 08:19 PM) *
Ovidiu, aici mergea dof-ul un pic mai pronuntat. Doar un pic, sa fie si mai "departe" fundalul.

M-am gândit să nu scot out of focus o parte din față. Probabil ar fi mersi și un 2.8.
HalbaSus
Ovidiu, nu e o regula, exista si portrete la care merge si landscape (adica poza lunga, nu inalta). Dar in poza de fata (si in majoritatea portretelor pe format landscape) taietura prea brusca, chiar sub gat... jap.. arata ca atunci cand iti pica netul in timp ce se incarca o poza de pe net si se incarca doar jumatate din ea... pare incompleta.
Al doilea motiv pentru care portretele se fac cu aparatul intors este sa respecti regula cu "fill the frame" adica sa umplii cadrul cu subiectul... e logic ca daca vei intoarce aparatul invers vei avea "mai mult subiect" in cadru.
Nu vreau sa fiu carcotas, e o poza buna din multe puncte de vedere, e doar un sfat, bazat pe multe cadre unde am facut poza in modul landscape si am terminat prin a face un crop vertical pierzand vreo 60% din megapixeli (asta ca sa intelegeti de ce recomand aparate de minim 10 mpx incepatorilor... sa aiba de unde taia... profesionistii ar trebui sa se descurce si cu 3 wink.gif )
OvidiuH
QUOTE (HalbaSus @ Feb 12 2009, 10:55 PM) *
Nu vreau sa fiu carcotas, e o poza buna din multe puncte de vedere, e doar un sfat...

Stai liniștit. Mersi. thumbsup.gif
mike.omega
A nins azi noapte si azi de dimineata in CT, intre timp a iesit soarele si s-a cam topit....

PS: FE, recunosti zona din ultima poza? tongue.gif E facuta de pe balcon smile.gif

LE: intre timp am mai adaugat o fotografie wink.gif
FAR EASTERN
Mike, nu e cumva zona Abator? Imi pare foarte cunoscut trio-ul ala de blocuri. Si cladirea aia albastra cu alb.
mike.omega
laugh.gif Blocurile alea colorate in mod fistichiu sunt niste hoteluri din Mamaia iar cladirea aia albastra e o super vila tongue.gif Ce te-am prins! Dupa ce se termina cladirile si inainte de copaci e lacul wink.gif
FAR EASTERN
stupid.gif Mike, daca ma concentram, macar: 1. sa incerc sa citesc ce scrie pe reclamele alea de la ultimul etaj..., 2. ca locuiesti intr-unul din cartierele alea noi de langa lac... as fi recunoscut peisajul...

Dar oricum, mi-am dat seama, dupa ce ai scris de Mamaia, ca e vorba de National, Astoria si... Ehe, noi peisaje... nashpa. confused.gif
V_I_C_T_O_R
Arad, pe malul Muresului.
_Constantin_
Splendida a 3-a.
T u d o r
Mie imi plac toate.

Victore, da' ce "scula" ai, bre. biggrin.gif
mike.omega
Canon EOS-1Ds Mark III, si sa nu ma pui sa-ti caut preturi sau specificatii tongue.gif
T u d o r
Pai asta ziceam si eu. Nu era cu semnul "mirarii" la sfarsit, citisem si eu EXIF-ul si stiam si pretul orientativ. biggrin.gif
V_I_C_T_O_R
Nu raspund provocarilor biggrin.gif
22nst
QUOTE (mike.omega @ Feb 14 2009, 09:08 AM) *
Canon EOS-1Ds Mark III, si sa nu ma pui sa-ti caut preturi sau specificatii tongue.gif

Doamne fereste... pai 1Ds M3 costa 35000 lei ! (cam 8500 euroi)
mike.omega
D'asta ziceam si eu, pe langa masina mai trebuie sa vand si un rinichi laugh.gif
22nst
Cred ca are casoco 1Ds-ul asta, nu?
V_I_C_T_O_R
Nu e chiar asa de scump, dar cu toate accesoriile, 4 obiective, 2 blituri de camera + 1 mobil, se apropie.
OvidiuH
QUOTE (22nst @ Feb 14 2009, 02:40 PM) *
Doamne fereste... pai 1Ds M3 costa 35000 lei ! (cam 8500 euroi)

Asta la noi. Din afară îl iei cu 6000-6500 $.
T u d o r
Poate intereseaza pe cineva tehnica denumita "panning".

Iat-o aici, aici si aici explicata destul de bine. Din ce inteleg eu trebuie un tele pentru asta, dar voi incerca si cu troaca mea, poate reusesc sa scot ceva. Daca are vreunul dintre voi o reusita, rog puneti-o sa o vedem. Mi-au placut in mod deosebit pozele postate de Marius (Alfa) de la intalnirea lor.
22nst
Ambele poze sunt facute cu un Canon 28-135 f 3.5-5.6 IS
Nu cred ca ai nevoie de in tele prea lung. Cea cu Ts-ul este la 112 mm iar cea cu Q7 la 20 mm smile.gif
guerilla
atentie, mesajul contine reclama:
am nevoie urgent sa vand un obiectiv canon ef-s 60mm macro f/2.8 (cel mai bun obiectiv de portrete pt apsc-uri). pret cu tot cu setul complet de filtre 1400ron.

si acu o sa-mi dau un warn, ban si ce mai trebuie biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
vio
scump scump ... nou e 17oo-18oo roni ...
guerilla
obiectiv (1800ron)+ filtre (200ron) = 1400ron (2000ron de nou la f64)
Watcher
Cred ca am si niste fotografii pe bune, dar inainte de asta fac si eu ca Guerilla si va zic ca un prieten mi-a oferit (sa spun mai departe)
1D mark3 si 1Ds mark 3 la preturile de 4500 si 2500 euro :-) (adica la jumatate fata de normal fiecare)

Si acu ceva poze de pe la Paraul Rece:



_Constantin_
Super pozele. thumbsup.gif
george73315
Nu ma certati prea tare daca nu indeplinesc standardele de calitate si frumusete,am o camera sony dsc w30 cred,ceva cunostinte despre expunere,adancime de camp,timp,dar...nu prea multe si nu prea jonglez cu ele cu aparatul meu de turist "balconar"
george73315
...si la poza cu rata,nu am facut nimic,asa s-a reflectat lumina in apa murdara cu mere putrezite in care inotau si mancau
george73315
Dragoste mare!Si nu sunt zoofil!Serios teehee.gif
T u d o r
Frumoase si pitoresti. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.