Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Fotografie ... pe bune
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Fotografie
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48
AMP
QUOTE (guerilla @ May 26 2009, 10:37 AM) *
ce aparat ai? marca si model.



Aseara nu am avut timp,scuze....aparatul este Sony DSC-T3
OvidiuH
Câteva de prin Bran-Moeciu.
cod
Ovidiu, ce fel de aparat/obiectiv ai folosit? Care au fost parametrii (Fspeed, Shutter, ISO)? Au iesit toate pozele innegrite pe margine...
OvidiuH
D80 + Tamron 28-75 f/2.8, iar vreo 2 sunt cu Tokina 12-24 f/4. Parametrii îi poți vedea în EXIF-urile pozelor. "Înnegreala" aia e aplicată la procesare. smile.gif
guerilla
f-ul vad ca e 8. nici nu ar fi putut fi mai mic tinand cont ca sunt peisaje, nu? smile.gif
cod
QUOTE (OvidiuH @ May 28 2009, 10:22 AM) *
"Înnegreala" aia e aplicată la procesare. smile.gif


Aha, nu avea nici o logica altfel.

Stii ca innegreala aia este un semn distinctiv pentru una din doua erori: Lentila prea mica pentru senzor sau sursa de lumina prea rapida pentru shutter speed (flash). Mi se pare interesant ca se incearca obtinerea prin post-procesare efectele fotografierii cu un echipament inadecvat...

Oricum, imi place poza 4, dar puteai sa o lasi color.
OvidiuH
QUOTE (Daniel104187 @ May 28 2009, 11:04 AM) *
Stii ca innegreala aia este un semn distinctiv pentru una din doua erori: Lentila prea mica pentru senzor sau sursa de lumina prea rapida pentru shutter speed (flash). Mi se pare interesant ca se incearca obtinerea prin post-procesare efectele fotografierii cu un echipament inadecvat...

Oricum, imi place poza 4, dar puteai sa o lasi color.

"Innegreala" aia poate fi un semn pentru mai mult de 2 probleme. De obicei obiectivele zoom mai slabute "vigneteaza" la capatul wide la diafragme mari. Dar "vignetarea" mai poate fi folosita si cu alte scopuri: obtinerea de efecte, accentuarea unei stari, scoaterea in evidenta a unei anumite parti a cadrului samd. Tine de gust si de tehnica fiecaruia. Obiectivul de mai sus nu "vigneteaza" nici macar la f/2.8 pe crop, fiind un obiectiv full frame.

Cat despre cadrul 4, culoarea nu facea altceva decat sa distraga atentia, asa ca am preferat alb negru.
_Constantin_
Domne ... m-ai innebunit ce poze faci. Imi plac la nebunie. Imi plac mult a 4-a si antepenultima. Geniale. whistling.gif
T u d o r
Si mie la fel. Superbe. Chestia cu innegrirea marginilor e un fel de trademark pentru Ovidiu, apare in toate pozele lui. Cred ca intentia de efecte e cea de vechi, cumva ca pozele lui strabunicu de pe front. Poate si o "colorare" alb-negru-lui cu tenta aia de vechi (imi scapa denumirea, cred ca sepia dar nu sunt sigur) ar aduce o si mai pregnanta impresia de "autentic" vechi. Oricum, subiectele sunt deosebite si pozele super. thumbsup.gif
Watcher
QUOTE
Obiectivul de mai sus nu "vigneteaza" nici macar la f/2.8 pe crop, fiind un obiectiv full frame.

Pai da e si normal sa nu vigneteze un obiectiv full frame pus pe crop :-) ca el acopera o plaja mai mare.
Obiectivul full frame vigneteaza pe full frame :-)
Si obiectivul crop 'vigneteaza' pe full frame daca mai poti sa ii zici vignetare la efectul ala :-D
OvidiuH
QUOTE (Watcher @ May 28 2009, 05:36 PM) *
Pai da e si normal sa nu vigneteze un obiectiv full frame pus pe crop :-) ca el acopera o plaja mai mare.

Păi eu ce am zis... teehee.gif
Alex-F1
Unii vorbesc limbi straine pe-aici, dar in fine.......io inca is in stadiul de incepator cu noul aparat Sony DSC-H50, dar ma incumet sa bag si io aici cateva poze facute cu el......nu va uitati la calitate, ca-s micsorate ulterior si nici nu-s facute pe calitatea maxima a aparatului..... whistling.gif Pt. inceput un zoom demo devil.gif ..... apoi cate ceva mai interesant..... ninja.gif
T u d o r
Ultimele 2 imi plac. Da, are zoom. biggrin.gif
Alex-F1
Nasol de facut poze bune la circ (lumina slaba + miscare)...... confused.gif Am vrut sa ma sparg in figuri cu aparatul asta nou, dar n-a iesit mare lucru......blitz-ul, pe langa ca nu facea fata, lumina si toate particuluele de praf din aer.......deci trebuia musai fara blitz.......expunere marisoara......cu tremuratul mainii nu era problema, ca nu fumez biggrin.gif , dar daca era miscare prea mare, salut poza! In final au iesit cateva acceptabile...... whistling.gif In prima poza ... cel mai mic om din lume (62 cm)...... blink.gif
22nst
Pozele sunt facute pe automat?
Vad ca de la iso 800 prima poza, deja incepe sa fie prea granulata sad.gif
Alex-F1
Am facut poze pe orice, numa pe AUTO nu......cred ca majoritatea sunt pe MANUAL, dar cu focalizarea automata in 9 puncte......oricum cu ISO ala tot nu prea m-am dumirit io cum sta treaba!!! Am zis ca fac odata niste teste, cu aparatul pus pe un trepied, pozez acelasi subiect, modificand ISO la fiecare poza si apoi sa vad si io care-i diferenta! teehee.gif La circ, desi era lumina slaba si ar fi fost recomandat un ISO mai mare, io cred ca l-am tinut pe la 100 - 200, dar nu mai stiu sigur, ca mai vroiam sa vad si io cate ceva din spectacol (daca tot am dat 40 RON pe bilet rolleyes.gif ), eram si cu al mic in brate, temperatura ambianta de iarna (11 grade ohmy.gif )....nu prea au fost conditii.....
mike.omega
Ionele e un P&S, nu are ce sa faca la ISO mai mare de 200. Mai ales ca e din generatia "multi MP inghesuiti ca sardelele" confused.gif
Rebel
Ovidiu H imi plac pozele cu numarul 1, 4, si mai ales 9. Poza 10 are cave care efectiv comunica. Foarte faina realizare! felicitari!

ah! Ovidiu. Fotografia aceea luata prin fereastra unei ruine prin care se vede marea o consider una dintre cele mai reusite si expresive -pentru mine- de pe threadul asta.
22nst
QUOTE (mike.omega @ May 31 2009, 09:19 AM) *
Ionele e un P&S, nu are ce sa faca la ISO mai mare de 200. Mai ales ca e din generatia "multi MP inghesuiti ca sardelele" confused.gif

Ai si tu dreptate... multi MP, zoooooom mare, aparat mic
Alex, despre iso poti sa citesti aici: http://fotoplugin.blogspot.com/2009/01/ghi...u-intelege.html
OvidiuH
Ma bucur ca v-au placut, prieteni.

PS: Rebel, fereastra aia e de fapt o usa. smile.gif Iti multumesc pentru aprecieri.
Rebel
QUOTE (Watcher @ May 26 2009, 12:10 PM) *
Atmosfera monahala:

Watcher, imi plac culorile din cele doua fotografii luate la Biertani. Desi inteleg pe depli ca inca de la inceput ai dorit sa le faci cu acest efect, parca nu imi place unghiul, par ireale si deformeaza in fapt realitatea.

La cea de mai sus cu "Atmosfera Monahala" poza e frumoasa, imi place preotul prins in dreapta cadrului insa vad la tine o greseala pe care o predici aici -si mi-ai atras chiar si mie atentia- insa in poza ta chiar o consider deranjanta: in partea din stanga a fotografiei ai prins coltul unei alte cladiri. Consider ca daca luai fotografia fara sa prinzi acel colt si te rezuma strict la cladirea alba era mult mai frumoasa. Da nu-i bai, poate fi taiata in photoshop.

Sper sa nu te deranjeze opinia... smile.gif
OvidiuH
Ca un PS, seria e mai lunga. Restul le puteti vedea aici -> http://www.flickr.com/photos/ovidiuh/
T u d o r
Frumoase Ovidiu. thumbsup.gif Foarte frumoase.

Pe mine m-a impresionat cea denumita "Wind of change".
guerilla
ovi, foarte misto poza cu buncarul. bravo ! thumbsup.gif
Watcher
Boring?
Cliche?
Am scos ceva din ea?
ozz86651
Se vede flashul urit. Era nevoie de flash? sau e altceva?
mike.omega
Problema umbrelor si a zonelor inchise trebuie rezolvata, in cazul asta, cu ajutorul a 1 sau mai multe blende. Blitzul schimba tonurile de culoare ale subiectului si delimiteaza foarte clar umbra creata de lumina naturala. Umbra care eu as incerca sa o pierd undeva in spate sau sa o scot de tot. biggrin.gif
OvidiuH
Mie unul mi-ar fi plăcut să fi prins și întreaga umbră a florii.
vio
CITAT(Watcher @ May 26 2009, 05:10 PM) *
Atmosfera monahala:

Ciolanu biggrin.gif sa luat o maicutza de mine acolo ca de ce fac poze la Manastire si la Chipul lui Isus ca nu e bine si frumos ... io am intrebato de ce vinde poze cu EL... nu a stiut sa raspunda dar ... de .. fiecare cu pitici lui
Watcher
Foarte tare smile.gif)

Poza asta m-a tot obsedat, mi se pare ca merge chiar mai bine pe alb negru, ce ziceti?
Rebel
E frumoasa si alb-negru dar nu mi-ai raspuns la observatie...
mentii coltul acelei cladiri au ba? In plus, casa din stanga are un perete al larg, iti mananca mult din fotografie si nu exprima prea mult (il vad putin sec) si apoi vine coltul urmatoarei cladiri, cel pe care l-ai lasat acolo...
care e opinia ta?
Watcher
Pai motivul pt care am mentinut asa cladirea este ca imi doresc un aspect cat mai wide, care sa sugereze distanta pe care o are de parcurs subiectul in ritmul lui incet, greoi, luptand cu batranetea si bolile :-)

Iar renuntarea la peretii respectivi l-ar aduce mai aproape de destinatie :-)
Rebel
ok, deci este vorba de o alegorie. Cum se intituleaza atunci fotografia? Batranete? Eternitate? smile.gif eram curios... denumirea data sugereaza in plan mental mesajul autorului
Atunci de ce nu ai facut fotografia mai din spate si sa cuprinzi mai mult din cladirea cu pricina?

sa nu uit: imi place mult fotografia cu laleaua. Este interesanta.
Watcher
Legat de numele pozei: initial o chema sec 'atmosfera monahala in alb-negru', pt ca in color se numea 'atmosfera monahala', dar discutia asta m-a facut sa schimb numele in 'solitudine monahala' .

Mai vreau sa iti atrag atentia ca am un blog de fotografie pe care il vei putea gasi foarte usor pe net :-), unde vezi si numele pozelor :-P
OvidiuH
Și mie îmi place mult mai mult în alb-negru. Se potrivește mai bine. Compoziția e frumoasă, chiar dacă clădirea din stânga distrage puțin atenția. Probabil și eu aș fi încadrat la fel. Ar mai fi fost o idee să te dai tu ceva mai în stânga spre căsuțe, însă preotul nu prea cred că sta la pozat. smile.gif
Watcher
Exact!
Uite ce inseamna sa faci poze! Am alergat dupa el, si tine cont ca eram si cu UWA, unde faci incadrarea mai mult din picioare ca zoom ul lentilei nu te ajuta la poze ca asta.
Rebel
QUOTE (Watcher @ Jun 5 2009, 06:32 PM) *
Legat de numele pozei: initial o chema sec 'atmosfera monahala in alb-negru', pt ca in color se numea 'atmosfera monahala', dar discutia asta m-a facut sa schimb numele in 'solitudine monahala' .

Mai vreau sa iti atrag atentia ca am un blog de fotografie pe care il vei putea gasi foarte usor pe net :-), unde vezi si numele pozelor :-P


imi place titlu de "solitudine monahala", este inspirat ales. Si da, in alb negru este mult mai sugestiva intrucat timpul are o alta dimensiune fara culori...

felicitari! smile.gif
mike.omega
Sa nu ma intrebati ce floare e ninja.gif
FAR EASTERN
Begonia...
Fain!
22nst
Am si eu dar mov smile.gif
roadempire
Atmosfera monahala!
mi-am permis si eu sa incerc cateva modificari,sper sa nu deranjeze smile.gif
FAR EASTERN
Frumoasa prima poza... modificata. Aduce cumva cu acele poze "color" facute de fotografii de acu 30 si ceva de ani...
22nst
Ultima cred ca se incadreaza cel mai bine in atmosfera de acolo smile.gif
Watcher
Ovidiu, pe mine nu ma deranjeaza.
Ma bucur ca e o poza despre care altii considera ca merita modificata :-)
Fiecare dintre modificari are o filozofie in spate, care il reprezinta pe autor.
Eu nu 'simt' aceste abordari, dar asta inseamna doar ca nu as face eu poza asa.
E de admirat faptul ca in cele doua monocrom ai cautat solutii pentru a 'rezolva' cerul ;-)
T u d o r
Prima abordare e prea stridenta, a doua sucks, a treia e aleasa mea. smile.gif Chiar e reusita si la efectul asta ma refeream eu acum ceva pagini, cel de "fotografia bunicii". smile.gif
Mariustom
Poze făcute luni seara în gara Timișoara Nord, subiectul fiind ... un tren biggrin.gif
Dar nu oarecare. În serile de duminică și luni au susținut piese de teatru pe peronul gării thumbsup.gif
22nst
QUOTE (FAR EASTERN @ Jun 6 2009, 09:58 AM) *
Begonia...
Fain!

M-am documentat si cica se numesc GLOXINIA smile.gif
roadempire
facute astazi smile.gif
22nst
Frumos in TM smile.gif
Nu imi plac ramele alea.
Alex-F1
Frumos in TM, dar nici fotograful nu-i de lepadat smile.gif Cum am mai spus, e clar ca al meu consatean are o oarecare inclinatie spre arta fotografica! Mie imi plac pozele lui! arigato.gif Si ramele alea ce-au bre? tongue.gif Chiar asa nu pricepi ca omul nostru personalizeaza tot ce prinde? biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.