Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Fotografie ... pe bune
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Fotografie
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48
BoggyPhoto
Trebuie sa mai fac/termin cateva, apoi sa fac pagina separata pentru panorame 360 pe site. devil.gif

http://360.bogdanboeru.com/mcenter1.swf
mike.omega
O excursie la cetatea Histria plus cateva fotografii pe malul marii: http://travel.webshots.com/album/582690634nJwvXM
vio
din natura, de tras pe nas. Peisaje din BuciEdgi cu bicileta
vio
de pe drumuri
vio
tot dupa drumuri
22nst
mda... amator... astea le fac cu telefonul...
36182451.gif
vio
asta e biggrin.gif .nu am tel asa performant wink.gif) nu imi permit unelte dinastea , doar biciclete biggrin.gif
BoggyPhoto
Niste fotografii trase acum 2 luni pentru o prietena, pe care de-abia azi am apucat sa le editez. unsure.gif











Si doua fotografii de locatie de acum 2 zile:



solmar
O mica selectie din concediu. Primele 3 au fost facute de niste prieteni incantati de paduret (care s-a simtit bine pe munte). Pozele sunt din zona Marisel, Maguri Racatau, Rachitele...
HalbaSus
Poza nr. 3 si ultima (contre-jour-ul cu calul) imi plac. Pe viitor vezi ca atunci cand fotografiezi peisaje cu zapada aparatul tinde sa fie pacalit de albul zapezii si crede ca e multa lumina, drept urmare inchide diafragma/scade timpul de expunere si pozele ies subexpuse, motiv pentru care cand vezi ca e multa zapada in cadru merita sa ii dai o supraexpunere de macar +1/3 (defapt majoritatea spun ca merita tot timpul sa dai o supraexpunere de +1/3 si apoi corectezi din editare, in felul asta se vor retine mai multe detalii, deci daca mergi pe principiul asta atunci poti baga si supraexpunere mai mare... )
James Kilowatt
Eu intelesesem ca figura cu supraexpunerea sistematica (nu atunci cand fotografiezi zapada, ci in general) foloseste daca pastrezi row-urile si apoi te joci cu lightroom sau ceva asemanator, insa nu prea inteleg la ce foloseste daca lasi pozele de la mama lor.
HalbaSus
Da, la raw-uri se foloseste supraexpunerea sistematica (cauta-ti pe net "expose to the right" pentru explicatia stiintifica), dar merge si la jpg-uri, da teoretic pierzi detalii daca supraexpui si salvezi direct in jpg dar supraexpunerea fiind minima sansele sa distrugi complet detaliile e mica (evident depinde si de aparat/lentila, e posibil ca o anumita combinatie de aparat+lentila sa supraexpuna by default si atunci e posibil sa pierzi detalii chiar daca dai o supraexpunere minima din aparat.
AlexTM
Al meu am observat ca supraexpune by default (in sensul ca-mi ies prea luminoase pozele, in special cele de interior), asa ca la mine sta pe subexpunere.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.