Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Fotografie ... pe bune
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Fotografie
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48
HalbaSus
Watcher, faina poza, HDR ?
Hoinar
QUOTE (HalbaSus @ Nov 14 2008, 08:23 AM) *
Watcher, faina poza, HDR ?


Fratilor...e doar o senzatie...sau intr-adevar poza aia are culori prea puternice? Imi da senzatia ca-mi chinuie ochii....
Watcher
Poza nu este HDR stricto sensu, dar are levels aplicate selectiv pe deep shadows fata de restul tonurilor.
Ovidiu: chiar e subexpusa, daca vrei sa verifici uita-te la histograma smile.gif
_Constantin_
Am uitat sa ma uit la histograma ... monitorul meu are niste culori care ... avantajeza si cei mai amatori pozari. whistling.gif Ma duc azi din nou in parc si mai incerc.
OvidiuH
Poți rezolva și cu puțin Photoshop. Oricum, mai bine să subexpui decât să "arzi" imaginea.
ozz86651
La aparatele digitale trebuie totdeauna sa supraexpui la maxim (evident fara sa arzi vreo portiune). Altfel iese zgomotoasa.
Watcher
more on the topic
OvidiuH
QUOTE (ozz86651 @ Nov 16 2008, 03:57 AM) *
La aparatele digitale trebuie totdeauna sa supraexpui la maxim (evident fara sa arzi vreo portiune). Altfel iese zgomotoasa.

Să supraexpui fără să arzi vreo porțiune înseamnă, cred eu, să expui corect. smile.gif
_Constantin_
Am fost ... si din pacate vremea nu a fost foarte prietenoasa si a fost nor.

Am setat WB pe cloudy, ISO 200 sau 400, f 5.6 pentru ca eram foarte aproape de subiecti si majoritatea erau portrete, T de exp 1/40 ... problema e ca apare noise la greu, poza e neclara si la timpul asta de expunere nu reusesc sa tin aparatul atat de nemiscat. Mai jos sunt 2 poze, prima ... Rick ... care nu vrea deloc sa zambeasca in poze si apoi surioara mea ... prima data am folosit flasul si rezultatul e prost, e foarte luminata in centru si restul se intuneca, in a doua ... e catastrofa totala, nimic nu e ok. Intrebarea mea se adreseaza celor cu cu experienta ... ce pot sa fac ...

A doua problema se refera la FOCUS. Doua persoane in poza ... aparatul focalizeaza pe una din fete iar cealalta e blurata. Eu am lasat aparatul pe AF si Auto Select. Vreun sfat?
HalbaSus
QUOTE (_Constantin_ @ Nov 16 2008, 01:13 PM) *
Am fost ... si din pacate vremea nu a fost foarte prietenoasa si a fost nor.

Am setat WB pe cloudy, ISO 200 sau 400, f 5.6 pentru ca eram foarte aproape de subiecti si majoritatea erau portrete, T de exp 1/40 ... problema e ca apare noise la greu, poza e neclara si la timpul asta de expunere nu reusesc sa tin aparatul atat de nemiscat. Mai jos sunt 2 poze, prima ... Rick ... care nu vrea deloc sa zambeasca in poze si apoi surioara mea ... prima data am folosit flasul si rezultatul e prost, e foarte luminata in centru si restul se intuneca, in a doua ... e catastrofa totala, nimic nu e ok. Intrebarea mea se adreseaza celor cu cu experienta ... ce pot sa fac ...

A doua problema se refera la FOCUS. Doua persoane in poza ... aparatul focalizeaza pe una din fete iar cealalta e blurata. Eu am lasat aparatul pe AF si Auto Select. Vreun sfat?


Pai in primul rand problema era lumina (mai precis lipsa ei), de chestia asta cred ca te-ai prins si tu. Ca sa iti iasa mai putin noise si mai multa "poza" puteai sa supraexpui putin folosind compensarea expunerii (apesi pe Av si misti rotita spre dreapta wink.gif ).... problema e ca obiectivul era deja cu diafragma deschisa la maxim (parca la 18-55-ul e 3.5-5.6, nu ?) iar de la 1/30 e cam greu sa mergi mai in jos (si asa a iesit putin miscata poza).
Solutii:
1. Alege un alt moment al zilei cu o lumina mai favorabila (dimineata e cel mai bine)
2. Daca iti iese prea intunecata poza incearca sa supra-expui putin, cu riscul ca o sa-ti iasa miscata (eventual tragi cate 2-3 rafale pentru siguranta)
3. Obiectivul de kit e cam beznos, daca te intereseaza portretele 'n stuff nu ti-ar strica unul mai luminos, de exemplu canon 50 mm F1.8, e ieftin, din plastic casant, dar calitatea optica este excelenta.

Referitor la problema cu focusul (cele 2 persoane):
1. Pune cele 2 persoane la aceasi distanta fata de obiectiv
2. Cu cat "F-ul e mai mare" (adica apertura mai inchisa) cu atat DOF-ul e mai larg (adica intra mai multe chestii in focus), de asemenea cu cat distanta focala e mai mica, cu atat intra mai multe in focus.

Deci daca vrei sa iti iasa clar ambele persoane foloseste distanta focala mica si apertura inchisa.
adrian_flavius
Vreau si eu (inca) o critica la urmatoarea poza...da' fara mila...
HalbaSus
QUOTE (adrian_flavius @ Nov 16 2008, 06:49 PM) *
Vreau si eu (inca) o critica la urmatoarea poza...da' fara mila...


In primul rand fotografiile sunt ca si mancarurile, gusturile nu se discuta... in cazul de fata MIE nu imi place fotografia ta.
Dar sa incepem cu lucrurile bune:
1. Ai respectat oarecum regula treimilor
2. Unghiul de fotografiere e mai atipic decat clasicul unghi de 90 de grade dintre subiect si obiectiv.

Lucrurile rele:
1. Cel mai grav lucru mi se pare lipsa unui subiect interesant... niste buruieni pe un perete POT fi interesante... dar cele din poza ta... mhm... sorry... nu-mi inspira absolut nimic
2. Cand nu ai un subiect interesant poti compensa printr-o cromatica interesanta... in a ta aproape ca nu exista culori...

But that's just me, nu sunt un mare expert in fotografie rolleyes.gif
guerilla
eu as fi pus accentul pe patternul din partea de sus a peretului. aveai acolo si culoarea de care spunea Halba si zig-zagul crengilor pe care ti l-ai dorit tu.
Watcher
Costache:
1) pentru portrete blitzul extern este ca servofrana si servodirectia pentru condus!
2) la poza cu blitz care nu ti-a placut: intai ai pus WB pe cloudy si dupa aia ai facut cu blitzul?? cand faci cu blitzul tii sau pe AWB sau pe flash :-)
3) ca sa iti iasa pozele clare pleca de la regula cu 'timpul minim de expunere sa fie mai rapid sau egal cu 1 / distanta focala'. Deci la 55 mm cel putin 1/60, la 18 mm, cel putin 1/20
4) citeste despre DOF si vezi cum functioneaza
5) ca sa tii aparatul nemiscat, in afara de chestia evidenta cu pozitia corecta (ca la tir ), iti tii rasuflarea si tragi rafala (3-5 poze poate si mai mult - sunt free oricum smile.gif

Legat de partea de pesiaje, orice lentila e buna pentru peisaje. Desi in mod normal o lentila wide pare o abordare naturala, exista argumente si pentru a face peisaje cu lentile lungi (iti 'comprima' spatiul - o 'altfel' de perspecitva).
Inchizi diafragma, pui pe trepied si asta e :-) (compozitia oricum ai facut-o geniala tongue.gif )
ozz86651
QUOTE
Să supraexpui fără să arzi vreo porțiune înseamnă, cred eu, să expui corect.


Depinde ce intelegi prin "corect". La film se cheama supraexpus. Nu trebuie sa fie ars ca sa fie supraexpus. Daca histograma e imprastiata si ai dynamic range mare (adica umbre si lumini) nu ai loc de manevra, dar daca histograma e strinsa (adica iluminare relativ uniforma), la film o pui in mijloc... ba chiar si la digital exponometrul te indeamna sa o pui in mijloc. Daca developezi/printezi pozele asa, ele ies ca in natura dar la digital nu au maximul de calitate. Ideal la digital trebuie sa pui histograma cit mai sus (supraexpunere), dar apoi trebuie "intunecata" la loc intr-un soft de prelucrare (ii mai tai 1-2-3 expuneri din luminozitate) ca s aobtii maximul de calitate, dar evident asta presupune sa treci prin pasul aditional de prelucrare.
_Constantin_
Mi-a venit obiectivul. Yeeee. E splendid pentru porterete. Nu am apucat inca sa-l invat foarte bine dar ... oricum e foarte tare.
_Constantin_
Avand in vedere ca modelele profesionale nu prea stau la mine pe strada am luat-o pe sora mea la o plimbare si asta a iesit.
Watcher
Costache, eu as fi facut-o altfel smile.gif :
Click to view attachment
Iar daca citeste sora ta ce-ai scris cred ca te mananca ;-)

Eu nu am mai pus nimic de prea multa vreme.Iata ultima poza de pe blog:
_Constantin_
Nu am nici un program de editare. Folosesc acum Acdsee Photo Manager2.5 care e o mizerie ordinara. Nu gasesc un PS care sa mearga in vista. thumbsup.gif
22nst
watcher, eu sunt fanul tau, imi place cum pozezi smile.gif
dar la poza cu peisajul si cea cu sora lu' constantin... bad, bad, bad biggrin.gif se vede ca au fost prelucrate mult si strica poza!
HalbaSus
Constantin, prima poza e relativ buna dar cropul facut de watcher e mai inspirat... a doua poza nu stiu ce e... daca as fi rautacios as zice ca e o declansare aleatorie a aparatului... problema e ca nu respecta nici o regula de compozitie, nimic, e stramba, taiata, centrata, aglomerata, mai e si cu spatele... BAD!

Watcher: ce ochelari folosesti tu de vezi oamenii atat de rozalii ? incep sa cred ca nu e de la ochelari ci de la niste pilule... teehee.gif in cazul asta vreau si eu biggrin.gif

Cat despre poza cu peisajul... ti-am mai zis si pe blog, cu un pic de atentie (respectiv 3 minute in photoshop) se pot scoate aberatiile alea cromatice... si daca tot eram in photoshop am mai scazut putin si saturarea pe rosu - desi aici recunosc ca e dreptul tau exclusiv sa hotarasti ce culori vrei sa folosesti.
OvidiuH
QUOTE (HalbaSus @ Nov 23 2008, 11:10 AM) *
Constantin, prima poza e relativ buna dar cropul facut de watcher e mai inspirat... a doua poza nu stiu ce e... daca as fi rautacios as zice ca e o declansare aleatorie a aparatului... problema e ca nu respecta nici o regula de compozitie, nimic, e stramba, taiata, centrata, aglomerata, mai e si cu spatele... BAD!

Regulile până la urmă mai trebuie și încălcate uneori. smile.gif Totuși la a doua poză mie mi se pare că nu a ieșit focusul cum trebuie.
Constantin, CS3, CS4 și Lightroom merg fără probleme în Vista.
vio
Costache foloseste softul dupa cd ul apatratului ... este de ajuns , altfel incepi sa pictezi pozele in adobe si nu mai au farmec
vio
...o floare si un spot cu aripi
Watcher
Halba: nu am modificat deloc skin tone la poza aia, mi-a fost lene :-)
Cu ochelarii ne-am lamurit mai devreme tongue.gif, s-ar putea sa mai fie si de la monitoare calibrate altfel unsure.gif

T u d o r
Hai sa fac si eu pe criticul de arta fotografica, ca daca nu ma pricep sa fac nici macar poze de buletin, simtul critic il am dat la maxim. biggrin.gif

So, ce e frumos e (al naibii de) frumos... Vio, a treia poza macro a ta e superba. Peisajul lui Watcher, desi de prima data nu mi-am dat seama, arata mai bine cum l-a reglat Halba. Eu am CRT... biggrin.gif

Costache, sora ta e frumoasa. teehee.gif Si mie mi se pare ca Watcher a crop-uit poza bine. Na ca folosesc cuvinte din dictionar... whistling.gif
vio
intoadeauna criticii cei mai buni nu sunt colegi de breasla thumbsup.gif
HalbaSus
QUOTE (vio @ Nov 23 2008, 08:09 PM) *
intoadeauna criticii cei mai buni nu sunt colegi de breasla thumbsup.gif


Asa e, eu as plati (evident foarte putin), pentru critici venite din partea unor oameni care nu stiu ce e aia "diafragma" sau "DOF" sau "expunere" dar au un simt artistic/estetic dezvoltat. Pe forumurile de fotografie deobicei criticile sunt de genu: "e buna poza ta, dar eu as fi facut cu totul altfel, respectiv: asa, asa si asa". Ceea ce e ca si cum ai zice ca e ok land cruiserul numai ca tu i-ai fi coborat garda cu 20 de cm, i-ai fi pus 2 usi in loc de 4, i-ai fi pus tractiune spate si o caroserie de corvette smile.gif

Bag si eu o poza mai "sensibila"

T u d o r
Cred ca e prima data cand ma straduiesc si eu pentru topicul asta, dar nu vreau mila. Am modificat o parte din fotografiile facute pentru "totul despre masina mea" cu un site... http://www.picnik.com/, mi s-a parut foarte comod si pentru prosti. Acum, rezultatele tin de calitatea fotografiei initiale si a "ochiului" celui care a modificat, adica al meu. Nu stiu ce a iesit, dar am vrut sa adaug o nota de dramatism in pozele initiale. Cat de dramatica poate fi o fotografie a unei masini... biggrin.gif
ozz86651
QUOTE
s-ar putea sa mai fie si de la monitoare calibrate altfel


Eu cred ca tu ai monitor alb negru, ca la cit roz si rosu e in poza aia cu sora, abia pe alb negru arata normal smile.gif.
OvidiuH
Două au ieșit bine.
Legionaru'
Care sunt alea 2? confused.gif
_Constantin_
Mie imi place doar una ... aia in care se vede spatele masinii de aproape. thumbsup.gif Oricum Tudore ... tine-te de treaba si ... pana la urma vin si rezultatele.
T u d o r
Ma tin, imi iau si aparat, da' mai incolo. biggrin.gif

Ovidiu - genial, am ras sincer. biggrin.gif Mi-am amintit de o replica din vremurile bune de la Vacanta Mare...cu oracolul... "-O sa mori bah!" Bine bine...da' cand? biggrin.gif
Watcher
QUOTE
Eu cred ca tu ai monitor alb negru, ca la cit roz si rosu e in poza aia cu sora, abia pe alb negru arata normal

OK, alb negru then:

HalbaSus
Tudor, nu-i rau. In afara de prima restul sunt bune, macar ca si incadrare/idee...
OvidiuH
QUOTE ( T u d o r @ Dec 1 2008, 12:24 AM) *
Ovidiu - genial, am ras sincer. biggrin.gif Mi-am amintit de o replica din vremurile bune de la Vacanta Mare...cu oracolul... "-O sa mori bah!" Bine bine...da' cand? biggrin.gif

O știu. smile.gif Mă refeream la a doua și la a patra.
mike.omega
whistling.gif
HalbaSus
mike, foarte reusita prima, poate mergea putin prelucrata de watcher (pentru niste culori mai puternice)...
mike.omega
A day at the beach smile.gif biggrin.gif
drabisan
Foaaarte dragut!

O singura intrebare, pet-ul de 0.5 era al tau sau facea parte din peisajul mioritic?
mike.omega
Nu, era parte din faptul ca Romania e o tara frumoasa, pacat ca e populata smile.gif
Eu mi-am luat PET-ul de 2L in portbagaj biggrin.gif
T u d o r
Frumos caine ai Mikey. rolleyes.gif Si pozele sunt misto, si tu le ai pe-alea cu dramatismul. biggrin.gif
StefanVVTi
Tara e pasionata de mingiute de diferite culori!? laugh.gif biggrin.gif
mike.omega
Nu e cutzu meu, e cutzu prietenei smile.gif
Al meu, care e tot o ea, e o corcitura cu lup care roade si sfasie tot ce prinde ninja.gif (in afara de oameni!)
HalbaSus
misto de tot pozele, ai prins un cer "perfect" si lumina bunicica (uneori "less is more")
OvidiuH
Foarte tare cainele. Ai avut noroc de o luminca propice unei sedinte foto. thumbsup.gif
Watcher
Si fill flash as zice eu ;-)
Foarte foarte tari. Marturisesc ca sunt primele poze care imi plac postate de Mike tongue.gif

adrian_flavius
Imi plac toate, dar cel mai mult alea in care cainele este luminat de soare, iar in spate se vad norii, mai inchisi la culoare...faine foc... thumbsup.gif thumbsup.gif ...sa-ti traisca cateii, si tie, si prietenilor...
adrian_flavius
am gasit-o in alta parte, nu am facut-o eu, dar mi-a placut mult... whistling.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.