Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Fotografie ... pe bune
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Fotografie
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48
Watcher
Nu stiu ce sa zic de albastru, eu am monitorul calibrat si nu mi se pare prea albastru - dar stii ca am alti ochelari tongue.gif

Compozitional stii unde sa te uiti dupa poza 'corecta' dar ajungand acolo mi s-a parut asa un loc superb, linistit, mic, retras, intim, etc incat am vrut sa il redau in intregimea lui, mi se apre ca arata ma bine o imagine decat 3 separate. Mai ales ca pomii sau mormintele in sine nu au nimic deosebit, ci doar impreuna formeaza o imagine care m-a incantat.
drabisan
Mai am doua poze de aratat.
Prima e doar o idee...2 monumente rupte de lumini.
A doua este din seria care m-a convins ca o lentila prime isi merita fiecare banut! E drept ca banutul nu e asa usor de lasat in magazin, dar...

Disclaimer: nici una din poze nu e facuta cu trepied ca am fost in pana de memorie si l-am uitat acasa. Setarile din camera nu au fost cele mai studiate, din contra, am umblat din viteza la iso si la shutter-speed. Post-procesarea nu este apanajul meu (daca nu-mi plac culorile nu fotografiez decit rar si nici nu sint vreun guru al ajustarilor din laptop)
_Constantin_
MDA .... iar ma enervez cand vad pozele voastre, dar perseverez. La sf saptamanii imi iau aparatul si ma duc in padure. La propriu. whistling.gif
vio
drabisan la ce etaj ai stat la moldova? wink.gif)

Costache nu la padure ... undeva sa fie soare mult si forme de relief variate ...un deal ceva la olt undeva ...
drabisan
Prima poza e de la 6. A doua undeva intre 8 si 12, ca nu mai tin minte exact. Pe scarile de incendiu erau o groaza de mindre care bitiiau de frig sau de placere sau Dumnezeu stie de ce, dar imi era imposibil sa fac o poza cu shutter mare, asa ca m-am plimbat la greu pe scari.

Merge in padure, Costache doar nu e aurolac sa stea intr-un loc fara lumina si sa se chinuie sa faca 2-3 poze...O gasi el luminisuri sau poiene de unde o sa aiba ce sa aleaga...
OvidiuH
QUOTE (drabisan @ Oct 21 2008, 06:09 PM) *
A doua este din seria care m-a convins ca o lentila prime isi merita fiecare banut! E drept ca banutul nu e asa usor de lasat in magazin, dar...

Ce prime ai folosit ?
22nst
Din exif:

Prima este facuta cu AF-S DX VR Zoom-Nikkor 16-85mm F3.5-5.6G ED si a doua cu AF Nikkor 50mm F1.4D
drabisan
iegzact! cropul si resize-ul au fost facute cu o aplicatie care nu mai strica exif-ul.
HalbaSus
QUOTE (Watcher @ Oct 21 2008, 06:00 PM) *
Nu stiu ce sa zic de albastru, eu am monitorul calibrat si nu mi se pare prea albastru - dar stii ca am alti ochelari tongue.gif


Era de la LCD ! Acum m-am uitat la poza pe CRT-ul meu de acasa si nu mai are tenta aia puternica de "cyan" (cum ii zice domle la culoarea asta in romana ?)... V-am mai zis ca urasc LCD-urile ?

Constantin: nu neaparat in padure... dar sa stii ca merita sa iesi afara sa pozezi ceva... cu cat mai departe cu atat mai bine, eu mi-am dat seama ca toate pozele mele sunt facute departe de casa... cred ca e o relatie directa intre calitatea pozelor si distanta fata de domiciliu smile.gif
ozz86651
QUOTE
Contre jour zici?


Ai trisat cu pomul smile.gif.
N-am zis ca un cotre jour bun e greu sau imposibil de facut, doar ca sa faci unul trebuie un oarece grad de interes in fotografie.

QUOTE
Si daca tot vorbim de contre jour-uri:


Poate nu inteleg eu toate aspectele, dar asta mi se pare fix la categoria asa nu... si unde e contre jourul de fapt?
Watcher
Ce ziceti de asta?
Click to view attachment
Watcher
Drabisan, iti reiterez intrebarea: nu merita 5 minute de procesare?:
Click to view attachment
G e o r g e
QUOTE (Watcher @ Oct 18 2008, 02:27 AM) *


multumesc smile.gif
adrian_flavius
Uite exemplul de care vorbeam pe aria cu camere digitale:
drabisan
Ce vrei tu sa faci intr-un mediu d'asta?
Lumina proasta, distanta mare, subiecte in miscare...e anti tot ce poti sa iti doresti ca sa faci o poza buna!
Lumina ai putea sa o rezolvi cu un apperture mic si cu white balance reglat atent; la distanta asta nu sint sigur daca te poate ajuta vreun flash (dar ar merita incercat, dar nu cele built-in); miscarea necesita shutter mic.

De ce poti sa fi sigur e ca nici cu un D3 sau cu 5D si nici cu o sticla de 2000E si nici cu cel mai bun flash nu va fi usor sa scoti o poza buna din scena asta! Se poate, dar e de muncit! Poate dupa vreo citeva luni de chinuit un body si cu o lentila premium...
22nst
in cazul asta poate merita incercat asa:
aparat pe manual, poza raw, apertura 3.5 sau cat permite obiectivul iar timp de expunere undeva pe la 1/100.
blitul pus pe ei sau pe tavan cu un +1 sau 2 ev.
apoi editare...
la mine a functionat in cateva cazuri si au iesit poze bine.
nu stiu cat de corecta este tehnica dar... decat asa...
OvidiuH
Cu un blitz baban (SB800, 580EX), un aparat decent la măcar ISO1600, un timp de expunere mic și ceva atenție se poate scoate ceva bun.
O diafragmă de 3.5 cred că e cam mică la distanța asta.
Watcher
Dragi tovarasi si prieteni, nu este nevoie nici de raw, nici de ISO 1600, ci doar de obiective rapide si de blitz extern (peste nivelul lui 220EX)
Nu e nevoie sa il dai in tavan, ci dimpotriva il pui cu ala de wide angle si indreptat direct.

Uite niste exemple de poze de nunta facute de mine cu 10-22 si cu 70-300:

- care se miscau chiar repede ;-)
- pe mama intunericului si de la distanta de vreo 7-8 metri
- peste 15 metri distanta

JPEG
ISO 400, diafragma cel mai probabil 5.6 ca atata e la 300mm :-)
FEC de vreo 1.3 / 1.6
Shutter in jurul lui 1/60 1/125 in functie de subiect.
Lumina deloc - intuneric gen disco si becuri colorate idem.
Mai am si d ea alta nunta unde era relativ intuneric, dar cred ca ma credeti :-)

Buy a SLR with an external flash!!
OvidiuH
Am scos azi putin de la "naftalina" 55-200 VR-ul prin parcul Tineretului...
_Constantin_
Super frumoase. rolleyes.gif
drabisan
Toamna-varatica. Sa zicem

mike.omega
Fotografii din Dobrogea. M-am mai minunat inca odata cat de frumoasa poate fi!

Album foto-Dobrogea
drabisan
Mike, poza 10 e dementiala, iar poza 19 ar fi fost perfecta, daca ar fi avut un stop in minus, sa nu se arda cerul! Oricum, misto!
Al doilea comentariu ar fi host-erul de poze. Webshots e lent si a fost lent dintotdeauna! De ce nu-l schimbi?

Si, daca tot nu mi-ati comentat poza facuta pentru culori, o sa va rog sa-mi comentati poza facuta pentru compozitie (tot din lumini si umbre, nu din incadrare, ca nu e vreo specialitatea mea cea mai buna)

mike.omega
Poza 19 arata rau de tot in original smile.gif
Nu renunt la webshots pentru ca m-am obisnuit, pentru ca am un numar maaare de fotografii pe care le pot uploada(4100), mie nu mi se pare lent iar Picasa nu-mi place tongue.gif

PS: poza cu bebele e super misto, insa eu i-as fi luminat toata fata, cumva....
drabisan
Tocmai lumina ciudata era partea frumoasa!
Din pacate resize-ul de la 5.05M la enspe K a stricat un pic din ce voiam. In original e si mai "dark-side-ed" smile.gif
HalbaSus
Azi mi-am scos primele poze pe hartie (serios, de cand am aparat digital nu am scos niciodata nimic pe hartie)... am scos 3 poze in format A3 si sunt foarte placut impresionat de rezultat, ma temeam de culori aiurea sau de pixelare... nici una din cele doua... parca una din poze e putin-putin mai saturata decat in original dar inca nu sunt sigur (in rest tonurile si nuantele sunt la fix), de asemenea sunt placut surprins de lipsa "pixelarii" mai ales ca una din poze avea ceva noise (vizibil doar la 100% ce-i drept) care nu apare pe hartie thumbsup.gif
Acum mai am o singura dilema... ce naiba fac cu ele ? teehee.gif
_Constantin_
Te duci cu ele la Practiker si au aia acolo rame foarte subtiri, le inramezi si le pui pe perete. thumbsup.gif
HalbaSus
QUOTE (_Constantin_ @ Nov 8 2008, 04:46 PM) *
Te duci cu ele la Practiker si au aia acolo rame foarte subtiri, le inramezi si le pui pe perete. thumbsup.gif

Pai n-am atatia pereti biggrin.gif Cred ca totusi o sa cumpar o rama si o sa schimb lunar pozele...
OvidiuH
Daria...
Watcher
Copilul e foarte frumos, dar poza ai cam exagerat-o.
E prea multa vignetare pt gustul meu, si in plus, mi se pare ca la o poza de copil se potriveste mai mult lumina multa, radianta, care sa inspire veselie, puritate, etc, decat una inchisa si apasatoare cum ai construit-o tu :-(

Am mai facut si eu intre timp cateva poze, dar fiindca mi-au fost refuzate pe 1x.com nu imi prea vine sa le mai arat biggrin.gif:D :

Click to view attachment
_Constantin_
WOW. Atat zic. thumbsup.gif
OvidiuH
QUOTE (Watcher @ Nov 9 2008, 01:10 AM) *
Copilul e foarte frumos, dar poza ai cam exagerat-o.
E prea multa vignetare pt gustul meu, si in plus, mi se pare ca la o poza de copil se potriveste mai mult lumina multa, radianta, care sa inspire veselie, puritate, etc, decat una inchisa si apasatoare cum ai construit-o tu :-(

Mersi. Mult mai luminata si radianta nu avea cum sa fie pentru ca era intuneric in camera. smile.gif
Fotografia e facuta in stil snapshot. Am vrut sa evidentiez fata.
HalbaSus
QUOTE (Watcher @ Nov 9 2008, 01:10 AM) *
Copilul e foarte frumos, dar poza ai cam exagerat-o.
E prea multa vignetare pt gustul meu, si in plus, mi se pare ca la o poza de copil se potriveste mai mult lumina multa, radianta, care sa inspire veselie, puritate, etc, decat una inchisa si apasatoare cum ai construit-o tu :-(

Am mai facut si eu intre timp cateva poze, dar fiindca mi-au fost refuzate pe 1x.com nu imi prea vine sa le mai arat biggrin.gif:D :


Foarte tare poza ! Cred ca e irelevant daca o poza place sau nu unor "experti"... atat timp cat tie iti place si are un impact vizual puternic asupra altor persoane, e bine... Mie mi-au respins poze site-uri stock, si era sa fiu respins pana si de un forum autohton de fotografie... Nu ca as avea eu cine stie ce fotografii, dar uneori cei care evalueaza pozele mi se par whistling.gif ...
adrian_flavius
Dati-mi si mie un feed-back pentru urmatoarele poze...nu vreau laude, vreau critici si sfaturi...tot cu sapuniera sunt facute, ne-editate in nici un fel...se poate face un crop din vreuna?

Mi-a placut ideea in sine, si am avut impresia ca aceasta cladire, pe langa care am trecut de nspe ori, fara s-o bag in seama, acum mi-a spus ceva...
drabisan
Flavius, arunca sapuniera! Sau, si mai bine pune mina citeva ore pe un body decent o sa o arunci singur!
E pacat de subiect, pentru ca pozele sint cit se poate de slabe! Aberatii cromatice peste tot, well-over-exposed. Din cauza asta nici culori nu are!

OvidiuH, si mie mi-a placut extrem de mult poza!
Halba, sint absolut deacord cu tine! Nu apreciez dpdv vizual aproape deloc ce se accepta ca fiind bun pe diferite forumuri de fotografie. Acolo daca nu aberezi 90% din poza in photoshop nu e poza. Deseori mi se pare ca e apreciata arta de a face desene animate deci de a suprinde o imagine reala.
OvidiuH
Vă mulțumesc pentru aprecieri. Nu cunosc prea bine "tiparele" unui portret, însă eu așa am văzut imaginea respectivă.
Mi s-a părut că fundalul ușor întunecat accentuează trăsăturile feței.

Flavius, e foarte frumoasă locația, însă pozele sunt "arse" (supra-expuse).
HalbaSus
adrian_flavius... nu aparatul e devina, aparatul e foarte bun in categoria sapunierelor, probleme sunt:
1. Momentul zilei... lumina e prea dura ! In jurul pranzului nu se pot face poze foarte bune nici cu mama SLRurilor (decat daca scopul pozei este surprinderea unor umbre puternice, si a diferitelor reflexii solare)
2. Unghiul din care ai facut poza e unul destul de banal... mai degraba descriptiv... nu ofera senzatie de tridimensionalitate, perspectiva e banala.
Catalin70285
are vreun sens folosirea flash-ului in conditii de lumina? mai exact cand il pot folosi?..
HalbaSus
QUOTE (Catalin70285 @ Nov 9 2008, 08:13 PM) *
are vreun sens folosirea flash-ului in conditii de lumina? mai exact cand il pot folosi?..


Se poate folosi pentru fill flash. Imi place poza cu masa de biliard...
StefanVVTi
Poza cu masa de biliard mi-a facut o pofta de joc....daca gases cu cine, ies la un biliard asta seara! teehee.gif
adrian_flavius
Baieti, mersic de sfaturi... confused.gif ...am observat si eu ca in conditii de lumina prea puternica nu ies chiar cele mai bune poze...sapuniera era setata pe auto, si si-a calculat singura timpul de expunere, eu nu am avut nici un rol acolo...cu unghiul e mai complicat la cladirea respectiva, in sensul ca daca te pozitionezi cumva in diagona, nu mai poti surprinde intreaga fatada, din motive de vegetatie...oricum, imediat ce pun labutza pe ce vreau eu, o sa fac vreo cateva cadre, exact cu aceeasi cladire, sa am termen de comparatie...
HalbaSus
QUOTE (adrian_flavius @ Nov 10 2008, 12:22 PM) *
Baieti, mersic de sfaturi... confused.gif ...am observat si eu ca in conditii de lumina prea puternica nu ies chiar cele mai bune poze...sapuniera era setata pe auto, si si-a calculat singura timpul de expunere, eu nu am avut nici un rol acolo...cu unghiul e mai complicat la cladirea respectiva, in sensul ca daca te pozitionezi cumva in diagona, nu mai poti surprinde intreaga fatada, din motive de vegetatie...oricum, imediat ce pun labutza pe ce vreau eu, o sa fac vreo cateva cadre, exact cu aceeasi cladire, sa am termen de comparatie...


Eu zic sa mai incerci si cu sapuniera, dar la alta ora... ideal ar fi intr-o dimineata cu cer senin (ma rog, anul asta s-ar putea sa nu prinzi in graba asa ceva) sau candva inainte de apus... iar in privinta unghiurilor, nu trebuie sa iti fie frica sa incerci... nu trebuie neaparat sa se vada toata cladirea, uneori un colt de cladire poate fi mai expresiv decat o poza banala care sa cuprinda intreaga cladire.
adrian_flavius
hai ca am inceput sa visez numai poze...diseara iau toate setarile manuale ale Canon-ului la rand, sa vedem ce si cum...nu se mai poate, trebuie sa iasa ceva...n-oi fi eu cel mai "bata" pozar de pe fata pamantului... whistling.gif
T u d o r
Stai linistit.... e ocupat de mine. Mai sunt pozitii libere, de la locul 2 in jos. biggrin.gif
adrian_flavius
hihihi...las' ca te vad eu dupa ce-ti vine Hondacul...parca vad ca te scoli la 4 dimineata, sa prinzi vreun rasarit de soara, sa-ti iasa poza bine...indiferent de sapuniera folosita... whistling.gif
OvidiuH
QUOTE (adrian_flavius @ Nov 10 2008, 04:34 PM) *
hai ca am inceput sa visez numai poze...diseara iau toate setarile manuale ale Canon-ului la rand, sa vedem ce si cum...nu se mai poate, trebuie sa iasa ceva...n-oi fi eu cel mai "bata" pozar de pe fata pamantului... whistling.gif

Se poate si mai bine cu aparatul asta pe manual, insa, la un moment dat, vei simti ca te limiteaza.
HalbaSus
QUOTE (OvidiuH @ Nov 12 2008, 11:25 AM) *
QUOTE (adrian_flavius @ Nov 10 2008, 04:34 PM) *
hai ca am inceput sa visez numai poze...diseara iau toate setarile manuale ale Canon-ului la rand, sa vedem ce si cum...nu se mai poate, trebuie sa iasa ceva...n-oi fi eu cel mai "bata" pozar de pe fata pamantului... whistling.gif

Se poate si mai bine cu aparatul asta pe manual, insa, la un moment dat, vei simti ca te limiteaza.


Mi se pare mie sau 530-ul nu are exponometru ? Ori sa faci poze pe manual, fara exponometru e la fel de usor ca si completarea unui formular cu lumina stinsa intr-o camera fara geamuri... Daca nu ii iese expunerea poate folosi compensarea expunerii, e mult mai simplu de folosit si nu necesita exponometru.
Watcher
Click to view attachment
_Constantin_
Mi s-a parut super misto cum erau asezate frunzele exact sub pom.
OvidiuH
QUOTE (_Constantin_ @ Nov 14 2008, 01:27 AM) *
Mi s-a parut super misto cum erau asezate frunzele exact sub pom.

Frumoasa, insa parca e usor subexpusa... sau e de la monitorul meu. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.