Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Fotografie ... pe bune
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Fotografie
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48
StefanVVTi
Superba ultima fotografie!
Watcher
No filter, ba chiar l-am scos si pe cel UV ca apareau niste ozn uri in poza.
Efectul e facut de apertura FOARTE mica :-)
T u d o r
Mie imi place. thumbsup.gif
vio
poate sa fie si cu f .12 in sus parca asa ies. nu neaparat filtru cela
ozz86651
QUOTE
Crazy colors ?


Nu, mie imi place.
FAR EASTERN
Mike, Diesel, solmar, getodac, somebody(asta nu stiu cine e biggrin.gif), faceti si voi niste poze cu zapada de pe malul marii. Nu pierdeti ocazia, si dati apoi la bobor.
mike.omega
Aaa, poate maine! Ca azi n-am timp de poze smile.gif
Plus, ca?! Daca te uiti pe geam si vezi zapada si masini blocate, in poze nu vei vedea ceva nou biggrin.gif
FAR EASTERN
Nuuu, eu as vrea sa vad plaja acoperita de zapada... wink.gif si marea.
mike.omega
blink.gif
Eu trec zilnic pe langa mare/plaja, nu e ce a fost acum cativa ani cand era inghetat tot dar iau aparatul dupa mine ca mai stii.... ninja.gif

LE: pana atunci priveste aici smile.gif
FAR EASTERN
Pfff, uitasem de asta... arigato.gif
solmar
va e dor de marea inghetata!? si cred ca mai am un rand...
solmar
iaca setul 2
22nst
S U P E R B
vio
da .. focile , pinguinii unde sunt?
solmar
pozele de mai sus sunt din ianuarie 2006... astea sunt facute pe 26 ianuarie. marea a fost vreo 4 zile inghetata. venea lumea la constanta in pelerinaj doar pentru asta..
mike.omega
Atasez niste poze facute ieri. Le-as fi postat ieri dar n-am avut 15h curent si inca mai injur!

drabisan
Foarte dragut va fi marti-miercuri. Sigur marea va ingheta. Daca nu as avea alte trebi, asa as face un drum pina la Constanta sa fac poze...
FAR EASTERN
Va multumesc pentru poze! arigato.gif
solmar
QUOTE (FAR EASTERN @ Jan 23 2010, 05:31 PM) *
Va multumesc pentru poze! arigato.gif


daca tot vrei sa vezi iarna la mare:


si


si mai are cateva filmulete...
solmar
proaspete de azi - portul tomis
Watcher
Hai sa mai pun si eu cu albastru :-)

22nst
Chiar reusite Watcher, imi plac smile.gif
OvidiuH
Trei din Praga. Mai revin cu altele zilele următoare.





ozz86651
Poate imi scapa mie ceva da asta de la urma parca e poza facuta cu P&S de cineva care a atins prima oara aparatul. Eu as fi sters-o direct de pe card. Deci ce-mi scapa?

PS: pentru contre jour folsiti cu incredere flashul de pe aparat ca fill in.
OvidiuH
Nu ar mai fi contrejour atunci, nu ? smile.gif

Dacă aș fi vrut fill flash, îl foloseam fără probleme.
ozz86651
Pe monitorul de acasa arata (mult) mai bine, dar tot puternic subexpusa dupa gustul meu.
Un fill in nu cred ca mergea in situatia astam ca n-aveai cum sa luminezi citamai statuia si sa arate decent.
HalbaSus
Dintre cele 3 poze imi place doar a doua... celelalte nu reusesc sa prinda sub nicio forma atmosfera orasului. Ok, inteleg ca nu toate pozele despre Praga trebuie sa contina podul Carol, orologiul, castelul si o halba de bere... dar prima si ultima poza puteau fi facute in orice alt oras.

L.E: A doua in schimb e foarte reusita, pe langa o compozitie perfecta reuseste sa redea destul fidel atmosfera orasului.
OvidiuH
Câteva de prin centru.



22nst
Mama lor de obiective UW...
De ce nu incerceri sa indrepti cladirile alea?
Cu PS CS4 este foarte usor.
HalbaSus
1. E ok, placuta.
2. Turnul ala era inclinat ca cel din pisa sau e de la deformarea UWA... sau unghiul ales face asta... poza e interesanta, dar imi transmite o senzatie de neliniste (pentru saracii oameni aflati sub turn biggrin.gif )
3. Lumina proasta (asta nu e vina ta), compozitie centrata...
4. Incep sa cred ca inclinarea cladirilor e de la UWA-ul tau (ma rog, toate UWA-urile deformeaza, doar ca unele mai mult decat altele), in poza asta e mai tolerabila deformarea, ai putea incerca sa mai reduci din deformare in photoshop (nu trebuie sa fie toate drepte, ca atunci pierzi din farmecul pozelor facute cu ultra-wide, dar nici sa nu cada cladirle unele peste altele).
5. Imi place.
OvidiuH
E deformarea de la UWA (Tokina 12-24). Depinde de unghiul în care s-a făcut poza (am încercat să profit de spațiul pe care l-am avut la dispoziție).
Cu Photoshop (lens correction) nu cred că aș rezolva mare brânză în cazul de față.
BoggyPhoto
Facute azi, dupa ce-am trotilat putin modelul in aburi de spirt, sa nu mai stie in ce parte e sus si in ce parte e jos. Rezultatul? A uitat ca are aripi.

Setul cu ele mai mari, AICI.

















OvidiuH
Foarte faine detaliile. Un macro reușit.
ozz86651
Foarte misto, poate gasesti totusi o insecta mai placuta data viitoare smile.gif.
T u d o r
Super! thumbsup.gif Nici eu nu sunt fan muste bete dar ca si tehnica pozele sunt excelente. Pe de alta parte fluturasii diafani sunt mai greu de imbatat. biggrin.gif
BoggyPhoto
Va multumesc!

De indata ce apar si fluturasii, gasesc eu o cale sa le fac o anestezie si sa-i surprind in fapt.
DRAGOS
Bogdan, super poze! thumbsup.gif Imi plac foarte mult detaliile, chiar daca modelul nu e unul tocmai frumos teehee.gif
Watcher
Pozele stiu cum se fac, ce te rog sa imi spui este cum imbeti musca?
Adica daca poti s-o prinzi cu acul de siringa, imi imaginez ca nu mai e o problema sa faci si altceva cu ea :-)
mike.omega
Intr-o poza musca ridica un picior, cred ca-i vie teehee.gif
Oare daca pui ceva alcool intr-un din ala de spalat geamuri si stropesti peste musca se imbata?! turned.gif ninja.gif
BoggyPhoto
Am prins musca foarte subtil, intr-un pahar, apoi i-am acoperit gura, sa nu fuga. Am pus pe birou niste spirt, nu foarte mult. Apoi am pus paharul peste mica baltoaca, vaporii de alcool fugind glont inspre viitorul model. La mine s-a nimerit sa cada in spirt nitel, am dat-o la o parte imediat, apoi am asteptat sa se... usuce. smile.gif) De-atunci a cooperat.

Si bonus un crop full size, pentru doritorii de detalii. Smart sharpen 90% 1px in Photoshop.

Click to view attachment

Rog un moderator sa uneasca cele doua post-uri. Multumesc anticipat.
T u d o r
Parca i-a intrat ceva in ochi, sau mi se pare mie? biggrin.gif
pmhoria
Are albeatza la el biggrin.gif .. dar procentual sta f bine teehee.gif

Oricum felicitari pt poze Bogdane!
BoggyPhoto
Va multumesc!

Nu stiu ce are la ochi, dar cred ca nici voua nu v-ar placea sa cadeti cu ochii in spirt. teehee.gif
Watcher
Stanford by night (multumesc OZZ! ) :

ozz86651
Cred ca abia ti-ai revenit dupa pozitiile yoghine din avion smile.gif.
Watcher
La intoarcere in afara de yoga am facut si extreme survival ph34r.gif
Nu iti poti imagina ce frig a fost pe transatlantic . Eram cu camasa, pulover si patura si dardaiam.
Era prea tarziu sa mai pun haina (care era deja bocna in overhead compartment biggrin.gif)
N-am pomenit asa ceva...
Watcher
Krakow, piata centrala, noaptea:
pmhoria
Cu pudriera din dotare prin Parigi. E un frig de nu-i drept si adevarat. Bate un vant .. pffewww
JohnSA
Fii'mea la aparat (Lumix) in mult prea scurtul concediu din Feb.

Click to view attachment

Click to view attachment

Watcher
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.