Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Fotografie ... pe bune
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Fotografie
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48
22nst
no.gif se vede de la 1000 km ca asta nu este o poza si este 99% photoshop.
prea mult editata! prea soft imaginea...
HalbaSus
22nst: stii ca eu sunt primul care sa strice "prea-editat" la pozele lui Watcher, dar in cazul de fata chiar e OK, editarea e decenta, finuta. Culorile sunt naturale.
Softnessul e OK, e portret feminin, NU trebuie sa fie sharp, daca ar fi fost prea sharp ar fi trebuit aplicata o masca care sa mai tempereze sharpul.

Cu toate astea nu ma incanta portretul desi e corect executat din toate punctele de vedere.
22nst
eu nu cunosc foarte bine photoshop-ul si nici tehnica foto dar cand vad o poza imi dau seama daca s-a pierdut ore in sir la ea sa o cosmetizam.
poza de mai sus este groaznica!
seamana mai mult cu un tablou decat o fotografie.
Colonelu'
Eu zic asa: "Frumusetea se afla in ochii privitorului!" sau "Nu-i frumos ce e frumos, e frumos ce-mi place mie!".

Toate pozele postate aici fac parte din categoria "arta fotografica", fie ca ele au fot postate de profesionisti, fie de amatori de ocazie. Fiecare a dorit sa surprinda un anumit aspect ("sa imortalizeze" - mama ce imi place expresia biggrin.gif ) in pozele facute, lucru pe care l-au reusit din prima sau pe care l-au retusat ulterior. Fiecare poza ar trebui sa ne trezeasca in suflet o anumita stare pe care a trait-o cel care a realizat poza, numai ca noi incepem sa facem analize spectrale, sa despicam firul in pais'pe.

Este normal sa iti exprimi parerile de acord sau dezacord fata de o anumita lucrare, dar ca sa te apuci sa-i zici autorului lucrarii sa faca lucrarea la modul in care iti place tie, parca aduce aminte de dictonul "Ne sutor ultra crepidam!". Cred ca prima data ar trebui sa "vedem" lucrarea prin ochii autorului ca sa intelegem mesajul pe care a vrut sa-l transmita si abia apoi sa ne expunem parerile. Altfel, ar insemna ca autorul ar trebui sa-si modifice stilul ca sa faca pe plac "criticilor" si atunci ne punem intrebarea: "Unde mai este particularitatea/unicitatea acelui artist?", iar in acest caz nu cumva artistul devine doar un simplu decorator care face pe plac celui care plateste?

Mie, de exemplu, nu imi place stilul Picasso. Il consider un fel de EMO. E opinia mea si e dreptul meu sa mi-o exprim. Din acesta cauza nu ma uit si nu cumpar asa ceva. Cui ii place, e treaba lui.
Pe de alta parte imi place Michelangelo sau Leonardo da Vinci, dar e doar o apreciere personala. Apropo de pareri personale: Cum de nu a gasit L. da Vinci o femeie mai frumoasa sa pozeze pt tabloul "Mona Lisa (La Gioconda)"? ... si totusi zambetul ala face azi atatea milioane ...



NOTA: Tot ce am scris mai sus e doar o parere personala si reprezinta doar niste emanatii ale unor cugetari personale, si nu se vrea a fi un raspuns la adresa vreunui coleg de forum.


Iubire si pace la toata lumea, ca doar suntem in postul Craciunului.
adrian_flavius
Colonele, subscriu din toata inima la efuziunile matale...ca si pe mine ma apuca uneori... thumbsup.gif
T u d o r
Frumos spus, Colonelule. thumbsup.gif

On topic: Mie imi place compozitia din poza lui Watcher, ce nu-mi place sunt culorile. Parca prea mult spre rosu, cu toate nuantele sale. Dar...ma intorc la ce a spus Colonelul mai sus. smile.gif

Pentru Watcher: Parerea mea e ca daca devii controversat intr-un domeniu, asta inseamna ca ai ceva de spus in acel domeniu. thumbsup.gif
22nst
sa nu se inteleaga gresit!
nu spun ca poza este proasta sau buna.
ceea ca nu imi place este editarea grosolana.

daca saturezi culorile sau te joci cu lumina, le faci mai sharp nu zice nimeni nimic, dar si portretul asta si cel cu copilul sunt prea mult editate!
Watcher
QUOTE
eu nu cunosc foarte bine photoshop-ul si nici tehnica foto dar cand vad o poza imi dau seama daca s-a pierdut ore in sir la ea sa o cosmetizam.
poza de mai sus este groaznica!

Iti dau cuvantul de onoare si daca vrei facem si testul ca sa iti arat ca s-u pierdut aproximativ 10 minute cu poza asta :-) in post-processing:
Deschis cu camera raw, schimbat WBul de la 2500 la 2400, reduce croma noise 100%, reduce luminance noise 90%, OPEN as 8 bit.
Ca jpeg: crop, curatat pistruii, incercat sa curat zgomotul din bluza folosind channels, fara succes ( :-) ), desaturat bluza ca sa scap de zgomot,
crescut lightnessul la rosu ca sa scap de comentariul ca am prea mult rosu (!), si intunecat putin buzele.

Sharp la sfarsit.

Cum am scris si mai sus, softnessul vine de la DOF! 50mm @2.8, de la 1 metru, in oglinda!
NU AM DAT EU CU BLUR TOOL PE UNDEVA !

LEGAT DE ROSU: innebunesc! biggrin.gif
Mergand la birou la colegi (monitoare necalibrate) nu reusesc nici eu nici ei sa vad rosul cel mult
Repet ca am si crescut manual lightnessul la rosu. WTF???

Tudor, tu unde vezi rosu? biggrin.gif:D
Serios intreb.

@IONEL si "grosolan" - din pacate nu ma prind la ce te referi. Vrei sa spell it out?
Hoinaritza
QUOTE (Watcher @ Dec 15 2008, 02:26 PM) *
Tudor, tu unde vezi rosu? biggrin.gif biggrin.gif
Serios intreb.


Imi exprim si eu parerea... eu am 2 monitoare la serviciu si pe ambele se vede roz fata. biggrin.gif
Cu asta ai dat-o in bara ca si cu poza surorii lui Costache. Omul nu are fata roz smile.gif
OvidiuH
Parca o idee prea soft.
StefanVVTi
In politica parca erau sobolani rozalii ... laugh.gif
Mie mi se pare OK poza, si nu mi se pare roz... yes.gif
22nst
QUOTE (Watcher @ Dec 15 2008, 02:26 PM) *
@IONEL si "grosolan" - din pacate nu ma prind la ce te referi. Vrei sa spell it out?

adica folosesti prea mult photoshop, prea mult editat, se cunoaste prea mult interventia pc-ului.
T u d o r
Watcher, asa se vede la mine. Zau. Da' eu nu sunt o somitate in materie. biggrin.gif
Watcher
Este evidenta problema pt mine acum: CALIBRAREA monitoarelor :-)
Monitoarele afiseaza culorile aprinzand pixelii.
Fiecare monitor (hardware) decide cat sa aprinda fiecare pixel in functie de valorile absolute din fisiere si in functie de curba de calibrare a lui (contrast, luminozitate, culoare de alb).
Asta pentru ca noi nu vedem cu ochiul ci cu creierul.
Noi decidem ce este 'alb' relativ si de acolo calibram imaginea pe care o vedem cu ochii.

De aceea este posibil ca acelasi fisier sa arate diferit pe diverse monitoare.
Eu din partea mea am facut pasul: l-am calibrat.
Poate defect :-)

Voi duce la imprimat si vedem daca am calibrat bine sau prost, ca a inceput sa ma obsedeze problema :-D
22nst
cum ai facut calibrarea?
Watcher
QUOTE (22nst @ Dec 15 2008, 04:19 PM) *
cum ai facut calibrarea?

1) Am achizitionat i1Display2 de la Gretag Macbeth (printre cele mai populare spydere)
2) am instalat softul si driverele, am facut update la ele
3) am rulat programul Eye One Match, cu spiderul atasat pe usb la ecran, am urmat pasii ceruti
4) rezultatul este o culoare mai calda a monitorului dar mai important, faptul ca PSul stie sa le spuna echipamentelor ce vreau eu sa vad.
:-)

Uite pe unii mai destepti ca mine care explica ce e cu calibrarea.

Concluzie: Am sa printez si am sa compar cu ecranul meu ca sa decid daca e defect spiderul
_Constantin_
Azi nepotica mea Adina a facut 4 anisori. Am incercat din rasputeri sa o prind dar asta e singura poza in care am reusit sa o surprind linistita. thumbsup.gif
Watcher
Pana ne lamurim cum e cu rosul, iata ceva fara:
ozz86651
QUOTE
) cum stam cu rozul / rosul?


Culorile sint foarte ok, si fotografia e buna desi nu e pe gustul meu (prea tip studio d-ala comunist). Restul aveti monitoarele decalibrate, nu-i nici o chestie, hai sa aud unul care a pus spiderul pe monitor.
Si nu vad nici o editare in PS. Stiu ca e, dar nu se vede.
HalbaSus
Am zis si eu: poza ASTA nu e prea rosie, nu e prea editata, nu are nicio problema din punctul asta de vedere. Sustin si eu ideea ca multi din cei de aici au monitoare necalibrate. Ar mai putea fi si de la browser... incercati sa deschideti imaginea intr-un alt program (ACDSee, IrfanView, etc...)
Pe de alta parte, Watcher are tentatia evidenta de a suprasatura pozele, este viziunea lui "hartistica", asa ii plac lui pozele, eu m-am obisnuit.

Referitor la poza cu avensisul, din nou e o poza executata corect, de data asta nu ma pot abtine si voi fi putin rautacios: fotograful a facut tot ce a putut, modelul e devina devil.gif Oricum nu ma atrage in nici un fel poza.
Mariustom
CITAT(Watcher @ Dec 16 2008, 01:55 AM) *
Pana ne lamurim cum e cu rosul, iata ceva fara:

Dacă te uiți cu atenție la număr, vei observa acolo ceva scris cu roșu, nu zic ce whistling.gif biggrin.gif
ninja.gif
22nst
poza cu masina imi place smile.gif muuuult mai placuta ochiului decat potretul
T u d o r
Mai, nici portretul nu e aiurea, doar ca din motive de calibrare sau gust, mie mi se pare cam rose. biggrin.gif Oricum, mie imi plac pozele lui Watcher ca si compozitii.
Watcher
HD wallpaper :-)
george73315
Unde sa o trec,la fotografie pe bune,sau la rusinea de a fi roman.Sau chiar la "mandria de a fi roman" woot.gif
Hoinar
QUOTE (george73315 @ Dec 18 2008, 06:03 AM) *
Unde sa o trec,la fotografie pe bune,sau la rusinea de a fi roman.Sau chiar la "mandria de a fi roman" woot.gif


Eu zic ca la categoria gramatica funny. Motivatia o gasesti aici: http://www.youtube.com/watch?v=bNoOusfqwMM.
biggrin.gif
OvidiuH
QUOTE (george73315 @ Dec 18 2008, 06:03 AM) *
Unde sa o trec,la fotografie pe bune,sau la rusinea de a fi roman.Sau chiar la "mandria de a fi roman" woot.gif

A mai fost pe la "Balamuc".
f1anatic
http://photofunia.com/
_Constantin_
Dovada vie ca poate sa fie orice aparat ... unde nu e talent ... Dumnezeu cu mila.
Poate o editati voi sa para remotely umana. thumbsup.gif
Watcher
Chiar nu reusesti sa o re faci astfel incat linia ochilor sa fie la 1/3 din verticala? :-)
HalbaSus
Watcher, pai e la 1/3 din verticala... treimea de jos ce-i drept... dar nu incalca regula treimilor.

problemele ar fi:
- lipsa unui subiect decent (un tip cu caciula de mos care isi tine fata intre palme nu este un subiect decent - cel putin nu in acest cadru, probabil ca tipul respectiv ar fi putut fi un subiect decent, dar nu asa)
- incadrare prea stransa in partea de jos si mult spatiu nefolosit in partea de sus

poza nu poate fi salvata prin editare... trebuie alta poza smile.gif
T u d o r
CITAT
- lipsa unui subiect decent



hahahahhahahahahhahahahhahahaaaaaa
OvidiuH
Încadrarea nu e bună. Nu prea are rost să prelucrezi.
StefanVVTi
QUOTE ( T u d o r @ Dec 22 2008, 01:26 PM) *
QUOTE
- lipsa unui subiect decent



hahahahhahahahahhahahahhahahaaaaaa

Putin respect, domnule moderator! biggrin.gif
_Constantin_
Nu vroiam comentarii poz/neg vroiam sa intreb daca se poate face ceva. Poza nu era pentru expozitie, era pentru placerea mea personala. Incadrarea era mai larga dar eu am taiat-o prost. whistling.gif
guerilla
asa iti place? (ps. monitor necalibrat nu vad bine culorile, da ca idee...)
Rebel
Watcher, frumoasa poza cu Toyota! Felicitari!
dar imi dai voie la un comentariu? vezi, norii au deja margini, sunt conturati, parca nu mai apartin fotografiei in sine... conturul pietrei este prea bine definit si frunzele arborelui din spatele masinii sunt... ciudate... La asta ma refer cand spun ca le impingi putin cam prea departe.
In rest, imi place! sa vii sa-mi tragi si mie masinile in poze...smile.gif
22nst
no.gif
un ten perfect face o poza buna?
ai incercat sa-i subtiezi fata... pentru ce?
mai oameni buni... eu va recomand sa dezinstalati photoshopul si daca tot va credeti fotografi, mai bine trageti mii de carde pana reusiti unul bun.
editarea strica tot!
OvidiuH
QUOTE (22nst @ Dec 22 2008, 11:15 PM) *
editarea strica tot!

O duci si tu in extrema cealalta.
HalbaSus
QUOTE (22nst @ Dec 22 2008, 11:15 PM) *
no.gif
un ten perfect face o poza buna?
ai incercat sa-i subtiezi fata... pentru ce?
mai oameni buni... eu va recomand sa dezinstalati photoshopul si daca tot va credeti fotografi, mai bine trageti mii de carde pana reusiti unul bun.
editarea strica tot!


Rubish ! O poza are trei etape: ideea, declansarea si procesarea. Asa a fost pe vremea lui Ansel Adams care poza pe filme pe format lat si le edita in camera obscura, asa e si acum cand imaginea e imprimata pe un card iar editarea se face in photoshop. Fiecare poza necesita un minim de editare fie ca e vorba de chestii minore (marirea sharpnessului, a contrastului, corectarea balansului de alb, sau interventii majore (crearea unor panorame, HDR-uri, indepartarea unor detalii, etc...

Important, asa cum zicea cineva mai devreme, este rezultatul final, care poate sa fie placut sau nu. Iar la fel ca in cazul unui preparat culinar gusturile nu se discuta, unora le place iute altii nu se pot atinge de asa ceva. Pe de alta parte o poza proasta nu poate fi salvata prin editare, la fel cum o mancare proasta nu va deveni delicioasa indiferent de cate condimente am folosi ulterior.
guerilla
22nst, oricat am incerca nu putem face din kkt bici. eu cel putin nu stiu sa fac asta.
costache a cerut un pic de ajutor ca sa coafam poza. e tot ce am putut eu sa fac. daca tu poti mai multe te rog sa vii cu ceva. in caz contrar nu vad cu ce ajuta mesajul postat de tine.
vio
basescu tinerel smile.gif teehee.gif beer.gif blink.gif
Hoinaritza
Ajutor!!! Mi-am zapacit culorile pe monitoarele de la serviciu sad.gif(
Cu ce le calibrez?
drabisan
Cel mai ieftin e cu un ciocanel crt-urile si cu un pic de adeziv lcd-urile.
Celelalte variante sint ori la ghici (schimbat profilele icm din windows) ori, mai profi, cu niste device-uri care vorbesc cu un softulet.

Watcher
Hoinarita:
uite un articol detaliat despre calibrare, care contine si cateva imagini tinta, si link catre un program de calibrare (doar) software.

O alternativa ar fi sa dai 'reset to factory settings' sau ceva asemanator daca ai.

Hardware calibration este THE WAY to go, dar din pacate este scump (spiderul meu de nou a costat 1250 ron), si nu merita pentru 'viewing purposes'. Stick to the software method. Dezavantajul metodei software este ca ochiul uman este extrem de 'performant' si de aceea nu te poti baza pe el,caci compenseaza repede si mult.
_Constantin_
guerilla, mersi mult, mie imi place ce a iesit. thumbsup.gif

LE:

Ca tot omul cu SLR m-am apucat sa fac si eu poze numeroase de Craciun si mare mi-a fost surpriza chiar la poze facute de mine, unde aparatul selecta bine pe vizor, sa observ ca focusul e foarte foarte prost. Adica sunt in atentie elemente care nici macar nu le-am vazut. Elemente din marginea pozelor. E foarte ciudat. Acum e pus pe AI Focus. Vreo sugestie?
Watcher


Costache: Care va sa zica te incapatanezi sa nu citesti manualul :-P
AI focus se refera la modul de urmarire al subiectului, nu la modul de alegere al punctului de focus :-)
Eu INTOTDEAUNA aleg punctul de focus manual.
Totodata, nu ar trebui sa iti fie rusine sa chimp ;-)
_Constantin_
Mda ... sunt idiot. Si acea setare pe care eu o lasasem pe AI FOCUS cum tre s-o las? ONE SHOT, AI FOCUS sau AI SERVO?
Watcher
In functie de ce vrei alegi cum o lasi smile.gif
ONE SHOT e singura care iti permite sa faci focus and recompose
AI servo il forteaza sa faca in continuu AF, urmarind subiectul
AI Focus il lasa pe aparat sa decida daca subiectul se misca (si deci face AI servo) sau nu. Are avantajul ca decide aparatul (99% corect).

Tot trebuie sa alegi corect punctul de focus :-)
HalbaSus
Costache, daca nu vrei sa mai ai probleme cu focusul, si nu vrei sa te complici cu selectatul focuspointurilor (desi nu e greu) o metoda rapida si simpla e:
- selectezi ONE SHOT
- selectezi focus pointul central
------------> setarile astea le lasi asa nu te mai atingi de ele...
Cand vrei sa faci o poza, ridici aparatul la ochi, te gandesti UNDE vrei sa fie focusul si incadrezi astfel incat acel ceva sa fie fix in mijlocul cadrului. Apesi shutterul pe jumatate apoi reincadrezi (astfel incat subiectul sa fie la 1/3 sau cum vrei tu) si apesi complet butonul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.