Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Revizii tehnice / Imbunatatiri / Reparatii
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Subaru
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
GLC120
Marian, poti sa faci reclama negativa. Dupa parerea mea este imposibil de dovedit ca nu a existat nici un contact/soc datorat unei borduri, gropi, sine de tramvai, canal.... care sa fi provocat acea galma.

Problema acestor firme este ca nu dau un raspuns clar si prefera sa te duca cu vorba intr-un mod jenant.
Zetics
Nu vreau sa tin cu lupu', dar in 11 ani de cand am avut 4 masini personale n-am reusit la nici una sa am galme. Si din pacate a trebuit sa urc zilnic borduri, pentru ca, aproape ca peste tot, trotuarele sunt pe post de loc de parcare. Si mai si trebuie sa le urc piezis, ceea ce e si mai naspa, pentru ca n-am cu sa le urc cat mai perpendicular.

Asa ca poate chiar nu a fost vina cauciucului...
M A R I A N
Adica trebuie sa merg cu Outbackul numai pe autobahn? dry.gif
Hai, ma, ce dreacu' am carnet de ~15 ani si nu-s tampit ca sa distrug masina.

Oricum, daca nu fac nimic cu schimbatul pe garantie, probabil ca o sa iau deja 4 anvelope de iarna Nokian WR-G2 (sau all season plus, cum zic ei) si una o tin ca rezerva.

In alta ordine de idei, am facut revizia de 5000, am cumparat doar filtrul de ulei de la ei, uleiul l-am adus eu. A costat cam 200 si ceva de RON, n-am factura in fata. M-am simtit destul de naspa pentru ca nu puteam vedea masina decat printr-un monitor cu o imagine total neclara. Asta este, probabil ca asa trebuie sa fie intr-un service normal. Probabil ca nu trebuie sa mai fac comparatie cu service-ul Toyota din Iasi unde ma simt ca acasa.
Urmatoarea revizie (15000 km)... de la Viena spre vest... thumbsup.gif

Pe de alta parte, in afara de problema semnalata de Hdi (de pe un forum italian) cu izolatul firelor de langa intercooler (cei de la service nu stiu, n-au vazut, n-au auzit) am gasit un mesaj al unui tip din Belgia: "My outback makes an anoying noise when going over speedbumps.

It gets worse when it's cold and dry !

The put some grease on the swaybar rubbers during it's last maintenance but that only solve the problem for a short period of time.

Yesterday I received a call from the dealer to make an appointment to change the rubbers of the front sway bar.
appearantly it's a general problem and all outbacks/legacy's are called back for this.

I'm not sure if it's only the diesel model but I'll ask"

Deci vorbeste de zgomote la sway barul din partea din fata.
SXtelu
QUOTE (M A R I A N @ Mar 14 2009, 02:38 PM) *
Adica trebuie sa merg cu Outbackul numai pe autobahn? dry.gif
Hai, ma, ce dreacu' am carnet de ~15 ani si nu-s tampit ca sa distrug masina.

Oricum, daca nu fac nimic cu schimbatul pe garantie, probabil ca o sa iau deja 4 anvelope de iarna Nokian WR-G2 (sau all season plus, cum zic ei) si una o tin ca rezerva.

In alta ordine de idei, am facut revizia de 5000, am cumparat doar filtrul de ulei de la ei, uleiul l-am adus eu. A costat cam 200 si ceva de RON, n-am factura in fata. M-am simtit destul de naspa pentru ca nu puteam vedea masina decat printr-un monitor cu o imagine total neclara. Asta este, probabil ca asa trebuie sa fie intr-un service normal. Probabil ca nu trebuie sa mai fac comparatie cu service-ul Toyota din Iasi unde ma simt ca acasa.
Urmatoarea revizie (15000 km)... de la Viena spre vest... thumbsup.gif

Pe de alta parte, in afara de problema semnalata de Hdi (de pe un forum italian) cu izolatul firelor de langa intercooler (cei de la service nu stiu, n-au vazut, n-au auzit) am gasit un mesaj al unui tip din Belgia: "My outback makes an anoying noise when going over speedbumps.

It gets worse when it's cold and dry !

The put some grease on the swaybar rubbers during it's last maintenance but that only solve the problem for a short period of time.

Yesterday I received a call from the dealer to make an appointment to change the rubbers of the front sway bar.
appearantly it's a general problem and all outbacks/legacy's are called back for this.

I'm not sure if it's only the diesel model but I'll ask"

Deci vorbeste de zgomote la sway barul din partea din fata.


Urmaresc cu interes topicul, sper ca intr-o zi sa-mi achizitionea un Forester diesel.
Sunt posesor de Suzuki SX 4, postez aici deoarece cred ca este o problema asemanatoare cu unele serii de SX4, care la trecerea peste denivelari - gen bumpere, scot un zgomot ciudat la puntea fata.
Respectivul fenomen se produce doar la temperaturi ambientale mici, undeva sub +5 grade celsius.
Se pare ca de vina este compozitia cauciucului din bucsele barei antiruliu, unii colegi au schimbat pe garantie respectivele bucse si nu mai au probleme.
Pina sa se lumineze cei din service-uri, au schimbat si citeva casete de directie.Sunt si eu beneficiarul unei masini cu o asemenea problema, cind am fost ultima data in service era cald afara si nu aveam conditii sa-i conving de splendoarea sughitzului puntii fata la trecerea peste denivelari , motiv pt care am hotarit sa schimb bucsele iarna viitoare, sa se mai uzeze o tzira.
As posta si un link spre forumul Suzuki, insa nu as vrea sa se supere moderatorii...
hdi
QUOTE (M A R I A N @ Mar 14 2009, 02:38 PM) *
am gasit un mesaj al unui tip din Belgia: "My outback makes an anoying noise when going over speedbumps.

It gets worse when it's cold and dry !

The put some grease on the swaybar rubbers during it's last maintenance but that only solve the problem for a short period of time.

Yesterday I received a call from the dealer to make an appointment to change the rubbers of the front sway bar.
appearantly it's a general problem and all outbacks/legacy's are called back for this.

I'm not sure if it's only the diesel model but I'll ask"

Deci vorbeste de zgomote la sway barul din partea din fata.


Despre problema asta am citit inainte de a-mi cumpara OBD-ul, pe vremea cand ma informam insa uitasem de ea. Tin minte ca se vorbea de schimbatul pe garantie a cauciucurior de care zice si SXtelu insa daca nu ma insel, era vorba de primele serii diesel fabricate si ca problema se remediase in fabrica. Acum, cine stie daca masinile noastre nu cumva fac parte din aceasta prima generatie diesel sau nu. Sa stam cu urechile pe ele teehee.gif
Si italienii se plangeau de niste zgomote la puntea fata (nu stiu daca este acelasi lucru) insa acestea proveneau de la mizeria acumulata pe nu stiu unde si dispareau daca se curata bine (sub presiune) pe acolo, pe dedesubt. Ma informez mai bine si revin.

@SXtelu
Din cate am vazut eu pe aici, chiar moderatorii posteaza uneori link-uri catre alte forumuri, asa ca nu va fi nicio problema
hdi
Hai ca am gasit...
http://forum.subaru-impreza.it/freni-sterz...-anteriori.html
Se vorbeste exact despre protectiile din cauciuc de la bara antiruliu care, se pare, ca la frig se contracta si etc etc (cititi si voi-eventual cu Google Translate)
Oricum, ideea e ca trebuie pusa vaselina la greu si zgomotul dispare.
Sa speram ca ale noastre nu vor face dar si daca va fi asa, remediul nu presupune nimic deosebit.
M A R I A N
QUOTE (SXtelu @ Mar 14 2009, 10:04 AM) *
As posta si un link spre forumul Suzuki, insa nu as vrea sa se supere moderatorii...


Chiar te rog sa postezi. yes.gif

HDI, banuiesc ce scriu italienii aia dar recunosc cu rusine ca aurolacu' de la semaforul din colt care-mi zoieste de fiecare data parbrizul masinii are mai multe cunostinte de italiana decat mine... whistling.gif
hdi
QUOTE (M A R I A N @ Mar 14 2009, 07:48 PM) *
HDI, banuiesc ce scriu italienii aia dar recunosc cu rusine ca aurolacu' de la semaforul din colt care-mi zoieste de fiecare data parbrizul masinii are mai multe cunostinte de italiana decat mine... whistling.gif


Sa-ti fie rusine cand vor intelege italienii lb. romana mai bie decat tine lb. italiana. Deocamdata sunt convins ca ar trebui sa le fie rusine lor.
Ar fi exagerat sa ma apuc sa traduc insa cred ca Google Translate iti va rezolva problema destul de bine cat sa intelegi ceva. Oricum, zice ce am scris eu: vaselina rolleyes.gif
SXtelu
QUOTE (M A R I A N @ Mar 14 2009, 07:48 PM) *
QUOTE (SXtelu @ Mar 14 2009, 10:04 AM) *
As posta si un link spre forumul Suzuki, insa nu as vrea sa se supere moderatorii...


Chiar te rog sa postezi. yes.gif

HDI, banuiesc ce scriu italienii aia dar recunosc cu rusine ca aurolacu' de la semaforul din colt care-mi zoieste de fiecare data parbrizul masinii are mai multe cunostinte de italiana decat mine... whistling.gif

aici puteti citi cite ceva legat de zgomotul trenului fata la SX4.
hdi
QUOTE (LooLee @ Mar 1 2009, 07:46 PM) *
Grila am pus-o in Photoshop si a durat cca 1 minut. rolleyes.gif
Ma intereseaza daca pot monta una reala. confused.gif


Uite o poza cu masina lui Jarko Miettinen dupa ce a iesit astazi in decor pe speciala Rasnov-Poiana. In urma accidentului si-a pierdut priza de aer insa uite ce are sub ea. Asa ca daca e bine pt. el eu zic ca e bine si pt. noi. Ma intreb totusi de ce nu au pus-o oare din fabrica. Daca intra vreo vrabie am pus-o!
pista
Probabil in rallyuri exista mai multe sanse sa intre pietre de pe macadam. O grila nici la OBK nu strica, in schimb trebuie aflat cat de multa rezistenta opune la viteze mari. La masinile de rally cred ca s-a luat in calcul la dimensionarea prizei de aer.

P.S. Poza e facuta de tine rolleyes.gif ?
hdi
De fapt nu avea nimic peste plasa aia. Am gasit o poza cu masina inainte sa o boteasca.
hdi
QUOTE (pista @ Mar 15 2009, 12:19 AM) *
P.S. Poza e facuta de tine rolleyes.gif ?


Daaa, cu webcam-ul de la laptop, stand in varful patului.
Sa nu-mi spui ca a facut-o fratiorul tau rolleyes.gif

PS: am vrut sa ma duc duminica pe Cheia-Babarunca insa cand m-am trezit eu n-am mai avut chef, mai ales ca ar fi trebuit si sa fug ca sa mai prind loc.
pista
CITAT(hdi @ Mar 16 2009, 07:31 AM) *
Sa nu-mi spui ca a facut-o fratiorul tau rolleyes.gif

PS: am vrut sa ma duc duminica pe Cheia-Babarunca insa cand m-am trezit eu n-am mai avut chef, mai ales ca ar fi trebuit si sa fug ca sa mai prind loc.

Da, fratiorul e fotograf profesionist. El a fost acolo in w.e
http://www.rallyphoto.ro/

P.S.Era bine sa ne intalnim acolo, si eu am vrut sa merg cu baiatul...
hdi
@Marian,
Cum merge motorul cu noul ulei? Ai avut timp sa-l testezi? Ai remarcat vreo schimbare? Este cumva putin mai zgomotos?
Nu uita de pozele cu folia.
M A R I A N
In sfarsit s-a reusit si la masina mea montarea alarmei Viper 330 cu senzori de geam spart+soc.
Se pare ca data trecuta a fost un accident, cel putin asa vreau sa cred.
Urmeaza senzorii de parcare pentru care trebuie sa mai sacrific vreo 3 ore (sunt fata+spate si trebuie date gauri inclusiv in armatura barei spate)

HDI, admitand ca uleiul adus de mine chiar se balaceste voios in baia de ulei a Outbackului meu ( whistling.gif unsure.gif dry.gif sad.gif ermm.gif down.gif ) nu pot spune ca merge nici mai bine, nici mai prost iar ca zgomot e la fel. Testul suprem va fi atunci cand voi baga motorina adevarata (din Austria incolo) Insa am remarcat ca, dupa cativa km facuti cu noul ulei, masina mi-a tremurat din nou de cateva ori la ralanti.

In legatura cu pozele, sper ca maine sa nu mai ploua si s-o pot spala.

Am primit si de la Pneurom un raspuns negativ in legatura cu schimbarea pe garantie a anvelopei. Ei sustin chiar ca nu sunt unici importatori ai Yokohamelor. Maine solicit si de la Subaru Motors un raspuns oficial si apoi dam interviuri la televizor, radio, ziare... biggrin.gif
hdi
1-Ce senzori ti-ai luat? Cum este displayul? Eu am afisajul deasupra lunetei astfel incat il vad cand ma uit in spate. Am vazut foarte multe masini cu displayul pe bord. Inseamna ca la masinile alea dai cu spatele uitandu-te in fata... no.gif . Nu stiu ce planuri ai insa m-am gandit ca poate nu ti-ai pus problema.

2-despre zgomot nu te-am intrebat intamplator. Italienii se plang ca masina a devenit mai zgomotoasa dupa primele mii de km si m-am gandit ca schimbarea uleiului original ar putea fi cauza. Daca cel original este mai vascos decat un 5W-30 ar putea fi o explicatie. Ai sezizat vreo modificare de consum? Te rog sa incerci sa monitorizezi si acest aspect.

3-Ai avut noroc ca cei de la Pneurom nu ti-au trantit telefonul in nas...Ai cumparat ceva de la ei? Si oricum, anvelopele pe care le ai tu pe masina nu sunt importate in Romania de ei sau de altii ci sunt importate de SMT ca subansamblu al masinii tale. SMT sunt unicii cu care trebuie sa stai de vorba ca ei ti-au vandut si cauciucurle si masina. Daca anvelopa are semne de lovitura in zona galmei (suprafata deteriorata, julita etc) nu cred ca poti emite pretentii insa daca galma este formata pe o suprafata netraumatizata nu vor avea incotro (ANPC & stuff). Ai puz rezerva, nu?
M A R I A N
Senzorii sunt cu un display micut care se lipeste practic pe parbriz in zona oglinzii retrovizoare si in care sunt informatii despre distanta fata de obstacol pentru fiecare senzor in parte + un fel de desen animat cu o masina care se apropie de un zid. Displayul are intr-un colt un buton micut de unde se activeaza/dezactiveaza senzorii din fata. Am mai precizat si cu alta ocazie, electricienii de la Toyota Iasi au spus ca sunt cei mai faini senzori pe care i-au montat vreodata pe o masina (si ca aspect, simplitate si usurinta a montajului), de aia am cumparat si pentru Subaru.

La consum nu am sesizat nimic suspect. Pare la fel.

In manualul de garantie scrie clar ca nu Subaru da garantie pentru anvelope ci producatorul acestora (????...oare tre' sa ma duc in Japonia cu pneul in bagaj??????). Si ca trebuie sa solicit relatii de la dealerul local Subaru. In fine, o sa solicit un raspuns oficial si de la Subaru Motors si vad dupa aia. ANVELOPA CU GALMA NU ARE NICI MACAR O ZGARIETURA, CU ATAT MAI PUTIN LOVITURI. E clar defect de fabricatie.

Da, am pus rezerva. Bine ca au avut bunul simt sa puna janta si anvelopa de dimensiuni normale.
vlademir
Revizia de 15.000 km la Iasi, sub atac imagistic BMW : 900 lei.
Tractorul devine din ce in ce mai silentios, contrar celor spuse mai sus.
Ma declar multumit.
hdi
QUOTE (vlademir @ Mar 17 2009, 10:03 AM) *
Revizia de 15.000 km la Iasi, sub atac imagistic BMW : 900 lei.
Tractorul devine din ce in ce mai silentios, contrar celor spuse mai sus.
Ma declar multumit.


Mah da stiu ca turui.... rolleyes.gif
Si ce-i facura? Ulei, filtru ulei si filtru aer?
Ai avut vreo problema de semnalat sau doar revizia? Ai idee ce ulei i-au pus?

PS: Ce zici de BMW?
vlademir

da, ulei, filtru ulei si filtru de aer. a durat mai mult pentru ca am prins pauza de masa.
are bmw-ul niste preturi!!! Mama, mama! la 80.000 euro o masina, pai ar trebui sa zboare nene! eu m-am obisnuit cu trapa asa ca mi s-au parut toate modelele foarte stramte desi erau cateva de lux.
habar n-am ce ulei i-au pus pentru ca in portbagaj era doar cutia de la filtrul de aer iar eu m-am prins mai tarziu ca au camere de supraveghere a activitatilor din service. pe factura e scris mobil 5w30 pe care cred ca il cumpara la tona, mi-au pus 0,030 ceva la pretul unitar de 12827,70 revenind de plata 385+73 tva.
gont
QUOTE (vlademir @ Mar 17 2009, 10:03 AM) *
Revizia de 15.000 km la Iasi, sub atac imagistic BMW : 900 lei.
Tractorul devine din ce in ce mai silentios, contrar celor spuse mai sus.
Ma declar multumit.


Ciudat tare.
Am facut si eu revizia de 15000 acum o luna tot in "cadrul ansamblului tematic" BMW si m-a costat 492 RON.
hdi
@vlademir
@gont
Puneti si voi o copie a facturii ca sa putem face un comparativ; pana acum o mai avem pe a lui Pista; la fnal dam premii teehee.gif
pista
@hdi
Daca stiam ca e cu premii negociam o reducere de pret verymad.gif .
@vlademir , @gont
Au schimbat si filtrul de habitaclu rolleyes.gif ?
M A R I A N
http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?deta...&LoadRange=

Interesant pentru SOD...E bagat la categoria 4x4/off-road de iarna. Oare ce inseamna BSS?
GLC120
Pentru SOD va recomand cu mare caldura sa luati pneuri de iarna 215/60 R16. Apare in carte si talon, costa cu tot cu janta cat pneurile pe 17" (daca esti atent unsure.gif ) si sunt mai bune pentru Subaru pe drumurile noastre.
M A R I A N
A ajuns astazi un prim pachet cu accesoriile din State. Fiindca era cadou whistling.gif n-am platit TVA, dar nu cred ca data viitoare mai scap ...
Deocamdata am pus pe masina doar antifurturile pentru jantele de aliaj si masca de piele pentru botul masinii (care se potriveste cam 80%, probabil pentru ca sunt ceva diferente intre Outbackul american si cel japonez). Am atasat si o poza cu una din plasele pentru portbagaj dar mai dureaza putin pana le montez pentru ca trebuie sa dau niste gauri pe undeva.

Pentru HDI si cateva poze cu geamurile laterale spate+luneta cu folii antisolare.
22nst
Marian, nu pune husa aia pe capota... arata chiar urat sad.gif
hdi
Marian,
Transparenta foliei mi se pare OK. Mai mult nu cred ca era bine pt. ca masina este oricum neagra. Si apoi, nici cei din spate nu trebuie sa creada ca sunt pe Marte.
Si eu zic ca prezervativul ala nu da bine. Care e rolul sau? E un anti-pietricele? Oricum, du-l la croitor.
Merci pt. poze. Pun si eu folia pe lista.
M A R I A N
Sunt foarte de acord cu masca fata ca arata naspa dar, first pentru mine chiar nu conteaza cum arata masina ci doar ceea ce stie sa faca, si second prezervativul este ca o mana cereasca pentru masina din cauza drumurilor pe care merg eu (pietris si altele la greu)...Credeti-ma, as pune ceva asemanator si pe parbriz daca ar exista... laugh.gif

Hdi, parerea mea e ca folia de 35% transparenta este prea deschisa (chiar daca arata ok pe negru), mai ales vara cand soarele e atat de puternic...20% este ideal.
V_I_C_T_O_R
Intradevar arata bine masina neagra cu foliile puse. Hdi sa nu ratezi ocazia...

In ceea ce priveste prezervativu stie omu de ce si l-a comandat...arata ciudat dar e chestie de gust.
M A R I A N
QUOTE (GLC120 @ Mar 20 2009, 03:39 AM) *
Pentru SOD va recomand cu mare caldura sa luati pneuri de iarna 215/60 R16. Apare in carte si talon, costa cu tot cu janta cat pneurile pe 17" (daca esti atent unsure.gif ) si sunt mai bune pentru Subaru pe drumurile noastre.


Am cautat dar pentru anvelope (vorbesc de ce imi place mie) este o diferenta de ~100 RON intre 215/60 R16 si 215/55 R17 iar cele mai ieftine jante de otel pe 16" costa ~294 bucata (fara piulite). Presupun ca cele din aliaj sunt dublu.

http://www.tireshop.ro/?action=_felni_acel...to_marka=SUBARU
gont
QUOTE (hdi @ Mar 17 2009, 03:04 PM) *
@vlademir
@gont
Puneti si voi o copie a facturii ca sa putem face un comparativ; pana acum o mai avem pe a lui Pista; la fnal dam premii teehee.gif


Saluare,
NU am gasit decat bonul fiscal, dar e bun si asta fiindca contine detalii.
Premiile in ce constau ? beer.gif

Click to view attachment
hdi
QUOTE (gont @ Mar 22 2009, 08:27 AM) *
Saluare,
NU am gasit decat bonul fiscal, dar e bun si asta fiindca contine detalii.
Premiile in ce constau ? beer.gif


Uleiul, pe langa faptul ca nu e 5W-30, mi se pare ca te-a costat cam putin. Cum se aude motorul? Ai observat vreo diferenta la consum? Schimbasei uleiul si la 5000km sau era cel de fabrica?

Da, da premiile se masoara in doze. beer.gif
M A R I A N
HDI, eu am impresia ca omul doar a completat cu 1 l de ulei care a costat 118 RON ca altfel, daca il schimba pe tot, costa peste 500 RON.
hdi
QUOTE (M A R I A N @ Mar 22 2009, 07:36 PM) *
HDI, eu am impresia ca omul doar a completat cu 1 l de ulei care a costat 118 RON ca altfel, daca il schimba pe tot, costa peste 500 RON.


E o ipoteza insa la 15000km nu se schimba uleiul obligatoriu?
Filtrul l-a schimbat...
gont
Salutare,
Uleiul a fost schimbat tot smile.gif. Nu aveau cum sa completeze fiindca masina nu papa deloc ulei,... inca.
Se pare ce baietii de la SMT considera ca un 5W-30 e prea subtire pt temeperaturile de la noi. Am mai scris pe undeva pe form de problemele pe care le-am avut cu ei la revizia de 5000 cand nu au vrut sa-mi accepte uleiul Motul 300V Power 5W-40 pe motiv ca e prea subtire si motorul s-ar putea sa-l faca disparut.

Nu am remarcat nici o modificare a consumului, iar motorul se aude demential la 7000rpm drive.gif .
GLC120
Am remarcat ca la Toyota pe site apare o lista cu pretul eviziilor si consumabilelor, in RON, pentru toate modelele. yes.gif

Pare un mare pas inainte, sa speram ca incep sa coboare si altii cu picioarele pe pamant.
M A R I A N
Toyota este in opinia mea, prin unii din dealerii sai, la ani lumina distanta de ceilalti importatori.
Eu sincer incep sa regret ca n-am mai strans din fund ca sa iau un Rav4 in locul Outbackului. In mod sigur as fi stat mult mai linistit acum.
hdi
QUOTE (M A R I A N @ Mar 14 2009, 02:38 PM) *
am gasit un mesaj al unui tip din Belgia: "My outback makes an anoying noise when going over speedbumps.

It gets worse when it's cold and dry !

The put some grease on the swaybar rubbers during it's last maintenance but that only solve the problem for a short period of time.

Yesterday I received a call from the dealer to make an appointment to change the rubbers of the front sway bar.
appearantly it's a general problem and all outbacks/legacy's are called back for this.

I'm not sure if it's only the diesel model but I'll ask"

Deci vorbeste de zgomote la sway barul din partea din fata.


Cred ca s-a virusat si Black Pearl. Cum e zgomotul? Ca un fel de frecare uscata spre scartait? Asa mi s-a parut ca se aude astazi. Mai verific si revin.
GLC120
QUOTE (M A R I A N @ Mar 24 2009, 02:09 AM) *
Eu sincer incep sa regret ca n-am mai strans din fund ca sa iau un Rav4 in locul Outbackului. In mod sigur as fi stat mult mai linistit acum.


Noi venisem parca aici sa ne laudam masinile pana ne dor degetele. Si de fapt ce se intampla: ba regretam ca nu am luat Toyota, ba vrem sa vindem super SOD-ul si ne luam BMW (auzi, tu cu cine tii ? unsure.gif). E interesant ca sigla BMW apare acum si la posturile din decembrie in care Victor era uimit de SOD - ce masina exceptionala. Cine citeste acum intelege ca SOD ii da clasa (sau "fumuri" rolleyes.gif ) unui 530xd.

Pana si hdi vrea sa modifice masina prin partile esentiale blink.gif

Unde sunt laudatorii de altadata? Unde sunt poeziile patriotice si congresele PCR?

hdi
QUOTE (GLC120 @ Mar 24 2009, 12:04 PM) *
Unde sunt laudatorii de altadata? Unde sunt poeziile patriotice si congresele PCR?


Aici sunt rolleyes.gif :

Ca_cand ma uit la tine
Subaru meu perfect
Imi pare-asa de bine
Ca n-ai niciun defect!

Dusmanii face spume
Pun Guta-n SRS
Scriu NFS pe gume
Moare femeile…
pista
CITAT(GLC120 @ Mar 24 2009, 11:04 AM) *
...ba vrem sa vindem super SOD-ul si ne luam BMW (auzi, tu cu cine tii ? unsure.gif)....

Poate a vrut sa cumpere Tribeca 3.0D si nu a gasit... confused.gif
Eu caut Outback 2.5XT si tot nu gasesc...poate va trebui sa iau pana la urma Mazda6 MPS...
V_I_C_T_O_R
QUOTE (hdi @ Mar 24 2009, 10:31 AM) *
QUOTE (GLC120 @ Mar 24 2009, 12:04 PM) *
Unde sunt laudatorii de altadata? Unde sunt poeziile patriotice si congresele PCR?


Aici sunt rolleyes.gif :

Ca_cand ma uit la tine
Subaru meu perfect
Imi pare-asa de bine
Ca n-ai niciun defect!

Dusmanii face spume
Pun Guta-n SRS
Scriu NFS pe gume
Moare femeile…


36182451.gif 36182451.gif 36182451.gif Ma Gabi mah....ce ne-am face fara tine? Pun Guta-n SRS?!?!? 36182451.gif 36182451.gif

In ce priveste BMW-ul....chiar nu stiu ce e asa de greu de inteles. OBK-ul ala pt o masina nou care costa 25.000 euro este nemaipomenita, exceptionala, robusta, fiabila, cu dotari peste medie etc. Intr-un cuvant A PERFECT BUY!!. Dar nu poti sa compari 530xd-ul care are performante net superioare si care printr-o intamplare am reusti sa-l iau la acelasi pret, e adevarat second hand. Deci aici as dori sa se faca departajarea si sa acceptam ca sunt 2 masini diferite, inutil de comparat. Se simte intradevar ca este alta clasa, atat sper doar ca si fiabilitatea sa fie pe masura reclamei biggrin.gif

Oricum Subaru a fost prima mea dragoste, cu el am descoperit ce inseamna o tractiune 4x4 performanta, cu el am trait primele experiente mai incarcate cu adrenalina. Cine spune ca a trai experienta Subaru se poate doar avand modelele de varf, dupa parerea mea se insala, dar e parerea fiecaruia si trebuie respectata.
andrei5130
QUOTE (hdi @ Mar 24 2009, 10:22 AM) *
QUOTE (M A R I A N @ Mar 14 2009, 02:38 PM) *
am gasit un mesaj al unui tip din Belgia: "My outback makes an anoying noise when going over speedbumps.

It gets worse when it's cold and dry !

The put some grease on the swaybar rubbers during it's last maintenance but that only solve the problem for a short period of time.

Yesterday I received a call from the dealer to make an appointment to change the rubbers of the front sway bar.
appearantly it's a general problem and all outbacks/legacy's are called back for this.

I'm not sure if it's only the diesel model but I'll ask"

Deci vorbeste de zgomote la sway barul din partea din fata.


Cred ca s-a virusat si Black Pearl. Cum e zgomotul? Ca un fel de frecare uscata spre scartait? Asa mi s-a parut ca se aude astazi. Mai verific si revin.
si eu am problema asta dar numai dupa ce trec prin diverse balti de noroi .... am crezut ca este de la noroiul care se depune pe articulatie amortizoare etc mai astept sa vad daca se aude si cu masina curata si cred ca ma duc sa le fac o vizita astora cin palladdy daca se mai repeta zgomotul
pana atunci numai bine
M A R I A N
QUOTE (hdi @ Mar 24 2009, 05:22 AM) *
QUOTE (M A R I A N @ Mar 14 2009, 02:38 PM) *
am gasit un mesaj al unui tip din Belgia: "My outback makes an anoying noise when going over speedbumps.

It gets worse when it's cold and dry !

The put some grease on the swaybar rubbers during it's last maintenance but that only solve the problem for a short period of time.

Yesterday I received a call from the dealer to make an appointment to change the rubbers of the front sway bar.
appearantly it's a general problem and all outbacks/legacy's are called back for this.

I'm not sure if it's only the diesel model but I'll ask"

Deci vorbeste de zgomote la sway barul din partea din fata.


Cred ca s-a virusat si Black Pearl. Cum e zgomotul? Ca un fel de frecare uscata spre scartait? Asa mi s-a parut ca se aude astazi. Mai verific si revin.


Da, asta este. Joi dimineata sunt programat la Auto Kino insa ajung acasa abia luni ca sa scriu ce s-a intamplat.

GLC, nu stiu cum sa-ti explic ca sa ma intelegi...Toyota mi-a oferit intotdeauna confortul psihic al gandului ca masina nu se poate strica, si ca daca totusi vor aparea probleme (zgomote etc) acestea vor disparea de la sine sau vor avea o rezolvare superfacila si garantata in service. De la Toyota (dealer si service Iasi) eu am plecat intotdeauna zambind...
GLC120
Marian era o gluma. Am si eu o Toyota si la fel ca pentru OBK (inca blink.gif) am sentimentul ca numai la service masina poate pati ceva, din nepricepere sau hotie.

Daca cei de la Iasi sunt seriosi, ai toate motivele sa fii fericit.

Cu Subaru, pana la Brasov e ceva drum... sa speram ca vor apare dealeri seriosi peste tot.

Toyota Bucuresti, saptamana trecuta un prieten a venit plin de draci de la o revizie. L-au tinut 4 ore, i-au facturat mai mult decat se astepta, si nu i-au dat inapoi caietul de service... S-a interesat de buy back si pentru masina de 5 ani si 60000 km i-au oferit mai putin de 25% din pretul masinii. Sper ca am reusit sa-l conving sa nu le dea masina de pomana, mai ales ca e in stare perfecta.

Victor, poate ne spui de unde ai luat masina (Germania, Norvegia, Romania?) si cat au costat inmatricularea si asigurarea CASCO?
Dan52141
QUOTE (M A R I A N @ Mar 24 2009, 02:09 AM) *
Toyota este in opinia mea, prin unii din dealerii sai, la ani lumina distanta de ceilalti importatori.
Eu sincer incep sa regret ca n-am mai strans din fund ca sa iau un Rav4 in locul Outbackului. In mod sigur as fi stat mult mai linistit acum.

O fi cum spui dar daca te uiti in lista aia de preturi postata pe site ... confused.gif un schimb de placute fata spate .... 927 RON ... un stergator de parbriz fata sofer ... 156 RON asta la un Avensis 1.8, la cele diesel sunt preturi si mai mari la placute ... dar poate asa este peste tot dpdv preturi service, macar astia sunt sinceri si le publica pe site.

vlademir
QUOTE (andrei5130 @ Mar 24 2009, 02:18 PM) *
QUOTE (hdi @ Mar 24 2009, 10:22 AM) *
QUOTE (M A R I A N @ Mar 14 2009, 02:38 PM) *
am gasit un mesaj al unui tip din Belgia: "My outback makes an anoying noise when going over speedbumps.

It gets worse when it's cold and dry !

The put some grease on the swaybar rubbers during it's last maintenance but that only solve the problem for a short period of time.

Yesterday I received a call from the dealer to make an appointment to change the rubbers of the front sway bar.
appearantly it's a general problem and all outbacks/legacy's are called back for this.

I'm not sure if it's only the diesel model but I'll ask"

Deci vorbeste de zgomote la sway barul din partea din fata.


Cred ca s-a virusat si Black Pearl. Cum e zgomotul? Ca un fel de frecare uscata spre scartait? Asa mi s-a parut ca se aude astazi. Mai verific si revin.
si eu am problema asta dar numai dupa ce trec prin diverse balti de noroi .... am crezut ca este de la noroiul care se depune pe articulatie amortizoare etc mai astept sa vad daca se aude si cu masina curata si cred ca ma duc sa le fac o vizita astora cin palladdy daca se mai repeta zgomotul
pana atunci numai bine

Si eu am problema asta. Dispare pentru o zi dupa ce e spalata (am spalat-o special ca sa vad daca e de la amortizoarele murdare) dar apoi reapare. Ma duc si eu in service, poate vineri sau luni. Zgomotul e un fel de scartait spre frecare uscata. Incepe atunci cand treci peste bumpere si apoi apare din ce in ce mai des si cand treci peste un drum denivelat. Oricum e deranjant.
Cat despre laude, e in firea omului sa se laude cand isi ia un lucru nou. Deocamdata problemele aparute nu sunt de substanta, sa ma faca sa ma gandesc la schimbarea masinii.
hdi
Nemultumirile astea le scriem si noi asa, la misto, ca in lipsa lor sar ofticosii sa ne stresseze... laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.