Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mobil / PDA / GPS -- Pareri
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Multimedia & IT- Electronice
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36
AlexTM
Cloud-ul e inca infinit mai lent decat stick-ul USB. Si mai complicat de folosit ... pentru cei batrani smile.gif

QUOTE (James Kilowatt @ Feb 22 2013, 10:52 AM) *
Alex, n-ai incompatibilitati de litere? Du-te in computer management, vezi daca apare in lista de discuri si da-i o litera libera, poate merge.

O sa ma mai uit odata daca se poate. Le device-ul numit "Samsung MTP" (sau asa ceva, aparut dupa conectare), nu am gasit unde sa-i pun blestemata aia de litera...

James Kilowatt
QUOTE (klm @ Feb 22 2013, 09:56 AM) *
Eu te intreb altfel, cine are un sistem mai ridicat de securitate: serverele MS si Google sau PC tau de acasa?



PC-ul tau de acasa? whistling.gif

Securitatea_cloud (1=safe, 0= unsafe) = securitatea_pc-ului_tau x securitatea_serverului. Un hacker comod iti fura identitatea, nu sparge serverul google.
Cum securitatea_serverului <1 -> securitatea_ cloud < securitatea_pc-ului_tau

In plus datele mele de acasa le pot scoate din retea cand n-am nevoie de ele. Sau le pot avea sharuite intr-o retea paralela fara acces la let.

@Mircea
Eu nu ma refeream la device manager, ci la computer management din system (sau adm) tools.
Acolo ai un disk manager care vede toate partitiile, inclusiv pe cele ascunse si le poti da o lite
Uite la asta ma refer
http://www.techtalkz.com/windows-7/516027-...indows-7-a.html
AlexTM
Tu esti Mircea?

Da-mparate
Multumescu-ti tie Doamne
Pentru sfaturile date.
James Kilowatt
Ei si tu acuma, e vineri, sunt surmenat.... whistling.gif
klm
CITAT(AlexTM @ Feb 22 2013, 11:44 AM) *
Cloud-ul e [...] mai complicat de folosit ... pentru cei batrani smile.gif

Click to view attachmentClick to view attachment
Daaaa, ai nevoie de un doctorat ca al lui Ponta ca sa dai click dreapta smile.gif!
Si SkyDrive:
Click to view attachment

JK, nu m-am prins...
James Kilowatt
Eu zic ca e mai safe pc-ul tau de acasa decat dropboxul. Nu pentru ca e mai usor de hackerit dropboxul ci pentr ca cineva care iti hackereste PC-ul de acasa iti fura si parola de dropbox, deci n-ai castigat mare lucru in materie de securitate cu cloud-ul. Si in plus, acasa nu esti obligat sa tii datele intr-o retea cu "iesire". Sau "intrare" pentru hackeri smile.gif
klm
Si cu datele accesibile pe telefon sau prin intermediul sau cum facem?
Ti-l ciordeste careva si, cu toate sistemele de siguranta, iti poate citi datele din RAM (parole wifi, conturi etc), scazandu-i temperatura pana la -15 grade (am vazut recent un articol pe aceasta tema) si cele de pe card prin metodele clasice.
Nimic nu e sigur in lumea asta a comunicatiilor smile.gif!
James Kilowatt
In mod normal daca iti ciordeste telefonul te prinzi si ai grija sa schimbi parole si ce mai poti, anunti banca, anunti asiguratorii. Daca ti le fura de la distanta e posibil nici sa nu stii ca ai o problema...
Mie mi-au furat datele din casa, cu tot cu calculatoare, deci nu sustin ca asta ar fi absolut sigur....

Oricum, argumentul meu principal nu e securitatea ci viteza, care cum spuneam la mine e sinistra. Ar fi interesant eventual un sistem hibrid in care pun unele chestii in cloud iar altele, ger row-urile de la poze de vacanta le tin local ca pana urc cativa gigi in cloud cu 4mbps imi creste par alb.
solmar
Pai problema mi se pare ca e de fapt teava de interneti. Ar trebui sa devii propriul tau provider de net, evident cu ceva investitii intr-un echipament de satelit.
HalbaSus
QUOTE
asa modifici numarul in dialer, altceva (ce nu gasesti pe Google)?

Intr-o vreme am butonat destul de mult un iOS. Dialerul lor e praf si pulbere (bine, nici ala "stock" de Android nu e o opera de arta, si oricum avem smartphoine tocmai ca sa evitam sa mai facem apeluri telefonice), si evident ca tot omul am cautat alte dialere. Am si gasit... Minunat... Doar ca dialerele 3rd party stau pe homescreenul de iOS ca orice aplicatie, nu poti sa pui dialerul tau in locul celui de iOS. La fel si aplicatia asta (care costa doar 0.99$) nu se integreaza sub nicio forma cu dialerul tau... daca vrei sa editezi numarul iesi din dialer (in general iti dai seama ca vrei sa editezi numarul cand esti deja in dialer) intrii in aplicatia aia, cauti contactul, editezi, si apoi suni... pe principiul asta poti sa dai copy/paste numarul de telefon din agenda dai paste in dialer si editezi apoi (bine, nu stiu daca chiar e posibil sa faci asta pe iOS dar ar trebui sa fie). Dupa cum ziceam de limitarile iOS te lovesti aproape tot timpul. Tu trebuie sa-ti folosesti telefonul in felul in care s-a gandit apple sa il folosesti. E telefonul meu, il folosesc cum vreau, si daca o sa am vreodata iphone o sa pun android pe el (defapt am si pus, iphone-ul lui fiica-mea are dual boot, din pacate proiectul ala e facut mai mult demonstrativ, e complet instabil, merg decent doar aplicatiile cu care vine el, aplicatiile luate din market crapa instant, insa am auzit ca pe iphone4 ar merge chiar binisor).

Androidul e departe de a fi perfect, insa este incomparababil mai bun si MAI LIBER decat iOS.

@solmar, referitor la ochelarii de la goagal, din cate stiu poti sa ii folosesti si cu lentile de vedere, defapt ochelarii propriu zisi nu au lentile dar se pot pune, ideea e ca sticla (care in unele cazuri nici nu exista dar (banuiesc) ca vei putea sa pui sticla cu diobtrii (avand in vedere ca e un device "geek oriented" si majoritatea au deja ochelari). Ochelarii functioneaza "proiectand" o imagine pe retina (scary shit). Oricum in opinia mea e o prostie fara margini, de ce ai vrea sa-ti pui ochelarii lui Geordy din Star Treck ca sa aiba informatiile din google now tot timpul la vedere... si mai presus de toate cine naiba ar folosi comenzi vocale in public in timp ce poarta ochelarii lui Geordy.
Diesel
Glass ar trebui sa mearga asa: https://www.youtube.com/watch?v=lK_cdkpazjI
Atunci as da $1500 cu cea mai mare placere.

Update: evident ma refer la functionalitate, nu la conotatiile de gaming si 1984
Mircea104901
Pana sa iau Nexusul 7, mi sa pareau mari ecranele peste 4,5". Cel putin Note-le cumnatului parea un Tv smile.gif. De cand cu Nexusul, vreau ecran mare. Si un quad-core minim pentru Android. Asa ca am comandat un Xperia Z. O sa va tin la curent dupa ce vine.
Si daca tot nu upgradez in curand laptopul cu totul, am luat si un SSD avand in vedere ca hdd-ul e cel care ma deranjeaza. Are pret bun si se pare ca e si bun pe deasupra. Iar ca si consum, e printre cele mai potrivite pentru laptop. O sa va spun cum "se pupa" cu un laptop fabricatie 2008-12. Si daca merita.
klm
CITAT(HalbaSus @ Feb 23 2013, 05:12 PM) *
Androidul e departe de a fi perfect, insa este incomparababil mai bun si MAI LIBER decat iOS.

Desi consider ca nu ai dreptate in privinta primei parti a afirmatiei tale, las deoparte iOS (care inteleg ca nu-ti place pentru ca nu-ti place si punct); cu Windows ce probleme ai/[edit]aveti?
AlexTM
Deci consideri Android-ul perfect??
klm
Mersi pentru observatie, Alex.
Reformulez: "Desi consider ca nu ai dreptate cand spui ca Android ar fi mai bun decat iOS (care inteleg ca nu-ti place pentru ca nu-ti place si punct), il las deoparte si intreb: cu Windows ce probleme ai?"
Diesel
WP8: http://forums.wpcentral.com/windows-phone-...-8-cant-do.html
Adio Opera Mini smile.gif

Cu ocazia asta am gasit o posibila rezolvare la problema lui AlexTM: http://en.wikipedia.org/wiki/Media_Transfe...tocol#Microsoft
Trebuie sa instalezi windows media player 10 sau ceva mai recent. Proabil ai vreun XP versiunea europeana anti-monopol.

Si daca tot m-am apucat sa scriu. Am asa o senzatie de voma cand lucrez cu produse microsoft. M-am obisnuit cu windows, ca un fel de rau necesar, insa am fugit din reflex de orice alta aplicatie sau serviciu. Ma pui sa-mi fac live ID si sa folosesc serviciile alea web urate? De fapt ca sa fie limpede, nu vreau sa cheltui nici un cent care sa ajunga direct sau indirect in buzunarele microsoft sau apple.
klm
Diesel, sa zicem ca toate punctele ar fi adevarate (ceea ce, daca vei citi topicul, vei descoperi ca nu e cazul) cu exceptia problemei wifi care se inchide odata cu ecranul si, sa zicem, a lipsei unui explorer (care conteaza doar pentru geek-ul din mine) restul aspectelor au vreo relevanta?! Intreb ca sa nu le iau la analizat pe toate pentru ca, de exemplu, degeaba ai 100 de tastaturi pe Android daca doar una se ridica la nivelul celei de pe WP.

Sper sa iti dau ocazia ca, folosindu-te de raspunsul la intrebarea mea, sa mai scapi de senzatia de voma care te apuca atunci cand lucrezi cu produsele MS. Ofera-ne, te rog o alternativa (macar la fel de buna) pentru MS Office; leg urmatorul produs si de Live ID si de "serviciile alea web urate": prezinta-ne, te rog, un serviciu de cloud care sa aiba un raport usurinta in folosire/suport/spatiu mai bun decat SkyDrive; si inchei cu un produs mai putin folosit insa care mie a ajuns sa-mi fie indispensabil (desi folosesc produsul concurent MS pentru usurinta si pentru ca nu am nevoie de complexitatea celui din urma): ce program mai complex si mai complet pentru note stii tu care sa-l detroneze de pe prima pozitie pe OneNote?
Sunt curios de raspunsurile tale deoarece pentru primul produs caut, fara succes, alternativa de peste 15 ani; la al doilea as renunta in secunda a doua doar daca Dropbox mi-ar oferi 25 GB fara niciun cost suplimentar; iar pe al treilea, desi nu am nevoie de puterea sa si nu-l folosesc in mod curent, l-am adus in discutie ca sa fie trei exemple despre care sa schimbi perceptia generala.
AlexTM
Sa stii ca aia o fi. M-am uitat prin administrative tools si computer management, n-am gasit nimic util. Si asa cum zice acolo, MTP nu are asignata o litera (pe PC-ul care merge), ci se vede ca "Samsung nu_stiu_ce".

Faze absolut aiurea, pe PC-ul pe care nu mere:
- cand conectez telefonu imi apare fereastra aia mica "am gasit ceva, ce facem", si-mi da optiunile: open with winamp, transfer files with media player (??!?) si evident, do nothing. Nici vorba de "open folder..." daca aleg primele 2 nu se intampla nimic (ca si la a tteia, de altfel smile.gif)

- daca, din telefon, pun conexiunea usb ca si Camera, nu MTP, imi apare camera in My computer. Dau click pe ea si uraaaaa, vad fisierele! Pot sa iau fisiere de acolo, insa NU POT PUNE! Asta pentru ca, o camera foto e tratata ca si read-only.

A dracuMicrosoft
klm
CITAT(Diesel @ Feb 25 2013, 10:57 PM) *
De fapt ca sa fie limpede, nu vreau sa cheltui nici un cent care sa ajunga direct sau indirect in buzunarele microsoft sau apple.

Google plateste royalties atat catre MS cat si catre Apple deci, daca vrei sa nu mai ajunga indirect bani in buzunarele acestora, va trebui sa nu mai cumperi niciun telefon cu Android.

Alex, doar mie mi se pare ca din trei posibili vinovati - tu, Samsung si MS - injuri singurul nevinovat clar smile.gif?

PS: poate n-am fost eu atent in trecut, de ce nu se poate edita un mesaj mai departe de 2-3 minute?!
former_ozz
QUOTE
e ce ai vrea sa-ti pui ochelarii lui Geordy din Star Treck ca sa aiba informatiile din google now tot timpul la vedere...


Am vazut ceva cu HUD la condus (indicatii GPS). Evident ai indicatii vocale la GPS, deci nu e chiar 100% necesar dar e misto.
Diesel
klm, observ ca ai ocolit cu discretie lipsa Opera Mini smile.gif

Acum un an m-a rugat cineva sa ajut cu instalarea unui Office. Persoana respectiva a cumparat o versiune Home&Office care a venit doar cu cheie de activare, trebuia downloadat insa inanite de asta a trebuit sa fac liveID. Am gresit o litera la adresa de email si dupa 45 de minute de incercari am reusit sa fac praf toata activarea.

La munca folosesc cu succes LibreOffice (versiunea 3) ce-i drept cam odata pe saptamana am de editat vreun document. Acasa n-am nevoie. Am inteles ca EverNote e mai misto decat OneNote, desi s-ar putea sa fie mai mult o problema de ecosistem.

Despre cloud storage:
Am 50GB gratis pe box.com, care e foarte greoi de folosit, insa am citit undeva ca raspunde foarte bine API-ul si ar fi bun de backup-uri automate.
Am ceva mai mult de 2GB pe dropbox unde apreciez foarte mult simplitatea de a publica ceva cu link direct.
Am google drive. Nici nu stiu cat spatiu folosesc acolo. Daca e nevoie de un document editabil online de oriunde, aleg sa folosesc google drive. Recent au adaugat optiunea de perma-linkuri directe astfel incat sa ai un fel de CDN pentru site-ul tau. (ca pe dropbox)
Toate astea 3 au API public si chiar am vazut aplicatii care implementeaza asta.
In plus am SpiderOak care ofera TNO (trust no-one). Doar eu am cheile de criptare a informatiei si nu se poate obtine nimic nici cu mandat.

Dupa cum spuneam, suntem in "search bubbles" diferite. Realizez ca am fost agresiv in afirmatii si imi cer scuze.

Nu sunt foarte multumit nici cu Google. Pe vremea cand ma plimbam pentru prima data pe interfata gmail si activam domenii pe google apps cu 50 de useri gratuit era altceva. Dupa cum spuneam, daca nu era ingress, acum n-as fi avut nici un serviciu google pe telefonul meu android cumparat sh smile.gif
HalbaSus
klm, despre windows phone nu o sa vorbesc, pentru ca nu e frumos sa te duci la cel mai mic copil din curtea scolii, sa-l bati cu bata de baseball si sa-i furi mancarea. Eu chiar vreau sa se dezvolte si sa fie competitor de luat in seama pentru iOS si Android, la fel si blackbery, sper ca noul sistem de operare sa devina popular. Momentan nu prea exista, imi place ca au o abordare noua, proaspata, si stau bine la anumite chestii, le urez succes, dar momentan sunt pe nicaieri, si daca nu o sa aiba aplicatii la nivelul Android si iOS (si pana cand nu au un marketshare serios nu o sa aiba nici aplicatii, ca developerii nu-s nebuni sa lucreze pentru un marketshare de 5% cand pot lucra pentru unul de 20-60%)

Referitor la Microsoft, cred ca am mai vorbit odata despre cat de praf e linux si cat de inutil e LibreOffice in comparatie cu MS Office. Ca si desktop, windowsul e ce e android pe mobil. Nu e perfect dar ceva mai bun nu avem. In afara desktopului MS insa te calca pe nervi, Xboxul 360 de multe ori ai impresia ca are arhitectura bazata pe MsDOS (un telefon mobil cu android 2.2 se misca mult mai bine), ca sa nu mai vorbim de faptul ca mai bine si-ar taia o mana decat sa iti dea ceva gratuit, macar chestii de bun simt gen sa te poti uita pe youtube gratuit fara sa platesti abonament, sau sa joci un multiplayer fara sa platesti abonament...
Nu am folosit nici skydrive si nici onenote, am senzatia ca daca as vrea sa folosesc, probabil candva la un moment dat cineva ma va pune sa fac un abonament cu 8$ pe luna sau ceva de genul asta ca sa pot sa-l folosesc pe un anumit device. Pe scurt, am acelasi sentiment de repugna ca si Diesel cand vine vorba de produse MS in afara de clasicele Windows + Office.
Cat despre cloud: Dropbox rullez, am 9.1 GB si sincer nu prea am ce sa-i reprosez, ma indoiesc ca skydrive mi-ar putea aduce ceva in plus (spatiul in sine nu ma intereseaza foarte tare).



klm
Aha, fraza ta voia sa spuna ca nu exista Opera Mini pe WP, Diesel; nu intelesesem. Da, uite si un al treilea minus (care se contabilizeaza exclusiv in dreptul meu pentru ca, daca tin bine minte, tu ziceai ca nu folosesti asa ceva).

Daca nu am fost destul de explicit, permite-mi sa ma citez: "Ofera-ne, te rog o alternativa (macar la fel de buna)". Te rog sa nu-mi insulti calitatea de utilizator avizat de programe Office, aducand in discutie LibreOffice sau OpenOffice. Eu inteleg sa urasti un produs/ecosistem pentru ca nu-ti place si exista ceva mai bun, nu inteleg sa-l urasti de dragul urii; deci poti da un exemplu de produs Office ceva mai bun decat cel facut de MS, draga Diesel smile.gif?
Box: deja ai trecut la glume proaste 36182451.gif; nu poti urca fisiere mai mari de 100-200 MB, are un suport de te doare mintea (nici acum nu au rezolvat situatia creata de cineva care a folosit - probabil din greseala - adresa mea de mail ca sa isi creeze un cont Box, cont pe care nu l-am vrut si pe care am vrut sa-l sterg); singurul serviciu gratuit de cloud care poate rivaliza cu SkyDrive ar fi Dropbox, si asta doar daca ar oferi mai mult de 5-10 GB. Eu folosesc Dropbox din doua motive (si voi renunta atunci cand acestea nu vor mai exista sau isi vor pierde relevanta): aplicatia SkyDrive nu are functia de instant upload a imaginilor din telefon, nu exista aplicatie pentru XP.
Pentru ca aminteai de editat documente online, SkyDrive are integrat un MS Office - putin mai rudimentar, ce-i drept insa - la un nivel pe care Google Docs inca nu il poate atinge.
Diferentele dintre Evernote (serviciul ales si de mine din cauza/datorita nevoilor mele reduse) si OneNote sunt similare celor dintre Gimp si Photoshop: ambele editeaza imagini insa doar unul iti pune la dispozitie un mil de instrumente; trebuie sa le folosesti pe amandoua ca sa le vezi.

Te inseli, Halba.
In momentul de fata Android are un market share de ~70%, Apple ~15-20, restul luptandu-se pentru ce a ramas.
Vom lua ca etalon Samsung - cel mai bine vandut producator de androizi:
Acu' eu nu stiu ce fel ai aborda tu lucrurile daca ai fi dezvoltator: ai lua in calcul si ai aduna toate gioarsele ce ruleaza Android (adica - si nu limitat la - Samsung Ace, HTC Explorer, Sony cacatpansat - care, unele, nu primesc nici macar Gingerbread) sau ai compara modelele relevante?


Conform acestui grafic, din dec 2011 pana in dec 2012 Samsung a vandut ~ 12+25+40+12 (Note, S2, S3, Note2)=90 mil de telefoane relevante (cifra cuprinde si resturi de S1).
In cazul modelelor ramase ai dezvolta pentru GB si ICS (S1, Note si multe S2) - care se afla in mai bine de jumatate din telefoane - sau ai dezvolta exclusiv pentru JB (momentan Note2 si S3) adica, in exemplul nostru, doar pentru maxim 55 mil de dispozitive?
Apple, pe de alta parte, a vandut ~ 70+25+40=135 mil de telefoane pe care ruleaza aproape toate aplicatiile disponibile.
Uite cat de irelevanta este cota de piata iar daca adaugi la asta faptul ca este de 4 ori mai profitabil sa scrii aplicatii pe iOS, relevanta acesteia scade si mai tare.
Nici numarul de aplicatii nu mi se pare relevant; sigur ca e mai probabil sa gasesti ce te intereseaza printre 700 mii decat sa o faci printre 200 de mii insa eu analizez ecosistemul in functie de cate aplicatii relevante exista; de exemplu cate aplicatii cu besini exista in Marketul Google, cate mate vorbitoare, strip pokere, aplicatii care prezinta slide show-uri cu fomei golase si alte de astea? care e impactul lor in totalul ala mare?
Parca tin minte ca am mai vorbit de puterea Windows pe dispozitive mobile:
CITAT(klm @ Feb 14 2013, 10:11 AM) *
In plus, daca nu-ti plac milioanele de aplicatii pentru PC, [putinele] sute de mii pentru WP, ai BlueStacks care iti permite sa rulezi pe Windows cele 750.000 de aplicatii scrise pt Android.

E vorba de tablete insa, odata ce Intel incepe sa implice mai mult pe segmentul mobil, nu cred sa dureze mult pana cand acelasi lucru va fi posibil pe telefoanele dotate cu Windows.

Iti place instant upload (serviciul care urca automat pozele in cloud)?
Office 2010 iti salveaza automat in SkyDrive documentele (nu cunosc daca face asta si in Dropbox), in plus, asa cum am amintit mai sus, ai integrat un editor Office foarte asemanator celui de pe PC.

PS: cum ai ajuns la 9GB in Dropbox?! Vreu si eu biggrin.gif!
Diesel
Acum tu esti rautacios. Eu prefer browserul default, dar daca stiu ca voi intra de pe EDGE pe un site prost optimizat facut in 2007, atunci voi folosi Opera Mini. Importanta e disponibilitatea alegerii, nu preferintele noastre.

Am povestit ultima mea experienta cu activarea Office si liveID. Nu stiu la ce folositi voi Office, dar pentru ce fac eu imi ajunge LibreOffice si Google Drive.
Chiar as vrea sa vad un exemplu de document sau functie unde ai nevoie de Ms Office. (in afara de macro-urile scrie in VB pe Excel, acolo e alta treaba)

Box e intr-adevar o mare durere de cap, sunt total de acord, insa daca tot ne laudam cu spatiul... Spre exemplu eu folosesc Duplicati pe laptop pentru backup. Acum urca arhivele pe un ftp de la munca, insa as putea foarte usor sa le urc pe box, pentru ca imparte arhivele in fisiere de maxim 25MB.

Mai este un aspect filosofic. Timp de 25 de ani, Microsoft si-a impus monopolul ignorand orice standard din IT iar acum noi avem optiunea de a ignora complet produsele lor. Eu cred ca merita asta din plin.
HalbaSus
klm, Diesel are norocul sa nu aiba nevoie de suite Office, si eu as vrea sa am norocul asta. La Office, Microsoft ramane lider incontestabil (cu toate ca, desi folosesc de mult 2007 inca ma enerveaza ribbon-ul, imi placea mai mult varianta din office 2003). Dar la modul serios nu exista alternative reale pentru MS Office (taica-meu foloseste OpenOffice din placere, dar el e mai ciudat).

QUOTE
aplicatia SkyDrive nu are functia de instant upload a imaginilor din telefon, nu exista aplicatie pentru XP.

Deci e mult mai prost decat dropbox.

QUOTE
Pentru ca aminteai de editat documente online, SkyDrive are integrat un MS Office - putin mai rudimentar, ce-i drept insa - la un nivel pe care Google Docs inca nu il poate atinge.

Meh... pentru editat documente pe un ecran de 4.x" eu ma multumesc cu google docs care se integreaza frumos cu gmail-ul... in rest nici eu nu folosesc gdocs.

QUOTE
Office 2010 iti salveaza automat in SkyDrive documentele (nu cunosc daca face asta si in Dropbox)

Deci cum ? ce ? daca documentele stau pe serverul firmei si eu intru cu Office 2010 le ia de capul lui si le salveaza in SkyDrive ? ca un fel de backup (sau spionaj industrial smile.gif ). Si le salveaza doar pe cele cu care lucrez (cam 1% din totalul documentelor salvate pana in prezent)... Probabil treaba asta e utila pentru oamenii care lucreaza individual, mai greu intr-un mediu corporatist. Uite, nevasta-mea e avocat, deci categoria asta de oameni care nu trebuie sa isi imparta documentele cu alti oameni, ea are un folder unde isi tine toate documentele... iar folderul ala e in dropbox, simplu si eficient, poate lucra de acasa, de la birou, de pe tableta, telefon, etc... Apropo, mi-am amintit ca si nevasta-mea foloseste OpenOffice si nu se plange, dar ea nu se atinge de fisiere excel. Deci se poate si fara Microsoft Office, pana la urma LibreOffice e mult mai apropiat de OpenOffice decat e GIMP de Photoshop.

Acum sa trecem la analiza graficului pe care l-ai pus.
In primul rand discutia cu aplicatiile si marketshare-ul nu era despre android si iOS. Era despre Windows Phone. Daca esti developer serios nu poti sa ignori nici 20% din marketshare nici 70% din marketshare. Insa cred ca poti ignora cu succes cei sub 5% pe care ii are windows phone-ul.

Acum daca tot am intrat in discutia marketshare si aplicatii la iOS si androizi:

1. Nu prea exista probleme de compatibilitate intre 4.x si 2.3. Nici macar cu 2.2 foarte multe... deci nu e mare lucru sa dezvolti ceva care merge de la 2.2 la 4.2. Oricum, daca dezvolti pentru iOS din start trebuie sa faci interfete pentru 3 rezolutii si 3 formate (4:3, 3:2 si 16:9).
2. Desi Samsung e indiscutabil cel mai mare producator de telefoane cu android totusi marketshare-ul android de 70% nu e format exclusiv din telefoanele Samsung, deci sunt mult mai mult de 90 de milioane de telefoane android relevante.
3. Developmentul pentru iOS era mai profitabil decat cel de pe android din cu totul alte motive. In general oamenii care cumparau Motorola Droid si ce telefaoane cu android erau la inceput erau genul de oameni care nu dadeau bani pe programe, asta a facut ca singurele programe populare sa fie cele gratuite, in iOS standardul e ca totul costa sau faci jailbreak si pui installo.us biggrin.gif. In ultima vreme situatia nu mai e chiar asa, ca s-a schimbat profilul cumparatorului de android (nu e format 100% din geeks), dar tendinta ca majoritatea aplicatiilor sa fie gratuite sau foarte ieftine a ramas, iar producatorii nu au ce sa faca decat sa se alinieze pietei, faptul ca o fac arata tocmai ca isi dau seama ca e mai bine sa vanda ceva mai ieftin unei mase mai mari de oameni decat sa stea in cuibul iOS unde vand aplicatii putine la suprapret.


Diesel
Halba, sotia ta trebuie sa citeasca http://en.wikipedia.org/wiki/Dropbox_(service)#Reception de la paragraful 3 in jos.

Pentru ea este indicat SpiderOak sau o instanta privata de OwnCloud.
klm
In orice discutie trebuie sa folosesti ceea ce afli de la interlocutor ori, in conditiile in care chiar tu ai spus ca nu utilizezi OMini, nu era normal sa iti amintesc de acest lucru si sa nu te las sa te folosesti de lipsa acestei aplicatii ca sa-ti subliniezi punctul de vedere?! biggrin.gif
La nivel de ecosistem WP vs. Android tu si Halba aveti dreptate: marketului WP ii lipsesc multe aplicatii importante insa, de unde acest argument constituie un avantaj pentru gplay, in comparatia cu iOS ajunge sa fie un minus pentru ca appstore are mai multe aplicatii (aplicatii relevante, nu besini si margele) iar calitatea lor [inca] este mai buna decat a omoloagelor pentru sistemul Google (bine, la calitate aplicatiile A pierd si in fata celor WP dar nu mai amintim de acest aspect); asta voiam sa spun, Halba, cand am adus in discutie factorul Apple.

Sigur ca daca ai nevoie sa scrii o denuntare a unui contract de telefonie mobila, Google Docs isi face treaba insa daca folosesti macar formule, calcule automate, chiar aplicatii de calcul tabelar (in care vrei sa ascunzi formulele) si vrei sa o faci repede, desi ai optiunile respective si in OO, tot Excel va fi cel mai potrivit instrument; la fel si cu mailurile: daca folosesti gmail, e ok, daca, insa, folosesti un server de Exchange, Outlook nu are rival (Thunderbird foloseascacare o vrea); despre OneNote si despre SkyDrive am amintit iar PowerPoint eu unul nu folosesc si nu voi spune despre el nimic altceva decat ca am vazut niste animatii mai frumoase pe produsul echivalent de la Apple.

SkyDrive este un serviciu care functioneaza la fel de bine ca Dropbox doar ca are de 12.5 ori mai mult spatiu (3.5 ori pt utilizatorii noi) si integrare cu MS Office; nu ti se pare normal sa subliniez aceste plusuri?
Halba, telefoanele cu Android urca pozele pe G+, cele cu iOS o fac in iCloud iar cele cu W in SkyDrive; singurul serviciu care functioneaza pe toate cele trei platforme este Dropbox; pe Android, in momentul de fata, da, Dropbox ofera o paleta de beneficii mai larga decat SD (de aia il si folosesc) insa mi-as dori asta de la SD pentru ca acolo am 25GB in loc de 4,ceva. Dar cel mai important lucru este faptul ca poti muta foarte usor fisierele dintr-o parte in alta asa ca problema este una falsa pt ambele tabere.

Si cu privire la filosofie pot fi de acord cu tine, Diesel, insa asta nu ma opreste sa analizez cat mai obiectiv produsele MS.
De exemplu mie mi se pareau inutile tabletele; inca sunt... cu exceptia Surface cu Windows 8; de ce? pentru ca are W8 si procesor i5 adica rulezi absolut orice iti trece prin cap (inclusiv Mac OS in masina virtuala); daca e sa analizez mesajele voastre, as spune ca in lumea tabletelor Surface inglobeaza absolut toate partile pozitive pe care le-ati enumerat in dreptul telefoanelor cu Android; sa vedem daca veti avea o atitudine similara fata de ea.

Halba, eu am dezvoltat - ca hobby - aplicatii pentru Symbian si 1. daca vrei sa arate bine, trebuie sa lucrezi atat pentru modul portet cat si pentru landscape; 2. scalabilitatea e buna doar in cazul diferentelor mici de ecran (cativa mm) si se face cu instrumente de grafica vectoriala (ceea ce bag mana-n foc ca nu e cazul nici la ios nici la Android); 3. cate din aplicatiile de pe telefon te-ar multumi pe tableta? cred ca sub 1% ceea ce inseamna ca orice dezvoltator care nu scrie aplicatii diferite pentru ecrane de marimi foarte diferite (adica fix ce crezi tu ca se intampla in Android) are o abordare gresita.

Samsung este un exemplu bun despre distributia tipurilor de telefoane pe care ruleaza Android adica din 97 mil de telefoane vandute in al 3-a trimestru din 2012, smartphone-uri sunt doar 25-30 mil (pentru ca Y sau Mini sunt doar niste petarde) deci, la nivel de ecosistem, pastrand proportiile, din 123 mil de telefoane cu Android probabil nici 40 mil nu sunt relevante pentru dezvoltatori.

Niciun dispozitiv si niciun ecosistem nu-i va satisface pe toti utilizatorii (nici chiar daca isi va propune si va investi bani grei pentru asta) pentru ca trebuintele noastre sunt extrem de variate; de exemplu Diesel se extaziaza cand reuseste sa schimbe IP-ul, Halba cand pune alt ROM, JK cand poate monta un led indigo, eu cand vad ca telefonul face ce i-am transmis sa faca.
Suntem diferiti iar nevoile noastre sunt si ele la fel de diferite. De-aia mi-e greu sa accept afirmatii ridicate la rang de adevar fara o dezvoltare logica limpede si nu inteleg cum poate o persoana sa dezavueze faptul ca nu se pot atasa anumite fisiere pe mail dar sa treaca usor peste faptul ca pe alta platforma nu poti deschide tot acolo un alt tip de fisiere, nici cum de poate spune cineva ca lipsa unor aplicatii este un minus pentru o platforma dar sa nu admita ca aceeasi lipsa este tot minus in comparatie cu alta platforma.

Tracand peste aceste aspecte - sa le spunem - principiale, hai sa ne uitam in viitor si cum vede un geek de pe un site de specialitate viitorul telefon Motorola: mai mare, quad, incarcare wireless, spera ca aplicatia People sa functioneze ca Hubul din WP sau inbox-ul din BB, profile si eventual o integrare mai adanca a G+ (eu unul sunt sceptic cu privire la Customization Center).
Ce poate determina lumea sa schimbe actualul telefon sau sa treaca de la WP/iP la asa ceva?!
Mircea104901
Klm - din cate vad eu tu, de fapt, incerci sa-ti argumentezi trecerea la alt ecosistem (ti s-a mai spus asta). Eu cred ca problema ti se trage de la hardware-ul actual (telefonul pe care-l ai). Ar trebui sa "te joci" cu un Nexus 7 vreo luna sa-ti dai seama ca, de fapt, Androidul e bun ca OS, doar ca vrei un telefon cu o diagonala mai mare, rezolutie mare si un procesor bun (in cazul de fata quad-core). Lucrul asta l-am patit si eu. Chiar ma gandeam la WP (iPhone sub nici o forma) - dar, daca nu am avut ocazia sa vad ce aplicatii au prin Marketul Windowsului,... Una peste alta imi plac jocurile pe Android, chiar daca nu sunt gamer, am descoperit cateva care-mi plac, si mai "ard" cate un nivel cand vreau sa ma delectez. Pe de alta parte, sunt convins ca aplicatiile uzuale pe care le folosesc pe Android se gasesc si pe WP. Poate nu chiar toate. Si nu m-au convins pe partea de hardware. Nokia 920 ce ar fi mai acatarii, dar a)de-abia ce se gaseste de cumparat, si b)nu sunt in relatii tocmai cordiale cu Nokia.
Nu zic ca Nexus 7 e "king of the hill" (nici vorba), dar iti dai seama cum stau lucrurile cu un display mai mare, cu memorie suficienta (min 1GB) si cu procesor potent. Iti faci treaba bine si rapid.

P.S. Azi am butonat un IP5(am configurat wifi-ul pt cineva) si am injurat tastatura. ORIBILA! Mai ales daca vrei sa bagi parole pentru ca nu stii cand e Caps On si Off. Literele afisate sunt Caps always. Pe langa ca e mica (nu ca la Ray-ul nevestii, dar tot mica) e si proasta. F#%k.! IP-ul era in hard-case si avea si folie 36182451.gif no.gif
HalbaSus
klm, mai e o chestie cu petardele android... sunt cel mai mare sustinator al ideii ca multi androizi ieftini si mici sunt smartphone-uri low budget care trebuie ucise in flacari si androizi merita cumparati doar din varf de gama, doar ca incet incet chiar si telefoanele mai ieftine sunt decente. Pe langa S2 (care e un fost varf de gama), a mai aparut S3 mini, care e un telefon chiar potent (chiar daca e bullshit treaba cu "nu vrem sa fie lowbudget, vrem doar sa fie mai mic"), in curand petardele android nu vor mai fi chiar asa de petarde, deci marketshare-ul "real" al androidului va creste cam in acelasi ritm cum a crescut cel "artificial" (inteleg ce zici cand spui ca aia cu galaxy mini nu vor cumpara jocuri 3d & stuff).

Calitatea aplicatiilor android vs iOS si WP ? Sa fim seriosi... majoritatea aplicatiilor mari au aplicatii si pe iOS si pe Android (iar unele chiar si pe WP... yuhuuu), si interfeltele arata cam la fel, doar ca pe android sunt mai bune pt ca au buton back... si e in acelasi loc... Alea care nu exista pe android deloc, sunt ca si inexistente ca si marketshare, iar alea care exista pe ambele sisteme dar arata "mult mai bine" pe iOS... eeerm... da-mi si mie un exemplu. Mai e si treaba cu gusturile (in care nu te poti caca cum ziceau latinii) si designul skeomorphic impus de iOS (care mie mi se pare o idiotenie, si pana si abordarea WP mi se pare mai sanatoasa).

QUOTE
De exemplu mie mi se pareau inutile tabletele; inca sunt... cu exceptia Surface cu Windows 8; de ce? pentru ca are W8 si procesor i5 adica rulezi absolut orice iti trece prin cap (inclusiv Mac OS in masina virtuala);

Deci Microsoft a reusit sa faca un fel de ultrabook mai mic (de 10" in loc de 11", 12" sau 13.3") cu touchscreen (la fel ca toate ultrabookurile moderne), dar cu o tastatura mai naspa (spre exemplu comparativ cu lenovo yoga), la un pret aproximativ egal (sau chiar mai mare) decat majoritatea competitorilor. Da, e mai utila decat majoritatea tabletelor, dar costa dublu/triplu cat o tableta... costa chiar mai mai mult decat un ultrabook care iti ofera cam aceleasi lucruri doar ca le poti face mai bine si cu aceasi portabilitate (e greu sa justifici "10" pot incapea lejer in bagaj.. dar 11" sau 12"... nah... niciodata nu as putea cara asa ceva dupa mine"). Daca o scoteau la ~600$ Surface Pro, probabil era o treaba interesanta... asa... e cvasi inutila.
Tableta e un gadget de nisa, chestia aia ca "meh... n-am nevoie de ea, dar e dragut sa o am pe canapea sau in dormitor... si desi nu fac nici un lucru productiv pe ea, imi place sa o folosesc", deci trebuie sa fie ieftina... sau macar "relativ ieftina"... surface pro incearca sa faca o struto camila care exista deja, se numeste ultrabook si e mai bun. Iar surface-ul simplu e trist de tot.
Diesel
Nu spun ca Opera Mini lipseste pentru Opera nu s-a deranjat cu platforma. Lipseste pentru ca Microsoft refuza browsere si tastaturi alternative.

Continuand povestea microsoft, saptamana trecuta am fost pus in fata unui windows small business server 2008 cu exchange 2007 si in afara de resetat parolele conturilor de exchange n-am reusit sa fac nimic. Nimic din documentatie nu s-a potrivit cu realitatea. Apoi m-am dus la un outlook (versiune necunoscuta, vom presupune ca era 2007) si am incercat sa schimb parola contului de exchange. N-am gasit optiunea. Dupa cateva minute a aparut o fereastra criptica in care ma punea sa bag parola. Nu stiam daca introduc o parola corecta sau nu, am ramas stupefiat. Voi presupune ca n-am gasit documentatia corecta. (in mod evident, pentru conturi imap/pop3 n-am problema asta, totul e la indemana)

Cand spui Surface, te referi la Surface Pro, ala cu pret din 4 cifre. Normal ca pe i5, platforma x86, poti rula masini virtuale. Este insa mult mai interesant faptul ca pe viitor se va putea folosi virtualizarea pe procesoare ARM, cum sunt alea din Surface RT, multumita Samsung care contribuie foarte mult la Xen Arm, la kernelul Linux si in general la comunitatea open-source.

Mi-am adus aminte ce nu trebuie sa lipseasca de la telefonul perfect si lipseste de la Galaxy Nexus: suport pentru GLONASS alaturi de GPS.
HalbaSus
Din cate stiu GLONASS e doar pe Nexus4 si SGS3. Si daca nu joci ingress nu e extrem de util... e discutabila utilitatea chiar si daca joci ingress...
Diesel
De cateva saptamani, HTC-ul meu a inceput sa nu se mai inteleaga cu castile de la munca. De fapt cam toate comenzile hardware raspund prost, dar chestia asta cu castile chiar ma irita. Asa ca acum 2 zile am intrat pe interneti si m-am uitat din nou la pretul unui Galaxy Nexus, de data asta avand banii in buzunar. Pana la urma, am gasit un anunt in oras, am contactat vanzatorul, l-am testat si l-am cumparat.

Prima impresie, asta da viteza. Interfata nu e flawless, dar da o senzatie permanenta de graba si resurse nelimitate. Chiar ma intreb cum e un quad-core cu 2GB de ram. Apoi m-am urcat in masina, am constatat ca nu incape in suport si m-a pufnit rasul. A venit instalat cu AOKP care nu e rau deloc, dar am zis pentru inceput sa incerc CyanogenMod. Dupa cateva incercari, am ajuns la o configuratie stabila.

Am mai pus mana pe ICS la altii, dar cum nu era telefonul meu, n-am comparat niciodata automatizarile pe care le aveam eu inainte cu optiunile din ICS. Din pacate, pentru majoritatea optiunilor e nevoie de mai multe click-uri si multe optiuni mi se par peste mana. Spre exemplu data usage: deschizi settings, apesi data usage, citesti informatia. Cu 3G Watchdog aveam widget pe ecran si prezenta in bara de notificari. E adevarat ca mi-a luat cam o saptamana pe CM7/2.3.x sa ajung la o utilizare simpla si eficienta, deci sunt rabdator.

De camera foto sunt multumit deocamdata, pentru ca vin de la un telefon unde era de-a dreptul inutilizabila.

Si pentru putin umor: HTC Legend este mult mai bun la o singura chestie, foarte utila in suportul din masina (am luat unul mai mare). Are trackpad optic si poti descuia telefonul apasandu-l. Sau macar are pe undeva un buton fizic ce poate fi atins usor cand iei mana de pe volan si o intinzi spre telefon.

In episoadele urmatoare: Paranoid Android sau Ubuntu Phone smile.gif
klm
CITAT(Mircea104901 @ Feb 26 2013, 08:41 PM) *
Klm - din cate vad eu tu, de fapt, incerci sa-ti argumentezi trecerea la alt ecosistem (ti s-a mai spus asta). Eu cred ca problema ti se trage de la hardware-ul actual (telefonul pe care-l ai).

Am spus in cateva mesaje ca nu am probleme in a folosi actualul telefon, cumparat in 2011; face absolut tot ce am nevoie sa faca doar ca, din cand in cand, se f* din cauza felului in care este scris softul ceea ce (nu ca poate fi numita o problema) devine neplacut in anumite situatii.
Ce as vrea eu ar fi ultima versiune a nucleului de Android din care sa se elimine driverele pentru parti hardware care lipsesc telefonului meu (NFC, BT 4 etc) si cu Sense 4 (care functioneaza bine pe telefoane mai putin puternice decat al meu) sau chiar 5 (care, desi nu cunosc pe ce hardware poate rula, mi se pare chiar mai usor decat 4).
Apple ofera fix asta, MS promite acelasi lucru pentru telefoanele cu WP8 in timp ce Google nu a facut-o niciodata si nici nu da semne ca o va face. Pt Android trebuie sa pui un rom diferit de cel standard insa inseamna sa-ti pierzi vremea (invatand chestii inutile mie cum ar fi sa rescriu nu stiu ce soft, sa copii nu stiu ce rahat pe card etc), sa risti sa-ti f* complet telefonul, sa-ti pierzi garantia si implicit sa-ti bati joc de cateva sute de euro.
Prin urmare de ce as schimba Androidul pe care il detin acum cu un alt Android (care, pentru a functiona la fel de bine - si pentru a fi cu inima impacata ca e in topul dispozitivelor de pe piata - trebuie sa aiba o configuratie mai buna deci este automat prea voluminos pentru gusturile mele deci este urat); telefon care nu mi-ar acoperi absolut nicio alta necesitate fata de cel actual (ce are G. Nexus in plus fata de Nexus S in afara de nfc cu care inca nu ai ce face)?!

Halba, compara aplicatiile de fbk intre cele 3 platforme; si cea de pe Android a crescut mult in ultimile luni insa tot nu este la fel de placuta precum cea de pe iP - care functioneaza nativ.
Cate zeci de milioane de utilizatori avea Instagram pana cand a fost portata pe Android (care era si atunci pe locul 1 ca nr de dispozitive pe care rula)?
CITAT(Diesel @ Feb 26 2013, 11:32 PM) *
Cand spui Surface, te referi la Surface Pro, ala cu pret din 4 cifre. Normal ca pe i5, platforma x86, poti rula masini virtuale. Este insa mult mai interesant faptul ca pe viitor se va putea folosi virtualizarea pe procesoare ARM, cum sunt alea din Surface RT, multumita Samsung care contribuie foarte mult la Xen Arm, la kernelul Linux si in general la comunitatea open-source.

Mie imi pasa de ARM asa cum imi pasa de RISC; dar eu nu lucrez in domeniu si nu ma intereseaza ce e in interiorul dispozitivelor atat timp cat acestea functioneaza.
Uite care este astazi diferenta dintre ARM si x86 (exact ce spuneam anterior: nr mare de aplicatii; calitate a constructiei - magneziu - superioara oricarei tablete care are intre plasticele sale de tot rahatul cate un Android; cea mai mare utilitate data de un sistem de operare si de o platforma hardware identice desktop-ului; posibilitatea sa instalezi orice Unix/Linux/BSD/Solaris, daca W8 nu te satisface etc si sa nu uit: USB).
James Kilowatt
Dupa ce v-am citit atent discutia, am ajuns la o concluzie: nu exista telefonul perfect, si prin urmare imi iau alta chinezarie teehee.gif Si sta dintr-un motiv foarte apropiat de a lui Klm, si anume ca face ce-mi trebuie mie sa faca (mai un mail, mai un browse, mai un tel, mai un gps, si, specific chinezariilor, dual sim). Si ca sa nu simt ca bat pasul pe loc au scos quad core-uri si ecrane hd, si baterii de capacitate mai mare.
Mircea104901
Klm - e ca si cum ai vrea sa ai o Dacie 1300 noua si sa ai pretentii de la ea. Ma rog, si daca ar fi cu motor dCi, tot un junk e. Ca Apple a "potrivit" mai bine hardware-ul cu software-ul, aia asa e. Dar nici nu le-a fost greu, pentru ca nu au avut prea mult de "croit".
Revenind la ce am zis, o scurta parere dupa o saptamana cu Xperia Z. E in alta liga. Orice "arunci" in el, face cu o usurinta debordanta. Chiar daca softul nu e optimizat. Si se mai poate lucra la el. Dar nici Nexus-ul 7 cand l-am luat in decembrie (si era lansat de o vreme buna) nu era in conditii mai bune. Cu update-ul din ianuarie a ajuns sa fie ok. Dar si asa, ne-optimizat cum e, Z tot se misca mult mai bine decat Nexusul optimizat.
Sa le luam pe rand: display-ul e demential. Nici o sansa sa vezi vreun pixel. Imaginile te lasa mut (are gamut mai mare decat sRGB, asa ca randarea culorilor e excelenta), video la fel. Nu ma incanta asa de tare Bravia Engine 2, cred ca se mai poate optimiza. Ce o sa caut - am vazut ca este undeva o aplicatie care schimba layout-ul telefonului in layout de tableta. S-ar preta mult mai bine la ce rezolutie are. Parerea mea. Se srie prin review-uri ca e "spalacit" in unele aplicatii. Da, dar nu din cauza hardware-ului, ci a skinului Sony, care a ales un gri inchis - mai ales in zona butoanelor care nu dispar decat in fullscreen la video - bad choice. Trebuiau sa aleaga negru, sa nu creeze impresia de negru spalacit. L-am pus langa un IP5 in diverse situatii, si auto-light -ul functioneaza exact (cred ca cei de la Sony au avut IP5 ca etalon), adica seteaza exact la fel luminozitatea. In soare direct ecranul poate fi citit cu usurinta.
Intr-adevar displayul are o problema cu unghiurile (ca si Arc-ul), dar nu mi-am luat telefon sa ma uit din lateral la el. Si daca-l pui sa te uiti mai multi la un filmulet (maxim 3 persoane, mai multi nu vad rostul la un telefon), unghiul de vizionare nu afecteaza calitatea imaginii. Deci nici un dezavantaj practic din punctul asta de vedere. Ok, IP5 tine negrul-negru indiferent de unghi, dar ce folos practic?
Pe partea de conectivitate, nu am ce reprosa. Semnal peste tot, mai bun decat la Arc S (atat in GSM cat si la WiFi), si cu Arc-ul nu am avut probleme.
E primul telefon pe care l-am avut la care se poate seta eq si procesare de semnal "speaker voice enhacement" pe convorbiri. Rezultatul: se aude exceptional de bine.
Ca si baterie - daca-l omori (jocuri, instalari, filme, youtube) - tine cam 4 ore in continuu cu senzorul autolight off, si luminozitate mare. Am facut o comparatie cu IP5 - le-am butonat concomitent, si am facut acelasi lucru, si bateriile pierdeau procente similar. Nu stiu cat tine IP5, per total.
Ca utilizare normala, ma tine cat Arc-ul, deci sunt multumit. Convorbiri, cate un mail, rasfoit usor web - citit presa, facut poze si trimis pe mail - cam 2 zile. Am impresia ca se poate mai mult (cam cum am patit si cu Nexusul care "devora" bateria pana la ultimul update daca tineai mult displayul pornit).
Stie USB-on-the-go nativ, deci nu trebuie rootat&rom,etc - am pus mouse, vede toate stickurile, HDD-ul extern nu are curent suficient sa-l invarta smile.gif
Camera e excelenta (se mai poate imbunatati pentru pixel peepers), la video se mai poate imbunatati pe partea de autofocus, care ocazional, chiar daca e in focus, refocuseaza fara rost. In rest filmeaza foarte bine (neasteptat pentru un telefon).
Am atasat doua imagini facute pe auto. Modul "Superior auto" implementat functioneaza foarte bine. Nu are rost sa intri prin setari sa cauti ce si cum, ca nu obtii rezultat mai bun (am testat in fel si chip, si am decis sa-l las pe auto).
Sincer nu am ce sa-i reprosez. Cel putin pana acum.

Click to view attachment
Click to view attachment

Depre SSD - nu l-am pus decat sambata, dar am alt laptop. Diferentele sunt enorme. Chiar daca laptopul "nu stie" decat SATA2, atinge 280MB/s atat la citire cat si la scriere. Am dezactivat superfetch-ul (inutil in conditiile actuale) si tot incarca mai rapid aplicatiile. SSD-ul are IOPS bun si din cauza asta nu e nevoie de preload-ul in memorie al aplicatiilor folosite des. Si a crescut si autonomia. Deocamdata cred ca a meritat investitia.
Diesel
Foarte misto numara astia aplicatiile, 2 la primarie, 2 la scoala de fete. 4 milioane de la win7 care au UI-ul vechi, cateva noi, bluestack face munca in locul lor si punem si masinile virtuale ca sa dea la numar.

Inca nu e limpede daca poti pune alte sisteme de operare pe laptopuri si tablete care vin cu W8. Au fost raportate mai multe cazuri de unitati brickuite din cauza asta.

Pentru ca ai intrebat, Galaxy Nexus aduce in plus fata de Nexus S urmatoarele: http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPho...p;idPhone2=4219
* 50% mai multa rezolutie
* 2x RAM
* dual-core fata de single-core
* wifi pe 5GHz
* NFC smile.gif
* suport software extins, cred ca voi putea folosi telefonul pana in 2015

Nexus 4 aduce in plus: http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPho...p;idPhone2=5048
* 2x RAM
* quad-core
* GLONASS

Androidul este o doar o platforma accesibila. Fiecare producator hardware a facut ce l-a taiat capul, apoi si-au bagat nasul companiile telecom din US si rezultatul n-a fost intotdeauna optim.

Dupa 10 zile, eu inca nu sunt convins de Android 4.x si inca sunt nostalgic dupa simplitatea si nivelul de customizare din 2.3. Ma bucur ca e al naibii de rapid (cu exceptia momentelor cand intra in functiune garbage-collector) si am toate optiunile unui ecosistem in care ma simt confortabil.
former_ozz
QUOTE
Inca nu e limpede daca poti pune alte sisteme de operare pe laptopuri si tablete care vin cu W8.


Poti, am pus eu W7 pe Yoga 13. Are niste probleme de drivere, nimic important in afara de wireless. N-am gasit driver pentru gunoiul ala de chip Realtek. Sint sigur ca daca insist dezgrop unul de pe undeva dar n-am avut timp.

Acum insa as vrea sa ma intorc la W8, nu e chiar asa simplu cum am crezut. Am facut o imagine cind am trecut pe W7 numai ca nu vrea nici de frica sa o ia prin nimic conectat la USB. Poate ar lua-o prin retea dar n-am wireless.
James Kilowatt
Nu poti pune un wireless pe USB?
Sau sa copiezi imaginea pe alta partitie de pe hardul local si sa o reinstalezi de acolo?
Mircea104901
QUOTE (former_ozz @ Mar 11 2013, 08:54 PM) *
N-am gasit driver pentru gunoiul ala de chip Realtek.


Chiar ieri m-am lovit de problema asta, si am gasit un tutorial interesant despre cum sa gasesti ce fel de device ai care nu are driver bun. E mai usor de gasit un driver asa; am rezolvat problema in cateva minute. thumbsup.gif
klm
CITAT(Mircea104901 @ Mar 11 2013, 05:49 PM) *
Klm - e ca si cum ai vrea sa ai o Dacie 1300 noua si sa ai pretentii de la ea.

Nici vorba; e ca si cum, daca vreau sa inlocuiesc Mercedesul SL 500 pe care il "detin" acum cu o masina in 4 usi, motorizari cu putere si functionalitate similara gasesc doar pe camioane de talia Toyota Sequoia.
CITAT(Mircea104901 @ Mar 11 2013, 05:49 PM) *
Intr-adevar displayul are o problema cu unghiurile (ca si Arc-ul), dar nu mi-am luat telefon sa ma uit din lateral la el.

Dpmdv, cu cat sunt mai mici unghiurile de vizualizare, cu atat mai bine (n-am chef sa imi poata citi toata lumea mailurile - sau sa vada ca privesc poze cu femei deochiate); mai important mi se pare sa se vada bine in lumina directa a soarelui.

Poti face o poza din lateral cu telefonul folosit ca si cum ai efectua o convorbire? Poti cenzura fata, sunt curios doar cat de mult ti-o acopera smile.gif.

CITAT(Diesel @ Mar 11 2013, 05:57 PM) *
Foarte misto numara astia aplicatiile, 2 la primarie, 2 la scoala de fete. 4 milioane de la win7 care au UI-ul vechi, cateva noi, bluestack face munca in locul lor si punem si masinile virtuale ca sa dea la numar.

Stai ca nu inteleg: reprosezi faptul ca 4 mil de aplicatii scrise pentru Windows functioneaza pe... un Windows mai nou?!
Reprosezi (sau semnalezi) faptul ca exista o aplicatie care permite rularea de aplicatii scrise pentru o alta platforma?! Eu sunt convins ca ai auzit de Cedega sau de wine insa le-ai omis cand ai formulat parerea cu privire la Bluestacks si, pentru ca te vad bine informat, ai omis si faptul ca RIM lucreaza la un bluestacks pentru telefoanele lor, de aceasta data.
Reprosezi faptul ca poti rula pe Windows, ca aplicatie in cadrul sistemului propriu-zis de operare, o masina virtuala (ca doar procesorul duce fara probleme) in timp ce intreg Androidul este o mare masina virtuala?!
Mi se pare mie sau faptul ca Surface ruleaza si aplicatii Windows, si WP, si Android, si aplicatii (ba chiar sisteme intregi) *nix in masini virtuale/direct pe hardware-ul sau ar trebui numarate la plusuri?!
CITAT(Diesel @ Mar 11 2013, 05:57 PM) *
Pentru ca ai intrebat, Galaxy Nexus aduce in plus fata de Nexus S urmatoarele: http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPho...p;idPhone2=4219
* 50% mai multa rezolutie
* 2x RAM
* dual-core fata de single-core
* wifi pe 5GHz
* NFC smile.gif
* suport software extins, cred ca voi putea folosi telefonul pana in 2015

Nexus 4 aduce in plus: http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPho...p;idPhone2=5048
* 2x RAM
* quad-core
* GLONASS

Am pus profilul meu de utilizator (si eu fac parte din cei 10% care stie cum/isi foloseste telefoanele); te rog sa imi spui, pe baza acelor informatii, care dintre plusurile respective mi se potrivesc mie in conditiile in care: wifi n are si al meu (si Nexus S); operatorul meu de telefonie nu imi da internet mai rapid de 5-6 Mbps chiar daca telefonul actual stie 14 deci hspa de 21 iar mi-e inutil; cum ma ajuta dual-core-ul cand citesc un mail sau un articol pe Mediafax si Hotnews; la ce este util GLOSNASS cand GPS-ul mi-e folosit doar de sistem ca sa faca ce face el iar wikitude functioneaza perfect si cu cel actual; ce fac cei 2 GB de RAM din telefon (cand calculatorul meu dotat cu 4 GB nu ajunge niciodata sa foloseasca macar 3 din ei cu vreo 50 de aplicatii deschise concomitent); unde pot folosi NFC pana ma plictisesc - in Romania (in afara de tag-urile puse de mine prin casa sau masina); si nu numai, ai toata libertatea sa imi "vinzi" orice altceva consideri tu ca are Nexus in plus fata de telefonul meu dpdv al hardului a.i. sa ma faci sa cumpar acelasi telefon dar mai mare un alt telefon din acelasi ecosistem.
solmar
Asa, da-i cu sifonul in cap!
former_ozz
QUOTE
Nu poti pune un wireless pe USB?
Sau sa copiezi imaginea pe alta partitie de pe hardul local si sa o reinstalezi de acolo?


Asta cu partitiile nu m-am gindit. Am incercat local de pe aceeasi partitie dar evident nu merge. Nici nu mai tin minte daca am mai mult d eo partitie acum.
Impresia mea a fost (cind am incercat ultima oara) ca inchide USB-urile in proces iar laptopul asta comunica cu exteriorul numai prin USB si WiFi.
@Mircea: multumesc, o sa arunc un ochi. Modelul chipului il stiu, sint niste oameni care demonteaza laptopuri.
Sint sigur ca driverul exista, nici un producator nu face driver numai pentru Win 8. Ca o fi chiar pe site-ul lenovo la alt laptop cu acelasi chip care vine cu Win7 sau in alta parte, dar de existat exista. De fapt am avut impresia ca l-am gasit la un moment dat dar nu a mers.

Mircea104901
Klm - nu inteleg atunci de ce te uiti la IP4s, si nu la 3GS. Asa ar fi cinstita comparatia cu ce ai tu fata de ce e actual. Ce are 4s in plus fata de 3gs ca sa te convinga sa dai bani in plus? Crezi ca Apple au pus degeaba dual-core ca Cpu si xCore la Gpu? Fii corect si compara Nexusul tau cu 3g sau 3gs cel mult, sa vezi care te-ar satisface mai tare.
Referitor la poza cu Z-ul in convorbire smile.gif mai greu. Stai linistit, ca nu e Streak. Daca ai vreun prieten cu S3, iti poti face o idee. Oricum, aspectul asta nu l-am luat in calcul si nu ma intereseaza cum arata. E confortabil de tinut pentru ca designul omni-balance il face sa se simta foarte usor. Coroborat cu faptul ca e foarte subtire si uniform, e si foarte pocket-friendly. Il simt mai putin decat Arcul, paradoxal.
Si, daca ma chinui, te bat la ping-pong cu el thumbsup.gif
Mircea104901
Klm - am gresit. Nexus S e in aceeasi generatie cu IPhone 4: http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPho...p;idPhone2=3275.
Deci nu 4S.
Diesel
KLM, nu te mai uita pe forumuri, sunt sigur ca intre 4S si un WP8 vei gasi un telefon pe gustul tau, astept cu interes sa ne povestesti cum e.
Mircea104901
Apple nu putea fi mai "lame". I-a cuprins disperarea? Probabil ca inca nu au un raspuns pe masura concurentei: Xperia Z, HTC One si S4. Poate ca s-au culcat pe o ureche?
Ce parere aveti de nou-lansatul S4? Mie-mi place. Si a introdus o chestie de bun simt, pe care nu stiu de ce nu o fac toti: auto-rotatia ecranului in functie de pozitia capului, adica, daca stai in pat pe o parte, autorotatia clasica va pune displayul in landscape, ceea ce e enervant cateodata (dimineara cand vreau sa opresc alarma, de ex).
klm
Mircea, 4 - fata de 4S (si fata de telefonul meu actual) - are urmatoarele minusuri:
- 7.2 Mbps (am zis ca operatorul nu-mi da mai mult ca 5-6 insa peste 1 an, odata cu 4G, poate creste si viteza pe 3G si macar mi se dubleaza cea actuala);
- spatiul minim e dublu (sigur ca 8 GB pe telefon imi sunt arhisuficienti si nu pun mare pret pe acest aspect);
- ecranul are o luminozitate mai buna in lumina directa a soarelui;
- camera; si 5 MP sunt arhisuficienti insa diferenta de calitate intre fotografiile facute cu cele 2 telefoane se vede; mai e un aspect care apare (dat fiind ca multa lume spune ca aia 4 MP ai HTC One sunt destui): apar ecrane cu rezolutii din ce in ce mai mari - vezi MacBoock Pro, iPad, Nexus 10 - pe care poze facute cu 5 MP vor arata nu neaparat urat insa mai putin placut decat cele de macar 8MP.

In privinta raportarii la Apple eu cred ca restul lumii greseste; compania condusa de Jobs a avut o abordare sanatoasa - "produsul nostru este cel mai bun iar restul doar jucarii proaste care incearca sa ni-l copieze" - si, pana de curand, foarte adevarata. iPhone-ul original a fost un produs - mediocru, trebuie sa recunoastem - pe care, din nu stiu ce motiv, lumea l-a considerat etalon ori cand restul producatorilor incearca sa copie modelul Apple (inclusiv cel de business) se propaga urmatoarele:
1. devii, asa cum a facut-o Samsung, un Apple ieftin (sa nu-mi spuneti ca Samsung au fost cine stie ce deschizatori de drumuri in conditiile in care SGS este un telefon identic iP 3GS - inclusiv dpdv al softului - iar SGS2 o banala copie dupa iP 4).
2. vei fi evaluat tot timpul in functie de produsele Apple (si tot timpul vei pierde).
3. castigi doar asa cum a facut-o Apple: advertising salbatic (de aia singurul castigator din lumea Android in acest joc este acela care are cel mai mare buget de publicitate, buget care il depaseste chiar pe al lui Apple).

De putina vreme lumea Android (si cea mobila in general) a inceput sa se diferentieze si cu cat o va face mai puternic, cu atat vom vedea adevarata putere a fiecarui ecosistem.

Eu am spus ca daca as fi nevoit sa cumpar ceva cu Android, as alege doar Nexus; daca ar fi sa nu pot alege Nexus, as alege orice mai putin Samsung care cu siguranta nu sunt telefoane proaste insa:
- plasticul ala de tot rahatul costa la fel de mult ca un telefon din aluminiu si/sau sticla;
- nu imi place interfata care arata ca un desen animat manga (are combinatii de culori care pot placea doar acromatilor si persoanelor care nu stiu sa-si asorteze camasa cu cravata);
Repet: Samsung - si nu numai ei, toti cei care au lansat telefoane anul acesta - nu au inovat cu absolut nimic lumea comunicatiilor mobile (ce are in plus oricare din telefoanele anului acesta in plus fata de cele lansate anul trecut?); S4 nu face exceptie, fiind telefonul anului trecut caruia i s-a marit ecranul deci revin cu intrebarea mea: de ce si-ar schimba cineva telefonul cu acelasi telefon dar mai mare?!

Diesel, mi-am schimbat prioritatile si pana in vara - cand stiu ca imi vor pica niste bani - nu am nicio intentie sa schimb telefonul.
James Kilowatt
Chestia asta cu cine a inventat ce e o afirmatie riscanta. In lumea asta toata lumea a dat in judecata pe toata lumea datorita drepturilor de proprietare intelectuala, deci nu e deloc atat de simplu sa spui "X-ulescu a inventat apa calda". Sau cel putin, avocatii nu-s capabili sa se puna de acord, insa nici nu ar fi in interesul lor, ca deh, trebuie sa manance si ei o paine whistling.gif Iar apple nu e decat unul din nodurile retelei de procese.

Apropo, pentru Halbasus: ecranul tactil a fost inventat (sau aplicat pentru prima oara) la CERN. Asta ca sa nu mai zici ca cercetarea fundamentala nu foloseste la nimic biggrin.gif
Mircea104901
QUOTE (klm @ Mar 18 2013, 05:14 AM) *
nu au inovat cu absolut nimic lumea comunicatiilor mobile (ce are in plus oricare din telefoanele anului acesta in plus fata de cele lansate anul trecut?)

Primul lucru: ecran full HD. Si mai sunt si altele, mai putin vizibile (gen procesoare de ultima generatie, alte module radio mai eficiente si mai rapide, etc), materiale noi, camere noi, etc.
Nu se poate ignora evolutia. Ca si o paralela telefon-PC: de ce lumea nu s-a oprit la Core2Duo, care in day-to-day task e arhisuficient, overkill chiar? De ce vrea lumea i3,i5,i7, sandyBridge, apoi IvyBridge, in curand Haswell, etc. Intr-adevar, Intel a oprit majorarea numarului de nuclee fizice pentru desktop la 6 (in versiunile extra scumpe de top), in rest la 4, pentru a nu omora serverele probabil, sau ce stiu eu ce motiv. Probabil considera ca nu e necesar mai mult (credeti ca ar fi?), in schimb lucreaza la optimizare performanta per ciclu, arhitectura interna, consum.
Crezi ca putem pune IvyBridge=Core2Duo doar pentru ca noi lucram Word si Excel?
Cam asa vad lucrurile si cu telefoanele. Si nu cred ca se vor opri aici, ci mai au cale lunga pana se vor plafona. Loc de evoluat dupa mine:
- la ecran mai mult de fullHD pentru 5" nu e cazul; doar sa reduca consumul.
- la procesoare - da, la optimizare(vezi Intel); Quad core e arhisuficient.
- la camere foto-video - da, cale lunga, pana cand vor inlocui total P&S-urile
- la comunicatii - telefoanele nu cred, e cam suficient; Operatorii sa implementeze LTE si e de ajuns. In cazul asta operatorii sunt in urma. Inclusiv sa scada tarifele thumbsup.gif
- la baterii / alimentare / autonomie - mult de lucru/imbunatatit;
- la design/OS/materiale - intotdeauna va fi de lucru, si intotdeauna se vor putea face imbunatatiri.
Daca mai stau, mai gasesc.
Dupa mine, mai au loc sa imbunatateasca mult actualele telefoane. Asta nu inseamna ca un telefon de top de anul trecut/anul asta nu va fi suficient de bun peste 2-3ani. Dar unul de 2-3ani, sigur nu va mai fi.
Mircea104901
Apropo de cine a inventat-ce. Marele Apple verymad.gif no.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.