Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mobil / PDA / GPS -- Pareri
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Multimedia & IT- Electronice
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36
HalbaSus
Utilitatea tabletelor e discutabila... Dar e chestiune de gusturi. Nu e o chestie fara de care nu iti simti viata completa asta e clar. Sincer ca device de entertainemnt eu l-as clasa undeva intre laptop (inferior fata de tableta) si desktop performant (superior tabletei).
Deci viata mea digitala e impartita in 3:
- Desktopuri: pentru munca serioasa si entertainment serios. Hai ca pentru muncit se poate munci si cu un laptop, ca doar nu vrei sa fii neaparat eficient, mai ales daca esti platit pe ora... insa entertainmentul si laptopurile in opinia mea nu sunt compatibile... pai daca vreau sa ma uit la serial pe Hulu... ce fac ? ma uit pe 15.5" ? am inteles, nu ma duc pe televizorul de 42" ca pe ala il tine fiica-mea ocupat cu desene, dar macar un 20" sa am si eu cand ma uit la seriale... De jocuri nu mai vorbesc, majoritatea nici macar nu le pot juca la rezolutie decenta pe laptop, si pe tastatura aia.. grrrrrrr. Ah, da... pentru deplasari... in deplasari e bun un laptop, dar majoritatea isi folosesc laptopurile in maxim 2 locuri (acasa si la serviciu).
- Smartphone: e mereu langa tine, e cel mai bun prieten al omului... e o chestie cu care dupa ce te-ai obisnuit nu te mai poti desparti. Probabil ca se poate trai fara el, dar greu.
- Tableta: e un moft, e clar un mijloc de entertainment, dar nu ramane nefolosit in nicio zi la noi smile.gif. In fiecare zi il foloseste macar un membru al familiei (fix acum e la fiica-mea, dar planuiesc sa il tirez mai tarziu ca sa citesc ceva pe care mi l-a recomandat Diesel smile.gif ). Il mai foloseste nevasta-mea pt browsing & stuff... Si timp de vreo 2 saptamani am jucat un joc foarte misto pe ea (Bard's Tale, joc aparut prima data pe PS2 insa a fost portat ulterior si pe Tegra, jocul nu a pierdut mult din farmecul pe care il avea pe consola (grafica e chiar ceva mai buna) si fiind pe tableta e mai accesibil (poti sa-l joci si dimineata la baie inainte sa te duci la serviciu biggrin.gif ).
- Laptopurile le consider mijloace de tortura si o unealta pe care ar trebui sa o foloseasca doar cei care lucreaza in deplasare si nu au cum sa isi ia un desktop.

P.S: Iulian, la voi kindle fire e popular din cauza ecosistemului amazon care are o tona de clienti (filme, muzica, carti, etc). La noi nu sunt disponibile toate astea, iar valoarea intrinseca a tabletei respective, fara integrarea serviciilor amazon (carti, muzica, filme) e destul de redusa. Daca nu ai mult continut cumparat de la amazon si vrei pur si simplu o tableta atunci iti sugerezi sa o rootezi si sa pui android 4.1 (CM10) pe ea...

L.E: solmar, pai varianta 3G... e... ce sa zic, de la sine inteleasa, vrei sa platesti un abonament (sau macar o cartela prepaid) pt el si sa te bucuri de semnal peste tot ? Daca da, scoate banu pt varianta 3G... daca ai de gand sa il folosesti doar pe wifi (sau cu tethering de la telefon in caz de urgente) atunci e OK si wifi. Eu pana acum nu am simtit nevoia de wifi.
iHondafan
QUOTE (solmar @ Dec 6 2012, 09:27 PM) *
Vad ca a aparut si varianta 3G http://www.quickmobile.ro/google/google-ne...ellular-3g.html. dar sare si pretul. sad.gif Alte chestii pro/contra?


depinde cat costa 3G-ul... acolo poti sa tether tableta de telefon?
iHondafan
QUOTE (HalbaSus @ Dec 6 2012, 09:29 PM) *
P.S: Iulian, la voi kindle fire e popular din cauza ecosistemului amazon care are o tona de clienti (filme, muzica, carti, etc). La noi nu sunt disponibile toate astea, iar valoarea intrinseca a tabletei respective, fara integrarea serviciilor amazon (carti, muzica, filme) e destul de redusa. Daca nu ai mult continut cumparat de la amazon si vrei pur si simplu o tableta atunci iti sugerezi sa o rootezi si sa pui android 4.1 (CM10) pe ea...


da, noi avem abonament si la amazon prime ( care e un fel de Netflix - ai sute de filme gratis si filme contra cost 1-5$ bucata) - ma rog asta il folosim mai mult pe TV prin Roku; desigur il folosim si pe carti dar poti pune pe el si Hulu, CW, HBO Go, alte app-uri de televiziuni, s.cl. de rootat merge dar nu mai poti folosi serviciile Amazon pe el...

eu vad prob mai multe filme pe Mac acum decat la TV... bine asta tine de circumstantele mele ( sunt plecat de acasa destul de mult si macu' e cu mine tot timpul)...
solmar
Alte comentarii pro/contra la tableta wifi? 3G-ul l-am descoperit intr-o doara, nu era in plan. Desi am un abonament de internet pe care-l folosesc doar in deplasari ... asa ca n-ar tusi dupa interneti. Iar daca te arde buza de net in deplasare n-o sa te plimbi de nebun prin parcuri dupa wifi... daca la hotel e semnal prost.
HalbaSus
QUOTE (solmar @ Dec 6 2012, 11:04 PM) *
Alte comentarii pro/contra la tableta wifi? 3G-ul l-am descoperit intr-o doara, nu era in plan. Desi am un abonament de internet pe care-l folosesc doar in deplasari ... asa ca n-ar tusi dupa interneti. Iar daca te arde buza de net in deplasare n-o sa te plimbi de nebun prin parcuri dupa wifi... daca la hotel e semnal prost.

Daca ai un SIM cu internet pe care oricum il platesti... atunci varianta cu 3G e o idee... Desigur poti sa faci tethering de pe telefon (apropo Iulian: da, la noi inca se poate, stiu ca la voi diverse companii nu permit tetheringul, insa la noi inca merge fara probleme, si internetii mobili nu sunt extrem de scumpi)

Problema e ca la 1500 de RON deja intrii in teritoriul tabletelor de 10" (este Asus Transformer TF300 parca, care e pe 1600 RON).
solmar
Se complica.... mai bine ca nebunu prin parc! woot.gif
James Kilowatt
Utilitatea unui 10" mie chiar imi scapa. Am avut unul, care a stat pe post de bibelou pana cand in spargator s-a indurat si m-a scapat de el.
Dimensiunea ideala mie mi se pare in intre 7 si 8", ca sa poti ajunge cu degetele pe tot ecranul fara sa ii dai drumul din mana. Pe 10" mi se pare mai greu de scris decat pe 7, si muuult mai greu decat pe un laptop cu cativa mm mai gros.
HalbaSus
James, e complicat, unii o vor mai mare... si nah, depinde la ce folosesti tableta, si mie imi convine mai mult marimea de 7" decat cea de 10"... dar e o chestiune de gusturi, avantajele tabletei de 10" ar fi:
- pe o tableta de 10" te uiti mai usor la un serial (daca il folosesti la asa ceva)
- desi majoritatea paginilor sunt perfect vizibile pe 7" fara sa dai zoom sau scroll orizontal, la unele pagini (mai ales cele neoptimizate pt mobil *cough*masini.ro/forum*cough*) trebuie sa dai zoom ca sa le vezi bine in timp ce la una de 10" nu mai trebuie...
- pentru cei pasionati de desen/arta/fotografie, cu un stilus capacitiv si o tableta de 10" poti sa faci ceva foarte interesant, mai ales ca exista Autodesk SketchPro si Photoshop Touch (ambele la preturi relativ decente) ce iti permit sa folosesti tableta in scopuri chiar creative, pe cand o tableta de 7" e totusi limitata din punctul asta de vedere, iar photoshop touch nici macar nu merge decat pe tablete de 10".

Dezavantajele insa sunt si ele destul de multe:
- Tableta de 7" e mult mai comfortabil de tinut in mana, citit carti, etc... ganditi-va cum tineti o carte format A5 sau cum tineti un Atlas Geografic de vreo 600 grame...
- Nu se poate folosi cu o singura mana (e greu si de tinut intr-o singura mana)
- Gamingul e mai bun pe 7" (da, stiu, suna ciudat, insa faptul ca poti accesa o portiune mai mare a ecranului fara sa iti misti mana face controlul in majoritatea jocurilor mai facil) - mai ales cele care au controllere virtuale.
- E mai portabila cea de 7", incape lejer intr-o poseta sau chiar si intr-un buzunar de palton (sau buzunarul lui James Kw insa nu e recomandabil biggrin.gif)
- Cea de 10" e mai sensibila la cazaturi (normal, fiindca e mai grea).
iHondafan
toti o vor mai mare, nu doar unii... rolleyes.gif
solmar
Nu toti! Cei care o au deja prea mare.... o vor mai mica!
getodac
Care stiti o aplicatie free pentru android de facut printscreen-uri pentru smartphonuri NEroutate?
HalbaSus
QUOTE (getodac @ Dec 7 2012, 03:43 PM) *
Care stiti o aplicatie free pentru android de facut printscreen-uri pentru smartphonuri NEroutate?

Majoritatea telefoanelor cu android știu să facă print screen printr-o combinație de taste (la galaxy Nexus e Power + Volume Down), la SGS2 e Power + Home, la LG O2X e power + Vol Down... dacă totuși al tău nu știe (caută prima dată pe google) atunci nu cred că poți face print screen fără root. Dar rootatul în general e simplu și nu doare deloc, iar riscurile sunt minime... Să pui alt ROM e altă mâncare de pește.
former_ozz
Mie tabletele mi se par ideala pentru mobilitate si home use, dar evident nu pentru munca.. adica tabletele sint pentru consum de content nu pentru producere. Mai ales alea de 7" genul nexus 7 (chiar ipad mini) le pui in buzunar si pleci oriunde, nu cari o genata de laptop prin aeropoarte. Si daca o pierzi a costat 200$, nu-i o tragedie. Iar intr-un fel sau altul poate sa faca multe lucruri necesare.
Diesel
pentru 2.3.x daca nu ai suport in ROM-ul oficial, nu merge. Pentru 4.x cred ca e inclus in sistem.
getodac
Da e 2.3.6 si nu stie fara root.
Mircea104901
In alta ordine de idei, vreau sa iau o tableta nevestii, pe care sa o mai folosesc si eu din cand in cand -web over wifi-.
Tot analizand am ajuns la Nexus 7. Singura chestie care nu-mi place e lipsa Hdmi.
In rest, cum e ca tableta pentru "dat pe net" , vazut poze-filmulete, build quality?
Adica, displayul cum e? Cu receptia semnalului wifi cum sta? Cu bateria? Vreau un device dupa care sa nu stea cand ii da cate o comanda, adica sa fie rapid, prompt si fiabil. Si sa aiba un display bun. Cu sunetul cum sta?
Aveti alte recomandari? Pana in 1500-2000 ron. Si fara iShit.
HalbaSus
Eu am nexus7 (2 bucati in familie):
1. Lipsa hdmi -> din cate stiu exista microusb-to-hdmi... nu as putea sa-ti spun sigur pentru ca nici macar odata nu am avut tentatia sa-l leg la televizor... ce sa redau de pe el ? are 16 giga memorie interna... streamingul trebuie sa fie vice-versa, de pe alte calculatoare/NAS-uri spre el, nu de pe el spre alte device-uri.
2. Tableta se comporta exemplar la tot ce vrei tu (dat pe net, filme, poze, jocuri, etc.)
3. Semnal wi-fi prinde mai bine decat telefonul (Samsung Galaxy Nexus) dar spre exemplu Asus Transformer 300TF (sau ceva de genu) are semnal mai bun (are un prieten si am testat, defapt Asusul ala are semnal de neam prost (foarte bun), probabil pentru a compensa problemele pe care le-a avut primul transformer). Oricum ca idee mie imi acopera ambele etaje ale casei (desi intre ele e un planseu de beton), deci presupunand ca nu ai casa cu 3 nivele (sau excesiv de mult beton in casa) nu ar trebui sa ai probleme in casa... cu toate acestea exista tablete care au semnal mai bun.
4. Singura concurenta in bugetul ala ar fi Asus Transformer 300 numaistiu cat (ala care e vreo 1500-1600 RON dar l-am vazut si la 1400), le-am folosit pe ambele, nexusul se misca mai bine, nu ca transformerul ar fi enervant de lent dar nexusul e in mod clar mai rapid in reactii (chiar daca ambele au jelly bean (android 4.1) iar hardwareul e extrem de similar (in plus ambele sunt asamblate de Asus))... In rest se aplica diferentele 7" vs 10" pe care le-am dezbatut acum cateva postari, daca vrei neaparat 10" atunci asusul ala nu e o alegere rea.

drabisan
Daca ajuta in vreun fel...pot sa confirm tot ce spune Halba despre N7.
Jucaria e chiar misto de tot. Eu am chiar si una de 8G si e ok. Bine, nici nu e cocosata de aplicatii. Dar pentru mail, internet si alte 2-3 lucruri fara pretentii deosebite...chiar si 8G sint suficient.
Mircea104901
Multumesc de pareri. TF300 ala chiar e o optiune interesanta, mai ales la cat a scazut pretul in ultima vreme. L-am gasit in Germania pe la ~300 EUR 32GB. Si are de toate - SD USB HDMI. Tough choice dry.gif
Parca totusi ma atrage N7.
HalbaSus
Pe hartie, Asusul suna foarte bine, si nici de folosit nu e rau... problemele pe care le-am observat sunt ca desi are JellyBean pare sa-i lipseasca "project butter" (sau e prost implementat, sau driverele sunt proaste, sau ceva)... Nu zic ca se misca rau, are totusi un tegra3 quad-core... dar nu are fluiditatea nexusului, in mod evident e o problema software si nu hardware (mi se pare ca exista si ceva ROM pe interneti care rezolva partial aceasta problema). Oricum, ca sa fim clari din punctul de vedere al vitezei e o comparatie intre bun si foarte bun, nu intre slab si bun.
In rest diferentele sunt subiective, si tin de utilizator. Vrei sa pui o gramada de filme si muzica pe tableta pentru deplasari ? +1 pentru Asus Transformer, vrei neaparat o tableta de 10" ? +1 pentru transformer...

Motivele pentru care am ales (de 2 ori) Nexus7-le au fost:
- E nexus, la cateva zile dupa ce a fost lansat 4.2-ul aveam update OTA, si daca ma grabeam a doua zi puteam descarca binarul, si la fel al fost si la telefonul Galaxy Nexus... sincer nu cred ca imi voi cumpara prea curand telefoane "non-nexus", si asta a contat si la achizitionarea tabletei.
- Eu prefer tabletele de 7"... am discutat acum ceva vreme despre asta, nu mai reiau, ambele marimi au avantaje si dezavantaje, dar mie astea mi se par mai comfortabile.
- Pretul... O tableta e totusi un device de entertainment de nisa, adica e folosit pe canapea, in pat, casual gaming, etc... nu va inlocui nici telefonul nici calculatorul nici laptopul. Sa dai mai mult de 1500 RON (bani de care iti poti lua un laptop decent) pe o tableta... suna ciudat.
Mircea104901
Am luat un Nexus pana la urma. Cateva pareri:
Ca dimensiuni e ok. E bine ca e mai mica. E mai usor de manevrat. Nu oboseste mana asa de usor.
Ca si feeling e ok. Tableta e bine facuta. Bateria tine. Memorie are suficienta. Desi azi am instalat Velamo si cand am vrut sa-l rulez mi-a zis cam am cam putina memorie libera, si ca ar fi indicat un restart sau sa inchid din aplicatii. Desi "politica" kernelului Androd nu e de a tine aplicatiile "running" ca in Windows, am "inchis" toate celelalte aplicatii care "rulau" in background, si la a doua incercare a "luat-o". Dar pot sa zic ca 1GB e suficient pentru Android, indiferent cat de tare "il turezi".
Minusuri: Browserul Chrome din 4.2.1 (care a luat locul browserului nativ Android) e naspa. Naspa rau. Nicidecum ca cel beta pe care l-am testat mai demult. Nu face "text reflow"; nu stie Flash (Android >=4.1 nu mai are suport); nu are posibilitatea instalarii extensiilor ca pe desktop; e limitat cu plug-in-urile - de cele mai multe ori pe paginile romanesti de stiri apare mare pe ecran un chenar gri care blocheaza tot scrisul (care trebuia sa fie o reclama) cu "plugin unsupported" pe care nu o poti inchide, pentru ca "x"-ul e atat de mic ca nu-l nimeresti, si daca dai zoom, il deplaseaza "out-of-the-screen"; daca cumva reusesti sa inchizi acel dreptughi, nu va mai functiona nici un link de pe pagina.
Noroc ca exista si alte browsere (Firefox cu add-on-uri ++ Ad-Block; Doplhin - se descurca mai bine cu Ajax-ul/JScript-urile), ca altfel ii flash-uiam un Gingerbread teehee.gif
Displayul e bun - adica are contrast ok, luminozitate buna, dar... cam atat. Auto senzorul e de 2 lei (mult prea slaba iluminarea, iar actualizarea luminozitatii se face prea rar si in trepte prea bruste), iar culorile.... sunt bune. Dar cam atat. In zona de galben, Nexusul 7 nu are definitie. Greu sa explic feelingul si diferenta dintre displayul Nexus 7 si cel de la telefon (Arc S). Cert e ca la Nexus7 culorile par "washed out" in anumite zone de culoare. Deci clar, gamut-ul e net inferior displayurilor Sony.
Acelasi lucru vad si intre tv-urile mele, unde Philips-ul mi se pare mult peste LG. Luat separat, LG-ului nu ai ce-i reprosa. Dar... daca pui langa... .
Procesorul: hmmm... o fi quad core, dar nu se prea sesizeaza. Adica se misca ok. Tableta e responsiva (mai agata cateodata - semn ca nu e bine optimizat os-ul), dar ma asteptam la "rocket" sincer. Poate ca o voi flash-ui ca am vazut niste rom-uri optimizate pe XDA. (+50% la performanta nu-i de neglijat, nu ca s-ar simti nevoia.). Jocurile merg "brici". Semnalul WiFi e excelent. Sunetul e acceptabil spre bun (Ipad-ul suna mai bine, are un sunet mai bine conturat).
Poate ca am fost mai dur in exprimare, dar tableta e misto si isi merita banii. Si poate functiona bine si fara a fi root-ata si flash-uita, dar nu stiu cat o voi lasa asa teehee.gif
Sper ca intr-un viitor nu prea indepartat sa "repare" Chromele, care e cea mai mare dezamagire, pentru ca, primordial, cu tableta trebuie "sa te poti da pe net" cam ca pe PC. Din pacate (spun asta pt ca ma asteptam la mai mult) usurinta in utilizare nu poate compensa inca lipsa "tuturor cunostintelor"(pluginuri,viteza,stabilitate,precizie) unui browser de PC.
HalbaSus
1. @Mircea, unele din problemele enumerate de tine (lipsa flash-ului spre exemplu) sunt well... inevitabile... flashul pe mobil a murit, iOS nu a avut suport niciodata pentru el, iar androidul l-a scos (defapt e invers, ca adobe a renuntat la suportul pentru android dar cu siguranta ca decizia a fost luata (si) de google). Eu zic ca e bine. Sper ca flashul sa dispara cu totul.
Insa vestea buna e ca a aparut chrome beta (adica nu vechiul chrome beta, ci actualul beta, ma rog... citeste aici). Cica e cu 25% mai rapid in benchmarkuri, inca nu am apucat sa-l folosesc suficient ca sa ma pronunt.
1.1. Ca sa raman in sfera Nexusului, dupa update-ul la 4.2.1 lucrurile au inceput sa se incetineasca pe tableta, nu in sensul ca ar fi devenit extrem de lenta, dar a aparut un lag, sacadare la scroll, chestii care pana atunci erau inexistente.
Ca pe vremea windowsului, cand merge incet reinstalam (ma rog, in cazul meu am dat un "reset to factory defaults")... tableta a revenit la viteza cu care m-a obisnuit. Deci... cand va merge prost androidul: reset to factory defaults, not cool, dar functioneaza, si datorita functiei de backup se reinstaleaza frumos si toate programele pe care le-ai avut inainte (desi uneori asta e o idee proasta).

2. Tot referitor la android... A aparut (daca nu stiati) Ingress. Cel mai tare joc din istoria smartphoneurilor... Partea proasta nu se poate juca de pe canapea/wc. Ci trebuie sa iesi in oras, sa cauti statui, sa te plimbi ca bezmeticul in jurul statuilor, sa te intalnesti cu colegi de echipa, sa va plimbati impreuna in jurul statuilor, chestii amuzante. E un concept diferit, si unul foarte bun, un joc cu smartphone-ul in care te obliga sa te plimbi (in general pe jos, desi anumite chesiti pot fi facute si din masina), sa explorezi orasul, sa te intalnesti cu localnici... sa bei o bere, chestii din astea... e mult mai bun decat angry birds biggrin.gif. E bun pentru cei care vor sa faca plimbare dar nu au o motivatie puternica.
Partile proaste: 1. Suge bateria intr-un mod inimaginabil (deh, GPS), deja ma gandesc sa imi iau o bateria marita. 2. E closed beta, deci va trebuie invitatie, invitatie pe care o primiti greeeeeeu (in principiu va inscrieti pe pagina ingress.com si asteptati mailul, mai multe mailuri introduse, mai multe sanse de castig... daca nu va apucati de browsalit google+ ca mai sunt oameni care dau invitatii pe acolo).

3. De craciun i-am luat sotiei Samsung Galaxy S3. In mod normal nu as fi recomandat acest telefon pentru ca oricat de bun e un telefon la lansare, daca nu e nexus va avea de suferit din cauza update-urilor lente... Totusi, Nexus4 fiind facut de LG (si eu nu mai dau bani la LG niciodata, i-am pus pe naughty list) si sotia dorindu-si S3 (am senzatia ca a fost influentata in mod inconstient de reclamele alea din vara) am luat S3. Cateva observatii:
- e rapid, foarte rapid.
- in general eu consider ca "skin"-urile producatorilor (TouchWiz, HTC Sense, MotoBlur, etc) sunt niste chestii sinistre facute sa strice interfata "stock" a androidului. Desi inca cred asta, TouchWiz-ul de pe S3 are o gramada de parti foarte foarte bune, e prima oara cand va rostul unui skin si nu m-as grabi sa il inlocuiesc.
- windowed mode... poti imparti ecranul in 2 si poti rula aplicatii simultan in ferestre diferite, gen sus citesti o pagina si jos chatuiesti cu cineva... vreaaaauuu si euuuu pe nexusurile mele.
- smartstay, block mode (o chestie unde poti specifica ca intre anumite ore sa nu te deranjeze cu nimic, sau sa te deranjeze doar cu apeluri venite din partea anumitor oameni, sau doar sa faca notificari led, sau sa nu faca nici notificari led... stiu ca exista o gramada de aplicatii pentru asta, insa asta e chiar bun).
- per total e un telefon bun, si pentru anumiti oameni (aka: majoritatea lumii) e o alegere mai buna decat un Nexus.

4. Stiti iconita aia cu microfonul de langa google search ? acum functioneaza si in romana !!! Yipikaye ! Am incercat si cand era in engleza, insa engleza mea de balta nu prea e inteleasa de computere. Insa se pare ca in romana vorbesc mult mai bine decat in romana, si telefonul chiar intelege ce spun eu. Ba mai mult, pot dicta un mail intreg daca am chef si face destul de putine erori.
Desi in continuare nu sunt un fan an comenzilor vocale (ca arata ciudat sa vorbesti singur cu telefonul sau tableta) dar e o chestie car uneori e utila si functioneaza surprinzator de bine.
Partile proaste: daca in engleza ziceam "call ..." sau "navigate to ..." atunci suna, naviga, etc... daca zic in romana "apeleaza pe ..." sau "suna pe ..." sau "navigheaza la ..." atunci face o cautare google cu chestiile astea... deci ori nu functioneaza comenzile vocale ori nu le cunosc eu... Pe de alta parte azi eram in masina si trebuia sa ajung pe strada Mihail Kogalniceanu, am apasat butonul cu microfon am zis "strada mihail kogalniceanu", androidu a inteles si primul rezultat a fost un link catre google maps... de acolo a mai trebuit sa fac un click si deja eram in navigare...
Partile bune: e un sistem informatic care intelege limba romana, motiv de mandrie nationala ! Desteapta-te romaneeeeee....
4.1 Apropo de limba romana si androizi... ati incercat mai nou navigarea in gmaps ? Oh teh horrror... au bagat limba romana... si culmea, pronunta corect numele strazilor... doar ca o face ffff repede... de parca asculti o caseta pe fast forward.. desi instrunctiunile sunt mult mai detaliate gen "virati la stanga pe strada Traian Mosoiu pe langa sucursala Bancii Transivalnia" totul e spus intr-un ritm extreeeeeeem de alert... am auzit ca aceasta problema e prezenta intr-o gramada de limbi, deci nu au ceva cu romanii... in rest navigarea din google a devenit foarte foarte buna, iar navigarea "pe jos" e pentru prima data cand e utilizabila (dar si asta inca e in beta).

Diesel
cum sa duci bateria de la 90% la 4% in doua ore? #ingress biggrin.gif

Pentru cei care fac overclock sau sunt preocupati de starea procesorului: CPU Spy
klm
Mi-ar placea un ecran mai mare 36182451.gif.
Dar nu si telefon mai lung de 125-130 mm, dimensiuni in care - matematic - ar incapea un ecran de 4.5-4.7".
Strict din punct de vedere al actualizarilor, in afara de Nexus, niciun alt telefon cu Android nu merita cumparat; daca luam in considerare si faptul ca eu consider - contrar preferintelor justificate ale lui Halba si ale altora - ca interfata standard Android arata precum un mare rahat si ca sistemul de operare nu va putea fi niciodata optimizat pentru a lucra optim cu hardware-ul (de aia are nevoie de quad acolo unde concurenta lucreaza mult mai bine chiar cu un single core, fara a vorbi de jocuri) rezulta, fara dubii, faptul ca nu-mi voi mai cumpara in vecii vecilor un telefon cu varianta actuala (sau, mai bine zis, conceptia actuala) a sistemului de operare facut de Google.

Raman 3 platforme importante.

Apple.
Contrar specificatiilor (cred ca am mai spus acest lucru), ecranul ala de 3,5" al 4S-ului pare mare; dracu stie cum... Se simte calitatea constructiei (sigur ca crapa la fel ca orice alt telefon), camera - chiar daca folosesc rar asa ceva - ramane una dintre cele mai bune puse pe un telefon iar sistemul de operare, cu actualizari disponibile imediat, functioneaza perfect.
5 are ecran de 4" insa corpul acestuia este din aluminiu care, la fel ca actualul meu telefon, ar fi predispus la zgarieturi.
Pretul, pentru contracte, mi se pare totusi prea mare; fata de MB unde e moaca cu ab de 60 de eur sau Germania unde costa 130 eur cu abonament de 53 eur, la noi 5 costa 269 pt 51 euro lunar (sau 349 eur pt ab de 59 eur lunar la celalat operator mobil).

WP (adica Nokia pentru ca restul nu merita bagati in seama...)
L920 se incadreaza in cerintele mele insa - pe hartie - e greu a dracului; daca iau, insa, in calcul faptul ca actualul telefon impreuna cu husa de piele in care sta ajunge sa cantareasca la fel de mult, nu ar fi totusi niciun bai.
Sper sa apara cat mai curand pe piata la noi pentru ca daca fac rost de niste bani de iP (nu il voi lua decat daca-mi pica un "bacsis") intre timp, la revedere Nokia, altfel, ramane de vazut.

BB
Pentru prima data car dupa mine 2 telefoane. Odata ce am scos E51-ului de la naftalina mi-am reinnoit si iubirea fata de butoane.
BB va scoate in viitorul foarte apropiat o noua serie de telefoane si, chiar daca voi intra putin in contradictie cu dorinta de a avea un ecran mai mare (pentru ca in mod sigur ma voi orienta spre unul dintre produsele lor cu butoane), sistemul RIM ramane unul care merita luat in consideratie.

In momentul de fata castigatorul detasat este iPhone (mai ales ca, cica, Apple ar fi incheiat o intelegere cu RIM ori pentru a-i folosi sistemul de comprimare a datelor si/sau serverele, ori de a-i folosi algoritmii BIS/BES); singura intrebare care se pune este "4S sau 5?"

Apropo, stie careva care a avut Iphone, daca se pot inregistra convorbirile telefonice?
mircanu
Ptr cei care se pricep la asemenea coclendere va cer si eu o parere.

Vreau sa-mi cumpar un gps/ sat nav si nu prea stiu care.
Imi trebuie ceva care sa aiba urmatoarele functii:
-direct routing
-track logs
-track recording
-waypoints

Mi s-a sugerat garmin montana insa pretul e cam piperat. As mai avea si alte alternative, posibil mai ieftine?
http://www.amazon.com/Garmin-Montana-Water...=Garmin+montana






Mircea104901
Klm, parerea ta e pur subiectiva. In sensul ca iOS nu e nicidecum mai performant sau mai bun decat Android. Daca e sa analizam "functionarea" ireprosabila la bani marunti... eu am vazut telefoane Apple dupa care astepti sa ia o comanda. Sa nu crezi ca sunt infailibile. Cel putin pana la 4s (unde au umblat puternic la puterea de procesare) se simtea bine lag-ul (ok, mascat de tranzitiile de pe ecran, dar era acolo). Intr-adevar, ca si constructie, Apple a integrat (in general) componente de top (mai putin antenele biggrin.gif), si le-a combinat cu un software putin permisiv (un sistem "capsulat") tocmai pentru a evita supraincarcarea si automat problemele in functionare.
Cat despre actualizari.... hmmm... depinde ce intelegi prin imediat. La Samsung nu poti face update imediat cand il lanseaza? Sau la HTC? Eu zic ca da. Nu inseamna ca daca Goagal lucreaza si a "scos" versiunea 4.2 (prin mai va lansa 5.0), care inca nu e "polishata", si Samsung lanseaza 4.1 e mare bai. Nu inseamna ca sunt in urma. Ca sunt enorm de multe modele de telefoane, care nici nu vor primi ultima versiune, asta e.
Sa nu-mi spui ca Apple e "la zi" cu ultimele "feature"-uri ale sistemelor de operare mobile. Scot si ei cand pot. Implementeaza diverse functii si mai apare un update. Si nu au decat 2 modele la care sa faca update, asa ca e usor.
Faza e ca nu ai cu ce compara. Daca compari iOS6 sau cat e ultimul cu Android 4.2, eu cred ca Apple a ramas in urma.
Ma rog, all-in-all, IP4s sau 5 sunt bune ca smartphone, dar exagerat de scumpe. Si nu suport iTunes. Tot ce ai sa "filtrezi" prin iShit.

Eu am gasit util faptul ca pot lega stick-ul/ap.foto/card reader-ul la telefon si sa citesc/scriu, ca pot pune un .iso pe stick la telefon si sa bootez PC/laptop-ul cu imaginea aia de pe telefon, ca pot shar-ui nelimitat continutul prin MassStorage, etc.

Cat despre quad-core/octo-core si ce-o mai aparea anul asta, bine ca pot. Si e in beneficiul nostru pana la urma. Daca nu aparea Androidul, nu era asa de stimulata dezvoltarea puterii de procesare cu consum mic. Batalia iOS vs Android a dus la Qualcomm vs Exynos, Adreno vs. Mali, si noi, userii finali avem de castigat, pentru ca cine-si inchipuia acum 4-5 ani ca vom avea in buzunare telefoane mai performante decat desktopurile de atunci, camerele de la telefoane vor fi mai performante decat camerele P&S (in curand si decat DSLR-urile mai vechi), ca vom avea net la purtator de 100Mbps? In curand display 1080p whistling.gif
Cine stie ce ne rezerva viitorul?
former_ozz
Vineri am luat prinzul cu un preten la google. E frumos la google. Am luat niste scoici (scoici adica oysters nu midii = mussels) si ne-am asezat linga piscina sa le mincam, dupa aia ne-am facut un expresso si am mincat o inghetata si dupa aia ne-am plimbat putin cu bicicletele prin campus. Era sa cad in cap cu bicicleta lor ca are frina pe butuc ca la pegasurile vechi nu mai sint obisnuit cu asa ceva.

Dar divaghez. Ce vreau sa spun e ca atitea iphoane si macbookuri n-am vazut la un loc in viata mea biggrin.gif. De data asta m-am uita special ca urmare a discutiilor dar nu trebuie sa te uiti ca sare in loc atita aluminiu. Toata lumea iesise afara ca era soare si mai lucra (?) in iarba. Daca la macbook exista o justifixcare ca google le ofera gratis, ca sa lucrezi la google si sa iti iei iphone in loc de vreun nexus insemna sa refuzi un telefon gratis cu abonament platit si sa dai tu 200$ pe telefon + ~80$/luna data plan.



former_ozz
QUOTE
userii finali avem de castigat, pentru ca cine-si inchipuia acum 4-5 ani ca vom avea in buzunare telefoane mai performante decat desktopurile de atunci, camerele de la telefoane vor fi mai performante decat camerele P&S (in curand si decat DSLR-urile mai vechi),


Sint perfect de acord ca competitia e in avatajul consumatorului, dar nu ca telefoanele au camere mai bune chiar decit un P&S de calitate, lasint la o parte orice DSLR. Chiar si chestia asta cu puterea de procesare e foarte discutabila, eu am un caluclator de 4-5 ani si se simte mai rapid un ultrabook actal din cauza ca ala trebuie sa inchida mereu procesorul (ma rog, bucati din el) ca sa mentina bateria. N-am date insa, adica ar trebui sa fac un test.
James Kilowatt
@Mircanu
Eu zic sa NU-ti iei Tomtom... am luat eu teapa cu el. Singurul lucru bun din el era ca avea informatiile din trafic prin radio (destul de operational in europa), insa oarecum intarziat.

Dupa teapa cu tomtom am luat numai prastii care nu se gasesc pe amazon. Chinezarii cu winmobile si Igo, si usor de hacuit ca sa mai pui si alte chestii pe ele gen chronoGPS pentru joaca pe circuit. Totusi, daca vrei ceva pentru folosit pe circuit, e nevoie de un receptor GPS mai smecher, la 10Hz, care nu cred sa vina integrat pe niciun navigator dedicat, din cate stiu eu.

Pe de alta parte, prastiile astea nu cred ca au suficienta autonomie daca vrei sa le folosesti si in afara masinii.... deci pana la urma, tot ceva scula serioasa iti trebuie.

@Klm, Mircea
Pe mine de exemplu ma lasa rece update-urile si frecventa lor, atata timp cat versiunea pe care o am merge bine. PAna acum n-am avut spor de performanta din partea lor (dimpotriva, de exemplu la Nexus 7 am impresia ca ultimul update l-a incetinit) iar schimbarile de look ma lasa destul de rece. Iar majoritatea aplicatiilor ruleaza pe orice versiune.
mircanu
QUOTE (James Kilowatt @ Jan 22 2013, 10:52 PM) *
@Mircanu
Eu zic sa NU-ti iei Tomtom... am luat eu teapa cu el. Singurul lucru bun din el era ca avea informatiile din trafic prin radio (destul de operational in europa), insa oarecum intarziat.

Dupa teapa cu tomtom am luat numai prastii care nu se gasesc pe amazon. Chinezarii cu winmobile si Igo, si usor de hacuit ca sa mai pui si alte chestii pe ele gen chronoGPS pentru joaca pe circuit. Totusi, daca vrei ceva pentru folosit pe circuit, e nevoie de un receptor GPS mai smecher, la 10Hz, care nu cred sa vina integrat pe niciun navigator dedicat, din cate stiu eu.


Hmmm, la tomtom nu m'am uitat deloc caci garmin mi'a fost sugerat si m'am uitat la produsele lor.. Eu voiam sa stiu daca exista vreun sat nav care sa-mi ofere functiile mentionate in postul meu initial. Ca orice roman, vreau sa impusc doi iepuri cu o singura piatra (greseala intentionata) si sa mai fac si o economie de bani. Asta-i informatie genetica, nu e vina mea....

Ptr cei care nu se pricep, ca mine de altfel, un gps si un sat nav sunt chestiuni diferite. Gps este o scula mai smechera care are functii in plus, in special ptr cei care merg prin salbaticie si au nevoie sa stie pe unde sa se intoarca inapoi la civilizatie.
James Kilowatt
Ambele sunt bazate pe GPS, diferenta e constructia, alea pt munti sunt etanse, baterii mai mari, eventual mai au integrat si un senzor magnetic si softul. Insa in principiu ambele functii le poti avea cu un banal smartphone (intreaba-l pe Diesel si sigur gaseste o aplicatie pentru orice, tre' sa existe si o aplicatie pentru suflat nasul teehee.gif) asta daca nu vrei precizii la nivel de cm sau nu vrei sa iti masori performanta pe circuit sa zicem la zecime.
Diesel
Daca ai Android...
In loc sa lasi firmituri pe unde umbli, folosesti https://play.google.com/store/apps/details?...d.maps.mytracks
Pentru waypoints, google maps. Pentru direct routing sunt mai multe aplicatii, spre exemplu modul "radar" de la GPS Status: https://play.google.com/store/apps/details?...psim.gpsstatus2

In ultima vreme, am intalnit numai articole d-astea:
http://readwrite.com/2012/12/11/shock-and-...ore-android-fan
http://gizmodo.com/5973073/an-iphone-lover...us-4-completely

PS: androidul stock sau mizeriile alea de skinuri puse de producatori sunt doar varful icebergului. Orice telefon mai vechi de 6 luni acumuleaza cel putin 3-4 ROM-uri diferite pe XDA. E drept ca nu toate merita atentie, insa unele optiuni sunt foarte interesante.
Mircea104901
Ozz, daca ai Mac, sigur iti iei iPhone. E acelasi ecosistem, se inteleg perfect. Din cate am inteles, Androidul nu sta stralucit pe partea de suport Mac - drivere, sincronizare, etc (nu am incercat eu, din citite).
IPhone e perfect pentru cine vrea ca totul sa functioneze stock si nu are multe pretentii (adica un mail, light browsing, joculete, sms-uri, ceva poze si filmari cu camera, ascultat youtube in Romania, - nu stiu cati posesori de la noi cumpara muzica de pe iTunes - , si cam la atat se rezuma experienta majoritatii). Cu customizatul e mai greu, doar daca-l jailbreak-uiesti. Astia nu-s asa de multi. Majoritatea se uita cu jind la wallpaperele live si widgeturile active de pe Android.
Cat despre rom-uri custom, etc nu poate fi vorba.

Eu incep sa inteleg tot mai greu inertia mare a Microsoft-ului. De ce nu avanseaza mai repede. WP8 ar fi promitator, dar parca nu ii dau drumul. Adica nu e pe piata nici un device apetisant, concurent real pentru Apple si Android.
Eu mi-as lua WP, daca as avea ce. Pana atunci raman la Android , care mi se pare ok ca si OS. Cu hardwareul e mai greu pentru ca sunt multe deviceuri bune. Si se anunta un salt major anul asta.

JK - si eu am aceeasi parere vis-a-vis de updateuri.
former_ozz
Pia Mircea aia aveau mac inainte de a-l lua de la serviciu... si stii ce? limitarile Apple la laptop se simt mult mai tare ca la telefon. Ele exista, nimeni nu spune ca nu, problema e ce parte a compromisului iti place mai mult.
E evident ca acum android e intr-o pozitie mult mai puternica fata de cum era nu demult. Nici apple n-am mai rupt gura tirgului cu nimic, din contra a facut pasi gresiti.
Articolele alea cu vai ce minune x a trecut de la apple la motorola spun de fapt exact reversul... e uimitor ca cineva a facut asa ceva ca daca ar fi normal n-am scrie in ziar. Hyundai -> BMW banal, BMW-> Hyundai e articol de ziar. Totdeauna underdogul se compara cu marca permium, Hyundai spune ca usile noastre se inchid la fel sau mai bine ca la mercedes... invers niciodata.

@Mircanu: Garmin Etrex are unele din cerintele tale dar nu stiu cite din ele, oricum e mult mai ieftin. Avea un prieten pentru mers pe munte.
klm
Eu nu mi-s specialist in comunicatii deci orice parere as avea se numeste ca e subiectiva; tocmai de aceea nici nu am pretentia sa imi impun in vreun fel punctul de vedere; daca pt tine Android works (asa cum in momentul de fata si pt mine works) eu unul iti doresc multi ani fericiti cu acea platforma.
Profilul meu de utilizator este unul indreptat mai mult spre partea de aplicatii Office: voce, mailuri in timp real (mailurile de serviciu pe care ar fi bine sa le vad cat mai repede), securitatea datelor, fiabilitate si mai intru uneori intr-un joc (am scapat de nevoia jocurilor pentru ca i-am luat si nepoatei mele telefon).
Despre voce nu vorbim (merge bine si pe harbul de serviciu).
Mailuri: si Android face push (ba chiar clientul face push pe Exchange si nu face pe Gmail...) insa tastatura mai buna decat cea a iPhone (chiar comparand cu Swiftkey sau cu Swype) nu exista.
Odata cu ICS si Android permite criptarea datelor (atat memoria interna cat si cardul de momorie) insa (si asta cred ca ramane o bresa de securitate a telefoanelor cu memorie externa) clientul de mail are prostul obicei sa salveze atasamentele pe card. Dpdv al actualizarilor, dupa maxim 1 an jumate, daca nu ai Nexus, te-ai lins pe bot; JK zicea bine ca nu-i pasa si poate aceasta atitudine este cea buna ("atat timp cat functioneaza, e ok; oricum peste 1-2 ani telefonul va fi depasit moral si il schimb") insa, atat timp cat exista platforme care ofera asa ceva, de ce sa nu aleg una din ele (sau nu voi spuneati ca datorita concurentei mergem inainte)?! Mai e si un aspect psihologic: arata faptul ca producatorului ii pasa de utilizatorii sai. Cat despre viteza cu care ajung la utilizatori, HTC (care este cel mai rapid), Samsung si altii o fac la cel putin 5 luni (in 2012) dupa ce Google le lanseaza (de aia, daca vreodata as fi in postura sa fiu obligat a alege un Android pentru mine, as alege doar un Nexus; sper macar sa fie facut de HTC sau Sony); in toata discutia asta vorbesc exclusiv de cele mai scumpe modele de pe piata.
Tot aud de customizare. De acord, te poti juca de innebunesti cu androizii; schimbi iconitele, tot felul de margele, aburi care iti aluneca pe ecran etc; nu o sa spun ca pe mine nu ma intereseaza (pentru ca iar veti aminti ca sunt subiectiv) intreb doar atat: cata customizare de asta ati facut pe laptopul cu Windows si cat timp alocati redimensionatului de margele care sa curga pe laptopul cu ajutorul caruia scrieti mailuri clientilor?

Ca sa va dati seama ca nu mananc rahat atunci cand vorbesc de ecrane mari pe dispozitive de dimensiuni relativ decente, va supun atentiei Sony Xperia ZL care, dupa gsmarena, intr-un corp cu jumatate de cm mai scurt decat SGS3, incorporeaza un ecran de 5"; asta inseamna ca in 125 cm (cam cat iPhone5 sau SGS2) incape mai mult decat lejer un ecran de 4.5".

Ca un corolar la acest mesaj: saptamana asta telefonul nu mai primea date de la routerul wifi desi laptopul nu avea probleme; pe de alta parte si telefonul functiona cu orice alt router. Solutia - citita pe forumurile de specialitate - dupa ce diverse aplicatii au dat gres, revenirea la setarile din fabrica. Cine are chef de rahaturi de astea?!
former_ozz
Se poate sa fie de la router... am vazut multe probleme d-astea la viata mea cu telefoane, laptopuri etc.
HalbaSus
QUOTE
insa tastatura mai buna decat cea a iPhone (chiar comparand cu Swiftkey sau cu Swype) nu exista.

YOU HAVE TO BE FUCKIN KIDDING ME ! Cum asaaa ceva ??? ti-a vandut si tie Steve Jobs smirghel ca sa iti pilesti unghiile (1). Da, stiu ca trecerea de pe tastatura qwerty pe cea numerica e oarecum simplificata (presupunand ca poti ingramadi 2 dejete pe ecranul iphoneului) fata de android, dar in cele din urma marimea conteaza, putem discuta despre faptul ca e mai ergonomic sau nu un telefon mic dar pe un ecran de 3.5" (3/2) cum are iphone 4/4s sau 4" (16/9) cum are iphone5 literele o sa fie mai mici decat pe tastatura unui telefon de 4.65(Galaxy Nexus) sau 4.8 (SGS3). Eu pe telefonul meu tinut in mod portrait pot tasta si cu 2 degete fara sa gresesc prea des, sunt curios daca treaba asta e posibila pe un iphone (fara sa folosesti smirghel). Apoi sa vorbim despre predictibilitate, swiftkeyul e genial, aproape ca stie sa scrie mailurile singur biggrin.gif, da, stiu, nici eu nu vreau sa ajung cu screenshoturi in Autowrecks (apropo, ati observat ca la genul asta de poze sunt doar screenshoturi de pe iphone ?), autocomplete si autocorect dezactivat si lasate doar sugestiile, scriu aproape la fel de rapid ca si pe o tastatura reala. Vrei mai mult ? Ai incercat sa folosesti treaba cu vorbitul (in romana) in ultima vreme ? Poti dicta un mail intreg, si presupunand ca nu folosesti cuvinte neconventionale va avea un procentaj de greseli foarte mic, da, stiu ca vei parea un idiot daca te vede cineva vorbind singur cu telefonul, dar poate uneori e folositor... deci treaba cu cea mai buna tastatura o are iphone-ului nu o inghit. Si nu, de data asta nu accept nici argumentul "gusturile nu se discuta". Zi-mi ca iti place mai mult, caligrafia literelor e mai frumoasa, ca te-ai obisnuit cu ea, ca iti place marimea ideala a ecranului, ca marimea/greutatea telefonului sunt mai echilibrate, ca e de cacat androidul, ca orice... dar te rog, nu spune ca are TASTATURA mai buna (asta presupunand ca poti tasta cu ea mai repede, ca pana la urma la asta e utila tastatura), asta e ca si cum as spune eu ca Gallardo e mai bun in off-road decat un Landcruiser.

(1) Parerea lui Steve Jobs despre tablete de 7": o sa fie naspa "unless your tablet also includes sandpaper, so that the user can sand down their fingers to around one quarter of the present size."

QUOTE
Dpdv al actualizarilor, dupa maxim 1 an jumate, daca nu ai Nexus, te-ai lins pe bot; JK zicea bine ca nu-i pasa si poate aceasta atitudine este cea buna ("atat timp cat functioneaza, e ok; oricum peste 1-2 ani telefonul va fi depasit moral si il schimb") insa, atat timp cat exista platforme care ofera asa ceva, de ce sa nu aleg una din ele (sau nu voi spuneati ca datorita concurentei mergem inainte)?! Mai e si un aspect psihologic: arata faptul ca producatorului ii pasa de utilizatorii sai. Cat despre viteza cu care ajung la utilizatori, HTC (care este cel mai rapid), Samsung si altii o fac la cel putin 5 luni (in 2012) dupa ce Google le lanseaza (de aia, daca vreodata as fi in postura sa fiu obligat a alege un Android pentru mine, as alege doar un Nexus; sper macar sa fie facut de HTC sau Sony); in toata discutia asta vorbesc exclusiv de cele mai scumpe modele de pe piata.


Nu mai stiu cine zicea: "stop bitching about fragmentation and buy a nexus", da, asa e cum zici tu, google lanseaza un update major (gen ICS, JellyBean) si apoi restul oamenilor care au cumparat telefoane high-end non-nexus stau si asteapta sa vina update-ul care e plin de bunatati. In plus deoarece goagal lanseaza cate 2 update-uri pe an, practic ca si posesor de telefon android high-end non-nexus nu ai niciodata ultima versiune. Dar in ultima vreme skinurile au inceput sa devina chiar tolerabile, sense inca mi se pare prea incarcat, touch-wiz insa a evoluat foarte mult, chiar inteleg de ce cineva ar alege touchwiz fata de interfata stock bazandu-se pur pe software-ul livrat (ma rog, pe mine nu m-ar convinge, dar inteleg decizia, e o chestiune de gusturi, nu ca aia cu tastatura iphoneului biggrin.gif). Dar pana la urma nu inteleg treaba asta "bai imi iau iphone ca Nexusul e singurul android care merita"... pai de ce nu Nexus ? are raie ? apple scoate un singur model pe an, goagal scoate un singur nexus pe an, diferenta e ca ca pe baza sistemului creat de goagal mai faca telefoane si alti producatori, chestie care mie mi se pare buna si "in the big picture" ajuta intregul sistem sa se dezvolte. Dar daca vrei update-uri la zi (mai multe si mai interesante decat la apple), atunci ia-ti un nexus. Daca vrei alte chestii (multe chestii care sunt pe SGS3 nu sunt pe nexus, si unele sunt chiar misto, am vorbit deja despre ele ceva mai sus, nu reiau, dar ideea e ca e bine sa oferi o baza solida pe care altii sa poata sa o imbunatateasca (sau sa o strice intr-un mod mizerabil).

QUOTE
Tot aud de customizare. De acord, te poti juca de innebunesti cu androizii; schimbi iconitele, tot felul de margele, aburi care iti aluneca pe ecran etc; nu o sa spun ca pe mine nu ma intereseaza (pentru ca iar veti aminti ca sunt subiectiv) intreb doar atat: cata customizare de asta ati facut pe laptopul cu Windows si cat timp alocati redimensionatului de margele care sa curga pe laptopul cu ajutorul caruia scrieti mailuri clientilor?


Lasa tu norisorii si margelele, astea sunt artificii vizuale. Customizare inseamna sa poti schimba browserul default, tastatura default (stii ca exista cateva tastaturi cu skin de iphone pe android, in caz ca preferi interfata iphoneului), sa poti schimba softul de navigare folosit, dialerul, etc... si da, am auzit argumentul "pai la iphone nu trebuie sa schimbi pentru ca totul e perfect", mda... siiigur ca da... parca tot nu are smartdialing (nici dialerul stock de android nu are, dar pe ala il pot schimba), ultima data cand am folosit clientul de mail (era iOS 4 ce-i drept) era catastrofal cu atasamentele, iar in caz ca vrei sa inlocuiesti aplicatia default de navigatie apple maps cu google maps (sau waze, sau ce altceva ai mai prefera) ai nevoie de jailbreak. Si aici vorbim de customizare de-asta normala, pe care si-o face omul pe calculator, cum ar fi sa nu poti schimba browserul default din windows si sa iti porneasca toate linkurile cu internet explorer ?

Alta customizare, sa zicem ca imi caut in dropbox o poza, o gasesc si vreau sa o deschid cu snapseed sau cu instagram, ca sa o fac mult mai naspa si apoi sa o pun inapoi pe dropbox, sau pe google+ (sau chiar pe facebook inainte de iOS6). Cum fac sa deschid poza direct in instagram sau snapseed ? ah, nu pot... Ok, merg invers, pornesc instagram sau snapseed deschid poza (nu se poate direct din dropbox, dar ma rog, gasesc eu o formula)... o salvez in galerie (sau unde ma lasa, ca doar eu nu-s sef la mine pe telefon si nu pot salva unde vreau) si o deschid... multumit de rezultat vreau sa o pun inapoi pe dropbox... ai fi zis ca dintr-un click sau 2 ar trebui sa am ceva gen: send to dropbox sau ceva... dar nu... nu se poate, din nou trebuie sa intru in dropbox si sa o uploadez... i am not shitting you... nu exista nici o metoda de a trimite o poza direct catre dropbox (sau orice alt serviciu de genul asta), in anul domnului 2013. ohmy.gif
OK, exemplul probabil nu e cel mai relevant, ca nici un om cu 2 neuroni nu foloseste instragram si nici snapseed decat in situatii limita iar daca le foloseste merita sa fie pedepsit... ideea era alta, din cauza ca Apple o arde pe baza de securitate (*cough*programatori lenesi si paranoici *cough*) toate aplicatiile sunt "ingradite", nu pot comunica intre ele, nu poti sa treci dintr-una in alta, sa ai un familiar "Open with..." sau ceva de genu, sa dai click si sa mearga... NU... fiecare aplicatie trebuie pornita separat, ea nu poate fi pornita de alte aplicatii (cu exceptia celor autorizate de Apple (browser propriu, navigatie proprie, dialer propriu)... eu inteleg motivatia, securitate, virusi, mallware, bla bla bla... dar sincer cred ca ar fi trebuit sa ma intrebe si pe mine ca utilizator inainte sa faca un sandbox pentru fiecare aplicatie, iar securitatea pe principiul "bai, zidim geamurile, usile, singura intrare e printr-un tunel ingust unde trebuie sa treci printr-un detector de metale" e foarte eficienta, dar se numeste ca "deja au castigat teroristii" intrucat tu traiesti in discomfort. Cam la fel si pe iOS, probabil nu o sa ai virusi... dar inconvenientele sunt aproape la fel de mari ca si cum ai avea.

Si ca tot veni vorba de securitate:
QUOTE
Odata cu ICS si Android permite criptarea datelor (atat memoria interna cat si cardul de momorie) insa (si asta cred ca ramane o bresa de securitate a telefoanelor cu memorie externa) clientul de mail are prostul obicei sa salveze atasamentele pe card.

Eu cred ca duci principiul "less is more" prea departe, in plus e clar ca Nexus e pentru tine, nici aia nu dau memorie externa (ma rog, la ei motivatia e ca tu sa consumi din nor... norul lor daca se poate... dar daca vrei sa o interpretezi tu asa: s-au gandit la siguranta ta, de aia nu au montat slot de card... nuuu... nu ca sa se imbogateasca, strict pentru securitate, si apple si nexus... garantat!)

De altfel eu am avut diverse telefoane cu android... si cam toti prietenii mei au si ei android, toate telefoanele mele au fost rootate, dezactivate setari de siguranta gen "install only from market", si nu aveam greturi sa instalez ceva de pe forumurile xda, nu am avut pana acum nici un virus, ba mai mult, nici macar nu am auzit de cineva care sa aiba vre-un virus sau alt mallware, si cu toate astea inca din android 2.2 puteam sa trimit o poza din galerie in dropbox sau intr-un editor sau in ce imi poftea mie inima. Deci se poate securitate si fara sa zidim geamurile si usile.

Ducem customizarea la nivelul 3: Tasker/AutomateIt. Eu cand ma urc in masina, fara sa bag vre-un cablu undeva sau sa scot telefonul din buzunar, sau sa ma gandesc la el imi porneste muzica de pe telefon, vreau sa vad un iphone care stie sa faca aceasta banala sarcina (IF connected via bluetooth to FM-Transmitter THEN play music/IF disconected from FM-Transmitter then pause music - la modul simplist, in realitate nu am programat nimic ci doar am dat niste clickuri care fac ce am spus eu mai sus)... si asta e doar un exemplu, poate vrei ca atunci cand esti la lucru sau in masina sa iti sune telefonul intr-un fel iar atunci cand esti acasa sa sune in altfel... sau poate vrei ca anumite persoane sa te poata suna (si telefonul sa sune) chiar si atunci cand telefonul tau e pe silent... ok, probabil sunt dorinte de power-user, dar toate acestea se pot face pe android si nu se pot face pe iOS din cauza expusa mai sus: casa cu geamurile si usile zidite.

Dar daca totusi vrei sa iti iei un iphone chiar si dupa toate astea, iata adevaratele motive pentru care android e naspa (nu, nu am inca motivele pentru care iphone ar fi bun):
- Intreg sistemul e prost conceput, e un linux peste care cineva a trantit un JavaVirtualMachine... si cu asta basta... eu nu sunt fan linux si nu imi place deloc java, sincer ma mir ca sistemul functioneaza atat de bine, dupa parerea mea nu ar trebui sa mearga... dar merge... iar de la jellybean incoace merge chiar foarte bine... habar n-am cum, cred ca e magie neagra, wodoo, spiritism, chestii de genu'...
- Fragmentarea e o problema reala, pe langa faptul ca tu primesti update-uri abia dupa ce s-au lansat 3 versiuni de android, fiecare developer trebuie sa testeze pe 'nshpe mii de device-uri, drivere, etc... la iOS sunt cateva bucati mari si late, cu rezolutii standard, si cu hardware asemanator...
- Mereu va fi un telefon similar cu al tau care va avea acelasi sistem de operare dar va avea ceva mai bun, mai mare, mai tare decat al tau... daca iei iphone 5 de 64 de gb poti sa stai linistit pana la aparitia urmatorului iphone care va fi peste un an... nu peste 2 luni...


Mircea104901
QUOTE (HalbaSus @ Jan 25 2013, 05:16 PM) *
...

turned.gif
+1 yes.gif
Halba, ai vreun aranjament cu Goagal? teehee.gif
drabisan
QUOTE (HalbaSus @ Jan 25 2013, 11:16 PM) *
Ducem customizarea la nivelul 3: Tasker/AutomateIt. Eu cand ma urc in masina, fara sa bag vre-un cablu undeva sau sa scot telefonul din buzunar, sau sa ma gandesc la el imi porneste muzica de pe telefon, vreau sa vad un iphone care stie sa faca aceasta banala sarcina (IF connected via bluetooth to FM-Transmitter THEN play music/IF disconected from FM-Transmitter then pause music - la modul simplist, in realitate nu am programat nimic ci doar am dat niste clickuri care fac ce am spus eu mai sus)... si asta e doar un exemplu, poate vrei ca atunci cand esti la lucru sau in masina sa iti sune telefonul intr-un fel iar atunci cand esti acasa sa sune in altfel... sau poate vrei ca anumite persoane sa te poata suna (si telefonul sa sune) chiar si atunci cand telefonul tau e pe silent... ok, probabil sunt dorinte de power-user, dar toate acestea se pot face pe android si nu se pot face pe iOS din cauza expusa mai sus: casa cu geamurile si usile zidite.



Hai ma Halba, nu fii rau wink.gif
(cita voma aveam disponibila cind vedeam toti abcdexxx-ii citind biografia lu jobs acu un an si ceva, cind a aparut; ma intrebam citi din cultii aia se deranjasera sa citeasca Biblia sau Coranul sau orice alta carte care sa nu fie marketing pur - aviz amatorilor - am citit pina la un moment dat biografia aia...nu am reusit sa ma entuziasmez in vreun fel, am apucat sa iau banii inapoi pe ea wink.gif )

Eu au un singur conector pe sisteme audio de toate felurile posibile...hold on...a mai aparut unu...welcome to the shit world!
Si ei au DND. Cred ca s-a scris despre cit e de revolutionar! E aproape la fel de revolutionar ca apa calda si ca roata! A...pe android era de mult...

Oricum discutia e coca cola vs pepsi...unii isi vor porni itune in vecii vecilor, vor avea prima pagina pe orice site tehnic, in vecii vecilor...iar altii vor alege altceva! Punct si de la capat!
Dar nu pot sa nu fiu al naibii de fericit cind ii vad chinuindu-se cu un browser de toata jena...ca deh, maria-sa jobs a zis ca nu ai nevoie sa schimbi browserul default! Mai ceva ca la MS pe vremuri! A, dar stai, ca la MS era politica monopolista...

PS: cumpar primul plugin de Chrome care nu imi mai arata nici o stire despre Apple! Mi s-a acrit de multa vreme sa vad cum "rasare soarele" la Copertino!
HalbaSus
Eu nu sunt rau, pe iOS nu se poate face nicio automatizare fara jailbreak (iar jailbreak-ul e posibil sa devina ilegal peste vreo 3 ani). DND stiu ca exista si pe iOS (atata doar ca nu a functionat in prima saptamana a lui 2013, dar nah, nici 4.2-ul nu a avut luna decembrie in aplicatia de "People", deci nu erai anuntat de zilele de nastere din decembrie 2012, deci sunt chit). Dar DND totusi nu o putem pune la capitolul "automatizare", spre exemplu pot sa fac o exceptie pentru DND, gen "daca cineva imi trimite parola secreta "alibaba" pe SMS, acea persoana va putea sa ma scoale la 4 dimineata cu o sonerie asurzitoare" ?
Bine, tot ce spun aici putea fi facut si pe vremea androidului 2.1, doar ca atunci androidul era urat si laggy... si aplicatiile pentru el erau putine si urate, iar telefoanele pe care se punea erau proaste... Acum situatia e radical diferita: telefoanele high-end android sunt foarte rapide (nu doar in specificatii tehnice), au componente de calitate si sunt mai user-friendly decat iphone-urile, practic in afara de argumentele "am un macbook, un apple tv, un ipad, o librarie itunes cu 10.000 de cantece si vreo 300$ investiti in aplicatii iphone" sau "asta am folosit pana acum, sunt technofob si mi-e frica de virusi" nu prea exista argument rational pentru care ai alege un iphone5 in dauna unui SGS3 sau Nexus4.
former_ozz
Biblia si Coranul nu-s marketing pur? laugh.gif
Io zic ca Jobs e mic copil pe linga astia...

QUOTE
Mi s-a acrit de multa vreme sa vad cum "rasare soarele" la Copertino!


Pai rasare, iaca:
http://www.semiwiki.com/forum/content/1985...ember_208395328

biggrin.gif
iHondafan
simplifici prea mult... Biblia e si marketing pt credinta in sine dar e si multe altele - literatura, filosofie, sociologie, istorie, psihologie, compendiu de drept, etica, etc...
HalbaSus
QUOTE (former_ozz @ Jan 28 2013, 04:02 AM) *
QUOTE
Mi s-a acrit de multa vreme sa vad cum "rasare soarele" la Copertino!


Pai rasare, iaca:
http://www.semiwiki.com/forum/content/1985...ember_208395328

biggrin.gif

E o chestie relativa, rasare, apune, depinde de perspectiva.
Privit din punctul de vedere al unui fanboy android situatia sta asa: marketshare-ul android a crescut constant, si dintr-o piata dominata de iOS in 2008-2009 a ajuns o piata dominata de android in 2012. Desigur aici se uita faptul ca nu exista o companie numita "android" care sa vanda telefoane, ci toata lumea de la allview si lenovo pana la samsung, htc si LG vinde telefoane cu android in timp ce doar Apple vinde iphoneuri. Iar un apple-fanboy va zice exact ce zice articolul ala: ca apple vinde mai multe iphoneuri decat samsung vinde orice.

Insa scaderea valorii actiunilor apple are o motivatie serioasa, Samsung (si banuiesc ca si LG mai nou) au cresteri spectaculoase in timp ce apple vinde cam la acelasi nivel (mare, dar nu mai creste). Asta inseamna ca sunt o gramada de oameni care nu mai cumpara iphone-uri ci cumpara SGS3 si Nexus4, si sunt mai putini oameni care renunta la android ca sa cumpere un iphone. Desigur inertia iphoneului e imensa, si probabil apple va fi in continuare printre cele mai valoroase companii din lume, si pana la urma nimeni nu cred ca vrea sa dispara de pe piata cum a facut-o blackberry-ul (ba mint, multi vor sa dispara de pe piata cum a facut-o BB, doar ca nu cred ca se va intampla), dar lasand la o parte cifrele economice eu (si se pare multi altii) cred ca la ora actuala SGS3 e un telefon mai bun decat iphone5.
James Kilowatt
QUOTE (HalbaSus @ Jan 28 2013, 09:09 AM) *
.... Iar un apple-fanboy va zice exact ce zice articolul ala: ca apple vinde mai multe iphoneuri decat samsung vinde orice....


Atata doar ca nu mai e adevarat, Samsung vinde aproape o data si jumatate mai multe telefoane decat apple. 28% market share samsung, 20% Apple.
2/3 din profiturile lui Samsung in 2012 au venit din smartphoane. Si asta desi Samsung face de la ace de siguranta la renouri sau camioane...
Mircea104901
Un comment interesant. Citez:

"I like quality products and I will gladly pay a premium for a beautifully crafted, well designed device.
However, I run my own business and cannot ignore the basic requirements one needs from a smartphone.
I used an iPhone for almost 8 months until switching.
1) I need a phone with decent signal reception - I don't care how many microphones you add, I cannot afford to drop calls all the time and scrounge for a signal.
2) I need to be able to attach documents to emails. Not photos or movies of myself windsurfing, Proposals, T&C documents, PDF's.
3) I need actual PUSH notifications, Instant access. Not "check every 10 mins" polling email systems from the 90's.
4) I would like different notification sounds for different applications, so I can prioritise better and know when to look / ignore.
5) I need a battery that will last the day. The WHOLE day, with decent use.
6) A calender that is compatible with other platforms, so I can organise meetings, propose different times / places to existing ones and see, at a glance, what's coming up next.
7) Finally, on the social side. Please sync my FB/Twitter/Linked-In contacts correctly with my phone-book.
8) If i say "yes" or "maybe" to an event on Facebook, put it in my calender.
If the new iPhone can do all these very basic things, I don't care about .2" of screen size, mini-Hurricane connectors, octo-core processors or cornia displays. All useless really."
klm
CITAT(HalbaSus @ Jan 25 2013, 11:16 PM) *
in cele din urma marimea conteaza

Spune-le asta celor care si-au cumparat Note 1 si isi injurau laptele supt de la sanul mamei cand erau nevoiti sa foloseasca ceea ce Samsung a denumit, in tampenia sa, tastatura.
Nu, prietene, marimea nu conteaza intotdeauna (daca ar fi asa, orice tableta ar fi mai buna decat orice smartphone); in plus, daca degetele tale mult mai mari decat media normala(?), nu incap pe latimea unui ecran de 3.5", cu siguranta vor incapea pe lungimea aceluiasi ecran (mod landscape).
Eu imi mentin parerea ca in lumea Android nu exista tastatura mai buna decat cea de pe iphone; despre intreaga lume mobila nu ma pronunt mai ales ca am vazut-o acum pe cea de pe noul Blackberry care pare extrem de utila cel putin la scrisul cu o singura mana.
CITAT(HalbaSus @ Jan 25 2013, 11:16 PM) *
pai de ce nu Nexus ? are raie ?

Pentru ca din punctul meu de vedere singura interfata Android care merita folosita este Sense, imi place si Nova Launcher pentru ca pot folosi gesturi; din punctul acesta de vedere pot pune Nova peste mizeria facuta de Google si termin cu neplacerea vizuala.
Mai e un aspect care nu-mi placea la Nexusuri: erau facute de Samsung; o sa ma intrebi ce au telefoanele facute de coreeni si o sa-ti raspund ca sunt niste palete de 135 mm facute din plastic urat si ieftin. Tu accepti acest lucru, eu nu (de altfel, daca te uiti la mesajele mele anterioare, vei vedea ca nici in cazul apple nu ma gandesc sa iau iphone 5 al carui aluminiu se decojeste ca o rosie fiarta).
CITAT(HalbaSus @ Jan 25 2013, 11:16 PM) *
Lasa tu norisorii si margelele, astea sunt artificii vizuale. Customizare inseamna sa poti schimba browserul default, tastatura default (stii ca exista cateva tastaturi cu skin de iphone pe android, in caz ca preferi interfata iphoneului), sa poti schimba softul de navigare folosit, dialerul, etc...

De acord cu tine aici; dar singurul browser pe care l-as vrea eu ar fi Opera Mini, daca nu as avea trafic nelimitat - la abonamentele dedicate iphone acest aspect devine irelevant; tastatura am zis deja ca e mai buna decat se gaseste pe Androizi; navigare probabil ca nu voi folosi pe absolut niciun telefon; iar dialer... ce dracu vrei mai mult de la un dialer decat are cel de pe iphone (sau htc sau Samsung sau...)?! Client de mail mai jegos decat cel de pe SGS eu unul nu am vazut (poate o fi pe LG, nu stiu). Am pus conturi Exchange pe toate natiile de telefoane: cel mai usor se configureaza pe HTC apoi pe iphone si abia apoi pe Samsung; cel mai bine se foloseste pe BB; push face pe toate. Aici daca as avea de ales, as alege BB.
Dar in principiu, in cazul acestui punct, amandoi avem partea noastra de dreptate.
CITAT(HalbaSus @ Jan 25 2013, 11:16 PM) *
Ducem customizarea la nivelul 3: Tasker/AutomateIt.

Lucrurile nu stau chiar asa si stii bine asta smile.gif.
Gasisem pe undeva un filmulet ce prezenta nu stiu ce aplicatie care facea oarece actiuni automate pe un iphone 3; probabil ca exista una similara si pentru 4 sau 5...
Da, actiunile automate sunt extrem de bune si de... [sa le zic] placute de folosit; eu foloseam automateit pana cand a "uitat" sa-mi activeze reteaua in cateva diminati; cand am vazut ca am ocazia sa nu vad la timp niste mailuri, am inlocuit-o cu tasker.
Tasker e ok daca te pasioneaza tehnologia insa a trebuit sa scormonesc meandrele internetului ca sa invat sa-l folosesc, ceea ce nu am chef sa fac prea des; un minus mare: trebuie sa stii ce fel faci evenimentele ca sa nu se suprascrie.

Discutia asta ar fi fost mult mai animata si mai interesanta cand aveam un singur telefon insa acum, cand il car si pe cel de serviciu, pot foarte bine sa folosesc doua platforme; una cu siguranta va fi iOS (pentru ca imi place telefonul - 4S si pentru ca nu am folosit-o pana acum), ramane de vazut daca Androidul va avea castig de cauza in fata WP, a noului BB sau a vechiului Symbian smile.gif.
HalbaSus
QUOTE
Spune-le asta celor care si-au cumparat Note 1 si isi injurau laptele supt de la sanul mamei cand erau nevoiti sa foloseasca ceea ce Samsung a denumit, in tampenia sa, tastatura.
Nu, prietene, marimea nu conteaza intotdeauna (daca ar fi asa, orice tableta ar fi mai buna decat orice smartphone); in plus, daca degetele tale mult mai mari decat media normala(?), nu incap pe latimea unui ecran de 3.5", cu siguranta vor incapea pe lungimea aceluiasi ecran (mod landscape).

Tu folosesti argumentul cancer, adica "ecranul de 3.5 e mic dar macar nu trebuie sa tastezi pe o plasma de 50" in timp ce esti palmuit de un asiatic nervos". Da, evident ca e greu sa tastezi (cu o singura mana) pe note care nu prea iti incape in mana. Dar un telefon de sub 5 inci (nu 5.5 cum e note2), incape la fel de bine in mana ca un iphone (chiar si aia care se plangeau ca "OMFG, nu poti atinge tot ecranul cu degetul mare, OMFG" se plangeau ca nu pot atinge cu degetul mare bara de notificari, nu tastatura.
Dar daca tot am inclus in discutie tabletele si phabletele (note), DA, chiar si pentru ele e valabil argumentul "tastatura mai mare = mai buna", doar ca sunt facute sa le folosesti cu ambele maini (vorba lu' jobs: you're holding it wrong), pe Nexus7 tastez mult mai repede decat pe telefon daca imi folosesc ambele maini. Pe principiul asta si tastatura mea logitech e foarte greu de folosit e greu de folosit cu o singura mana, asta nu inseamna ca nu e o tastatura excelenta.

Tastatul in mod landscape iese din discutie. Sa tastezi in mod landscape este ca si cum te-ai uita la taste si nu la monitor in timp ce tastezi. Este rusinos, oamenii mari nu fac asa ceva.

QUOTE
Pentru ca din punctul meu de vedere singura interfata Android care merita folosita este Sense

Inseamna ca preferintele noastre in materie de UI-uri sunt radical diferite (mult mai diferite decat parerile despre politica, masini, sau orice altceva), deci nu avem cum sa fim de acord asupra multor lucruri. Cum Sense ? Arghhhhh... Cred ca singurul lucru cu care m-ai putea izgoni spre lumea iOS este sa ma ameninti ca voi avea Sense toata viata. Desigur nici celelalte skinuri nu mi se par simpatice, doar ca celelalte macar au bunul simt sa le poti da un sut in fund si sa-ti pui tu ce vrei. Sense insa se incapataneaza sa stea cu tine pana nu schimbi ROM-ul.
Dar dupa cum ziceau latinii: nu te poti caca in gusturile omului, daca tie iti place sense... cine stie, poate si iOS o sa iti placa.

QUOTE
Mai e un aspect care nu-mi placea la Nexusuri: erau facute de Samsung; o sa ma intrebi ce au telefoanele facute de coreeni si o sa-ti raspund ca sunt niste palete de 135 mm facute din plastic urat si ieftin. Tu accepti acest lucru, eu nu (de altfel, daca te uiti la mesajele mele anterioare, vei vedea ca nici in cazul apple nu ma gandesc sa iau iphone 5 al carui aluminiu se decojeste ca o rosie fiarta).


Sincer sa fiu ai dreptate, niciodata nu m-a interesat cum arata telefonul, ma rog, sa nu fie roz, sa nu iasa firele (prea tare) din el, si alte chestii de genul asta. Insa spre exemplu fostul LG O2X l-am purtat fara husa si fara folie cam un an, s-a ciobit in 2 colturi ca a zburat odata pe un beton zgrunturos, ecranul avea cateva zgaraieturi microscopice (incredibil avand in vedere ca l-am purtat in buzunar cu cheile timp de aproape un an) insa nimic serios.
Galaxy Nexusul initial l-am purtat cu husa de silicon si folie, apoi am renuntat la ambele, de vreo 3 luni umblu "naked" si sincer imi place cum se simte. Plasticul e placut la atingere, si in astea 3 luni nu a acumulat nici macar o ciobitura sau zgaraietura (ce-i drept, am mutat cheile in alt buzunar). Am o groaza de prieteni cu SGS2 care si ei si-l poarta "naked" fara sa fi acumulat urme de uzura. Iar plasticul de pe samsunguri mi se pare calitativ. Sincer, mie plasticul mi se pare de departe cel mai bun material pentru a face telefoane mobile.
Ah, si daca tot suntem la capitolul huse, mereu aud despre argumentul asta cu iphone-ul care fie din sticla fie din aluminiu se simte mai "nu stiu cum", dar eu 90% din iphoneuri le-am vazut in husa. Chiar conteaza cum se simte telefonul de sub husa ?
Dar tot nu mi-ai raspuns la intrebare, de ce nu Nexus ? Ca asta nou e facut de LG (ce-i drept tot coreeni sunt si aia) si nu e din plastic ci din sticla.

QUOTE
Gasisem pe undeva un filmulet ce prezenta nu stiu ce aplicatie care facea oarece actiuni automate pe un iphone 3; probabil ca exista una similara si pentru 4 sau 5...


Aparuse la un moment pe gizmodo un articol despre cum se fac automatizari din astea in lumea iOS: jailbreak (for the record abia de cateva zile e e disponibil jailbreak pentru iphone5) + vreo 3-4 aplicatii diferite si poti face aproape tot ce faci cu automateit sau tasker, simplu ca buna ziua.

Referitor la clienti de mail nu stiu ce sa-ti spun, eu imi verific toate conturile prin gmail, imi dau seama ca nu toata lumea poate face asta, oricum aplicatiile (fie ele de mail sau de altceva) care vin preinstalate si poarta numele producatorului eu le consider crapware si incerc pe cat posibil sa scap de ele (inca un motiv pentru care imi plac nexusurile), exista suficiente alternative... pana una alta exista client de mail in iOS care sa stie sa ataseze un .pdf la un mail ? si daca exista un client mai bun pe iOS poti sa-l faci default ?


Mircea104901
QUOTE (HalbaSus @ Feb 11 2013, 03:00 PM) *
pana una alta exista client de mail in iOS care sa stie sa ataseze un .pdf la un mail ?

Joking: whistling.gif Daca poti redenumi .pdf in .jpg, probabil ca da thumbsup.gif Dar cred ca ai nevoie de jailbreak. no.gif
Intrebarea e "de ce .pdf"? Ce nevoie ai de .pdf in emailuri? rolleyes.gif
klm
Halba, pleci de la o idee pe care eu o consider (si experienta a dovedit ca este) gresita din start: bigger is better.
Ti-am zis ca posesorii de Note injurau modalitatea in care interactionau cu tastatura (si cumparatorii Note - las deoparte faptul ca eu consider dispozitivul respectiv mult mai nefolositor decat o tableta - pot fi considerati power users) indiferent cate maini foloseau.
Dpmdv, fara butoane fizice, orice experienta cu tastatura este cel putin neplacuta; asta include toate natiile de telefoane cu frecus pe ele si toate natiile de tablete; cred ca, daca ai nevoie sa scrii, cea mai mare prostie pe care ai putea-o face ar fi sa-ti iei o frecusteata de asta in locul unui ultrabook mic cu butoane fizice. Dar pentru ca smart inseamna frecat pe ecran, nu am decat sa caut cea mai buna experienta de care pot beneficia si in acest moment cea de pe ios, indiferent de cum consideri tu sistemul Apple, este mai buna decat orice ofera Android.

In privinta Sense...
Am folosit o vreme Launcher 8 (o interfata care mimeaza Windows-ul), ulterior Nova (care este in continuare pe telefon) si in niciunul dintre cazuri nu am simtit prezenta Sense (imi ocupa 296 KB pentru ca am intrat sa vad cat cache si-a pastrat, dar de regula este 0); asa cum am admis deja mie imi place, tie nu si ne oprim aici.

In privinta calitatii constructiei: mie imi place ca partile care arata a fi din metal sa fie din metal, cele care arata a sticla sa fie din sticla si cele din plastic sa fie din plastic; imi mai place ca un telefon de 2 mii sa aiba materiale de o calitate mai buna decat unul care costa o mie (s3 mini sau Ace sunt facute din acelasi plastic ca s3).
Pe actualul telefon il tin intr-o husa pentru ca dupa vreo 2 luni (si doua cazaturi - cu doua mai mult decat au luat toate celelalte telefoane pe care le-am avut) incepea sa se duca vopseaua de pe un colt; urmatorul telefon - din plastic sau nu - va trebui sa stea fara husa (accesoriu care nu mi-a placut niciodata) de aia nu-mi voi lua iphone 5.
Doi amici de-ai mei au 4S de peste 1 an; niciunul nu il tine in husa si niciunul dintre telefoane nu prezinta absolut niciun fel de urma de folosire fapt care cantareste mult pentru mine.
Un amic are S2 caruia i-a crapat ecranul in buzunarul de la spate; o amica avea S3 pe care l-a scapat -> ecran spart complet (si-a cumparat, nu inteleg de ce, un S3 mini despre care are numai cuvinte pe care nu le pot repeta in public).
Sigur ca pot fi doar niste cazuri izolate si nu vreau sa spun nimic cu asta mai ales ca S2-urile a doi amici se prezinta foarte bine, insa de fiecare data cand tii in mana acel telefon, plasticul iti spune ca e un jeg (iar mie mi-ar fi frica sa ii scot prea des capacul din spate...).
Nexus-ul facut de ei e la fel.
In plus, cu exceptia S2, toate sunt foarte mari.
Ca sa iti raspund de ce nu Nexus-ul de la LG, te rog sa-mi arati de unde poate fi achizitionat in mod oficial din Romania.

Cand vorbim de mail intram pe un teren pe care Google are multe de invatat sa nu mai spun ca acum elimina suportul pentru Exchange ceea ce inseamna ca se termina cu push-ul pentru conturile de Gmail in afara aplicatiei dedicate. Ori daca pe mine nu ma intereseaza sa schimb browserul implicit, cu siguranta ma ajuta sa primesc mailurile in timp real.
Cu privire la atasatul pdf-urilor... parca mi-ai taiat din elan; ok, cica se poate din aplicatia cu care deschizi documentul insa e cel putin ciudat sa nu o poti face si direct din clientul de mail...

Mai e un aspect: problemele pe care le gasesti tu iphone-ului tin de software - care se actualizeaza sau, dupa caz, se jailb usor - multe din problemele pe care le ridic eu cu Androizii tin de aspecte hardware.
HalbaSus
Probabil ca pana la urma si asta cu tastaturile tine de preferinte, ca si Sense-ul, am folosit de cateva ori tastatura unui Iphone4 si mi s-a parut mult mai dificil de folosit decat tastatura mea. Motivul ? pai eu aveam ecran de 4.65 in timp ce ecranul iphone-ului avea 3.5. Cum 'mnezo sa fie mai usor de tastat pe ceva mai mic ? Desi nu am maini supradimensionate in mana mea incap ambele telefoane (Galaxy nexus si iphone) foarte bine si pe ambele pot atinge intreaga tastatura, doar ca e mult mai usor sa nimeresc o "tinta" mai mare decat una mai mica, nu vad cum o tastatura mai mica ar putea fi mai buna... repet folosirea tastaturii in mod landscape iese din discutie. Nu vorbesc de Note, care daca e folosit cu o singura mana este un chin. De altfel chiar acum m-am jucat cu iphone 5-ul unei cunostinte, tastatura inca mi se pare prea mica pentru degetele mele.

QUOTE
In privinta calitatii constructiei: mie imi place ca partile care arata a fi din metal sa fie din metal, cele care arata a sticla sa fie din sticla si cele din plastic sa fie din plastic; imi mai place ca un telefon de 2 mii sa aiba materiale de o calitate mai buna decat unul care costa o mie

Pai si unde ai vazut tu imitatie de metal la Galaxy-uri ? in general toate sunt negre sau albe
corectare: am dat un search pe imagini, la S2 si Galaxy Nexus intr-adevar nu e nicio imitatie de metal, insa la S3 observ (acum ca m-am uitat in mod special) o dunga argintie in jurul ecranului, pana acum nu am remarcat-o desi il vad zilnic.
corectare 2: mi-am dat seama de ce nu am remarcat dunga argintie, nevasta-mea are husa pe telefon si nu se vede smile.gif

QUOTE
In plus, cu exceptia S2, toate sunt foarte mari.


Eu invers biggrin.gif cu exceptia Note-ului toate mi se par de marime decenta (chiar cred ca s-ar mai putea creste, insa fara sa mai creasca dimensiunea fizica a telefonului. S3 se simte bine in mana, il pot opera cu o singura mana fara dificultati majore (bine, nu ma pune sa fac testul ala cu "tine telefonul intr-o anumita pozitie si incearca sa apuci coltul stang al barei de notificari", testul ala e total irelevant in lumea reala, inca nu am vazut utilizatori de smartphone care sa se incapataneze sa tina telefonul fix in pozitia aia si apoi sa incerce sa apuce bara de notificari fix din coltul stang)

QUOTE
Ca sa iti raspund de ce nu Nexus-ul de la LG, te rog sa-mi arati de unde poate fi achizitionat in mod oficial din Romania.


http://www.price.ro/preturi_lg_nexus_4_e960_black_679675.htm

15 magazine in Romania, am vazut ca multi il au pe stoc. Ah da, nu avem google play store in Romania, si nici unul din operatorii de telefonie nu l-a bagat inca in oferta de telefoane subventionate, si avand in vedere criza de Nexus4-uri pe piata (mai ales cea americana) nici nu cred ca il vor baga prea curand in vreo oferta. Oricum, nici eu nu voi cumpara Nexus4 pentru ca nu mai vreau sa cotizez nici macar cu un cent in buzunarul LG, bine, decat Apple mai bine LG, dar daca am si alternative atunci prefer sa astept pana la urmatorul Nexus la care sper sa schimbe producatorul.

QUOTE
Mai e un aspect: problemele pe care le gasesti tu iphone-ului tin de software - care se actualizeaza sau, dupa caz, se jailb usor - multe din problemele pe care le ridic eu cu Androizii tin de aspecte hardware.

Vreau sa fac ecranul de 4.8", oare trebuie sa astept o actualizare de software sau trebuie sa fac jailbreak ?

In plus, majoritatea problemelor pe care vreau sa le am cu iOS nu prea pot fi rezolvate printr-un "bugfix". E vorba de conceptia sistemului. Ca sa rezolve probleme de genul "atasarea unui PDF catre in mail direct din file explorer" sau din aplicatia de mail implica rescrierea intregului sistem de operare si a tuturor programelor 3rd party implicate intr-o asemenea operatiune.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.