Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mobil / PDA / GPS -- Pareri
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Multimedia & IT- Electronice
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36
22nst
ICS nu este facut pentru tablete?
DRAGOS
QUOTE (James Kilowatt @ Mar 9 2012, 10:54 PM) *
Cum palaria mea sa se intrerupa convorbirea... e sigur de la telefon, sau poate taie securistu' legatura cand iese la pipi?


E pe dracu, normal ca e de la telefon. Mizeria aia ce am avut-o inainte (desire HD) se intrerupea in 75% din convorbiri. Cum am luat iShit4, cum s-a rezolvat problema. Sa mi se intreurupa in convorbire e de-a dreptul exasperant in conditiile in care eu ard 2-3 ore pe zi la telefon.

Parerea mea:
1. vrei sa-l folosesti in principal pt telefonie/mail/iutub din cand in cand si browsing nu foarte complex(stiri, forumuri, etc) - iphone, nu exista ceva care sa faca mai bine lucrurile astea.
2. partea de telefonie e ultimul lucru folosit, vrei sa fie colorat, sa se vada bine filmele, sa te joci toate prostiile, etc etc - android cu ecran >4 inch.

Dpmdv e foarte simplu, iphone e telefonul perfect, iar ca tableta(unde faci exact lucrurile de la punctul 2), ipad sucks, android rulz.
James Kilowatt
Eu am o clona dupa htc modificata de Hay Fahn Fan (ca sa includa dual sim) si nu s-a intrerupt niciodata blink.gif Singura problema pe care o are e ca o data la doua luni trebuie recalibrat senzorul de proximitate.
Mai am un Optimus One care deja are o varsta respectabila care din cand in cand "pierde" cardul SD, chestie care se rezolva ca la Windows: shutdown - restart.

klm
CITAT(DRAGOS @ Mar 11 2012, 04:53 PM) *
E pe dracu, normal ca e de la telefon. Mizeria aia ce am avut-o inainte (desire HD) se intrerupea in 75% din convorbiri.
[...]
Parerea mea:
1. vrei sa-l folosesti in principal pt telefonie/mail/iutub din cand in cand si browsing nu foarte complex(stiri, forumuri, etc) - iphone, nu exista ceva care sa faca mai bine lucrurile astea.
2. partea de telefonie e ultimul lucru folosit, vrei sa fie colorat, sa se vada bine filmele, sa te joci toate prostiile, etc etc - android cu ecran >4 inch.

Dpmdv e foarte simplu, iphone e telefonul perfect, iar ca tableta(unde faci exact lucrurile de la punctul 2), ipad sucks, android rulz.

Nu te-ai gandit ca o fi de vina aparatul tau, nu Android si nu HTC?
1. Nokia E71/2 le face mult mai bine, basca le face de 3-4 ori mai mult timp decat iP; daca vorbim despre telefoane cu frecat pe ele, cu exceptia navigatului (nu poti pretinde ca o faci mai bine pe 3,5" decat o faci pe 4+") ai dreptate.
Mircea104901
QUOTE (DRAGOS @ Mar 11 2012, 10:53 AM) *
Parerea mea:
1. vrei sa-l folosesti in principal pt telefonie/mail/iutub din cand in cand si browsing nu foarte complex(stiri, forumuri, etc) - iphone, nu exista ceva care sa faca mai bine lucrurile astea.
2. partea de telefonie e ultimul lucru folosit, vrei sa fie colorat, sa se vada bine filmele, sa te joci toate prostiile, etc etc - android cu ecran >4 inch.


de la IP4 nu sunt de acord cu afirmatia. Cu toti cei care au >=IP4 am exeprimentat numeroase, extrem de numeroase intreruperi de transmisie din partea lor (adica ii aud foarte fragmentat), pentru ca emisia IP4+ este un dezastru. Mai ales daca e in mers/zona cu semnal mai slab.
Poate ca pe IP4+ se aude bine - adica are receptie ok (normal, alte telefoane eu emisie buna in primul rand), dar la emisie cred ca e praf.
HalbaSus
Nuuu... nu tineau ei bine telefonul
former_ozz
Iphone e cunoscut pentru nestpe problema de antena, ca nu poti sa le ai pe toate deh. Partial se rezolva cu o "rama" subtirica de plastic care il si protejeaza de buseli.

Ce ma surprinde e ipad vs. orice tableta. In capul meu nu exista comparatie, n-am vazut nici o tableta comparabila. Adica sint, da-s mai scumpe si mai proaste.
M-am dat acum ceva timp pe un Kindle fire (stiu, juma de pret) e gunoi frate. Nu meria nici juma de pret ca sa ma enervez. Tinind cont ca e mai urita, e mica, e din plastic si e subventionata de amazon fata de ipad de pe care apple face o caruta de bani, mi se pare chiar scumpa.
HalbaSus
Aici sunt partial de accord cu Ozz, adica la tablete androizii sunt naspa si au 3 mari probleme:
1. Alea ieftine sunt incredibil de naspa.
2. Alea care nu sunt naspa sunt scumpe (in opinia mea deja ipad-ul e overpriced) deci tot ce depaseste 500 euro este in mod clar foarte foarte scump pentru o tableta.
3. Softul este neoptimizat sau prost optimizat. Gingerbread nu a fost gandit pentru tablete, au scos honeycomb care e gandit pentru tablete doar ca nu e prea raspandit iar developerii l-au ignorat in mare parte. ICS promite sa fie mai "tablet friendly" decat toate de pana acum.

Partea buna e ca se zvoneste ca Asus va face urmatoarea tableta "nexus" adica "cu android curat" (cea precedenta, motorola xoom pe care a fost lansat honeycomb-ul a fost un esec, mai mult datorita xoom-ului) si va merge direct la jugulara kindle fire-ului (7", nvidia tegra 3 quad core, 199$ - suna bine de tot). O astept cu interes avand in vedere ca 200$ e un pret decent pentru o tableta.

P.S: Dar inainte de a ma apuca sa laud ipad-ul sa ne amintim ca nu functioneaza flash pe ipad. Ok, nu functioneaza nici pe iphone dar pentru un telefon e oarecum acceptabil sa nu poata intra pe orice pagina web... pana la urma pe ecranul ala minuscul oricum ar fi destul de greoaie navigatia in flash, insa ipad-ul se vrea un fel de laptop replacement, adica principalul lui scop este browsingul... ori momentan aproximativ 25% din site-uri folosesc flash.
former_ozz
E o problema de filzofie aici.
Apple, adica Steve Jobs, nu suporta flash pentru ca flash e un rahat. Si asta e adevarat.
O companie normala s-ar fi da dupa piata si ar fi suportat si flash, cu o grimasa. Dar, dat fiind greutatea lui Apple, s-au gindit pe dos, sa transforme lumea si internetul prin desfiintarea flash. E interesant de vazut cine o sa cistige, deja youtube s-a convertit si nu-i putem banui de prietenii cu apple. Flash ar fi murit de la sine, cu sau fara apple, dar mult mai incet.

Lupta asta arata insa genul de om care a fost SJ. El nu a declarat razboi flashului cind era o companie mare ci chiar cind era una medie. Nu a fost un oprtunist ci si-a luat mereu riscurile si si-a urmarit ideile pina la capat. N-a vrut USB. N-a vrut flash. N-a vrut baterie usor de inlcuit. Si-a urmat mere ideile pina in pinzele albe si cu orice risc.
Diesel
Dupa inca o vizita la Media Galaxy (ii laud pentru ca e singurul magazin din Constanta unde imi place cum sunt expuse tabletele) mi-am dat seama ca tabletele de 7" sunt cam neserioase si par niste telefoane foarte mari. M-am jucat pentru prima data cu un Blackberry Playbook si n-a fost foarte rau, insa nu se compara cu Android. In rest m-am speriat de preturi, fara 2100ron nu poti sa cumperi nici o tableta, in timp ce pe culoarul alaturat am gasit un laptop Samsung cu o carcasa fix pe gustul meu si procesor i3 Sandy Bridge la 1800-1900ron.

In alta ordine de idei, Samsung anunta oficial ICS pentru SGS2 http://global.samsungtomorrow.com/?p=12233
AlexTM
QUOTE (Diesel @ Mar 13 2012, 04:18 PM) *
mi-am dat seama ca tabletele de 7" sunt cam neserioase si par niste telefoane foarte mari. M-am jucat pentru prima data cu un Blackberry Playbook si n-a fost foarte rau, insa nu se compara cu Android. In rest m-am speriat de preturi, fara 2100ron nu poti sa cumperi nici o tableta//global.samsungtomorrow.com/?p=12233[/url]


Tableta pe care am cumparat-o acum 2 saptamani, 1400 lei:
http://www.emag.ro/tablete/tableta-blackbe...y_PlayBook_32GB

Mi-a placut ... in putinul timp in care am putut sa o folosesc. Acum e inapoi la ei, in service smile.gif
Dar astept cu nerabdare sa se intoarca.
former_ozz
Playbookul se da la 200$. RIM a trecut prin niste faze de marketing ridicole, nu poate sa scape de dracie si a vrut sa dea toate modele cu acelasi pret (ridicol), dupa aia s-a sucit, ma rog, numai ei stiu. Acum se da in intervalul 200-300$
depinzind de model. Aia de 32G e 250$.

1400? Cit mai e dolarul?
AlexTM
pe la 3.3. Stiu ca face o gramada de dolari, asta e Europa....
Am luat-o pentru ca aveam un voucher de 400 lei pe care trebuia sa-l folosesc si se termina timpul. Chiar si asa am ajuns la un pret mai mare decat la Best Buy, dar nu cu mult.

A inceput sa scada pretul si in Europa (alta decat Romania); au ajuns pe la 250-300 EU.

solmar
Intrebare pentru profesionisti. Pe care sa-l iau dintre Orange Stockholm si San Francisco? Alegerea e strict intre cele doua modele si chiar n-am idee care merita si care nu.
Comparatia e aici!
AlexTM
San Francisco. Te duci pana jos la comparatie si vezi ca lista de la el o depaseste ca lungime pe cealalta.

(glumeam. totusi San Francisco pentru ecran AMOLED capacitiv)
getodac
solmar, Orange nu mai are in oferta Boston? La un moment dat am vrut sa achizitionez un abonament orange pentru sotie si dintre toate smartphonurile lowcost (sub 200 lei) Boston a iesit de departe castigator.
HalbaSus
Daca ma intrebi pe mine nici unul, bine, banuiesc ca e un telefon pt angajati si probabil il primesti foarte ieftin (gratuit probabil) insa smartphone-urile entry level in general sunt niste mizerii care dau androidului o reputatie proasta.
Acum intrebarea e ce abonament de date te obliga sa faci... gandeste-te ca un abonament de date de 10 euro pe 2 ani = 240 euro... ori chiar daca iti dau telefoanele gratuit deja iti cam trag teapa. Daca oricum faci abonament de date si oricum vei plati banii astia atunci mai bine un Optimus Black care e vreo 60 de euro la abonament daca nu ma insel insa e incomparabil mai bun decat astea 2.
Strict intre cele doua as merge pe San Francisco dar ar trebui sa imi dea ei bani sa iau telefonul, c'mon are android 2.1 pentru numele lui Dzeu...
Diesel
Cred ca vrea sa lichideze punctele de fidelizare smile.gif

Stockholm nu merita nici gratis.
San Francisco depinde de pret.

Apropos, comparatia asta: asta e mai usor de urmarit.
Cu un pic de efort merge ICS pe San Francisco biggrin.gif
AlexTM
Cine le face?
solmar
Well, LG O B nu mai exista. Alte optiuni pentru Orange puteti sa-mi sugerati daca Frisco si Stockholm sunt jafuri?
HalbaSus
La Orange nu cunosc foarte bine oferta si aia de pe net ori e incompleta ori au doar telefoane naspa. Din ce am gasit eu LG Optimus Net si Samsung Galaxy Ace par decente (mult mai decente decat alea cu nume de oras) dar nu stiu daca le-as lua (serios, vodafone are oferte mult mai bune, nu ca vreau sa le fac reclama... sau poate nu stiu eu sa caut pe site-ul orange).
Ideea la smartphone-urile luate cu abonament de date este ca la telefoanele ieftine te fura grav operatorul. La telefoane scumpe (gen Galaxy S2, Galaxy Nexus, Iphone 4S) iesi mult mai bine daca le cumperi la abonament (chiar si calculand pretul abonamentului in pretul telefonului iesi la acelasi pret ca si telefonul "la liber", deci practic abonamentul de date pe 2 ani e dat "gratuit") insa la smartphone-urile "entry level" teapa e deobicei mare. Un telefon care valoreaza 100 euro e vandut cu 50 de euro dar vine "la pachet" cu un abonament de date de 240 de euro pe 2 ani... deci in loc sa dai ca tot omul 100 de euro + un abonament de 100-120 de euro pe 2 ani ajungi sa dai 50 de euro + 240 de euro pe 2 ani (asta presupunand ca reziliezi abonamentul imediat ce ti-a expirat perioada contractuala, ceea ce in realitate nu prea se intampla). Deci cand analizezi costul unui telefon oferit la abonament trebuie sa analizezi pretul telefonului + abonamentul pe 2 ani... pentru ca daca nu iti place telefonul atunci nu prea ai ce sa faci timp de 2 ani... adica daca vrei alt smartphone trebuie sa il iei la pret intreg.
solmar
Halba,
abonamentul il am, telefonul lipseste, adica trebuie inlocuit. Pentru companii sunt alte tarife, mai ales cand treci de 20 de numere. In cateva cuvinte devin foarte ieftini de la un anumit nr de utilizatori/ani de vechime. Cand am trecut de la Vodafone la Orange practic abonamentul s-a injumatatit iar de atunci au mai tot lasat din pret si ne-au crescut numarul de minute. Iar Vodafone au inghitit in sec; i-am prins ca ne zuleau, avem niste tarife in contract iar ei ne taxau la alte tarife, mai mari. Au zis merci ca n-am facut tam-tam, ne-au platit si diferentele ... Acum vreau doar un tel decent (nu mai ma pricep) care sa tina macar un an - sa poti primi/transmite emailuri, sa faci o poza, sa intri pe net... Nu ma astept la performante olimpice pentru 50-100 eur.
HalbaSus
La noi a fost invers, s-a injumatatit factura dupa ce am trecut de la orange la vodafone. Desi atat la orange cat si la vodafone aveam abonamente "de grup" (peste 20 de numere).
Problema cu smartphone-urile in general nu e fiabilitatea, chiar si ultimele chinezarii au tendinta sa tina (macar aia 2 ani cat sunt in garantie), problema e ca un smartphone lent e moartea pasiunii mai ales daca esti un om ocupat care si foloseste telefonul ala pe post de... telefon... la fel e frustrant sa apesi pe ecran si ala sa se faca ca ploua, sau sa apese cu 2 cifre mai incolo... nu spun ca Stocholm si San Francisco sunt obligatoriu proaste, nu le-am butonat, doar ca in 90% din cazuri telefoanele entry level sunt proaste. Ca idee Stockholm are ecran de 2.8, e mult prea mic pentru a putea fi utilizat eficient prin frecarea sticlei (trebuie sa iti incapa degetul si sa mai si vezi ceva). San Francisco ar putea fi o solutie (are ecran de 3.2) dar vine cu android 2.1 (care era invechit si anul trecut pe vremea asta) in plus sunt sanse mari ca si ala sa fie implementat cu fundul (o chestie pe care am observat-o la telefoane si tablete entry level este ca nu se chinuiesc prea mult sa optimizeze sistemul de operare pe hardware, desi tocmai acolo ar fi nevoie de o optimizare buna).

Ce alte telefoane ti-au mai oferit cei de la orange in gama asta de preturi ?
solmar
Doar astea tip Orange, parca mai e unul care probabil e si mai prost - Vancouver. Am incercat sa scormonesc pe siteul lor dar merge greoi si mi-am bagat picioarele. Azi ii mai frec icrele sa vad ce alte oferte scoate.
solmar
Ar mai fi ca optiuni: LG Optimus Net, Motorola Defy Mini si Nokia Asha 302. Voi ce spuneti? Primele doua aici!
HalbaSus
LG Optimus Net.
solmar
Adjudecat!
HalbaSus
Saptamana trecuta aveam un pic de timp liber la dispozitie si am zis sa ma aventurez si eu la un ROM custom. Cum, depind destul de mult de telefon am inceput procesul cu fostul meu telefon Optimus One (se mai joaca fiica-mea uneori pe el, in rest sta mai mult degeaba). Culmea pentru Optimus One exista o baza foarte puternica de developeri (mult mai multe ROM-uri disponibile decat pentru Optimus 2X) printre altele un ROM bazat pe CM9 (ICS 4.0.3) beta4. Fiind vorba de o varianta beta ma asteptam sa fie un fel de colectie de bug-uri ambulanta, complet inutilizabila.

Spre marea mea surpriza nu a fost deloc asa... in afara de faptul ca nu functiona camera (problema cunoscuta) functiona impecabil... ma rog, consuma bateria cam tare dar nimic iesit din comun. Ahhh... si cu ocazia asta mi-am dat seama ca vreau muuult de tot ICS.

Din pacate pentru Optimus 2X ROM-urile bazate pe ICS sunt in stadii mult mai primitive de development (si nici CM 7.2 nu sta mai bine) si cum aveam nevoie de un ROM cat mai stabil am ales unul bazat pe ROM-ul standard (2.3.4) dar cu oaresce overclock (acum sunt la 1.1 Ghz fata de 1.0 stock si am ceva mai multi rami liberi decat inainte) cu cat mai multe chestii luate din ICS (inclusiv Chrome) peste ROM-ul asta am pus GO Launcher cu tema de ICS si (poate cel mai important) lock screen a la ICS care te duce de la ecranul de deblocare direct la camera foto, telefon, mesaje sau doar deblocheaza telefonul in functie de preferinte.

Ahh... si iata homescreenul actual (probabil nu va ramane asa, ca wallpaperul de ICS ma enerveaza si oricum nu rezist mult cu un home screen):



klm
CITAT(HalbaSus @ Mar 25 2012, 09:40 AM) *
consuma bateria cam tare

vezi sa nu fie de la:
CITAT(HalbaSus @ Mar 25 2012, 09:40 AM) *
homescreenul actual

Pune o imagine statica pentru ca wallpaper-urile live (alea dinamice) consuma bateria inutil.

CITAT(HalbaSus @ Mar 25 2012, 09:40 AM) *
cu ocazia asta mi-am dat seama ca vreau muuult de tot ICS.

De ce? smile.gif
HalbaSus
QUOTE (klm @ Mar 27 2012, 03:04 PM) *
QUOTE (HalbaSus @ Mar 25 2012, 09:40 AM) *
consuma bateria cam tare

vezi sa nu fie de la:
QUOTE (HalbaSus @ Mar 25 2012, 09:40 AM) *
homescreenul actual

Pune o imagine statica pentru ca wallpaper-urile live (alea dinamice) consuma bateria inutil.

Nu am live wallpaper (ala era wallpaperul standard care venea cu tema ICS, intre timp e altul)

QUOTE
QUOTE (HalbaSus @ Mar 25 2012, 09:40 AM) *
cu ocazia asta mi-am dat seama ca vreau muuult de tot ICS.

De ce? smile.gif

Din lista care mi-a placut: chrome, unlock destept si in primul rand task managerul ala super tare acum imi lipseste doar task managerul, insa ala imi lipseste mult. Stiu ca pare ciudat, dar desi am folosit doar vreo 2 zile ROM-ul cu ICS acum ma enerveaza ca atunci cand tin apasat pe home nu imi apare task managerul din ICS.

P.S1: ah sa pun si un benchmark:



(Stock scoate vreo 2100-2200)

P.S.2: Deci "Draw Something" e cel mai tare joc de la inventarea smartphone-urilor si tabletelor.
klm
CITAT(HalbaSus @ Mar 28 2012, 07:48 AM) *
P.S.2: Deci "Draw Something" e cel mai tare joc de la inventarea smartphone-urilor si tabletelor.

Oh, da smile.gif!!!
Ala da joc nu ca imbecilitatea de angry birds.
klm
Se pricepe sau nu?

Click to view attachment
HalbaSus
QUOTE (klm @ Mar 29 2012, 09:58 AM) *
Se pricepe sau nu?

Click to view attachment

Am intrat pe pagina lor de facebook si am ramas tampit de ce chestii deseneaza unii... oricum acest joc a distrus atat autonomia bateriei, cat si eficienta mea ca persoana... acum incerc sa il joc doar cateva reprize pe zi...
Diesel
Eu am inceput sa ma plictisesc. Se cam repeta cuvintele si n-am inspiratie sa desenez de fiecare data. In plus m-am cam saturat de incompetenti care nu au auzit de tumblr sau world of warcraft.
HalbaSus
Prezint o poza cu 2 galaxy S2-uri cu instrumentul oficial de masurat lungimea jetului (vorbesc evident de quantum standard).
Cel alb are ICS, cel negru e pe gingerbread... cu toate astea diferenta e prea mare (cel alb scotea un scor de aproximativ 3500 inainte de upgrade)... am repetat testele de mai multe ori, cu telefoanele resetate, etc... variatii minore si diferenta se pastreaza... O alta chestie e ca cel alb e luat de vodafone cel negru de orange... e posibil ca crapwareul pus de orange sa fie mai nasol decat crapwareul pus de vodafone si sa consume resursele procesorului intr-o masura mai mare...


Sau Samsung e rasist ??? ninja.gif
drabisan
QUOTE (HalbaSus @ May 1 2012, 05:11 PM) *
Sau Samsung e rasist ??? ninja.gif


Dar a vazut cineva vreodata vreun alb mai rapid decit un negru? biggrin.gif

Eu incep sa ma pregatesc intensiv pe margine pentru Motorola cu baterie de 3300!
De ani de zile imi e dor de o baterie calumea! Vreau sa citesc mailuri si un pic de citit de ziare pe drumul spre servici si cu toate astea sa nu ramin fara curent in fiecare zi! 2 zile daca o tine bateria astora si m-as declara fericit! (daca le da si Google un ICS bun deja ar fi prea frumos!)
klm
Produsele Samsung au gasit o portita prin care exagereaza performantele in teste; uite-te la valoarea I/O si compar-o cu cea scoasa de alte marci in aceleasi teste.
HalbaSus
Dar ambele sunt produse Samsung... acelasi model chiar... e adevarat ca ala alb are ICS iar ala negru e inca pe gingerbread, insa chiar si inainte de update cel alb scotea lejer 3500.
P.S: De curiozitate m-am uitat la LG-ul meu, valoarea I/O e 5663... adica mai mare decat la samsungul negru si mai mica decat la samsungul alb smile.gif Poate daca aveam si eu Optimus 2X alb...
James Kilowatt
Domnilor, caut si eu un sfat pentru un smartphone nou. Chinezaria veche a luat o tranta cam de la 1m pe ciment si s-a damblagit (nu mai merge wifi-ul, bt-ul, GPS-ul si nici camera foto).

As vrea tot un dual sim, in jur de 4.3", cu un android cat mai nou, si daca se poate cu wifi n si macar vreo 2G de memorie interna. In rest nu conteaza foarte tare configuratia si nici puterea de calcul ca in afara de Torque si Igo nu rulez nimic foarte complicat pe el. Si sa nu fie nici foarte scump.

Ceva sugestii?
HalbaSus
Specialisti in dual-sim-uri sunt chinejii. Partea proasta la chinezarii e softul (care e deobicei e neoptimizat si "las ca merge si-asa" si fara update-uri) - ok, nu doar chinezii fac asta, doar ca la ei aceste probleme sunt mai grave... si ce e mai rau, e ca in timp ce pentru un telefon "mainstream" exista o comunitate de developeri care fac ROM-uri destul de reusite, pentru chinezarii nu prea exista. Da un ochi aici sunt doar vreo 4-5 chinezarii in lista, si alea nu sunt dual-sim.

Am mai dat o cautare pe goagal si dintre telefoanele serioase am gasit varianta dual sim pe motorola milestone si [holly fucking shit nu stiam ca exista] cam toata gama Samsung Galaxy inclusiv "Samsung Galaxy S2 duos " (par facute pentru piata din India, dar probabil ca il poti gasi si prin europa/ebay). Samsung Galaxy S2 este un telefon extrem de capabil, are unul din cele mai frumoase ecrane din industrie (SAMOLED), are un GPU criminal (mali-400) si suport soft bunicel (mai ales datorita apropierii de google). Are deja update la android 4.0, deci ar fi o optiune interesanta avand in vedere ca are tot ce vrei tu.
James Kilowatt
Daca se poate, ar fi bun ceva brand... nu ca as avea ceva impotriva chinejilor, insa am observat ca la brandurile mai raspandite gasesc usor baterii aftermarket inclusiv de capacitati mai mari (eventual impreunca cu capac din ala umflat) care prind bine in unele situatii.
Eu ma plimb relativ des si atunci prinde bine sa aiba o baterie care sa reziste 6-7-8 ore de frecat (aka cam cat pierzi timpul pe ruta taxi-aeroport-zbor-taxi). Si tot atunci folosesc pe bune si dual-simul, fie bag al doilea sim primit de la servici, fie daca sunt in vacanta bag o cartela preplatita locala).

O sa bag un ochi dupa Samsungul ala.

Cand mi-am luat chinezaria am vazut ca si Lenovo scosesera ceva similar.... iar eu unul nici nu stiam ca astia fac smartphoane... Sunt ceva de capul lor?

In privinta SO-ului nu-s foarte pretentios, daca e de la 2.3 in sus e ok. Pana acum n-am avut probleme cu aplicatii care sa nu-mi mearga, si nici nu ma omor dupa interfete foarte sofisticate.

Apropo, trebuie sa vad daca pe rabla de tableta pe care o am acasa ruleaza torque... ca altfel daca nu iau repede alt smartphone nu stiu daca o sa am cu ce sa fac logul cand o sa fac testul ala cu Kingdrago. As putea incerca cu scanmaster pe PC, insa e mai comod cu torque.
HalbaSus
Si eu aud prima data ca lenovo face si smartphone-uri... deci la capitolul raspandire si popularitate cred ca sunt la egalitate cu chinejii.
In principiu ar trebui sa mearga torque fara probleme si pe tableta.
adrian_r5
QUOTE (HalbaSus @ May 6 2012, 06:16 PM) *
cam toata gama Samsung Galaxy inclusiv "Samsung Galaxy S2 duos " (par facute pentru piata din India, dar probabil ca il poti gasi si prin europa/ebay)

Au si o varianta mai ieftina - Samsung Dual SIM S6102 Galaxy Y Duos

QUOTE (James Kilowatt @ May 6 2012, 09:50 PM) *
iar eu unul nici nu stiam ca astia fac smartphoane...

Mai sint si altii cam din aceeasi bransa care fac "smartphoane" ... un exemplu fiind Gigabyte ... asta fiind chiar ieftin de tot (desigur e si modest ca performante si are ecran rezistiv).
James Kilowatt
Samsung 6102 ala e singurul dual sim pe care l-am gasit la astia, insa are ecran minuscul....
In rest, doar chineji
HalbaSus
In alta ordine de idei saptamana asta voi face alegerea intre Samsung Galaxy S2 si Samsung Galaxy Nexus. Alegerea e oarecum usurata de faptul ca pana la sfarsitul saptamanii ambele telefoane sunt la mine (si ambele vor ramane in familie).

Ambele telefoane au procesoare dual core de 1.2 Ghz si ambele au GPU-uri capabile (Mali 400 si Power VR), ambele au ecrane SAMOLED, dar Nexusul are rezolutie mai mare si ecran mai mare... chestiile astea cred ca se pot deduce usor dintr-o comparatie pe gsmarena. Tot la capitolul asemanari ambele telefoane au Sandvis de Inghetata (cu mentiunea ca multumita circuitului programator - producator - operator - utilizator (care seamana putin cu cel al humancentipedului) SGS 2 are android 4.0.3 in timp ce Nexusul (puuuure goooogle) are android 4.0.2 teehee.gif Evident asta e vina operatorului si a nu a google-ului sau a samsungului.

Asta a e teoria... acum practica:

Conform instrumentului de masurare a lungimii puț... eerrr... puterii telefonului (Quadrant) Nexusul e la furat rau... si-o ia grav si fara drept de apel... desi are acelasi procesor SGS2 scoate un rezultat DUBLU fata de Nexus (4000 vs 2000). Si nu e o intamplare, sau un device stricat... cam astea sunt scorurile ce le obtin cele doua telefoane. Ce-i drept benchmarkurile nu sunt extrem de relevante in viata reala insa totusi... chiar asa... pana si LG O2X-ul meu care a aparut in cuaternal scoate 2200 puncte stock, iar cu ROM custom si putin overclock scoate lejer 2600 (fara sa stresez procesorul sau sa il fac instabil).

Trecand peste benchmarkuri Nexusul se misca bine (acum downloadez Backstab, si asphalt HD ca sa il testez si in niste jocuri, dar in activitati normale e foarte fluid (bine, si LG Optimus 2X se misca fluid, doar daca il fortai in multitasking observai mici lag-uri (si aici cred ca ramii, mai exact lipsa lor, erau responsabili)). Deci momentan nu o sa il elimin din lista.

Ecranul... well... eu sunt pe principiul bigger is better si in principiu ecranul de 4.65 al nexusului e mai mare siiii are mai multi pixeli... si asta chiar se vede... dar trebuie sa fii atent... in primul rand diferenta de marime nu e chiar asa sesizabila deoarece o parte din ecranul nexusului e folosit pentru afisarea butoanelor (da, ele dispar in timpul filmelor sau al unor jocuri, dar in 90% din timp ele sunt prezente) iar in al doilea rand pentru ca ambele ecrane arata foarte bine. Pun aici o poza cu ambele telefoane cu aceeasi pagina, pentru a vedea diferenta de marime si de rezolutie (ignorati faptul ca ecranul SGS2-ului pare mai sharp, e de la focusul aparatului, in realitate ambele arata identic ca si calitate).



Dupa cum se vede marimea mai mare si rezolutia ceva mai mare ajuta... dar nu e ca si cum ar fi o revelatie care sa te dea jos de pe weceu.

Ergonomie si design... well... aici din nou sunt destul de egale. Ambele sunt din plastic, dar ambele imi plac, au un plastic cinstit cu o suprafata mai aderenta pe spate... sunt OK. SGS2-ul e mai subtire, mai usor si oarecum mai elegant, Nexusul e mai mare mai rotunjit (design mai comun, poate chiar mai "muncitoresc"), mai greu insa mie imi place mai mult cum se simte in mana (SGS2-ul tot timpul mi-a dat senzatia de "prea usor"). Ca latime telefoanele sunt aproape identice, deci marimea suplimentara a nexusului nu afecteaza ergonomia (pentru ca tii telefonul pe latime, nu pe lungime).
Cu toate astea modul de amplasare al butoanelor (si faptul ca are buton fizic) imi place mai mult la SGS2, dar poate e o chestiune de obisnuinta, oricum lipsa butonului fizic imi creeaza o senzatie de nesiguranta.

Impresiile generale pana acum sunt:
- Nexusul imi place mai mult per total insa rezultatele penibile din quadrant si lipsa butoanelor fizice ma streseaza...
- SGS 2 e un telefon excelent, are un ecran excelent (dar mai mic decat al nexusului), arata foarte bine, scoate un scor naucitor in quadrant insa update-urile le voi primi cand va dori samsungul (ok, si vodafone-ul... ca in prezent situatie e un pic pe dos).

Maine poate fac si un shootout cu camerele foto... si poate mai aveti voi idei de teste sau curiozitati.







adrian_r5
QUOTE (James Kilowatt @ May 7 2012, 08:40 PM) *
Samsung 6102 ala e singurul dual sim pe care l-am gasit la astia, insa are ecran minuscul....

Daca de 3.14" zici ca e "ecran minuscul" sint curios ce zici de Samsungu' asta cu ecran de 2.6" wink.gif
In urma cu vreo 2 saptamini a trebuit sa configurez E-mail-ul (IMAP / SMTP) pe un Samsung Galaxy Note GT-N7000 cu ecran de 5.3" (800 x 1280 pixels) ... mai degraba l-as considera tableta cu telefon la cit e de mare ...
Diesel
Ala e ok pentru ca are tastatura fizica si nu trebuie sa iti belesti degetele pe ecran. Ecranele astea trebuie sa indeplineasca doua conditii, rezolutie minima 320x480 si marime dupa gust, cat sa nu te ia nervii daca vrei sa apesi pe ceva si nimeresti alaturi. Eu am degete de pianist si ma descurc in 3.2" si 320x480 dar sunt destule ocazii cand as vrea mai mult.

Halba, iti mai fac inca odata observatia ca software-ul de pe telefon nu este dependent de operator. Nu pentru tine. Mai ales pentru Galaxy Nexus sunt puse la dispozitii imagini oficiale cu 4.0.4. Caut daca e nevoie.

Din pacate nu pot exprima o opinie pentru ca n-am pus mana decat pe SGS2 cu 2.3 pentru putin timp. Cred ca in 2-3 zile vei observa ca atunci cand vrei sa faci ceva cu telefonul vei intinde mana spre unul din ele, cam acelasi de fiecare data. Atunci vei sti care va fi alegerea.

Intre timp, vezi ca vine SGS3 iar HTC One X pentru AT&T are Snapdragon 4 in loc de Tegra 3 si e un pic diferit in rezultate. Bine... cu HTC-ul am gasit o discutie interesanta aici comentariile sunt foarte interesante.

James, vrei dual-sim ca sa acomodezi abonamentul personal si cel de munca sau in ce scop? Eu am folosit cam 2 luni un dual-sim cu Android care m-a umplut de nervi.
adrian_r5
QUOTE (Diesel @ May 8 2012, 12:49 PM) *
un dual-sim cu Android care m-a umplut de nervi.

de ce ? ... de care era ?
Diesel
Am avut asta: http://www.ivio.com/mobile.php?ponsel=DE38
Singura chestie la care era mai bun decat HTC Legend era semnalul wi-fi si avea undeva o bifa unde dadea prioritate absoluta apelurilor fata de legatura de date.
In rest softul era plin de bube si simplu fapt ca am instalat cam aceleasi aplicatii pe care le aveam pe Legend la vremea respectiva l-au facut inutilizabil. La accounts&sync puteai doar sa adaugi conturi, nu puteai sa stergi. Kernelul avea guvernatorul procesorului (chestia aia care dicteaza la ce frecventa sa stea) reglat pentru autonomia maxima a bateriei si desi la benchmark-uri iesea decent, era praf la interactivitate. Culmea, cel mai rau se misca printre contacte si registrul de apeluri. N-am gasit nici un ghid de rootare sau de schimbat softul.
drabisan
QUOTE (HalbaSus @ May 7 2012, 09:17 PM) *
Conform instrumentului de masurare a lungimii puț... eerrr... puterii telefonului (Quadrant) Nexusul e la furat rau... si-o ia grav si fara drept de apel... desi are acelasi procesor SGS2 scoate un rezultat DUBLU fata de Nexus (4000 vs 2000). Si nu e o intamplare, sau un device stricat... cam astea sunt scorurile ce le obtin cele doua telefoane. Ce-i drept benchmarkurile nu sunt extrem de relevante in viata reala insa totusi... chiar asa... pana si LG O2X-ul meu care a aparut in cuaternal scoate 2200 puncte stock, iar cu ROM custom si putin overclock scoate lejer 2600 (fara sa stresez procesorul sau sa il fac instabil).


Scorurile Galaxy Nexus-ului sint ceva de "vis". Practic orice telefon e mai bun la scoruri. Totusi jucaria se misca absolut bine la orice ii ceri.
Eu il am la 4.0.4 si ceva, dar are un canal special si nu astept niciodata dupa Samsung sau Vodafone sau aiurea.

Ce ma enerveaza e ca nu exista iGo pentru rezolutia aia. Nu vreau sa-l fac pulbere ca asa ar exista o varianta sa am iGo full screen...

Dar cam atit.

S2...nu zic...e un telefon de foarte mare succes. Dar mie mi se pare mai rapida si mai sanatosa combinatia lui Galaxy Nexus.

Si si-a luat si o trinta de la peste 1m pe parchet. Fara urmari...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.