Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mobil / PDA / GPS -- Pareri
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Multimedia & IT- Electronice
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36
former_ozz
A, si motorola nu mai e a lui google. Au dat-o pe mai nimica.
James Kilowatt
Mi se pare putin cam neinspirat articolul ala. Cica samsung tocmai si-au dat seama ca ecranele foarte mari au avut vanzari sub asteptari si se gandesc sa le reduca.
In timp ce apple se zvoneste ca vor sa le mareasca (a scris printr-un ziar americanesc) smile.gif Si uite asa revenim incet incet la uniforme...
former_ozz
Pai e clar ca dimensiunea optima e undeva intre 4.5 si 5, depinzind de cit mult telefon ai jurul ecranului.
Acum de fapt cu dimensiunea minima nu sint asa sigur. Iphonul nu pare mic pina nu le vezi p-alealalte smile.gif.
Ia uite halba smile.gif
http://www.businessinsider.com/how-to-use-...hone-app-2014-1

Dar evident e complicat ca nu apare ca keyboard normal.

QUOTE
Mi se pare putin cam neinspirat articolul ala.


Pai oricne poate sa puna Note pe primul loc e cel putin incompatibil cu modul normal de gindire.
Ca sa nu mai spun ca topul pare facut din ce a citit prin reviste.
former_ozz
Update:
Unu (prieten?) mi-a dat googlefonu ala de la inceput facut de htc in 2010 - neutilizat, ca toti oameni pe care ii stiu are iphone (cu execeptia unui convertit de 2 luni).
Inca nu stiu daca sa-l activez sau sa-l zvirl.
HalbaSus
Eu zic sa-l pastrezi in starea asta (nefolosit) si sa-l scoti pe ebay peste vreo 10 ani. La fel as spune si despre za original iphone.
klm
Va dati seama ca, pana la urma, am trecut de partea intunecata a fortei.
HalbaSus
ti-ai luat telefon cu Symbian ?
klm
Am și de acela, l-am dotat cu numărul de servici.
Halbă, încă nu încep să scriu toate aspectele negative pe care le-am observat la iOS; le las să se mai decanteze smile.gif.
Mircea104901
QUOTE (klm @ Mar 10 2014, 01:47 PM) *
Halbă, încă nu încep să scriu toate aspectele negative pe care le-am observat la iOS; le las să se mai decanteze smile.gif.


Finally!
Asteptam cu nerabdare un review biggrin.gif ninja.gif
former_ozz
Ia uite-l ce da din coada smile.gif
mircanu
The force is strong with me now.
Am trecut de la Nokia e63 la iPhone 5s. Asta da upgrade.
klm
Impresii despre 5s.
Incep cu cea mai superficiala: arata bine, da bine rau (am varianta gri).
Face chestiile pe care trebuie sa le faca fara sa comenteze; nu doar asta: zboara printre aplicatii (inclusiv printre cele care ruleaza/sunt amortite in spate).
Sistemul de deblocare este genial (singurele situatii in care nu recunoaste amprentele sunt cele in care asezi degetul cu o parte pe care nu a invatat-o si atunci cand ai ceva pe el (a recunoscut amprenta inclusiv pe degetul incretit de la apa).
Face poze faine, filmeaza fain (cred ca pentru cele de 120 fps - alea care pot fi redate in reluare pe telefon - dar si pentru restul exista instrumente de editare pe care nu le stiu si nu le folosesc eu; apropo, odata cu introducerea functionalitatii de salvare automata a fotografiilor in OneDrive - fostul Sky in care eu am 25+3 GB - pentru mine GDrive si G+ au devenit inutile).
Bateria tine tot o zi (si se incarca lightning fast).
Facetime: video consuma cam 6 MB/min, audio 0.5 MB/min; iMessage nu mi-a mers - voi testa cand voi gasi timp liber.
Aplicatiile arata si se comporta de cateva ori mai bine decat pe Android.
Mail: am redirectionat toate mailurile din gmail in icloud -> push; am lasat gmail pentru notificarile din conturile de pe net (cum e si cel de pe masini) iar pentru restul situatiilor folosesc mai mult Exchange, mai putin iCloud.
Do not disturb/find my ip: cine n-are sa-si cumpere.
Despre functiile uzuale - voce, text, internet - nu voi vorbi pentru ca merg.

Neplaceri.
In privinta incarcatorului m-am intors cu cu 3 ani in urma (cablu mUSB gasesti peste tot, lightning nu prea), drept urmare am cumparat 2.
Preturile; as fi putut lua o mufa pe care sa o bag in cea mUSB insa m-ar fi costat cat cablul (~80 lei) si am auzit ca nu stiu ce functionalitati sunt suprimate in timpul folosirii unei astfel de solutii; aplicatiile: costa, si nu putin (desi, daca ar fi sa cumpar chestii, as iesi mai ieftin decat daca le-as fi cumparat pe Android).
Inconsistenta in aplicatii; zicea cineva de faptul ca butoanele sunt situate in functie de cum a vrut dezvoltatorul - in cazul celor optimizate pentru iOS 7 lucrurile s-au clairificat; problema e ca, uneori, mai apar tastatura veche sau vechile butoane.
Tastatura; HTC permite "calibrarea" tastaturii dupa dejtele frecatorului de ecran - Apple nu; nu vad un dictionar personal si nu il simt (desi sunt sigur ca are ceva in acest sens) - se invata cu utilizatorul dar in limitele cuvintelor existente deja; nu are in primul ecran caracetrele uzuale precum virgula sau cratima.
Dialerul: nu inteleg de ce ar ignora cineva sistemul HTC (adica "gheorghe" sa apara cand te apuci sa apesi 4436...); sigur ca exista aplicatie pentru asta dar ar fi putut fi o optiune standard; sigur ca poti trage de ecran si il poti cauta pe gheorghe, folosind o tastatura standard, insa in masina e mai usoara/rapida/sigura modalitatea de care vorbeam.
Tonuri de apel (adica media): iTunes all the way - da fac; nici macar prin cloud nu pot transfera pe telefon continutul media; il pot reda (mai putin muzica din Drive), il pot transfera in alte aplicatii, il pot modifica dar nu-l pot salva pe telefon.
Meniu de optiuni cand tii apasat pe contact/mesaj/obiect continut; Safari stie, nu inteleg de ce nu l-au pus in restul iOS.
Data usage: pe Android foloseam 3G Watchdog care imi oprea conexiunea: zilnic cand depaseam un procent peste capacitatea alocata zilei, lunar cand atingeam cota lunara; pe iPhone nu exista decat notificari; cel mai probaibil voi trece pe Cosmote (adica T-Mobile in viitor) cu un abonament nelimitat de date pentru ca nu vreau sa am grija consumului luna de luna.
Aplicatiile au Documents & Data care nu stiu ce contine, nu se poate sterge si ocupa spatiu in cloud.
Linkurile din mail se deschid toate in browser, inclusiv cele spre Facebook.
Sistemul de notificari: n-are led down.gif (are posibilitatea sa straluceasca flash-ul dar nu ramane vizibil dupa ce se termina notificarea) deci nu stii daca ai ceva pe el decat activand telefonul (pe lock screen, de exemplu, apar mesajele dar nu apar mailurile).
Trebuie sa intri in setari ca sa inchizi datele.
Open with.

Per ansamblu, cred ca multe din neplacerile mele sunt generate de faptul ca Apple face lucrurile altfel decat Google.
In acest moment, ambele platforme permit sa faci acelasi lucruri; plusurile pe care le vad la iOS sunt legate de fluiditate (nu, nici Nexus nu se misca la fel de bine), siguranta si securitatea datelor.
mircanu
Zici bine klm.
Un lucru de care ma temeam era durata scurta a bateriei. Pe mine nu ma tine o zi ca-l folosesc intens. Insa se incarca f repede, o ora si e iar la 100%.
Imi place faptul ca-l deblochezi cu degetu, ca e enervant sa bagi codul mereu.
Designul e misto si pare lucru de calitate. Diferit de galaxyul nevestei care e mai "plasticios".
former_ozz
Si eu am luat 5s. Doua nu unul smile.gif.
E 120$ bucata. Ma rog, restul pina pe la 600 (sau 550 cit e acum cu dscounturi) e bagat in plan ... da, din fericire de ceva timp au aparut si-n america planurile cu bring your device (sau cele in care abonamentul e X iar daca vrei telefon e X+delta, unde delta depinde de telefon), multumita TMobile care a inceput un razboi al preturilor.

La mine telefonul a fost secundar, m-am uitat strict la pret/acoperire. Eu traiesc intre niste dealuri si nevasta-mea lucreaza intr-o vale, si mergem des la munte/schi etc asa ca pentru mine asta e important. Desi eram inclinat serios spre Nexus 5, asta a iesit combinatia cistigatoare. Cum nu-s power user si nici nu intentionez sa fiu diferentele intre telefoanele astea pentru mine sint vax albina, in schimb marimea in buzunar a iphoneului si calitatea pozelor/filmelor il fac cistigator.
former_ozz
Apropo de culoare: si eu tot ala argintiu il am. Sincer, mi-e cam rusine sa-l scot din buzunar smile.gif. Nici nu m-as fi gindit la culori d-astea dar sint 2 factori aici: prostul de mine habar n-avea cum arata (n-am stiut ca fata e alba, n-am vazut la nimeni asa ceva, chestiile astea le cumpara numai chinezoiacele aici) si procesul cumpararii afost putin neplacut... Primul magazin avea numai unul, al doilea zero, al treilea unul, si al patrulea avea 2, unui bronziu cum vroia nevasta-mea si cel argintiu care mi-a ramas mie smile.gif.
klm
CITAT(former_ozz @ Mar 17 2014, 07:46 PM) *
Sincer, mi-e cam rusine sa-l scot din buzunar smile.gif.

Si eu caut o husa (in afara celei Apple care costa 40 euro); nu neaparat pentru a proteja telefonul ci pentru a nu-l arata tuturor pentru ca romanii fac niste legaturi ciudate cand vine vorba de produsele Apple...

Ah, inca o neplacere: nu se leaga la bluetooth in masina.
former_ozz
La mine dintele albastru se leaga fara probleme la masina.
De husa mi-am luat spigen 10582, 15-20$. Sint mai multe culori. As fi preferat ceva mult mai minimalist, sau 0, dar mai devreme sau mai tirziu il dau pe jos. Asta e un compromis ok intre cit de mare si urita e si cit de bine protejeaza. N-arata foarte bine dar arata mai bine ca majoritatea.
Chiar nu inteleg ce aveti cu telefonul asta... se misca foarte bine, si isi face treaba foarte bine. treaba insemna 3 lucruri mari si late: email/text, harti, web. La cer se adauaga telefonia si ceva aplicatii.
Sistemul d eoperare la telefon e, sau ar trebui sa fie, o abstractie, ceva complet invizibil. Ultimul lucru pe care vreau sa-l vad e un folder sau o feresatra de terminal pe un telefon.

former_ozz
A, si treaba asta cu amprenta e pur si simplu geniala...
former_ozz
Citeam un articol care mi-a adus aminte de fanboys smile.gif
Cica S5 are un bill of materials de 207$. OS-ul e de la google deci in mare gratis. Telefonul se vinde cu 660$ fara contract. Astia par a fi mult mai scumpi ca iphone care are un BOM ceva mai mare plus isi face singur softul care mai e si ala niste maruntis.
klm
Un produs costa exact cat este dispus cumparatorul sa plateasca pentru el.
Eu am mai spus de ce iPhone - cumparat din magazinele Apple, nu de la operatori - e mai convenabil ca pret decat aproape orice alt telefon de top al concurentei (cu exceptii notabile precum Nexus).

Altceva ma nedumereste pe mine: am instalat suita Office Apple care ocupa... 1.2 GB; in conditiile in care MS Office 2003 de pe PC ocupa 650 MB.
former_ozz
QUOTE
Un produs costa exact cat este dispus cumparatorul sa plateasca pentru el.


Evident, dar cumva unul din argumentele de baza la fanboys (citeva pagini in spate) era ca vezi doamne iphone e scump si apple face prea multi bani de pe urma lui. Cind de fapt e la acelasi pret cu S5 si apple face ceva mai putini bani decit *ar putea* sa faca samsung.
James Kilowatt
Pai mult timp apple a facut profituri semnificativ mai mari decat oricare de pe piata din androizi (inclusiv Samsung) desi vindea semnificativ mai putine deviceuri. Poate treaba asta n-o mai fi valabila acum, insa o fi fost valabila acum cateva pagini smile.gif

Cele 3 chestii mari si late le face foarte bine si o Nokia cu WP pe el, care costa de 5 ori mai putin; si care totusi ramane un exotism cumparat doar de babele care nu se pricep biggrin.gif Eu nu cred ca cineva da 899€ (atata e la mine 5s-ul cel mai scump) pentru text, mail, web si harti pe care le poti face la fel de bine cu o Nokia de 160€. Exista si alte criterii la mijloc.
former_ozz
Pai sigur ca a facut profituri, din cauza ca au un singur design nu 200 ca samsung. Din cauza asta au si multe tratamente si preturi preferentuiale (desi si samsung e suficinet de greu) dar si multe chletuieli diminuate. Doar nu o sa spunem acum ca apple e vinovat ca sint mai bine organizati.
Eu am fost tentat de Nokia 92*, dar pretul ala nu e real ci e subventionat de MS atit prin Nokia cit si prin carrier. Mai sint ieftine si motorolele de cind i-a vindut google, tot pe la putin peste 100$ fara contract.

QUOTE
Eu nu cred ca cineva da 899? (atata e la mine 5s-ul cel mai scump) pentru text, mail, web si harti pe care le poti face la fel de bine cu o Nokia de 160?. Exista si alte criterii la mijloc.


Eu pun pariu ca nu. Cel putin nu pentru 90%.
klm
Apple inca face cele mai mari profituri din piata dispozitivelor mobile.

In SUA nu cred sa se puna problema pretului atat timp cat absolut toate astea smechere costa 200 usd; altele sunt criteriile si, sa fiu american, as lua de la operatori cel mai scump telefon - conform pretului de pe piata a 2-a - l-as vinde si as cumpara ce-mi place sa folosesc; ori acum acesta este iPhone.

Voi ati vazut abonamentele mobile RDS?
Ma gandeam la Cosmote, am fost la ei insa voiau 17 eur pt nelimitat voce si 1 GB de date iar eu sunt dispus sa dau 10-12 eur pentru ce consum lunar; la RDS cu 10 eur poti cumpara 1500 min nat+int si 5 GB la 21 Mbps. Ma gandeam ca stau prost cu acoperirea, insa am aflat ieri ca au incheiat/urmeaza sa incheie un acord de roaming national cu Vodafone, ceea ce inseamna ca beneficiezi - pe voce - de acoperirea Vodafone.

Foarte interesant, pot verifica o luna ab de 7 eur (1 mie min + 4 GB) si, daca ma incadrez confortabil (ceea ce e simplu dat fiind faptul ca am si telefonul de firma de pe care sun doar in probleme de serviciu wink.gif) mai economisesc 3 eur.
klm
CITAT(klm @ Apr 11 2014, 10:56 AM) *
Voi ati vazut abonamentele mobile RDS?
Ma gandeam la Cosmote, am fost la ei insa voiau 17 eur pt nelimitat voce si 1 GB de date iar eu sunt dispus sa dau 10-12 eur pentru ce consum lunar; la RDS cu 10 eur poti cumpara 1500 min nat+int si 5 GB la 21 Mbps. Ma gandeam ca stau prost cu acoperirea, insa am aflat ieri ca au incheiat/urmeaza sa incheie un acord de roaming national cu Vodafone, ceea ce inseamna ca beneficiezi - pe voce - de acoperirea Vodafone.

Nelimitat fix si mobil, intern si international (in anumite retele), trafic nelimitat (viteza limitata dupa 5 Gb) cu 10, 7 sau 5 euro/luna (functie de alte servicii RDS active pe abonat/la adresa de domiciliu)...
Nebun sa fii sa refuzi asa ceva smile.gif!
James Kilowatt
Super tare! Vreau si eu asa oferta.
Abia astept sa dispara roamingul in Europa, ca or sa fie toti obligati sa isi alinieze preturile.
drabisan
QUOTE (James Kilowatt @ Apr 23 2014, 11:22 AM) *
Super tare! Vreau si eu asa oferta.
Abia astept sa dispara roamingul in Europa, ca or sa fie toti obligati sa isi alinieze preturile.


O daaaa!
Va fi destul de naspa pentru operatorii romani. Ca si asa au veniturile mici ca naiba fata de majoritatea tarilor europene. Cind vor disparea de tot tarifele de roaming...aproape ca imi e mila de ei...ma gindesc ce cu coada intre picioare se duc ei la intilnirile cu ailalti de pe afara... smile.gif
HalbaSus
Cand vor disparea tarifele de roaming atunci mi-e mila de operatorii din afara romaniei, ca orice om normal din europa va avea telefon de romania cu 5 euro pe luna...
former_ozz
Vai de fundul meu.
2 linii cu 2G date (in total, nu fiecare) si text/vorbit nelimitat (intern, evident) e vreo 120$ aici... sau 130. E drept, intra si subventia la telefon aici, dar oricum iese de vreo 10 ori minim mai scump oricum ai lua-o.
HalbaSus
Da, dar aveti masini si electronice ieftine.
Telefonia/interneții/cabluTV sunt probabil singurele domenii unde România stă bine.
James Kilowatt
Eu am si masini si electronice scumpe si interneti si ficsi si mobili scumpi si prosti.

La operatorul national dai vreo 50€/luna pentru 30mpbs, "nelimitat" in sensul ca au dreptul sa iti taie viteza daca li lor se pare ca ai trafic prea mare , iar la mobili daca vrei nelimitat (intr-o tara cat Moldova) esti tot pe la 50€/luna, si nu intra nicio subventie la telefon.
100mbps da un singur operator care insa nu acopera total nici macar capitala.

A, si cica un serviciu de spionaj britanic a spart reteaua operatorului national si a supravegheat toate comunicatiile abonatilor, la gramada, si cu OS si cu androizi. Sper ca de fapt au vizat doar comunitatea de spioni (se spune a doua din lume), si nu co-comunitatea de europeni cinstiti si aliati...
klm
CITAT(HalbaSus @ Apr 24 2014, 06:45 PM) *
Cand vor disparea tarifele de roaming atunci mi-e mila de operatorii din afara romaniei, ca orice om normal din europa va avea telefon de romania cu 5 euro pe luna...

Mi-e greu sa cred.
Romanii inca stau in reteaua care le da cel mai ieftin telefon (de aia a acaparat Orange - un rahat de retea pana nu de mult cand era vorba de calitate serviciilor - atata piata, de aia au migrat atatia la Cosmote) sau in care sunt cele mai multe contacte; va mai dura pana sa ne obisnuim cu faptul ca nu conteaza ce numar formezi.
Odata cu aceste oferte (de fapt cam odata cu oferta Cosmote de 15 eur), au cam aparut nelimitate la 15 eur peste tot; probabil ca in curand se va ajunge pe la 10 eur (Cosmote a scazut deja la 12,5) ceea ce va misca inca o data unul dintre motoarele capitalismului: concurenta.
Din cate inteleg eu, aceste abonamente costa 10 eur doar pentru ele insele (5 eur daca mai ai doua servicii la RDS) si ofera conditiile respective pe teritoriul Romaniei; dar sigur ca este dreptul fiecarui european sa cumpere de aici daca asta doreste smile.gif.
Un alt motiv pentru a cumpara Digi e faptul ca, daca serviciile oferite sunt de calitate (sau au un raport multumitor de pret/calitate), dai banii unei companii romanesti.
CITAT(former_ozz @ Apr 25 2014, 07:35 AM) *
Vai de fundul meu.
2 linii cu 2G date (in total, nu fiecare) si text/vorbit nelimitat (intern, evident) e vreo 120$ aici... sau 130. E drept, intra si subventia la telefon aici, dar oricum iese de vreo 10 ori minim mai scump oricum ai lua-o.

Pana la data la care s-au redus costurile de terminare a apelurilor in alte retele la 1 cent/min, Orange vindea nelimitatul voce/text si 3 Gb date cu 55 eur, Vodafone cu 59 eur/luna, iar pretul telefoanelor (iPhone cel putin) era dublu fata de SUA; atunci noi ne uitam cu invidie la faptul ca aveti nelimitat cu 40 dolari (parca)/50 dolari la Tmobile cu tot cu date.
La voi, bag eu de seama, internetul mobil face abonamentele asa de scumpe.
James Kilowatt
Tu in Romania beneficieri de o concurenta cat de cat reala.
La mine sunt practic doi operatori, dintre care doi are acoperire de rahat. Mai sunt altii care de fapt folosesc tot retelele alora doi De unde concurenta, "dinantru"? De asta sper sa vina cea din afara.

La netul fix ai un operator cu acoperire globala, si care detine majoritatea infrastructurii. Si care mai e si de stat pe deasupra, la mine accessul la internet e un fel de impozit suplimentar, in timp ce directorul are cel mai mare salariu din belgia.
Si mai ai unii mai mici, care insa si-au impartit intre ei zonele de influenta, nu se concureaza intre ei, oriunde ai de ales doar intre ala mare si unul (singur) dintre cei mici.
Si de multe ori astia mici inchiriaza infrastructura tot de la ala mare.
Asta e unul din motivele pentru care pachetele tel + net + tv la mine costa mai mult de dublu fata de Franta de exemplu, si merge la 1/3 din viteza. Eu tot astept cu interes sa treaca frontiera unul din operatorii francezi sau nemti si in Be...
klm
Am cumparat, cu imensa suma de 2 euro/luna, un abonament care imi ofera, pe langa nelimitat orice in retea, 200 min in alte retele (ro+ue*) si 3GB de date.
*nu exista o evidenta a retelelor.

Vocea e OK; viteza medie a datelor este 2-3 Mbps in casa, 6-7 pe afara.
Inca nu am iesit din localitate ca sa spun mai multe despre semnal, insa am activat mesageria vocala (pt care la Digi vad ca platesti 1,2 ecenti/minut) peste tot ca sa am o evidenta clara.
Daca va fi ok si din acest punct de vedere, vorbim de o optiune la un pret care merita luata in considerare tot mai mult.

Revin cu detalii.
NGZ
O sa schimb puțin subiectul. Am un GPS Mio 600 S. Am actualizat hartile acum 2 ani la reprezentanta Mio (aparatul încă era in perioada in care actualizarile se făceau gratuit). Acum am solicitat o noua actualizare a hărților la reprezentanta Mio (îmi este cam teama sa iau hărți piratate) si am aflat ca pentru modelul de GPS pe care il dețin nu se mai pot face actualizari. Mi s-a recomandat sa cumpăr un model nou care este echipat cu un soft "extraordinar" si, in plus, beneficiază de actualizarea hărților gratuit pe toată durata de viața a aparatului (nu sunt convins ca prin "durata de viața" cei de la Mio înțeleg același lucru ca mine).In vara asta as vrea sa fac un drum prin Europa si nu știu dacă trebuie sa-mi fac griji dacă merg cu actualul GPS cu hărți vechi de aproximativ 3 ani.
James Kilowatt
Daca e pe baza de windows mobile/CE, ia cu incredere harti piratate.... imprumutate
James Kilowatt
Samsung sucks.

La S4 mini al nevestei, de la Android 4.2.2 n-a mai vrut sa se updateze singur, desi exista ROM oficial nou (4.4.2). Kies e o gluma proasta in privinta asta.
Iar ca sa downloadezi ROM-ul de la Samsung, trebuie sa devii membru. Si daca alegi sa devii membru free, ti-l da cu o viteza sinistra (cam 200kBps). Dupa ce ca nu vrea sa faca singur update, te mai si sicaneaza...

Si motivul pentru care ma chinui cu upgrade-ul e pentru ca Google. mai precis, Google Services care ii halesc bateria in stand-by la ROM-ul actual. Utilizat normal, Google Service e de departe cel ma imare consumator, aproape dublu fata de urmatorul (si anume ecranul). am citit ca e o problema destul de frecventa, insa fara solutie (exista solutii in cazul in care unele servicii sunt frozen pe bune si iti descarca bateria intr-o ora, la mine nu e frozen, e doar neam prost, haleste ~40% de baterie intr-o noapte practic de unul singur).
E pacat ca restul telefonului nu e rau, nici nu se misca rau si are si un consum decent, niciun alt consumator nu e atat de prost.

Unii au facut un test si au dezactivat contul google de pe el (ca sa linisteasca serviciile) si i-au dublat practic autonomia de utilizare normala, sau chiar tripat in utilizare light. Dealtfel, timpul slab de standby care ii penalizeaza autonomia a fost remarcat si de mai multi care au testul de autonomie (gen gsmarena) si toti sperau sa se rezolve cu un update de ROM. Iar eu sper acelasi lucru biggrin.gif
klm
JK, oricine face prostia sa aleaga Samsung merita sa pateasca macar ca tine smile.gif.
Lasand gluma la o parte, ai incercat sa-l aduci la setarile din fabrica inaintea actualizarii? imi inchipui ca ai facut-o deja, insa la nervi avem tendinta sa ne scape anumite aspecte si de aceea intreb.
Stiu ca XDA oferea posibilitatea descarcarii softurilor; poate fi descarcat de acolo fara cont.
HalbaSus
Eu de cand am zis ca samsung suge cucul si singurele samsunguri care merita luate sunt alea cu suport pentru CM ?

P.S: Intre timp se pare ca si Samsung S4 mini are suport pentru CM, cool...
http://download.cyanogenmod.org/?device=serranoltexx
James Kilowatt
@KLM
care actualizari, ca singur n-a vrut sa faca niciuna... si eu n-am reusit inca sa pun mana pe el sa-l manaresc. Da' lasa ca o prind eu 5 minute cand nu-i atenta...
Da' de ce trebuie adus la setarile din fabrica inainte de actualizare?!

Cand faci actualizarile "normal", adica le face singur (cum a facut de exemplu Moto G-ul meu, sau cum se intampla la Nexus 7) dupa ce s-a actualizat n-ai pierdut nimic, si nu trebuie reinstalat nimic. Banuiesc insa ca daca il actualizez eu cu forta o sa trebuiasca sa o iau de la 0 cu setari si reinstalat aplicatii.... right?
Exista vreo posibilitate de a reinstala totul de pe my apps, fara sa le clickaiesc una cate una?
klm
JK, e Android, n-ar trebui sa te miri de nimic smile.gif.
La HTC, dupa ce resetam telefonul (inclusiv hard reset) aplicatiile si setarile lor se instalau automat dupa ce bagam contul de gmail sau contul din Sense (instalarea aplicatiilor pornea instantaneu dupa ce bagam contul Sense; in cazul contului gmail din magazin am avut parte de o intarziere pe care nu am contabilizat-o dar care tin minte ca depasea cateva minute bune).
Nu stiu ce se intampla cand il aduci la setarile de fabrica, am vazut discutii pe tema aceasta si am zis sa transmit informatia mai departe...
drabisan
QUOTE (James Kilowatt @ May 11 2014, 10:25 PM) *
@KLM
care actualizari, ca singur n-a vrut sa faca niciuna... si eu n-am reusit inca sa pun mana pe el sa-l manaresc. Da' lasa ca o prind eu 5 minute cand nu-i atenta...
Da' de ce trebuie adus la setarile din fabrica inainte de actualizare?!

Cand faci actualizarile "normal", adica le face singur (cum a facut de exemplu Moto G-ul meu, sau cum se intampla la Nexus 7) dupa ce s-a actualizat n-ai pierdut nimic, si nu trebuie reinstalat nimic. Banuiesc insa ca daca il actualizez eu cu forta o sa trebuiasca sa o iau de la 0 cu setari si reinstalat aplicatii.... right?
Exista vreo posibilitate de a reinstala totul de pe my apps, fara sa le clickaiesc una cate una?


Nu, nu trebuie sa le actualizezi una cite una. In momentul in care ai adaugat contul de Google aplicatiile vor incepe sa se instaleze singure. Poate dura citeva minute, 2-3-5, pina se declanseaza procesul. Se mai zapaceste daca ai mai mult de un cont pe telefon si ai instalat unele aplicatii cu un cont, iar altele cu celalalt. Altfel nu, nu sint probleme.
Setarile, insa, sint alta poveste. Nu exista vreo metoda prin care toate aplicatiile sa-si salveze setarile undeva si din cauza asta practic toate aplicatiile vor trebui reconfigurate. Una cite una...Asta e partea neplacuta.

Daca rom-ul a fost publicat de Samsung dar telefonul nu si-a facut inca update-ul...poti sa il instalezi tu manual, dar va deveni un telefon "nou" si aplicatiile se vor reinstala iar tu trebuie sa le configurezi.
Intirzierea poate avea doua cauze:
- Samsung face un roll-out lent. La un moment dat va intra si telefonul tau in procesul ala...
- ai telefonul cu vreun soft tembel de la vreun operator...si atunci e nasol de tot! In loc sa astepti dupa ametitii aia sa termine testele, mai bine pui mina si ii faci tu upgrade cu soft cit mai oficial. Iti bagi picioarele in el de operator, doar ca tre sa tii cont ca in caz de garantie mai mult ca sigur vor vrea sa vada softul lor, nu cel de la Samsung.

Sau pui CM si ii dai naibii si pe operator si pe Samsung cu interfata aia a lor...
James Kilowatt
Cel mai nou ROM e din 2013, nu e unul prea nou. Si a existat si un 4.3, si nici macar ala nu s-a updatat.
IAr eu am softul standard, nu e cel de la vreun operator.... Iar obositul ala de Kies de la Samsung considera ca am ultimul soft desi exista doua versiuni mai noi.
O sa-l fac manual si gata. Cand il prind biggrin.gif
klm
Am trait s-o vad si pe asta:
James Kilowatt
Am citit destul de recent un articol, cica Apple incep sa se indoiasca de intelepciunea lui Steve Jobs care a decis ca dimeniunile ideale sunt alea de la Iphone-ul "lui". Iar Samsung cica incep sa scartaie cu paletele de ping pong si vor sa revina la dimensiuni mai umane. Si ca exista posibilitatea sa ajunga practic la aceleasi dimensiuni. Probabil alea pe care le-am predicat eu, in jur de 4.5" biggrin.gif
klm
JK, eu am mai spus că, pentru un om cu dimensiuni obisnuite, cea mai confortabila dimensiune a unui telefon este in jur de 125-130x55-60 mm, dimensiuni in care incape un ecran de 4,5-5".
James Kilowatt
Exact. Deci 4.5" teehee.gif Nu doar sa poata fi lejer folosit cu o singura mana, insa sa poti si sa-l tii in buzunar si sa te asezi pe scaun fara sa crape ceva - fie telefonul fie pantalonii. Mie imi scapa ideea celor gen Note, insa deh, au si alea clientii lor. Pe de alta parte mult timp apple a mers pe dimensiuni prea mici dupa parerea mea.

Sunt curios cate miliarde or fi cheltuit astia pe studii e ergonomie sa ajunga la concluzia noastra... si care a brevetat primul dimensiunea asta pinch.gif
former_ozz
Telefonul perfect nu exista. Iphonul este mult prea mare cind il tii in buzunar si Note este mult prea mic cind te dai pe internet. La naiba, Nexus 7 e mult prea mic. Dimensiunea optima de dat pe net e 27" iar o tastaura ca lumea trebuie sa fie cit una fizica de desktop.
CE am observat eu ca utilizator de smartphine de citeva luni:
1. tastura la iphone e multuimitoare in engleza. Smecheria e sa nu o folosesti. D-aia ai Siri care se descurca onorabil chiar si cu accentul meu molodovenesc. Cind o folosesti autocorectul isi face treaba. Nu zic ca poti sa scrii cine stie ce da un mesaj de 5 cuvinte e lejer. In romana insa devine problematica.
2. Ecranul... ecranul e prea mic la orice telefon. Asta e.
3. Am mai zis, aia cu amprenta e geniala frate. Nu mi-as lua un telefon unde bagi numere nici impuscat. Decit sa bag numere mai degraba l-as tine fara pin. Numai pentru asta si mi se pare un mare avantaj.
former_ozz
4. Folosirea intuitiva: am un Nexus 7 si un iphone. N-am avut niciodata nici o problema la iphone sa gasesc ceva. Totul e simplu. Androidul are o curba de invatare. Da, e simplu daca iti arata cineva, dar prima oara eu am stat citeva minute intr-un hotel sa ma conectez la wifi si m-am enervat si l-am aruncat. La un iphone nu exista curba asta, totul e foarte clar. Din prima.
5. Autonomia e naspa rau. Eu cind ma culc pic de somn, nu vreau sa adaug un ritual cu cautatul telefonului si bagatul in priza. Nu vreau sa-mi amintesc cind sint deja in pat si adorm.
James Kilowatt
Asociaza-l cu spalatul pe dinti. Automat, dupa ce te clatesti, cauti si bagi sarma, pe pilot automat.... la fel ca incuiatul usilor sau alte actiuni facute pe mod automat de care nu-ti mai amintesti nici dupa 5 minute teehee.gif

Chestia e ca un ecran pe care sa-l freci cu un deget si sa citesti pe el e mai bun la 4.5" decat la 3.5 sau chiar 4. Mult mai bun, chiar daca nu e perfect, 1" ala suplimentar face o diferenta radicala. Iar inca 1" peste 4.5-5, adica sa ajungi pe la 5.5-6" incepe sa aduca inconfort in buzunar fara sa mai sporeasca semnificativ confortul pe neti, dimpotriva, eu unul incep sa am probleme sa-l mai folosesc cu o singura mana.
Pt utilizarea mobila cu 2 maini (tableta) mie 7-8" mi se pare dimensiunea perfecta, intrucat cel putin eu unul cu degetele mele boante pot acoperi tot ecranul fara sa o las din mana.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.