Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Nissan Almera - bune, rele, service
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Nissan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36
daniel87017
O cunostinta are 2 suv-uri. Un Nissan Xtrail si un Mitsubishi tot din clasa Xtrail-ului, imi scapa acum, si imi spunea ca partea buna la Nissan e ca are dinamica mai buna si demarajul clar peste Mitsu, dar la suspensie e dura si parca mai slab antifonata. Deci se pare ca asta este la Nissan.
In schimb are peste suta de mii si doar la revizii a intrat in service. Iar Mitsu are jumate de an si deja e gripat, nu mai retin ce are, parca ceva cu comenzile de pe usi.
La mine finala a fost Octavia Tour - Almera. Si Skoda era tot slaba la puntea fata, mai slab accesorizata si putin mai scumpa la modelul de baza (sau ma rog unicul lor model), consumul mai mare si mai seaca la aspect general (terna in interior) fata de Almera.
Cand am facut drive-testul cu Almera, mi-a placut dinamica masinii si demarajul, confortul la condus si in interior, aspectul, consumul, sistemul audio, climatizarea, dotarile si pretul, dar la trecerea peste o linie ferata am cam strambat din nas. Ar mai fi de amintit, culmea, ca la caravana Nissan am facut drive-testul cu Murano care la 30000 km cat avea, tot asa facea. Am purtat si o discutie in timpul testului cu reprezentantul Nissan pe tema asta.
Deci stiu ce am luat. In rest e masina ok. E fiabila, confortabila si frumusica din punctul meu de vedere. Si nu te jupoaie cat o tii. Am 4000 de km in trei luni jumatate si sunt foarte multumit. Nu la fel o sa fiu peste cativa ani la revanzare, dar eu oricum nu consider o afacere cand vinzi ceva, ci o corvoada. Om trai si om mai vedea.
lucian93788
Uitati-va pe www.autonews.ro, la topul fiabilitatii.Din primele 10 locuri, primele 8 sunt asiatice.Mai e si KIA, in rest numai japoneze.Nissan-ul nostru e pe 7, dar e acolo.Cand lumea se va destepta si va intelege ca o masina "japoneza" nu inseamna "costuri mari de intretinere si piese care vin foarte greu, tocmai din Japonia", ci dimpotriva fiabilitate si costuri mai reduse, dotare standard bogata(nu ca VW unde ar fi in stare sa-ti bage si volanul la optionale si sa te puna sa-l platesti), atunci preturile la sh-urile japoneze vor creste.Si nu mai e mult pana atunci.
Luca73291
mai oameni buni, vorbeam la un moment dat de o intalnire pe undeva a almeristilor; chiar n-are nimeni chef de un "team-building"?
lucian93788
chef da, timp...mai putin
Cezar81667
De ceva timp cochetez cu ideea de a cumpara o masina. Am oscilat intre a cumpara un SH de import sau ceva nou (credit sau leasing). Dar...m-au convins unii sa astept aderarea, sa vad ce modificari financiare se produc. Si s-au produs de m-au rupt! :puke:
Deunazi dealerul Nissan - prisma, a afishat in batatura 3 almere noi. 2 Tekna + 1 Acenta. uitandu-ma la pret, nu am sesizat nici o deosebire fatza de pretul de asta vara.
Este adevarat ca masina este "Made in england" dar....ACELASI pret...la masina noua...si dupa aderare? La care se adauga o taxa (cea de mediu) :bash: [/b]
Cezar81667
Am uitat sa mentionez ca sunt FAN Almera ?! arigato.gif
Tarabostes
Pai nu vad de ce ar fi unele schimbari semnificative de preturi postaderare EU. Poate mai repede ca este la final de cariera.
Luca73291
O reducere cred ca ar fi dupa 1 ian doar la masinile extracomunitare, la care vama e 10% in loc de 30%
Tarabostes
asta e clar, eu ma gandeam strict la Almera
Suciu71258
care ce vorbea de o intalnire?? daca nu ne strangem...almera va ramane singura marca fara fan club din ro tongue.gif
Apropo...voi fii primul prop din romania de almera cu LSD-uri arigato.gif
Suciu71258
1.Legat de capete de toba: magnaflow,remus,bosi,supersprint, etc.
Personal as opta pt un terminal de la Remus.Costa in jur la 80-100 eur dar face toti banii.

2.Legat de plangerile tuturor in legatura cu suspensiile zgomotoase si slabe,va dau ultima oara sfatul APELATI FRATILOR CU INCREDERE LA PIESELE AFTERMARKET...MERITA!

3. Offtopic: ia uitati-l pe samurica wink.gif)
Suciu71258
SUNTETI INVITATII NOSTRI SA VENITI LA CLUJ LA O INTALNIRE DE ALMERE. CINE SE ANUNTA CA SA ORGANIZAM CEVA FRUMOS??? CA PE NET PREA MULT POVESTIM,MAI BINE O FACEM PERSONAL LA O BERE FARA ALCOOL smile.gif)

Offtopic: SILVER SAMURAI IN PRIMUL VIDEOCLIP http://www.youtube.com/watch?v=gy5oQ6LP5fs
Arheopterix
Am vorbit azi cu o prietena,care a luat la sfatul meu o Almera 1.5.
Are 5000km,si la ultima dupa ultima revizie a vazut sotul sa masina pierde ulei .
A rugat un mecanic sa se uite sub ea ,si curge din mai multe locuri,pe la diferite simeringuri/garnituri.
Posibil sa desteptii de la service,au bagat mai mult ulei decat trebuie.
Luca73291
asa o fi; dar spune-i ca dupa fiecare schimb de ulei sa verifice nivelul, ca sunt multi mecanici nemotivati prin reprezentante, care fac munca de mantuiala! De ex, in ultima luna am aflat 2 cazuri de masini iesite din 2 reprezentante - mari - cu prezoanele la roti nestranse. :minigun:
Arheopterix
Femeia e medic....
E prima ei masina.
Nici nu cred ca stie cum se deschide capota.
Ptr niste berezoan ne stranse la roti,in tari civilizate ,i-ti inchid pravalia plus o amenta usturatoare.Daca se produce si un accident,faci puscarie.
Lui vara mea in Calif. Nu i-au scos s garnitura odata cu filtrul de ulei.
Au pus filtrul nou peste ea. A pierdut uleiul si facut praf motorul (in cca 40 km).
Aia de la service i-au schimbat motorul numai sa nu ii dea in judecata.
Ei i-a convenit. Masina ( o Toyota Tercel) avea vreo 60.000 mile.
lucian93788
Mai fratilor, eu personal nu cred povestile astea cu prezoane nestranse.Ca doar nu le strang aia cu cheia.Sigur ca pot aparea tot felul de scapari, dar chiar prezoane nestranse.. nu va suparati pe mine, dar nu cred.
Luca73291
da, e incredibil, dar din pacate e adevarat!! De aceea trebuie sa fiti cu ochii in patru cand ridicati masina de la un service; ca doar o ridicati pe semnatura voastra cum ca-i OK.
Si sa nu credeti ca se intampla numai la noi; ia cititi ce zice unul de la Auto Express: http://www.autoexpress.co.uk/carreviews/lo...i_santa_fe.html
Arheopterix
QUOTE(lucian93788)
Mai fratilor, eu personal nu cred povestile astea cu prezoane nestranse.Ca doar nu le strang aia cu cheia.Sigur ca pot aparea tot felul de scapari, dar chiar prezoane nestranse.. nu va suparati pe mine, dar nu cred.


Eu o cred.
Am patit-o pe pielea mea.
Nu au starns brezoanele de la compresorul de a/c cand au schimbat cureaua de distr.
Au pierdut 3 din 4 ,s-a distrus pompa de apa si curelele.
Tarabostes
eu stiu pe unul care a plecat din service fara ulei, era la Reno ce e drept dar asta nu inseamna ca putem sta linistiti
iulian90023
Inlociut far stanga (foarte usor zgariat in coltul din stanga), inlocuit bara de sustinere la spoiler (indoita usor), vopsit si reparat spoiler fata (usor indoit), vopsit si reparat capota motor (foarte usor deformata - de la inchis), Vopsit si reparat spioler spate (zgariat), vopsit si reparat aripa stanga fata (usor zgariat cat o palma) = aproximativ 4.200 RON !!! plus imobilizarea masinii in service 18 zile. Nu mai zic ca miau data-o murdara in interior inapoi.
Daca va intereseaza apelati "cu incredere" la Caremil Iasi service si UNITA SA asigurator.
By.
lucian93788
Iulian, nu te supara, dar nu este exagerat de scump.Din ce ai scris tu, aia trebuiau sa-ti vopseasca toata masina.Gandeste-te ca oricat de mica ar fi reparatia, nu se poate sa-ti vopseasca doar locul in care s-a reparat ci o suprafata mult mai mare, in caz contrar s-ar vedea diferente de nuanta la vopsea.Spre exemplu o reparatie mica la aripa, presupune vopsirea intregii aripi, ba chiar si usa de langa ea.Am patit eu si nici eu n-am inteles pe moment.De ce pentru o reparatie minora la usa dreapta fata, mi-au vopsit ariipa dreapta fata si usa dreapta spate.Mi-au explicat : Se numeste procedeu de blendin (pierdere a nuantei).Oricum nu ai platit tu, ci asiguratorul, nu?Ai insa dreptate cu cele 18 zile...
Suciu71258
ce caracteristici avem pt jante la almera 114,2 si offset cat? sa mor daca mai stiu :minigun:
Ciprian94742
eu am avut probleme cu prezoane nestranse. Pe vremea aceea aveam o solenza, am facut revizia, le-au apropiat, dar nu au strans bine rotile
lucian93788
Pentru mine ramane tot o nebuloasa chestia asta cu prezoane nestranse.E simplu, pui pistolu, apesi pe buton si intr-o secunda ala iti strange prezonul incat deabia il desfaci cu cheia de roti, dar daca sunteti atatia care v-ati lovit de problema asta, probabil ca voi fi si eu mai atent pe viitor.
Arheopterix
Stai stai!
Brezoane sunt nu numai la roti.
Acolo e simplu.
Dar sunt locuri unde nu inmtra pistolul.Vezi postul meu de mai sus.
Tarabostes
ca vorbeam de costuri mari la reparatii ...iata ca se anunta majorari substantiale pentru politele Casco, deci pana la urma tot noi platim mai mult
Suciu71258
Nici o noutate? ati vandut deja almerele toti de e asa liniste? smile.gif) VENITI LA CLUJ?!?!?! va asteptam baieti
marius74116
QUOTE(Suciu71258)
ce caracteristici avem pt jante la almera 114,2 si offset cat? sa mor daca mai stiu :minigun:
andrei distanta este,114.3 etrier 35
Suciu71258
mersi mult...uitasem offsetul tongue.gif apropo mariuse...tot cuy jantele sus esti? iti freaca? eu acum imi iau pe 18 smile.gif))))))))))))))
marius74116
QUOTE(Suciu71258)
mersi mult...uitasem offsetul tongue.gif apropo mariuse...tot cuy jantele sus esti? iti freaca? eu acum imi iau pe 18 smile.gif))))))))))))))
andrei am vandut jantele alea,acum caut sa imi cumpar pe 16...dar nu prea gasesc nimic interesant.....
Suciu71258
A MELE...550 CU TOT CU GUME NOI wink.gif CE ZICI
marius74116
QUOTE(Suciu71258)
A MELE...550 CU TOT CU GUME NOI wink.gif CE ZICI
of daca stiam le cumparam imediat,,acum am facut comanda de jante barracuda starform evo,imi vin in 3 saptamani! si sunt tot pe 17 pt ca nu am gasit nimic frumos pe 16! ce ma oftic ca nu am stiut ca le dai pe ale tale!
Suciu71258
eu acum vreau sa iau barracuda velvet pe 18 Chromed.Ia vezi intreaba la aia de unde le iei pe ale tale la ce pret le aduc toate 4.Sa vad poate le dau mai ieftin smile.gif
marius74116
QUOTE(Suciu71258)
eu acum vreau sa iau barracuda velvet pe 18 Chromed.Ia vezi intreaba la aia de unde le iei pe ale tale la ce pret le aduc toate 4.Sa vad poate le dau mai ieftin smile.gif
intreb si te anunt diseara
Suciu71258
bai baieti e a nu stiu cata oara cand va intreb!!! TRAGETI O TURA LA CLUJ ?? vine si marius spre exemplu... arigato.gif
cristi100586
merge sa setezi alarma sa inchida geamurile automat la almera?
pls un raspuns concret, multumesc
Tarabostes
daca face asa ceva, imi pun si eu alarma
Suciu71258
Nu se pot inchide geamurile la almera din cheie! iar daca din cheie nu se poate asta inseamna ca nu are modul de inchidere ceea ce face ca alarma sa nu le poata inchide la randul ei
cristi100586
ma intereseaza de fapt daca geamurile la almera sunt cu impuls electric sad.gif daca da, merge sa iti setezi de la telecomanda sa ti se inchida geamurile automat nu? thanks
cristi100586
thanks smile.gif sunt lamurit
cristi100586
revin cu alta intrebare proasta... la 2 service-uri din buc au spus fara nici o explicatie ca nu pot pune scut la almera. chiar nu ii pot pune scut????
Suciu71258
Nissan nu au de vanzare,dar trebuie sa fie ceva firme cu scuturi aftermarket.Daca gasesti let us know wink.gif si eu am nevoie de unul
Xalanx
Cei de la service-ul din Pitesti cauta de mult si ei scut pentru Almera, dar n-au gasit niciodata. Oricum, modelul isi traieste ultimile clipe, deci in mod sigur nici nu vor aparea.

A propos, m-am uitat pe site-ul euroncap si am vazut ca Nissan Note are doar 4 stele la siguranta. Cititi documentul pdf de acolo, se pare ca au mai mult de suferit pasagerii din spate, in special daca sunt copii. Neplacuta treaba, nu ma asteptam.

Si in alta ordine de idei, abia astept sa testez noul Qashqai wink.gif

In fine, cum va mai merg Almerele? Se pare ca nu mai are nimeni nici o problema.
lucian93788
Am avut scut pe Almera.Tabla groasa de tanc rusesc si nu foarte greu...
Exista la Timisoara.De unde le aduc, nu stiu sa va spun.Cert e ca sunt rusesti.Incercati la ei.
cristi100586
unde la timisoara?
lucian93788
La reprezentanta Nissan din Timisoara.Se numeste Auto Europa.N-am de la ei un numar de telefon la indemana.
marius74116
cum nu ai nr lor lucian?doar lucrezi la ei!! biggrin.gif :boxing:
Tarabostes
pai tocmai de asta nu il stie, ca nu prea se suna singur smile.gif
dar de ce sunteti toti asa doritori de scuturi?

la mine a aparut o vibratie pe la 1500 de ture, nu stiu ce draq vibreaza prin fata pe la motor ( se aude discret cum vibreaza o tabla) mai ales daca motorul e usor subturat, la mersul in oras cand plec incet merg 10 m si ma opresc. Daca plec mai accelerat nu se mai aude. Oricum pt atat lucru nu ma duc in pana Pipera decat la revizia de 30K.
Arheopterix
Scut nu recomand la nimeni.
AM avut demult un scut pus pe un 300D.
La 120 masina devenea mai instabila.Actiona ca o aripa portanta.
Adevarat avea tract spate,dar era si grea.

Eu ieri,am stat in blocaj 45 min.Dupa cca 35 a inceput ambreiajul sa aiba un usor scartait la plecare. Cred ca s-a incins ptr ca seara nu mai facea.
lucian93788
Marius, deja eram foarte trist...credeam ca ai uitat de mine. :wave: Vrei scandal din nou :bash: :argue: ?

biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.