Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Nissan Almera - bune, rele, service
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Nissan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36
Tarabostes
Deja va ascundeti de Ernest?

Pai striga mai tare cand vii in B, poate bem o cofee cu totii.
Xalanx
QUOTE(gabi64453)
Deja va ascundeti de Ernest?

Pai striga mai tare cand vii in B, poate bem o cofee cu totii.


asa voi face smile.gif
Random
Nu credeam ca pot sa zic dar uite ca-mi calc pe inima si zic: Xal, tu ai dreptate si eu nu. blush.gif
Barum Polaris 2 sunt de c...t.
Barca pe furtuna e ceva super stabil fata de Almera mea incaltzata cu Barum de iarna. Bine, am noroc ca merg mai mult prin oras cu viteze mici ca altfel as pune inapoi, citez,"brigeston-urile" cu riscul de a ramane in zapada(care nu e).
Nu va zgarcitzi oameni buni. Luati-va anvelope adevarate. Daca aveti bani de 4 Barum, mai bine luati-va 2 de firma.
Calin82805
QUOTE(alin33912)
Nu credeam ca pot sa zic dar uite ca-mi calc pe inima si zic: Xal, tu ai dreptate si eu nu. blush.gif
Barum Polaris 2 sunt de c...t.
Barca pe furtuna e ceva super stabil fata de Almera mea incaltzata cu Barum de iarna. Bine, am noroc ca merg mai mult prin oras cu viteze mici ca altfel as pune inapoi, citez,"brigeston-urile" cu riscul de a ramane in zapada(care nu e).
Nu va zgarcitzi oameni buni. Luati-va anvelope adevarate. Daca aveti bani de 4 Barum, mai bine luati-va 2 de firma.


Ma rog. Remarcile la Barum imi cam apartin, dar ii las "Authorului" dreptul.... biggrin.gif
Esential este ca de la reactia initiala "de ce sa dai bai pe un nume" ai ajuns sa impartasesti si parerile celorlalti.
IN DEFINITIV SIGURANTA INAINTE DE TOATE.
Cele bune beer.gif
Random
[quote="Calin82805Ma rog. Remarcile la Barum imi cam apartin, dar ii las "Authorului" dreptul.... biggrin.gif
Esential este ca de la reactia initiala "de ce sa dai bai pe un nume" ai ajuns sa impartasesti si parerile celorlalti.
IN DEFINITIV SIGURANTA INAINTE DE TOATE.
Cele bune beer.gif[/quote]

nu mai stiu ce ramarci iti apartin.
Da, imi retrag cuvintele si-mi cer scuze fata de aplombul cu care le-am laudat.
Si tu, si Xal si Arhi ati spus acelasi lucru si e corect.
Le-am laudat prea devreme.
Cand le laudam nu iesisem in afara la un drum lung.
Concluzia e aceeasi: nu luati Barum Polaris 2.
Tarabostes
Daca tot vorbiti de cauciucuri, ziceti-mi si mei de unde iau niste jante de aliaj, 16, cu un raport pret calitate ok. Nu le vad utilitatea dar cred ca ar arata bine, mai ales pt discurile de frana spate.
Luca73291
QUOTE(Arheopterix)
Centurile NICIODATA nu s-au retractat bine....


cred ca asta e din cauza SRS-ului, care-i un mecanism auxiliar de siguranta montat pe centura (in caz de accident o intinde, si se declanseaza aproape intotdeauna simultan cu air-bagurile). Nici la mine nu se retracteaza usor, si la alta explicatie nu m-am putut gandi.
Arheopterix
E posibil sa ai dreptate,dar e tare enervant.
Am trantit usa peste centuri de nu stiu cate ori.
Mircea38023
N-are legatura cu SRS (Systeme Renault de Securite...sau cum s-o scrie biggrin.gif) care-i un parametru care tine de airbag.
Ceea ce zici tu, este sistemul de pretensionare al centurilor, care nu se monteaza pe centura propriui zisa, ci pe suportii centurii. Unul prin plafon si tine de suportul de sus, unul in suportul central de centura, ala de langa scaune. (vezi manual, la primera este explicat foarte bine sistemul) Nu prea are cum sa aiba legatura retractabilitatea centurii cu alea. Mai repede ori arcul care o retrage sa faca figuri, ori sa frece undeva pe canal.
Suciu71258
QUOTE(gabi64453)
Daca tot vorbiti de cauciucuri, ziceti-mi si mei de unde iau niste jante de aliaj, 16, cu un raport pret calitate ok. Nu le vad utilitatea dar cred ca ar arata bine, mai ales pt discurile de frana spate.

gabi..imi vand eu jantele si gumele de pe almi wink.gif
Tarabostes
baga detalii, si pret pe PM sa nu se supere lumea
Sax90308
Salut baieti! (or fi si fete?) Salut almeristi!

Dupa o lunga asteptare de o luna jumate, adica de la pag 19 pana la pagina curenta a acestui forum.....GATA: am luat-o, e in fatza blocului!

Nu am impresii deocamdata ca am mers f putin, dar sambata fac un drum Buc-Buzau si retur si o sa culeg impresii.

Consumul instantaneu pe la 2.500 de ture aratat la bord: 22,2 l/100 km.....mi-au zis ca asa va fi si scade pe masura ce se rodeaza.
Sa speram ca asa va fi....la voi tot asa a fost in rodaj?

In rest, studiez manualul ca e destul de gros ...
beer.gif
bye all!
Luca73291
S-o folosesti sanatos si sa n-ai probleme!
Suciu71258
Se pare ca numarul almeristilor creste pe zi ce trece! asta nu poate fii decat o dovada ca masina este una foarte buna!!!! biggrin.gif
lucian93788
QUOTE(alin33912)
In ce priveste Auto Europa, la inceput chiar sfatuiam lumea de pe forum sa ocoleasca acest service dupa ce m-au plimbat de 3 ori timp de o luna jumate ca sa-mi schimbe CD Playerul, in conditiile in care masina a fost cumparata noua tot de la ei ma asteptam la mai multa "atentie".Acum cred ca problema nu e la mecanici si la ingineri ci la politica DE SUS de a nu schimba piese pe garantie si alte metode de a castiga cu ORICE pret(aceleasi 3L de havoline texaco 5 w 40 la ei e 1.200.000 si peste strada la un magazin sau supermarket e 800.000). Ce dealer si service de NISSAN esti tu cand nu ai un SERVICE dedicat NISSAN? asa cum are Renault. Ce vina au mecanicii si inginerii ca nu pot respecta blazonul Nissan? Daca patronul pe care il cunosti personal considera ca Nissan nu merita decat un cric jumate pentru Service, atunci eu zic ca nu angajatii sunt de toata jena.Astept ca miercuri sa mi se schimbe piesele defecte, daca ma plimba iarasi......de acord cu tine + ce-am zis mai sus.

Arheopterix, am si eu o cunpostiinta care are Forester de 2 ani, l-a cumparat nou, acum are 50.000 si a fost nevoit sa schimbe toate 4 discurile pentru ca erau FISURATE. M-am gandit ca a fost un incident, ca nu pot generaliza, dar daca si tu sti de cineva care are aceeasi problema....e grav. Cum se face ca tu imi inabusi orice speranta de "mai bine"? mi-ai anihilat bucuria visarii la viitoarea masina, :evil: , si mi-ai si " bagat morcovu'" cu masina mea ca-i facatura de a trebuit sa dau jdelefoane sa gasesc un expert si sa pierd 1/2 zi uitandu-ma dupa indicii de accident sau alte piese schimbate.
lucian93788
Alin.N-am mai intrat pe acest forum de ceva vreme, dar atunci cand am facut-o(acum vreo 7 - 8 luni), ma "suspectai" ca as fi vreun intrus de la Auto Europa, atunci cand i-am laudat.Vezi ca nui-i dracu' asa de negru si ca acum imi dai oarecum dreptate?
Va spuneam atunci ca am o Primera si ca vreau pt. sotie o Micra.
N-am luat Micra ci Peugeot 207...
Mare greseala.
lucian93788
Am mai vazut tot aici niste mesaje cum ca masina ta ar fi fost lovita inainte sa o iei, ti-au reparat-o si ca de aia ai probleme cu ea.
Sa ma scuze respectivii, dar habar nu au ce vorbesc.
ABSOLUT NICI UN DEALER, nu-si permite sa faca asa ceva!

In cel mai rau caz o masina poate sa soseasca de pe transport cu zgarieturi fine(din cauza crengilor de la copacii nelipsiti de pe drumurile noastre), dar aceste zgarieturi se retuseaza cu polish.

Se punea intrebarea ce se intampla cu masinile avariate grav, pentru ca exista si din astea.Ele sunt asigurate, dragii mei, asigurarile platesc delerului masina avariata, acesta cumpara alta NOUA, iar epava ramane la asigurator, care in mod sigur o repara si o revinde, insa in nici un caz ca masina noua si in nici un caz prin intermediul vreunui dealer autorizat.

Fratilor treziti-va, cine se pune sa-i vada lui Alin o masina lovita, riscand astfel sa piarda o afacere de sute de mii de euro(profit/an)?Pentru ca acolo se ajunge daca faci tiganii din astea.

Referitor la problemele tale, sincer imi pare rau si sper sa le rezolvi cat mai repede.Si nu renunta la ideea Qahsqai.Socrul meu are un Passat.Sa vezi tu costuri la intretinere si piese la aia sau la Peugeot-ul sotiei. Sa vezi tu acolo profesionalism... ti se face parul maciuca.
Arheopterix
Heh he
Adineauri am primit un tel de la Badsi.
Au zis ca vor sa ii faca un cadou sotie mele (posesoare de Almera).
Va tin la curent.
Random
Lucian, mi-am schimbat parerea despre cei de la service pentru ca au fost prompti si dornici sa-mi rezolve problema....inca mai lucreaza la asta. :evil:
In legatura cu probabilitatea ca masina mea sa fi fost lovita inainte s-o cumpar, trebuie sa zic ca aceasta este aproape nula. A inspectat-o ochiometric o persoana care se ocupa de nenorociri de genul asta si concluzia a fost ca "nu exista nimic dubios care sa ma determine s-o bag la ultraviolete(parca)" .
marius74116
arhi pai noi posesorii de almere,nu primim nimic????sau doar cei de la badsi sunt baieti buni?! blink.gif
Arheopterix
Habar nu am...
Si eu am fost surprins.
sunt tare curios ce e.
La noi in " gasca" s-a cumparat NIssan la greu ( vreo 30 de alemere,10 primere,2 maxima,30 terrano 2).
V-a tin la curent...
Xalanx
QUOTE(marius74116)
arhi pai noi posesorii de almere,nu primim nimic????sau doar cei de la badsi sunt baieti buni?! blink.gif


O fi ajuns din Japan sampania pe care trebuia s-o primeasca la cumpararea masinii tongue.gif

Eu am primit o sampanie cand am luat masina si niste felicitari cu diverse ocazii smile.gif
Tarabostes
Eu nu am primit nimic. Pe motiv ca il stiam pe un tip de la Renault Romania au fost nevoiti sa imi faca un discount suplimentar ( nu prea mare cam 300 E) si pe motivul asta probabil m-au scos de pe lista de cadouri smile.gif). Mint ca mi-au dat totusi ceva: niste condens in stopuri ( pe care nu il mai am) si un greiere in plafon pe care as vrea totusi sa il returnez. Probabil din cauza tipului pe care il stiam, Almera mea suna ca un Renault. Mai exact nu suna, zdrangane. Trebuie sa imi fac timp sa pun mana pe o surubelnita si sa mai stang cate ceva, ca daca astept meseriasii de la service....
drabisan
QUOTE(Arheopterix)
Heh he
Adineauri am primit un tel de la Badsi.
Au zis ca vor sa ii faca un cadou sotie mele (posesoare de Almera).
Va tin la curent.


Haide zi, nu ne mai tine in priza. Nu aveai cu sa te duci joi, vineri a fost 1, dar azi...
florin82813
Mai fratilor , dupa ce am stat aproape patru luni dupa o Almera neagra , simbata , la doua saptamini dupa ce am scoso , m-a busit unu cu o honda acord.Minunat.Sint in al paispelea cer de fericire.Dobitocul s-a oprit in mijlocul drumului eu in spatele lui ca nu am avut loc sa il ocolesc si nemernicul a bagat in marsarier si poc in mine.Eu am tot clacsonat dar individul asculta muzica si nu a auzit clacsonul.Bine inteles ca nici nu s-a uitat in spate cind a dat in marsalier.Si m-am ales cu bara infundata , capota indoita partea cu semnul Nissan , si zgiriata si ceva suporti de la bara deformati.Tipul cred ca era si baut , dar am fost domn si am zis ca hai ca ne intelegem si nu mergem la politie ca doar a intrat noul cod rutier si se poate.Cind am mers la asigurarea tipului , la Unita , aia de acolo mi-au zis ca numai de la anul apar formularele si ca fara proces verbal de constatare si declaratii nici nu stam de vorba.Acuma sint la cheremul dobitocului care m-a busit , e mare scula cu relatii mari pe la politie , ca sa ne intoarcem in localitatea unde a avut loc incidentul si sa mergem la postul de politie sa ne faca constatarea.Ce ziceti de asta?Aveti grija ce faceti cu "noul cod"sa nu patiti ca mine.Sper ca intr-un final sa se termine cu bine , si sa imi schimbe si bara si capota.Oare?
lucian93788
florin, nici o asigurare, sau service din tara asta nu o sa-ti repare masina fara SA MERGI IN PREALABIL LA POLITIE, pentru a obtine autorizatia de reparatie.Puteai sa te intelegi cu tipul la cum s-a produs accidentul, puteai sa mergi la politie dupa max. 48 ore de la producerea accidentului daca spui ca era baut(desi in cazul asta merita sa fie penalizat LA GREU), dar in nici un caz nu te duci la asigurari sau service fara autorizatie.
lucian93788
si nu e neaparat sa va intoarceti in localitatea in care s-a produs accidentul.Puteti merge si declarati amandoi ca s-a produs in localitatea din care sunteti.Cine o sa stie?
lucian93788
vreau sa ma ajute si pe mine cineva, cu pareri pertinente despre anvelopele de iarna marca Kleber.
florin82813
Referitor la accidentul care l-am avut simbata , eu am mers atunci seara la politie in localitatea respectiva si mi-a dat dovada dar astia de la asigurari cer proces verbal si declaratii de aceea trebuie sa mergem inapoi ca pe dovada se vede clar postul de politie Ocna Sugatag.Tipul care m-a lovit a spus ca el rezolva un proces verbal de aici din Baia Mare dar sint convins ca la asigurari nu merge cu asa ceva pentru ca se vede clar pe dovada unde a avut loc accidentul.Eu l-am sunat pe seful de post de acolo si i-am zis ca asta nu vrea sa mearga si politaiul a spus ca astazi ii trimite o citatie sa se prezinte acolo la politie iar daca nu merge ii ia permisul.Asta e treaba.Eu am dat deja o gramada de telefoane plus cite drumuri o sa mai fac pe cheltuiala mea ca fiind nevinovat iar pe porcul ala il doare in spate.Cred ca o sa il dau in judecata pentru ca am cinci martori care pot depune declaratie in favoarea mea.
Sax90308
Salutari almeristi!
Iata primele mele impresii despre Nissan Almera dupa aproape o saptamana si 350 km la bord:

Bune:
- manevrare si stabilitate excelente, directia precisa si sigura;
- cutia de viteze este OK, levierul intra f usor in toate vitezele, inclusiv in marsarier;
- motorul suficient de silentios;
- frane tzapene!
- sistemul audio excelent, la fel si sistemul de climatizare, din cate am putut vedea pana acum...sa vedem la -15 grade cum va fi smile.gif
- consumul e in limitele a ce ma asteptam pentru perioada de rodaj; poate mai scade dupa rodaj.
Computerul de bord afiseaza un consum mediu intre doua resetari si nu consum instantaneu; deci ce postasem eu anterior un 22/100 era dupa ce motorul mersese la relanti in curtea dealerului in timp ce imi arata diversele comenzi...acum in oras consumul mediu este 10-12 litri/100 km, in functie de trafic (Bucuresti) iar afara pe un Buc-Buzau am avut un consum mediu mixt de 7/100 (mixt pt ca pina am iesit prin Colentina din Ghencea am cam traversat Bucurestiul).

Mai putin bune:
- la viteze mari si pe carosabil cu asfalt cu criblura sau mai rugos, rulajul rotilor se aude cam tare totusi; posibila o insonorizare mai slaba pe dedesubtul masinii.
- suspensia un pic zgomotoasa la denivelari, nu din cale-afara totusi; probabil aceeasi insonorizare deficitara pe dedesubt.

Per total sunt multumit de achizitia facuta.
Nu am parte de greieri sau alte sunete suspecte smile.gif
Daca apar, dau cu insecticid! smile.gif
:bandit:
Sambata o iau pe drum mai de munte (Buc-Brasov-Fagaras) si sper sa-si arate cei 98 CP (si) pe la Posada...
Toate bune si sa auzim numai de bine despre Almera!
Tarabostes
Te-ai cam complicat dar in fine. Pai si politia din OS cum ti-a eliberat dovada fara proces verbal?
Oricum greul abia incepe, o sa astepti dupa piese, drumuri la service, roaga-te sa iasa masina ca noua ( ca nu toate se schimba unele se mai si indreapta). Vezi si daca Unita are decontare directa cu serviceul de la tine, ca altfel trebuie sa platesti tu si apoi sa astepti banii. Am avut si eu un necaz similar, si imi pare rau ca nu l-am dat pe individ in judecata, pana la urma trebuie sa plateasca si timpul meu pierdut si nervii etc.
Random
QUOTE(florin82813)
Referitor la accidentul care l-am avut simbata , eu am mers atunci seara la politie in localitatea respectiva si mi-a dat dovada dar astia de la asigurari cer proces verbal si declaratii de aceea trebuie sa mergem inapoi ca pe dovada se vede clar postul de politie Ocna Sugatag....


Ce faza de c...t. Nu vreau sa fiu in pielea ta. As vrea sa pot sa zic ceva care sa te ajute intr-un fel sau altul, dar n-am ce. Te-ai bagat singur in rahatul asta, n-ar fi trebuit sa-l lasi sa plece pana nu va duceati la politie sa dat declaratii, pv si toate alea. Dar asta stii si tu.
Vorbeste cu cei de la daune la societatea unde ai CASCO(sper sa ai), poate te indruma ei....nu stiu, zic si eu ce as aface daca-s fi in locul tau.
Random
Si Almera mea e neagra,se pare ca e culoare cu ghinion pentru Almere. :minigun:
florin82813
Ieri seara a venit tipul care m-a lovit si am mers pina la Ocna Sugatag si am primit procesul verbal , iar azi am mers la Unita.Nu vor sa imi schimbe capota ca nu este numai un pic zgiriata zreo 6-7 centimetri si putin indoita,in rest imi scimba tot.De la asigurare am mers la Nissan , unde mi-au mai gasit ca la farul stinga era rupta o ureche , am mers inapoi la Unita si mi se schimba si ala.Capota o sa mi se revopseasca toata .Parca mi s-au miscat putin si farurile acuma bat mai scurt dar au zis ca le trag la loc cei de la Nissan.Acuma astept sa vina piesele si sa ma programeze la service.Eu sper din toata inima ca va fi ca inainte.Asta e.Am facut o gramada de drumuri si am dat o gramada de telefoane.In plus astazi mi-au sosit si actele masinii dupa trei saptamini.Va multumesc pentru incurajari sint foarte bine venite.Mi-a mai venit inima la loc.Incet se vor rezolva toate.
lucian93788
farurile se regleaza sa bata cat de sus vrei.Cand aveam Almera mi se parea ca bat prea jos, mi le-au ridicat cei de la service si dupa aceea au fost OK.
Tarabostes
stai linistit cu farurile, eu in seara in care am lovit un caine ( pe la Urziceni) in drumul spre casa mi-am luat sute de injuraturi desi era pe faza scurta nivelul de jos
ai alfat daca exista decontare directa cu service-ul nissan?
florin82813
Gabi nu am aflat inca treaba asta cu decontarea directa dar ma gindesc ca imi spunea careva sau de la asigurari sau de la service daca era vreo problema legata de decontarea banilor.
florin82813
Aline cred ca am luat teapa cu aceasta culoare neagra.Eu a trebuit sa o spal de trei ori si tot nu a iest bine.Tu cum o speli?Numai la spalatorie?Nici aia nu o spala bine.
Tarabostes
mai bine intreaba sa nu ai surprize. daca nu au decontare directa e mai complicat si macar sa fii pregatit sa platesti tu ca sa nu stai fara masina o vreme ( mai vin si sarbatorile). Si daca au decontare directa mai apar intarzieri ( iar Unita nu e printre societatile care fac plata in cel mai scurt timp). Am avut niste incurcaturi cu toyota si cu Unita ( unde chiar stiam pe cineva si au decontare directa) si tot nu am putut sa iau masina in ziua in care a fost gata.
Random
QUOTE(gabi64453)
....Am avut niste incurcaturi cu toyota si cu Unita ( unde chiar stiam pe cineva si au decontare directa) si tot nu am putut sa iau masina in ziua in care a fost gata.

Nu stiu daca conteaza decontarea directa sau nu. Poti sa faci masina in regie proprie la ce service vrei tu. Service-ul nu-ti da masina pana nu aduci ACCEPTUL DE PLATA de la societatea de asigurare. Pot interveni probleme tunci cand suma din deviz/factura este considerata prea mare de soc. de asigurari si nu-ti dau acceptul de plata decat daca platesti tu diferenta, dar asta nu se intampla daca iti faci masina la service-ul autorizat al marcii masini tale adica Nissan. Cel putin asa stiu eu.

Masina o spal la spalatorie cu spuma activa, din pacate se pune praful imediat.....dar ii sta bine neagra.De spalat o spala bine, mai lasa-le si tu un ciubuc. biggrin.gif
Tarabostes
Alin crede-ma conteaza enorm. Fara decontare directa alegri tu cu actele aduci banii de acasa si apoi astepti sa plateasca asiguratorul sau lasi masina acolo pana cand te suna ei. ( si stii ca nimeni nu plateste in momentul primirii facturii, oricum cel mai rapid ar fi a doua zi, banii circula in sistemul bancar inca 48 de ore, pana intra in sistemul contabil al dealerului ...). CU decontare directa scapi de acte si nu astepti plata efectiva ci doar confirmarea acesteia, ceea ce scurteaza perioada.
De asta am preferat eu Allianz, platesc ceva mai mult dar am luat masina din service fara sa ma intereseze de nimic, mi-au dat acceptul de plata in avans.
Random
Toate service-urile de reprezentanta au decontare directa cu soc. de asigurari "serioase"(Allianz,Unita,Omniasig,Ardaf).
Din necazul propriu va povestesc ce-am facut. Ideea e ca masina, Almera hatch 1.5 negru metalizat, trebuia partial revopsita:
-am mers la Unita (acolo am CASCO), s-a deschis dosar dauna, s-au facut poze la masina,respectiv la "daune".
-am fost intrebat daca am preferinte in ceea ce priveste service-ul, i-am raspuns ca vreau la "ala oficial"
-m-am dus la service cu masina, m-au programat seara sa le las masina pentru vopsit.
Dupa 3 zile m-au chemat de la service sa ridic masina. Mi-au dat devizul si factura ca sa le duc la UNITA sa aprobe si de acolo sa-mi dea acceptul de plata. De obicei treaba asta se face intre service si asigurare dar ar fi durat mai mult decat daca nu as fi plimbat personal hartiile astea. Cu acceptul de plata aratat si oprit de nenea de la service, mi-am primit talonul si masina. Drum bun. Gabi, daca ti se pare ca gresesc, inseamna ca am fost norocos...dar asa s-a intamplat.
....dauna a fost de 9 mil. si a trebuit sa platesc reintregirea sumei asigurate, vreo 3-400.000, nu mai stiu exact.
Random
Si apropo de firme de asigurari; asta a fost un criteriu important cand mi-am ales firma de leasing...HVB.
RCI cu care ar fi fost normal sa faci leasing la Nissan(dacia sau renault) lucreaza cu Allianz iar cota la care se "facea" CASCO era de 6,5% din suma asigurata, + alte taxe mult mai mari(comis. de administrare) fata de HVB care lucreaza cu UNITA si cota de CASCO e de 4% din suma asigurata.
Asta era acum 1 an, dar acum de cand HVB a cumparat BCIT poate s-au schimbat "preferintele".
Tarabostes
QUOTE(alin33912)
Dupa 3 zile m-au chemat de la service sa ridic masina. Mi-au dat devizul si factura ca sa le duc la UNITA sa aprobe si de acolo sa-mi dea acceptul de plata. De obicei treaba asta se face intre service si asigurare dar ar fi durat mai mult decat daca nu as fi plimbat personal hartiile astea. Cu acceptul de plata aratat si oprit de nenea de la service, mi-am primit talonul si masina. Drum bun. Gabi, daca ti se pare ca gresesc, inseamna ca am fost norocos...dar asa s-a intamplat.
....
.

In Bucuresti service-ul Nissan e in Pipera pe centura, tu cred ca ajungi mai repede la Arad decat eu din Unirii in Pipera. Drumul pana la service, apoi la Asigurator, asteptat accept plata, back dupa masina, prefer sa nu il fac. Nu stiu cum e la in Timisoara sau Baia Mare dar in Bucuresti nr accidentelor este foarte mare ( stai cu orele la Politie, stai cu orele la inspectorul de daune). Mai mult, feelingul meu este ca se misca mai repede cand e vorba de CASCO decat de RCA).
lucian93788
Alin, eu cand mi-am luat Primera prin RCI am avut asig. 5,12 la Tiriac.Acum am inteles ca lucreaza si cu Omniasig.Sa sti ca totusi 4% la Unita mi se pare foarte putin.Sigur nu ai fransiza?Verifica asta, pentru ca nici un asigurator nu-ti da cota asta decat daca-ti baga fransiza.
lucian93788
Alin, eu cand mi-am luat Primera prin RCI am avut asig. 5,12 la Tiriac.Acum am inteles ca lucreaza si cu Omniasig.Sa sti ca totusi 4% la Unita mi se pare foarte putin.Sigur nu ai fransiza?Verifica asta, pentru ca nici un asigurator nu-ti da cota asta decat daca-ti baga fransiza.
Random
QUOTE(lucian93788)
Alin, eu cand mi-am luat Primera prin RCI am avut asig. 5,12 la Tiriac.Acum am inteles ca lucreaza si cu Omniasig.Sa sti ca totusi 4% la Unita mi se pare foarte putin.Sigur nu ai fransiza?Verifica asta, pentru ca nici un asigurator nu-ti da cota asta decat daca-ti baga fransiza.


Am verificat. Nu am franciza. Suma asigurata in primul an este de 12.148Euro.
Oricum nicio firma de leasing nu are interesul sa asigure un bun cu fraciza....doar nu platesc ei.
lucian93788
nu, aline, dar au interesul de a avea o asigurare cat mai mica pentru a avea un avantaj fata de alte firme de leasing.vezi cazul tau, care ai optat pt. HVB si hotarator a fost faptul ca aveau o asigurare mica.nu vreau sa te sperii, dar ia contractul si citeste-l cu atentie, pentru ca ceva nu e in regula.e mult prea mica, cota de 4%.
Random
QUOTE(lucian93788)
nu, aline, dar au interesul de a avea o asigurare cat mai mica pentru a avea un avantaj fata de alte firme de leasing.vezi cazul tau, care ai optat pt. HVB si hotarator a fost faptul ca aveau o asigurare mica.nu vreau sa te sperii, dar ia contractul si citeste-l cu atentie, pentru ca ceva nu e in regula.e mult prea mica, cota de 4%.


Daca fac un calcul rapid, la suma asigurata si rata pe care o platesc lunar la CASCO ajung la o cota de cca.4,6%. Chestia cu 4% e de "marketing".

Se intampla o minune in Timisoara:azi am trecut pe langa AutoEuropa, dealer-ul oficial RenaulDaciaNissan si stupoare, se construieste un sediu de vanzare si service Nissan, numai Nissan. Bineinteles ca au citit pe forum criticile mele si de asta au luat masuri si se pregatesc sa primeasca Qashqai-ul intr-o locatie pe masura :angel:
De la 3 cricuri Nissan(si alea in incinta"Dacia minut") la o cladire separata Nissan, ...frumos.
Calin82805
Se pare ca unii au uitat ca impuscatul a fost impuscat.
V-ati luat Nissanuri negre ca boshii de la judetenele de partid ? . Numarul e MM/TM 01 AAA ( 1- MM- 101 ) sau similar ? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

Revenind la tonul serios asta vara mi-am lovit bara spate, si am decis ca fac reparatia pe Casco ul meu.

In afara de faptul ca baietii de la service au comandat bara fatza in loc de cea spate, si au realizat chestia asta dupa ce am bagat masina in service, in rest a fost OK .Dupa ce au adus bara spate....evident. Si singurul drum a fost intre service si asigurator pentru a obtine acceptul de plata. Care la 10 mil. valoare de deviz nu a fost o problema.

Eu sunt asigurat la Interamerican si pe considerentul ca am si asigurare pe casa si viata nevestei ( biggrin.gif ) anul tracut am platit cam 620 EUR (vreo 22 milioane ) iar astazi agenta m-a instiintat ca anul asta este 525 Eur. Fireste ca dupa utilizarea politei am "reintregit' vreo 184 mii ROL.

Asta la o valoare declarata de 14061 EUR ( atata era pe factura)


DAR ATENTIE. Asigurarea am incheiat-o in 22 Dec 05 si contractul a venit in ianuarie. Surpriza . Geamurile se platesc DOAR O DATA PE PERIOADA CONTRACTULUI !!!!! Tocmai am descoperit ca am "beneficiat "de serviciile unei pietre drept care am o crapatura in parbriz char sub stergatorul din dreapta. Ei acum nu fac caz ca nu ma deranjeaza crapatura, dar principiul asiguratorului FOARTE !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.