Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Nissan Almera - bune, rele, service
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Nissan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36
Winter1966
QUOTE (dragos k @ Jan 13 2009, 08:46 PM) *
distri
butia si pe la supape are probleme.am da 6 mil la reprezentanta k miau testato.tot ce mia umblat la ea.as schimba tot motoru k am gasit unu dezmembrat,dar nu stiu cum e cu actele.tre sa ma duc la rar?tre sa schimb pe carte? nici nu stiu ce sa fac confused.gif


In mod normal daca cel pe care l-ai gasit are factura si este exact acelasi tip, se poate inlocui, si DA trebuie mers la RAR, se face mentiunea pe carte de schimbare a seriei motorului, si in mod sigur trebuie facuta si autentificarea,cu fotografii...etc.
S-ar putea sa ai nevoie si de o factura de montare la service autorizat (nu neaparat Nissan) dar asta cred ca e mai putin probabil.
Tarabostes
A iesit si masina mea din garantie. Am aproape 60K, nu m-as mai duce la Badsi pentru revizia periodica. Imi puteti recomanda un mecanic oarecum priceput la Almera pt schimbul de ulei?
Random
QUOTE (dragos k @ Jan 13 2009, 08:52 PM) *
distributia la nissan ma costa 73mil........



Caaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaat?????????? blink.gif
La banii astia, sigur sunt facute manual: un japonez mic face lantu` pe genunchi si o gheisa care toarna intinzatoarele`n ibric. La pauza de masa pilesc amandoi la pinioane.
Extraordinar, ce preturi. Sau poate avem motoare de Rolce si noi nu stim.
lvg
QUOTE (Random @ Jan 13 2009, 11:52 PM) *
QUOTE (dragos k @ Jan 13 2009, 08:52 PM) *
distributia la nissan ma costa 73mil........



Caaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaat?????????? blink.gif
La banii astia, sigur sunt facute manual: un japonez mic face lantu` pe genunchi si o gheisa care toarna intinzatoarele`n ibric. La pauza de masa pilesc amandoi la pinioane.
Extraordinar, ce preturi. Sau poate avem motoare de Rolce si noi nu stim.


Pai asa mai bine mergi la dezmembrari si-ti cumperi un motor intreg la banii astia (dati numai un search pe motoso.de dupa Nissan Almera N16, sa vedeti cate motoare sunt tongue.gif )
spata2008
Se stieeeee .......!
La reprezentante orice pret e de cel putin doua ori mai mare!

@Tarabostes
Nu-ti trebuie un mecanic priceput pentru un schimb de ulei. Sunt o gramada de service-uri care fac schimb de ulei gratuit daca-ti cumperi de la ei ulei + filtru.
Ce ulei vrei sa-i bagi?
roniii10
Eu am avut pana acum ulei de la ei (Aral) de la Nissan. Vreau sa imi bag ulei acum Bmw longlife k am auzit ca e f bun adica e Castrol daca nu imi bag Bmw o sa imi bag Castrol Edge 0w-40. Si filtre o sa imi pun pe masina Mahle. Iar placute vreau sa ma interesez daca 'Textar sau Ate' face pt masina mea. Astept si propuneri pt filtre si ulei si placute. Revizia o sa mi-o fac singur sper sa ma descurc cu placutele. drive.gif
spata2008
QUOTE (roniii10 @ Jan 14 2009, 11:36 AM) *
Eu am avut pana acum ulei de la ei (Aral) de la Nissan. Vreau sa imi bag ulei acum Bmw longlife k am auzit ca e f bun adica e Castrol daca nu imi bag Bmw o sa imi bag Castrol Edge 0w-40. Si filtre o sa imi pun pe masina Mahle. Iar placute vreau sa ma interesez daca 'Textar sau Ate' face pt masina mea. Astept si propuneri pt filtre si ulei si placute. Revizia o sa mi-o fac singur sper sa ma descurc cu placutele. drive.gif

Eu nu-ti recomand sa bagi 0W40, e prea subtire, la vara o sa ai "probleme". Eu am Castrol 5W40 si mai ales vara il cam "papa", la regim de mers sportiv.
Peste cateva luni, cand o sa-i vina randul la schimb ulei, ii bag Castrol Magnatec 10W40.
Filtrele Mahle sunt bune. Mai poti pune filtre, placute frana sau alte consumabile de la Nipparts. Sunt producatori japonezi, pentru japoneze. Eu mi-am luat placute frana spate cu 90 lei.
Cred ca o sa te descurci cu schimbatul lor, nu e nimic complicat! drive.gif
roniii10
Spata cred k o sa ma descurc defapt sper tre sa imi iau o presa daia din targ de 5 lei ca sa imping pistonasu ala. In rest toata revizia o fac singur mai imi raman si mie bani de o bere tongue.gif. Am pus si eu o intrebare ieri daca vrea cineva sa ne intanim sa mai schimbam pareri. U ce parere ai spata2008? drive.gif
costing
Din ce am citit de uleiuri, daca nu iti mananca ulei poti pune de oricare. Daca mananca, unul subtire se va consuma ceva mai repede, deci trebe mai multa atentie, insa si cu unul vascos tot la fel de des trebuie sa verifici nivelul ca sa fii sigur, deci nu e vreo diferenta majora.
roniii10
Eu vreau sa incerc un ulei bmw long life full sintetic vreau sa vad ce performante are si cum se comporta masina. Am vb cu cineva care a foloseste bmw long life si a zis chiar se simte merge masina mai bine.
Foloseste cineva bmw long life ? astept si eu pareri
spata2008
Pune ulei Motul daca ai bani si vrei ceva foarte bun .... si ai scapat de orice grija!
dragos k
mam saturat cu masina asta.nui da nimeni de cap.nici nu stiu ce sai mai fac.nu am facuto nici auma.am vazut un certificat de inmatriculare nou si are trecut doar nr de idetificare,e foarte simplu.suntem in uniune doar whistling.gif

eu am pus la a mea texaco si e f bun.10w40
sasser
VA SALUT !! sunt nou aici pe forum !! si sper sa raman un timp indelungat ! istoria mea e simpla sunt fan honda am avut o honda crx din 87 prima mea dragoste o masina batrana dar cu mult caracter si pofta de viata , ma rog a fost vanduta si acum zace undeva linga un bloc in paragina proprietar prost si betiv nu mai conteaza unsure.gif ami plac japonezele la nebunie si in vara am pus manuta pe niste gologani si am hotarat sa caut masina evident japoneza ,dupa lungi cautari ,mam ales cu un nissan almera varianta hatch back cu motor de 1.5 dci 2003 din cate observ e o raritate motorul de 1.5 dci!!,masinuta avea 45 000 de km cand am luato din italia a fost masina de inchiriat ,nu prea sa inchiriat nu stiu de ce dupa care a fost vanduta unui showroom ,unde am gasito eu masina exterior arata bine ,in interior scaunul de la sofer e sfasiat materialul undeva pe colt in rest ok ,
PROBLEME : de cand am luato motorul avea o vibratie anormala la relanti am venit cu ea in tara am duso la nissan (serus )si au gasit problema relativ repede 2 tampoane imbatranite ,pretul celor doua tampoane 480ron au fost schimbate ,din vara pina acum de la 45 000 km am ajuns la 60000 ,stau undeva in afara bucurestiului si face autostrada mai mult !!in concluzie a inceput sa bata la denivelari mai bruste pe roata din dreapta cred ca vreo bucsa bieleta ceva voi vedea !!!.
Masina merge bine consuma, putin consum de logan dci ,ce nu ami place suspensiile sunt ciudate ori sunt foarte rigide ori sunt duse amortizoarele ,ca sa intelegeti mai bine pe autostrada merge fluierand,.... e!! cand intri pe un drum mai bleg sa terminat veselia zici ca esti in solenza te zgaltaie si are o rigiditate de te scoate din sarite, nu stiu io ai dau nota extraordinar de proasta!, la capitolul suspensie confort la rulare pe drumuri mai ciudate ,si la noi sunt fara numar .

Per total .... masina e buna consum mic fiabilitate !!! destul de rezistenta zic eu spatioasa portbagaj destul de mare astea ca avantaje !!.
Dezavantaje !!....masina este facuta cu renault dupa cum se stie renaultul are o reputatie foarte proasta masini ridicol de proaste ,si va spun cu siguranta fratele meu e mecanic la renault (serus) motoarele renault sunt o loterie cele pe benzina!, la diesel sunt bunicele dar au o amestecatura de piese spre exemplu motorul 1.5 dci care se afla si pe almera si pe clio si pe kangoo si pe megane 2 si logan injectia este delphi facuta undeva in india poti sa ai norocul ca in 10 000 km sa apara shpan in injectoare de la pompa de motorina!!! a fost explicatia sefului de service si cine stie ce piese facute pe la turci sau prin cine stie ce coliba ,proiectul motorului dci renault este bun,.. materialele sunt varza!!! deviza renaultului masini ieftine castig garantat la piese de schimb ,le facem proaste si treaba merge .

Cam atat am avut de spus smile.gif in apararea mea !!!

PS..poate stie cineva cum rezolv cu supensia !!!sa o fac mai confortabila ca ma inebuneste !!! amortizoare,, arcuri orice !! pinch.gif confused.gif
spata2008
Bine ai venit!
Nu vreau sa incep prin a fi rautacios, nu asta este intentia mea, dar, am vazut ca se practica pe multe forumuri: "ami plac" se scrie "imi (îmi) plac", "mam ales" se scrie "m-am ales", "nu stiu io ai dau nota" se scrie "nu stiu, eu ii (îi) dau nota", semnele de punctuatie se lipesc de ultima litera si apoi se lasa spatiu, etc. Nu trebuie neaparat sa folosesti diacritice!
Nu ma injura, sfaturile astea iti vor prinde bine in viata!

Lasand "rautatile" la o parte, nu ai cum sa faci suspensia mai confortabila, decat daca schimbi arcurile si amortizoarele cu unele mai moi.
Aia "mici si galbeni", de-au facut suspensia, nu au drumuri proaste!
S-o stapanesti sanatos!

roniii10
Ambreiajul foloseste lichid de frana? Hmmm...nu mi au schimat la revizii lichidu de frana si masina are 44 de mii si 3 ani.
Ce service avem in bucuresti cel mai tare.sad.gif drive.gif
costing
Din pacate aveti dreptate cu suspensia. Cand am venit in tara cu ea nu mi-a venit sa cred in ce hal face pe gropi. Cred ca este buna pe oriunde in europa in afara de romanica ... Bine, ajuta ca este mai inalta, macar poti iesi daca ai avut ghinionul sa ajungi intr-una smile.gif

Ca si comparatie, am mers pe un acelasi drum cu Logan si trebuie sa recunosc ca masina asta e facuta pentru drumuri pline de gropi, nu zic ca i-ar placea gropile, dar nici nu-i pasa prea tare de ele. Din nou, e doar comparativ intre Almera si Logan, nu stiu de altele cum or fi. Poate o struto-camila gen suspensie de Logan pe Almera ar fi o solutie reusita biggrin.gif
spata2008
O struto-camila, Almera cu suspensie de Logan, n-ar mai sta lipita de sosea, curbele n-ar mai fi o provocare! cool.gif
costing
Hmmm ... cat timp sunt mai multe gropi decat curbe, cred ca ai iesi in avantaj totusi smile.gif
roniii10
Almera cu suspensii de Logan smile.gif) Cred ca actuala Tida are suspensii renault deci de logan. Eu tida nu mi-as lua sincer mi se pare un compromis: HAI SA FACEM UN NISSAN CU PIESE RENAULT. deci cam asa ar arata o almera cu suspensii de logan.
AM si o intrebare. Ambreiajul foloseste lichid de frana? Daca ma puteti ajuta si pe mine cu un raspuns
roniii10
Imi puteti recomanda un service unde sa imi schimb lichidu de frana si lichidu de la servodirectie? plz help help tre sa il schimb urgent si nu stiu unde sad.gif
Arheopterix
QUOTE (costing @ Jan 19 2009, 04:00 AM) *
Hmmm ... cat timp sunt mai multe gropi decat curbe, cred ca ai iesi in avantaj totusi smile.gif

Am cautat la tine in oras gropi si nu am gasit.
Esti un fericit.
In conditiile in care circuli tu,masina are o durata de viata de 3-4 ori mai mare decat o almera la noi.
costing
Da, ar avea viata lunga daca n-ar fi soferul ametit si si-ar pune cauciucuri de iarna inainte sa fie gheata pe jos... Tocmai am terminat reparatiile dupa ce am atins (foarte usor) pe unul oprit la stop. M-a enervat ca farurile s-au rupt imediat din plasticele care le tin prinse de tabla, fara sa le fi atins nimic. 2*300E dintr-un foc sad.gif Plus alte chestii minore + 4 cauciucuri de iarna, mi-am facut un mare cadou de craciun...
Arheopterix
E posibil sa am o problema.
De la o vreme masina da f multa caldura.
Desi e dat la minim.
Am crezut ca e din cauza unor frunze de la aurisire,dar e la fel de cald.
Motorul e la temp normala.
Totusi parca fata de iernile anterioare,e mult prea cald.
Aveti vre-o idee?
roniii10
Sa incerci sa il dai pe recirculat sa vezi daca tot la fel se mentine caldura. Daca da se poate sa ai o problema sa iti bage in conntinu aer cald de la motor " o mica problema tehnica" adica nu mai trece pe rece si s-a blocat pe cald. Sau dai pe Ac pe rece vezi daca baga rece.
spata2008
Cred ca e o mica problema, nu se mai inchide caloriferul!
Incearca sa cauti cablul care actioneaza robinetul de la calorifer si ai sa-i dai de cap!
Arheopterix
Ai idee unde e acest cablu?
roniii10
Am si eu nevoie de putin ajutor? Cred ca trebuie sa completez lichidu la servodirectie si nu stiu exact cum se verifica.
Pt ca prin recipientu ala nu se vede lichidu la ce nivel este.
Are gradatia aia max rece; max fierbinte; min rece; min fierbinte.
Cum tre sa procedez ca nu imi dau seama daca trebuie completat si nu stiu cat se completeaza?
Multumesc anticipat. drive.gif
spata2008
Pai, sterge bine vasul si lumineaza cu o lanterna in partea opusa semnelor, cred ca o sa vezi nivelul lichidului.
Eu nu am incercat asa, i-am facut nivelul ochiometric si pare in regula!
Tarabostes
people, unde sa ma duc si eu pentru un schimb de ulei si consumabile?
roniii10
Ms pt sfat am sa incerc asa cu lanterna cred k o sa mearga.
Cat despre service pot sa zic numele pe forum am voie? ti as recomanda eu un service unde sa schimbi consumabilele
spata2008
Pt. schimb ulei si filtru de ulei te poti duce la un service, (Ami Auto - aici am fost eu, nu fac reclama) unde nu platesti manopera daca achizitionezi marfa de la ei.
Filtrele de aer si polen se pot schimba in cinci minute in parcare! thumbsup.gif
roniii10
Eu ti as recomanda un service se numeste Dandon. 0743047774 str pastorului 21-23 sect 2. dar filtru aer si polen le schimbi in parcare e usor.
Tarabostes
de doua zile, dimineata de la motor se aude un zgomot ciudat, un suierat ascutit, putin metalic, nu stiu cum sa-l descriu
dupa ce motorul se incalzeste nu il mai aud
are cineva vreao idee?
roniii10
Nu am idee ce este dar mi se aude si mie la motor sunetul ala dar dupa ce se opreste autosocul numai suera. Presupun ca se contracta anumite parti ale motorului si atunci cand se incalzeste masina se dilata si numai face. Nu stiu exact sa iti spun de la ce face dar mi se intampla si mie.
Tarabostes
nu s-a auzit niciodata pana acum
am cam 15k cu uleiul din motor, poate o fi de aici, nici nu am verificat nivelul in ultima vreme
Tarabostes
mecanicul a zis ca zgomotul e de la cureaua de transmisie, evident ca motorul fiind cald la service nu s-a auzit nimic
roniii10
Si ti au recomandat ceva aia de la service? Ce curea de la transmisie?
spata2008
Si la mine scartaie cureaua, dimineata cand e rece.
Nu se aude din masina, nici din partea stanga a masinii, trebuie sa ridici capota sau sa te duci in partea dreapta a masinii ca sa auzi scartaitul.
O sa ma uit pe acolo cand s-o mai incalzi vremea, cu siguranta se mai poate strange.

Vreau sa ma duc sa-i fac unghiul de fuga, am luat cateva gropi mari cu roata din dreapta.
Imi recomandati ceva?! De preturi aveti idee?!
lvg
QUOTE (spata2008 @ Jan 27 2009, 10:30 PM) *
Si la mine scartaie cureaua, dimineata cand e rece.
Nu se aude din masina, nici din partea stanga a masinii, trebuie sa ridici capota sau sa te duci in partea dreapta a masinii ca sa auzi scartaitul.
O sa ma uit pe acolo cand s-o mai incalzi vremea, cu siguranta se mai poate strange.

Vreau sa ma duc sa-i fac unghiul de fuga, am luat cateva gropi mari cu roata din dreapta.
Imi recomandati ceva?! De preturi aveti idee?!



Daca apar zgomote cand da frigul, eu zic ca 90% e de la curelele de transmisie; se rezolva cu un intins de curea, sau cu schimbatul lor (daca au multi km, si nici nu e o avere). Cand am auzit si eu prima data zgomotul acela "metalic" m-au trecut toate gandurile (de la compresor clima, pana la distributie); la mecanic am ridicat capota, i-am zis omului oful, el a zambit si a dat pe curea un spritz de WD-40, iar zgomotul a disparut ca prin minune thumbsup.gif . Doua ierni la rand am avut distractia asta: prima data am schimbat curelele, a doua oara le-am intins.
Reglajul de directie se poate face la orice service serios (eu l-am facut anul trecut, dupa ce am schimbat bratele pe fata) si am dat parca 50 sau 60 de lei; operatia dureaza aproximativ 1 ora.
spata2008
QUOTE (lvg @ Jan 28 2009, 08:02 AM) *
... (eu l-am facut anul trecut, dupa ce am schimbat bratele pe fata) ....

ce brate pe fata ai schimbat?
lvg
Bratele inferioare; aveam nevoie de alte bucse, si cum nu am gasit separat, am cumparat bratele cu totul.
Se scria pe forum pe aici de un sunet pe fata (troncanit, ca un clanc) care se auzea pe denivelari, si de tot felul de incercari pentru a-l face sa dispara; l-am sesizat si eu de cateva ori, dar a disparut de tot dupa ce am schimbat placutele de frana pe fata si bratele (care o fi rezolvat problema, nu stiu).
Tarabostes
eu am reglat unghiul de fuga and stuff la SAMA, insa am platit cam 180 RON
spata2008
Nasol! Nu se gasesc bucse separat??!! Asta nu-i un lucru prea placut!
Cat te-au costat basculele?

Stiu si eu de Sama ca sunt buni dar sunt si foarte scumpi.
Am gasit cu 60 lei, sper sa fie totul in regula!
Tarabostes
unde? sa ne zici cum a fost
lvg
QUOTE (spata2008 @ Jan 28 2009, 11:47 AM) *
Nasol! Nu se gasesc bucse separat??!! Asta nu-i un lucru prea placut!
Cat te-au costat basculele?


Stanga 517 lei+TVA, dreapta 501 lei+TVA, in 11feb2008 (avea 122.000km masina atunci), piese originale Nissan comandate prin Augsburg (cred ca e inutil sa mai spun cat imi cereau dealerii Nissan ermm.gif ). Speram sa nu ajung la asta, dar cu gropile din drumurile noastre, nici o sansa wink.gif !

Uitandu-ma in dosarul masinii (tin o evidenta amanuntita la tot ce fac la ea, revizii si alte cele), m-am gandit sa scriu niste sume, poate vrea careva sa stie la ce sa se astepte, daca-si cumpara atelaj drive.gif ca ale noastre. In 58.000 de km si aproape 3 ani de soferit la Almera, am cheltuit
• consumabile (ulei+filtre ulei/habitaclu/aer/motorina+curele+2 becuri) = 2067 lei
• 2 seturi noi de cauciucuri (iarna si vara) = 2254 lei
• brate fata + cap planetara dreapta + burdufuri planetare fata = 3270 lei.
Deci costul total pe 3 ani, cam 19000 km anual (fara combustibil, spalat masina, deodorante) ajunge la 7591 lei.
Asta pe o masina cumparata la 82.500 km din Germania de la o reprezentanta Nissan, cu motor diesel 2.2, cu 30% din distante facute prin occident (concedii.. biggrin.gif )

S-aveti numai drumuri fara probleme! yes.gif
spata2008
Scump, domne, scump ...! Asta e, la nevoie, n-ai ce face!
M-ai facut tare curios. O sa-mi fac si eu un calcul diseara sa vad cati bani mi-a "mancat"!
roniii10
Oau atat de mult niciodata nu m -am gandit k atati bani se duc in masina. Si nu luam in calcule asigurarile rca casco + BENZINA sad.gif care era intr-un timp 4.2 lei.
Am si eu o intrebare. Aveti asigurare Casco? Se renteaza sa iti faci asigurare casco?
drive.gif
spata2008
Eu am casco.
Daca nu ai evenimente neplacute, nu se renteaza.
Daca se intampla ceva rau si trebuie sa platesti din buzunar ..... e durere!
Preventinv e buna o asigurare casco, da' e asa scumpaaaaa ....!!!!
roniii10
Si eu mi m facut Caso astazi am dat 28 mil lei vechi Full casco. Dar orice s ar intampla cu masina imi este asigurata. Eu mi am facut ca in primu cand mi am luat masina am avut un accident in care am avut dauna de 130 milioane si in anul ala am avut daune de 170 de mil si mi am zis ca e rentabil casco si mai ales ca am la o firma poate cea mai buna din romania.
lvg
Costurile sunt fara combustibili, asigurari, taxe de drum, solutie spalat geamuri etc. E doar ce am scris acolo (am uitat sa notez si acumulatorul nou, in banii aia).
Eu am facut Casco in primul an, dar in anul al doilea mi s-a cerut o suma majorata cu tupeu (eu neavand nici un fel de evenimente cu masina), asa ca am renuntat. Adevarul e ca nu sunt extrem de agresiv la volan (decat rar) si casc ochii pe unde ma duc. Inainte de Almera am avut o Dacie din '87 care m-a dus in 3 ani de la Putna pe litoral, la gurile Dunarii, pe Transfagarasan, la Pestera Scarisoara si nici nu mai stiu pe unde, dar n-am avut nici un eveniment in trafic. Deocamdata, am concluzionat ca-mi ajunge RCA.
In schimb, am 3 cazuri de amici buni care au luat sute de milioane de la asigurari Casco (BMW, Golf, Toyota); va dati seama ca ei reinnoiesc polita constant biggrin.gif
Dar oricum, pe mine ma aduc la disperare daunele astea uriase. De obicei exista intelegere intre asigurator si service la evaluare, fiecare veriga din lant isi primeste partea, si asa sunt finantati dealerii din primele platite de tot soferul; eu refuz sa finantez mecanicii incompetenti si adaosurile comerciale nesimtite!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.