Help - Search - Members - Calendar
Full Version: POZE
Masini.ro Forum > Masini.ro > Retro & Concept cars
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41
Skywalker
Opel Manta B GSI
Skywalker
Ford Capri
A K U
QUOTE(Skywalker)
Si acum europene frumoase. BMW 635 CSI 1978


:pray: Ma ia cu furnicaturi pe sira spinarii cand vad masina asta... Si un muscle car ca la mama lui-Charger din '70 biggrin.gif

Arheopterix
QUOTE(Dies Irae)
QUOTE(Skywalker)
Si acum europene frumoase. BMW 635 CSI 1978


:pray: Ma ia cu furnicaturi pe sira spinarii cand vad masina asta... Si un muscle car ca la mama lui-Charger din '70 biggrin.gif



Skywalker,
Am avut in Germania o vecina,babuta de vreo80 de ani)care avea un 635 CSI din 85. Nu cred ca depasea cu ea 40 km/h si noi o suspectam ca mergea numai in viteza a 1-a. Si azi mi-e mila de acea masina.

Dies,Am un Charger identic.Fara spoiler.
Astept sa se destepte la minte astia cu inmatricularile sa il pot aduce band.gif
Arheopterix
BMW cu probleme de fiabilitate.
A K U
Arheopterix, you are my new hero biggrin.gif De multi ani visez la un Charger si, daca ar fi sa aleg intre alte masini noi si clasice care-mi plac foarte mult si pe care mi le-as dori in garaj, Charger-ul ar fi pe primul loc, detasat. Vreau si eu niste poze cu al tau. Este in stare de functionare? Parca ziceai pe undeva ca are motor de 7 litri? Alte date tehnice, please? arigato.gif
air_wolf
doar e vecin cu jiji, o sa turbeze ala ca ai putea plati impozit mai mare ca al lui. biggrin.gif

acum fi antena: masina o poti aduce fara sa platesti nici o taxa. vorbeste la retromobil si o poti inscrie ca masina de epoca etc.
Seri
Eu visez la un Morgan 4/4 2 seater, care se produce fara modificari majore inca din 1936, dar de-a lungul anilor si-a schimbat motoarele pentru a respecta normele de poluare tot mai stricte.
Unul nou costa de la 30.000 euro in sus, iar perioada de asteptare este de un an. Unul vechi este cam la acelasi pret.
Asa arata unul din 1958:

Asa arata unul din 1981:

Asa arata unul din 2005:

Motorul care ma intereseaza este cel de 1.8l si 125 CP. Acesta ii permite o acceleratie 0-100 in vreo 8s, datorita greutatii de doar 950 kg. Foloseste un sasiu separat din otel, peste care vine un cadru de lemn, pe care se monteaza caroseria. Puntea spate este rigida si foloseste arcuri lamelare. In oras nu ti-ar fi greu cu el pentru ca are doar 4 m, mai putin decat un Peugeot 207.
Skywalker
Orice masina care are peste 30 ani vechime se poate inmatricula fara taxa de prima inmatriculare, ca si retromobil sau ceva in genul asta. Da' nu cred ca ai vrea sa stii cat e impozitul la ea si asigurarea RCA cu un Charger s-au orice alt Muscle Car.
Daca mi-ar pica din cer vreo 1.000.000 euro al luat primul avion spre state sa-mi trag un Muscle Car. Am vazut un Charger cu motor Hemi big block de 7,7l la 900cp si vreo 1.000Nm.
Arheopterix
Chargerul are 6.9 litri .
In carte scrie 425cp dar ala care a vandut-o a zis ca are in jur de 500.
A costat 10.000$.
Mecanic e bun dar necesita o investitie in interior si exterior.
Ma bazez si eu pe retromobil.....
Cu tanspoprt din Philadelfia,asigurare,mai adaug vreo 2500$.
"Renovarea"vreo 8-10.000$.
La 20.000$ ce masina de suflet poti cumpara?
Am uitat,ca o sa necesite o pereche de cauciucuri noi in spate.
Alea de pe masina sunt ptr "l;iniuta" adica au nu stiu ce compozitie,si nu sunt prea "safe".

Seri, in 2000-2001 era in parxcare la restaurantul Mc Monis,un morgan cu volan pe dreapta.Parea abandonat.

Despre jiji,am inteles ca s-a mutat...
Skywalker
Eu am vazut un Charger reconditionat intr-o emisiune pe Discovery ii spune "Cautatorii de Rable" emisiunea e cu un tip care cumpara rable si le restaureaza 100% dupa care le vinde la licitatie.
Arheopterix
Cred ca si eu o sa fiu vandut la licitatie .
De catre sotia mea... :bash:
Arheopterix
Un Wanderer nou nout.
Stergatoare manuale.
Faruri de camuflaj nocturn.
Insemnul unitatii pe aripa fata....
Arheopterix
Un Wanderer reparabil.
Arheopterix
Si unul "Total lost".
air_wolf
QUOTE(Skywalker)
Orice masina care are peste 30 ani vechime se poate inmatricula fara taxa de prima inmatriculare, ca si retromobil sau ceva in genul asta. Da' nu cred ca ai vrea sa stii cat e impozitul la ea si asigurarea RCA cu un Charger s-au orice alt Muscle Car.
Daca mi-ar pica din cer vreo 1.000.000 euro al luat primul avion spre state sa-mi trag un Muscle Car. Am vazut un Charger cu motor Hemi big block de 7,7l la 900cp si vreo 1.000Nm.



impozitul e 0 si asigurarea e 0 daca masina e atestata wink.gif
marius68582
QUOTE(Seri)
Eu visez la un Morgan 4/4 2 seater, care se produce fara modificari majore inca din 1936, dar de-a lungul anilor si-a schimbat motoarele pentru a respecta normele de poluare tot mai stricte.


Dar de varianta "moderna",Aero 8 ce parere ai?
Un coleg forumist de pe un site irlandez tocmai ce si-a luat chestia asta! biggrin.gif




Arheopterix
Asta e masina de la McMoni's de acum 5-6 ani.
Arheopterix
Un Jeep cu o mitraliera de 0.5 AA in fata ,si un tun de 20mm in spate.
Sunt curios cum se simtea reculul si suspensia ce precizie dadea...
Seri
Am o parere buna despre Aero 8, motor V8 4.4l de la BMW cu 330 CP, nu are componente de lemn care sa se degradeze in timp, are servodiretie, ABS, controlul tractiunii, aer conditionat, airbag-uri, inchidere centralizata, etc.
Unul nou costa de la 60.000 euro in sus, iar unul vechi (a aparut in 2001) costa cel putin 50 mii. Taxele pentru el sunt de asemenea foarte mari. Tot la 4/4 1.8 visez! biggrin.gif

Arheopterix, esti sigur ca acela e un Morgan? Nu cunosc toate modelele de Morgan, dar sigla nu seamana!
Baby Blues
Militarul sta pe scaun sau se tine de mitraliera de companie?
LE: Ar fi bun o masinuta din asta?
Arheopterix
QUOTE(stefan_adrian)
Militarul sta pe scaun sau se tine de mitraliera de companie?
LE: Ar fi bun o masinuta din asta?


Mitraliera e aia din fata."Manipulatorul" sta exact ca in poza.
Cei din spate care trag cu tunul,au scaunele speciale de tabla de servanti de tun (arata mai toate la fel).Sasiul jeepului e alungit.
Idea e ca daca mitraliera mai e cum mai e,sa tragi cu un tun cu recul de pe o masina care are amortizoare si arcuri lamelare e o tampenie.
Arheopterix
Chrysler din 39.
Posibil in curtea spitalului Elias.
Arheopterix
Si o poza mai recenta a lui Ch 39.
Seri
Ford Model A snowmobil, sinele din fata se puteau inlocui cu roti normale.
Arheopterix
Bi autogo e mortal!]
Mai ales suspensia fata.
Ai idee ce sunt tuburile laterale?
Seri
1934 Chrysler Airflow, a fost prima masina aerodinamica produsa in serie, dar vanzarile au fost foarte slabe.
Arheopterix
Super.

Trebuia sa o postezi la "masini ciudate".....
Arheopterix
Asta a fost masina lui Churchil la Talta.(Cand "ne-a vandut rusilor").
Otto73
niste muscle clasice la DC auto show 2007
Otto73
foto1
Otto73
foto2
Otto73
foto3
Otto73
foto4
Otto73
foto5
Otto73
foto6
Otto73
foto7
Otto73
foto8
Otto73
foto9
Otto73
foto10
FiaGT
muscle cars......din cate vad eu sunt numai mustanguri biggrin.gif.....nu mai ai si alte poze?
Otto73
cu clasice doar atat dar am mai postat si cu masini noi si concepte la off topic - Washington DC auto show 2007
Arheopterix
Superga poza cu un Opel Blitz nou nout.
Arheopterix
Tot un Blitzdar in stare mai obosita.
Arheopterix
Si la arat pe un camp din Ukraina.
Arheopterix
Blitzuri intr-o coloana de aprovizionare.
Posibil in nordul Africii.
Steagurile cu svastica de pe capota unor vehicule are rolul de a evita bombardamente accidentale cauzate de identificare gresita.
Salcianu94540
Alfa 2600 Spider Touring, 1966
Salcianu94540
Ford T5 mustang
Salcianu94540
Dodge charger
Arheopterix
Postez din nou...
Dupa un pc prajit si niste virusi.

La vila Minovici,inceputul 30 .
Nu am identificat inca masina.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.