Help - Search - Members - Calendar
Full Version: POZE
Masini.ro Forum > Masini.ro > Retro & Concept cars
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41
Arheopterix
Si un model mai nou de camuflaj.
Poza facuta in 96 (cand eram tineri si nelinistiti).
Prietenul si colegul Kevin are un FN ca arma.Dupa parerea lui cea mai buna arma de infanterie.
Perosnal in contrzic,dar poate stie el mai multe.
Adica sigur stie mai multe.....
Mariustom
CITAT(mike.omega @ Feb 19 2008, 11:31 PM) *
Tu cam ce crezi domnu Moderator?

Ăăăăăăă, cred că te grăbești să ne vezi la azil, deja, ca să scapi de noi tongue.gif biggrin.gif

CITAT(Arheopterix @ Feb 20 2008, 08:56 AM) *
...Dupa parerea lui cea mai buna arma de infanterie...

Cred că una e o armă de precizie, cu lunetă (care și ele sunt mai performante și nu prea wink.gif ) și altceva e o armă de infanterie. Adică, infanteria e masa mare de "iepurași", iar trăgătorii de elită, sunt ... elita tongue.gif Părerea mea.

E ca și cum am asemăna trupele regulate cu cele ... speciale. Și armele lor, la fel rolleyes.gif
Știi tu ce am vrut să zic biggrin.gif

Și, ca să fiu On topic (pt Mike, cu dedicație cool.gif ):
nu știu dacă are legătură cu vreun WW, dar cu Star Wars cred că da laugh.gif
Arheopterix
Arma lui Kevn nu are luneta.
Desi e calificat si ca lunetist.
Eu nu am avut curajul sa trag cu un Fn ptr ca gurile rele spun ca se dezmembreaza.
Kevin zice ca sunt prostii dar cine stie....

Poza de mai jos are luneta,dar nu identific arma.
Arheopterix
Poza interesanta de la o parada din 46.
Soldati romani,tanc german,steagul sua in spate.
Arheopterix
Aceasi festivitate de data asta cu un panther.
Arheopterix
Panzer 3 romanesc in frigul rusesc.
soldatul inca rade, tancul pare sa circule,se vede ca inca nu sunt -50C.
Arheopterix
Senilete Malaxa,construite cu licenta Renault,defiland pe C.Victoriei.
Arheopterix
Panzer 4 dezafectat (se vede lipsa senilelor) servind ca obiect didactic.
Arheopterix
Tanc romanesc Renault .
Poza rara color.
Arheopterix
Nebelwerfer,sau aruncatorul de fum.
5sau7 tevi care trageau rachete de 150mm.
Echipaj de 4.
Rachetele se trageau electric si pe rand ca sa nu se rastuarne toata instalatia.
Urmele de fum pe care le provocau lansarile obligau echipajul sa ii schimbe locatia dupa fiecare tragere.
Au fost montate si pe avioane de vantoare.
Arheopterix
In toiul Bataliei Angliei,un pilot de Hurricane,se pierde de patrula dupa o lupta aeriana.
Vede un bombardier Doernier 17 din 3kg-2 care se indreapta spre palatul Buckingham.
Ramas fara munitie,il loveste cu aripa in coata,si se prabusesc amandoi.
Sare toata lumea cu parasuta.
Acum cativa ani,au sapat intr-o strada destul de circulata din Londra ptr a gasii ramasitele Hurriului.
Cand le-au gasit (mai mult era motorul R/R ptr ca av era in mare parte facut din panza.) au invitat si pe pilot care a fost primit cu toata cinstea de locatarii din zona ,chiar daca au avut zile grele datorita sapaturilor.
Arheopterix
http://www.youtube.com/watch?v=ShRXp73jMhE

Un film interesant despre Bucurestiul din 1941.
Aveam semafoare!
Multe imagini cu masini si infrastructura unele color.
Totul dureaza 3 min si e acompaniat de Lilly Marlene,cantat de Marlene Dietrich.
Arheopterix
In afar de frati Wright,exista 2 aviatori pe care ii cunoste toata lume.
Charles Lindberg si Manfred Von Richthofen.
Primul e faimos datorita primei traversari al atlanticului si din pacate datoriata tragica poveste a fiului sau rapit si ucis.

Manfred Von Riecthofen a tarit intr-o perioada in care mass media inca era la inceputuri.
Au contribuit la cunoasterea sa desenele animate cu Snoopy si un cantec din anii 60.

Avea multe nume:Baronul Rosu,Diavolul Rosu (datorita faptului ca i-si picta avioanele in rosu aprins).
Sa nascut in Silezia pe 2 Mai 1892 si a murit inFranta ,Morlanecourt pe 21 Ap 1918.

Gardul sau era Rittermeister adica capitan de cavalerie.
Intr-o perioada in care mitraliera si sarma ghimpata faceau legea,cavaleria incepe sa dispara.
Interesant e faptul ca desi MVR avea o functie inalta (Comandant de escadrila) nu putea avansa datorita faptulu ca in armata germana nu se permitea ca fii sa aibe grad mai mare decat parintele aflat inca in activitate.
Cum tatal lui era maior,a ramas capitan.
Arheopterix
Legenda sa a tinut cca un an si jumatate.
In acest timp a doborat 80 de avioane omologate.
Era un tip f precaut.Nu ataca aiurea (cum facea fratele sau Lothar ,47 vict.)
Venea cu viteza ,din soare,si disparea dupa atac.Se uita in permanenta in toate directiile ptr a nu fi surprins.
Dupa prima victorie,a comandat la un bijutier din Berlin,o cupa de argint pe care era gravat numarul victoriei,tipul avionului si alte date.Treaba a tinut pana la vict. nr 60 cand s-a terminat argintul....
Arheopterix
Prmise ordinul "Pour Le Meritt" sau Maxul Albastru ( a fost si un film celegru cu Ursula Anders si George Pepperd cu acest nume).Era cea mai mare distintie militara germana,echivalentul lui Victoria Cross.
La un moment este ranit la cap,intr-o lupta aeriana.Se reface destul de greu si se pare ca ramane cu probleme neurologice.
Se pare ca au fost cauza mortii sale.Este lovit cand urmarea un avion inamic,cu un pilot novice,singur deasupra transeelor australiene.Un singur glonte il loveste in plaman.Se prabuseste si moare in scurt timp.
Innmormantarea asigurata de aliati e una militara.Cosciugul sau e dus de 6 capitani aviatori,se trag focuri de arma,si in berari ile aliate,se ridica in cinstea sa un pahar .Alte vremuri.

In poza,un panou in care MVR i-si afisa numere de inmatriculare ale avioanele doborate.
Pe masura posibilitatilor ,ateriza la locul faptei,si decupa numerele.
Arheopterix
Obiceiul sau de a vopsi avionul in culori f stridente,a devenit ceva obisnuit in av germana.
Asa au ajuns sa se numeasca escadrilele,"circuri ariene".
Arheopterix
Multi au revendicat doborarea asului nr 1 .
Culmea era,ca glontele ucigas era un .303.Adica calibrul armatei britanice si coloniale.
Abia acum cativa ani,cu ajutorul tehnicilor moderne,a arhivelor si a inregistrarilor martorilor oculari,s-a descoperit misterul;
Un obscur mitralior australian (unul din multi care au tras) l-a nimerit pe Baron.
Nu a trait nici el mult timp dupa razboi fiind ucis de alcool.
In curand va fi lansat un film despre MVR,sper sa ajunga si la noi in cinematografe.
Arheopterix
Din motive necunoscute ,nemele sau s-a legat de avionul Fokker DR1.Are cu el munai 16 victorii fata de Albatros -58.
Practic e scris f putin si de cele 6 vict cu Helberstadt.
Cateva poze: Cu cainele sau Moritz.Pregatit de mecanici ptr un zbor de toamna tarzie,epava avionului sau,se observa cele 2 mitraliere Schpandau 7.92,s ultimul drum cu garda australiana de onoare.
Arheopterix
Superba.....
Arheopterix
Acum vreo 2 ani se filma un film la Sinaia.
Masinile au fost aduse din Italia.
Arheopterix
Panzer 4 upgradat cu placi de blindaj suplimentare in parti.
Finlandezii ,mai saraci,foloseau busteni de lemn.
Arheopterix
Schwimm.Si Tiger.
Arheopterix
Tiger cu o mini upgradare f populare in randul tanchistilor;o bucata de senila de rezerva ,pusa in fata ptr un plus de protectie.
Arheopterix
Singura zona vurnelabila a tigrului -spate sus....
Arheopterix
Jagdtiger.
Arheopterix
Panzer 3 cu tun teava scurta (proiectile anti infanterie).
Arheopterix
KIng tiger.
Arheopterix
Tot King tiger.
Se spunea ca teava lui e cat a unui stalp de telegraf.
Arheopterix
Reenacting recent.
Baietii par duri si f bine organizati.
Adevarul e ca toate artefactele lor costa o avere.
Fiecare uniforma si arme sar de 50.000$ daca sunt originale.
Arheopterix
Tabara e in toata regula,tot nu inteleg cum nu ii leaga nimeni din cauza steagului respectiv.
Arheopterix
De fapt asa arata baietii scosi din transa reenatingului.
Arheopterix
Totul sfarseste cu bine.
Arheopterix
Panther acoperit cu zimerit,un ciment special care nu permitea lipirea minelor magntice pe tanc.
Arheopterix
King tiger distrus.
Mai bine zis senila distrusa.
Arheopterix
Coloana motociclete de la div Das Reich.
Arheopterix
Un sdkfz tot cu insemnele DR.
Arheopterix
Motocicleta Puch 750 cu un soldat Estonian voluntar in ss.E inarmat cu un PPSk rusesc.
andrei27237
nu esti normal .... rolleyes.gif de unde le scoti?
Arheopterix
Inainte sa i-ti spun de unde le scot,explica-mi chestia cu "nu esti normal".
mike.omega
Nu vreau sa iau apararea nimanui insa cred ca nuanta expresie e "de bine" in sensul ca ai o pasiune nebuna pentru asa ceva unsure.gif
Arheopterix
Pai nu m-am suparat.
Dar eram curios daca remarca era de bine sa de rau.
Stiu ca nu sunt prea normal.Deci nu ma supar. whistling.gif
Arheopterix
Ceva interesant.
Soldatul american incearca sa descopera ce are in fata.
Arheopterix
Asa se transporta si pozitiona.
Arheopterix
Cuib de mitraliera cu tot comfortul si protectie buna.
Arheopterix
Tanc renault.
Arheopterix
Dac va intrebati ce vehicul poate tracta un tanc greu,raspunsul e in poza.
Construit pe platforma de panther.
Mariustom
Dottore, iată un model de tanc subacvatic biggrin.gif
Arheopterix
E un Scherman firefly amfibiu.
Aproape unicat gasit in larg la Anzio.

Am gresit...
Am marit poza.NU e Firefly.Are tun dublu de 20 mm .
Habar nu am ce e.
Arheopterix
Ce au unii prin curte.
Turela T 34 cu tun de 75mm.
Casti germane si rusesti .obuze diferite si un proiectil de mortiera.
Arheopterix
Hanomag.
Dupa cauciucuri se vede ca afost lucrat pana la moarte.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.