Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Astra 2004
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel > Astra / Zafira
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21
DragosV
Ubiku totusi vezi sa nu prinzi incredere prea mare in masina biggrin.gif

Acuma ca zilele astea trebuie sa duc dosare, sa fac plati, casco si toate cele fara sa vreau stau cu gandul la masina si nu prea imi place ca e chinuitor rau. Cred ca mai am o saptamana de asteptat dar cine stie. Pun raul in fata ca prea a fost bine pana acuma!

Primul care a initiat topicul a fost happy_maker, dupa a fost nonn, apoi dragoss cu vectra, acuma ubiku si urmez eu dar dupa mine nu mai vine nimeni cu ceva concret. Oricum vom avea subiecte de discutat si in continuare!
DragosS
Mai este don dar vad ca nu a mai zis nimic de vreo saptamana.Oricum sigur mai apar atat subiecte de discutat,cat si viitori posesori de Astra.Mai sunt si posesori de Astra G,deci putem spune ca suntem o mica comunitate Opel pe forum.

Sa propuneti o data de intalnire ca sa ne cunoastem si noi.Eu cred ca o sa fiu plecat de sambata pana luni din Bucuresti.Deci ne vedem inainte de Paste sau dupa?
DragosV
Putem fixa o intalnire si zilele astea dar eu o sa fiu pieton. Ar fi misto ca ar trece timpul mai repede! Cum vreti voi, spuneti cand puteti maine, poimaine .......

Don nu mai zici nimic? Poate vii si tu!
ubiku
I'm in smile.gif Numai sa fie undeva inspre weekend, pentru ca o sa am o saptamana de foc...
DragosS
Pai hai sa ne intalnim joi seara!Zic joi pentru ca nu stiu sigur daca nu o sa plec din bucuresti vineri.Daca puteti joi haideti sa vedem unde ne vedem sa stam de vorba si sa ne vedem si masinile.Tu Dragos tot o sa fii reprezentat oarecum acolo:masina lui ubiku arata ca a ta,punem si motorul meu si gata ti-am facut masina din bucati.O sa fie ca si cum ti-ar fi venit mai repede cu cateva zile! biggrin.gif
guerilla
vreti sa faceti o intalnire restransa sau poate sa vina mai multa lume ?
DragosS
Din partea mea oricine doreste sa vina este binevenit! band.gif
DragosV
Pai eu vin joi seara daca se face dar sa nu fie foarte seara, ar fi bine sa fie totusi si niste lumina. Locatia unde sa fie? Ar putea fi parcare parcul carol, parcare academia militara, sau altele unde este loc si nu deranjeaza nimeni.

Veniti si voi cu sugestii!
DragosS
La academia militara cred ca este ok!Avem spatiu,e si liber,facem poze etc. Putem sa ne vedem la 7.Oricum este lumina pana pe la 8,30 acum parca!
Andrei Suzuki
Aveti grija ca la Academia Militara se intalnesc si cei de la Dacia Club,in fiecare joi.IN plus,ei au avut probleme cu politia acolo,asa ca ar fi bine sa va ganditi in alt loc.Daca imi permiteti sa va dau cateva idei:Parcarea de la intrarea in Herastrau,la Pescarus,unde e curba aia mare.Sau,unde s-au tinut pana acum intalnirile de pe forum,la Tineretului,la intrarea in parc,numai ca acolo e parcarea ceva mai mica.
ubiku
Parcarea de la Tineretului este micutza rau, mai bine o incercam pe aia din Carol... Si hai pe la 6, 6:30 ca la 8 am si eu lectii de salsa biggrin.gif
ubiku
Ah chestie: aseara aveam pe bord autonomie 0km, si masina inca merge bine mersi smile.gif

Se pare ca ingineru care a facut sistemu ala, nu stia ca romanu mai pune uneori benzina de 200, ca mai mult n-are in buzunar; oare aia nu fac decat plinu'? blink.gif ... Sper ca next time cand pun some gas sa se updateze ca lumea chestia aia, ca e stresant, tot imi apare poza cu benzinaria si cu 0km ramasi si eu am un sfert de rezorvor plin smile.gif

Si din nou cruise control has a mind of his own... Tocmai cand credeam ca am prins patternul dupa care se activeaza (pare-mi-se ca trebuie sa fii si peste un anumit rpm, de ex. 2500) azi n-a mai mers deloc...
DragosV
Pentru mine parcul carol ora 6.30 este uper ok. Sa mai confirme si dragoss.
DragosS
Este ok si pt mine.Dar nu stiu exact care este parcul carol.Este cel de langa liceul sincai?Adica dupa budapesta,prima intersectie?
DragosV
Daca vii dinspre mall vitan pe linia de tranvai spre budapesta e ok. De la budapesta mai mergi o statie de tranvai pe aceiasi directie si in capatul strazii e o rotonda mare (ca un sens giratoriu). Acolo e parcare si intrarea principala a parcului carol. Poate mai vin cu un prieten care si-a luat si el astra 1.7 100 cai.

Apropo cred ca l-am vazut pe happy_maker in trafic. Daca citesti confirma daca erai tu. Culoarea era cea pe care o ai (am vazut poze), aveai sticker cu masini.ro pe spate stanga, numarul de inmatriculare era B XX504 si motorul 1.6 twinport. Numai tu puteai fi!
Andrei Suzuki
Nu.Ala de care vorbesti tu e parcul Tineretului.
DragosV
Daca vii din pasajul unirii cand ajungi la budapesta faci dreapta si mergi o statie de tranvai - tot acolo ajungi biggrin.gif

Ala de care ziceai e intra-devar parcul tineretului!
Andrei Suzuki
Dragos,esti sigur ca el era?Nu de alta,da mie nu mi-a cerut nici un sticker.Nici nu a zis ca ar vrea.Poate si-o fi facut el singur.Daca era chiar el,frumos era sa puna si el o poza cu stickeru pe masina.... oricum...e bine sa aflam ca avem membrii si prin Pitesti (daca era el). smile.gif
DragosV
LOL pai e din pitesti? Ca avea nr de bucuresti si l-am vazut in bucuresti!

Atunci cine are Astra H 1.6 si sticker? Numarul de inmatriculare l-am pus mai sus!

EDIT - e din pitesti acuma am vazut!
DragosS
Gata,stiu unde este!Acolo am dat examenul de condus.E aproape de Candiano Popescu!Ne vedem acolo la 6,30?Cine mai vine?

Pana acum:
1.DragosS(eu)
2.Dragos39911
3.Ubiku

Oricine doreste este bine venit!Eventual posesori de Astra G!
guerilla
alio.
nenicilor, mai e o "haita" care se aduna tot joi la herastrau. parcarea e mai mare si e si o terasa de "alimentare" chiar acolo.
ce ziceti?
unim grupurile?
ubiku
Ieei, am mai pus azi o leaca de benzina de la OMV, asa de vreo 500k, si acum imi arata ok autonomia bicycle.gif

Si inca ceva... voua va bate ambreiajul usor la picior? La mine pedala vibreaza usor in ritmul motorului...
DragosS
Dap,si la mine se simte usor ritmul motorului in ambreiaj dar eu am pus asta pe seama faptului ca e diesel.Oricum nu este deranjant!

Referitor la intalnire:parcarea din Herastrau este aia de la Pescarus?
Andrei Suzuki
Da.Aia e.Sau ar putea fi si cea din interiorul parcului,aia de langa terenurile de tenis.
Guerilla,la ce intalnire te referi?
DragosS
Pai in interiorul parcului se mai poate intra cu masina?Nu sunt inchise portile si gardieni la intrare?
Andrei Suzuki
Eu ultima oara parca asa am vazut..ca se putea intra.Sau poate bat campii...
Oricum,la Pescarus acolo sotto am vazut masini intrand in parc.
DragosS
Da,pe la pescarus stiu si eu ca se poate intra.Oricum aleea de la pescarus parca are doar vreo 50m in interiorul parcului.

La intrarea de pe Nordului de la terenurile de tenis mergi mai mult!
eddie
Te lasa sa intri in parc numai daca mergi la un restaurant,la Pescarus,Roua sau Herastrau.Primaria a dat liber numai la carciumi,iti dai seama sa mearga mireasa 1 km pe jos de la masina la restaurant ?
DragosV
Da cum a venit vorba de herastrau sau alte intrari in parc ca parcul carol nu prea are treaba cu el. Eu zic sa facem o intalnire mai mica acuma ca sa ne vedem si noi masinile si mai vb in parte ca daca ne vedem cu "haita" e mai greu.

Deci ramane Parcul Carol la intrare (si da dragos e langa candianu popescu unde sa dau si examene auto) joi la ora 18.30.
guerilla
ma refeream la locul asta:
DragosS
Ok,ramane la carol atunci!
DragosS
Deci veniti maine,da?
ubiku
I'm in!
DragosV
Si eu cu inca un viitor Astrist H! biggrin.gif

Vreau sa vad cum e cu "sport"-ul ala la ubiku si CDTI-ul la dragos.
ubiku
Hmm... pe mine m-a dus la sapa de lemn pusu de OMV100 in masina, si mai am 20km autonomie pe bord bicycle.gif exact cat sa ajung in carol si inapoi acasa smile.gif

Si dupa ceva calcule, nu prea complicate, mi-am dat seama ca (virgula) cu banii de OMV100 pot sa pun cu 30% mai multa benzina normala, si m-am hotarat sa o las balta... Chestia e ca motorul fiind euro4, ar trebui sa-i pun si eu benzina euro4, si la benzinarii nu prea scrie care cum e, numai de OMV100 stiam ca e euro5; si sunt sigur ca daca-i intreb pe aia de la pompa o sa-mi zica ca e si euro7 daca vreau smile.gif... So, please help, care e buna si care ba?

Si... acum ca am masina am inceput sa ma gandesc la accesorii... Cam ce vreti sa va puneti in masinuta? Initial credeam ca the first thing o sa fie amplificator+sub, dar cum se aude super ok, ma gandeam acum la detector de radar, si pe urma un sistem de navigatie pe PDA sau mobil.

In leg. cu antiradarul, cei care aveti, ati avut problema cu el prin Buc, sa vi-l gaseasca cu detectorul de detector de radar? Si cat costa / de unde l-ati luat. Si... dau prin oras multe alarme false? Feel free to share intamplari interesante smile.gif

PS: (later edit) Hmm... M-am uitat in actele care au venit cu masina, si scrie pe undeva ca masina trebuie alimentata cu benzina minim Euro3 nici vorba de Euro4. Ciudat... Ce se intampla daca am motor Euro4 si-i pun Euro3?
DragosS
Pai daca benzina este Euro 3 dar de calitate foarte buna nu se intampla nimic.Problema este ca in general la noi astia baga foarte multe tampenii in benzina.Oricum,exceptand OMV100 si Mol Tempo Plus parca(care sunt importate),toate provin de la aceleasi surse.Deci diferenta o fac aditivii si alte substante care sunt bagate ulterior in benzina.

P.S. Diseara aduc aparatul sa facem poze si cand ma intorc acasa le punem aici.
adrian42658
hi

sunt un nou posesor de astra. am asteptat din 15 februarie dupa ea, dar, asa cum am mai pomenit si in alt thread, Opel West Oradea, mi-a "imprumutat" o Meriva datorita intarzierii fata de data promisa.

Model: 1.4 enjoy, cu faruri de ceata, computer, confort/clima, scaun reglabil in tati directiile, alarma, ceata, cotiera. Black.

Am facut deja 103 km (cam 90 in oras, circulatie nasoala), consum de.. iaca am uitat exact, dar sub 10%. Poate 9,2?! Viteza medie 33km/h. Oricum am resetat BC sa vedem si dupa ce a trecut entuziasmul smile.gif. Viteza maxima atinsa 13(*) km/ora (stiu, stiu, sa-mi fie rusine, in rodaj nu se prea face, dar nu m-am putut abtine).

Ce imi place: tot mai putin motorul, care ar fi fost misto sa traga putintel mai bine. dar, in oras va fi OK. La fel si pe autostrada. Depasirile vor fi ceva mai cu cantec, dar am avut dacie si ma voi descurca biggrin.gif.

Intrebare: afisajul, e "batut in cuie"? adica: nu pot sa inlocuiesc "range" si " instant cosumption" cu alte date? ca eu nu mi-am dat seama inca.
DragosS
Poze de la mini-intalnirea noastra:





Nonn
Felicitari de achizitie! Sa o stapanesti sanatos! Ne pui si niste poze?

Din pacate afisajul nu se poate modifica, cel putin nu din setarile disponibile. Poate e posibil in service (sunt diferite chestii care se pot seta in mai multe feluri la masina dar trebuie dusa in service), mai bine intrebi. Eu nu am vazut insa nici un display care sa afiseze altceva pana acum. Tu ce ai vrea sa scrie?

DragosS, sper ca faceti si niste poze cu masinile noaptea, daca se poate si cu bordul iluminat.
Ubiku, nu te mai stresa atata cu benzina. Eu bag de 95 de la MOL si merge foarte bine. Aia OMV100 nu se merita, e mult prea scumpa.

Ma vad nevoit sa repet intrebarea: vine careva la Oradea pe 22 mai la salonul de acolo? Dureaza doar o zi, de dimineata pana seara.
Nonn
Na, ca iar am intarziat cu mesajul! Sa inteleg ca nu ati stat pana s-a intunecat?
DragosS
Nu din pacate nu am stat.Dar o sa fac eu poze.Poate maine seara dupa ce o spal!

Referitor la Oradea chiar nu stiu inca.Argumentul contra ar fi drumul destul de lung.Dupa 2 drumuri la Timisoara in ultimele 10 zile acum chiar nu as mai pleca..dar mai este pana pe 22 mai.Ramane sa mai vorbim.
DragosS
@Adrian:sa o stapanesti sanatos.Deci masina este culoarea Nergru Saphire?Ar fi a 3a pe forum neagra! biggrin.gif
DragosV
Eu am fost foarte multumit de rezultatul intalnirii. Am intalnit doi colegi forumisti, am vorbit despre masini, am facut poze (ubiku sa le pui si pe alea cu noi) si am fost incantat :

- de cum arata masina lui ubiku si implicit de cum va arata a mea (si interior si exterior), cum se comporta cu butonul sport (ca se simte);
- de motorul de pe vectra lui dragos care va fi si pe astra mea; la deal cu a 2-a si cu 4 persoane a tras foarte bine ca sa nu zic mai mult; m-am bucurat si de consumul CDTI-ului pe vectra;

Deci din punctul meu de vedere a fost foarte bine si sper sa ne revedem cand imi vine si mie masina ca sa am si eu cu ce ma lauda! biggrin.gif
Don43572
Lipsesc si eu 2 saptamani si tocmai atunci organizati intalnire. smile.gif La urmatoarea vin neaparat si eu, sa fim 3 Astre negre.


Btw, am o intrebare: vi s-a intamplat vreunuia sa nu functioneze corect reglajul electric al oglinzilor laterale? Mie mi s-a intamplat de 2 ori pana acum sa nu aiba reactie cand apas pe sageata sus, pentru "ridicat" oglinda. Weird.
ubiku
Uitati aici fatzauri de forumisti biggrin.gif :

De la stanga la dreapta: Dragos, DragosS, si Ubiku (Alex)



De la stanga la dreapta: Dragos, DragosS, si viitor AstraH-ist smile.gif


Si btw: azi m-am bucurat tare rau ca mi-a mers 95% din cazuri cruise controlul; a-l activa cu succes este o combinatie intre: peste 2500rpm, peste 30-40 (nu stiu exact) km/h si esential sa fie apasata destul de tare pedala de acceleratie.

Anywayz, happy wappy easter to all of u guyz&gals!
tata44765
Salutari la toata lumea!
Ma bucur ca merge forum-ul, in special topicul despre Astra H care e f. activ; felicitari la toti care si-au luat masinuta, arata super si continuati cu pozele ca arata bine... (ca si Nonn, as vrea sa vad bordul si consola centrala noaptea)
In 2 luni o sa am si eu una, Enjoy, 90CP, culori moonland si rosu indian in interior... am vazut doar in poze cam cum o sa arate, sper sa nu-mi para rau de combinatia asta... smile.gif
As avea 2 intrebari:
- exista undeva pe net de downloadat cartea masinii? ca nu mai am rabdare... biggrin.gif
- oare se poate face ciptuning la ea? ma refer la ceva de firma, garantat, etc... am inteles ca poate creste puterea si reduce consumul.

Ce ziceti?
DragosS
Pai daca zici ca ai 90cp inseamna ca este motorul pe benzina de 1,4l.Poti sa faci ciptuning dar castigul nu va fi mare.Probabil dupa motificare motorul va avea 100-105cp.
ubiku
Hristos a inviat!

Salut guyz!

Ma duc maine la GTT sa-mi fac RAR-ul, si poate fac o mica oprire si pe la service sa-mi activeze jucariile.

Pana acum stiu de
- inchiderea automata a usilor la 12km/h
- dubla inchidere din telecomanda

Ar mai fii ceva?
DragosV
Mai e - Inchiderea/deschiderea geamurilor din telecomanda biggrin.gif

Sa ne spui si noua cum a fost si cat a costat!
ubiku
Pai n-o sa coste ca daca costa fac scandal... Cand mi-au vandut masina, scria face asta, asta si asta; si a mea nu face smile.gif

Si despre cruise control, se pare ca nu rpm conteaza, pentru ca am reusit sa-l activez si la 2000rpm, totul e sa apesi destul de tare pe acceleratie; mi se pare cam weird asta...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.