Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Astra 2004
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel > Astra / Zafira
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21
Nonn
La farurile cu xenon primesti si faruri de ceata si sistem de spalare a farurilor.
Masina ajunge in vreo 3 saptamani.

I wish you luck!
Happy_Maker
Incredibil! Dupa atata vreme si lucrurile nu s-au mai limpezit!
La fel de incurcate erau si cand am comandat eu masina (aprilie 2004), dar au invocat drept scuza faptul ca-s eu nebun ca vreau sa-mi iau masina innainte de lansarea oficiala laugh.gif

Exemplu: din cate am inteles eu, un Elegance cu pack-ul Elegange/Cosmo Plus include si spalator de faruri. Din decupajele de pe bara, se pare ca intr-adevar asa ar fi, dar eu nu am reusit sa-mi dau seama cum functioneaza... nu ca m-as fi omorat incercand, dar mi-ati adus aminte...

Oricum, bafta maxima la achizitie si ffff important: atentie marita! Te poti pacali foarte usor, sunt extrem de incurcate lucrile.
DragosS
Pai daca ai doar decupajele de pe bara si nu ai duzele de spalator iesite afata cam 1 cm in fata farului inseamna ca nu ai spalator de faruri.
gabriel32493
ce drac' ma voi nu stiti ce sunt alea de spala gemul si va tot comandati accesorii ....din reviste de unde le mai scoateti ?

Cu siguranta aveti o imaginatie bogata dar nivelul unora este la plimbare!

Laudati-va copii cu notele de la scoala nu cu ce cititi pe sub banci !!!!!!!!!!!

put oi lor
G e o r g e
ai 1 avertisment de la mine pentru limbajul folosit.

domn' profesor ne putem lipsi de cunostintele matale la o adica .
V l a d
gabriel ia tu un ban de o saptamana, poate inveti sa vorbesti :evil:
ubiku
Am fost azi la Opel GTT, am facut un drive test, si am pus niste intrebari, sa va zic cum am fost:

1. In primul rand drive-testul. Am mers cu eternul Diesel 100CP CDTI Essentia, care e destul de puturos pentru genul asta de masina, e putin cam zgomotos, si de tras, ce pot sa zic... trage un pic mai bine decat trage motoru meu de 1.4 pe Solenza... Dar asta era de asteptat, si oricum vreau 1.8 benzina, asa ca...
Ce m-a lasat intr-adevar uimit a fost cum se comporta masina pe drum. In primul rand ABS-ul: intra imediat cum i se pare ca ar putea derapa masina, si functioneaza de nota 10. De la 80km/h am pus o frana brusca, si a oprit masina de credeam ca o sa-mi iasa ochii din cap. Sincer mi-a lasat impresia ca ne-am oprit in cativa metri. Suspensiile sunt de oras, destul de moi, deci nu a fost problema cu gropile.
Dupa ce am mers ceva in drum drept (am si calcat-o, si servo a raspuns corespunzator: s-a intarit), a trebuit sa ne intoarcem la dealer. Zis si facut, iau curba cum o iau cu Solentica mea: iau putin de volan dreapta, si pe urma total stanga. Ce m-a luat prin surprindere e ca servo e mult mai scurta, si deja dupa o tura spre stanga, masina luase curba aproape la 90 de grade de se si speriase saraca dealerita (avem vreo 30km/h); masina nu s-a inclinat, nu a a derapat, nimic, desi era pietris pe jos (ABS a intrat imediat). Ce pot sa zic... a fost o experienta foarte misto, merge mai bine decat un Focus care l-am condus de curand, dar mai slab decat un 325XI (condus tot de curand). Trebuie totusi tinut cont ca nu avea Sasiu Sport si nici IDS+, deci cu astea, cred ca tinuta de drum ar putea tinde lejer spre un Seria 3.

In legatura cu IDS+: dealerii de acolo chiar nu isi stiu masinile (cand eram acolo chiar le-am explicat ce fac niste optiuni mai obscure despre care citisem pe net), si nu stiu daca e vina lor, sau a documentatiei; adica au doar un catalog plin cu reclame si cam atat. Am vorbit cu o tipa care a fost f amabila de fiecare data, sa vedem cum ne lamurim cu chestia asa: daca IDS+ contine si sasiu sport sau nu. Si mi-a aratat in ofertele Opel originale (netraduse) ca IDS+ necesita TSP si ZQ8 (adica pache lumini interioare si sasiu sport). I-am zis ca si-a mai luat cineva IDS+ fara sasiu sport, si sa double check, asa ca am facut o comanda fictiva catre Opel si am configurat un model doar cu IDS+, si nu impreuna cu sport chassis pack. Maine dimineata ar trebui sa primim descrierea detaliata a optiunilor masinii, si atunci o sa va spun ce am mai aflat.

PS: scuze pentru eventualele inconsistente gramatice, am scris in mare fuga mesajul; o sa revin maine cu completari
Nonn
CDTI-ul de 100cp am citit si eu ca e puturos, ar fi trebuit sa-ti ofere pentru drive-test macar 1.6 pe benzina. :evil: Franele le-am remarcat si eu, mie mi s-a parut ca mai aveam putin si ma sugrumam in centura la o franare maxima de la 100km/h. Dar ca sa revenim la obsesia acestui topic, adica IDS-ul, ti-am spus ca include pachetul sasiu sport (in Romania), deci nu-i ca nu l-am comandat eu, ci il primesc pe gratis. Nici eu nu mi-am dat seama de asta pana nu m-am dus pentru lamuriri suplimentare dupa discutiile cu tine. Asa ca vezi ce le spui sa nu-i mai aburesti si tu cu informatii gresite ca dupa aia chiar se pierd saracii laugh.gif . Probabil ofertele alea netraduse erau chiar din Germania, neadaptate pentru tara noastra, iar dotarile si preturile difera de la tara la tara. Dar mai bine nu mai fac nici un fel de presupuneri pana nu ne spui raspunsul de maine.
Nonn
Ah, am uitat sa-ti mai spun ceva! Roaga-i te rog maine sa-ti explice de ce e conditionat IDS-ul de pachetul de lumini interioare?! De ce le este teama, ca nu vezi butonul sa-l apesi decat daca aprinzi lumina laugh.gif ? Ca eu nu-mi dau seama nici in ruptul capului ce legatura este intre becul din plafon si suspensie?! Sau poate ei cred ca vei avea nevoie sa citesti manualul de fiecare data cand vei dori sa activezi IDS-ul laugh.gif ? Cu asta cred ca ii vei baga definitiv in ceata! Succes!
ubiku
Lol, that's funny smile.gif

Singura explicatie logica la care sa ma gandesc este ca circuitele de la IDS folosesc o parte din ?circuitele/legaturile? de la TSP. Anyway... the lord works in misterious wayz...

Acu' fug sa ma culc ca sa ma duc maine la GTT sa vad daca descrierea care vine de la nemtoi contine si sport chassis pack sau nu... cross your finger everyone smile.gif! Si daca nu-mi convine ce aud, ma duc si la DiBas! biggrin.gif
ubiku
In sfarsit! Misterul a fost elucidat!

A venit desfasuratorul de la nemtoi, si doar comandand optiunea FE4 (IDS+) mi-au pus pe masina ZQ8 IHAAAAA! :bounce: :bounce: :compress: :cheers:

Deci recomand tutoror care cumpara Astra pachetul IDS+, este cel mai smecher pachet care l-am vazut pana acum; contine:

- sasiu sport
- buton sport
- servodirectie cu multiplicator adjustabil
- suspensii adjustabile electronic
- ESP+
- Understeer Control Logic si Traction Control

Mai vreti? biggrin.gif

Parca e prea misto ca sa fie adevarat! biggrin.gif
Johnny_Bravo
:tongue3:

Vreau si eu.
James Kilowatt
ce-i aia "buton sport"?
Si cat costa cu toate optiunile astea?
ubiku
Butonul sport e un comutator intre regimurile de mers ale masinii. Cu el decuplat, masina este in modul oras, adica suspensii moi, servodirectia larga, si acceleratia mai linistita. Daca il cuplezi, se intaresc suspensiile, se scurteaza servidirectia, devine mai nervoasa si cursa acceleratiei scade.
Pachetul IDS+ costa 570Euro CIP si poti sa il pui cam pe orice Astra (in afara de motorizarile foarte mici cred)

Oferta de preturi pentru Astra: http://www.opeldibas.ro/htmdocs/astrah_pret.htm
Nonn
Uraaa! Victorieee! Sa curga berea! :cheers:
Bina ca ai stat pe capul lor ca cine stie cat o mai tineau cu prostiile astea! Ce au zis cand s-a dovedit ca tu aveai dreptate? Cumparatorul stie mai bine ce poate masina decat vanzatorul! Ca la noi, la nimeni! Intreaba-i, numai de curiozitate, si de chestia cu pachetul de iluminare te rog! Desi probabil ca nu vor sti ce sa-ti raspunda :roll: .
Cand iti comanzi masina? Ce va fi, Elegance sau Cosmo? Ce culoare? Iti pui si Pachetul Control?
Se pare ca preturile au crescut putin de cand mi-am comandat-o eu. IDS-ul era la mine 554 Euro, iar Pachetul Control 340. La tine asta cat e?
ubiku
Hehehe, o sa curga berea! Cand vine masinuta dau de baut la toti care ii prind biggrin.gif !!!

In legatura cu "cumparatorul stie masina mai bine ca vanzatorul" mi se pare cat de cat normal sa fie asa... Adica noi trecem prin tot felul de faze emotive, de la "o vreau", "trebuie sa o am", pana la: "nu pot sa o am inca, hai sa mai citesc cate ceva despre ea" :blackeye: haha, cred ca am citit de vreo luna deja despre ea biggrin.gif

Iar pachetul iluminare... hmm.. cred ca ala este pachetul cheie de la Astra, ca am mai vazut cateva care depind de el: probabil s-au gandit ca daca n-ai lumina, nu vezi sa apesi butonu sport si astfel sa folosesti IDS-ul :roll:

Gata, hai ca nu mai aberez; ce vreau sa-mi iau eu:

Cosmo 1.8 125cp (13992)
+ Light&Sight Pack (92E)
+ Kit protectie motor (35E)
+ Drive Pack (350E)
+ Cosmo Plus Pack (472E)
+ IDS+ (570E)
+ Mp3 player (58E)
+ Computer de bord (107E)
+ Vopsea metalizata (286E)
-------------------------------
15962E CIP;

Cam asta e suma de care dispun (din pacate mi-au mai fost taiate o leaca din fonduri)

La asta o sa se mai adauge 350E cand vine masina (alarma si taxa inmatriculare)

Si acuma capitolul cel mai trist: dotari interesante, de care nu am bani :|
- Scaune incalzite (178E)
- Sistem de dezghetare / incalzire rapida (160E)
- Parbriz atermic (131E)
- Faruri bixenon (640E)
- Jante 17" (263E)
- Oglinzi ilumintate in parasolare (17E)
- Priza portbagaj tongue.gif (12E) [CERE un subwoofer!]
- Airbag cortina (257E)
- Covorase fata-spate (25E)
- Oglinzi rabatabile (92E)

Cam astea ar fii... Sunt cateva de aici care tare as vrea sa le am, asa ca o sa incerc sa mai strang niste bani pana vine masina, si poate mai inghesui cateva... Daca ati fii in locul meu, si ati putea strange vreo 300E, pe care le-ati alege? smile.gif


PS: Apropo, stii cumva daca o data cu climatronicul primesti si compartimentul ala refrigerat din torpedou?

PS2: Ce face optiunea "Tetiere fata active"?
Iulian HondaFan
tetierele active sunt concepute ca in caz de impact sa protejeze gatul mai bine prin o usoara miscare anterioara ( vin in intampinarea cefei). nu sunt sigur cu cat sunt mai bune decat tetierele obisnuite...
Andrei Suzuki
Pai daca dai de baut cui il prinzi...facem o intalnire cand iti iei masina. laugh.gif
Daca ar fi sa mai pun ceva pe masina ta,as pune farurile bi-xenon.Dar sunt mult peste suma ta.asa ca...jentile de 17.

p.s. Sa o stapanesti sanatos. Cand ma faci o plimbare? laugh.gif
Nonn
Oglinzile iluminate in parasolare sunt in dotarea de serie la Elegance si Cosmo pe listele mele! Le-am vrut si eu neaparat si s-a verificat ca exista. Pentru 300 Euro as alege: oglinzi rabatabile (mi se par foarte utile pe stradutele inguste pe care se inghesuie obligatoriu si un destept cu camionu' :evil: ), covorase fata/spate (nu vei gasi in veci unele care sa se potriveasca asa bine ca forma si culoare ulterior, mai ales ca astea originale au si marginea cusuta in culoarea tapiteriei interioare tongue.gif ) si scaunele incalzite :cheers: . Toate sistemele alea de incalzire suplimentare (parbrizul atermic si sistemul de incalzire rapida) nu mi se par indispensabile asa ca nu as plange dupa ele, climatizarea e suficient de rapida (pentru mine) la incalzire/dezghetare, si in plus exista o gramada de spray-uri pentru dezghetat instantaneu geamurile iarna. Si oricum vei avea scaune incalzite (cu reglare in 3 trepte) care sa-ti tina de cald pana se dezaburesc complet geamurile la interior laugh.gif ! Jantele de 17" nu sunt de nelipsit, alea de pe Cosmo de 16" sunt suficient de misto. Priza portbagaj? Daca vrei neaparat, pentru 12 Euro de ce nu pui?! Sper sa poti face rost de aia 300 Euro, astfel vei ramane doar fara airbag-uri pentru cap si faruri bi-xenon.
Climatronic-ul include torpedo racit si incalzire spate.
"Tetiere active" inseamna ca in cazul unui impact din spate, cand capul tau o va lua spre inainte (imediat dupa impactul cu tetierele), tetierele vor face aceeasi miscare, impiedicand revenirea brusca a capului, reducand astfel riscul unor leziuni la coloana. Teoretic.
La ce culoare te-ai hotarat? Permite-mi sa-ti recomand Albastru Ultra cu tapiterie bej, care impreuna cu covorasele negre cu margini cusute bej va arata bestial :shock: ! Sau orice culoare inchisa ca sa fie contrast cu tapiteria.
In cat timp iti vine de la momentul lansarii comenzii?[/img]
ubiku
Culoarea? Neagra :cheers: am vazut un model la showroon care arata demential, un cosmo negru, e foarte sportish, iar cat despre tapiteria din interior, nu prea am de ales, la Cosmo nu este disponibila decat cea cu piele si material negru cred, la Elegance poti sa jonglezi mai usor cu culorile... sper sa nu-mi injur pe urma zilele cu intretinerea, dar ce sa-i faci smile.gif
Cat despre lumini in parasolar, mda, cred ca sunt incluse in pachetul Light;

Cat despre optiuni, cam asa as alege si eu, la ce-mi plange inima cel mai tare sunt xenoanele :cry:

Oh well... cica imi vine in doua luni jumate dupa ce o comand, dar sper sa mearga mai repejor si sa fie acasica intr-o luna jumate! Ce sa-i faci, are si omu' dreptu sa spere smile.gif

PS: Hmm... cred ca se ingroasa gluma laugh.gif cred ca imi schimb declaratia in "Dau de baut la cine ma prinde" :tongue3:
Andrei Suzuki
Zi-ne unde stai,unde lucrezi,nr de acasa si numaru masinii si te gasim noi,stai fara grija.Facem intalnirea la tine la bloc. laugh.gif
Nonn
Hmm, cam pretentioasa culoarea neagra. Dar mai ai timp sa te razgandesti laugh.gif . Se vede cea mai mica zgarietura si orice urma de praf. Dar e alegerea ta pana la urma si gusturile nu se discuta.
Intradevar, e pacat de xenoanele alea, dar vei avea totusi IDS+, scaune incalzite (sa speram :cheers: ) si toate sistemele alea electronice sa te joci cu ele laugh.gif .
Fii atent ca am pus ochii pe tine! laugh.gif Daca o sa vezi vreo Astra rosie care se tine dupa tine, sa stii ca vrea bere! laugh.gif
ubiku
Ma bucur foarte tare ca va bucurati pentru mine! Masina e super, si sper sa reusesc sa o cumpar o data, si promit ca pun un milion de poze, si va fac test drive si va dau si bere!!! biggrin.gif

QUOTE
Zi-ne unde stai,unde lucrezi,nr de acasa si numaru masinii si te gasim noi,stai fara grija.Facem intalnirea la tine la bloc.


HA! ca stau la casa! HA! tongue.gif

QUOTE
Fii atent ca am pus ochii pe tine! Daca o sa vezi vreo Astra rosie care se tine dupa tine, sa stii ca vrea bere!


O sa fiu foarte circumspect dupa ce o iau, pt. ca cred ca o sa caut non-stop masini doritoare de liniute! biggrin.gif
Dar..., daca vad un camarad proprietar de Astra, nu se poate sa cobor geamul sa-l salut, si sa-i dau o bere! biggrin.gif
ubiku
Cat despre optiuni, intr-adevar, daca se poate o sa-mi iau scaunele incazite, mi se par foarte misto (le-am testat toata iarna asta intr-un seria 3 si bine mi-a fost smile.gif)..., si in eventualitatea in care mai strang vreun ban in plus, cred ca o sa bat spre jante de 17, covorase si priza! smile.gif Nu pot sa ma abtin smile.gif

PS: Confirm ca oglinzile din parasolar luminate vin impreuna cu elegance si cosmo; m-am uitat pe desfasuratorul care l-am primit de la comanda fictiva.
DragosS
Felicitari! Sa o comanzi si sa o stapanesti sanatos! Si stai linistit ca dupa ce imi vine si mie masina(22 febr) fac eu liniuta cu tine!Sa vedem cat de mult conteaza programul ala sport. Apropo tu cat ai demarajul 0-100?

P.S. Eu mi-am comandat Albastru Ultra dar sper sa nu vina cu tapiterie bej ca o sa fie foarte greu de intretinut.
ubiku
Eh, 0-100 in 10.5, putere max 125 CP la 5600rpm, cuplu max 180NM la 3800.

Programul sport nu o sa ma ajute prea mult in linie dreapta, dar daca vrei dam o liniuta in curba, acolo ar trebui sa se vada cel mai bine smile.gif
Nonn
Diferenta cea mai mare ar trebui sa se simta pe un drum cu mai multe curbe, unde stabilitatea mai buna si raspunsul motor mai prompt iti vor oferi un avantaj (sa speram tongue.gif ).
Tapiteria nu va veni bej decat daca ai comandat-o astfel, oricum la Vectra nu stiu care sunt optiunile.
DragosS
Pai eu am 9,8 pana la suta.Am si eu ESP+ deci cred ca sta binisor in curbe. Doar ca a mea este foarte grea! Deci nu se compara cu Astra la capitolul asta.

Eu nu am comandat decat culoarea albastru ultra si, urmand sfatul agentului de vanzari, i-am lasat pe cei din germania sa asorteze tapiteria.Deci pote fii gri inchis,gri deschis sau bej.Totusi tinand cont ca sunt multe elemente cromate in interior cred ca o sa am tapiterie gri.
ubiku
Mai am si eu o mica nedumerire: ar avea sens sa ma gandesc la Navi? Am inteles ca de anul asta cica o sa se bage si la noi; aveti idee cat costa abon. la GPS si hartile?
Nonn
In Romania, pentru 627 Euro nu se prea merita. Nu avem noi metropolele din vest ca sa ne ratacim in ele. La nevoie, se poate oricand monta ulterior pentru preturi nu mai mari. Nu stiam ca costa ceva sa folosesti sistemul GPS, eventual te costa hartile cand le cumperi la inceput. Dupa aia nu cred ca mai ai ceva de platit, desi s-ar putea sa ma insel. Daca mai dispui de banii astia (parca ziceai ca ti-au taiat din fonduri un pic :cry: ) mai bine iti pui faruri bi-xenon. In Romania, sistemul de navigatie este, si va ramane pentru multa vreme, un moft.
DragosS
Si eu zic ca merita mai mult farurile cu xenon sau scaunele incalzite decat GPS-ul.Macar alea le folosesti frecvent pe cand navigatia este doar la stadiul de proiect in Romania.
ubiku
Inca o intrebara mica: Stie cineva ce face optiunea "Kit protectie motor"? La cat costa (35E) nu cred ca este ca la Octavia si anume un scut de otel din fata pana spate, desi ar fii foarte marfa sa fie asa.

Cat despre NAVI, ma gandeam si eu ca deocamdata nu prea se merita, atata timp cat nu stiu daca exista harti pentru bucuresti, sau pentru restul tarii, si nici nu stiu cat ar costa un aboanament la GPS. Ce ma doare cel mai tare este ca nu cred ca mai pot sa pun ceva pe masina mai tarziu dupa ce o cumpar, cand ar devenit eventual util; si asta din doua motive:
- o optiune necumparata acuma, costa de trei ori mai mult pe urma, pentru ca nu o mai cumperi ca diferenta fara de ce ai deja pe masina, cu o iei ca piesa de schimb
si
- nu l-as lasa nici batut pe Gigi de la service sa-si bage mainile prin sistemul electric al masinii sa-mi puna un xenon sau sa imi traga un navi, pentru ca nu cred ca dupa ce umbla in ea, masina aia o sa mai fie masina din nou; si cred asta in special pentru ca lumea nu isi ia dotari d-astea in mod normal si deci cei din service e posibil sa nu fii vazut in viata lor asa
ceva.


Cam atat.. in seara asta fac configuratia finala, si maine e posibil sa fac comanda biggrin.gif

Later edit: Mai vad pe aici o optiune dubioasa care nu stiu ce face: Recirculare aer automata... anyone got a clue? Asta, si cred ca o sa stiu toate optiunile din oferta Opel, omg sunt un maniac :blackeye:
Nonn
Recircularea aerului inseamna ca climatizarea, in loc sa ia aerul de afara si sa-l raceasca si sa-l filtreze, ia aerul din interior si face acelasi lucru cu el (aerul interior este recirculat). Este o optiune utila in cazul in care aerul exterior este foarte poluat si patrunde in masina in ciuda climatizarii. Toate climatizarile au acesta optiune activabila printr-un buton. Senzorul de recirculare automata inseamna ca climatizarea muta pe recirculare automat, fara interventia ta, cand senzorul aferent detecteaza ca este nevoie. La ce ieftin este nu l-as lasa pe dinafara (eu mi-am pus).
guerilla
frumos topic ati facut aici. bravos

legat de navi acum
1. nu dati banii pe tampenii pt ca: sistemele oem care se dau pe masina au parti proaste cum ar fi - daca nu ai magazie de cd-uri nu mai poti asculta muzica de pe cd cand folosesti navigatia; cand vrei sa pleci in alta tara, arunci cu banu la producator ca sa iti dea cd-ul pentru tara aia. si nu e deloc ieftin.
2. mai bine va cumparati un sistem de navigatie aftermarket si scapati de griji. un PDA (multe modele, fiecare dupa buzunar, dar aveti grija ca displayul sa aiba luminozitate cat mai buna), un sistem de prindere proclip, o antena gps externa (e de recomandat aia externa pentru ca unele masini au inparbriz dracii care bruiaza semnalul - cam ca la mobile) si software aferent pentru navigatie - aici oferta este destula (de la softul lui microsoft pana la tom=tom sau altii), inclusiv harti complete pentru romania.
si iesiti cam in aceeasi bani cu un navi build in. dar aveti avantajul ca, functie de PDA-ul ales, sa beneficiati de internet in masina (conectat prin bluetooth la mobil), e-mail, jocuri sau mai stiu eu ce va trece prin cap.
ubiku
Intr-adevar, suna foarte interesant!

Eu mi-am cam terminat calculele pentru maine si concluzia este ca o sa am de ales la optionale intre xenon pe de o parte si jante 17" si scaune incalzite pe de alta. Presimt ca nu o sa dorm in seara asta smile.gif

Nonn: tu ce ai alege? smile.gif
Nonn
Cand vorbeam de montarea ulterioara a sistemului de navigatie nu ma refeream la sistemul original Opel, care nu cred ca mai poate fi adaugat dupa ce masina e construita (poate e posibil dar mult mai scump). Eu vorbeam de sisteme ale altor producatori, gen Siemens, Philips etc., care se pot monta pe aproape orice masina si cred ca exista si versiuni mai ieftine decat cel original Opel. Dezavantajul este ca nu sunt asa armonios integrate in bord ca sistemul original, de obicei necesitand un monitor separat. Oricum ar fi, nu cred ca este o optiune cu care trebuie sa-ti bati capul prea mult, fiind inutile in Romania.
ubiku
@CristianT: De PDA cu Navi, nu stiam ca exista, dar daca e asa, e demential; unul dintre lucrurile care ma streseaza putin la Astra este ca are sistemul audio foarte mare (ocupa jumate din consola centrala) si nu cred ca poate fi inlocuit cu altceva, pentru ca ar ramane foarte mult loc liber. Asa un PDA e cool, super buna idee! (pt. viitor smile.gif)
DragosS
Eu zic sa pui xenon! Jantele le schimbi mult mai usor pe urma daca chiar vrei sa imbunatatesti si mai mult aspectul masinii! Incalzirea in scaun ar merita totusi! Succes maine si sa ne spui ce comanzi!

P.S. Daca iti iei xenon vine cu tot cu spalator faruri si duze incalzite parbriz!
Nonn
CristianT ti-a dat un raspuns perfect asa ca exista o singura concluzie...
Referitor la dotarile alea, e o alegere intradevar dificila. Totusi, jantele de 17"(257E)+scaune incalzite(174) fac mai putin decat farurile cu xenon(623E). Daca mai ai aprox. 600E de dat pe dotari, as lua scaunele, jantele, oglinzile rabatabile(90E, nu vei regreta!) si toate maruntisurile gen a 2-a cheie pliabila(13E), senzor de recirculare automata a aerului(28E), preechipare kit telefon mobil(86E) sau Twin Audio(76E) pana se fac 600E.
Ne spui si noua ce dotari sunt batute in cuie?
Nonn
Am uitat sa-ti zic de covorase fata/spate(25E).
ubiku
Nu vroiam sa va plictisesc cu inca un post kilometric, dar daca este nevoie smile.gif:

Deci sistemul pe care l-am facut initial cu "aprobarea familiei" este:

Cosmo 125CP 1.8
+ 92 (Sight pack)
+ 35 (Kit protectie motor)
+ 350 (Drive control)
+ 472 (Cosmo plus) -> pana la urma mi s-a parut interesant asta
+ 286 (Vopsea metalizata)
+ 570 (IDS+) ! smile.gif
+ 58 (Radio CD30MP3)
+ 107 (Computer de bord)

Aici s-a tras linia.

Acum, eu le-am zis ca as mai vrea niste chestii, dar fiindca ori sunt oarecum de "moft" (scaune incalzite, jante) sau prea scumpe "xenon", am cazut de comun acord ca orice pun in plus fata de ce e sus, pun si banu jos pentru ele. Cred ca mancand scoarta de copac cele doua luni pana vine masina, pot sa strang 800$ (cu oarecare indulgenta). Asta nemaicalculand 350E de platit la ridicarea masinii, 200E prima rata de casco, 2 mil RCA, si 20E rovinieta, la asta nici nu ma gandesc ca ma doare capul!

De banii astia as vrea sa aleg intre:
- xenon (nu costa 640E CIP, ci 507E CIP, pentru ca deja am platit o data farurile de ceta cand am luat Cosmo pack)
sau/si - scaune incalzite (178E CIP)
sau/si - jante 17 (263E CIP)

si chestiile mici: senzor de recirculare, eventual covorase. Poate, nemancand nici scoarta de copac as putea sa pun si scaunele pe langa xenoane; sau ma rog sa scot de undeva; dar nu prea stiu de unde... Parca la vopsea metalizata as umbla ca e e dracu de scumpa, dar cum o vreau neagra... off....

M-am gandit si la oglinzi, dar unde stau eu, nu sunt decat un moft din pacate si chiar nu imi mai ajung banii si de ele. Si daca o cere strada unde parchez, pun mana pe ele si le rabatez io de nu se vad smile.gif

Cam asta e....
Nonn
Nasol pana te hotarasti ce dotari sa pui si unde sa tragi linia, nu-i asa? laugh.gif
Oglinzile alea rabatabile (zici ca sunt obsedat cu ele! :roll: ) sunt utile si impotriva "binevoitorilor", poate nu unde stai tu, dar nu cred ca vei circula cu masina doar prin curte! laugh.gif
Dintre maruntisuri alege senzorul de recirculare si covorasele. Exista posibilitatea sa-ti pui si xenoane si scaune incalzite daca renunti la vopseaua metalizata (si implicit la culoarea neagra) si alegi sa fie rosie. Faci o economie de vreo 200 Euro, nu va fi neagra (asta pare sa fie obsesia ta laugh.gif ) dar vei avea niste dotari foarte misto! :cheers: Jantele de 17" pot fi puse si ulterior daca vei dori, vezi cum o sa-ti placa astea de 16".
Nu iti recomand sa rabatezi tu oglinzile manual ca s-ar putea sa ai surprize laugh.gif ! Daca vei incerca totusi, sa ne spui si noua cum a iesit laugh.gif !
Si zic sa lasi scoarta aia de copac ca e cam scumpa, sunt sigur ca te-ai descurca la nevoie si cu iarba! laugh.gif
ubiku
LOOOOL laugh.gif

E al naibii de nasol cu hotaratul asta! Off....

Da o solutie e sa o fac rosie, si imi iau scaunele incalzite de-a moaca.
Jantele sunt intr-adevar singurele care le pot pune lejer mai tarziu, si atunci daca sunt rau de tot, pot sa sparg pachetul Cosmo plus in bucati si sa iau doar ce am nevoie... dar nu stiu daca ies la bani asa, trebuie sa fac niste calcule...

Cat despre rabatat manual, stiu pe un tip care e obsedat cu rabatatul oglinzilor (cred ca le pliaza de 3 ori pe zi, si nu glumesc) si inca se mai tin, inca... smile.gif

La naiba... ar trebui sa termin un milion de chestii pentru servici la ora asta, dar nu mai am pace! I'm going back to the drawing board, si vad de unde mai sare un eurou ceva!

Si btw: mersi mult de ajutor everyone!!!!
ubiku
IMPORTANT!

Ah, si era sa uit, am pus mana pe un demo de 60mb pe care il folosesc unele firme Opel ca sa vand masina (Astra H); este o prezentare completa a masinii, unde sunt explicate frumos in flash mai toate featurerurile, si poti sa-i pui ce culoare / jenti vrei pe ea si sa vezi cum arata.

Cine-l vrea, si daca vreti sa va luati astra, va asigur ca-l vreti smile.gif dati-mi private message cu un id de yahoo / sau un mail ceva si va dau un cont pe ftp-ul meu sa-l luati unul cate unul. Cum latimea mea de banda e finita, dau cont pe rand si dupa ce terminati de downloadat, va rog sa-mi dati mesaj sa sterg contul sau il sterg automat peste o mica perioada de timp.

Mersi mult pentru intelegere, si DIG IN!
Nonn
Vezi cum amesteci dotarile alea sa-ti iasa bine! Serviciul mai poate sa astepte ca doar nu iti iei masina in fiecare zi! laugh.gif
Mi-ar placea sa vad chestia aia cu prezentarea, dar din pacate 60MB prin dial-up nu suna prea bine! :shock: Cand ne-or baga fibra optica astia de la cablu te voi contacta.
In rest, succes maine si noapte buna! :brilsmurf:
ubiku
Mersi mult, noapte buna si tie! :brilsmurf:
DragosS
M-am uitat eu pe niste oferte cu Astra pe care le aveam de cand am comandat eu vectra. Acolo Kit protectie motor(35E) scrie ca e incompatibil cu IDS+.Deci ai grija ai sa te lamureasca aia daca e asa sau nu!

Si inca o chestie care apare la mine este faptul ca pachetul Cosmo/Elegance Plus contine si IDS+!!!
ubiku
Fratilor mi-am luat masina! Am fost azi si am comandat-o, si nici nu pot sa va descriu ce am simtit cand am semnat pe contract, si mi-a zis tipa ca o sa vina in 2 luni! Cel putin cand am plecat, mi se inmuiasera picioarele, si cred ca mi-a luat vreo ora sa ajung acasa laugh.gif mergeam si nu-mi venea sa cred de ce-am facut! Am pus pe ea tot ce mi-a fost mai drag, chit ca inca n-am bani sa o platesc, si tre sa strang in timpul pana vine o groaza de banuti....

Deci stimabila este o Astra Cosmo 125CP 1.8L 16V, Sapphire Black cu urmatoarele:
- Cosmo plus pack
- Bi-xenon
- Drive Control Pack
- Sight and light pack
- IDS+
- Computer de bord
- Mp3 player
- senzor de calitate a aerului
- Scaune incalzite
- Oglinzi rabatabile
- A doua cheie pliabila

Asta e! Sper sa fie intr-un ceas bun, si abia astept sa treaca cele doua luni si sa primesc un telefon de la dealership sa-mi zica sa vin sa o iau!!!!

laugh.gif :bounce: laugh.gif :bounce: laugh.gif :bounce: laugh.gif :bounce:
G e o r g e
sa o stapanesti sanatos . :cheers:
DragosS
Dap,sa o stapanesti sanatos! Ti-ai luat cam tot ce iti trebuie la ea! Felicitari!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.