Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Astra 2004
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel > Astra / Zafira
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21
DragosV
Don chiar a vorbit serios! Doarme in masina biggrin.gif ! Eu astept impresii si el se plimba biggrin.gif ! Iara se posteaza aici de nu mai fac fata, dupa catva zile de pauza!
DragosS
Ce imi place mie este ca si Dragos,si Ubiku,si Don au(sau vor avea) Astra neagra.Deci cand voi vedea una in trafic voi fi cu ochii in 4 sa vad daca nu este unul dintre ei. biggrin.gif

P.S. Eu inca nu am vazut nici una ca a mea in Bucuresti.Mai sunt albastre dar numai in 4 usi! beer.gif
ubiku
QUOTE(DragosS)
Ce imi place mie este ca si Dragos,si Ubiku,si Don au(sau vor avea) Astra neagra.Deci cand voi vedea una in trafic voi fi cu ochii in 4 sa vad daca nu este unul dintre ei. biggrin.gif


Pe mine o sa ma recunosti usor, pentru ca o sa-mi vibreze ostentativ numarul pe spate biggrin.gif
DragosV
Pai e usor sa ne recunosti. Don are alte jenti (sport cu 5 spite) iar intre mine si ubiku e diferenta doar pe spate cu motorizarea! Dar eu sper ca ne vom intalnii cu toti face to face si astfel ne vom recunoaste dupa look!
ubiku
QUOTE(Dragos39911)
Pai e usor sa ne recunosti. Don are alte jenti (sport cu 5 spite) iar intre mine si ubiku e diferenta doar pe spate cu motorizarea! Dar eu sper ca ne vom intalnii cu toti face to face si astfel ne vom recunoaste dupa look!


Ar mai fii si un mic AFL tongue.gif Macar atata daca nu pot sa ma dau cu motoru cel mare biggrin.gif
Nonn
QUOTE(DragosS)
Se simte si ca trage mai bine,dar mai ales se vede la viteza maxima.Cu OMV 100 Seatul mergea cam cu 10 km/h in plus pe acelasi drum.Cu Opelul nu am incercat ca m-am gandit ca nu este indicat sa bag benzina in motor diesel! blush.gif

Cat despre cuplu:m-am uitat si eu la motorul 1,8T de la Leon.La varianta de 225cp cuplul max este la 2200,iar la varianta de 180cp este intre 2000 si 4500.Deci este posibil ca momentul maxim sa fie la 4200.


Pai, vezi poate gasesti motorina OMV 100! biggrin.gif
Chestia e ca de obicei se scrie turatia minima de la care se obtine cuplul maxim. Asa cum la ala de 170cp se obtine de la 1950rpm asa ar trebui sa fie si la asta de 200cp. Aici e problema, daca intelegi ce vreau sa spun.
Andrei Suzuki
Ce-i AFL?
DragosV
Adaptive Forward Lighting - xenon care lumineaza dupa colt biggrin.gif
DragosS
QUOTE(Dragos39911)
Pai e usor sa ne recunosti. Don are alte jenti (sport cu 5 spite) iar intre mine si ubiku e diferenta doar pe spate cu motorizarea! Dar eu sper ca ne vom intalnii cu toti face to face si astfel ne vom recunoaste dupa look!


Nu stiu exact cum sunt alea cu 5 spite.Orcum le stiu pe ale voastre.Imi plac foarte mult.

Toti o sa aveti numar de leasing?
Nonn
Mama, da' ce viteza aveti toti pe aici! Pana dau eu "Raspunde", scriu mesajul si "Trimit" mai apar 5 mesaje! blink.gif Vreau si eu fibra optica sau macar prin cablu! :bash:
ubiku
[quote="DragosS"][quote=Dragos39911]Toti o sa aveti numar de leasing?[/quote]

Nup, eu o sa am numere...

B-xx-UBK biggrin.gif
ubiku
QUOTE(Dragos39911)
Adaptive Forward Lighting - xenon care lumineaza dupa colt biggrin.gif


Da! Cand ii dau flash-uri lu' unu intr-o intersectie, le da si la aia de pe sensu perpendicular, sa se stie ca vine pushtiu biggrin.gif
Nonn
Ce ziceam?! :bash:
Jantele alea Sport le poti vedea si pe Astra G, nu s-a schimbat modelul. Nu stie nimeni ce cu turatia si cuplul alea?
ubiku
Mama, ce chef de postat m-a apucat, ca mi-am dat seama ca mai am sub doua sapt pana vine masina, somebody stop meee!! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

PS: Cererea de mai sus nu se adreseaza si admin-ilor tongue.gif
ubiku
QUOTE(Nonn)
Ce ziceam?! :bash:
Jantele alea Sport le poti vedea si pe Astra G, nu s-a schimbat modelul. Nu stie nimeni ce cu turatia si cuplul alea?


Din cate am vazut pe graficul de putere vs cuplu la morotul de 170 de cai, cuplul maxim este pe toata plansa de la 2000 la 6000, cuplul este constant. Probabil ca e asa si la cel de 200, si nu conteaza ca-i zici a e la 2000 sau 4000 ca tot maxim si constant e...

Asta intrebai? smile.gif
DragosV
Eu am mai observat greseli prin listele lor cu puteri, cuplu, vmax, consum. Poate e doar greseala de tiparire (tastatura). Normal la ala de 200 cuplul trebuie sa fie un pic mai sus (ex 2000 rpm) si sa se termine la fel (un pic mai sus) - comparand cu 170 cp.
Andrei Suzuki
Buna treaba cu AFL-u asta.Am vazut acum o chestie la opel.ro pe care nu am inteles-o:la optionale (eu am vazut la motorul turbo de 200cp,dar cred ca la toate e asa) se gaseste o optiune Twin Audio si la descriere scrie parca si de difuzoare pe spate..nu mai tin minte exact.Despre ce e vorba.Sa nu-mi spuneti ca n-au boxe si pe spate.
Nonn
Chestia e ca am mai vazut si altundeva scrisa aceeasi turatie si mi-a sarit in ochi ca fiind mult prea mare. Cum spuneam, intotdeauna se scrie turatia minima de la care se obtine cuplul maxim, de aia mi se pare suspect, desi am vazut inclusiv in AMS acceasi valoare. Dar toate motoarele pe benzina cu supraalimentare au cuplu mare de la turatii joase, tipic dieselurilor. O fi el constant intre 2000 si 4000, dar tot mi se pare foarte mare turatia aia. In fine, e doar o chichita, nu are sens sa ne mai batem capul cu ea.
ubiku
QUOTE(Andrei Suzuki)
Buna treaba cu AFL-u asta.Am vazut acum o chestie la opel.ro pe care nu am inteles-o:la optionale (eu am vazut la motorul turbo de 200cp,dar cred ca la toate e asa) se gaseste o optiune Twin Audio si la descriere scrie parca si de difuzoare pe spate..nu mai tin minte exact.Despre ce e vorba.Sa nu-mi spuneti ca n-au boxe si pe spate.


Twin audio inseamna ca in spatele cotierei centrale ai inca o iesire audio pentru casti care poate fi controlata independent de cei din spate in caz ca vor sa asculte altceva decat tine.
Nonn
QUOTE(Andrei Suzuki)
Buna treaba cu AFL-u asta.Am vazut acum o chestie la opel.ro pe care nu am inteles-o:la optionale (eu am vazut la motorul turbo de 200cp,dar cred ca la toate e asa) se gaseste o optiune Twin Audio si la descriere scrie parca si de difuzoare pe spate..nu mai tin minte exact.Despre ce e vorba.Sa nu-mi spuneti ca n-au boxe si pe spate.


Twin Audio inseamna ca pasagerii din spate pot sa asculte la casti ceva diferit fata de ce asculta restul. Normal ca are boxe si in spate!
DragosV
QUOTE
Twin audio inseamna ca in spatele cotierei centrale ai inca o iesire audio care poate fi controlata independent de cei din spate in caz ca vor sa asculte altceva decat tine


In casti!! Sunt 2 iesiri de casti in care poti asculta altceva decat alti!
Nonn
QUOTE(ubiku)
QUOTE(Andrei Suzuki)
Buna treaba cu AFL-u asta.Am vazut acum o chestie la opel.ro pe care nu am inteles-o:la optionale (eu am vazut la motorul turbo de 200cp,dar cred ca la toate e asa) se gaseste o optiune Twin Audio si la descriere scrie parca si de difuzoare pe spate..nu mai tin minte exact.Despre ce e vorba.Sa nu-mi spuneti ca n-au boxe si pe spate.


Twin audio inseamna ca in spatele cotierei centrale ai inca o iesire audio pentru casti care poate fi controlata independent de cei din spate in caz ca vor sa asculte altceva decat tine.


Ca de obicei, sunt in urma! :evil: :minigun: :bash:
DragosS
Deci are comenzi separate care controleaza cd-playerul sau numai pentru iesirea de casti.Intreb pentru ca la Discovery se pot schimba track-urile sau volumul de la comenzile din spate.M-am amuzat foarte rau cu treaba asta mai ales ca cel de la volan nu prea intelegea ce se intampla.
DragosV
Merge doar la radio sa asculti alt post! Nu cred ca poti si la cd dar cine stie. Volum ai pe iesirea ta si doar atat.

99% e doar pentru radio ca nu ai comutator de sursa.
ubiku
QUOTE(Dragos39911)
Merge doar la radio sa asculti alt post! Nu cred ca poti si la cd dar cine stie. Volum ai pe iesirea ta si doar atat.

99% e doar pentru radio ca nu ai comutator de sursa.


Nu are cum sa fie si pentru cd sa asculte fiecare ce vrea, si pentru ca ar insemna sa-l frece dintr-o parte in alta in functie de ce track asculta fiecare, si nu ar mai auzi nici unul nimic pentru ca timpul de seek este de obicei de ordinul secundelor.
DragosS
Pai nu are comutator dar la mine butoanele cu care poti sa schimbi postul cand este selectat radio-ul pot fi folosite pentru schimbarea melodiilor cand este selectat cd-playerul!E drept ca eu nu am incercat cu castile ca nu aveam.Schimbam doar track-urile!Aveam control asupra intregului sistem audio! blush.gif
DragosV
Dupa o analiza mentala sigur este numai pentru radio! Sigur!
DragosS
Sigur nu poti sa asculti alta melodie de pe cd in casti dar eu intrebam daca la Astra poti sa schimbi track-urile de la butoanele din spate! blink.gif
Andrei Suzuki
Hai ca v-am dat subiect de disputa. biggrin.gif
DragosV
Nu poti sa schimbi treck-urile ca nu ai cu ce (buton) si nu ar aveam absolut nici un rost! Sunt 2 mufe de jack cu 2 butoane de volum si 2 butoane de selectat fregventa fiecare!
Don43572
Jantele mele sunt chiar cele din avatarul lui ubiku, alea sunt Q6. In rest, n-am testat butonul sport pentru ca n-am ce face cu el daca n-am voie sa depasesc 3000 rpm in rodaj. Oricum, masina trage excelent si pana la turatia asta. Motorul e intr-adevar silentios si curios lucru, a mea pare bine izolata fonic, nu-mi dau seama ce se aude la voi. smile.gif

Ati presupus bine, s-a nimerit ca masina mea sa intre in fabricatie imediat dupa una aproximativ identica, si n-a trebuit decat s-o copieze pe aceea, de asta a durat asa putin.

Sper sa fac azi rost de un aparat si sa pun niste poze, dar pana atunci mai dau 2-3 ture. bicycle.gif
DragosV
Lagat de jenti - acuma am vazut ca ai scris Q6 dar in acelasi post ai scris ca sunt sport. Astea nu sunt alea sport ci alea care vin pe Cosmo. Interesanta chestie ai facut cu comanda asta.

La izololatie ei sa refereau si la sistemul de sunet care daca il dai mai tare zbarnaie usile dar care este un lucru normal. Mie de exemplu nu mi se pare diferenta intre Astra si Vectra la izolare fonica.

Deci vor fi 3 Astre negre cu aceleasi jenti iar 2 cu acelasi motor. Oare cate or fi in bucuresti. Eu cand am dat comanda stiam ca nu s-a mai luat nici una cu motorul asta.
ubiku
Dragos, sa stii ca sunt deja un numar bunicel de astre cu 150 de cai in Buc, numai azi am vazut doua, si stiu si de la dealership cand am cumparat ca mai venisera atunci doua. E greu sa mai speri acum la exclusivitate, mai ales ca Astra a inceput sa se vanda foarte bine si la noi. Pana acuma trei luni, abia daca stiam de 2-3 in Bucuresti, astazi am vazut vreo 4 in drumul spre scoala. Majoritatea covarsitoare insa sunt finisari sub Elegance, si motoare mici: mostly 1.7 cdti sau 1.6.

PS: Am sunat azi si masinuta mea e la Gyor smile.gif Cica de miercuri intr-o saptamana o sa pot baloshi pe ea live :boxing: greu o sa fie prima mie sa nu ma ating de butonasul magic blush.gif
DragosV
Eu nu sper la exlusivitate ca doar nu mi-am luat F60 ci doar sunt curios. Esti sigur ca ai vazut 2 astre de 150. Eu abia am vazut 2 Vectre de 150 de cai si astea sunt mai de mult timp in oferta. Astre am vazut si eu multe, dar doar cateva Elegance si nici un Cosmo.
DragosV
Aaa si inca nu am vazut nici una de 1.8 . Am vazut 1.7 CDTI de 80 si 100 de cai si 1.6 - mai multe dar doar motorizarile astea.
Nonn
Majoritatea sunt cu motoarele alea fiindca asta aduc dealerii pe stoc si multi care se duc sa-si cumpere prefera sa-si ia una pe loc decat sa astepte n-spe luni. Plus ca sunt si motorizarile cele mai cerute la noi. Cand eu mi-am comandat-o singurele reduceri oficiale se faceau tocmai la astea pe stoc, aproape 1000 Euro asa ca nu e de mirare.
Nonn
In TM toate care le-am vazut au tocmai motorizarile astea, nimic de 1.8, Turbo sau macar 1.9 CDTI de 120cp. Deocamdata, cred ca sunt "cel mai tare din parcare" biggrin.gif desi nu pentru multa vreme. Cand am fost ultima oara la dealer mi-a spus de o comanda pentru o Astra albastra "full option", cu piele, navigatie, jante de 18", totul inclusiv pachet optic OPC. blink.gif
DragosV
ubiku tot uit sa iti zic - intreaba-i pe aia de la GTT cand poti cum e cu activarea inchiderii automate a usilor cand pleci de pe loc.

Ca nu stie nimeni cum se activeaza exact dar stii ca exista.
Nonn
Da, Ubiku, poate te interesezi tu care-i treaba cu blocarea usilor in caz ca treci pe la dealer, ca eu nu stiu cand mai ajung pe la ei. :notworthy:

S-a rezolvat! :cheers: Dupa ce mi-am spart capul de unde dracu' venea zgomotul ala, am ajuns la concluzia ca trebuie sa fie de la scaunul mortului. Asta fiindca disparea daca se aseza cineva pe el sau daca apasam eu cu putere pe partea anterioara a sezutului. Si dupa ce mi-am bagat eu mana pe dedesubt, minune, venea de la maneta de tras scaunul inainte/inapoi! Am tras de ea un pic si, gata, s-a rezolvat! Sunt foarte fericit in momentul asta! Bere la toata lumea! beer.gif :cheers: beer.gif
Nonn
Am uitat! Azi mi-am batut recordul de viteza cu masina, cca. 185km/h, pe Timisoara-Arad. Nu am putut mai mult din cauza circulatiei infernale, poate mai incerc maine dimineata, poate o fi mai liber. Trage bine pana pe la 160-170, mai ales cu Sport activat. Tinuta de dum e superba, am luat niste curbe cu viteze absurde fara probleme. Consumul la 160km/h - 12.4%, atat afisa cand am reusit sa-mi iau ochii o clipa de la drum.
DragosV
Don ce mai face masina? Cum ti se pare? Impresii noi?
Nonn
Marele test Opel:http://www.opel.ro/mareletestopel/main.html.
Ai posibilitatea ca pentru 3 zile (maxim) sa testezi un model Opel incepand cu 4 aprilie. Inscrieri se pot face deja asa ca nu pierdeti timpul. Eu m-am inscris pentru o Astra, sper sa fie Turbo, daca nu atunci o schimb pentru o Vectra sau Signum daca se poate.
G e o r g e
m-am inscris la o tigra biggrin.gif
DragosS
M-am inscris si eu pentru o Astra.Asta ca sa fiu mai avizat sa postez pe acest topic.Sper sa pot testa dieselul de 150cp.Prima mea optiune ar fi fost un Signum dar nu cred ca vor avea pt drive-test.
DragosV
Si eu m-am inscris pentru Astra. Eu stiam de mult de operatiunea asta si am inteles ca sunt obligati sa aduca toate modelele si s-ar putea sa existe un CDTI de 150 dar nu se stia pe ce caroserie. Eu sper sa aiba cineva modelul asta!

Ce o fi cu Don ca nu mai scrie?
Nonn
Zici ca-s obligati sa aduca toate modelele? Aoleu, pai eu iau Astra aia Turbo si nu ma mai intorc! O sa ma vedeti dat in consemn la frontiera! :bandit:

Don probabil ca s-a mutat cu tot calabalacul in masina si pana ii trag aia cablul pentru Internet mai are de asteptat! biggrin.gif

Propun sa facem poze cu masina pe care punem mana si le postam aici.
DragosV
Nonn am zis toate modelele nu toate motorizarile. Ideea era adesata mai degraba lui Dragos care vroia sa se dea cu Signum-ul.

E posibil sa aduca cineva si Turbo dar mie daca nu imi aduc OPC-ul de 240 de cai nu vreau biggrin.gif
Nonn
M-am mai dezumflat un pic dupa ce am trecut de la dealer astazi. Ieri inca visam sa dau talpa la un Turbo, azi am aflat ca Astra va fi de 1.6 probabil. Totusi am reusit ceva, si anume sa ma mut pe un Signum de 2.2l benzina pentru test.
Din pacate testul nu este chiar asa cum scrie pe site-ul oficial, campania nu incepe astazi ci mai degraba saptamana viitoare, si nu pentru noi, "plebe", ci pentru VIP-uri! Noi, dupa aia. Si nu vei primi masina 3 zile ci maxim 1 zi datorita numarului foarte mare de cereri. Am ramas totusi placut surprins sa aflu ca stiau deja ca m-am inscris pe lista, deci chiar verifica daca s-a inscris cineva.

Si acum in legatura cu blocarea usilor. La inceput nu stia nimeni despre ce vorbesc. Unul zicea ca poate depinde de prezenta alarmei pe masina, desi e putin probabil. Pana la urma, l-au chemat pe unul din service care a zis asa: "A...", "Hmm...", "Poate...", "Posibil..." etc. A mai zis ca cica daca ai buton pe bord pentru blocarea manuala a usilor atunci nu mai ai si automat! Cica numai alea care nu au buton pe bord s-ar bloca automat. Eu personal inca n-am vazut Astra fara butonul ala, dar, cine stie, poate o fi! Pana la urma, dupa vreo 2 minute de gandire, a admis ca logic este sa existe totusi sistemul indiferent de prezenta nu stiu carui buton. Concluzia a fost ca daca duc masina in service se joaca ei cu ea pana descopera adevarul, fiindca exista mai multe feluri de a configura diferitele sisteme ale masinii (asa cum este si chestia aia cu stinsul farurilor fara scoaterea cheii din contact). Deci probabil ca se poate dar trebuie sa umble ei la masina.

Sa-mi spuneti va rog cum se desfasoara la voi la Bucuresti testul asta si ce motorizari aduc (mai ales daca este Astra Turbo sa ma oftic un pic!).
Steffan
Salutare

Are cineva noua astra cu motor de 1,4 benzina???
Vreau sa stiu daca merita,impresii,consum...Este prea mic motorul pentru o astfel de masina?

Va multumesc
ubiku
Depinde ce vrei sa faci cu ea; la 90 de cai masina e putin cam lenesa, dar si costa putin. La consum pare-mi-se e ceva ciudat, in sensul ca motorul de 1.6 are un consum mai bun si mai multi cai; daca ar fii sa iau ceva entry level, probabil ca la acela m-as orienta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.