Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Astra 2004
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel > Astra / Zafira
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21
Nonn
As vrea eu! :cry: Totusi sper sa primesc telefonul magic in curand avand in vedere ca au trecut aproape 2 luni. Oricum, va voi tine la curent cu toate, numai sa vina odata! Poate voi reusi sa pun si poze cu ea, ramane de vazut.
ubiku
Nu te baza pe telefonul magic! Mie mi-au zis sa sun din timp in timp, pentru ca daca nu sun eu, ei nu o sa ma sune sa-mi zica ca a venit... Asa ca stai calare pe ei wink.gif
DragosS
Da,asa e! Oricum ei trebuie sa iti zica undee masina!Adica daca e inca in Germania,daca e pe camion sau daca e in vama.
bogdan-14
pretul acela include toate dotarile care le-am insirat , in plus are AC si tot ce mai trebuie , iar masina este de vanzare. Consumul este intr-adevar marisor , dar merita daca nu circuli foarte mult si daca iti plac senzatiile tari (este o masina sport nu una economica , consumul urban este 11 iar extra urban intre 7 si 8).
ubiku
Cred ca vrei sa zici ca masina este second hand, nu?

Si 11 in oras o sa-mi consume mie motorul de 125 de cai; de la ala de 170 te poti astepta usor la ceva intre 15 si 18 in functie de stilul de condus... Parerea mea...
DragosS
Nu cred ca sare de 15 totusi.Am un prieten cu seat leon cupra care are motor turbo de 225cp si consuma 14-15 in oras.Si leonul este si mai greu un pic ca Astra.
bogdan-14
fiind turbo motorul nu consuma mult daca nu o calci .
daca o calci consumul poate sa ajunga la 15.
este demo car(de aici si pretul de 16500cip , pt. ca altfel ar fi fost peste 18000) , are 5000 km
ubiku
La motorul ala din cate stiu, turbo intra foarte jos la 2000rpm... deci nu prea ai cum sa nu o "calci"... oricum, nice car... si ma bucur ca exista un showroom in Romania care arata clientilor o Astra adevarata smile.gif In Bucuresti n-am gasit nicaieri unde sa fac un testdrive ca lumea, nici macar cu cea de 125 de cai.

Cat despre second hand, la banii astia puteam sa-mi iau si un Seria 5, dar am preferat sa stiu ca ce am luat e nou, si numai eu il frec... Mi-e si frica sa ma gandesc ce-a patit test caru ala smile.gif
Nonn
QUOTE(ubiku)
La motorul ala din cate stiu, turbo intra foarte jos la 2000rpm... deci nu prea ai cum sa nu o "calci"... oricum, nice car... si ma bucur ca exista un showroom in Romania care arata clientilor o Astra adevarata smile.gif In Bucuresti n-am gasit nicaieri unde sa fac un testdrive ca lumea, nici macar cu cea de 125 de cai.

Cat despre second hand, la banii astia puteam sa-mi iau si un Seria 5, dar am preferat sa stiu ca ce am luat e nou, si numai eu il frec... Mi-e si frica sa ma gandesc ce-a patit test caru ala smile.gif


Acum ca ai zis de Seria 5 mi-am adus aminte de chinurile prin care am trecut incercand sa ma hotarasc daca sa-mi iau unul second-hand din Germania sau o masina noua de la noi (generatia asta fiind favorita mea impreuna cu Seria 7, tot din anii aia). Pana la urma e clar la ce m-am decis laugh.gif dar inca ma mai gandesc uneori cum ar fi fost daca imi luam unul din ala.
Bine ca mi-ai zis sa nu astept telefonul, le fac o vizita maine sau vineri, sper sa aiba ceva noutati. :roll:
Cum dracu' pot sa aiba o Astra Turbo de drive-test la Baia Mare si nu au la TM sau Bucuresti?! Eu a trebuit sa ma multumesc cu una de 1.6, dar tot mi-a placut. Eu nu mi-as cumpara masina aia chiar daca are doar 5000km si toate dotarile alea, am constatat cum sunt conduse masinile de drive-test la noi, sunt chinuite la maxim ca sa impresioneze clientul cu performantele, rodajul necesar la inceput nu mai exista.
ubiku
La mine personal, criteriul decisiv a fost costul de intretinere; cum trebuie sa duc singur masina din banii mei, nu am vrut sa ma risc cu o masina sh care are un cost de intretinere potential mare... adica de cele mai multe ori omu o vinde ca masina incepe sa ceara bani si prefera sa ia ceva nou, in garantie, etc. Am vazut de ex. la prietenul meu cu 325XI ce a insemnat sa schimbe un amortizor la putin timp dupa ce a luat masina la sh ... auch!
Asa am garantie 2 ani, stiu ca e noua, dorm si eu linistit ca si asa abia o sa duc casco+benzina pe luna :roll:

Btw, ce stiti de extensia de garantie la 3 ani? Am auzit ca cu ceva E in plus, se poate obtine garantie 3 ani... A incercat careva?
DragosS
Aici la costuri ulterioare eu m-am gandit si la banii dati pe benzina/motorina.Si cum m-am saturat sa bag benzina de 1 mil pe saptamana, am zis sa trec la diesel.Macar stiu ca scap mai ieftin si am si putere mai mare.

La voi o sa consume ceva motorul ala de 1,8 tongue.gif
Nonn
Se pare ca intentia mea de a le face o vizita pentru aflarea noutatilor s-a transmis telepatic la baieti fiindca azi am primit telefonul magic chiar inainte sa ma duc! :cheers: Masina e in Ungaria si in maxim o saptamana o voi putea ridica! :cheers: :cheers:
Daca pana acum am trecut prin cele mai lungi 2 luni din viata mea, acum urmeaza cea mai lunga saptamana, iar dupa aia cele mai lungi 24h si tot asa pana o sa ma vad la volan in drum spre casa! laugh.gif
DragosS
Hehe!Bravo!Cand ai facut tu comanda?Ca poate poate este si a mea pe acelasi camion cu a ta! smile.gif
ubiku
:cheers: :cheers: :cheers:

Ieeeee!
Nonn
Am facut comanda pe 13 decembrie. Sa speram ca vin impreuna! :cheers:
DragosS
Hopa! Pai eu pe 10 am vb la dealer dar ei au lansat comanda tot pe 13 deci ar fii ceva sanse! :cheers:
ubiku
Guyz, inca putintica rabdare! smile.gif In timpul care v-a ramas inarmati-va cu aparate de fotografiat, faceti-va planu de drive test, ca nu cumva sa va vina masinutele si sa nu ne scrieti despre ele si sa nu ne puneti un milion de poze!!!! smile.gif

Eu am comandat pe vreo 14 ianuarie, asa ca mai am ceva.... O sa ma hranesc deocamdata din experientele voastre biggrin.gif

Si btw Nonn, m-am gandit eu bine, si cred ca masinile noastre sunt absolut identice, cu deosebire a ta e rosie si a mea neagra, si ca tu ai xenon AFL si covorase, iar eu am Cosmo.... We're kinda like brothers tongue.gif Abia astept sa-ti vina!
DragosS
Daca nu ar fi 560km intre voi.... smile.gif

Clar o sa fac foarte multe poze cand o sa o iau.Va arat si cel mai mic detaliu.Si daca tot e posibil sa ne vina masinile in acelasi timp poate le facem cunostiinta mai tarziu.

La un meci al lui Poli!
Andrei Suzuki
Si noua cand ne faceti cunostinta cu ele? laugh.gif
Nonn
Ubiku, ti-ai luat farurile adaptative? Bravo tie, credeam ca sunt doar bi-xenon simple. Cred ca sunt aproape identice, cu mici diferente la dotarile alea marunte, poate.
In legatura cu pozele, am un prieten care are o camera foto digitala, sper sa fac pozele cu ea. De pus de calculator va fi poate mai dificil de vreme ce amandoi avem niste vechituri. Trebuie ceva cablu banuiesc sa conectez camera la PC, de care? Trebuie sa avem port USB?
ubiku
Nu, pai asta ziceam smile.gif Ca sunt diferente destul de mici; adica tu ai adaptive, eu am normale, si tu mai ai in plus covorase cred, iar eu am Cosmo in loc de Elegance. In afara de astea si culoarea, masinile sunt practic identice tongue.gif

Ca sa legi la calc. iti trebuie ori doar cablu USB, daca are camera port USB, daca nu iti trebuie cablu de date... Dar stiu ca mai toate camerele au ce le trebuie sa uploadezi pe calc pozele...
Andrei Suzuki
De obicei camerele digitale vin cu tot cu cablu si soft.Si da,trebuie sa ai si USb la calculator...ca daca nu....trebuie sa suni un prieten. smile.gif
DragosS
Nonn,tu i-ai pus alarma din fabrica sau nu?

Eu nu stiu exact daca a mea are sau nu covorase pt ca la Vectra nu erau printre optionale! Daca nu insemna ca trebuie sa cumpar dar de obicei cele care se gasesc prin comert nu se potrivesc la fix!
ubiku
Din cate stiu eu alarma se monteaza la dealer cand ajunge masina; cica nu au voie sa le trimita aici cu alarma montata or smth...

Deci fiti pe faza, mie mi-au zis ca atunci cand vine masina trebuie sa mai platesc 100E pentru inmatricularea provizorie si 250E pentru alarma.
Nonn
Nu mi-am comandat alarma. Am vrut sa o adaug la cateva zile dupa ce s-a facut comanda dar era prea tarziu. Nu mi-au spus nimic de genul ca o sa monteze ei alarma pe masina dupa ce soseste si ca va trebui sa scot inca 250 Euro, pur si simplu nu va avea alarma. Va trebui sa-i pun eu de la ceva firma din TM, ma gandeam la Falcon.
DragosS
Ubiku,nu esti obligat sa iei alarma de la ei.Eu puteam sa o pun si din fabrica dar nu am facut-o.Asa ca pot sa o pun ori la dealer unde au zis ca imi fac reducere si mi-o lasa la 150E de la 250E.Dar pot foarte bine sa o pun si in orice alta parte.Totusi parca i-as lasa pe ei sa o puna ca se pricep mai mult la electronica opel.
ubiku
Pai de ce nu ai pus-o din fabrica? smile.gif Ca mi se pare ca germanii care le fac ar trebui sa se priceapa cel mai bine smile.gif

Si... intr-adevar, cei de la Opel RO ar trebui sa fir urmatorii pe lista ca pricepere, dar am auzit ca alarmele lor sunt mediocre; tu te-ai interesat? Adica te lasa sa alegi ce vrei tu? Sau ori pui ce au ori te duci in alta parte...
DragosS
Pai nu stiu exact ce tip de alarma au.O sa ma interesez si iti zic.Eu vreau una d'aia ca in Germania(am fost fraier ca nu mi-am pus din fabrica) adica fara senzor de perimetru si de soc.Suna doar daca a intrat cineva in ea.Si asa o tin in garaj noaptea deci nu e problema.

Sper sa nu dureze mai mult de 1 zi montarea asta a alarmei ca nu am chef sa iau masina mai tarziu decat e planificat.

Noapte buna! :brilsmurf:
Nonn
Cand am comandat-o pur si simplu nu mi-a trecut prin minte sa pun si alarma. Cand mi-am dat seama peste cateva zile era prea tarziu dupa cum am spus mai devreme si mi s-a explicat ca nici nu sunt foarte performante asa ca poate e mai bine asa. In legatura cu firmele de la noi nici eu nu prea am incredere in ele ca stiu sa faca masina inapoi cum a fost dupa ce o demonteaza. Din acesta cauza sper sa adun ceva bani in lunile care vin si cand fac drumul planuit in Germania poate o sa-mi pun de acolo. Mai ales ca sper sa mai pun si alte cateva chestii de acolo pe masina sa o fac sa arate mai misto. laugh.gif
Andrei Suzuki
Dar firmele de la noi ce au?Or fi ele putine care intr-adevar se pricep,dar sunt meseriasi.Cand am fost cu masina mea sa imi montez cd playeru si statia am innebunit cand am vazut ce era la Oma Alarm:Rover 75 nou-noutz,Ssang Young RExton la fel,cu nr de rodaj,X5,ML etc etc.Si cei de la Falcon sunt meseriasi.Am vazut o masina facuta de ei (un XC90),adica pus instalatie de dvd,tv tuner,statii,sub-uri etc si zici ca era din fabrica.Sa stiti ca si la noi se poate face ceva calumea;problema sunt banii.Dar daca ii ai,n-ai treaba.
DragosS
Da,pai la Falcon ma gandeam si eu sa ma duc dar trebuie sa ma interesez de preturi.Daca sunt cu mult peste 150E o sa imi pun totusi la Union Motors!
ubiku
Mai e si problema de garantie aici... Daca cei de la Falcon iti monteaza alarma, si deci umbla la sistemul electric, nu-ti pierzi garantia la Opel?
Nonn
N-am nimic cu firmele de la noi, dar eu am o fobie sa nu raman cu un pumn de suruburi si piulite dupa ce monteaza totul la loc si sa ma trezesc cu tot felul zdranganeli si vibratii prin bord ca innebunesc! :evil: Sunt foarte prevazator si din cauza ca am avut niste experiente foarte neplacute cu Logimaetics, o asa zisa firma tare din TM, si acum suflu si in iaurt! Adauga asta la o neincredere aproape congenitala la tot ce-i romanesc si iti dai seama de ce nu prea stiu ce sa fac.
In legatura cu pierderea garantiei nu cred ca se intampla fiindca acum vreo 4 ani cand am vrut sa-mi iau un Seat Leon cei de la reprezentanta mi-au recomandat(!) sa nu-mi pun din fabrica ci sa ma duc la Logimaetics (nu mi se pare corect sa procedeze asa dar asta e o alta discutie, banuiesc ca acolo era vorba si de ceva comision pentru baieti). Deci nu cred ca afecteaza garantia. Oricum, ce-i sigur e sigur, mai bine intrebi.
De OMA Alarm n-am auzit pana acum, nu cred ca au reprezentanta in TM. Au cumva adresa pe net? Nu ma zgarcesc la bani, de aia as si astepta pana ma duc in Germania unde cred ca as iesi mai scump, dar altfel stau cu increderea fata de ei. Daca nu aud nimic neplacut de Falcon poate ma duc la ei, ramane de vazut.
Si acum, o veste proasta pentru DragosS :cry: . Mi s-a spus ca intr-un transport de obicei vin masini doar pentru o singura reprezentanta, foarte rar aduce masini pentru 2 locatii, si atunci sunt relativ apropriate. Dar de vreme ce n-ai primit telefonul magic probabil ca inca nu a sosit masina in parcul din Ungaria. Asta nu inseamna ca nu poate sa vina cu un alt transport in acelasi timp, mai bine du-te si intreaba-i.
DragosS
O sa ii intreb luni!Oricum la mine data livrarii este 22 dar speram sa ajunga mai repede! tongue.gif La tine nu iti zisese nici o data fixa pt livrare?
Andrei Suzuki
www.omaalarm.ro
Nonn
Mersi de adresa. Daca ma ducea si pe mine un pic mintea dadeam o cautare pe Google si gaseam singur!
N-am avut o data fixa de livrare, normal era 2 luni, +/- 1 saptamana. Maxim putea sa fie si 3 luni asa ca se ne bucuram! :bounce: De ce nu-i intrebi maine, au program si sambata.
DragosS
Da,corect!O sa ii sun de control asa! Chiar daca nu a ajuns deja in Ungaria ii pun sa verifice in ce stadiu este.
DragosS
Pana atunci ti-am gasit o poza pt cum ziceai "cea mai lunga saptamana" :
ubiku
Doua intrebari:

- Sistemul audio de la Astra, contine si controalele de la computerul de bord, si setarile lui; dupa ce ca mai ocupa jumate din panoul central si e greu sa gasesti ceva atat de mare, daca l-as schimba ulterior cu un sistem audio mai smecher, sau cu un navi ceva, as pierde computerul de bord? Asta mi se pare destul de nasol... sad.gif Am vazut ca mai sunt si navi-uri care se monteaza ascuns, si la vedere montezi numai ecranul, si l-as putea pune in parasolar undeva or something... Dar la ce te legi cu navi-ul ala daca mufele sunt deja ocupate de sistemul tau audio? un splitter ceva? Hmm....

- Pana la urma, la Opel & friends se face rodaj? V-ati interesat in legatura cu asta? Un prieten de-al meu si-a luat de la Chevrolet un Kalos si i-au zis ca nu trebuie sa-l rodeze, ca vine rodat deja din fabrica; pe de alta parte peste tot vad posturi despre cei 1000km in care masina trebuie tratata special, ba ca tre' sa o tii sub 3000, ba ca trebuie sa baleezi toata plansa de turatii, etc....

10x!
guerilla
orice motor este rodat la rece.
recomandarea celor de pe forum referitoare la cei 1000km tine atat de motor cat so de restul componentelor - si articulatiile & co trebuie rodate.
si... 1000km trec foarte repede.
nu sari si tu calul cu turatia pentru 2-3 saptamani si gata. nu doare. laugh.gif
Nonn
Nu-ti fa griji cu rodajul. Din cate am inteles (tot de pe acest forum) scrie in manualul automobilului cum se face. Si oricum, pana iti vine tie masina fac eu rodajul la a mea si iti spun care-i treaba! laugh.gif
ubiku
OOOK biggrin.gif

Hai ca m-am plimbat azi cu Focus-ul unui prieten sa-mi treaca supararea ca a mea vine abia peste o luna si ceva, si vai de mine cum tragea Focusu ala cu doar 100 de cai... salivez cand ma gandesc cum o sa traga dragutza de astra la 125 :albino:

De asemenea, ar mai fii interesant de tras cu ochiu aici: http://www.turbo-kits.com/ ... peste vreo doi anisori, cand o sa simtiti nevoia sa schimbati ceva la masina, mama ce bine ar merge un turbo pe motoru de 1.8... sa scoti asa vreo 160-180 de calutzi de nicaieri :albino:

Dar... nu stie nimeni cum e cu schimbatul sistemului audio la astra? Tipu cu focusu tocmai si-a pus televizor cu navi si cu un super mp3 player, basi in portbagaj, si ma doare inima sa nu stiu daca o sa-i pot urma exemplul Initial credeam ca ar fi trebuit sa-mi iau CD40 Opera, dar nu stia nici mp3, si m-am convins: orice sistem audio poti cumpara cu masina, nu se compara cu un sistem care-l cumperi de la firmele specializate... adica nu cred ca pun astia pe vreo masina sistem cu dolby, dts, si alte minuni cum are televizoru ala... ufff... :albino:
Nonn
Daca tin minte bine cum arata bordul Focusului, lacasul pentru Radio-CD sau ce o fi are forma aia standard, deci sursa originala poate fi inlocuita foarte simplu. La Astra nu e cazul, dar nu vad de ce nu ai putea pune un amplificator si boxe+subwoofer si sa pastrezi Radio-CD-ul original. Mie personal nici nu mi-ar placea sa scot sursa originala si sa o inlocuiesc cu alta fiindca s-ar strica tot aspectul bordului. Dar fiecare cu gusturile lui, asa ca... Si chiar iti trebuie televizor cu DVD-player si mai stiu eu ce?
ubiku
Da, la Focus lacasul din bord este exact formatul 2DIN, pe cand cel de la Astra este enorm, si intr-adevar ar strica aspectul sa-l schimbi...

Chestia e ca nici eu nu credeam ca-mi trebuie DVD, navi si alte prostii, pana am vazut la om in masina smile.gif

Deci daca nu vrei sa te apuce, nu merge in masina cu unu care are :albino:
ubiku
Apropos de pus boxe si amplificator: am gasit un thread misto pe http://astraforum.free.fr : http://astraforum.free.fr/viewtopic.php?t=...sc&start=60 explica in detaliu cum se monteaza amplificatorul cu boxe, cool ! Daca nu stiti franceza, folositi google translate, face minuni smile.gif
Nonn
Cu navigatia se poate rezolva, s-a discutat cateva pagini mai inainte, nu? Poate exista PDA care sa-ti afiseze si informatii de la sistemul audio si sa functioneze chiar si ca ecran TV (nu ma pricep asa bine asa ca nu trebuie sa ma crezi laugh.gif ).
Nonn
Tu si cu franceza ta! :roll: De unde le scoti?! Banuiesc ca stii franceza?
ubiku
Da, am vazut in ultimul Connect niste navi-uri care erau ori pe pda, ori pe mobil destul de misto; bine ca mi-ai adus aminte; so there is still hope!

Sau in cel mai rau caz, un monitor ceva micutz in parasolar... :idea:

Off.. scuzati-ma daca am inceput sa aberez, dar asteptarea asta ma omoaraaaa! :roll:
ubiku
QUOTE(Nonn)
Tu si cu franceza ta! :roll: De unde le scoti?! Banuiesc ca stii franceza?


Habar n-aveam franceza pana sa ma hotaresc sa-mi cumpar astra; dar la cat am frecat forumu ala, am mai inceput sa prind, si acum doua sapt. am inceput sa iau lectii de franceza biggrin.gif Asa.. sa ma pot informa mai bine pe viitor; e foarte misto forumul ala pentru ca sunt acolo multi care au deja astra, si impartasesc experiente.
Andrei Suzuki
Exista parasolare cu ecrane incorporate pt tv,dvd etc. 350 euro.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.