Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Toyota Avensis partea a VI-a
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
T u d o r
Fii atent Flav... Ce-ti trebuie tie e alta masina, man. Mai e IS la oferta? whistling.gif
adrian_flavius
Iaste, man, iaste...numa' ca nesimtitii astia de s-au gandit la oferta nu s-au gandit si la un buy-back decent...mama lor... verymad.gif ninja.gif

Oricum, mersic de dusul rece...ai perfecta dreptate...si, sincer, cred ca astept achizitia unei masini de clasa mica, ce va inlocui Matiz-ul pe la inceputul lui 2010 (daca nu prindem vreo super-oferta cu mult mai devreme, adica prin vara-toamna 2009), si care va avea, GARANTAT, motor pe benzina, putere undeva pe la 140-150 CP (sau macar posibilitatea ca ulterior sa ajunga acolo... thumbsup.gif ), suspensii ceva mai rigide, din fabrica, si posibilitati cat mai mari de tiuning... whistling.gif

Sincer, imi place (cel putin pe hartie) cum suna TFSI 1.4 benzina, 170 CP...pe un Polo sau un Audi A3 (asta nu mai este in clasa mica...si e si scump...), tu iti dai seama ce poate motorasul ala?...si nici Suzuki Swift nu este de lepadat...chiar mi-au placut suspensiile stock si comportamentul de drum la masinutza asta...
Colonelu'
Din punctul meu de vedere, a pune sisteme de rigidizare suplimentare pe masina asta nu se merita investitia atata timp cat mergi cu motorul stock. Dupa ce te inveti cu masina si stii cum reactioneaza, poti sa ii lasi in urma pe multi.
Am spus-o si o mai repet: pe loc drept e plin drumul de "artisti", dar cand e vorba sa intre in curbe atunci ii vezi pe toti in sant. Avensis-ul sta foarte bine pe curbe si daca stii cum sa o conduci poti sa le abordezi si cu viteza foarte mare.

Ceea ce simt eu acum nevoia este doar de un motor cu putere si cuplu mai mari. Un dublu de putere decat am acum ar fi un minim perfect. teehee.gif

Apropo, am 36.700km in bord.
OvidiuH
Avensisul e o masina orientata strict spre confort. Nu prea vad rostul unor asemenea improvizatii.
adrian_flavius
gata, am inteles, raman "confortabil"... teehee.gif laugh.gif

@colonelu: intr-adevar, Ave, desi cam "balena" (cel putin asta e impresia pe care ti-o lasa initial), nu pierde aderenta in curbe, decat ff greu (am reusit sa scartai anvelopele numai de vreo 2 ori...si mergeam (credeam eu!) la limita...)...mda, imediat ce te inveti cu motorul, ai impresia ca stai pe loc...da' te fura repede diesel-ul asta...cel putin vitezele spre 90-100-110 le atingi surprinzator de repede, si surprinzator de silentios...aproape ca nu-ti dai seama cat de "ilegal" mergi...eu stiu mai bine ca oricine... whistling.gif
T u d o r
Inainte de a-ti lua o bomba super-rigida mica si rapida, consulta-te cu colegii care au. S-ar putea sa te saturi repede de 10% adrenalina si restul chin pe gropi. smile.gif
Mai vorbim despre asta pe 6 dec. biggrin.gif
adrian_flavius
...pai "bombitza" va fi pentru consoarta, in timpul saptamanii, si pentru mine, in w/e...laugh.gif...
Hoinar
QUOTE (adrian_flavius @ Nov 28 2008, 05:18 PM) *
...pai "bombitza" va fi pentru consoarta, in timpul saptamanii, si pentru mine, in w/e...laugh.gif...


Si ea e de acord sa-si zguduie rinichii in cursul saptamnii pentru pasiunea ta de weekend? biggrin.gif
Sau n-ai inceput inca s-o convingi? teehee.gif
T u d o r
Cred ca saraca de ea nici nu banuieste ce-o asteapta... biggrin.gif
adrian_flavius
...ea inca nu stie ce inseamna masina rigida...laugh.gif...da' ii place s-o zbugheasca repede din loc...are "talpa" din ce in ce mai grea, pe zi ce trece...

eu ma gandeam la o "bombitza" ceva mai rigida, pe care sa montez niste suspensii din alea care se pot modifica...adica reglabile...gen Suzuki Swift, da' varianta cu 4/5 usi, nu aia in 3...am mers cu el pe oras, si e ok...stock...da' nu are putere in motor cata as vrea eu...totusi, cred ca se rezolva cu un chip-tuning...in timpul saptmanii o sa mearga pe setare soft, in w/e le pun eu cum vrea muschii mei... laugh.gif...

QUOTE ( T u d o r @ Nov 28 2008, 05:24 PM) *
Cred ca saraca de ea nici nu banuieste ce-o asteapta... biggrin.gif


pai matiz-ul l-a primit acum 2 ani jumate, de ziua ei, cadou-surpriza... acum vreo cateva luni mi-a zis ceva de genul ca peste un an-doi s-ar putea sa-mi faca si ea o surpriza...si eu am dat replica: ai grija ca surpriza asta sa "bata" la vreo 180 CP... whistling.gif
M A R I A N
Ma, tu vrei un TS... whistling.gif ...numai pentru sufletul tau...
Vezi poate are Dan o oferta...
vio
avea DAN un TS la un pretz obscen de mic:D ..
T u d o r
Da... parca facea si buy back la Avensisuri... teehee.gif
drabisan
QUOTE (M A R I A N @ Nov 25 2008, 01:18 AM) *
Foarte ciudat. Conform site-ului oficial, Nokian WR sunt numai pentru State si Canada (nu si Europa) si cica ar fi all weather...
http://www.nokiantires.com/tyre?id=11884&a...;name=Nokian+WR


Miine promit ca fac o poza profilului si-ti spun exact ce scrie pe ele.
Tocmai ce am luat masina din service, dupa rezolvarea problemelor cauzate de ciinele indecis, e curata, se vede destul de clar.
Watcher
QUOTE (Legionaru @ placute la Toyota)
Numai placutele fata+spate fac cel putin 700 lei.

Asa e, am factura de ~595 RON placute fata spate la Corolla Verso.
De la Augsburg am luat TRW cu 360 ron.

@Colonelu: chiar am incercat la Autonet dar:
a) nu au raspuns la nici un telefon, desi am insistat
cool.gif din diverse motive nu am fost in stare sa gasesc magazinul in zona Marriot :-) / :-(

As fi vrut, deoarece Augsburg sunt less than ideal: miau zis ca nu au in stoc stergatoare de avensis, pt ca nu aveau exact set 600 cu 400, dar erau si 600 si 400 separat si am luat un set de 600 cu 450 pentru ca este loc berechet :-)

QUOTE (drabisan @ placute tocite)
zice-se ca devin huruitoare

Confirm, devin. De aia am inceput sa caut sa le schimb :-)

Montajul l-am facut tot la Toyota caci mi s-a parut enorm 2 ore cat bugetase Augsburg.
M-am inselat, toyo mi-a facturat 1.8 ore tehnologice. Cam multe :-)
OvidiuH
QUOTE (drabisan @ Nov 28 2008, 09:20 PM) *
QUOTE (M A R I A N @ Nov 25 2008, 01:18 AM) *
Foarte ciudat. Conform site-ului oficial, Nokian WR sunt numai pentru State si Canada (nu si Europa) si cica ar fi all weather...
http://www.nokiantires.com/tyre?id=11884&a...;name=Nokian+WR


Miine promit ca fac o poza profilului si-ti spun exact ce scrie pe ele.
Tocmai ce am luat masina din service, dupa rezolvarea problemelor cauzate de ciinele indecis, e curata, se vede destul de clar.

Nokian WR G sunt de iarnă.
drabisan
Incerc miine cu pozele, ca azi era putin mai complicat cu ploaia aia.
drabisan
Asta e profilul gumelor.
Mi-a fost lene sa iau camera, asa ca poza am facut-o cu telefonul.
Am incercat sa pozez si din lateral, ca e cite un simbol cu un fulg de zapada inconjurat de un munte, in stinga si in dreapta WR-ului. Dar nu se vede, doh.

Si totusi Marian are dreptate. WR-ul simplu e pentru US si CA si acolo e incadrat la All Weather. In Europa cei care il vind il categorisesc la Winter Tyre, dar pe site la Nokian pentru iarna ar fi WR-G. Citind pe alte forumuri am constatat ca nu sintem singurii care au dilema asta.
Oricum, eu pe zapada mai multa ca saptamina trecuta nu intentionez sa ma aventurez, si cum m-am declarat ultra-multumit de ele de la primul drum...
bebelacus
cit costa niste jante de tabla pt avensis? unde le pot gasi la cel mai bun pret?
dar de aliaj?
Stiinta82
QUOTE (bebelacus @ Nov 30 2008, 05:10 PM) *
cit costa niste jante de tabla pt avensis? unde le pot gasi la cel mai bun pret?
dar de aliaj?


cel mai ieftin gasesti pe tireshop.ro,dar mai bine cumperi de aliaj;la cele de tabla ai nevoie si de prezoane(piulite) si ajungi ca bani la acelasi ptret.Mai bine cumperi de ,eu am dat 3 mil(de 15')/ buc Dezent de la JANTA.RO
OvidiuH
QUOTE (drabisan @ Nov 30 2008, 02:08 PM) *
Asta e profilul gumelor.
Mi-a fost lene sa iau camera, asa ca poza am facut-o cu telefonul.
Am incercat sa pozez si din lateral, ca e cite un simbol cu un fulg de zapada inconjurat de un munte, in stinga si in dreapta WR-ului. Dar nu se vede, doh.
Si totusi Marian are dreptate. WR-ul simplu e pentru US si CA si acolo e incadrat la All Weather. In Europa cei care il vind il categorisesc la Winter Tyre, dar pe site la Nokian pentru iarna ar fi WR-G. Citind pe alte forumuri am constatat ca nu sintem singurii care au dilema asta.
Oricum, eu pe zapada mai multa ca saptamina trecuta nu intentionez sa ma aventurez, si cum m-am declarat ultra-multumit de ele de la primul drum...

Cred că te poți baza pe ele și pe zăpadă.
Legionaru'
CITAT(drabisan @ Nov 30 2008, 02:08 PM) *
Nokian pentru iarna


Dragos, oi lucra tu in telecom dar pana la a-ti pune telefoane in loc de roti e cale lunga! laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Hoinar
QUOTE (Legionaru' @ Dec 1 2008, 09:32 AM) *
QUOTE (drabisan @ Nov 30 2008, 02:08 PM) *
Nokian pentru iarna


Dragos, oi lucra tu in telecom dar pana la a-ti pune telefoane in loc de roti e cale lunga! laugh.gif laugh.gif laugh.gif


Mai...eu parca am citit ca fabrica de cauciucuri Nokian chiar face parte din concernul finlandez Nokia...deci ar avea ceva legaturi cu telecomul biggrin.gif.
drabisan
Au fost un concern, pina acum ceva ani (~20). Dar s-au despartit si acum au actionariat mult diferit.
cristi98
QUOTE (bebelacus @ Nov 30 2008, 06:10 PM) *
cit costa niste jante de tabla pt avensis?

Pe 15", 60 euro/bucata
bebelacus
m-am mai uitat si eu dar cred ca trebuie sa iau legatura cu ei ca m-am pierdut in codurile alea si nici nu stiu ce coduri au jantele astea de 16 de la avensis
multzam
bebelacus
ca veni vorba, ma uitai la oferta de pe site toyota la jante. pretul la o janta de 16 este de 740 RON fara TVA.
de preturi la masini, ce ziceti? voi ce ati alege? garantia de 5 ani si pretul respectiv sau cea de 3 cu pret redus?
vio
CITAT(Hoinar @ Dec 1 2008, 10:14 AM) *
CITAT(Legionaru' @ Dec 1 2008, 09:32 AM) *
CITAT(drabisan @ Nov 30 2008, 02:08 PM) *
Nokian pentru iarna


Dragos, oi lucra tu in telecom dar pana la a-ti pune telefoane in loc de roti e cale lunga! laugh.gif laugh.gif laugh.gif


Mai...eu parca am citit ca fabrica de cauciucuri Nokian chiar face parte din concernul finlandez Nokia...deci ar avea ceva legaturi cu telecomul biggrin.gif.



pai prima data au produs anvelope .. pe urma telefoane, este aceaiashi companie
cristsib
QUOTE (cristsib @ Nov 11 2008, 07:52 AM) *
Week-end-ul asta am mai "colectionat" o piatra pe parbriz la Avensis, asa ca ieri am facut formele pentru schimbare pe casco. Se pare ca va dura 10 - 15 zile.

Toata treaba i-a costat pe Allianz ~2.000 lei.
Colonelu'
In fotografie vedeti cum arata filtrul meu de habitaclu dupa numai 6.800 km de la ultima revizie. Culoarea cenusie nu e de la carbonul activ smile.gif .
adrian_flavius
QUOTE (cristsib @ Dec 4 2008, 02:47 PM) *
QUOTE (cristsib @ Nov 11 2008, 07:52 AM) *
Week-end-ul asta am mai "colectionat" o piatra pe parbriz la Avensis, asa ca ieri am facut formele pentru schimbare pe casco. Se pare ca va dura 10 - 15 zile.

Toata treaba i-a costat pe Allianz ~2.000 lei.


cam putin, cam putin... laugh.gif... unde ai schimbat parbrizul? whistling.gif
drabisan
QUOTE (Colonelu' @ Dec 4 2008, 04:14 PM) *
In fotografie vedeti cum arata filtrul meu de habitaclu dupa numai 6.800 km de la ultima revizie. Culoarea cenusie nu e de la carbonul activ smile.gif .


Fumezi?
Colonelu'
QUOTE (drabisan @ Dec 4 2008, 08:36 PM) *
QUOTE (Colonelu' @ Dec 4 2008, 04:14 PM) *
In fotografie vedeti cum arata filtrul meu de habitaclu dupa numai 6.800 km de la ultima revizie. Culoarea cenusie nu e de la carbonul activ smile.gif .


Fumezi?

Nu colegu', chiar sunt un inversunat sustinator anti-tabac! De unde iti veni ideea? Sau ai vazut frunzulitele alea pe acolo si ai crezut ca am vreo cultura de "ierburi interzise"? biggrin.gif
Sa fi vazut ce praf fin a iesit din el cand l-am scuturat. Maine cred ca ma duc sa imi cumpar alt filtru.
drabisan
Speram ca fumezi, ca filtrul arata grav de tot!
O sa incep sa schimb si filtrul de polen la 6 luni.
Ca pe ala de aer m-am convins singurel ca e alta masina cu filtru nou.

Sper sa ma invete Vio la primavara cum sa le schimb pe amindoua, sa nu-l stresez de fiecare data, dar imi fac temele exact cu ce modele am nevoie si mi le schimb des...
vio
ba filtru cu carbon activ e cenushiu
uite o sa postez poze de la filtru nou noutz... ca sa BUSTED mitu asta conform caruia filtru cu carbon activ e alb.
Colonelu'
QUOTE (drabisan @ Dec 4 2008, 09:47 PM) *
Speram ca fumezi, ca filtrul arata grav de tot!
O sa incep sa schimb si filtrul de polen la 6 luni.
Ca pe ala de aer m-am convins singurel ca e alta masina cu filtru nou.

Sper sa ma invete Vio la primavara cum sa le schimb pe amindoua, sa nu-l stresez de fiecare data, dar imi fac temele exact cu ce modele am nevoie si mi le schimb des...

Pai eu v-am mai spus odata ca filtrul de habitaclu ar trebui schimbat la vreo 5.000 km, ca nu rezista mai mult in conditiile din rromanika, dar pana nu am pus si poza nu ati crezut. Intre revizia de 15.000 si aia de 30.000 am schimbat filtrul de doua ori, iar eu fac cam 80% din km in afara orasului. BTW, azi am incheiat ziua cu putin peste 36.800 km.


Apropo de ce a zis Vio mai sus: Filtrul cu carbon activ nu a fost niciodata alb, ca nu are cum sa fie, el avand depus pe hartie un strat de carbune activat.
Mariustom
Discuția continuă aici thumbsup.gif

Mea culpa pt întârzierea acestui anunț, lăsându-i pe unii cu ochii în soare, cred confused.gif
ninja.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.