Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Toyota Avensis partea a VI-a
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
M A R I A N
Uita-te pe http://www.expertdetailing.ro/ro/109_58_index.php si vezi ca e un filmulet acolo unde scrie "vezi demonstratie".

Foliile astea se folosesc si pentru geamurile din magazine tot pentru o protectie sporita si da, sunt absolut incolore, practic nu se vede ca ai folie.

Eu mi-am pus si pe faruri pentru protectie suplimentara impotriva pietrelor.
adrian_flavius
Ieri am reusit sa mai bag niste km de drum cu masinutza mea...o mica escapada spre munte, pe urma pana la tzara si inapoi...

Ca si concluzie a acestui w/e: asa e masina de luat amenzi de viteza...asa ca un detector de radar se impune...cat de repede, ca ieri am avut un noroc chior...cu niste baietzi care mi-au dat faruri din sens opus...eram in localitate, intr-o comuna, pe drum national, mergeam linistit (parerea mea...lol), iar vitezometrul arata 110, cand m-am uitat la el...am franat chiar in spatele tuzgurenilor cu radarul...mama lor, erau intr-o duba...noroc chior, ce sa mai...la viteza aia, nu luam doar amenda, cred ca "scapam" si de permis...

Am trecut printr-un hypermarket, si am vazut un detector Cobra, nu stiu ce serie, urmata de un numar de forma 9330, pe la 289 de lei...avea detectie in toate cele 3 benzi, pe o raza de 360 de grade...cine se pricepe, sa-mi faca si mie o recomandare pentru un asemenea device, ca sa evit asemenea situatii pe viitor...vreau ceva performant, sa vada in toate directiile, si sa detecteze tot...dar si sa poate fi oprita avertizarea sonora...sau macar sa aiba volum variabil respectiva avertizare...nu-mi place zgomotul inutil...
OvidiuH
Depinde cat vrei sa cheltui. Cel mai bine e sa arunci un ochi pe topicul asta -> http://www.masini.ro/forum/content/Interio...dar-Performant/
adrian_flavius
Pe mine ma interesa ceva pana intr-o suta de euro...maxim...dar destul de performant... smile.gifsmile.gifsmile.gif
vio
plici ... nu faci nici o sfaraiala .. adica iti iei unu comun ... unu bun cam de la bel 940 , 995 .. rx65 ... si nu cred ca e as scump un 940 ...
OvidiuH
QUOTE(adrian_flavius @ Mar 10 2008, 10:20 AM) *
Pe mine ma interesa ceva pana intr-o suta de euro...maxim...dar destul de performant... smile.gifsmile.gifsmile.gif

Te incadrezi cred pentru un Cobra 9630 cred (eu am dat vreo 380 RON anul trecut). Eu il am de vreun an si 0 amenzi pana acum. smile.gif
22nst
Mai sunt 5 ore si 20 min ninja.gif
adrian_flavius
QUOTE(23nst @ Mar 10 2008, 10:40 AM) *
Mai sunt 5 ore si 20 min ninja.gif


Bafta! Te inteleg...sincer...si, ca sa stii ca suntem langa tine, iti spun ca imi aduc aminte de cum ma simteam saptamana trecuta...si incepe iarasi sa-mi creasca tensiunea...lol...oricum, ne tii la curent...biggrin.gif
M A R I A N
QUOTE(23nst @ Mar 10 2008, 04:40 AM) *
Mai sunt 5 ore si 20 min ninja.gif


Pentru mine mai sunt cam 2 saptamani... confused.gif
adrian_flavius
Inca unul...felicitari, man...uraaaa, se inmultesc Toyotele...cand i-am spus eu nevesti-mii ca masina aste e sexi, si ca atrage, nu prea ma credea...zicea ca sa nu cobesc, ca "imbratisarile" auto nu prea sunt de dorit...tu ce astepti (model, culoare, motor, dotari, etc...)?
M A R I A N
Yaris TS negru, o singura varianta, o singura motorizare, neagra.

http://www.toyota.ro/Images/lista%20Yaris_...m420-595130.pdf
adrian_flavius
aha...mica, da' jucausa, nu??...e belea, am vazut una gri antracit la Pitesti, in parcarea de la reprezentanta, cand am ridicat Totosul meu...superba...impresia de forta era omniprezenta...chiar mi-a placut...ca si citadina, mi s-a parut foarte bine desenata...ca sa fiu sincer (nu vreau sa le compar, ca nu am cum...), singurul design care mi-a mai dat impresia de atata forta este Peugeot 207 Super-sport (sau ceva de genul asta...era cam pe anul trecut, prin primavara...un mic monstrulet de vreo 270 CP...)

felicitari, pentru oras cred ca este alegerea ideala...si nu numai pentru oras...s-ar putea sa fie si masina de liniutze, daca stii ce sa-i ceri...adica sunt sigur de asta...vrooouuuummm...pazea... woot.gif
M A R I A N
QUOTE(adrian_flavius @ Mar 10 2008, 08:23 AM) *
...s-ar putea sa fie si masina de liniutze, daca stii ce sa-i ceri...


Eu liniute? Nooooooo... devil.gif drag.gif whistling.gif
22nst
Sunt la Toyota smile.gif in cateva minute imi primesc masina biggrin.gif
R_A_D_U
He he...au net?
S-o folosesti sanatos!
_Constantin_
Hai Ionele ca ai asteptat destul. Sa fie cu noroc de data asta. Sa o stapanesti sanatos. Poze la Totul despre ... si impresii despre cutia auto. thumbsup.gif
adrian_flavius
QUOTE(M A R I A N @ Mar 10 2008, 02:27 PM) *
QUOTE(adrian_flavius @ Mar 10 2008, 08:23 AM) *
...s-ar putea sa fie si masina de liniutze, daca stii ce sa-i ceri...


Eu liniute? Nooooooo... devil.gif drag.gif whistling.gif


Sa te cred?...sa nu te cred?...ma mai gandesc...TS, ai?...si nu vrei liniutze...hhmm... dry.gif teehee.gif
adrian_flavius
QUOTE(23nst @ Mar 10 2008, 02:42 PM) *
Sunt la Toyota smile.gif in cateva minute imi primesc masina biggrin.gif


felicitari...s-o folosesti iubit...cat mai multi km...si fara nici un "bou" in drumurile tale...prietenii stiu de ce...impresii despre A/T... thumbsup.gif
vio
Ionele veazi ca am vb cu taicamiu ca e la rev de o mie acolo cu Hiluxu ,, ti-o testeaza la impact lateral daca vrei biggrin.gif .. sa o stapanesti sanatos mestere thumbsup.gif
M A R I A N
Mai Vio, omul si asa sta cu ochii cat cepele dupa accident...

Mai bine fa-ti un pustiu de bine si urca-i Avensisul in Hiluxul tau si du-i-o acasa in Otopeni... biggrin.gif
adrian_flavius
Vio, vrei sa viseze omul urat la noapte?...pai si simpla aluzie la ceva lateral si ii da fiori pe sira spinarii...a stat fara Totos cat? vreo 3 luni? sau e mai mult de la accident? ca nu mai mi-aduc aminte...si mi-e lene sa ma uit in urma...oricum, bine ca au trecut...

Ionele, inca o data, s-o folosesti iubit...si fara ca celor din jur sa le pese... thumbsup.gif
Watcher
QUOTE
Geamurile de obicei sunt pe stoc.

QUOTE
Trebuie sa existe un depozit central cu piese unde sa se gaseasca macar cate un exemplar din fiecare reper. Mai ales la numarul mare de masini vandute de toyota un geam n-ar trebui sa fie o problema. Schimbatul unui geam dureaza cam o ora lucrat lejer. Nefiind o reparatie de durata ar trebui sa te primeasca fara programare in momentul in care a aparut geamul. Un service care se respecta are un om disponibil pentru astfel de lucrari.

Din pacate mi-ar fi placut sa se adevereasca aceste opinii, in schimb trebuie sa va spun ca fu pe dos.
Recte: 'stimate domn, va asiguram ca nu veti pati cum ati patit cu spoilerul, nu veti sta 3 luni fara spoiler. in 3 saptamani veti avea geamul montat'

Drept pentru care am urmat sfatul lui MARIAN:

QUOTE
eu zic ca n-ar fi asa rau si probabil te-ar ajunge de 4-5 ori mai ieftin un geam care este facut special pentru Avensis dar de o firma no name.

QUOTE
u nu as monta geamul decat la un centru specializat unde se monteaza zeci de parbrize zilnic, nu la un dealer toyota unde se monteaza muuuult mai rar asa ceva.


Am intrebat pe cei de la casco si mi-au sugerat un astfel de service unde mi-au montat geam in 2 ore.

Este vorba despre ROBUSTA SRL de pe bd Ferdinand, intr-o curte ponosita, care lucreaza intr-un ritm demential.
Din pacate insa, acum geamul pe automat nu se mai inchide, ci merge pana sus si apoi coboara singur pana la jumatate, ramanand deci deschis. Iata deci ca si eu am avut dreptate cu ideea de a face la toyota. Cei de la service asta se uitau la mine dand din umeri 's-a decalibrat senzorul, trebuie sa il scrie toyota din calculator' ninja.gif

Prietenul fost de la toyota mi-a zis cum se 'calibreaza' senzorul: tragi de geam (cu butonul) in sus 15 secunde, apoi injos 15 secudne.
Am facut, no effect.
Maine mi-au promis toyota ca ma primesc printre programari la electrica sa vada ce se intampla...

Si parca am si fatza de la usa cam zgariata cu surbelnita...

PS: astia vindeau folii antiefractie dar toti au insistat sa imi spuna ca geamul tot se sparge si tot trebuie schimbat, decat ca nu cade
22nst
A venit smile.gif este a mea smile.gif SUPER TARE!!!
Am facut primii 104 km smile.gif imi place mult de tot, este foarte silentioasa, nu am depasit 120 km/h biggrin.gif
Imi place foarte mult smile.gif
Pun si poze mai tarziu... acum sa imi revin ca sunt in al 9-lea cer biggrin.gif

ps... vio, l-am vazut pe tatal tau, nu eram sigur cine este... dar aveam o banuiala...
OvidiuH
Să-ți trăiască. Sute de mii de km fără probleme.
S O R I N
Sa o stapanesti sanatos ! thumbsup.gif
vio
aha smile.gif buei Ionele cam mult ai mers pt azi wink.gif) .. sa o stanesti sanatos si fara cirezi incompetente in fatza thumbsup.gif numai bine ne vedem la Danes smile.gif


trebuie sa o uzi bine la Danes sa o botezam biggrin.gif .... Lola ii se potriveste de minune sau Tantza
22nst
Azi in curtea toyota biggrin.gif
22nst
Am avut un soc atunci cand am ajuns la toyota.
Fosta mea masina, traieste smile.gif tipul care a cumparat-o, si-a reparat masinuta smile.gif
b_john
Sa o stapanesti sanatos !Las-o usor pana la revizia de 1000,dupa care poti sa vezi ce poate cu adevarat si poti sa fii "rau" cu ea.
22nst
voi fi grijuliu cu ea smile.gif nu am depasit 120 km/h smile.gif (nici nu aveam unde)
drabisan
Ionele, am facut ce am facut si iar nu ne-am vazut!
Asta sa fie paguba ta si a mea!

In rest sa te bucuri de ea in fiecare moment de acum inainte!

Corect ar fi joi sa ai 900-1000 de km ca sa-i faci si revizia. Ca vineri sau simbata ai drum lung!
Sper sa ne umpli capatinile de impresii simbata, cind tu o sa platesti un rind de bere...trebuie udata si asta nu se comenteaza!

PS. Am facut un gest frumos pe anul asta! De acum pot sa arunc tedeistii pe linia de travai tot anul...ies pe 0!
M A R I A N
QUOTE(23nst @ Mar 10 2008, 01:05 PM) *
Azi in curtea toyota biggrin.gif


Sa stapanesti sanatos masina!

Vad ca albul apare din ce in ce mai des...mie nu-mi displace...
22nst
am 104 km...
maine buc-ct-buc, inca 500 (total 600)
poimaine buc-ploiesti-buzau-urziceni-buc, cam 250 (total 850)
si joi mai ma invart eu de 150 km biggrin.gif si la revizie biggrin.gif
drabisan
Dar pina la urma ai dat numarul cu nst? Nu ai zis ca l-ai pastrat? Sau am citit eu in diagonala?
Si ce cauta pozele cu alte masini, numai cu a ta nu! Haide, sigur ai macar o poza...Tot neagra, tot Avensis, dar e noul NST! Sa-l vedem si noi!
Legionaru'
Sa o stapanesti sanatos!
M A R I A N
E la Totul despre masina mea, foarte misto...
22nst
QUOTE(drabisan @ Mar 10 2008, 07:38 PM) *
Dar pina la urma ai dat numarul cu nst? Nu ai zis ca l-ai pastrat? Sau am citit eu in diagonala?
Si ce cauta pozele cu alte masini, numai cu a ta nu! Haide, sigur ai macar o poza...Tot neagra, tot Avensis, dar e noul NST! Sa-l vedem si noi!

Pana isi inmatriculeaza baiatul ala masina pe numele lui, va purta nr 23NST smile.gif
Imediat ce face asta, nr intra in posesia mea smile.gif l-am rezervat biggrin.gif
Bogdan92964
Ce ziceti, e normal sa se aprinda "Oil maint required" la 5500km de la revizie (la 5000 am completat cu 1.5 l ulei)? Poate sa fie de la un reset neefectuat la comp?
vio
dap .. taman ce am terminat de citit manualu de la Hilux si scria ca trebuie neaparat resetat compu
OCTAN_95
Sa o stapanesti sanatos Ionele !!!
Impresiile le astept cu nerabdare la Danes.
vlademir
QUOTE(Bogdan92964 @ Mar 10 2008, 10:34 PM) *
Ce ziceti, e normal sa se aprinda "Oil maint required" la 5500km de la revizie (la 5000 am completat cu 1.5 l ulei)? Poate sa fie de la un reset neefectuat la comp?

A mai aparut semnalul asta la masina sefului, tot Avensis 2 d, i l-a resetat la service. Are 23.000 de km.
adrianr
ioane, sa o stapanesti sanatos si fara evenimente nefericite!
22nst
thumbsup.gif Multumesc thumbsup.gif

Ma pregatesc sa o scot la plimbare biggrin.gif
adrian_flavius
Drum bun...sosea libera...si fara gropi... smile.gifbiggrin.gif...s-o folosesti sanatos, cat mai multi ani, si fara prb...bafta!
Legionaru'
Cred ca Ionel nu a mai avut rabdare si a plecat deja spre Danes! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
vio
de ieri incontinuu traieste un Orgasm spiritual prelungit .... cineva tre sa ii ia vibratorul( adica pe Tantza (mashina)) ...
adrian_flavius
Sa inteleg ca deja s-a ales cu porecla masina lui? Starea de spirit o inteleg...si nu recomand nimanui sa se apropie de el in incercarea de a-i lua cheile sau masina...s-ar putea sa se lase cu sange... dry.gif angry.gif
AMP
23nst,sa o stapanesti sanatos!Si plimbari cat mai placute si drumuri bune si fara incidente cu Tantza...sa inteleg ca numarul va fi tot 23nst? rolleyes.gif
adrian_flavius
deja mi se plimba prin creieri melodia celor de la Timpuri noi, tanta, tanta, lasa aroganta......ii facem un CD numai cu melodia asta, si i-l dam lui Ionel ca dar de masina noua...lool...smile.gifbiggrin.gif
OCTAN_95
daca aici se "dezlantuie" imaginatia voastra, ma gandesc cu disperare ce va fi la Danes..........................
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.