Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Toyota Avensis partea a VI-a
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
drabisan
QUOTE (_Titus_ @ May 5 2008, 07:49 PM) *
@drabisan cat consuma masina prietenului ?


Miine intreb si-ti spun. Cu rezerva ca e genul "a mea e cea mai" si o sa pluseze in minus (aka "minuseze")...
DAN
QUOTE (_Titus_ @ May 5 2008, 06:49 PM) *
@dan motorul e euro 4 de ce trebuie alimentat cu euro 5? prin Ungaria nu am vazut Euro5 ...daca-mi raspunzi te rog sa argumentezi

Da, este euro 4 pentru ca norma de poluare euro 5 inca nu este in vigoare legal.Trebuie alimentat cu euro 5 deoarece aceasta motorina are cea mai mica concentratie de sulf.Altfel, acel filtru de particule care il are masina se infunda si trebuie curatat/schimbat.Eu iti recomand euro 5 pentru ca aia e cea mai buna motorina de pe piata la ora actuala.Calitatea motorinei din Romania este si motivul pentru care D-CAT-ul nu se importa la noi.
klm
CITAT(drabisan @ May 5 2008, 06:42 PM) *
- cere cea mai buna motorina, euro 5, cea care e mai scumpa decit benzina cea mai buna;

Motorina cea mai buna inca e cu vro 30 bani mai ieftina decat benzina cea mai buna.
OvidiuH
Unde ?

Petrom => Carrera 100 - 4,53 / Premium/Alpin Diesel - 4,53
Mol => Evo - 4,57 / Evo Diesel - 4,57
Rompetrol => Super Euro 98 - 4,49 / Super Diesel Euro 5 - 4,51
vio
la LukOil..... e motorina si benzina mai ieftina decat la totzi .... si asta pt ca nu depind de rafinariile Petrom - Omv...la Luk decat euro 5 este motorina....
22nst
De unde au astia de la Luk combustibilul? nu de alta dar am auvit doar vorbe urata la adresa lor biggrin.gif
vio
mai Ghionele .... Luk are rafinaria de la teleajen .. deci nu depind de Petrom .... si lucruri urate numai de la neavizati.

razboiul carburantilor este exact ca si cel mashini nemtzesti vs mashini japoneze..... in tzara sunt 3 mari producatori , Petro-Omv, Luk si Petromidia ...

io pot sa ti zic ca numai luk folosesc ( benzina si motorina) la mashina si fuge de rupe nu noxe nu afumat bujii nimic , trepidatii .... si ca sa nu vb prostii sa zica Drabisan inca o data cum se misca cu Lukoil mashina ..
22nst
ok... o sa incerc... eu am folosit doar mol 95 pana acum
bhp
Dagilor, am facut revizia de 15 000 in Spania. Costul ? 102,23 €. Insa ceea ce mi se pare interesant este faptul ca au pus ulei 15W40. Ce parere aveti ? Respect !!!
Colonelu'
Au pus ulei ca pentru temperaturile lor. Daca tu crezi ca ai vrea altceva, atunci cauta si pune 5W30, imbuteliat de Toyota sau Motul.
Uleiul Motul care ajunge la noi este chiar originar din Franta si nu ca la celelalte uleiuri care sunt imbuteliate prin alte zone whistling.gif , dar scrie pe cutie Made in CE.
22nst
100 euro revizia de 15000km ? woot.gif
pai in ro fara 600-700 lei nu scapai!
drabisan
Imi scapa mie ceva, sau 15w40 e cel mai "all-inclusive" ulei posibil?
Foarte bun la nimic, dar, in oglinda, foarte prost in nici un regim de temeraturi/mod de utilizare?
Nu trebuie 10 sau 5 pentru temperaturi mai inalte?

Poate stiu eu ceva gresit...
bhp
QUOTE (Colonelu' @ May 7 2008, 10:05 PM) *
Au pus ulei ca pentru temperaturile lor. Daca tu crezi ca ai vrea altceva, atunci cauta si pune 5W30, imbuteliat de Toyota sau Motul.
Uleiul Motul care ajunge la noi este chiar originar din Franta si nu ca la celelalte uleiuri care sunt imbuteliate prin alte zone whistling.gif , dar scrie pe cutie Made in CE.


Revizia a fost facuta la reprezentanta Toyota si masina va circula in Spania. Am cumparat si un bidon de 1l si scrie si in romana.
bhp
QUOTE (22nst @ May 7 2008, 10:09 PM) *
100 euro revizia de 15000km ? woot.gif
pai in ro fara 600-700 lei nu scapai!

22nst
biggrin.gif ai facut revizia de 15000 la 13000 ?
hai mai ca uleiul 15w40 este ok pentru vara smile.gif
bhp
Da, mereu fac reviziile inainte de termen. Si eu ma gandesc ca este OK uleiul asta, insa sunt curios pt ca un amic mi-a zis ca nu este tocmai grozav. Pe de alta parte am citit ca Toyota Spania recomanda acest SAE datorita temperaturilor crescute. Eu sper ca nu voi avea probleme. Si btw, nu am scos masina din service pana nu m.am uitat in carte smile.gif) sa vad ce ulei este recomandat.
Legionaru'
Un minus ar fi ca uleiul pus este mineral si nu sintetic.
vlademir
Adica va mirosi a alge si a scoici in urma ta rolleyes.gif .
giximan
QUOTE (22nst @ May 7 2008, 08:09 PM) *
100 euro revizia de 15000km ? woot.gif
pai in ro fara 600-700 lei nu scapai!


Cam acelasi pret este revizia la 15000 km si pe aici, adica in jurul lui 100E
Legionaru'
100 euro la benzina, nu la 2.2 D-4D.
klm
CITAT(OvidiuH @ May 6 2008, 08:57 AM) *
Unde ?

Rompetrol
benzina 98 - 4.54
motorina e5 - 4.53
Nu sunt 0.3 lei dar inca e mai scumpa benzina smile.gif.
(nu m-am mai uitat dupa ce s-a anuntat ca se scumpeste combustibilul cu 0.1 lei, poate ca diferentele s-au mai schimbat intre timp).
22nst
la rompetrol... dar uite cum sta treaba la mol
OvidiuH
In ritmul asta, benzina de 95 ajunge la 5 lei pana la Craciun.
ivd
CITAT(OvidiuH @ May 8 2008, 04:53 AM) *
In ritmul asta, benzina de 95 ajunge la 5 lei pana la Craciun.


te rog verymad.gif ,.......... la 5 lei ziceau ca ajunge motorina(nu ca as fi vizat whistling.gif )
klm
CITAT(22nst @ May 8 2008, 10:12 AM) *
la rompetrol... dar uite cum sta treaba la mol

Poate ca si la Rompetrol motorina a ajuns mai scumpa (ti-am zis ca preturile alea sunt de acum 3-4 zile si intre timp s-a anuntat o scumpire cu 0.1 lei).
22nst
alea sunt preturile de ieri... cand am bagat eu benzina!
drabisan
A sosit momentul sa inlocuiesc stergatoarele. Cel mare, de pe stinga, s-a stricat brusc si imi lasa o bentita de vreo 3 cm neatinsa.
M-am uitat la el si s-a dezlipit bucata care sterge propriu-zis.

Acum astept sugestii de la voi - cine le-a inlocuit, cu ce model exact (ca sa se potriveasca la Avensis, adica cel din stinga sa fie mai mare ca cel din dreapta) si de la ce magazin?

Din lipsa de timp nu am cum sa alerg magazinele asa ca va rog sa imi spuneti ce si cum.

10q!


_Constantin_
Eu si Legionaru avem Bosch Aero Twin din alea ca pe VW, fara rama si sunt bune dar raman la parerea ca in materie de stergatoare Valeo sunt mai buni. In orice caz nu da banii la Toyota ca cer aia niste preturi aberante, SORIN stie mai bine. thumbsup.gif
ZORRO
Am vazut in craiova pe 2 honde stergatoare aero retrofit faine de tot, dar nu era scris nimic pe ele. Din astea as pune eu, dar sa gasesc sursa prima data.
Click to view attachmentClick to view attachment
Daca stie cineva unde se gasesc asa ceva, dau o bere.
Colonelu'
Mergi la magazin si intrebi de Valeo XTRM (Flatblade) Wipers si sa le caute dupa datele masinii tale. Din cate stiu, firma Auto Total le importa si distribuie la nivel national prin reteaua de magazine auto (asta ca sa nu incerci sa le dai telefon si sa le ceri sa iti trimita ramburs, pt ca nu vand decat en-gros).
ZORRO
La valeo xtreme silencio daca nu le au set (pentru tipul masinii) atunci poti sa le iei la bucata , dupa cod:

UM 600 - 16" - 400mm
UM 601 - 18" - 450mm
UM 602 - 19" - 475mm
UM 650 - 20" - 500mm
UM 651 - 21" - 530mm
UM 653 - 22" - 550mm
UM 700 - 24" - 600mm
UM 703 - 26" - 650mm
UM 704 - 28" - 700mm
La avensis eu am masurat 400/600 mm.
La augsburg am vazut preturi bune:
http://www.augsburg.ro/index.php/online/produse/8/10/74
drabisan
Augsburg scrie pe mine, mi-e foarte la indemina si au program pina tirziu.
Vad eu acolo daca iau Bosch sau Valeo, functie de ce au pe stoc.

Multumesc tuturor pentru ajutor!
HORIA100213
Am revenit dupa o lunga absenta. Si salutari cordiale tuturor!

Avensisul meu a ajuns la 103.453 de kilometri. Va reamintesc ca am ridicat masina la finele lui februarie 2007. Probleme? Nimic, de la inlocuirea rulmentilor finali din cutie. Adica de circa 60 sau 70.000 de km (aprox, ca nu mai tin minte la cat s-au dus).

M-am programat pentru schimbarea discurilor pe fata. Costuri estimate: 770 RON, plus circa 230 placutele. Au ajuns saracele discuri la 23,5 mm, desi limita minima e 24. Dar nu pot sa spun ca nu au rezistat bine. Totusi, au peste 100.000 km. Teoretic, masina e inca in garantie (primele 18 luni sunt fara limita de km), dar discurile de frana sunt considerate piese de uzura. Dar ar trebui sa fiu ipocrit sa spun ca nu sunt multumit de cat au rezistat.

In rest, sunt la setul IV de anvelope. Ce-i drept, Michelinurile de iarna o sa mai reziste un sezon. Acum e incaltata cu Dunlop Sport Maxx, indice de viteza W, pe care le recomand cu entuziasm. Avand flancurile intarite, masina nu se mai inclina asa de mult in viraje.

Alte noutati nu am. Decat ca merge si sunt momente cand creste inima in mine cand aud si simt ce bine merge si acum, la peste 100 k km. Pe drumuri proaste, mai aud usa de pe partea mea, destul de rar mai aud si un greieras mic de la filtrul de polen si foarte rar, cand nu se ruleaza bine centura din dreapta, mai zbarnaie ceva pe acolo. Dar chiar foarte rar si doar cand presiunea in anvelope e de 2,4. Da, am acum mult mai multe ciupituri pe capota, dar nici ca imi pasa. Mai zbarnaie schimbatorul la 3.000 (Legionarul stie de ce), dar imi aduce aminte sa schimb viteza daca vreau consum mic. Consumul (am alimentat doar OMV 100) este de 9-10 in oras si 6,1 - 11 in afara. Da, am ajuns si la 11 litri daca am mers doar cu a II-a la 6.000 pe serpentine si am schimbat doar cand simteam ca e deja in zona rosie.

Am sa pun maine sau poimaine poze cu kilometrajul si masina. Pe la service-ul de la Oradea am ajuns un fel de tatic. Ii instruieste seful de service pe mecanicii mai noi sa nu ma vrajeasca. Cica stiu acuma mai multe decat ei despre cum se comporta masina dupa multi km. Ce-i drept, pot sa spun ca tren de rulare mai rezistent NU EXISTA pe piata. Cel putin nu la limuzine. Am facut testul de aderenta la revizia de 90.000 k. Rezultate: 86% stanga fata, 81% dreapta fata, 83% stanga spate, 82% dreapta spate. Noua, masina are 90%. Peste 75%, aderenta e considerata f. buna. Sub valoarea asta, e deja aderenta medie, pana pe la 55-60%. Asta e. Concluziile va apartin. Despre tren de rulare, amortizoare etc. Si nu va spun cam ce gropi am luat eu in km astia. De fapt, stiti voi, ca pe aceleasi drumuri circulam.

Va doresc multi km fara probleme. Voi reveni. Pa
Watcher
Ar trebui sa ceri schimbarea nick ului din HORIA100213 in HORIA103453 biggrin.gif
HORIA100213
QUOTE (Watcher @ May 12 2008, 10:17 PM) *
Ar trebui sa ceri schimbarea nick ului din HORIA100213 in HORIA103453 biggrin.gif


Mda, nu e rea ideea, dar ce o sa fac la 160.453?! Il schimb din nou... Merci pt. pont.
22nst
woot.gif

scuza-ma, dar cand ai spus ca ai luat masina?
finele lui 2007 inseamna 5-6 luni?
nu imi vine sa cred cati km ai facut in perioada asta asa scurta, stiu ca nu-i treaba mea, dar unde-i faci frate?
super masina smile.gif
HORIA100213
QUOTE (22nst @ May 12 2008, 10:26 PM) *
woot.gif

scuza-ma, dar cand ai spus ca ai luat masina?
finele lui 2007 inseamna 5-6 luni?
nu imi vine sa cred cati km ai facut in perioada asta asa scurta, stiu ca nu-i treaba mea, dar unde-i faci frate?
super masina smile.gif


Finele lui februarie 2007. In concluzie, de 1 an si aprox 3 luni. Fac multi km in week-end si, datorita profesiei (sunt jurnalist), alerg mult si in timpul saptamanii lucratoare.
_Constantin_
Inseamna 1 an jumate aproape si chiar si asa omul nostru merge ... nu se joaca. thumbsup.gif Despre Dunlop Sportmax ... le recomand si eu ... le-am vazut pe masina unui prieten si sunt chiar bune, ninja.gif
HORIA100213
Salut, Constantin. Nu te-am auzit (citit) de mult. Vad ca acum ai si un Yaris. Cum merge jucaria?! Esti multumit de ea? Motorul e dual vvt-i, daca stiu eu bine. Pe caroseria de Yaris ar trebui sa zburde, nu alta. Cum tine curbele?!

P.S. Abia astept sa va pun poze. Am sa pozez tot ce e de pozat ca sa va faceti o idee. Cum arata un Avensis la peste 100 k km pe drumurile patriei.
Legionaru'
Salut HORIA!
Ai bagat km la greu!
Vezi ca te apropii de schimbarea intinzatoarelor de la distributie!
bebelacus
uite un om care chiar merge, nu se joaca. felicitari, horia!
pe deasupra, e placut sa auzi ca nu au fost probleme.
adrian_flavius
Horia, felicitari!...sincere...imi creste inima in mine...mai ales daca spui ca nu ai avut cine stie ce probleme...o medie de aproape 7000 de km lunar e ceva...sa-ti traiasca, si sa ne mai povestesti...asteptam pozele... thumbsup.gif
HORIA100213
Salut, baieti, si va multumesc. Revin cu fotografiile. Imi cer scuze, dar nu am apucat sa o spal si sa aspir. Dar e poate mai bine fiindca e mai realist.

In esenta, dupa 103 mii si ceva km, interiorul se prezinta aproape ca nou. Probleme: inscrisurile de pe schimbator s-au scorojit putin in partea inferioara. Covorasul meu a cedat in zona unde imi sprijin piciorul drept. In rest, cam totul e la fel.
Pe exterior, ciupituri de la pietre si pietricele pe capota, observabile de la mica distanta, alaturi de insectele zdrobite pe care nu am apucat sa le spal. O ciupitura mai maricica pe parbriz, plus alta mica, greu observabila. In rest, nimic. Stergatoarele sunt originale si functioneaza bine si acum. Cauciucurile Dunlop Sport Maxx au circa trei saptamani (si peste 3.000 de km). Sunt super la stabilitate, franare, fara a afecta confortul. De fapt, sunt mai confortabile decat Michelin Pilot Primacy din echiparea originala.
Scaunele copiilor sunt de la bebe-chic din Bucuresti, cu ISOFIX. Pret - circa 13 milioane bucata. Dar rezista cu stoicism.

Ce sa va mai spun? Fotografiile vorbesc de la sine.

Mda. Era sa uit. Nu am spalat NICIODATA motorul. Cand am spus in service ca nu intentionez sa-l spal vreodata, electricianului ii venea sa ma imbratiseze. Mi-a spus apoi ca cea mai naspa faza din meseria lui consta in cautarea contactului oxidat de la motor. Mecanicii mi-au spus si ei sa evit spalarea motorului. Lasati-l asa si va stergem noi praful de pe capace cand veniti la revizii, m-au incurajat ei. Fapt care
s-a si petrecut de fiecare data.
HORIA100213
Salut, Legionaru`. Iarta-ma, dar ce sunt intinzatoarele de la distributie? Si la ce nr. de km se recomanda schimbarea acestora? Ce efecte negative are functionarea defectuoasa a intinzatoarelor?! Multumesc.
ZORRO
Arata super la 100k, sper sa o vedem la anul in aceleasi conditii la 200k.
Bune masini ne-am cumparat !!
Atentie cum circulati azi, MARTI 13 !!!!!
drive.gif
22nst
Felicitari Horia smile.gif
Nu am vazut nici un avensis (pe benzina) cu atat de multi km smile.gif

Am facut azi un test de consum, pe 200km (extraurban), mers cu viteze legale (90-100 km/h afara si 60 km/h in localitate) si am reusit un incredibil 5.2 l/100km.
Toyota zice 6.3 l/100km si sa nu uitam ca am o masina a carei cutie de viteze este automata smile.gif
Legionaru'
De fapt sunt rolele intinzatoare.
Acestea se uzeaza si lantul de la distributie nu mai sta intins.
Daca rolele sunt foarte uzate prima treaba nasoala poate aparea la axele cu came.Se indoaie.
Din ce stiu eu rolele se schimba la 105.000 km.
adrianr
QUOTE (22nst @ May 13 2008, 07:12 AM) *
Felicitari Horia smile.gif
Nu am vazut nici un avensis (pe benzina) cu atat de multi km smile.gif

Am facut azi un test de consum, pe 200km (extraurban), mers cu viteze legale (90-100 km/h afara si 60 km/h in localitate) si am reusit un incredibil 5.2 l/100km.
Toyota zice 6.3 l/100km si sa nu uitam ca am o masina a carei cutie de viteze este automata smile.gif


Sefu, da ce ai facut, ai mers doar la vale?
adrian_flavius
s-a abtinut, iti spun eu...se poate merge, la consum, cu randamente din astea...da' mie parca nu-mi vine...scriam zilele trecute ca, pe perioada w/e, am reusit un consum mediu de 6.1-6.2 l/100 km, in vreo 70 de km facuti extra-urban si 95 urban...azi am ajuns de la 6.3 (de dimineata) la 6.8 (acum 2 ore), pentru ca am mers vreo 2 ore intregi prin oras...daca si diseara, cand plec acasa, am tot asa trafic, sa vezi indicatii pe bord...

Ionele, felicitari...parca spuneau baietii ca tu esti recordmenul absolut al consumului (mic) pe forumul asta...la mai mare... pe mine ma tot "bazaie" mentiunea din cartea tehnica a masinii, care spune ca la motorul de 2l D4-D se poate ajunge, in anumite conditii, sa faci peste 1000 km cu un singur rezervor...nu ma las pana n-o fac si pe asta...da' numai cand oi avea eu timp...sa merg in conditii legale...pana atunci, ma mananca rau talpa... drive.gif
adrianr
Am facut 1.000 km cu aproape un rezervor, bineinteles, la drum lung, fara sa depasesc 120 km/h (cand am alimentat, calculatorul arata o autonomie de inca 80 km). Pe tronsonul Predeal - Bucuresti, am scos de cateva ori 4%.
Parca ma bucur mai mult de confortul oferit de masina cand merg linistit....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.