Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Toyota Avensis partea a VI-a
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
bhp
Am stat si m-am mai gandit. Care este posibilitatea sa fi fost apa in motorina? Ca totusi dupa ce am facut un plin si doua drumuri a dsiparut acea bataie.
Poate sunt eu nebun, dar prea a disparut acea bataie dupa ce am alimentat
vio
sa curatzat sau sa deblocat el dar totushi e bine sa il schimbi ca poate va mai face asa wink.gif poate e asa mai cusurgiu injectorul ala ...
bhp
Pai da. Luni o bag la chirurgie smile.gif)
M A R I A N
Azi m-a luat la drive-test un coleg care e interesat de noua Mazda 6.

Impresionanta la exerior (aduce cu lexus IS) dar si la interior. Materiale foarte placute, bord super, scaune sport. In spate se sta perfect, chiar daca imi aranjez scaunul din fata pentru mine (1,83 m)

La condus a fost motorul pe benzina 2l 147 CP.

Masina foarte joasa, lipita de sosea dar suspensia este destul de dura, cam ca la Yaris (total diferita de Avensis).

Franele ingheata efectiv, te dau cu capul de parbriz.

Problema este cu motorul care nu face fata la greutatea masinii. Parerea mea este ca Avensis 1.8 e mai rapid.

Masina e fabricata in Japonia.

Per ansamblu nu e rea, exceptand motorul.
Colonelu'
Daca tot e moca schimbul pt injector, eu nici nu m-as mai gandi la asta. Daca il apuca pe urma damblaua din nou tot asa din senin pe cum a si disparut?

La service-ul din Iasi au venit cu probleme la injectoare doar cei care au alimentat cu motorina de la Lukoil. Cum bagau de acolo, cum imediat le picau injectoarele. Pe vremea cand aveam doar Vito, cu motor 2.3TD clasic, bagam motorina doar de la Lukoil, iar motorul incepea sa trepideze la 60km/h daca bagam in tr.V. Apoi am fost nevoit intr-o zi sa bag motorina de la Petrom si imediat s-a vazut schimbarea in bine: motorul tragea mult mai bine si nici nu mai trepida in V la 60km/h.

In Avensis bag doar de la Rompetrol, ca acolo am card, iar motorul trage foarte bine.
bhp
Eu bag de la MOL numai euro 5. Inainte sa plec in conced am bagat de la Rompetrol (de la Comarnic) si cam de atunci a inceput sa bata.

Vinerea trecuta s-a dat comanda de injector iar luni ma duc sa-l schimbe. Oricum vreau sa vad daca si maine mai apare fenomenul (sunt doar curios). Ma intreb daca e defect de fabricatie sau a fost apa sau impuritati in motorina. Una peste alta a fost extrem de placut in seara asta sa aud motorul cum toacre.

PS: in tot timpul asta masina a tras foarte bine.

Va tin la curent. thumbsup.gif


adrian_flavius
QUOTE(Colonelu' @ Mar 13 2008, 06:48 PM) *
In alta zi imi spune glumet ca: masina asta e de luat amenzi de viteza, asa repede cum ajunge la 150 ca nici nu realizezi viteza. Oricum, cu prima ocazie imi iau un Beltronics 995 sau RX65 caci au inceput sa le puna in casacada. Iar daca gluma se ingroasa, imi iau si o statie de tir-ist.


Exact asta este si parerea mea, Colonele...cuplu mare, antifonare buna, stabilitate pe sosea...nici nu realizezi cand ai atins suta, sau ai si depasit-o...nu sunt "in bani" saptamana asta, dar Beltronics-ul este deja programat, in maxim 2-3 saptamani...ca nu se poate...lool...

Zi-mi si mie care e faza cu statia de tir-isti...cat costa una?...au anumite frecvente pe care discuta? si se anunta pe unde sunt radarele? de curiozitate... thumbsup.gif
adrian_flavius
QUOTE(M A R I A N @ Mar 13 2008, 09:22 PM) *
Azi m-a luat la drive-test un coleg care e interesat de noua Mazda 6.

Impresionanta la exerior (aduce cu lexus IS) dar si la interior. Materiale foarte placute, bord super, scaune sport. In spate se sta perfect, chiar daca imi aranjez scaunul din fata pentru mine (1,83 m)

La condus a fost motorul pe benzina 2l 147 CP.

Masina foarte joasa, lipita de sosea dar suspensia este destul de dura, cam ca la Yaris (total diferita de Avensis).

Franele ingheata efectiv, te dau cu capul de parbriz.

Problema este cu motorul care nu face fata la greutatea masinii. Parerea mea este ca Avensis 1.8 e mai rapid.

Masina e fabricata in Japonia.

Per ansamblu nu e rea, exceptand motorul.


Da-te cu diesel-ul, sa vezi diferenta...la un cuplu mai mare, greutatea masinii nu mai conteaza chiar asa de mult...iar condusul devine mai placut...oricum, este o super-masina...din cate stiu eu, e produsa in Japonia, dar ii mai pun ceva accesorii pe ea in Austria, sa nu plateasca taxele extra-comunitare...cel putin asa mi-a spus mie la reprezentanta...

E totusi mai scumpa decat Avensis-ul...cu cateva mii de euro bune...la aceleasi dotari/caracteristici...deh, model mai nou, motoare mai puternice...
M A R I A N
Nu-mi plac motoarele diesel, oricat de puternice ar fi.

Ceea ce am constatat este ca Avensisul, desi este de conceptie mai veche, ca aspect general la interior si ca amplasament al comenzilor este superior Mazdei 6.
Colonelu'
Tir-istii au statii care merg pe ultrascurte. Baietii dau imediat prin statie cand vad ceva pe drum si in felul asta poti sa stii si pana la 40km inainte (in functie de relief, normal) de diverse situatii. Una din asta costa vreo 1.000 lei si o poti gasi pe la firmele care vand si pentru taximetristi. Trebuie daor sa ai grija daca iti cumperi una sa le spui sa o traga in banda lor.
Chiar in seara asta m-am intors de la Botosani, iar la intrarea in Iasi am vazut o duba Iveco care avea si detector si statie. Deci, se pare ca nu voi fi singurul ticnit.
M A R I A N
Nu-i rea treaba. Totusi numai 1000 RON?

O sa ma interesez si eu.
Colonelu'
QUOTE(M A R I A N @ Mar 14 2008, 08:21 PM) *
Totusi numai 1000 RON?

+/- in functie de model si de calitate poti gasi si la jumate de pret. In timp ce scriam aici am mai dat cateva cautari pe google si am vazut ca tot mai multi se doteaza si/si.
Frecventa pe care lucreaza aceste statii este 27MHz, canalul 22. Tipul de statie este CB, care e diferit fata de cele de taxi.
bhp
QUOTE(bhp @ Mar 13 2008, 11:17 PM) *
Pai da. Luni o bag la chirurgie smile.gif)


Am fost la service azi si gata. Schimbat injector pe garantie. Cum va ziceam de cateva zile nu mai facea nici un fel de zgomot si in concluzie nu imi dau seama daca s-a schimbat ceva in bine sau nu. Parca trepidatiile la ralanti se simt ceva mai putin.

In alta ordine de idei sunt multumit de cum merge masina.

O intrebare as avea si anume..........pe tester noul injector arata o valoare de -1.5, in timp ce celelalte aratau undeva in jur de 0.9, 0. 4, etc. Mecanicul a zis ca e normal sa arate valoarea de -1.5 pentru ca injectorul e nou bla bla bla. Stie cineva daca e corect sau nu?
adrian_flavius
Aseara am mai dat inca o tura pe centura Pitesti-ului, pentru cateva "teste" de consum...

Masina tinuta constant la 160 km/h, intr-a VI-a, consum instant afisat pe bord: 5.9 l/100 km...

Masina tinuta constant la 120 km/h, intr-a V-a, consum instant afisat pe bord: 4.8 l/100 km...

Ma apropii de 800 de km cu ea, inca nu e rodata cum trebuie...consumul mediu total, de cand am luat masina, a scazut (afisat pe computerul de bord) la 6.9 l/100 km...

Intrebare, pentru cei care mai au diesel: o sa mai scada? nu de alta, dar mie, sincer, mi se pare un consum foarte bun pentru ce cuplu si greutate are masina...

PS: mi-am pus in cap, ca si Ionel, sa bat toate recordurile de consum pe Toyota...in minus...numai ca ma cam frige talpa cateodata, si nu ma pot abtine....lol... smile.gifbiggrin.gif...
22nst
mie mi-a mai trecut smile.gif
acum am 9.7 in bucuresti... ori compul nu arata bine, ori asta-i consmul (mi se pare mic) - cred ca prima varianta este mai aprope de adevar biggrin.gif
adrian_flavius
O intrebare un pic off-topic, da' pentru ca e vorba de "zestrea" Totosului meu, o postez aici...merita diferenta de bani pentru un detector de radar Belltronics 995 fata de 955...asta pentru cine se pricepe, ca eu recunosc ca stau mai slab la chestiile astea...pe primul il gasesti cam pe la 870 de lei, pe al doilea la 550-560 de lei...plus curieratul...
ZORRO
995 are in plus fata de 955 banda KU care la noi nu se gaseste inca. Prin europa a inceput sa apara si banda Ku in cateva tari. Daca circuli si pe afara ia 995, daca mergi doar in Ro e bun si 955.
OvidiuH
QUOTE(adrian_flavius @ Mar 19 2008, 03:34 PM) *
O intrebare un pic off-topic, da' pentru ca e vorba de "zestrea" Totosului meu, o postez aici...merita diferenta de bani pentru un detector de radar Belltronics 995 fata de 955...asta pentru cine se pricepe, ca eu recunosc ca stau mai slab la chestiile astea...

Nu.
Colonelu'
O intrebare pt cei mai documentati:

Unul din fratii mei a trebuit sa mearga la Otopeni dupa un prieten. A avut la dispozitie ca "ajutor" un Bel 995. Inca de la Buzau spre Ploiesti a avut multe avertizari in spectrul Laser. Ce stiti despre acest lucru?
Tiberiu61940
995 am si eu. Singurele alarme laser erau cind se intilnea cu niste jeepuri suparate. Poate ca or fi avind ceva gen radar de coliziune care functioneaza pe laser.
vio
sau daca ti bate soarele in geam la un moment dat de zici ca e oglinda incepe si face asa .. laser laser .. zici ca e nebun
drabisan
Nu am citit decit de un singur experiment facut cu detector laser.
Nu cred sa le fi achizitionat politisii aka militienii.
Sper sa se faca publicitate cind si-or lua asa ceva ca un astfel de aparat te taxeaza in citeva secunde, 2-3, nu ca un radar normal.

BTW: de ce nu va uitati ca e un post bine scris la off-topic? "Detector radar performant"...
adrian_flavius
Multumesc tuturor de raspunsuri...o sa iau un 955, cel mai probabil saptamana viitoare...

@Drabisan: am verificat tot forumul...am citit tot...dar nu ma lamurisem daca merita sau nu diferenta de bani intre 955 si 995...de aia am postat si aici...

Va tin la curent cu "achizitia"...o zi buna tuturor, si sosele cat mai libere... thumbsup.gif
S O R I N
Flavius eu am luat 995 de la DP Star din Pitesti. Merita sa te uiti si acolo ,am vazut ca au si 955 si 965...

Asta ca sa nu mai astepti sa comanzi pe net... thumbsup.gif
adrian_flavius
Mersic de pont, Sorin...o veste buna...asta inseamna ca achizitia s-ar putea sa fie chiar maine...lol...smile.gifbiggrin.gif thumbsup.gif
adrian_flavius
@ Sorin: fost-am la baietzii din parcarea de la Argesul...au Bell 955, da' la un pret de 650 de lei...pentru 100 de lei in plus, eu zic ca merita sa astept 2 zile sa vina pe curierat, de pe net...la celelalte modele aveau adaosuri si mai mari...995 e aproape 1000 ron la ei...de la 870 pe net...stiu ca ei sunt magazin, au chirii de platit si alte alea, dar presupun ca si cele luate de pe net au garantie, nu? cel putin asa mi se pare normal...
S O R I N
Eu mi am luat 995 de la ei cu 750 lei....

Cred ca au gresit pretul la el ,ca langa era 965 care era 950 lei.. biggrin.gif

Si da merita pt un baston sa astepti 2 zile.. thumbsup.gif
adrian_flavius
Nu l-au gresit, ca am intrebat de 2 ori...era lipit pe cutie...da' stai un pic, ca am inceput sa fac sapaturi pe net, si vad ca intre Bell 940 si 955 nu e mare diferenta de functii sau de performanta...dar este la pret...am gasit un 940 la 470 de lei...nu prea vad unde este diferenta intre ele...sa fie la raza de detectie? vreau totusi ceva cu o raza un pic mai mare, sa nu fiu nevoit sa pun frane ca nebunul, in scurt...daca stiti ceva, va ascult...
S O R I N
Eu vorbesc de 995. smile.gif
adrian_flavius
Stiu despre ce vorbesti...fericitule... da' la mine nu se justifica investitia in 995...deloc...asa ca raman la 955 sau 940...Totosul meu este mai putin nervos decat racheta ta... thumbsup.gif
S O R I N
Gata m am prins acum.

Stii tu ca v-tec -ul pleaca mai greu asa dar si cand pleaca.... biggrin.gif

Oricum ai da o ,tot alegere buna cu un beltronics...eu am avut wistler si am vazut diferenta intre ele...
adrian_flavius
Am comandat un 955, pe net...detalii despre el cand l-oi primi...biggrin.gif

Sorin, cred ca o sa te rog sa-mi arati cum sa trag firele de alimentare prin bord, sa nu se vada...mai vorbim cand am "gadget-ul"...biggrin.gif
S O R I N
Muuult mai simplu ca la accord. Mie ala mi a desfacut tot bordul la type s sa poata sa mi ascunda firele... sad.gif

La avensis este super simplu..
adrian_flavius
m-au si sunat "baietzii"...maine pe la pranz am "jucarica"... laugh.gif asa ca maine sau duminica s-ar putea sa te sun...lol...biggrin.gif
OvidiuH
QUOTE(adrian_flavius @ Mar 20 2008, 03:10 PM) *
Nu l-au gresit, ca am intrebat de 2 ori...era lipit pe cutie...da' stai un pic, ca am inceput sa fac sapaturi pe net, si vad ca intre Bell 940 si 955 nu e mare diferenta de functii sau de performanta...dar este la pret...am gasit un 940 la 470 de lei...nu prea vad unde este diferenta intre ele...sa fie la raza de detectie? vreau totusi ceva cu o raza un pic mai mare, sa nu fiu nevoit sa pun frane ca nebunul, in scurt...daca stiti ceva, va ascult...

Vezi la topicul despre detectoare, sunt niște teste. Eu am luat 940 cu 410 RON, iar 995 l-am văzut cu 700.
_Constantin_
Aseara am observat, mergand incet si cu geamul deschis ... se aude un mic scartait care vine (zic eu ) din spate. O sa ma duc la service sa vad daca e de la acele ghidaje ale etrierilor spate. confused.gif
bhp
Iar eu dupa ce mi-au schimbat injectorul a apartut din nou acea bataie daca plec usor de pe loc confused.gif
S O R I N
CITAT(adrian_flavius @ Mar 20 2008, 04:28 PM) *
m-au si sunat "baietzii"...maine pe la pranz am "jucarica"... laugh.gif asa ca maine sau duminica s-ar putea sa te sun...lol...biggrin.gif



De vineri pana duminca sunt la Predeal.

Daca e, de duminica seara sau de luni incolo...

Oricum sexos avensis -ul tau din fatza.... thumbsup.gif
bhp
QUOTE(bhp @ Mar 20 2008, 09:09 PM) *
Iar eu dupa ce mi-au schimbat injectorul a apartut din nou acea bataie daca plec usor de pe loc confused.gif


acu poate sunt eu nebun sau nu stiu cum suna un diesel (sunt la prima masina diesel) dar la voi, in conditii de trafic bara la bara, se aude o astfel de bataie??
adrian_flavius
QUOTE(S O R I N @ Mar 20 2008, 07:15 PM) *
QUOTE(adrian_flavius @ Mar 20 2008, 04:28 PM) *
m-au si sunat "baietzii"...maine pe la pranz am "jucarica"... laugh.gif asa ca maine sau duminica s-ar putea sa te sun...lol...biggrin.gif



De vineri pana duminca sunt la Predeal.

Daca e, de duminica seara sau de luni incolo...

Oricum sexos avensis -ul tau din fatza.... thumbsup.gif


Mersic de apreciere...nici cu racheta ta nu mi-e rusine...mai ales cu filmele alea pe geamuri, si cu zgomotul de la tobe...aseara, dupa ce ne-am blitzuit pe Exercitiu, am deschis geamul special ca sa-ti aud "urlatorele"...misto, ce sa mai... thumbsup.gif

PS Distractie placuta la Predeal... laugh.gif
adrianr
QUOTE(bhp @ Mar 20 2008, 01:52 PM) *
QUOTE(bhp @ Mar 20 2008, 09:09 PM) *
Iar eu dupa ce mi-au schimbat injectorul a apartut din nou acea bataie daca plec usor de pe loc confused.gif


acu poate sunt eu nebun sau nu stiu cum suna un diesel (sunt la prima masina diesel) dar la voi, in conditii de trafic bara la bara, se aude o astfel de bataie??


da nene, se aude
bhp
Multumesc, nene
adrianr
QUOTE(bhp @ Mar 21 2008, 08:40 AM) *
Multumesc, nene

sa traiesti!
oricum, avensisul face foarte putin zgomot comparativ cu alte masini cu motoare diesel pe care le birjaresc pe la serviciu.
cred ca cel mai bine ar fi daca ai putea face un test cu un alt avensis diesel. poate ca asa iti dai cel mai bine seama daca masinutza ta are o problema sau nu
bhp
QUOTE(adrianr @ Mar 21 2008, 06:51 PM) *
QUOTE(bhp @ Mar 21 2008, 08:40 AM) *
Multumesc, nene

sa traiesti!
oricum, avensisul face foarte putin zgomot comparativ cu alte masini cu motoare diesel pe care le birjaresc pe la serviciu.
cred ca cel mai bine ar fi daca ai putea face un test cu un alt avensis diesel. poate ca asa iti dai cel mai bine seama daca masinutza ta are o problema sau nu


M-am dat azi cu doua masini diesel, un X-trail si un Avensis 2.0. La X-trail nu se aude aceasta bataie, iar cu Avensisul (are 57 KM) nu am mers mult incat sa imi dau seama daca se comporta la fel ca al meu. Asa cum ii spuneam si lui Vio, totul e OK pana cand stau in ambuteiaj. Motorul suna foarte foarte frumos pana cand se "incinge" bine. Dupa, incepe concertul...........

Am deschis un topic separat pe tema asta, ca sa nu stresez pe nimeni. Efectul mersului in oras.
drabisan
Azi a mea masinuta a implinit 28.000 km. Si am ajuns la concuzia ca merita gume proaspete. Se misca perfect, e foarte stabila, dar gumele au inceput sa faca ceva galagie.
Au fost bune, rapide, silentioase, dar trebuie un upgrade.
Cit de bune sint inca poate sa spuna un gigel cu un E280, 4matic, care si-a mincat ficatii...Eu eram prea mult in fata ca sa pot sa gust...A avut ambitie, are masina respectabila, dar neuronul meu a fost mai bun decit ce a incercat el...Avea o blonda in dreapta...sper sa o mai aiba, masina era misto...dar...cred ca l-am frustrat rau...nu m-a depasit decit pe un viraj la dreapta...pe linia dreapta ce a urmat...el stie:)
Legionaru ar fi fost mindru...
adrian_flavius
laugh.gif Drabi...imi pare rau ca nu exista un emoticon cu mutra lui Mutley...ca l-as fi pus aici...si cu rasul lui celebru, infundat... laugh.gif ...
Bogdan92964
Stie cineva pe unde e admisia pentru aerul conditionat? Vreau sa iau un spray de curatat traseele AC si indica sa il dau pe la admisie.
ZORRO
Solutiile de curatat aerul conditionat se pulverizeaza pe la orificiul filtrului de polen. Oricum filtrul trebuie schimbat (sau macar curatat bine).
Mai exista solutii profesionale de curatat AC care se pune in masina un generator de aerosoli si se pune AC-ul pe recirculare (la anumite spalatorii mai destepte).
Eu am folosit Bionet A15 si chiar e bun si ieftin pe deasupra.
http://www.gm2000.ro/product_info.php?products_id=432
ncristi
Revin cu o problema foarte nasoala zic eu:

- uzeza cauciucurile pe spate confused.gif ... da nasol ... la vro 10-15000km sunt varza.
Bineinteles cei de la noul service toyota din Braila au spus ca masina "nu are absolut nimic". Acum urmeza balciul...venit la bucuresti bla bla bla...


Ce poate fi?
Sa fie amortizoarele ... sa se duca oare amortizoarele atat de repede?

Masina - avensis 1.8, benzina 2005. Mai are putin si iese din garantie...in noiembrie verymad.gif

PS
Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar asta a fost picataura care a umplut paharul. Masina asta in 20k a avut numai probleme. Fiabilitate japoneza pe dracu verymad.gif
Colonelu'
Cum este uzura la anvelopele de pe spate? Sunt uzate uniform, pe mijloc sau pe laterale? Da mai multe detalii, eventual o poza.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.