Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Toyota Avensis partea a VI-a
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
ncristi
Pe interior si uniform. Nu am cum sa fac poze ca masina este la braila. Socra-miu merge cu ea.

Poate daca o sa-l programeze sptamana viitoare si vine in b o sa reusesc sa fac niste poze.
Colonelu'
In cazul asta masina trebuie pusa pe standul de directie si facute unghiurile pe spate.
ncristi
Pe spate nu se poate face nici un unghi. Eu cred (90%) ca sun amortizoarele sau ceva bucsi. Oicum ce a picat a picat EXTREM de repede.

Nu mai spun ca masina a fost ultra intretinuta. Sta in garaj, spalata spatmanal....

Oricm dezamgire mare. Imi pare rau ca am recomandat-o. Daia este bine sa lasi omu sa-si cumpere ce vrea fara sa-i mai dai indicatii pretioase.
_Constantin_
Da-i un PM lu Legionaru ca stie el ce are .. thumbsup.gif
vio
CITAT(ncristi @ Mar 25 2008, 05:42 PM) *
Pe spate nu se poate face nici un unghi. Eu cred (90%) ca sun amortizoarele sau ceva bucsi. Oicum ce a picat a picat EXTREM de repede.

Nu mai spun ca masina a fost ultra intretinuta. Sta in garaj, spalata spatmanal....

Oricm dezamgire mare. Imi pare rau ca am recomandat-o. Daia este bine sa lasi omu sa-si cumpere ce vrea fara sa-i mai dai indicatii pretioase.



te contrazic pe spate se fac unghiurile la fel ca si pe fatza la avensis ... cine tia zis ca nu e un incompetent si jumatate ...
victoris
Evident ca se fac unghiuri si pe spate. Daca ar fi problema de amortizoare in primul rand ar trebui simtit la cresterea zgomotului si a discomfortului. Trebuie verificate caucicurile sa fie montate corect.
cristsib
Eu, inainte de a pleca in D dupa masina, am intrebat la service la ce sa fiu mai atent si seful de service (printre altele) mi-a spus sa ma uit bine la amortizoare (o fi stiind el de ce!).
Colonelu'
Se pare ca in mintea ta s-a inoculat cuvantul amortizoare legat de problema uzurii rotilor. In cazul asta degeaba ne mai intrebi ce sa faci, daca noi iti dam raspuns si tu o tii in continuare pe a ta. Nu crezi ca este o pierdere de timp pt toti?

Si acuma sa iti spun si de ce gresesti. Puntea spate la Avensis este independenta. Asta inseamna ca are reglaje de directie care pot fi reglate. Am fost mai multe persoane care ti-am spus lucrul acesta, dar ...
Daca era o problema de bucse, atunci trebuia sa auzi zgomote de batai si in plus aveau sa le depisteze cand ridicau masina pe elevator.
Daca ar fi amortizoarele, atunci poti face un test de amortizoare si sa vezi in ce limite functioneaza. Dar am inteles ca masina are totusi putin km, asa ca nu vad sa fie o problema in acest sens. In plus, un grad foarte scazut de amortizare nu face ca anvelopa sa aiba uzura.
ncristi
De vina sunt amortizoarele spate si (sau bieltele antirului spate (? nu stiam ca exista asa ceva). Am inteles ca este posibil sa schimbe ambele seturi de piese.

Va multumesc pentru ajutor.
_Constantin_
A fost un caz similar aici la Craiova. a schimbat 3 seturi de pneuri, 2 seturi de amortizoare si tot asa a facut. A rezolvat pana la urma fara probleme dar nu retin ce a trebuit schimbat. confused.gif
ncristi
Te rog mult poate poti afla cum a rezolvat-o. Imi este frica sa nu-l plimbe de colo colo pana iese din garantie. Mai are garantie pana pe la jumatatea lui noiembrie.
beer.gif

Ce an de fabricate avea masina?...tot 2005?
_Constantin_
Acum am vb cu Legionaru si mi-a zis ca respectivul a zis ca i-au schimbat "telescoapele" asta a fost termenul folosit. Banuiesc ca asta se traduce prin amortizoare. Bafta multa. thumbsup.gif
ncristi
Multumesc mult. Asa au spus si cei din service smile.gif

Raman dator beer.gif
AVE22
Dragi prieteni , am o problema .
Dupa vizita la DRACUL DANES la a mea mashina a inceput sai creasca ......
CORNITZE . Ma puteti ajuta in vreun fel , ca a inceput lumea sa se uite dupa mine ..... unsure.gif
drabisan
Dupa ce a aparut poza aia cu cornitele am vazut un vw, la vreo citeva zile, tot cu cornite, in Buc.
Mi-a fost ciudaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!

Noi sa fim sanatosi, ca oricum sint mai mari ale noastre!
22nst
ne-au copiat... oricum la toyota arata mai bine cornitele smile.gif

apropo... am descoperit de cateva zile ca am joja de ulei (sau ce o fi lichidul ala ROZ) la cutia de viteze mellow.gif de ce?
trebuie sa-l verific periodic sau care este faza?



edit: (asta-i primul meu post cu noul nume smile.gif 22nst thumbsup.gif )
drabisan
In stilul asta, pina o sa adere Romanica la Euro tu nu o sa mai ai dreptul sa conduci!
Daca e la cutia de viteze clar nu masoara nivelul testosteronului...gresesc?
In biblia masinii ce scrie? La ghici: nivelul uleiului din cutia de viteze?
AVE22
THE REAL THING
22nst
care-i faza cu romania si euro ca nu am inteles...

ulei roz? ciudat... in carte nu am gasit nimic... sa mai caut...
_Constantin_
Ave22 ... super tari pozele. Abia astept sa ne vedem din nou.
AVE22
[quote name='22nst' date='Mar 26 2008, 07:54 PM' post='262746']
ne-au copiat... oricum la toyota arata mai bine cornitele smile.gif

Normal ca-i sta mai bine , priveste si voi !!!!!!!
PS. Este si reflectorizant thumbsup.gif
AVE22
QUOTE(_Constantin_ @ Mar 26 2008, 08:07 PM) *
Ave22 ... super tari pozele. Abia astept sa ne vedem din nou.


Sunt si eu lume bre rolleyes.gif
ZORRO
Super cornitele !!
Masinuta mea tipa cu disperare dupa un set !!
De unde le putem lua si noi?
b_john
QUOTE(22nst @ Mar 26 2008, 10:04 PM) *
care-i faza cu romania si euro ca nu am inteles...

ulei roz? ciudat... in carte nu am gasit nimic... sa mai caut...


La mine are culoarea roz/violet; si a ramas aceeasi culoare de cand am cumparat masina.Nu prea ai ce sa verifici la cutie, decat nivelul uleiului si eventual sa te uiti ce culoare are.In carte scrie doar ce tip de ulei se utilizeaza pt cutie (A/T sau M/T) si la cati km este recomandat sa fie schimbat.
drabisan
QUOTE(Colonelu' @ Mar 26 2008, 12:02 PM) *
Puntea spate la Avensis este independenta. Asta inseamna ca are reglaje de directie care pot fi reglate. Am fost mai multe persoane care ti-am spus lucrul acesta, dar ...


Semi-independenta, cu bieleta de control a unghiului rotii.
De aia se face unghi de fuga si pe spate, ca "chiar" are cum sa nu mearga drept.
AVE22
QUOTE(ZORRO @ Mar 27 2008, 10:07 AM) *
Super cornitele !!
Masinuta mea tipa cu disperare dupa un set !!
De unde le putem lua si noi?


da-mi emailul pe pm thumbsup.gif
vio
CITAT(drabisan @ Mar 27 2008, 06:20 PM) *
CITAT(Colonelu' @ Mar 26 2008, 12:02 PM) *
Puntea spate la Avensis este independenta. Asta inseamna ca are reglaje de directie care pot fi reglate. Am fost mai multe persoane care ti-am spus lucrul acesta, dar ...


Semi-independenta, cu bieleta de control a unghiului rotii.
De aia se face unghi de fuga si pe spate, ca "chiar" are cum sa nu mearga drept.

este total independenta puntea de spate .. TOE Control se cheama mai precis tot sistemul si la curbe se deformeaza cu maxim 5 grade rotile de spate exact ca la un autobuz cu burduf , aceiashi punte se gaseste pe celica .
_Constantin_
Fratilor daca astia de la Drumuri isi cumpara Avensis ... nu mai fac nimic in tara asta. De abia acum cand merg cu o masina care e mai rigida imi dau seama de fapt cat confort e in Avensis. In Avensis toate drumurile sunt perfecte, nu sunt denivelari sau daca sunt ... nu prea le simti. Am descoperit pe pielea mea ca autostrada nu e chiar asa perfecta cum credeam eu ... thumbsup.gif
drabisan
Si inca TS-ul e masina buna, cu suspensii bune.
Sa vezi ce placere e cu una ieftina in care auzi si simti cu spatele fiecare denivelare.
E departe, dar ar merita sa vezi cum e cu Matiz-ul, acum, cind esti invatat cu binele...
AVE22
QUOTE(_Constantin_ @ Mar 29 2008, 01:12 AM) *
Fratilor daca astia de la Drumuri isi cumpara Avensis ... nu mai fac nimic in tara asta. De abia acum cand merg cu o masina care e mai rigida imi dau seama de fapt cat confort e in Avensis. In Avensis toate drumurile sunt perfecte, nu sunt denivelari sau daca sunt ... nu prea le simti. Am descoperit pe pielea mea ca autostrada nu e chiar asa perfecta cum credeam eu ... thumbsup.gif


Avensisul nu e Mertzan dar isi merita fiecare cent , valoare pentru bani : thumbsup.gif 5*
AVE22
QUOTE(_Constantin_ @ Mar 26 2008, 08:07 PM) *
Ave22 ... super tari pozele. Abia astept sa ne vedem din nou.


Am inteles ca ai trecut pe langa Marasesti , e-adevarat ?
_Constantin_
Da, dar era 1 noaptea. biggrin.gif
Colonelu'
Ca tot omul avid de putere teehee.gif , am inceput sa fiu preocupat de posibilitatea cresterii puterii motorului la Avensis. Din pacate, cei de la TTE nu au scos nimic pentru noua generatie de diesel-uri, asa ca am inceput sa scormonesc net-ul in lung si lat, si, pentru a putea ajuta si pe altii, cat si pentru a putea face un schimb de opinii, am sa scriu mai jos ce am gasit:

1. Printre cele mai ieftine power box-uri pe care le-am gasit ar fi:
http://www.speedkit.de/en/chiptuning/Toyot...23438/index.php
Prima problema pe care am sesizat-o, ar fi ca ei nu ofera MOT Certificate (un fel de certificat de garantie), ca de aia e si asa de ieftin, dupa cum spun ei. Pe urma, ei spun ca e aceeasi cutie indiferent de masina, ci difera doar cablurile cu mufe in functie de masina.
Dupa ceva cautari si pe toyotaownersclub se pare ca nu vrea nimeni sa incerce (sa riste) acest produs.

2. Tot in UK ar mai fi unii:
http://www.tunit.co.uk/vehicles-supported....p;shoppingview=
Pretul ar fi de vreo 480 lire (vreo 630 euro).

3. Pe forumul celor de la toyotaownersclub am vazut ca isi facea unul reclama , mai ales ca era si dealer Toyota, si vindea un power box celor interesati la un pret de 375 lire:
http://www.lindoptoyota.co.uk/files/tmc%20...0kit%20ver2.pdf
Cei de pe forum care ar fi cumparat, cica ar fi fost multumiti de produs. Problema pentru noi ar fi ca la banii aia mai trebuie sa punem si transportul.

4. Se pare ca in UK sunt foarte interesati de aceste sisteme, pt ca am mai dat peste unul:
http://www.carperformancepartsuk.com/shop/...uning-Chip.html

5. Acuma trecem la Germania, care ofera si MOT si referinte si tot ce vrei:
http://www.chiptuning.com/conf_motor_en.ht...&no_cache=1
Pretul il gasiti accesand masina.

6. Si tot in Germania ar fi si:
http://www.skn-tuning.de/portal/alias__Rai...topDefault.aspx
care au reprezentanta si in Bucuresti.
Din cate am vazut la o emisiune TV, ei ar practica schimbarea chip-ului, care in conditiile in care nu esti proprietarul de drept (cazul leasing-ului) nu prea te poti baga.


In final, personal parca as opta pentru varianta 5, care mi se pare a avea cele mai multe acte acoperitoare.
M A R I A N
Si nimic pentru benzinare... confused.gif
ivd
CITAT(M A R I A N @ Mar 30 2008, 09:46 AM) *
Si nimic pentru benzinare... confused.gif


pentru benzinare......schimbi firma biggrin.gif
_Constantin_
Nici la restu firmelor nu prea fac chip la aspirate. Oricum exista in pdf-ul ala kit de compresor pt corolla TS ... Suna foarte interesant. O sa ii contactez pe cei din Bucuresti si pe cei din Germania sa vad ce raspuns imi dau. thumbsup.gif
Dan52141
QUOTE(Colonelu' @ Mar 30 2008, 12:56 AM) *
Ca tot omul avid de putere teehee.gif , am inceput sa fiu preocupat de posibilitatea cresterii puterii motorului la Avensis. Din pacate, cei de la TTE nu au scos nimic pentru noua generatie de diesel-uri, asa ca am inceput sa scormonesc net-ul in lung si lat, si, pentru a putea ajuta si pe altii, cat si pentru a putea face un schimb de opinii, am sa scriu mai jos ce am gasit:

1. Printre cele mai ieftine power box-uri pe care le-am gasit ar fi:
http://www.speedkit.de/en/chiptuning/Toyot...23438/index.php
Prima problema pe care am sesizat-o, ar fi ca ei nu ofera MOT Certificate (un fel de certificat de garantie), ca de aia e si asa de ieftin, dupa cum spun ei. Pe urma, ei spun ca e aceeasi cutie indiferent de masina, ci difera doar cablurile cu mufe in functie de masina.
Dupa ceva cautari si pe toyotaownersclub se pare ca nu vrea nimeni sa incerce (sa riste) acest produs.

2. Tot in UK ar mai fi unii:
http://www.tunit.co.uk/vehicles-supported....p;shoppingview=
Pretul ar fi de vreo 480 lire (vreo 630 euro).

3. Pe forumul celor de la toyotaownersclub am vazut ca isi facea unul reclama , mai ales ca era si dealer Toyota, si vindea un power box celor interesati la un pret de 375 lire:
http://www.lindoptoyota.co.uk/files/tmc%20...0kit%20ver2.pdf
Cei de pe forum care ar fi cumparat, cica ar fi fost multumiti de produs. Problema pentru noi ar fi ca la banii aia mai trebuie sa punem si transportul.

4. Se pare ca in UK sunt foarte interesati de aceste sisteme, pt ca am mai dat peste unul:
http://www.carperformancepartsuk.com/shop/...uning-Chip.html

5. Acuma trecem la Germania, care ofera si MOT si referinte si tot ce vrei:
http://www.chiptuning.com/conf_motor_en.ht...&no_cache=1
Pretul il gasiti accesand masina.

6. Si tot in Germania ar fi si:
http://www.skn-tuning.de/portal/alias__Rai...topDefault.aspx
care au reprezentanta si in Bucuresti.
Din cate am vazut la o emisiune TV, ei ar practica schimbarea chip-ului, care in conditiile in care nu esti proprietarul de drept (cazul leasing-ului) nu prea te poti baga.


In final, personal parca as opta pentru varianta 5, care mi se pare a avea cele mai multe acte acoperitoare.


In ideea ca 2.0 D4D-ul de pe Avensis este acelasi cu cel de pe Auris poti sa incerci urmatoarea varianta:
http://www.ptronic.be/index.php?class=Cata...ionFilter=30885

ei spun ca de la 126 CP & 300Nm ajungi la 164 CP si 385 Nm, instalarea este foarte simpla, poti sa o faci si tu acasa si in plus iti mai scade si consumul ... cel putin asa spun ei smile.gif
Colonelu'
La cate site-uri am verificat, i-am pierdut pe drum pe cei de la P-Tronic si am uitit sa-i mai prezint si pe ei. Oricum, ei au specificatii si direct pt Avensis:
http://www.ptronic.be/index.php?class=Cata...ionFilter=30889

Din ce am citit, cei mai multi spun ca poti ridica puterea si restul cu pana la 30%, dar cica ar fi mai safe pt motor daca acestea s-ar incadra pe la vreo 20%.
Colonelu'
Uite ca astia de la P-tronic au facut niste teste chiar pe Avensis D4D:
http://www.ptronic.be/consommation.html

Tipul de cutie folosit:
http://www.ptronic.be/cr-vehicules.html
22nst
am vazut pe site-ul toyota, ca au schimbat denumirea variantelor de echipare smile.gif

terra - comfort
luna - executive
sol - business
executive - luxury

si la auris am observat o noua versiune cheala biggrin.gif cu numele crea
adrian_flavius
sa spun de acum inainte ca am Executive, nu Luna?!? laugh.gif incepem sa dam in mania imaginii "cu orice pret"?...

Ca si chestie interesanta, am citit ieri sau alaltaieri despre vanzarile in clasa medie, in Romania, pe luna ianuarie... Passat-ul inca mai conduce, cu 234 de unitati vandute in luna ianuarie 2008, dar Avensis ii "sufla-n ceafa", cu nu mai putin de 150 de unitati vandute in cursul lunii...sunt curios pe februarie cum o sa iasa...

Pe ansamblu, Renault a fost depasit de Skoda, pentru prima oara, iar pe strada vad din ce in ce mai multe Avensis...ma bucur, sincer, pentru ca eu cred ca e o masina buna... thumbsup.gif ...si pentru ca, devenind notorie, vom avea mai multe sanse sa-si pastreze valoarea in timp...e un lucru la care TDI-urile (inca) ne bat rau...da' vorba bunicii mele, "o veni si vremea noastra"...lol... thumbsup.gif
22nst
da, da, da... avem executive whistling.gif
StefanVVTi
Putina liniste...va vorbeste un posesor de Business ! smile.gif)))) laugh.gif laugh.gif biggrin.gif
adrian_flavius
Fane, sa-ti spunem dom' director de acum inainte? laugh.gif...

In alta ordine de idei, cred ca asta e o chestie de marketing destul de bine gandita: Toyota nu era ff cunoscuta, iar denumirile "traditionale" ale nivelurilor de echipare nu percutau...deloc...astea noi sunt in concordanta cu piata: plecam de la Confort, trecem prin Executive si Business, pentru a ajunge la Luxury...ultima spune clar ce trebuie, mai bine decat Executive-ul de pana acum...asta e, alta etapa in dezvoltarea pietei Toyota din Romania...

Daca vreti o parere personala, eu zic ca noile denumiri sunt gandite sa atace iexact acolo unde trebuie: la Passat... direct la jugulara...hihihi... thumbsup.gif
ivd
CITAT(_Constantin_ @ Mar 31 2008, 05:33 AM) *
Nici la restu firmelor nu prea fac chip la aspirate.

polo 1.8 150cp +cip~190cp
_Constantin_
Polo 150 ... 20.000 DDP ... +chip. whistling.gif . Crezi ca eu nu stiam de Polo ... ? dry.gif si era vorba de ASPIRATE.
StefanVVTi
QUOTE(_Constantin_ @ Mar 31 2008, 06:39 PM) *
Polo 150 ... 20.000 DDP ... +chip. whistling.gif . Crezi ca eu nu stiam de Polo ... ? dry.gif si era vorba de ASPIRATE.

Corect...daca pui optionale pe Polo GTi pentru a ajunge la dotarile TS-ului ... he heeeee confused.gif
Gogukid
mancav-ar tata! n-am mai intrat de vreo 3 sapt pe forum si acuma ca intru si eu tot cu dintii-n varicele celor de VW stati smile.gif)
ti-ai luat TS Constantine? revolutionezi conceptul de "masina de doctor" tongue.gif
vlademir
Mi s-a cam acrit de toate miscarile moderatorilor de insufletire a forumului, mi se pare ca intentia principala este de a ne duce intr+un fel de combat zone pe toti unde sa ne scuipam intre noi ca niste maimute. Mi-e cam lehamite sa raspund la diverse intrebari din dictionare sau jigniri gratuite. Mai raman un pic pe aici sa vad cum merge treaba si apoi, poate, la revedere...
DAN
QUOTE (vlademir @ Apr 6 2008, 06:26 PM) *
Mi s-a cam acrit de toate miscarile moderatorilor de insufletire a forumului, mi se pare ca intentia principala este de a ne duce intr+un fel de combat zone pe toti unde sa ne scuipam intre noi ca niste maimute. Mi-e cam lehamite sa raspund la diverse intrebari din dictionare sau jigniri gratuite. Mai raman un pic pe aici sa vad cum merge treaba si apoi, poate, la revedere...

Ca bine zici! thumbsup.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.