Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Subaru vs. Restul Lumii
Masini.ro Forum > Discutii generale > Combat zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42
Diesel
lame
ozz86651
Ba, voi nici nu stiti cum se fabrica un subaru.
Se ia un paralelipiped de metal de dimensiunile necesare si se sculpteaza masina cu freza. Dintr-o bucata, bai. Subaru n-are suduri si prostii.
pista
CITAT
Asta explica de ce Outback obtine o (una) bucatica de stea la EuroNcap pentru protectia pietonilor. teehee.gif Ce ati prefera, sa va pocneasca un 307 cu capota de plastilina sau un Obk din tabla de Raba? biggrin.gif

Probabil ca la testul respectiv OBK chiar a avut tabla de Raba aftermarket pentru capota. whistling.gif
Capota si haionul de la OBK sunt din Al. thumbsup.gif
GLC120
QUOTE (ozz86651 @ Jun 3 2009, 02:54 AM) *
Ba, voi nici nu stiti cum se fabrica un subaru.
Se ia un paralelipiped de metal de dimensiunile necesare si se sculpteaza masina cu freza. Dintr-o bucata, bai. Subaru n-are suduri si prostii.


Cata frustrare! Nu numai ca e adevarat dar freza ar trebui sa fie pe sigla Subaru. E cel mai folosit utiliaj la fabrica si ceva comun pentru posesorii de Subaru, care o iau constant in freza pe sosea sau pe forum.
daewoo_espero_turbo
Ca de obicei, ati dat-o in alte prostii... biggrin.gif
Mie sincer nu-mi plac masinile japoneze la partea de design...consider ca masinile made by GM Daewoo sunt superioare ca si design ca toate coreenele (restul) si toate japonezele (cu mici exceptii)
GLC120
Vezi ca design inseamna mai mult decat forma caroseriei, despre care probabil vorbesti.

In caz ca EPICA ar fi o frumusete de masina pe dinafara unsure.gif , daca te dai jos dintr-un Accord si te urci intr-un GM Daewoo te ia durerea de cap sick.gif

Altfel masinile sunt OK, fiabile si cu preturi foarte rezonabile. Pacat totusi ca ambele firme super tari, in pofida unui design genial.... au cam dat faliment blink.gif
air_wolf
super smecherie de subaru woot.gif

daewoo_espero_turbo
Partea cu falimentul in cazul Daewoo a fost datorata unui management prost, ca si la GM de altfel...
Daewoo nu a dat faliment din cauza ca nu vindea masini, sau ca ar fi fost masinile facute de ei proaste...
thor
Daca pe un topic "Subaru vs.." s-a ajuns sa se pomeneasca macar de Daewoo inseamna ca acest spatiu nu isi mai are rostul.
Astfel s-a ajuns la aberatia compararii intre masinile japoneze si un Opel scos din uz,facut un facelift la el si vandut ca masina noua sub numele ala coreean.
Singurul motiv pentru care Daewoo a vandut vreodata o masina este acela ca sunt ieftine.A dat faliment pentru ca in pofida acestui lucru mai erau si proaste.
Rebel
Daewoo a fost al doilea mare producator dupa Hyundai. Producea si autobuze, vapoare si excavatoare si vehicule militare, telecomunicatie, aparatura electronica/electrocasnica dar era implicat si in constructii si trading comercial. De-abia dupa el venea LG si Samsung. Asta ca sa stii si tu pentru ca in opnia ta Daewoo inseamna doar un motor Opel depasit.

A dat faliment in primul rand din pricina Crizei Financiare Asiatice (1997) dar si din pricina unui prost management.
Daewoo facea masini foarte bune si au fost mult imbunatatite fata de Opel, dovada ca o groaza de modele sunt inca fabricate astazi sub alte nume si o alta forma de design. Masinile lor au fost desenate de Giougiaro si Pininfarina daca aceste nume iti spun ceva. Ex. de modele: Chevrolet Lacetti, Chevrolet Optra, Pontiac Wave, Suzuki Swift, Buick Excelle, Chevrolet Lanos, Chevrolet Epica, Suzuki Verona (luxul de la Suzuki si demn urmas al Leganzei), Chevrolet Tacuma, etc.

GM a stiut ce cumpara si pe cate platforme tehnice pune mana la un pret de doi lei.

LE
Si sa stii ca multe din "masinile japoneze" pe care cu mandrie le enunti aici nu se ridica la nivelul multor modele trecute ale Daewoo.
GLC120
rebel, iarasi in dorinta de a pune oamenii la punct, le bagi pe toate in aceeasi oala si tragi concluzii fara nici o logica.

Daewoo nu PRODUCEA ci produce inca o gramada de chestii. Tu esti departe dar trebuia sa stii ca au un santier naval mare chiar aici in Romania. Se pare insa ca aceasta mega-companie s-a umflat prea repede si a inceput sa rasufle, daca nu sa explodeze.

Cand divizia auto a dat faliment, GM super destepti (sigur ca da sick.gif ) i-au cumparat ieftin ca apoi sa le urmeze stilul falimentar.

Tacuma de la noi poate fi desenata si de Leonardo da Vinci, tot ramane una dintre cele mai urate masini ever.

E foarte interesant cum unii baieti iti explica de Subaru ca e o masina average, iar daewoo e un model universal de design si fiabilitate, desi a dat faliment twice blink.gif (n-am gasit alta rima). Pe topic-ul Subaru vs... orice chestie cu motor si 4 roti, facuta de orice firma falimentara devine subit un mic Ferrari.

Nu am nimic cu daewoo, sunt produse fiabile (tocmai mi-am cumparat un aspirator), dar ca design singura masina de la noi demna de atentie mi se pare captiva. Daca te uiti la poze cu exteriorul e foarte buna, daca te urci in masina sau te apuci sa testezi motor/cutie iti piere entuziasmul. Si reclamele in care se vorbeste de istoria Chevrolet.... sunt cam penibile, ce legatura are asta cu masina facuta de Daewoo in Coreea?

Cat despre masinile vandute, e vorba mai ales de pret. Se pare ca se vind acum niste Epica din stoc, dotate suficient, sub 13000 Euro cu TVA rolleyes.gif. Motor de 2 litri, 6 in linie! Consuma cat un Subaru Turbo dar ce mai conteaza ? Cu siguranta e o super afacere. Stiu oameni care au luat Dacia mai scump. Dar de aici pana la Epica - model de design auto in 2009, e cale lunga tovarasi.
thor
Frigidere...oh da...frigiderele sunt bune.
Ce legatura au masinile enumerate de tine si care sunt facute de Chevrolet cu Daewoo?
Masinile Daewoo sunt Tico,Cielo,Espero...Matiz.Astea sunt masini cu care sa te lauzi la alt capitol decat pretul?
Crezi ca neamtul cumpara Logan ca e bun?Nu...il cumpara ca e IEFTIN.
Revenind la coreeni astia,Chevrolet a cumparat niste uzine,atat.Crezi ca avea GM nevoie de altceva decat forta de munca ieftina?
Tu chiar compari niste masini de 7-8 mii de euro cu japoneze de peste 20 de mii?
GLC120
QUOTE (thor @ Jul 2 2009, 07:24 PM) *
Tu chiar compari niste masini de 7-8 mii de euro cu japoneze de peste 20 de mii?


Vezi ca prietenul nostru rebel isi desfasoara activitatea peste un ocean (mic dealtfel) si nu prea stie preturile de la noi.

Acolo poti lua Subaru sub 20000 USD iar Daewoo nu mai exista de mult.

Deci raspunsul ar fi urmatorul:
1. nici o masina nu e prea ieftina/proasta cand o comparam cu Subaru.
2. Orice masina germana de lux este cu doua clase peste orice Subaru.
3. Orice BMW este cu trei clase mai perfect decat orice Subaru.

Daca accepti si tu aceste reguli putem avea discutii interesante si logice cu rebel, pe acest topic.
Rebel
QUOTE (thor @ Jul 2 2009, 02:24 PM) *
Frigidere...oh da...frigiderele sunt bune.
Ce legatura au masinile enumerate de tine si care sunt facute de Chevrolet cu Daewoo?
Masinile Daewoo sunt Tico,Cielo,Espero...Matiz.Astea sunt masini cu care sa te lauzi la alt capitol decat pretul?
Crezi ca neamtul cumpara Logan ca e bun?Nu...il cumpara ca e IEFTIN.
Revenind la coreeni astia,Chevrolet a cumparat niste uzine,atat.Crezi ca avea GM nevoie de altceva decat forta de munca ieftina?
Tu chiar compari niste masini de 7-8 mii de euro cu japoneze de peste 20 de mii?



Masinile enumerate nu au mari modificari exceptand designul. Restul sunt Daewoo ca conceptie sui sunt inca fabricate.
Modelele Daewoo sunt mult mai multe, nu doar ce ai vazut tu pe piata romaneasca, nu ma apuc sa iti fac lista acum.
GM a cumparat fabricile pentru liniile de montaj si pentru platformele tehnice de modele mici ale Daewoo de care avea nevoie ca sa vina pe piata Nord Americana. Au cumparat platformele si tehnologia pe nimic si nu au avut in vedere mana de lucru ieftina. Si Romania avea mana de lucru ieftina dar nu i-a interesat. Daca voiau mana de lucru ieftina mergeau in China. De asemenea o groaza de modele au fost date lui Suzuki - o alta proprietate GM- care era deja in probleme mari.

Daewoo a cumparat Oltcit si nu a construit o alta fabrica la Vrancea, Mures sau unde vrei tu, pentru ca structura era deja colo gata de productie.
Ford a cumpara Daewoo Craiova pe acelasi motiv. O fabrica auto este gandita dupa anumite criterii. Altfel putea deschide una la Galati ca vorba aia, e si combinat si port acolo iar mana de lucru ar fi la acelasi pret.

Nu compar masini de 7.000 cu cele de 20.000. Asa cum nu poti compara o vbanala japoneza de 20.000 cu un BMW de 60.000 Logic.
Exista insa japoneze care desi reflecta in ziua de astazi acelasi pret sunt mult mai proaste ca o Leganza si nu au nici in ziua de astazi acel nivel de echipare.
thor
Sti care e diferenta?
Noi astia care avem japoneze ne vedem lungul nasului si nu ne comparam cu BMW sau Mercedes.
Voi insa aveti pretentia ca "shitul" vostru e racheta.Se vede asta incepand de pe strada,unde va infigeti strangand de volan sa nu ne lasati sa va depasim,pana aici pe forumuri.
Acuma eu inteleg ca nu toata lumea are posibilitatea sa isi achizitioneze masini scumpe ...dar lungul nasului nu are legatura cu adancimea buzunarului.

In ce priveste designul lui Daewoo...o mica povestioara.De mult cand eram pe la gradinita desenam(mai bine zis mazgaleam) tot felul de "masini" stricand zeci de coli din caiete si creioane.Peste ani am descoperit ca a fost totusi cineva care a pastrat foile alea si mi-a furat ideile.Stii cand am descoperit asta?...cand am vazut pe strada primul Tico.
Rebel
Wow, daca un german luxury este un "shit" imi imaginez ce epitete exista pe la clasele inferioare... laugh.gif

Chestia cu nasul tine de genetica. Nothing we can do. biggrin.gif

Deh, pe forumuri exista posesori de toate felurile. Ce-ar fi sa iti versi amarul altundeva si sa iti cizelezi nitel limbajul?

thor
S-a strecurat o confuzie.Ma refeream la masinile ieftine gen Daewoo sau Logan nu la cele germane.Bineinteles ca BMW sau Mercedes nu se incadreaza in categoria aia.Sunt fan BMW in urma celor vreo 12 ani in care am avut diferite modele.Acum am o japoneza(nu Subaru) dar tot fan BMW am ramas.
Admit ca limbajul a fost exagerat,am vrut sa fiu mai plastic...
andrei5130
din experientra mea va spun ca msinile facute de Daewoo in Corea au fost foarte fiabile drept marturie stau Espero fratelui meu si al meu Tico la care in 170,000 km nu s-a umblat la motor si va pot asigura ca masinile nu au avut viata usoara .... pot intra in comparatie cu Subaru numai din punct de vedere al fiabilitatii, in rest sunt incomparabile din punct de vedere al performantei ...
20krpm
bine-ai venit pe forum, thor. (i kinda like the guy smile.gif smile.gif )
thor
Exceptand prezentarea in stil amerian infantil,cu flacari din maini si cu neonul ala(sau ce o fi) de isi da cu el in cap,filmul e dragut.E foarte misto montat.
GLC120
QUOTE (thor @ Jul 2 2009, 08:13 PM) *
Sti care e diferenta?
Noi astia care avem japoneze ne vedem lungul nasului si nu ne comparam cu BMW sau Mercedes.
Voi insa aveti pretentia ca ...CENZURAT.... vostru e racheta.Se vede asta incepand de pe strada,unde va infigeti strangand de volan sa nu ne lasati sa va depasim,pana aici pe forumuri.
Acuma eu inteleg ca nu toata lumea are posibilitatea sa isi achizitioneze masini scumpe ...dar lungul nasului nu are legatura cu adancimea buzunarului.


Rog pe cineva cu stiinta de carte sa verifice daca thor nu e clona mea ! rolleyes.gif

Sa va povestesc o faza reala din trafic in Bucuresti. Dupa vreo 500 m in spatele unui X5 remarc ca omul chiar mergea cum trebuie, rapid, in limite rezonabile de viteza, semnaliza tot timpul ???!!! nu incurca pe nimeni nu incalca nici o regula. Chiar ma gandeam, uite nene asa ceva e demn de remarcat, era un X5 vechi... deci sunt si oameni seriosi, i-a placut omului X5, poate nici nu a dat pe el 100,000 Euro. Bravo lui !

Cand dupa inca 200m ce sa vezi, baiatul incetineste la 20km/h si merge asa o buna bucata. Why?.... ca sa stea putin de vorba cu tovarasul dintr-un seria 5 care mergea in paralel. Unul pe banda 3 celalalt pe banda 2. Pe banda 1 masini parcate. Am mers asa 100m, eram asa dezamagit nici nu am claxonat injurat.. ceva acolo de control. Locul faptei: Dorobanti, intre Lupoaica si Stefan cel Mare.

Si mie imi plac masinile BMW, am spus-o de multe ori pe aici, dar la noi in Romania e mai mult o clasa social-comportamentala decat o marca de masini sportive. Scuze celor aproximativ 100 de posesori care au bun simt si si-au luat masina din pasiune. Ii rog sa mearga mai mult pe sosele sa ii mai vedem si noi la fata.
G e o r g e
maine ies cu STI ul pe strada ... atat va zic : PAZEA laugh.gif
T u d o r
O sa am grija sa ma feresc activ. tongue.gif
V_I_C_T_O_R
@GLC: De ce nu vii si tu maine la intalneala, si asa stai in Bucuresti, deci nu va fi un efort prea mare pentru tine.
pista
AWD e util inclusiv vara in Grecia la gasit loc de parcare la umbra (din anumite motive cei cu 2WD lasa libere aceste locuri):
Click to view attachment Click to view attachment
Click to view attachment Click to view attachment
klm
In spatele blocului in care locuieste sora mea este o astfel de "rampa" transformata in loc de parcare; pot spune ca pana acum niciodata n-a fugit Golf-ul (si nici un Logan si un Matiz intre care, de multe ori, ma strecor) wink.gif.
air_wolf
QUOTE (klm @ Jul 6 2009, 09:48 AM) *
In spatele blocului in care locuieste sora mea este o astfel de "rampa" transformata in loc de parcare; pot spune ca pana acum niciodata n-a fugit Golf-ul (si nici un Logan si un Matiz intre care, de multe ori, ma strecor) wink.gif.


daca aveai vreo 30cm de bordura era o treaba sa urci cu matizul. si deja la 30cm ai o problema cu multe masini, nu doar cu matizul.
klm
Daca... dar nu este, este doar o rampa asa cum vad in imaginile de mai sus (ah, si o bordura mica de vreo 10 cm) smile.gif.
V_I_C_T_O_R
Probabil nu-ti dai seama din poze ca panta e destul de abrupta si mai e si nisipul care ingreuneaza urcarea. Probabil se putea urca si cu tractiune pe 2 roti dar sigur prajeai putin ambreajul rolleyes.gif
klm
Intre Gl si Br este o plaja la care se ajunge (cu masina) coborand o panta asemanatoare neasfaltata; anul trecut de ziua unei prietene ne-a prins acolo o ploaie torentiala; n-ai idee ce bine urca panta aia un Logan 1.4 cu 5 persoane in ea si 2 pe portbagaj... teehee.gif
pista
klm,
panta din primele doua imagini sigur nu urci cu 2WD. wink.gif
Mai precis: nu mai sus de pinul mediteranian din imagine din cauza pantei si a nisipului afinat.

Poza 3: erau si pietre de 10-15cm. -era posibil si cu alta masina, dar nu au fost alti amatori

Poza 4: inainte sa ajung sub plopul respectiv era un baraj format din pietre. Una care avea inaltime de 25cm a trebuit sa indepartez. Celelalte aveau sub 20cm, dar nu cu mult (au atins scutul de la OBK)

klm
Sunt o gramada de locuri de parcare acolo pentru 2wd biggrin.gif... daca asta ar fi problema mea... 36182451.gif
HalbaSus
Intrebarea mea e: de ce sa parchezi masina pe plaja ? nu mai bine la hotel si pe plaja poti sa bei bere ?
pista
Fiindca: poza1 => Tripiti Beach , poza3 => Psili Amos, poza4 => Golden Beach situate la 12 - 35 km de hotel.
Halba si noua ne place berea beer.gif , dar nu ne place sa stam mai multe zile in acelasi loc. Insula Thassos are multe plaje frumoase. Ne plac plajele mai putin aglomerate, mai greu accesibile.
P.S. la greci poti sa bei o bere inainte sa urci la volan. (sau mai multe daca nu urci imediat)
GLC120
QUOTE (HalbaSus @ Jul 6 2009, 01:37 PM) *
Intrebarea mea e: de ce sa parchezi masina pe plaja ? nu mai bine la hotel si pe plaja poti sa bei bere ?


Si de ce sa mergem cu masina prin padure sau prin nisip cand avem mii de pietre si gropi pe sosea? Chiar asa, iti multumim ca ne mai aduci la realitate din cand in cand. Nici acum nu inteleg de ce nu mi-am luat Mercedes. Arata mult mai important in parcarea hotelului, cand stai pe plaja cu berea in mana.

Halba iti multumim pentru timpul acordat, se vede ca ai fost des in Grecia. Mai scrie cand poti. rolleyes.gif


HalbaSus
Sa stii ca in parcarea hotelului deobicei nu este asa mult nisip, si (cu greu ce-i drept) reusesti sa parchezi si cu tractiune fata (e drept ca mai ingreuneaza accesul aia cu djipane 4x4 (care in mod logic ar trebui sa parcheze in panta, pe nisip) dar ce sa-i faci).
Sunt perfect constient ca exista locuri unde outback-ul sau alt suv/crossover/4x4 poate ajunge. Doar ca eu sincer nu imi doresc sa ajung in astfel de locuri. Dupa cum chiar tu ziceai sunt suficiente gropi, pietre si strazi neasfaltate si in oras, macar in concediu sa merg si eu pe asfalt smile.gif

P.S:
Propun sa facem un poll si sa vedem ce prefera lumea:
A ) Sa parcheze masina cu tractiune integrala si garda mare la sol pe o panta cu nisip (dupa ce a indepartat manual un pietroi)
B ) Sa stea pe plaja cu berea in mana
GLC120
Eu la mare, anul asta, am stat cu berea (mai mult inghetata de fapt) la plaja/piscina, iar masina in parcarea subterana bine pazita.

Dar mai ales in Romania, e un avantaj urias sa poti trece/parca in locuri mai ciudate, unde "mana omului nu a pus niciodata piciorul" si e inca frumos, curat si liniste. Pentru asta merita sa te plictisesti mii de km pe soselele noastre perfecte cu acel aberant AWD care nu te lasa sa pierzi aderenta si provoaca tipetele pasagerilor cand "iei curbele in linie dreapta". blink.gif

Asa sunt si plajele izolate din Grecia unde poti sta o saptamana fara sa vezi decat alti 4 (patru) oameni din cand in cand. Deci fiecare cu berea si placerile lui.
klm
'Tz dai seama, mah Halba, cine stie cand ai nevoie sa faci slalom printre bucati de gheata de prin era glaciara; ce te faci cu rahatu' tau nemtzesc?
Poate zvonu-i fara rost
geamuri sparte au mai fost
iar de nu, e bine a sti
ce ne facem... fara Subaru?!
Iti dai seama ce avantaj ai, cand vezi niste stanci la televizor, sa stii ca te poti catara cu masina (curata, parcata si parfumata) pe ele...
Rebel
Halba, nu ai inteles: Acolo unde ni s-au pus bariere asezate doar pentru bun simt, noi le trecem ca sa aducem cu noi asa zisa civilizatie a lui Homo-Sapiens.
Cu alte cuvinte reusim nu doar sa cultivam nesimtirea, o mai si exportam; doar nu o sa treaca vreunul prin Grecia fara sa arate ca el a reusit sa treaca peste barierele puse doar din bun simt.
Faptul ca unii nu merg in anumite lucruri din respect fata de o anumita conduita sau din respect pentru natura, ii fac pe altii sa creada ca ceilalti nu o fac decat din neputinta...
O crasa lipsa de bun simt, civilizatie si respect fata de natura si de semeni!
yucky.gif
GLC120
QUOTE (Rebel @ Jul 6 2009, 07:14 PM) *
Halba, nu ai inteles: Acolo unde ni s-au pus bariere asezate doar pentru bun simt, noi le trecem ca sa aducem cu noi asa zisa civilizatie a lui Homo-Sapiens.
Cu alte cuvinte reusim nu doar sa cultivam nesimtirea, o mai si exportam; doar nu o sa treaca vreunul prin Grecia fara sa arate ca el a reusit sa treaca peste barierele puse doar din bun simt.
Faptul ca unii nu merg in anumite lucruri din respect fata de o anumita conduita sau din respect pentru natura, ii fac pe altii sa creada ca ceilalti nu o fac decat din neputinta...
O crasa lipsa de bun simt, civilizatie si respect fata de natura si de semeni!
yucky.gif


Aici este un combat. va rog sa terminati cu panselutele si laudele acestea la adresa noastra. Lasati politetea si bunul simt aici e nevoie de duritate si invective. Chiar nu pricepeti ?

KLM, rebel, v-ati mai pregatit intre timp sau ati gasit mingea aia ? Sigur vreti sa combatem din nou impreuna ?

Draga rebel, la urmatoarea intalnire cu oamenii tai seriosi AVOCATI si DOCTORI spune-le ca in Sud Estul Europei (o tara penibila si indepartata, vecina cu Franta) exista multe drumuri publice realizate din nisip, pietre, noroi si alte materiale ciudate, care sunt deschise publicului, nefiind inca privatizate. Acolo pe distante de 100 km nu gasesti nici un McDonald's, deci lipsa totala de civilizatie, ai dreptate... ca de obicei.

Mult succes in continuare si mare atentie la gramatica.
pista
rebel, emanatiile tale te caracterizeaza. 36182451.gif
Am un cadou pentru tine din Grecia, o noua armura: thumbsup.gif
Click to view attachment
T u d o r
Bai, iar a inceput circul aici? laugh.gif
20krpm
relax, Tudor... e doar rebel cu aprecierile lui decente la adresa nemoderatorilor. azi - lectia "bunul simt - reteta proprie" si barierele fictzionale din grecia.
GLC120
QUOTE (Rebel @ Jul 6 2009, 06:14 PM) *
Cu alte cuvinte reusim nu doar sa cultivam nesimtirea, o mai si exportam;
Faptul ca unii nu merg in anumite lucruri din respect fata de o anumita conduita....


Asa este, trebuie sa vedem si partea pozitiva din acest post exemplar. Citind mai cu atentie devine evident ca nesimtirea si lipsa de educatie sunt exportate. Si inca puternic. Nu sunt sigur ca se echilibreaza balanta comerciala dar oricum e bine ca exportam si noi ceva.

Am cerut o aprobare speciala, astept raspuns, ca sa ii spun lui rebel unele LUCRURI unde el NU MERGE desi ar trebui.

air_wolf
QUOTE (GLC120 @ Jul 6 2009, 09:02 PM) *
Am cerut o aprobare speciala, astept raspuns, ca sa ii spun lui rebel unele LUCRURI unde el NU MERGE desi ar trebui.


crezi ca e constipat? unsure.gif
vio
referitor la ce a facut Pista pe plaja ... ar merge pus la imi e rushine ca sunt roman , ramane de apreciat daca se considera asa sau nu . io unu am fost prin f multe tzari si never nu am facut asa ceva, si pantele alea se pot urca si cobori cu orice mashina, la mine la tzara e de 100 de ori mai nasol , rampa de 15-17 % si bolovani imensi si urca si corolla si avensisul .. injoi za combat ...


io as redenumii acest topic altfel ... dar e prea tzafnos ...
hdi
QUOTE (Rebel @ Jul 6 2009, 06:14 PM) *
Halba, nu ai inteles: Acolo unde ni s-au pus bariere asezate doar pentru bun simt, noi le trecem ca sa aducem cu noi asa zisa civilizatie a lui Homo-Sapiens.
Cu alte cuvinte reusim nu doar sa cultivam nesimtirea, o mai si exportam; doar nu o sa treaca vreunul prin Grecia fara sa arate ca el a reusit sa treaca peste barierele puse doar din bun simt.
Faptul ca unii nu merg in anumite lucruri din respect fata de o anumita conduita sau din respect pentru natura, ii fac pe altii sa creada ca ceilalti nu o fac decat din neputinta...
O crasa lipsa de bun simt, civilizatie si respect fata de natura si de semeni!
yucky.gif

Ce ati fi scris daca v-ar fi picat la BAC sa faceti comentariu pe un text la prima vedere, textul fiind cel de mai sus?
Mie mi se pare ca are potential.
Incerc eu.

In textul de mai sus, autorul, rascolit de framantarile ideatice carora le cade prizonier in mod frecvent, isi incepe tirada apostrofandu-si hotarat halba, tacut tovaras de meditatie, acuzand-o de inabilitate cognitiva sau, asa cum se spune in satul sau natal, ca ar fi grea de cap.
Instrainarea, dezradacinarea din sanul vetrei stramosesti, ii indreapta gandul catre conceptul de "bariere asezate doar pentru bun simt", concept primordial in catharsisul aristotelic, trimitandu-l pe autor, pe drept cuvant, la origini, la Homo-Sapiens si la fraudarea de catre acesta, in mod grosolan, a adevaratei civilizatii pe care ar fi putut-o aduce Homo-Verigus-Lipsus, daca acesta ar fi supravietuit complotului pastoral care a si inspirat, de altfel, legenda Mioritei.
In continuare, prin sintagma de exceptie "cu alte cuvinte", autorul se coboara la nivelul halbei din care il priveste in mod inert o jumatate de litru de bere calda, explicandu-i cu cuvinte simple despre culturi si alte operatii agricole, precum si de exportarea roadelor pamantului stramosesc pe Dunare si mai apoi pe mare pana in Grecia, patria lui Socrate. Autorul se cutremura la gandul exportului, evocand in mod subliminal drama lui Darie care infometat fiind, privea slepurile incarcate cu grane coborand pe Dunare si spulberand orice "bariera pusa doar din bun simt", cu timiditate, de catre vecini, aceste bariere formale in bunul lor simt fiind de altfel, actul de nastere al viitoarei Uniuni Europene.
Apogeul creatiei este explozia de geniu care consacra ideea de "a merge in unele lucruri", exceptionala prin profunzime si novator-originalitate. Pelerinajele mistice, incursiunile razboinice si chiar transhumantele se fac de acum strabatand "lucruri" si nicidecum "locuri". A nu te supune noilor legi care anticipeaza teleportarea, nu este un act de impotenta in sine ci o sfiala feciorelnica justificata prin "respectul fata de anumite conduite". Este randul respectului sa primeasca dimensiuni nebanuite el fiind, de acum, apanajul conduitelor.
Autorul incheie apoteotic cu o fabuloasa fraza, incrustata cu litere din aur pe panoplia marilor cugetari ale omenirii:
"O crasa lipsa de bun simt, civilizatie si respect fata de natura si de semeni!"

Eu zic ca macar un 5 luam cu chestia asta.
f1anatic
M-am saturat.

Citez aici pentru posteritate.

QUOTE (hdi @ Jul 6 2009, 04:14 PM) *
QUOTE (Rebel @ Jul 6 2009, 06:14 PM) *
Halba, nu ai inteles: Acolo unde ni s-au pus bariere asezate doar pentru bun simt, noi le trecem ca sa aducem cu noi asa zisa civilizatie a lui Homo-Sapiens.
Cu alte cuvinte reusim nu doar sa cultivam nesimtirea, o mai si exportam; doar nu o sa treaca vreunul prin Grecia fara sa arate ca el a reusit sa treaca peste barierele puse doar din bun simt.
Faptul ca unii nu merg in anumite lucruri din respect fata de o anumita conduita sau din respect pentru natura, ii fac pe altii sa creada ca ceilalti nu o fac decat din neputinta...
O crasa lipsa de bun simt, civilizatie si respect fata de natura si de semeni!
yucky.gif

Ce ati fi scris daca v-ar fi picat la BAC sa faceti comentariu pe un text la prima vedere, textul fiind cel de mai sus?
Mie mi se pare ca are potential.
Incerc eu.

In textul de mai sus, autorul, rascolit de framantarile ideatice carora le cade prizonier in mod frecvent, isi incepe tirada apostrofandu-si hotarat halba, tacut tovaras de meditatie, acuzand-o de inabilitate cognitiva sau, asa cum se spune in satul sau natal, ca ar fi grea de cap.
Instrainarea, dezradacinarea din sanul vetrei stramosesti, ii indreapta gandul catre conceptul de "bariere asezate doar pentru bun simt", concept primordial in catharsisul aristotelic, trimitandu-l pe autor, pe drept cuvant, la origini, la Homo-Sapiens si la fraudarea de catre acesta, in mod grosolan, a adevaratei civilizatii pe care ar fi putut-o aduce Homo-Verigus-Lipsus, daca acesta ar fi supravietuit complotului pastoral care a si inspirat, de altfel, legenda Mioritei.
In continuare, prin sintagma de exceptie "cu alte cuvinte", autorul se coboara la nivelul halbei din care il priveste in mod inert o jumatate de litru de bere calda, explicandu-i cu cuvinte simple despre culturi si alte operatii agricole, precum si de exportarea roadelor pamantului stramosesc pe Dunare si mai apoi pe mare pana in Grecia, patria lui Socrate. Autorul se cutremura la gandul exportului, evocand in mod subliminal drama lui Darie care infometat fiind, privea slepurile incarcate cu grane coborand pe Dunare si spulberand orice "bariera pusa doar din bun simt", cu timiditate, de catre vecini, aceste bariere formale in bunul lor simt fiind de altfel, actul de nastere al viitoarei Uniuni Europene.
Apogeul creatiei este explozia de geniu care consacra ideea de "a merge in unele lucruri", exceptionala prin profunzime si novator-originalitate. Pelerinajele mistice, incursiunile razboinice si chiar transhumantele se fac de acum strabatand "lucruri" si nicidecum "locuri". A nu te supune noilor legi care anticipeaza teleportarea, nu este un act de impotenta in sine ci o sfiala feciorelnica justificata prin "respectul fata de anumite conduite". Este randul respectului sa primeasca dimensiuni nebanuite el fiind, de acum, apanajul conduitelor.
Autorul incheie apoteotic cu o fabuloasa fraza, incrustata cu litere din aur pe panoplia marilor cugetari ale omenirii:
"O crasa lipsa de bun simt, civilizatie si respect fata de natura si de semeni!"

Eu zic ca macar un 5 luam cu chestia asta.



HDI - are contul suspendat 3 zile.
Urmatorul care isi mai incearca talentele literare aici, primeste cel putin la fel.
GLC120
Doresc sa imi manifest sustinerea deplina fata de inteleptele hotarari ale moderatorului. Acest hdi mi s-a parut un element reactionar si suspect inca de la inceput, el cumparandu-si o masina Subaru, desi existau oferte pentru orice tip de masina, cu tractiune pe fata pe spate sau pe toate rotile.

Posturile acestui hdi, uneori au fost chiar in versuri, alteori au fost emotionante sau amuzante. Nu se poate permite poluarea minunatelor invective ale lui rebel cu astfel de posturi off-topic. Masura mi se pare nu numai justificata, ci chiar prea blanda. Sper ca exemplul sa ii calmeze pe cei care isi inchipuie ca daca un om cu patru clase primare te face albie de porci, tu iti poti permite sa ii raspunzi. Unde va credeti aici ?

Il sustin cu toata puterea pe f1anatic, evident il vom exclude pe hdi si din clubul Subaru, care oricum nu mai avea decat 5 oameni, singurii care, fiind grav afectati de criza nu si-au permis sa isi vanda Subaru si sa isi cumpere macar o caroserie de calitate germana, urmand sa isi faca o super masina ulterior cu piese aduse pe comanda.

Asteptam pe toti cunoscatorii in domeniu, sa isi manifeste sustinerea, pentru a da o lectie acestor oameni. Noi am venit pe forum ca sa aflam informatii utile despre masinile noastre (sau ale lor, mult mai bune), nu ca sa vedem cum oameni seriosi (ca rebel) sunt luati la misto de tot felul de neica nimeni.

Recunosc ca si eu am gresit, dar ma angajez sa nu se mai repete si sa fiu alaturi de inteleptii moderatori care nu degeaba il sustin pe rebel. Competenta, valoare, bun simt, experienta, succes deplin in orice activitate, visul american implinit. E normal ca unii sa simta acut inferioritatea si sa se manifeste brutal, din frustrare. Sa facem front comun in fata acestor elemente si sa incercam sa le excludem treptat.

Noapte buna, dar fiti vigilenti !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.