Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Subaru vs. Restul Lumii
Masini.ro Forum > Discutii generale > Combat zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42
C Z R
QUOTE (klm @ May 29 2009, 08:38 AM) *
QUOTE (f1anatic @ May 28 2009, 03:57 PM) *
Bai cite acronime de 3 litere:

KLM - chiar te rog sa te abtii de la replicile acide si ironice.

Băi, nu inteleg rostul rugamintii tale! cred ca mesajele mele nu au dat nimanui niciun motiv s-o faca.


Stiu ca va fi sters postul, dar cred ca e vorba despre virginitate mentala in cazul reclamantilor.
Hai sa stabilim: Subaru este o masina buna, chiar foarte buna, are multe calitati clare, avantaje care o recomanda a fi o masina exceptionala, mie unul personal, repet, imi place si as fi cumparatorul ei, daca nu ar fi si cateva motive/argumente in defavoarea acestui lucru(dar asta e strict personal).
Dar pana a o expune in postura de a fi cea mai buna buna masina din lume, s-o impui cu celeritate fara tagada exaustiv si academic pe primul loc din lume declasand vadit intraga tagma a masinilor este de neconceput.
Va reamintesc ca sunt inaintea voastra deja tabere deja constituite si bine structurate, care tot din considerente(citeste: argumente) pertinente si pline de substanta au considerat ca brandul lor(n.a. masina a carei nume o detin) se constituie in a fi, deja, cea mai buna masina din lume, cele mai reprezentantive fiind Dacia Logan si Toyota.
Asa ca sunteti lipsiti de originalitate si creativitate in acest sens.
In alta ordine de idei, as ruga pe adminii acestui distins forum sa delege in moderarea acestui topic numai moderatori care nu detin in proprietatea lor masini Subaru, pentru o mai mare obiectivitate a ideilor si argumentelor ce curg cu fervoare in acest intens dialog complex si complicat, chiar auto-onto-meta-filosofic.
G e o r g e
QUOTE (C Z R @ May 29 2009, 10:54 AM) *
QUOTE (klm @ May 29 2009, 08:38 AM) *
QUOTE (f1anatic @ May 28 2009, 03:57 PM) *
Bai cite acronime de 3 litere:

KLM - chiar te rog sa te abtii de la replicile acide si ironice.

Băi, nu inteleg rostul rugamintii tale! cred ca mesajele mele nu au dat nimanui niciun motiv s-o faca.


Stiu ca va fi sters postul, dar cred ca e vorba despre virginitate mentala in cazul reclamantilor.
Hai sa stabilim: Subaru este o masina buna, chiar foarte buna, are multe calitati clare, avantaje care o recomanda a fi o masina exceptionala, mie unul personal, repet, imi place si as fi cumparatorul ei, daca nu ar fi si cateva motive/argumente in defavoarea acestui lucru(dar asta e strict personal).
Dar pana a o expune in postura de a fi cea mai buna buna masina din lume, s-o impui cu celeritate fara tagada exaustiv si academic pe primul loc din lume declasand vadit intraga tagma a masinilor este de neconceput.
Va reamintesc ca sunt inaintea voastra deja tabere deja constituite si bine structurate, care tot din considerente(citeste: argumente) pertinente si pline de substanta au considerat ca brandul lor(n.a. masina a carei nume o detin) se constituie in a fi, deja, cea mai buna masina din lume, cele mai reprezentantive fiind Dacia Logan si Toyota.
Asa ca sunteti lipsiti de originalitate si creativitate in acest sens.
In alta ordine de idei, as ruga pe adminii acestui distins forum sa delege in moderarea acestui topic numai moderatori care nu detin in proprietatea lor masini Subaru, pentru o mai mare obiectivitate a ideilor si argumentelor ce curg cu fervoare in acest intens dialog complex si complicat, chiar auto-onto-meta-filosofic.


chiar imi place postul tau si iti sustin opiniile . eu sunt posesor si de subaru . sunt si admin , dar dezaprob idea idolului de piatra pe numele lui subaru .
stai linistit , ca nimeni nu o sa-ti stearga postul , si voi incerca sa moderez cat mai ok .


Mircea104901
Ce nu inteleg eu e de ce va agitati asa de tare daca o persoana spune "X e cea mai tare marca", atata timp cat persoana respectiva nu este un : formator de opinie; revista auto; etc.
Nu are voie nimeni sa aiba pareri personale?
Toti "subaristii" au spus acelasi lucru si l-au sustinut la unison? Nu cred! Daca ar fi asa, atunci .... no comment! Ar trebui sa va puna pe ganduri. Dar, nu e cazul, pentru ca si Subaru are partile ei proaste.
Mie mi se pare normal ca fiecare sa aiba o marca favorita, si daca spune asta, nu trebuie sa i se inchida gura! Combatut cu argumente. Nu sunt argumente? ....... hmmmm.... think about it!
C Z R
Mircea, in primul rand, cine inchide gura cui? Aici e multa libertate de opinie si problema formatorilor de opinie este simpla: acest forum este cred ca cel mai vizualizat dintre toate forumurile de masini de pe internet(rog adminii sa ma contrazica), are rating mare deci formeaza si interfereaza in ochii multora opinii corecte sau necorecte care se concretizeaza in idei, pareri si reflectii impuse sau nu in mintile tuturor ca model de judecata.
Nu vreau sa fiu obraznic si tendentios, dar ce te costa pe tine si pe totii cei implicati in acest dialog sa fiti obiectivi, buni-voitori, realisti, constructivi si sa nu aparati un simplu fier ca fiind Dumnezeul din viata voastra?
Mircea104901
Pai "inchisul gurii" tocmai incerci sa-l faci si tu prin aceasta replica. "..dar ce te costa pe tine si pe totii cei implicati in acest dialog sa fiti obiectivi, buni-voitori, realisti, constructivi si sa nu aparati un simplu fier ca fiind Dumnezeul din viata voastra? .." Adica, "please shut the f%&k up"
No comment in rest. Please read carefully previous post.
klm
CITAT(C Z R @ May 29 2009, 10:54 AM) *
In alta ordine de idei, as ruga pe adminii acestui distins forum sa delege in moderarea acestui topic numai moderatori care nu detin in proprietatea lor masini Subaru, pentru o mai mare obiectivitate a ideilor si argumentelor ce curg cu fervoare in acest intens dialog complex si complicat, chiar auto-onto-meta-filosofic.

Nu sunt de acord; am mai spus-o ca sunt ferm convins ca un moderator este ales tocmai datorita unor calitati dovedite pe parcursursul activitatii sale pe un forum iar George (in calitatea sa de administrator) s-a dovedit foarte cerebral si obiectiv in cadrul discutiilor ce privesc marca Subaru asa ca nu cred sa ai ce obiecta.
C Z R
Stii Mircea eu am invat ceva la scoala si la facultate, care acum nu mai constituie se pare un mod de adresare reprezentantiv pentru nici o generatie, faptul ca atunci cand vrei sa previi o exprimare care pare sa ofenseze sau sa scandalizeze alti interlocutori in cauza, trebuie sa spui la inceputul frazei urmatoarele: Parerea mea este, sau Opinia mea este etc. si daca vrei sa fii si mai distant si mai obiectiv, impaciuitor si rezervat, poti sa te scuzi ca o forma rara de politete si interes pentru cei din fata ta. Prin acest mod de adresare elimini stupizenia si uratenia inevitabilului contituit dintr-o nesfarsita polemica invectivatoare in ambele sensuri.
C Z R
QUOTE (klm @ May 29 2009, 11:32 AM) *
... iar George (in calitatea sa de administrator) s-a dovedit foarte cerebral si obiectiv in cadrul discutiilor ce privesc marca Subaru asa ca nu cred sa ai ce obiecta.


Nu din intamplare, il cunosc pe George personal, cred ca de peste 6 ani(suntem amici) si pot afirma ca este obiectiv, drept si pertinent, chiar daca este un fan - subaru declarat de foarte multi ani.
Dar nu ma refeream la George, ci la alti moderatori, el este admin plin, asa ca nu se pune la socoteala biggrin.gif

Mircea, te-as ruga sa privesti acest dialog cu mult calm si sa nu te lasi sedus de contrarietatea paradoxala dintre ideile tale universal-valabile si adevarul absolut care nu se poate stabili/neinteles de natura umana si desarta in toate aspectele ei absconse.
hdi
@CZR,
Ce s-a intamplat de fapt de te-ai suparat asa? O observatie a unui moderator?
Si eu am fost surprins ca ai fost interpelat (la fel si KLM) dar nu am stat sa caut si motivul. Mi-am inchipuit ca o fi fost ceva si gata. Probabil ca f1anatic a vazut el ceva....Si daca nu, paguba-n ciuperci.
Oricum, interventiile tale pe acest thread au fost sporadice si imi pare rau ca tu crezi ca noi traim cu impresia ca Subaru e masina suprema. Aud chestia asta atat de des insa nimeni nu a avut bunavointa sa citeze o astfel de afirmatie facuta de un "subarist". A fost repetata cu atata obstinatie incat a devenit o legenda urbana si nimeni nu se mai intreaba daca are vreo legatura cu realitatea sau nu sau daca este justificata sau nu. La fel ca si fiabilitatea masinilor germane sau lipsa de fiabilitate a masinilor frantuzesti.
Pe de alta parte s-ar putea cita vreo cateva zeci de posturi in care ne lamentam de lipsurile masinilor noastre. Dar astea nu fac senzatie si nu reusesc sa atace pe nimeni.
Din punctul meu de vedere, Subaru joaca in aceeasi liga cu VW, Toyota si altele de acelasi calibru. Orice marca premium e peste ele. Doar ca Subaru este o marca de nisa si ca orice nisa atrage putini oameni care cauta niste calitati precise, ignorate de altii dar care accepta in acelasi timp si multe defecte pe care daca nu le-ar avea nu ar mai fi o marca de nisa. blink.gif Iata de ce, comunitatile de genul asta (in cazul in speta-posesorii de Subaru) sunt privite cu antipatie de majoritatea care cu acceasi bani au preferat sa cumpere un produs de volum. Pur si simplu nealinierea la preferintele comune este catalogata drept "nas pe sus", "buricu' pamantului" sau mai stiu eu ce alte organe. Atentie, vorbesc la modul general, nu spun ca cine nu are un Subaru gandeste asa.
Daca nu mi-ar fi placut cum ai scris nu m-as fi obosit sa-ti dau o replica dar am facut-o pt. ca eu cred ca tu ar trebui sa intervi mai des in discutia asta. Te astept sa revii la sentimente mai bune si sa iti spui parerea cu o mai mare frecventa.
bobita
QUOTE (hdi @ May 29 2009, 12:46 PM) *
@CZR,
Ce s-a intamplat de fapt de te-ai suparat asa? O observatie a unui moderator?
Si eu am fost surprins ca ai fost interpelat (la fel si KLM) dar nu am stat sa caut si motivul. Mi-am inchipuit ca o fi fost ceva si gata. Probabil ca f1anatic a vazut el ceva....Si daca nu, paguba-n ciuperci.
Oricum, interventiile tale pe acest thread au fost sporadice si imi pare rau ca tu crezi ca noi traim cu impresia ca Subaru e masina suprema. Aud chestia asta atat de des insa nimeni nu a avut bunavointa sa citeze o astfel de afirmatie facuta de un "subarist". A fost repetata cu atata obstinatie incat a devenit o legenda urbana si nimeni nu se mai intreaba daca are vreo legatura cu realitatea sau nu sau daca este justificata sau nu. La fel ca si fiabilitatea masinilor germane sau lipsa de fiabilitate a masinilor frantuzesti.
Pe de alta parte s-ar putea cita vreo cateva zeci de posturi in care ne lamentam de lipsurile masinilor noastre. Dar astea nu fac senzatie si nu reusesc sa atace pe nimeni.
Din punctul meu de vedere, Subaru joaca in aceeasi liga cu VW, Toyota si altele de acelasi calibru. Orice marca premium e peste ele. Doar ca Subaru este o marca de nisa si ca orice nisa atrage putini oameni care cauta niste calitati precise, ignorate de altii dar care accepta in acelasi timp si multe defecte pe care daca nu le-ar avea nu ar mai fi o marca de nisa. blink.gif Iata de ce, comunitatile de genul asta (in cazul in speta-posesorii de Subaru) sunt privite cu antipatie de majoritatea care cu acceasi bani au preferat sa cumpere un produs de volum. Pur si simplu nealinierea la preferintele comune este catalogata drept "nas pe sus", "buricu' pamantului" sau mai stiu eu ce alte organe. Atentie, vorbesc la modul general, nu spun ca cine nu are un Subaru gandeste asa.
Daca nu mi-ar fi placut cum ai scris nu m-as fi obosit sa-ti dau o replica dar am facut-o pt. ca eu cred ca tu ar trebui sa intervi mai des in discutia asta. Te astept sa revii la sentimente mai bune si sa iti spui parerea cu o mai mare frecventa.


Hdi, foarte bun postu'! thumbsup.gif
Ma chinuiam si eu sa dau un raspuns asemanator dar nu mai are rost acum...
Mircea104901
@czr: " trebuie sa spui la inceputul frazei urmatoarele: Parerea mea este, sau Opinia mea este etc." ai dreptate.

@hdi : thumbsup.gif
C Z R
Suparat pe cine si de ce? woot.gif
Pe mine unul nici macar nu ma deranjeaza foarte mult daca Subaru este masina suprema ca sunt fanul ei declarat biggrin.gif , dar oare asa este corect si drept sa fie? Da raspunsul este "da", ma inclin in fata ei beer.gif
f1anatic
QUOTE (C Z R @ May 29 2009, 01:54 AM) *
QUOTE (klm @ May 29 2009, 08:38 AM) *
QUOTE (f1anatic @ May 28 2009, 03:57 PM) *
Bai cite acronime de 3 litere:

KLM - chiar te rog sa te abtii de la replicile acide si ironice.

Băi, nu inteleg rostul rugamintii tale! cred ca mesajele mele nu au dat nimanui niciun motiv s-o faca.


Stiu ca va fi sters postul, dar cred ca e vorba despre virginitate mentala in cazul reclamantilor.



CZR,
Eu iti sugerez si tie sa nu mai scrii pina luni aici. Cred ca o mica pauza in care vei putea observa ca lucurile se pot discuta in contradictoriu dar fara apelative genul "virginitate mentala". Bineinteles, este o chestie optionala, recomandata, nu obligatorie.

Da, am mai primit inca o reclamatie la adresa ta. Ca moderator, trebuie sa impac si capra si varza. In momentul de fata unul dintre combatanti coopereaza cu rugamintea mea. De aceea sugerez sa adopti si tu un limbaj cit mai neutru la adresa interlocutorilor de aici. Ce zici, 1 Iunie, aceeasi data pe care am sugerat-o si lui GLC ? Ce iti este un week-end ? Alternativa este sa iti dau eu vancanta, si ti-o dau global.

Cred ca m-am facut clar inteles. Multumesc.
andrei5130
Eu propun sa isi ia toata lumea vacanta in weekend si sa profie de timpul frumos (sa speram ca o sa fie) pentru a respira aer curat fiecare pe unde doreste departe de calculator, chiar daca e greu pentru unii sunt convins ca nu e imposibil, astfel celor ce au fost indrumati sa i-a o pauza nu le va fi greu sa recupereze zilele lipsite de pe acest post...

...da postul meu este ironic, da consider ca multi s-au simtit raniti in amorul propriu si au ranit pe alti la randul lor, si, foarte putini au dat dovada de o maturitate demna de luat in seama ...

toate masinile sunt la fel dar una e mai presus de cat celelalte in ochii fiecaruia!!!

...bine imi iau singur o vacanta pana pe 1...


va doresc un weekend placut si sa ne citim cu bine !!!
Rebel
QUOTE (hdi @ May 29 2009, 06:46 AM) *
@CZR,
Ce s-a intamplat de fapt de te-ai suparat asa? O observatie a unui moderator?
Si eu am fost surprins ca ai fost interpelat (la fel si KLM) dar nu am stat sa caut si motivul. Mi-am inchipuit ca o fi fost ceva si gata. Probabil ca f1anatic a vazut el ceva....Si daca nu, paguba-n ciuperci.
Oricum, interventiile tale pe acest thread au fost sporadice si imi pare rau ca tu crezi ca noi traim cu impresia ca Subaru e masina suprema. Aud chestia asta atat de des insa nimeni nu a avut bunavointa sa citeze o astfel de afirmatie facuta de un "subarist". A fost repetata cu atata obstinatie incat a devenit o legenda urbana si nimeni nu se mai intreaba daca are vreo legatura cu realitatea sau nu sau daca este justificata sau nu. La fel ca si fiabilitatea masinilor germane sau lipsa de fiabilitate a masinilor frantuzesti.
Pe de alta parte s-ar putea cita vreo cateva zeci de posturi in care ne lamentam de lipsurile masinilor noastre. Dar astea nu fac senzatie si nu reusesc sa atace pe nimeni.
Din punctul meu de vedere, Subaru joaca in aceeasi liga cu VW, Toyota si altele de acelasi calibru. Orice marca premium e peste ele. Doar ca Subaru este o marca de nisa si ca orice nisa atrage putini oameni care cauta niste calitati precise, ignorate de altii dar care accepta in acelasi timp si multe defecte pe care daca nu le-ar avea nu ar mai fi o marca de nisa. blink.gif Iata de ce, comunitatile de genul asta (in cazul in speta-posesorii de Subaru) sunt privite cu antipatie de majoritatea care cu acceasi bani au preferat sa cumpere un produs de volum. Pur si simplu nealinierea la preferintele comune este catalogata drept "nas pe sus", "buricu' pamantului" sau mai stiu eu ce alte organe. Atentie, vorbesc la modul general, nu spun ca cine nu are un Subaru gandeste asa.
Daca nu mi-ar fi placut cum ai scris nu m-as fi obosit sa-ti dau o replica dar am facut-o pt. ca eu cred ca tu ar trebui sa intervi mai des in discutia asta. Te astept sa revii la sentimente mai bune si sa iti spui parerea cu o mai mare frecventa.


Da bre, asa e. Nu exista nicaieri declaratii "subariste" ce denota superioritate... whistling.gif

Nu ca m-ar deranja dar macar recunoasteti... biggrin.gif

20krpm
QUOTE (C Z R @ May 29 2009, 05:21 AM) *
Mircea, in primul rand, cine inchide gura cui? Aici e multa libertate de opinie si problema formatorilor de opinie este simpla: acest forum este cred ca cel mai vizualizat dintre toate forumurile de masini de pe internet(rog adminii sa ma contrazica), are rating mare deci formeaza si interfereaza in ochii multora opinii corecte sau necorecte care se concretizeaza in idei, pareri si reflectii impuse sau nu in mintile tuturor ca model de judecata.
Nu vreau sa fiu obraznic si tendentios, dar ce te costa pe tine si pe totii cei implicati in acest dialog sa fiti obiectivi, buni-voitori, realisti, constructivi si sa nu aparati un simplu fier ca fiind Dumnezeul din viata voastra?

absolut fenomenal postul asta. recunoasteti - n-ati mai vazut asa ceva de acu vreo dooj de ani, de la sedintele de cadre. auzi, prea multa libertate de opinie... dom CZR, sa traiti permiteti sa raportez cu respect, libertatea de opinie e un produs binar, ea care va sa zica exista sau nu exista. mneavoastra nu aveti nevoie de moderatori care sa fie din tabara opusa, aveti nevoie de o viata. sanatate, domnu CZR... sanatate.

revenind la subiect - departe de a fi asta un topic care sa idolatrizeze subaru. asa cum spune si hdi, e o parere pe care v-ati format-o din ce au spus ceilalti, nu din cele saizeci de pagini pe care le-ati citit. multa vreme posesorii de subaru incercau sa "pedaleze inapoi", si sa spuna "bai, noi nu credem ca e cea mai tare masina". am vazut pe topicul de fata mai multa lingaraie la adresa bmw-urilor... iar daca vreti sa faceti o comparatie, aruncati numa o privire pe aria de toyota. acolo sa vedeti... smile.gif


QUOTE (Rebel @ May 29 2009, 12:00 PM) *
Da bre, asa e. Nu exista nicaieri declaratii "subariste" ce denota superioritate... whistling.gif

Nu ca m-ar deranja dar macar recunoasteti... biggrin.gif

citatele subliniate de tine evidentiaza o diferentiere si o motivare, nicidecum un aer de superioritate.
T u d o r
Pentru un topic asa de inrosit si denumit "Subaru versus restul lumii" nici nu ar fi usor sa gasesti ceva care sa denote ca Subaru e mai cu motz decat ceilalti. biggrin.gif
Rebel
QUOTE (20krpm @ May 29 2009, 01:43 PM) *
citatele subliniate de tine evidentiaza o diferentiere si o motivare, nicidecum un aer de superioritate.


Ai dreptate, asa e. Mai ales fraza cu "produs de volum". smile.gif
Ca sa nu mai zic de ideea "noi" si restul in speta "majoritatea" care cumpara volumul...rolleyes.gif
Uite n-am stiut ca Subaru este o masina de serie mica...

da vorba lui Tudor, titlul spune tot. biggrin.gif
20krpm
QUOTE (Rebel @ May 29 2009, 12:55 PM) *
Ai dreptate, asa e. Mai ales fraza cu "produs de volum". smile.gif
Ca sa nu mai zic de ideea "noi" si restul in speta "majoritatea" care cumpara volumul...rolleyes.gif
Uite n-am stiut ca Subaru este o masina de serie mica...

vezi tu, rebel, subaru are productie si vinzare mult mai mica decit toyota, honda, ford, chevy. asa ca de-acum o sa stii ca subaru e masina de serie mica. implicit, atita vreme cit productia e mica, majoritatea cumparatorilor (50% +) vor cumpara altceva. oare ce? cel mai probabil masini de serie mai mare. am reusit sa explic pe intelesul tau? nu trebuie sa-ti dai ochii peste cap cind nu intelegi ceva, si nu trebuie sa fii rautacios, da? biine.

QUOTE ( T u d o r @ May 29 2009, 12:03 PM) *
Pentru un topic asa de inrosit si denumit "Subaru versus restul lumii" nici nu ar fi usor sa gasesti ceva care sa denote ca Subaru e mai cu motz decat ceilalti. biggrin.gif

din titlu asa s-ar zice, dar continutul nu e chiar asa de rau. ti-am mai zis, incearca sa vezi toyota, topicuri de acu vreo citeva luni (de multa vreme nu m-am mai uitat acolo) - la ei lucrurile in loc sa fie pline de singe sint numa fluturasi si panselute roz (cu toate ca marea majoritate-s barbati).
hdi
QUOTE (Rebel @ May 29 2009, 07:55 PM) *
QUOTE (20krpm @ May 29 2009, 01:43 PM) *
citatele subliniate de tine evidentiaza o diferentiere si o motivare, nicidecum un aer de superioritate.


Ai dreptate, asa e. Mai ales fraza cu "produs de volum". smile.gif
Ca sa nu mai zic de ideea "noi" si restul in speta "majoritatea" care cumpara volumul... rolleyes.gif
Uite n-am stiut ca Subaru este o masina de serie mica...

da vorba lui Tudor, titlul spune tot. biggrin.gif


Mai Rebel,
Mai bine decat ti-a explicat @20krpm nu o poate face nimeni. Baiat isteti esti, asa ca pun interpretarea ta doar pe seama faptului ca trebuie sa fie Combat cu orice pret. Acum nu-mi inchipui ca il banuieste cineva pe @20krpm de "subarumentalism" ca pe noi, astialalti...Asta chiar ar fi culmea!
Dar nu ma las nici eu si iti mai explic inca o data, tot de dragul combatului:

1-Subaru este o marca de nisa si ca orice nisa atrage putini oameni care cauta niste calitati precise, ignorate de altii-aici ai uitat sa mai evidentiezi partea care urma si care vorbea de faptul ca ne cumparam masini cu multe defecte. Te inteleg, contrazice teoria celebra cu Subaru rulz. O mica manipulare nevinovata n-a omorat pe nimeni. Nu-i nimic, iti explic oricum: produsele de nisa sunt produse de nisa pt. ca se adreseaza unei minoritati. De ce doar unei minoritati? Pentru ca majoritatea nu va accepta sa-si ia in 2009 o masina cu un CB de rasul curcilor de exemplu. Si tot majoritatea aia nu va da 2 bani gauriti pe AWD ca e useless sau boring (nu zic ca nu au dreptate, da?), pe faptul ca motorul e boxer (nu e nicio diferenta, nu te duce mai repede la mare) sau pe faptul ca usile nu au rame (ca sa ploua inauntru). Exista insa o minoritate care nu pune pret pe functiile CB, care pretuieste AWD sau motoarele boxer, justificat sau nu, nu are nicio importanta. Unora le place jazzul. Dar sa nu mistificam pt. ca nicaieri nu spune ca minoritatea e mai desteapta decat majoritatea. Oamenii sunt diferiti si au preferinte diferite. Au incercat unii sa contrazica teoria asta dar in final nu le-a iesit.

2-comunitatile de genul asta (in cazul in speta-posesorii de Subaru) sunt privite cu antipatie de majoritatea care cu acceasi bani au preferat sa cumpere un produs de volum- Produsul de volum nu este un termen peiorativ, este pur si simplu produsul fabricat in serie mare ca urmare a unui mare succes de piata. Inseamna ca e un produs bun. Totusi, oricat de bun ar fi un produs tot se vor gasi cativa care vor dori altceva. Asa se formeaza nisele....Nu insist ca ai inteles. Acum, noi astia majoritari care conducem pe partea dreapta a drumului ii vom privi piezis pe aia care insista sa conduca pe stanga lui. E asa sau nu? Tot asa, nu vom intelege prea bine ce naiba e in capul alora care insista sa serbeze Anul Nou pe stil vechi sau care insista sa se afilieze unor idei religioase minoritare. Iti spun si cu ocazia asta: nu reiese de nicaieri ca minoritatea este mai desteapta decat majoritatea si vede adevarul atunci cand cei multi sunt legati la ochi. E doar o chestiune de nuante: fiecare vede lucrurile in felul sau.

Si daca nu a fost suficient, iti spun mai simplu: Subaru nu e cea mai buna masina si posesorii de Subaru nu sunt superiori nimanui doar pt. ca au decis sa-si ia Subaru.
Sper ca aceasta ultima fraza sa-l convinga si pe @Tudor care poate crede ca meciul de fotbal Romania vs Restul Lumii a fost organizat ca sa le aratam tuturor celorlalti ca sunt niste fraieri.
20krpm
auzi ma hdi, te intreb si io ceva. de ce la toti ne pui coada de maimutza la nume, numa lu rebel nu? biggrin.gif
</ offtopic>
hdi
QUOTE (20krpm @ May 29 2009, 09:01 PM) *
auzi ma hdi, te intreb si io ceva. de ce la toti ne pui coada de maimutza la nume, numa lu rebel nu? biggrin.gif
</ offtopic>


36182451.gif hai ca m-ai prins!!!! 36182451.gif
T u d o r
Nu e chiar asa de rau nici aici si nici acolo n-a fost grav.

Chestia asta cu afinitatea dusa pana la fanatism (cu diverse grade de manifestare) a posesorilor de Subaru/Honda/Toyota/Mazda/jappo in general fata de propria marca e oarecum de inteles Se numeste "wannabee syndrome". Adica ai vrea sa fie ca BMW da' nu poate chiar atat si esti oleaca frustrat. Exemplul cu BMW era dat intamplator, poti inlocui cu orice marca de traditie europeana. Iti lipseste imaginea de marca si incerci sa suplinesti prin agresivitate. Cei mai mari dusmani ai BMW-arilor sunt aia cu Honde. Urmati la mica distanta de subaristi. Ataca pe toate fronturile, in strada, pe forumuri, diversele invective de genul "mancatori de seminte", cefe, armany pe burta sunt scoase tot de acestia din urma. Apoi a urmat faza 2, departajarea in "aia culti, educati, bla bla" si ailalti - manelistii. Am citit si aici batai pe spate fericite (aici pe forum, de fapt pe ariile Subaru si Toyota) "bravo dom'le, se vede ca te pricepi la masini" catre noii veniti. Genul asta de manifestari aproape libidinoase pe mine m-a indepartat de curentul japonezofil. Desi imi apreciez masina si apreciez si aceste 2 marci la fel de mult, nu ma pot identifica cu stilul asta. Nu sunt pro german si nici pro nimic. Pur si simplu pot accepta fara sa-mi fortez neuronul peste limita de avarie ca exista masini mai bune ca a mea, chiar si in categoria ei de pret. Eu am ales cu inima si nu cu ratiunea. M-am indragostit de aceasta masina de cand am vazut-o, o consider cea mai frumoasa si cea mai potrivita pentru mine, dar daca imi zice vreunul de aici ca e o m..ie de masina mi se rupe vasla. E parerea lui si nu tin deloc sa i-o schimb. Nu ma afecteaza.

De sindromul wannabee am suferit si eu cand aveam Logan. Merci CZR de amintire, daca nu ma insel ne-am si ciondanit acum ceva ani daca tu aveai un Albea. Daca nu, probabil fac confuzii dar oricum nu conteaza ca nu a fost nimic. Adica 2 wannabees, dar in alta categorie de pret/pretentii. Fiecare incercand sa dovedeasca ca are masina. biggrin.gif Eu inca sustin ca Loganul e mai masina decat Albea. rolleyes.gif
20krpm
QUOTE ( T u d o r @ May 29 2009, 03:08 PM) *
Cei mai mari dusmani ai BMW-arilor sunt aia cu Honde. Urmati la mica distanta de subaristi.

cineeee???? biggrin.gif

ma, tre sa recunosc ca atunci cind am luat hondutza (parca v-am povestit) nevasta-mea ma impingea de la spate "hai ma ia-ti ceva mai ca lumea, ia-ti bmw". (cool nevasta-mea, yeste?) aveam audi inainte, si i-am spus clar ca nu vreau sa mai dau atitia bani pe masina. la vremea respectiva bmw era o optiune, dar in ziua de azi chiar nu m-as gindi la ei - decit poate pe cind or sa vina cu un facelift. imi pare rau, ma uit inapoi? nope. ba chiar ma gindesc ce norocos sint ca am decis pentru honda, era sa trec prin viata asta fara sa gust din fun-ul imens pe care il am acum. (astea fiind zise, urmatoarea mea masina s-ar putea sa fie totusi una ne-sport. datele problemei s-au schimbat, si cam am nevoie de o tzira de bancheta in spate.)

cu subaru e alta poveste. prima tribeca pe care am luat-o a fost incercind o gramada de suv-uri. cum necum, tribeca a iesit cistigatoare, la comparatie cu infiniti, cu gmc, cu nissan si cu mercedes. fata de unele a fost semnificativ mai ieftina, fata de altele a fost semnificativ mai stabila. a doua tribeca a fost luata pur si simplu ca un update la prima. dupa 3 ani stiam ce e si ce poate si cit (nu) e de delicata, am prins-o intr-o super-promotie din care am plecat cu bani acasa in loc sa platim ceva, iar teoria noastra despre a avea masina respectiva a fost "if it's not broken, dont fix it". unde a stat bmw in toata chestia asta? nicaieri. cred ca am si uitat sa luam in consideratie x3 sau x5.

asa ca nu, nu toti cei care au masini japoneze privesc cu jind la masinile germane. mie putin imi pasa ce natzie e masina, atita vreme cit merge bine, e comoda, si e low maintenance.
mariusdruta
QUOTE (20krpm @ May 29 2009, 08:44 PM) *
asa ca nu, nu toti cei care au masini japoneze privesc cu jind la masinile germane. mie putin imi pasa ce natzie e masina, atita vreme cit merge bine, e comoda, si e low maintenance.


Daca ai sa citesti mai atent ai sa vezi ca Tudor nici nu a zis asta, ci doar s-a referit la o anumita categorie de posesori de masini japoneze. La fel de bine putea sa-i aminteasca pe cei care isi cumpara o masina germana doar pentru imagine ca sa sustina apoi pana in panzele albe ca e cea mai buna pentru ca e "nemteasca frate". Eu nu vad nici o diferenta intre cele doua categorii.

Cat despre dezideratele tale in materie de masini, nici nu cred ca ti se potrivea o masina nemteasca echivalenta care ar fi mers foarte bine, ar fi fost ori mai putin comoda ori mult mai comoda si nici nu ar fi fost "low maintenance" smile.gif
Rebel
Mai HDI

"Baiat isteti esti, asa ca pun interpretarea ta doar pe seama faptului ca trebuie sa fie Combat cu orice pret." Merge inca o data. biggrin.gif
Daca din toata tevatura asta de topic creata de voi as fi singurul care intelege aerele astea de superioritate as zice, dar nu-s singurul.
Precum am zis chiar nu am nimic cu asta, si eu eman superioritate cand vorbesc de BMW. biggrin.gif

Numai ca asta este o aparenta, nu ma simt sub nici o forma superior, eu in fapt sustin doar superioritatea lor tehnica. Nu vei gasi un singur post de-al meu in care spun ca cei destepti isi cumpara BMW. Eu nu ma consider superior ca am cumparat BMW si nici nu cred ca BMW au numai baietii inteligenti sau cei care "cauta anumite calitati precise, ignorate de altii." Cred ca e ca peste tot, si gealati cu cefe late gasesti si in Subaru si in BMW. Probabil mai cu precadere in ultima pentru ca reprezinta si un status symbol. Vreau doar sa iti amintesc ca acum cateva luni, inainte sa cumperi Subaru erai "in deriva" si nu stiai absolut nimic de "acele calitati precise". Iar daca ne uitam la postarile tale de atunci vei constata ca ceea ce cereai tu de la o masina era intrunit de o duzina de masini prezente pe piata. Este interesanta metamorfoza asta care are loc imediat dupa ce cumperi Subaru. Prin urmare, dizertatia prezentata de tine mai sus poate fi catalogata in mai multe feluri numai sincera si obiectiva nu. Nu mai insist ca ai inteles ideea.

2. Nu pun nici un pret pe ce aspus 20krplm pentru ca este evidenta atitudinea de "vreau io sa fiu impotriva, na" si mai ales pentru ca Subaru nu este o masina de serie mica.
Cand vorbim de serie mica vorbim de un M sau un AMG, de un Ferrari sau un Lamborghini (nici chiar alea), de un Aston Martin sau mai precis de un un Ford GT sau Shelby 500. Iar daca vrem sa vorbim de editii limitate atunci vorbim de un Shelby 500 King of the Road.
Astea sunt masini de serie mica.
In plus, dumnealui, ca si mine stie ca daca ne uitam simultan acum pe strada majoritatea sunt Toyote, Mazde, Honde si Subaru. Nu cred ca trebuie sa stau mai mult de 3 minute pe o strada ca sa vad un Subaru. S-o fi vandut toata seria aici la mine...
Faptul ca produce masini mai putine ca Toyota nu inseamna ca reprezinta o serie mica.
Ori poate la voi este inca serie mica... sa vezi ce serie mica e Renault aici. Vad una pe an si aia veche.
Dar, dupa cum spuneam, e vorba doar de o postare "ca sa fie in discordanta cu ce zic eu si altii" si prin urmare o si tratez ca atare.

In fine, chestia asta a dat asa intr-un combat de dragul combatului, ideea era ca postarile anumitor membri posesori de Subaru emana superioritate, cred ca sunt destui care v-au spus parerea asta. Altii, ori nu s-au amestecat, ori pur si simplu nu vor sa intre intr-o atare disputa. Aceasta trasatura exista si asa cum remarca si Tudor chiar titlul emite chestia asta... Tot aici ar trebui sa mentionez ca am citit aici si postari rationale din partea unor posesori de Subaru.
Si vreau sa mentionez ca nu am nimic cu Subaru, daca cauti bine pe forumul asta si sapi adanc, vei gasi postari de-ale mele cu adevarate elogii despre motorul boxer. Am lucruri care imi plac la masina asta si lucruri care nu imi plac... dar atitudinea asta de Subaru rulz... ai inteles tu cum sta treaba. wink.gif

Un lucru este insa cert: eu nu va privesc cu antipatie... nu am de ce.
C Z R
QUOTE ( T u d o r @ May 29 2009, 08:08 PM) *
De sindromul wannabee am suferit si eu cand aveam Logan. Merci CZR de amintire, daca nu ma insel ne-am si ciondanit acum ceva ani daca tu aveai un Albea. Daca nu, probabil fac confuzii dar oricum nu conteaza ca nu a fost nimic. Adica 2 wannabees, dar in alta categorie de pret/pretentii. Fiecare incercand sa dovedeasca ca are masina. biggrin.gif Eu inca sustin ca Loganul e mai masina decat Albea. rolleyes.gif


Sincer, chiar nu te contrazic, insa cred ca putem considera amandoi ca si Subaru(ca aici e subiectul principal) si Honda ta sunt mult mai masini si decat Albea mea si decat ex-Loganul tau biggrin.gif
C Z R
QUOTE (20krpm @ May 29 2009, 05:43 PM) *
QUOTE (C Z R @ May 29 2009, 05:21 AM) *
Mircea, in primul rand, cine inchide gura cui? Aici e multa libertate de opinie si problema formatorilor de opinie este simpla: acest forum este cred ca cel mai vizualizat dintre toate forumurile de masini de pe internet(rog adminii sa ma contrazica), are rating mare deci formeaza si interfereaza in ochii multora opinii corecte sau necorecte care se concretizeaza in idei, pareri si reflectii impuse sau nu in mintile tuturor ca model de judecata.
Nu vreau sa fiu obraznic si tendentios, dar ce te costa pe tine si pe totii cei implicati in acest dialog sa fiti obiectivi, buni-voitori, realisti, constructivi si sa nu aparati un simplu fier ca fiind Dumnezeul din viata voastra?

absolut fenomenal postul asta. recunoasteti - n-ati mai vazut asa ceva de acu vreo dooj de ani, de la sedintele de cadre. auzi, prea multa libertate de opinie... dom CZR, sa traiti permiteti sa raportez cu respect, libertatea de opinie e un produs binar, ea care va sa zica exista sau nu exista. mneavoastra nu aveti nevoie de moderatori care sa fie din tabara opusa, aveti nevoie de o viata. sanatate, domnu CZR... sanatate.




Tot sincer, unii sufera de sinceritate cronica, cazul meu, chiar nu am inteles raspunsul Dvs. plin de iz caragielesc, scris in sensul lui cel mai profund sictirist, nelansand in subsolul lui nici o urma de traductie cu titlul generic:"pe-ntelesul tuturor". Cu admiratie, plin de o singura viata ne-binara, C Z R, secretar de partid.
20krpm
QUOTE (Rebel @ May 29 2009, 05:31 PM) *
2. Nu pun nici un pret pe ce aspus 20krplm pentru ca este evidenta atitudinea de "vreau io sa fiu impotriva, na" si mai ales pentru ca Subaru nu este o masina de serie mica.
Cand vorbim de serie mica vorbim de un M sau un AMG, de un Ferrari sau un Lamborghini (nici chiar alea), de un Aston Martin sau mai precis de un un Ford GT sau Shelby 500. Iar daca vrem sa vorbim de editii limitate atunci vorbim de un Shelby 500 King of the Road.
Astea sunt masini de serie mica.

nu e nevoie sa te dai dupa copac si sa-i spui lu hdi ce sa-mi transmita mie - vorbeste cu mine direct. nu el a spus vreodata "serie mica", deci nu ai ce vorbi cu el pe tema asta - "serie mica" ai spus tu, si acum incerci sa arati cu degetul spre altcineva. si daca mai pui odata chestia aia dezgustoare cu 20krplm, o sa ii rog si eu pe baieti sa ma faca moderator si-o sa-ti spun rebelcacatcuochi. asa ca de ja josnicie la josnicie, si de la atac la persoana la atac la persoana.
James Kilowatt
Domnilor, da' chiar, putina atentie la ortografie va rog frumos. Sper sa nu se mai repete, nu poti avea pretentii de la toata lumea, da' macar de la cativa....
Rebel
Vai draga, ce finut esti!
Vezi ca "L" se afla intre "P" si "M".
Eu ce vina am ca ti-ai tras asa un nick? Asa ca vezi ca pana la urma a ta e intentionata a mea nu-i.

Oricum, stii foarte bine ca sufar enorm cand tu scrii ceva de mine... biggrin.gif
Tocmai de aceea i-am si raspuns lui si nu tie pentru ca a agreeat ideea ta.


Peace!

A! uitasem: imi cer scuze.
hdi
@Rebel
Stiu ca tu nu te plictisesti....nici eu... biggrin.gif
Faptul ca nu ai nimic impotriva ideii de afirmare a superioritatii din spatele unui volan de 6 stele (ai vazut ce aroganta...) e ceva mai nou. Daca te intorci cateva pagini inapoi in topicul asta o se te miri si tu de ce scriai...Nu mi s-a parut in schimb niciodata ca emani superioritate, nici macar atunci cand vorbesti de BMW confused.gif . Superioritatea tehnica a BMW-ului este incontestabila, la fel ca si inferioritatea sa tehnica; depinde cu ce il compari.
Nu voi cauta un post in care ai spus ca cei destepti isi cumpara BMW. Ar fi o imprudenta de care nu te cred in stare. Eu spun ca cei cu bani isi cumpara BMW. Din nefericire pentru lumea in care traim, nu doar cei care merita au bani de un BMW si trebuie sa va impartiti pasiunea comuna si cu ei. Fenomenul este foarte strident in Romania si eu despre asta vorbesc pt. ca nu cunosc suficient de bine alte realitati.
Imi aduc aminte perfect de "deriva mea" insa nu-mi mai aduc aminte ca nu stiam nimic despre Subaru. Imi mai aduc aminte ca am cerut parerea unor posesori dar nu-mi aduc aminte sa fi ales Subaru ca asa scria pe biletul extras de papagal. In fine, am avut noroc. Cu papagalul. Cu cat erau mai multe masinile care se incadrau in profilul robot creat de mine, cu atat mai mare este victoria Subaru. Deci Subaru OBD a surclasat din start o duzina de alte 12 modele echivalente. Acuma spui? Pacat ca nu-mi mai aduc aminte care erau cele 12 ca ar fi fost un subiect perfect pentru threadul asta. Apoi, dupa ce m-am trezit la volanul unui Subaru, am inceput si eu sa dau din manete, sa apas butoane si normal ca am inceput sa realizez pe ce am dat banii, asa ca nu e de mirare ca s-a produs metamorfoza. Tu sa fi fost....
Eu stiu ca iti place motorul boxer. Stiu ca iti place si Symmetrical AWD. Si xDrive. E greu sa le contesti calitatile cu argumente serioase si imi place ca declari asta deschis insa stii ce nu-mi place? Nu-mi place sa fiu acuzat de lipsa de sinceritate caci lipsa de obiectivitate mi-o asum deplin. Adica, cum ar veni treaba, sunt cam mincinos wink.gif Pai frumos iti sade?
Rebel
offtopic.gif

@20krpm,

Vreau sa imi cer scuze inca o data ca sa nu para ca le-am postat la misto. Pura greseala de tastare si atat. Cand scriu nick-ul asta al tau bag cateva litere la intamplare si gata. No eoffense dar imi este cam peste mana sa il scriu corect.

Si imi atribui si un warn cu ocazia asta si las la aprecierea colegilor mei cand si daca va fi ridicat.

O zi buna!

Scuzati de off-topic.

20krpm
QUOTE (Rebel @ May 31 2009, 04:50 AM) *
offtopic.gif

@20krpm,

Vreau sa imi cer scuze inca o data ca sa nu para ca le-am postat la misto. Pura greseala de tastare si atat. Cand scriu nick-ul asta al tau bag cateva litere la intamplare si gata. No eoffense dar imi este cam peste mana sa il scriu corect.

Si imi atribui si un warn cu ocazia asta si las la aprecierea colegilor mei cand si daca va fi ridicat.

O zi buna!

Scuzati de off-topic.


scuzele ti le accept si ti le apreciez. ma simt dator in cazul asta sa-ti cer si eu tie scuze, si la fel tuturor care vor da de pasajul cu pricina si se vor simti oripilati. sper ca de-acolo se desprinde ideea in care a fost debitata fraza respectiva, si nu injuratura.

ce nu accept e insa explicatia. daca n-ar fi existat precedentul asta probabil ca te-as fi crezut, dar asa nu pot sa cred decit ca gindesti despre mine in termenii respectivi. ceea ce e ok, nu te obosi sa ma convingi ca e altfel.

revenind la topic: al treilea prieten al meu isi cumpara azi un tribeca (m-a sunat ieri seara sa vin sa-l ajut, ca nu mai poate sa se descurce in lupta cu dealer-ul smile.gif ), asa ca in curind o punem de un club local am impresia.
Rebel
Constat cu regret ca ai o impresie eronata in ceea ce priveste parerea mea.
Nu gandesc asa despre tine si nu imi sta in caracter sa "car" dupa mine ura si supararea.
Trebuie sa calci pe bec constant si sa fii cu adevarat magar ca sa nu ma mai angrenez intr-o discutie cu tine.

De obicei imi trece si daca vad potential undeva atunci continui discutia asteptand in acelasi timp ca si celalalt sa isi reconsidere pozitia, eventual modul de abordare.
Dupa cum mentionam si in alte dati, accept combatul chiar si mistocaresc daca este in termeni decenti.

Toate cele bune.
20krpm
whatever. daca tu preferi sa sustii ca nu stii de la ce vine 20krpm, si le consideri litere alandala, am sa-ti respect ignoranta. insa in cazul asta iti recomand sa ceri un transfer pe un post caldutz de moderator al forumului triciclete.ro.

si ca sa continui ideea din postul meu anterior: azi am "nashit" al treilea tribeca, la care as adauga cele doua pe care le-am avut eu. e rosu, seven seater (boo...) si surprinzator al naibii de greu de gasit. dealerii de pe la noi au numa cite unul sau doua in stoc. nu ma asteptam. drept e ca nici zona nu e taman potrivita pentru o asemenea masina. ce ziceti baieti, ii cotropim numeric pe non-subaristi? smile.gif
Rebel
QUOTE (20krpm @ Jun 1 2009, 01:35 AM) *
whatever. daca tu preferi sa sustii ca nu stii de la ce vine 20krpm, si le consideri litere alandala, am sa-ti respect ignoranta. insa in cazul asta iti recomand sa ceri un transfer pe un post caldutz de moderator al forumului triciclete.ro.


Nu imi amintesc sa fi declarat undeva ca nu stiu de la ce vine 20.000 Rot Per Min. Am spus doar ca este un nick incomod.
Nu este doar o asumptie de prost gust -asta fara sa mai aduc in discutie sugestia data-, ci mai degraba un atac subtil pe care il consider lipsit de bun simt. Cum la fel nu este vorba de gradul meu de cunostinte. Este vorba de vadita ta intentie de dezinformare si mai ales de continuul proces de discreditare pe care il sustii si care este acum perfect vizibil. Urasc dezinformarea prin minciuna iar eu nu ma voi cobori la un atare nivel.
"...iti respect ignoranta?" M-ai facut sa zambesc stimabile....

La fel cum nici nu am spus nicaieri ca Subaru este masina de seria mica. Imi dai mie o replica foarte acida in care specifici ca nu HDI a spus ci eu si cand colo nici unul dintre noi nu a spus asa ceva ci doar TU. Desi remarca mea are o conotatie ironica tu esti cel care mi-ai pus in fata o mica si proprie teorie a acestei absurditati.

QUOTE (20krpm @ May 29 2009, 02:29 PM) *
QUOTE (Rebel @ May 29 2009, 12:55 PM) *
Ai dreptate, asa e. Mai ales fraza cu "produs de volum". smile.gif
Ca sa nu mai zic de ideea "noi" si restul in speta "majoritatea" care cumpara volumul...rolleyes.gif
Uite n-am stiut ca Subaru este o masina de serie mica...

vezi tu, rebel, subaru are productie si vinzare mult mai mica decit toyota, honda, ford, chevy. asa ca de-acum o sa stii ca subaru e masina de serie mica. implicit, atita vreme cit productia e mica, majoritatea cumparatorilor (50% +) vor cumpara altceva. oare ce? cel mai probabil masini de serie mai mare. am reusit sa explic pe intelesul tau? nu trebuie sa-ti dai ochii peste cap cind nu intelegi ceva, si nu trebuie sa fii rautacios, da? biine.


Eu nu inteleg cum poti avea curajul sa imi aloci declaratii pe care nu le-as fi facut vreodata!?



Si ca sa inchei:
Ti-am oferit scuzele de rigoare si in acelasi timp un armistitiu tacit. Tu insa, ai decis sa il mototolesti si sa il calci in picioare. Desigur, este alegerea ta si o respect.

Eu am procedat asa cum am considerat de cuviinta, ti-am cerut scuze atat pe privat dar si pe public intrucat nu am considerat ca imi voi stirbi reputatia ci din contra, si as fi procedat ca atare cu orice alt membru al acestui forum.
Culmea, toata chestia asta a fost o greseala de tastare si nimic mai mult iar eu personal nu as fi amendat pe nimeni pentru acest lucru.

Iti spun din toata inima si cu toata sinceritatea, nu ai facut altceva decat sa imi reconfirmi anumite lucruri. Si asta nu doar mie...
Prin urmare, data fiind discrepanta dintre principiile pe care ne consolidam actiunile, consider ca nu avem nimic in comun si ca ar fi bine ca pe viitor sa renuntam la orice modalitate de comunicare.

Toate cele bune.
klm
Vad ca uichendul a fost un sfetnic (ne)bun laugh.gif !
CITAT(hdi @ May 29 2009, 08:55 PM) *
1-Subaru este o marca de nisa si ca orice nisa atrage putini oameni care cauta niste calitati precise, ignorate de altii [...] produsele de nisa sunt produse de nisa pt. ca se adreseaza unei minoritati.

Oare nu cumva pentru ca este cumparat doar de o mana de oameni s-au gandit sa-i zica "de nisa"?
GLC120
QUOTE (Rebel @ Dec 12 2008, 09:48 AM) *
Masina germana nu inspira pasiuni in poze, ea inspira pasiune cand ii vezi finisajul, liniile, perfectiunea si mai ales cand ii dai la cheie.
Ca sa apreciezi o germana cu adevarat trebuie sa o vezi , sa o simti, sa o conduci.
Cand vorbesc de completarea reciproca ma refer la ansamblul om-masina si crede-ma nici Ferrari nici Lamborghinii nu mi-a inspirat ce imi inspira M-ul. Eu totusi prefer confortul asezat pe un tren de rulare extraordinar nu o masina de rupt rinichii in care conversatiile au loc printre clantanituri.


Salut, astazi e 1 iunie. rolleyes.gif Bine v-am regasit!

Am o mica intrebare pentru fanii lui rebel care au inceput sa creada ca pe acest topic si pe aria Subaru noi nu facem altceva decat sa ne laudam intre noi, cand obosim de idolatrizat masina Subaru AWD:

Ati vazut ceva atat de frumos si romantic (din ciclul "neuroni uniti-va!") scris de vreun Subarist despre Subaru ? Eu de cand citesc pe aici din dec 2008, nu am vazut. Mult succes la cautare. Nu m-ar mira sa se trezeasca vreunul sa spuna ca postul de mai sus e la misto, un misto adanc si subtil, nu ieftin ca al nostru.

Si nu uitati sa apareti rapid cativa care sa spuneti ca sunteti perfect de acord cand din greseala rebel poceste numele cu "plm" la sfarsit, si care ne repeta de exact 87 de posturi ca nu are ce discuta cu noi, pentru ca tot ce spunem sunt "asumptii" de prost gust si comentarii lipsite de bun simt. Mai nou va renunta la colaborarea cu noi dar nu va uita totusi sa ne insulte de 3-4 ori pe zi, in functie de fusul orar (mult mai bun blink.gif) in care isi desfasoara activitatea.

Daca vreti sa scriem si ceva constructiv, va propun dragi detractori ai masinilor Subaru, sa ne povestiti daca ati luat in calcul vreodata Subaru si din ce motive ati ales in final KIA, Mercedes, Honda, Toyota Ford..... Daca nu ati luat in calcul, pentru ca stiati voi ca sunt masini de kkt (asa cum stiam eu despre Fiat Albea unsure.gif), atunci e mult mai civilizat sa va abtineti. De ce sa ma duc pe vreun combat sau arie Fiat sau ALTA MARCA sa le spun ce prosti sunt EI si ce masina buna am EU ?? Voi chiar nu va puteti abtine ?
T u d o r
Eu n-am zis niciodata ca voi sunteti prosti sau inculti automobilistic sau orice altceva de genu'.

Si sa raspund la ce ai solicitat. Am luat in calcul Subaru pentru ca-mi place marca. Poate din "snobism invers" (pot explica termenul ca nici mie nu-mi suna prea in regula biggrin.gif), poate din motivele legate de "marca de serie mica" sau "nisa" sau cum vreti sa-i spuneti. Eu ii spun raritate pe soselele patriei. Nu-mi place sa-mi gasesc masina in parcare doar cu functia panic a alarmei. biggrin.gif

Ok, pretul de 30000+ al lui Legacy m-a impins inapoi, in conditiile in care era un model la sfarsit de generatie. Dotari destul de subtiri si depasite, calitate interioara perfectibila, AWD inutil ( rolleyes.gif ) si scump, consum de raba. Doar atractia mea pentru acest model (estetica, "katana", etc) nu a putut suplini aceste minusuri. Daca ar fi fost la 23000 poate ar fi fost altceva. Accordul l-am luat la 26000, cu 5000 mai ieftin decat Subaru, in conditiile in care lista de dotari e incomparabila, merge la fel de repede ca si modelul concurent de 2.5, consuma mult mai putin, nu plateam taxa de fraier la stat si arata mai bine. Tu ce ai fi ales?

Si acum doresc sa pun si eu o intrebare. La ce preturi ati cumparat masinile? La 30000+ sau la 23000+?
HalbaSus
QUOTE (GLC120 @ Jun 1 2009, 09:21 AM) *
Daca vreti sa scriem si ceva constructiv, va propun dragi detractori ai masinilor Subaru, sa ne povestiti daca ati luat in calcul vreodata Subaru si din ce motive ati ales in final KIA, Mercedes, Honda, Toyota Ford..... Daca nu ati luat in calcul, pentru ca stiati voi ca sunt masini de kkt (asa cum stiam eu despre Fiat Albea unsure.gif), atunci e mult mai civilizat sa va abtineti. De ce sa ma duc pe vreun combat sau arie Fiat sau ALTA MARCA sa le spun ce prosti sunt EI si ce masina buna am EU ?? Voi chiar nu va puteti abtine ?


Nu ma consider un "detractor al masinilor subaru" dar totusi raspund la intrebarea: de ce am ales alta marca si nu subaru.
1. Audi A3 - trebuia sa arate bine, designul era extrem de important fiind masina pentru sotie, concurentul direct de la subaru (impreza) are o groaza de avantaje... are tractiune integrala, motor boxer, geamuri fara rama... dar niciodata nu a fost o masina frumoasa.
2. C320 CDI 4-matic, cerintele erau: minim 200 cp si spatiu decent pentru o familie. Singura varianta de la Subaru era Subaru Legacy 3.0 (6.9 sec pana la suta). Pe langa aspectul oarecum comun si imbatranit (chestie peste care as fi putut sa trec) era pretul: 40.000 DDP teehee.gif Nu bag la socoteala mertzul care a fost cu 3000 de euro mai ieftin (DDP) ca ala a fost la "super-oferta", dar chiar fara nici o oferta la banii aia imi luam passat CC 3.6 FSI 4-motion DSG... 300 cp, 5.5 sec pana la suta si un design mult mai apetisant (aici e chestiune de gusturi)... Saaau daca negociam un pic (si sunt convins ca as fi putut) la ~40.000 (41-42) puteam sa iau un A4 2.0 TFSI 210 cp quattro (0-100 6.6 sec). Apoi a aparut oferta cu mertzul care financiar le-a batut pe toate.
GLC120
Halba ce ai facut tu, este absolut normal si logic. Daca vrei o masina buna si o AFACERE BUNA trebuie sa ai mintea deschisa si sa analizezi toate posibilitatile.

Daca ai luat C320CDI cu 37000 Euro este o afacere buna. Probabil s-a adaugat taxa de prima inmatriculare (acum este vreo 4000 Euro la 3000cmc verymad.gif din cate stiu).

Pentru Subaru, Legacy de 3L este o masina exclusivista, mai greu de sperat vreun stoc sau promotie, in timp ce pentru MB, C320CDI 4 motion este o masina medie aproape "de volum". Trebuie sa recunosc ca daca exista un C Diesel 4 motion la acelasi pret cu Subaru meu Outback, nu as fi luat Subaru. Probabil nu luam nici MB, dar sigur nu as fi luat Subaru.

O super-afacere este acum vechiul Avensis, 16850 cu TVA, 5 ani garantie, 5 ani revizii gratuite sick.gif . Diesel 2L, 6 viteze, 126 CP. Daca ai familie si iti iei ACUM cu +banii astia Megane, Focus, Cee'd, Golf Diesel... nu iti ramane decat sa plangi cateva zile si apoi sa vii pe forum si sa spui ca Avensis e o masina depasita si dull, si ca tu nu ai nevoie de promotie, pentru ca iti iei ce masina vrea muschii tai, cu optiunile ideale.... Nu din frustrare spui asta, ci doar din bun simt si obiectivitate.
G e o r g e
halba a avut si prima de prima inmatriculare inclusa wink.gif deci a fost super afacere la el . thumbsup.gif
HalbaSus
Asa e, masina a fost 31.000 + TVA (adica 36.890 DDP) cu taxa de prima inmatriculare platita deja. A fost super-afacere si am recunoscut asta, a fost si motivul pentru care m-am hotarat atat de repede (nu prea vroiam eu diesel, si nu doream alba, si as fi vrut avantgarde nu elegance... dar astea sunt detalii pana la urma).

Daaaar, dupa cum am spus chiar daca nu ar fi fost promotia asta, si nu as fi avut luat MB (pentru ca nu era in shortlist) tot nu as fi luat Subaru (din motivele mentionate in postul anterior). Ok, legacy 3.0R o fi "exclusivist" pentru dealerii subaru (cum e si alfa 159 3.2 Q4 - cand am fost la dealer sa intreb de asa ceva mi-au zis ca daca o sa-mi iau asa ceva ma roaga frumos sa ii las si pe ei sa se dea o tura cu ea biggrin.gif biggrin.gif ), dar la fel de exclusivist ar fi si passatul 3.6 FSI 4motion DSG, care iese la ~acelasi pret.
G e o r g e
la passat mai pune si un 7200 prima inmatriculare smile.gif asa ... sa-ti mearga bine wink.gif
GLC120
QUOTE ( T u d o r @ Jun 1 2009, 08:46 AM) *
Tu ce ai fi ales? Si acum doresc sa pun si eu o intrebare. La ce preturi ati cumparat masinile? La 30000+ sau la 23000+?


Daca trebuia neaparat sa aleg intre cele doua mentionate de tine, as fi ales Honda. Dar cu motorizare Diesel, Legacy era mai ieftin si la pret tarif, si nu avea taxa de inmatriculare. Asta din cauza ca pretul la Accord Diesel e cam aberant, cand le-am testat eu era +5000 fata de 2.0 benzina, la care se adauga si taxa. Dar mai bine a fost ceea ce am facut: sa mai astept. este o activitate foarte profitabila cand e vorba despre cumparat masini, laptop-uri, telefoane mobile....

Eu am cumparat Outback Diesel la promotie, decizie in cateva zile. 19900 + TVA cu taxa de inmatriculare ZERO motor sub 2000cmc. Reducerea cea mai mare era la Diesel ! rolleyes.gif

Daca asta nu e afacere faceti voi altele mai bune, m-as bucura sa vad preturi ca in US si la noi.

Cand termina astia stocul de Avensis vechi, sunt sigur ca voi avea un regret... poate merita doar asa.... ca investitie...

george, chiar 7200 Euro e taxa la 3600 cmc, masina noua ????
T u d o r
Cum merg doar 20000 km/an, dieselul ar fi o investitie nerentabila pentru mine. E adevarat ca Honda practica niste preturi aberante pentru diesel (care btw e 2.2 si era si supus taxarii la inmatriculare) so nu mi-as fi luat asa ceva never ever. In plus, am eu un pitic pe creier cu diesel la Honda (sau Subaru sau BMW sau Porsche - pastrand proportiile).

Preturile astea la OBK si Legacy diesel au fost dementiale. Am vazut ca acum sunt la Impreza. Am un amic care si acum se zgarie pe ochi ca nu m-a ascultat sa-si ia OBK dizel.

In concluzie (a mea) zic asa: 23000 e un pret excelent, 31000 e prea mult pentru Subaru. Iar 40000 e enorm si lipsit de logica.

Idem pentru Honda.
C Z R
Am ales Fiat Albea pentru ca "e de kkt", ca sa citez un erudit(citeste: exeget) in viata, si nu ma pot abtine sa repet:e urata, proasta, nu are calitati de a fi numita "masina", cred ca te simti bine(citeste: fericit), nu?
Ca paranteza: e singura masina din cate detin in care am incredere totala sa plec in strainatate(citeste: la mii de km de Romanica) si care in 4 ani nu am avut ce sa-i reprosez, si totusi este de mare kkt, un jaf.
Subaru rullez!
Diesel
QUOTE (GLC120 @ Jun 1 2009, 09:21 AM) *
QUOTE (Rebel @ Dec 12 2008, 09:48 AM) *
Masina germana nu inspira pasiuni in poze, ea inspira pasiune cand ii vezi finisajul, liniile, perfectiunea si mai ales cand ii dai la cheie.
Ca sa apreciezi o germana cu adevarat trebuie sa o vezi , sa o simti, sa o conduci.
Cand vorbesc de completarea reciproca ma refer la ansamblul om-masina si crede-ma nici Ferrari nici Lamborghinii nu mi-a inspirat ce imi inspira M-ul. Eu totusi prefer confortul asezat pe un tren de rulare extraordinar nu o masina de rupt rinichii in care conversatiile au loc printre clantanituri.


Ati vazut ceva atat de frumos si romantic (din ciclul "neuroni uniti-va!") scris de vreun Subarist despre Subaru ? Eu de cand citesc pe aici din dec 2008, nu am vazut. Mult succes la cautare. Nu m-ar mira sa se trezeasca vreunul sa spuna ca postul de mai sus e la misto, un misto adanc si subtil, nu ieftin ca al nostru.


Rebel e binecunoscut pentru textele astea. E un fel de Shakespeare cand scrie despre BMW, asa cum si Hdi a fost un fel de Sadoveanu cand a povestit cum a venit el de la Brasov la Ploiesti prin Cheia.

Eu cand mi-am luat jucaria, ma gandeam cu jind la Fiat Grande Punto, care desi e intr-o clasa mai jos, era mai scumpa la ce vroiam eu. Impreza da impresia ca vrei sa trasezi liniute la fiecare semafor. Eu nu vreau sa fiu asociat cu asta.

Tudor nu cred ca si-ar fi luat motor diesel pentru ca ar fi pierdut la elementul de fun. Si asa am ajuns sa imi schimb semnatura: "Diesel engines are boooring" biggrin.gif
GLC120
QUOTE ( T u d o r @ Jun 1 2009, 10:24 AM) *
Preturile astea la OBK si Legacy diesel au fost dementiale. Am vazut ca acum sunt la Impreza. Am un amic care si acum se zgarie pe ochi ca nu m-a ascultat sa-si ia OBK dizel.

In concluzie (a mea) zic asa: 23000 e un pret excelent, 31000 e prea mult pentru Subaru. Iar 40000 e enorm si lipsit de logica.

Idem pentru Honda.


Parerea mea difera putin. Nu as spune ca X euro e prea mult sau prea putin pentru o marca Y. Nu poti stii ce masini, ce dotari si ce performante apar, sau ce vrea omul de la masina. Personal am stabilit ca 40000 Euro este un target pentru o masina 4x4 foarte buna si 30000 Euro este un target pentru o masina de sosea foarte buna. Asa cum am mai spus, masinile de sosea care ma atrageau erau C5 si Seria5 cu motor Diesel de 2L. Asta nu inseamna ca aveam prea multe de reprosat unui Accord, Mondeo, Mazda 6, Passat, Avensis...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.