Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Rusinea de a fi roman
Masini.ro Forum > Discutii generale > Combat zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26
getodac
http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/leg...r-cu-spaga.html

Ar trebui sa ne fie rusine.... ?!
Sa ne spuna romanii nostri care stau in alte tari daca asa ceva s-ar putea intampla la acolo
StefanVVTi
Tare agentu`... "va dau putine puncte...nu multe...nu se poate acum, deci acum nu se poate " 36182451.gif
marius68582
Stire cu iz tendentios cum ne-a obisnuit televiuziunea manelista numero uno a Romaniei : cica soferii fac eforturi deosebite pentru a mituii politistii,pai mumele lor daca asa ne-au obisnuit !?Acum nah,dar numai acum ca suntem filmati nu se poate ! verymad.gif
getodac
Nu exista scuza pentru a da mita, voit sau la cerere, nustiu cine te-a obisnuit pe tine Marius sa dai spaga dar in anturajul meu asta se condamna, e ilogic sa dai spaga 300 lei cand amenda era 60, doar ca sa nu primesti 2-3 puncte de penalizare.
Ma gandesc daca politisti nu erau filmati cata spaga ar fi produs in ziua respectiva daca un singur sofer ofera 2-300 de lei ?!
Intrebarea este cine e de vina, soferul ca ofera sau politistul daca accepta ? Sincer mie imi vine greu sa cred ca un politist sugereaza sau cere de la obraz o suma ca sa inchida ochii la o infractiune, are si el de indeplinit un grafic de amenzi totusi ca sa isi demonstreze activitatea intr-o zi sau pe o luna.
Nu spun ca nu exista politisti corupti, dar la fel de scarba imi este si de soferii care se cred buricul pamantului si dupa o cursa nebuna pe sosea cred ca o anumita suma si cateva cuvinte "smecheresti" le dau dreptul sa incalce legea pentru ca ei se considera deasupra tuturor.
hdi
@getodac
De acord cu tine. Corect! Sunt curios insa daca reusiti (tu & anturaj) sa va pastrati verticalitatea si in fata medicilor. Stiu, e alta treaba insa am intrebat din curiozitate.
getodac
@ hdi
Vinovat... rolleyes.gif
Am avut probleme de sanatate grave si pentru confortul meu psihic am oferit atentii medicilor fie ca au fost din Ploiesti, Constanta sau Bucuresti.
Nu mi-a fost rusine ca am dat si nu imi este nici acum pentru ca datorita lor traiesc.
hdi
QUOTE (getodac @ Mar 31 2009, 09:38 AM) *
@ hdi
Vinovat... rolleyes.gif
Am avut probleme de sanatate grave si pentru confortul meu psihic am oferit atentii medicilor fie ca au fost din Ploiesti, Constanta sau Bucuresti.
Nu mi-a fost rusine ca am dat si nu imi este nici acum pentru ca datorita lor traiesc.


Nu vinovatia era ideea. teehee.gif ci faptul ca toate sunt relative. Uneori merita sa ai principii, alteori merita sa dai spaga. Asta e Romania si uneori sauntem obligati sa dam spaga, altfel riscam enorm. Bineinteles, nu se da spaga pt. 3 pct.
GLC120
QUOTE (getodac @ Mar 31 2009, 09:32 AM) *
Intrebarea este cine e de vina, soferul ca ofera sau politistul daca accepta ? Sincer mie imi vine greu sa cred ca un politist sugereaza sau cere de la obraz o suma ca sa inchida ochii la o infractiune, are si el de indeplinit un grafic de amenzi totusi ca sa isi demonstreze activitatea intr-o zi sau pe o luna.
Nu spun ca nu exista politisti corupti, dar la fel de scarba imi este si de soferii care se cred buricul pamantului si dupa o cursa nebuna pe sosea cred ca o anumita suma si cateva cuvinte "smecheresti" le dau dreptul sa incalce legea pentru ca ei se considera deasupra tuturor.


Din pacate coruptia este generalizata, este evident ca cei care fac autostrada cu 180 de la un cap la altul rezolva cu un telefon sau o atentie orice problema. Adica nu numai un radar, dar si un accident cu ceva alcoolemie. Difera numai suma. ninja.gif

Politistul este principalul vinovat. Cand ia spaga fura din banii statului si incurajeaza oamenii sa incalce legea.

Cel care da este oricum vinovat, altfel nu lua amenda. Si e un motiv de vitejie aici la noi, ce tare sunt am scapat cu X spaga, cand puteam sa iau 2X amenda + punctele. Bravo mama, te-ai descurcat, baiat destept ce v-am spus eu, manca-l-ar mama de cocalar! Practic facem jumi-juma cu politistul, vesnica complicitate/duplicitate damboviteana.

Politistul ar trebui sa se supuna unor legi speciale, si sa plateasca cu varf si indesat pentru orice spaga, indiferent cat de mica. Ca sa nu spun ca ar trebui dat afara pe vecie, la revedere....

Intrucat sunt convins ca rebel nu depaseste viteza legala, nu incalca regulamentul de circulatie si nu da spaga niciodata ii dedic o strofa frumoasa:

Tara mea cu rauri multe
Si cu frunze si cu flori,
Ai in tine-o populatie
De mai multi locuitori. blink.gif


20krpm
uite aici o poveste cu happy end asemanatoare. eu personal am fost foarte uimit de reactia celor de pe forum - ceva de genul "politistii oricum sint niste imbecili asa ca merita sa facem ce putem ca sa scapam de amenzi" - asa ca trebuie sa admit ca in romania asta e optica generala, si ca io sint deplasat ca gindesc pe dos. oh well, macar de-ar fi ultima oara smile.gif

medicii din romania sint o alta poveste. e mare diferenta intre un medic care a stat ani de zile in scoala, a invatat, a facut practica si asa mai departe, dar e platit prost, si un amarit de functionar public (vames, politist, ghiseant la administratia financiara, sau ce vreti voi), cu liceu sau nici macar, care de fapt profita de posibilitatea de a-i sicana pe altii. "spagile" la medici, si imi pare rau ca nu vad asa ceva si la unii profesori, sint modalitati cenusii de plata, pentru o munca depusa, spre deosebire de o taxa de eliminare a betelor din roate, sau de o plata pentru ca cineva sa *nu* isi faca meseria. probabil ca medicii romani nu pot stringe un pic de capital ca sa isi poata cumpara aparatura si sa-si deschida un cabinet privat; in momentul in care chestia asta va fi posibila, cind vor putea sa aiba cabinetele lor si sa "inchirieze" paturi de spital si aparatura de-acolo cu ora, nu cred ca va trebui sa mai dati spaga, ci o sa-i platiti, pur si simplu, cu aceeasi bani.
James Kilowatt
Eu cred ca un politai care sta la panda intr-un loc fara nici o problema doar ca sa prinda un fraier (gen o linie continua inutila, un semn de restrictie de viteza uitat de pe vre-un santier, etc) e clar sa sta la pomana. Eu langa Brasov am vazut in boschetar cu radarul langa un semn de drum in lucru si o restrictie de 20km/h. Drumul nu mai era in lucru probabil de multisor... Daca nu faceau baietii semn cu farurile o furam grav. Pe ala il doare in c... de siguranta traficului.

Cu doctorii trebuie nuantata chestia.... da, au scoala, da, ar trebui sa fie mai bine platiti.... ok sa ACCEPTE un ...cadou. Insa de aici si pana a CERE sau sa te lase sa crapi pana nu decartezi e cale lunga smile.gif
GLC120
QUOTE (20krpm @ Mar 31 2009, 07:09 PM) *
"spagile" la medici, si imi pare rau ca nu vad asa ceva si la unii profesori, sint modalitati cenusii de plata, pentru o munca depusa, spre deosebire de o taxa de eliminare a betelor din roate, sau de o plata pentru ca cineva sa *nu* isi faca meseria.


Poti te rog sa explici aceasta idee? Ce nu vezi la unii profesori?

Mi se pare ca la profesori ca si la doctori vezi toata gama de "produse": cei adevarati care isi fac treaba si oameni de afaceri care nu fac nimic la scoala dar castiga o gramada.

Coruptia este generalizata. Adica tot ce are legatura cu banii de la buget cu semnaturi/aprobari/diplome cu datorii, cu justitie se poate rezolva platind sau oferind alte servicii.
hdi
Profesorii?
A auzit cineva de "pregatire" ?
A auzit cineva de profesor care a renuntat sa predea in sistemul public pt. a face pregatire (ca sa nu fie conflict de interese)?
A auzit cineva de copil care aduce de la pregatire bon fiscal?
A auzit cineva de profesor de pregatire cu certificat de PFA sau SRL?
DRAGOS
hmmm, de profesori pot sa scriu 100 de posturi fara sa epuizez subiectul.

pe scurt, sistemul romanesc de invatamant e alcatuit in proportie de 90% din "oameni de afaceri"...adica indivizi care nu fac nimic la ore, tocmai in scopul de a-si atrage elevii la pregatire.

HDI, sfat: daca nu vrei sa te umplii de nervi cand o veni vremea pentru fetita ta, evita LMV smile.gif
T u d o r
QUOTE
A auzit cineva de profesor de pregatire cu certificat de PFA sau SRL?


Da, fi-miu face engleza si am contract incheiat, am si chitantele. Daca vrei, iti scanez si ti le arat maine. biggrin.gif

Nu ca in rest n-ai avea dreptate, asta e un caz atat de izolat incat nici n-o sa ma credeti. tongue.gif
hdi
QUOTE (DRAGOS @ Mar 31 2009, 10:43 PM) *
HDI, sfat: daca nu vrei sa te umplii de nervi cand o veni vremea pentru fetita ta, evita LMV smile.gif


Eu sunt un fost "gogosar"; la fel si maica-sa; asa ca la LMV nu pune piciorul laugh.gif
Daca nu ai auzit de "gogosar", asta inseamana caragialist. De ce gogosar? Ca aveam matricole visinii...
Nu mai stiu cum e acum insa am auzit ca ierarhiile s-au mai schimbat. Pe atunci insa Caragiale si LMV erau departe de orice alt liceu (in ordinea pe care am spus-o).
DRAGOS
habar n-aveam ce e ala gogosar, dar e bine de stiut biggrin.gif

bun, si la mine in familie e la fel, lmv-isti pe toata linia.

ce pot sa zic, la ora asta cele 2 licee se pot lauda in mod sigur cu 2 chestii: fite si figuri! carte mai putin...ca nu-i asa...la ce ne trebuie?

nu stiu ce varsta are pustoaica ta, dar poate se mai schimba lucrurile in bine pana atunci. sau cel putin asa iti doresc thumbsup.gif
20krpm
QUOTE (GLC120 @ Mar 31 2009, 05:22 PM) *
QUOTE (20krpm @ Mar 31 2009, 07:09 PM) *
"spagile" la medici, si imi pare rau ca nu vad asa ceva si la unii profesori, sint modalitati cenusii de plata, pentru o munca depusa, spre deosebire de o taxa de eliminare a betelor din roate, sau de o plata pentru ca cineva sa *nu* isi faca meseria.

Poti te rog sa explici aceasta idee? Ce nu vezi la unii profesori?

nu tin foarte mult la ideea aia a mea, pentru ca e posibil ca lucrurile sa se mai fi schimbat. dar in esenta, atita vreme cit un medic sau un profesor e platit prost, si toata lumea stie ca e platit prost, desi a facut scoala si acuma face treaba buna, spaga mi se pare forma lui de a cistiga banii pe care ii merita. cuprind cu fraza asta absolut toti profesorii, si absolut toti medicii? evident ca nu. dar exista vreo citiva oameni care mi-au fost mie profesori, si in scoala generala, si in liceu, si in facultate, care meritau mult mai mult decit primeau.

ce-i rau cu profesorii din scoala care dau meditatii in particular? oamenii aia muncesc la scoala, muncesc si acasa, si cistiga bani pentru munca lor. stiu ca optica generala e "cistiga bani, ai dracu", dar parerea mea e ca nu exista notiunea de "prea multi bani" atita vreme cit muncesti pentru ei.

compara acum banii suplimentari, munciti de un medic sau de un profesor privat, cu banii obtinuti de vamesul care "inchide ochii" ca sa lasa ceva sa treaca, sau cu cei obtinuti de functionarul de stat pe care-l cumperi a doua oara (prima oara l-ai cumparat cu impozitele pe care le-ai platit) ca sa isi faca treaba. cita inteligenta iti trebuie sa ajungi vames, sau contzopist la minister? care e valoarea ta profesionala intr-o munca de politist? compara asta cu un medic sau un profesor, ca sa ma intelegi ce vreau sa zic.
hdi
QUOTE (20krpm @ Apr 1 2009, 12:53 AM) *
ce-i rau cu profesorii din scoala care dau meditatii in particular? oamenii aia muncesc la scoala, muncesc si acasa, si cistiga bani pentru munca lor. stiu ca optica generala e "cistiga bani, ai dracu", dar parerea mea e ca nu exista notiunea de "prea multi bani" atita vreme cit muncesti pentru ei.


Stii ce-i rau? Ca eu ma duc la scoala, iar prof. X la ora de mate nu ne explica nimic (sau ne explica in asa fel incat sa nu intelegem nimic). De ce ar face asa ceva? Ca daca inteleg de la clasa, nu ma mai duc la el acasa cu bani in buzunar. Asta e conflict de interese.
Eu am inteles ce vrei tu sa spui. E mai putin revoltator "folosul necuvenit" al profesorului sau al medicului decat "spaga" vamesului sau militianului. Asa e insa este oricum inacceptabil.
20krpm
pai mai zic odata ce-am zis adineauri, hdi: nu ma refer la profesorii care nu fac nimic, ci la aia care lucreaza (adica efectiv lucreaza) doua servicii. pentru un individ care ia bani pentru ca nu face nimic nici io n-am nici un fel de respect.

LE: ca sa-ti dai seama de ce nu judec eu chestia asta drept conflict de interese: daca profesorului care nu preda la scoala ca sa isi poata scoli elevii acasa i se ia dreptul sa profeseze ca maditator, el o sa isi faca slujba de profesor mai bine dupa aia?...
DRAGOS
din pacate genul ala de profesori sunt foarte rari. am avut norocul sa dau peste cativa...dar sunt tare greu de gasit.

in mare am avut parte numai de cei din categoria descrisa mai sus de HDI.

ah, sa va explic ce distractiva este ora unuia din asta, cand tu nu ai cazut in capcana lui si te descurci invatand mai bien de la altcineva? smile.gif
GLC120
QUOTE (20krpm @ Apr 1 2009, 12:22 AM) *
LE: ca sa-ti dai seama de ce nu judec eu chestia asta drept conflict de interese: daca profesorului care nu preda la scoala ca sa isi poata scoli elevii acasa i se ia dreptul sa profeseze ca maditator, el o sa isi faca slujba de profesor mai bine dupa aia?...


Nu stiu sigur dar cu certitudine ar trebui sa i se interzica sa faca meditatii (deci sa ia bani) de la copiii din scoala unde activeaza. La fel ar trebui ca aceste venituri sa fie impozitate. Nu cred ca moare nimeni din 16% plus ca isi poate scade o multime de cheltuieli. Asa ar fi civilizat si corect fata de toata lumea.

Discutia cu cine e mai rau, cel care omoara 1000 de oameni cu o bomba sau cel care omoara 3 cu toporul nu e relevanta.
Tot de spaga e vorba, tot de evaziune fiscala. Vamesul/politistul/procurorul.. ar trebui pedepsiti mai drastic, asta e alta treaba.

Profesorii iau bani/servicii/cadouri si prin alte procedee nu numai din meditatii. Mai mult sau mai putin benevol.
Scoala de astazi este un SRL. Sub titulatura de invatamant gratuit se trag tunuri nonstop. Nu chiar ca in sanatate dar aceleasi principii calauzitoare. "Salariul mic" justifica aproape orice.

Ministrul actual printre multi porumbei a spus la un moment dat, ca in Consiliul de Administratie al scolii ar trebui sa faca parte 1/3 cadrele scolii, 1/3 consiliul local (ca doar plateste) si 1/3 parinti ca doar ei sunt beneficiarii. Probabil o gogorita populista din punctul ei de vedere, dar ideea e buna si ar trebui cu totii sa ne implicam mai mult. Cati dintre voi ati facut sapaturi sa vedeti ce afaceri se fac in scoala si ce avantaje au parintii care par sa se implice (Fondul scolii si multe altele......) cati dintre voi stiu ce se discuta in CA unde sigur exista cel putin un parinte?

getodac
Eu am invatat la liceu de chimie din Ploiesti si desi nu era la fel de bine cotat ca si LMV sau ILC pot spune ca am avut noroc de profesori care s-au implicat in educatia noastra in special cei mai in varsta, totusi profesorul de matematica practic ne obliga sa facem pregatire cu el prin diferite metode gen amenintari cu note proaste, corigente etc..
Aici intervin interesele de care vorbeste hdi, profesorul nu iti explica nimic la ore pentru ca tu sa ajungi sa iei lectii platite in particular, eventual cu el, cu acelasi profesor care este platit din buget (adica inclusiv de noi sau ma rog la data aceea de catre parinti) sa iti predea in clasa , dar mirajul unor venituri suplimentare uneori nemeritate ii fac pe profesori sa recurga la "santaj" (corigente, note proaste)
FAR EASTERN
Uite acu' mi-a picat o fisa....
Noi, adica parintii, am pus bani pentru schimbarea usii de la clasa und einvata fiica-mea... Bineinteles ca nu au dat toti bani, si asa persoana care s-a ocupat de problema a suportat diferenta. Pana aici e numai problema cu romanii parinti pe care-i doare-n cot.
Mai departe... la ultima sedinta diriginta a adus in discutie usa, referindu-se la faptul ca nu a contribuit toata lumea si ca daca vrea cineva sa se convinga de costurile aferente poate consulta factura/devizul/chitanta, care se regasesc IN CONTABILITATEA SCOLII !!!!!!!!!!!!! blink.gif nuke.gif ohmy.gif woot.gif

Merita facute ceva investigatii...
GLC120
Nu stiu daca vorbesti serios, dar daca ai ocazia sa vezi toate costurile (facturi chitante..) platite din Fondul Scolii, cred ca la majoritatea scolilor gasesti niste porcarii incredibile. Sa vezi acolo documente !

La nivel de clasa e mai simplu, intervine numai nesimtirea unora, dar nu se pot face mari afaceri.

Si ai dreptate, majoritatea parintilor trateaza cu nepasare, nimeni nu are chef/timp/balls ca sa faca sapaturi care ajung in cele din urma la conducerea scolii. "Nici nu stiti ce usor poate fi marginalizat un copil"... va suna cunoscut asta?
klm
CITAT(FAR EASTERN @ Apr 1 2009, 11:36 AM) *
Noi, adica parintii, am pus bani pentru schimbarea usii de la clasa und einvata fiica-mea

Copiii au stricat usa? Altfel de ce ati fi pus voi bani?! (stiu ca se practica insa nu inteleg logica: un copil invata, sa spunem, 4 ani intr-o sala de clasa, de ce ar trebui sa plateasca schimbarea a ceva si daca plateste n-ar trebui sa-si recupereze banii de la cei care vor ocupa clasa dupa 4 ani?)
FAR EASTERN
klm, "sistemul" nu functioneaza asa. Da, usa cica a fost stricata SI de copii din aceasta perioada de ocupare a clasei... Problema se pune astfel: "Stiti, usa de la intrare nu se mai inchide cum trebuie, si uitati ce urata e. Ce ziceti, sunteti de acord s-o schimbam? Dar stiti..., scoala nu are fonduri, asa ca daca se poate, ar fi bine sa contribuiti dumneavoastra..."

Cat despre recupararea de la gen. urmatoare... sa fim seriosi.

p.s. cand o sa ai kinder la scoala, mai vorbim noi... eu zic sa te antrenezi si pentru perioada prescolara, daca o sa-l dai la gradinita...

klm
Ehe, FE, altfel s-ar pune problemele daca s-ar gasi un parinte cu OO care sa zica atunci cand aude ca usa nu se inchide si ca e urata sa le zica: "Aha, deci scoala dumneavoastra nu-i ofera copilului conditii normale de igiena? ia sa-mi explicati voi in instanta de ce!"
(am spus ca stiu ca se practica, ba chiar am vrut sa ma bag intr-o afacere cu scoli pentru ca puteam ajunge la niste directori si as fi castigat licitatiile insa dura 2-3 luni ca sa imi pun la punct o firma, avize, cursuri + ca banii nu erau ai mei asa ca as fi castigat prea putin, dupa plata "comisionului de intermediere" directorilor, asa ca am renuntat, dar proiectele respective s-ar fi realizat din bani publici sau din fonduri structurale, in niciun caz din banii copiilor).
GLC120
Pana la instanta ai posibilitate sa:
- schimbi parintii din conducere care supervizeaza sau accepta toate smecheriile
- reclamatie/sesizare la Inspectorat
- reclamatie/sesizare la Consiliul Local/Primarie

Aveti vreo experienta in acest sens?

Pana acum am constatat urmatoarele:
-marea majoritate nici nu deschid gura, decat la nivel de clasa cu juma de voce.... sa nu supere pe cineva
-cativa au gura mare, fac ceva scandal dar daca se pune problema sa se ia masuri, brusc le piere glasul
-cei care vor sa faca ceva sunt pana la urma amenintati, speriati, scarbiti, plimbati..... pana le piere cheful de orice actiune.

Problema nu e numai de ordin financiar, ci afecteaza grav educatia si cunostintele copiilor.
hdi
Eu sunt tatic de fetita cl. 1. Asta, ca sa fie clara perspectiva din care privesc situatia.
Nu stiu din care categorie fac parte insa desi nu-mi convine, continui sa cotizez intr-o veselie. Am pus parchet in clasa. S-a mai dus din praful care era pana acum. Nu trebuia sa dam noi bani insa daca nu o faceam ramanea asa (bucati de parchet lipsa acoperite cu PFL, umflaturi etc). Cand s-au ales reprezentantii, casierii, comitetul de intampinare etc am refuzat sa ma implic. Nu am avut nici chef si nici entuziasmul sa incerc sa schimb ceva. Rusine sa-mi fie, stiu! Gura fac destul de moderat ca si-asa cea mica isi duce razboaiele ei cu invatatoarea. Nu are nevoie si de ale mele.
Singurele conflicte avute pana acum au fost legate de modul de comportament vis-a-vis de copil si nu au avut ca subiect banii. Pe astea le-am rezolvat en fanfare.
Pentru cine nu stie: exista niste concursuri (Eurojunior, Cangurasul etc) la care ar trebui sa participe cei mai buni insa pana sa ma prind eu am constatat ca participarea costa 14RON/concurs. Am impresia ca sunt niste initiative private. Initial am crezut ca sunt urmasele olimpiadelor din vremea mea. Pentru anul asta mai sunt 3 bucati.
E mult de discutat si nu stiu daca asta e locul potrivit. Pentru cei care nu sunt inca "patiti": nu aveti idee ce de bani fac invatatorii si profesorii inca din ciclul primar. Si nu vorbesc de meditatii, vorbesc de bani facuti in scoala, de smecherii pe fata.
GLC120
Hdi, Welcome in sistemul de invatamant gratuit din Romania! Si stai sa vezi in ciclul 2 cand toate notele conteaza pentru admiterea la liceu....

Si apoi ne miram ce oameni ies din scoala, cine ia tot felul de diplome.
klm
Mi-a povestit o colega ca fata unei prietene (tot clasa I-a) a cumparat, la recomandarea invatatoarei, 3 carti de poezie a unei poetese in plina afirmare din Tecuci (asta ca sa n-o jignesc numind-o "obscura"); imi inchipui ca abia asteapta sa ajunga acasa pentru a se infrupta din metaforele luxuriante ale poemelor. Pff, in clasa I-a abia inveti sa citesti cursiv (desi cititul se exerseaza destul de intens inca din gradinita), de unde pana unde sa inteleaga copiii poezia?!
GLC120
Probabil in acel mediu este un concurs de idei continuu, un fel de intrecere socialista, cum sa scoatem bani din orice pozitie?

Oricum eu voi propune ca din Fondul Scolii sa premiem profesorii care isi fac treaba la scoala, si care lasa ceva in urma lor. Ii numeri pe degete deci nu voi pune lumea la cheltuiala....

Am auzit de parinti care s-au constituit in asociatie si au angajat profesori buni cu acte in regula... salariu.... taxe...tot tacamul.
Fara sa plateasca mai mult decat altii la Fondul Scolii.

Calculati si voi 100RON x 500...1000 elevi. Pe an. Se strange ceva nu?

air_wolf
uite d-aia am dat-o pe fi-mea la scoala la gruiu. 20 de copii in clasa, se ocupa de ei cum trebuie. fi-mea oricum e prima din clasa (cisteste cursiv de pe prompter la tv de vreun an, scrie de vreo 3, la mate lucreaza cu mii si zeci de mii fara probleme).
in alta ordine de idei - ii ajutam cu tot ce se poate-printuri, xerox-uri, materiale didactice. dupa posibilitatile fiecaruia de acolo. de toate sarbatorile primesc cadouri de la primarie. au super sala de spectacole. urmeaza o sala de sport. termopane, apa calda. s-a pus problema fondului clasei, a dat toata lumea, totul e transparent.

in alta odine de idei: o clanta cit dracu poate sa coste de au contribuit 30 de oamni la ea??????? eu imi aduc aminte ca in liceu (cantemiruuuuuu!!!!) s-a spart tabla de sticla (poate si din vina mea...) dar nu ne-a pus nimeni s-o platim (in schimb s-au interesat daca sintem intregi si daca a cazut pe cineva); s-a rupt o banca (ghinion, tocmai ne mutase in ea, dar era prima banca de pe mijloc - oribil) si iar, nu ne-a pus nimeni s-o platim. dadeam bani la fondul clasei dar stiam ce se face cu ei. nu cerea nimeni nici chitante nici facturi.

am avut si noi o profa la care olimpicii luau maxim 6. am trecut cu inspectoratul in ultima zi din an (altfel ma pastea o vacanta de vara de cosmar), dind testele pe bune, cu inspectoarea de atunci de pe bucuresti. dispozitie de cercetare, s-a aplanat imediat conflictul, au trecut toti care mai puteau fi trecuti. anul urmator a iesit la pensie definitiv (era oricum pensionara)

ce nu inteleg: de ce nu se face loc pentru profesorii tineri? de ce profesorii nu sint in stare sa iasa la pensie, odata iesiti la pensie oficial, in special in mediul universitar?
getodac
QUOTE (klm @ Apr 1 2009, 10:41 AM) *
ba chiar am vrut sa ma bag intr-o afacere cu scoli pentru ca puteam ajunge la niste directori si as fi castigat licitatiile insa dura 2-3 luni ca sa imi pun la punct o firma, avize, cursuri + ca banii nu erau ai mei asa ca as fi castigat prea putin, dupa plata "comisionului de intermediere" directorilor, asa ca am renuntat, dar proiectele respective s-ar fi realizat din bani publici sau din fonduri structurale, in niciun caz din banii copiilor


Pai domnu' KLM rusinica...... cum sa te dai pe langa directorul unei scolii sa castigi o licitatie ?!!
Ca sa castigi o licitatie trebuie sa respecti un caiet de sarcini si anumite conditii printre care si experienta in domeniu, ori ce licitatie pe bani publici este obligatoriu sa fie publicata pe SEAP si acolo o vad toate firmele care se ocupa cu asa ceva.... si chiar daca ai fi reusit sa convingi directorul ca licitatia respectiva sa fie "dedicatie" KLM la prima contestatie din partea unei firme ai fi fost descalificat pe criteriul lipsei de experiente iar directorul respectiv ar fi uitat ca te cunoaste in momentul in care ar fi realizat ca isi poate pierde locul cald pe care il are. AI sa imi spui ca nu la toate licitatiile e nevoie de experienta similara dar la cele la beneficiari finali sunt copiii este nevoie de experienta plus multe alte conditii.

GLC120
Profesorii ies greu la pensie pentru ca salariul e mic si e greu sa renunti la el....? Sigur ca da!

Hai sa vedem unde sunt padurile patriei. Copilul mic de tot duce in ghiozdan pentru matematica:
-3 carti
-1 caiet tip (de fapt e o carte mare)
-2 caiete normale

pentru romana:
-3 carti
-2 caiete

Minim 3 zile pe saptamana le are pe amandoua. Nu stiu ce pricepe din 50 de carti simultan, dar sigur va fi puternic, il dam la trupele speciale! ninja.gif Inutil sa spun ca majoritatea cartilor sunt luate pe banii nostri, dar afacerea facuta de scoala.

Eu nu am avut in viata mea atatea de carat la o singura materie/curs.
hdi
Mie mi-a ajuns geanta de la masca de gaze pana intr-a 9-a cand am trecut la mapa. si bagam in geanta aia si "sportu". Si n-am facut macar o ora de pregatire in viata mea.

Apropos de sport....In cl. I sunt 2 ore de sport / sapt. Booon! Zice D-na la pima intalnire:
-Sunteti de acord ca intr-una dintre orele de sport sa facem dansuri?
-Daaaa, a raspuns entuziasmata gloata; eu am tacut din gura pt. ca eu cred ca fetita mea o sa aiba in viata ambitii mai mari decat sa fie dansatoare. Dar n-am vrut sa fac opinie separata pentru copil ca sa fie si el ca toata lumea, acolo (fac mereu cand e vorba despre mine-din placere) .
Cum functioneaza schema:
1-dai 15Ron/luna
2-in ora de sport, profesorul de sport (un pulifrici), ii invata p-astia sa mearga in cerc si sa alerge pe loc (cu muzica in fundal)
3-activitatea nu produce bonuri fiscale si nu cred ca dansatorul e "scos din productie" ci e platit si de la bugetul local in timpul acestei ore.
Deci 4 clase /an = 4 ani x 4 clase x 25 copii= 400 elevi platitori
400 elevi x 15 RON = 6000RON/luna
Pulifriciul intra la categoria "tineret sperante", cu salariu de mizerie caruia ne dam de ceasul mortii sa facem cumva sa-i marim salariul cu 50%.
Nu ia el toti banii, sunt convins; o parte din ei sigur se intoarce la "intermediar" (invatatoare). Intermediarul se ocupa si cu colectarea intocmai si la timp a taxei de dansuri.
La anul, mai calit, voi refuza participarea copilului la suveica. Ma simt pregatit sa o fac pt. ca cea mica mi-a zis ca nu-i place la dansuri.
20krpm
e destul de scary ce povestiti voi. din cite inteleg u mai exista profesorii aia buni care-si fac treaba, exista numai niste snapani care va cer bani pe toate rahaturile. ridic din umeri acuma, ce naiba sa fac, si spun ca ce stiam io nu arata asa...

in romania sint legale scolile private? daca da, pretul unei scoli private e mult mai mare decit scoala gratuita + meditatii + bani pe toate prostiile pe care vor aia sa le cumpere pentru copiii vostri? calitatea unei scoli gratuite in cazul asta e mult mai slaba decit calitatea unei scoli private?
mike.omega
Sistemul de invatamant, la orice nivel ar fi el, e defectuos! Atat timp cat exista manuale alternative care nu acopera materia ce se da la un examen preucm BAC-ul decat in proportie de 80% nu poti sa zici ca elevul invata ceva.
Pe langa gloata de profesori pensionari sau aproape de pensie mai sunt unii care pur si simplu nu au spirit didactic! Nu pot explica pe intelesul elevilor sau a studentilor.

Cel putin la mine la facultate e dezastru! Am profesori(cu titlul de lectori) care nu pot preda decat cu foile in fata si in plus se mai si incurca! Sau nu pot desena o schema simpla pe tabla fara sa se uite de 3 ori in foi! Este scandalos si in acelasi timp ridicol!
Cel mai mult imi place la facultate cand la o materia iau examenul 2-3 studenti din 100 si nimeni nu se intreaba de ce! Problema e la restu de 97 de studenti care, culmea! nu inteleg ce se preda! Si asta se repeta de niste ani buni!

Eu m-am gandit foarte serios ca atunci cand o sa termin cu facultatea sa trimit niste scrisori la minister sau in alta parte unde sa povestesc cele intamplate in timpul facultatii. Nu am curaj acum pentru ca eu chiar vreau sa si termin facultatea asta biggrin.gif

PS: era un articol in presa unde directorul unei scoli dintr-un sat a fost amendat cu o suma maricica pentru ca a construit cu sprijinul parintilor o toaleta langa scoala...
getodac
QUOTE (mike.omega @ Apr 1 2009, 04:17 PM) *
Sistemul de invatamant, la orice nivel ar fi el, e defectuos! Atat timp cat exista manuale alternative care nu acopera materia ce se da la un examen preucm BAC-ul decat in proportie de 80% nu poti sa zici ca elevul invata ceva.

De 5 ani de cand m-am mutat in Constanta am auzit de cel putin 4 cazuri in care unii elevi au luat BAC-ul .... cu spaga aici in CT, asa ca nu ma mira nici dezinteresul parintilor de liceeni care nu se mai zbat ca fii lor sa aiba parte de profesorii cei mai buni si dorm linistiti stiind ca atunci cand v-a sosi momentul au plicul pregatit.
Diesel
Da, avem si scoli private, dar sunt pline de copii de bani gata care prefera sa stea la un suc un mall decat se se duca la scoala.

Da, se mai gasesc si ceva profesori tineri dedicatie si energie, dar sunt omorati putin cate putin de sistem. Ceilalti profesori tineri sunt perfect integrati in sistemul de spagi/pregatiri suplimentare mai rau decat unii in varsta. In invatamantul preuniversitar, profesorii tineri sunt repartizati prin comune izolate sau orasele mici in timp ce catedrele din orasele mari sunt ocupate de dinozauri.

Cat despre materie/programa, de 10 ani se tot reduce numarul de ore si se fac modificari tampite, n-am auzit niciodata sa se reduca sau sa se simplifice materia de invatat.

Eu am incheiat legaturile cu invatamantul universitar acum cativa ani si la fiecare stire despre invatamant rasuflu usurat pentru ca nu ma priveste.
mike.omega
QUOTE (getodac @ Apr 1 2009, 07:33 PM) *
De 5 ani de cand m-am mutat in Constanta am auzit de cel putin 4 cazuri in care unii elevi au luat BAC-ul .... cu spaga aici in CT, asa ca nu ma mira nici dezinteresul parintilor de liceeni care nu se mai zbat ca fii lor sa aiba parte de profesorii cei mai buni si dorm linistiti stiind ca atunci cand v-a sosi momentul au plicul pregatit.


4 cazuri pe clasa sau cum? smile.gif
La BAC se procedeaza in halu urmator.
Cazul 1: inainte de a incepe sesiunea de examinare elevii din clasa se vorbesc(unu are deja plicu pregatit) si dau fiecare 20-30 de lei(era pe vremea mea...) si pe la mijlocul examinarii unul dintre ei cere la toaleta. Unul dintre profesori merge cu el, continuarea presupun ca o stiti.
Chiar am patit o chesite funny la proba scrisa de la romana. Astia au adunat bani si eu n-am dat(cum de altfel n-am dat la nicio proba) si ne-a picat un subiect cu schepsis, si multi nu stiau. Eu am nimerit in prima banca si proful spaguit m-a vazut ca scriu de zor si mi-a zis verde-n fata sa-i dau si aluia din dreapta mea! Eu i-am replicat ca scriu urat si ca nu am cum sa-i dau laugh.gif Dupa 15 min am predat lucrarea si am plecat!
Cazul 2: parintii cu banu gros se duc direct la insepctorat sau prin directorii liceelor si rezolva problema. Insa suma depaseste lejer 1000 de euro biggrin.gif
Diesel
Cazul 3: se organizeaza un protocol serios, se duc profesorii la restaurant (criteriul de selectie sunt jaluzelele) se cheama o firma de catering si se ung cu mancare si bautura rotitele birocratice ale examinarii.
si asa au picat bacul in anul meu 2 elevi, unul pentru neprezentare si una a intrat cu fituici la oral. Restul doar zambete, bucurii si oftica de ce a luat ala nota mai mare... yeah right.

Iar cazul meu propriu: am intrat la facultate cu nota maxima la examenul de admitere, dar pentru ca la matematica la bac am luat doar 8 si ceva am ajuns la taxa. Si a facut mama un calcul ca spaga la bac ar fi fost de vreo 2-3 ori mai ieftina decat taxa.
James Kilowatt
ooo, nu se poate....Dumnezeu n-a fost roman in seara asta.... iar am mancat bataie la fotbal biggrin.gif
hdi
ba din Contra....poate asa punem fotbalistii la locul lor firesc in societate.
mike.omega
Zau! Voi chiar mai aveti sperante de la fotbalul romanesc???
Nu stiu de ce, am incercat sa ma uit la meciul cu Serbia, dupa 15 min am inchis televizorul si am prins monitorul, atat mi-a luat sa-mi dau seama cat de bine se joaca teehee.gif
Hoinar
QUOTE (James Kilowatt @ Apr 2 2009, 12:03 AM) *
ooo, nu se poate....Dumnezeu n-a fost roman in seara asta.... iar am mancat bataie la fotbal biggrin.gif

wacko.gif Ce ratati...Doamne!!! Pe final de meci s-au trezit si ei sa-i calareasca pe austrieci...da' n-au nimerit poarta..
Pana atunci au jucat barbut..
Si cand auzi la teve comentatorul zicand ca nu-sh ce jucator e la primul meci, altul la al 5 lea, antrenorul lor e venit de putine meciuri, portarul lor e rezerva prin Grecia...ce poti sa mai zici? Si mai ai si jucator pt care ai facut circ in presa ca-l aduci (asta noul venit de la Nemtia) - il iei si-l lasi pe langa echipa. El saracu, titular la echipa de pe primul loc in Bundesliga, nu are loc in echipa ratatilor formata doar din vedete din valorosul campionat intern sau din alte zone f dezvoltate (cu mici exceptii, care n-au prea jucat in seara asta).

Singurul castig pe care il vad e apropierea de nationala a astor 2: romaneamtu si asta tanar de a dat gol, Tanase.
Noi sa fim sanatosi, ca la folbal n-avem noroc.
GLC120
Cine nu are noroc si-l face.

Sa iei 600,000 clauza de reziliere dupa ce obtii astfel de rezultate (daca il puneau antrenor pe Ion Iliescu, obtinea mai multe puncte...) e stiinta sau noroc ?

Asa ca totul e relativ. UNII nu avem noroc. Daca am fi toti baieti destepti ar fi numai BMW-uri pe strada. Nu mai avea nici un farmec.
klm
CITAT(getodac @ Apr 1 2009, 04:35 PM) *
Pai domnu' KLM rusinica...... cum sa te dai pe langa directorul unei scolii sa castigi o licitatie ?!!
Ca sa castigi o licitatie trebuie sa respecti un caiet de sarcini si anumite conditii printre care si experienta in domeniu, ori ce licitatie pe bani publici este obligatoriu sa fie publicata pe SEAP si acolo o vad toate firmele care se ocupa cu asa ceva....

N-ai idee ce adaosuri se practica pentru proiecte pe bani publici; hai sa-ti dau un singur exemplu: termoizolarea blocurilor se poate face platind doar nu mai stiu ce procent, iar restul este acoperit de primarie, problema e ca se lucreaza cu "o firma agreata" iar in final partea beneficiarului se ridica la o suma de 2.3 ori mai mare decat daca si-ar contracta singur lucrarea.
Singurul lucru pe care l-as fi pretins ar fi fost sa stiu cel mai mic pret licitat inainte de inchidere pentru a oferi mai putin.
FAR EASTERN
USA air_wolf, UShA! Nu clantza. Usa de PVC de f'o 10 meleoane, adica moka.
GLC120
Scuze ca revin la fotbal, dar trebuie sa inteleaga toata lumea ce inseamna marea performanta. Citez de pe un site de sport:

"Pe lângă faptul că au ratat calificarea la jumătatea campaniei, tricolorii au încasat 10 goluri în cinci partide, mai multe primind doar Malta, Luxemburg, Moldova, San Marino, Liechtenstein, Estonia, Armenia, Kazahstan și Andorra. În plus, elevii lui Pițurcă au câștigat doar unul dintre ultimele opt meciuri oficiale jucate."

Mai avem sanse de matematica superioara: 600,000 euro. Ce conteaza asta pentru FRF?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.