Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Rusinea de a fi roman
Masini.ro Forum > Discutii generale > Combat zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26
bogcot76
QUOTE (Lucian107416 @ Jun 13 2010, 12:31 PM) *
@bogcot ( "Chiar nu mi-ar fi rusine sa vin cu oamenii pe care i-am cunoscut in Austria aici. " ) De ce? Ca-s fatadele renovate?


Nu din cauza fatadelor. Totul, atmosfera, localurile, aspectul general etc.Tot aspectul orasului incepe sa semene cu un oras civilizat. Inclusiv oamenii.

Eu nu spun ca nu sunt destui conationali care ne fac obrazul sa crape, insa si noi ca natie avem talentul sa scuipam catre tot ceea ce inseamna roman / Romania ori de cate ori ne trezim in vest. Eu unul de fiecare data in discutiile cu strainii incerc sa aduc cumva in prim plan si aspectele pozitive. Pana una alta eu personal, si nu numai, nu ma idetific cu cei care sunt etichetati a fi "romanul tipic" de catre vestici si incerc de fiecare data sa le arat ca si eu sunt roman si ca gresesc ori de cate ori ne baga pe toti in aceeasi oala. Ma rog....

In alta ordine de idei, in fiecare seara in Linz vedeam grupuri intregi de pusti (15-18 ani) stand pe iarba unui parc de langa malul Dunarii si care lasau o mizerie de nedescris in urma lor (cutii de bere, gunoaie, tigari). A doua zi era bec insa nu ei faceau curat ci firmele de curatenie. Si nu erau emigranti, ci erau austrieci 100%. Si chestia asta le-am spus-o si austriecilor, care au inghitit in sec si au spus ca mda - generatiile noi sunt diferite........

Problema este cumva mai ales in mainile noastre la aspectul asta cu civilizatia. Ori de cate ori se poate eu le bat obrazul celor carora nu au pic de jena sa lase mizerie in jur. Normal ca lucru asta nu e posibil tot timpul, pentru ca tre sa fii cumva tampit sau inconstient sa te iei de unul singur de o ceata de cocalari infierbantati, dar nu intotdeauna avem de-a face cu astia. Uite, chiar venind de la Brasov pe DN1 in fata mea dintr-un papuc din ala de 5 locuri au zburat pe geam doua peturi si o punga cu gunoaie. M-am enervat, am dat flashuri, am ajuns in dreptul papucului si am inceput sa claxonez - stupoare - era o masina plina de maicute.

Alt exemplu - scara blocului meu era pana nu demult o cocina, loc de adunare a pustilor care tocau seminte si lasau mizerie incredibila in jur. De ce, pai in primul rand ca te si indemna cumva la asta. Nu a mers nici cu vorba buna, nici cu aruncatul lor in strada, pentru ca indiferent de situatie revenau invariabil. Solutia - la un moment dat, mi-am rupt din buzunar niste bani si am renovat intrarea in bloc, pana la etajul 1 pentru ca atat am putut. Am pus iluminare puternica, ca sa nu mai para totul obscur si rezultatul a fost ca de a doua zi dupa renovare au disparut toti ca prin minune. Si e deja aproape un an de cand nu au mai venit. Probabil ca s-au mutat intr-o scara murdara si intunecoasa...........
Lucian107416
QUOTE (bogcot76 @ Jun 13 2010, 02:46 PM) *
Eu nu spun ca nu sunt destui conationali care ne fac obrazul sa crape, insa si noi ca natie avem talentul sa scuipam catre tot ceea ce inseamna roman / Romania ori de cate ori ne trezim in vest. Eu unul de fiecare data in discutiile cu strainii incerc sa aduc cumva in prim plan si aspectele pozitive. Pana una alta eu personal, si nu numai, nu ma idetific cu cei care sunt etichetati a fi "romanul tipic" de catre vestici si incerc de fiecare data sa le arat ca si eu sunt roman si ca gresesc ori de cate ori ne baga pe toti in aceeasi oala. Ma rog....

Eu am afirmat ca nu-mi pasa de imagine romanului/Romaniei. Dar mie imi pasa mai putin de imagine in general. S-ar putea sa gresesc, dar deocamdata asta e.
QUOTE (bogcot76 @ Jun 13 2010, 02:46 PM) *
Alt exemplu - scara blocului meu era pana nu demult o cocina, loc de adunare a pustilor care tocau seminte si lasau mizerie incredibila in jur. De ce, pai in primul rand ca te si indemna cumva la asta. Nu a mers nici cu vorba buna, nici cu aruncatul lor in strada, pentru ca indiferent de situatie revenau invariabil. Solutia - la un moment dat, mi-am rupt din buzunar niste bani si am renovat intrarea in bloc, pana la etajul 1 pentru ca atat am putut. Am pus iluminare puternica, ca sa nu mai para totul obscur si rezultatul a fost ca de a doua zi dupa renovare au disparut toti ca prin minune. Si e deja aproape un an de cand nu au mai venit. Probabil ca s-au mutat intr-o scara murdara si intunecoasa...........

La mine a mers cu vorba buna. Mananca seminte in fata portii mele, dar isi matura singuri. Se pare ca am fost mai norocos biggrin.gif
Mariustom
Sunt PROFUND dezgustat de ... nici nu-mi găsesc cuvinte până unde merge nesimțirea unora:
http://www.ziare.com/marian-vanghelie/psd/...amurile-1021182
Și citiți unul din răspunsurile lui:
http://www.adevarul.ro/actualitate/evenime..._278372722.html

Mi-e rușine că sunt conațional cu el !!! wallbash.gif sick.gif sick.gif sick.gif
Și mi-e scârbă de el !!!
banned.gif
James Kilowatt
Oamenii astia numiti politicieni in Romania au ajuns nici sa nu mai mimeze ca le pasa si sa-si dea pe fata cinismul. Daca primaru' isi baga picioarele in chestiile istorice ale orasului lui, e asrpu.
Si pe asta l-au votat bucurestenii, nu Botosaniu' sau Vasluiul, judetele pe care se tot da vina ca voteaza functie de "caldarea" primita.
bogcot76
QUOTE (James Kilowatt @ Jun 14 2010, 11:05 AM) *
Oamenii astia numiti politicieni in Romania au ajuns nici sa nu mai mimeze ca le pasa si sa-si dea pe fata cinismul. Daca primaru' isi baga picioarele in chestiile istorice ale orasului lui, e asrpu.
Si pe asta l-au votat bucurestenii, nu Botosaniu' sau Vasluiul, judetele pe care se tot da vina ca voteaza functie de "caldarea" primita.


Hmmmmm.......cred ca nu stii ce bucuresteni sunt majoritari in sectorul 5. Pe asta nu-l mai schimba nimeni 20 ani de acum inainte, poate doar destinu'.
Lucian107416
Asta e deja SECTORISM biggrin.gif.
PS. eu sunt platitor la primaria lu' Vanghelie
bogcot76
Da chiar ar fi interesant daca s-ar sti care e rezultatul recensamantului in sectorul 5 pentru ca saracu frati-miu se duce la vot de fiecare data indarjit insa nu are nici o sansa............ Si acolo tot cu caldarea se voteaza cum zicea JK. Totusi, daca numarul de votanti non-rromi est mai mare decat al celor rromi, atunci nu au nici o scuza. Isi merita soarta. La noi in 4 a fost votat Piedone care e din categoria "furam, furam insa mai lasam ceva si in urma noastra", asa ca lumea e multumita. E prima data in ultimii 20 ani cand aspectul sectorului 4 s-a schimbat radical in bine. Astfel incat lumea inchide ochii la trecutul individului si merge inainte tot cu el.
Baby Blues
QUOTE (bogcot76 @ Jun 14 2010, 04:47 PM) *
Da chiar ar fi interesant daca s-ar sti care e rezultatul recensamantului in sectorul 5 pentru ca saracu frati-miu se duce la vot de fiecare data indarjit insa nu are nici o sansa............ Si acolo tot cu caldarea se voteaza cum zicea JK. Totusi, daca numarul de votanti non-rromi est mai mare decat al celor rromi, atunci nu au nici o scuza. Isi merita soarta. La noi in 4 a fost votat Piedone care e din categoria "furam, furam insa mai lasam ceva si in urma noastra", asa ca lumea e multumita. E prima data in ultimii 20 ani cand aspectul sectorului 4 s-a schimbat radical in bine. Astfel incat lumea inchide ochii la trecutul individului si merge inainte tot cu el.

E adevarat ca am ajuns in Romania sa cerem celor pe care-i votam sa fure dar sa lase ceva si-n urma lor. Apreciez munca primarului Anghel din Baia Mare, in ciuda afacerilor pe care le-a avut si-a banilor pe care i-a vehiculat drept pentru care a ajuns la mititica. In schimb detest attitudinea primarului arogant din Buzau care in ciuda afacerilor vestite pe care le are cu unii politicieni locali, a lasat orasul (la al treilea sau al patrulea mandat) sa arate mai rau decat o mahala din sec 19- strazi desfundate, asfaltate prost, mizerie, caini vagabonzi, magazine si blocuri construite fara nici cea mai mica regula de urbanism. In sfarsit ideea este ca am ajuns (si eu insumi) sa ne dorim un hot care sa fure dar sa ne lase si noua cate ceva - Este grav dara asta e adevarul. In schimb apreciez orase ca si Sibiu, Cluj, Baia Mare, Brasov, Piatra Neamt, Bacau, unde n-a trecut timpul degeaba pe langa primarii respectivi si se cunoaste cate ceva.
Rebel
Daca am ajuns sa aruncam in gunoi osemintele strabunilor atunci am ajuns rau.

Acest Vanghelie trebuie pus in tzeapa, taiat, pus sare, apoi ars la foc mocnit si lasat in piata respectiva pentru luare aminte!

Eu asta as face!


ALO! ROMANIA! ASTA ESTE STRIGATOR LA CER!
Baby Blues
Sunt prea multe in Romania si ma bucur ca inca putem spune (unii) ca sunt strigatoare la cer. Asta inseamna ca mai sunt persoane , oameni, cetateni care nu accepta situatia de fapt. In schimb, mi-e frica ca n-avem destul "glas" pentru a ne face auziti. Asa cum argumenta un "coleg" forumist, foarte moralist de altfel, bine intentionat, sarcastic pe alocuri si plin de un tupeu modern gen "valutist", cei care increarca sa fie realisti, de fapt sunt doar simpli demagogi care incearca sa deseneze in negru o situatie care de fapt este alba. Probabil multi dintre noi nu mai au legatura cu realitatea sau nu mai vor s-o recunoasca cu toate ca se intalnesc cu ea zi de zi. Probabil marlania, malenismul, spaga data la spital pentru ca cel apropiat tie sa fie sanatos, spaga data la gradinita, sau alte multe sobolanisme ce se intampla zilnic in Romania sunt simple imaginatii ale unui regizor ce transpune pe pelicula un scenariu science fiction.
Mariustom
Cred că datorită "subiectului și predicatului", aici își are locul:
http://www.vedeta.ro/Mihai_Bendeac__Mi_e_s...ania-16647.html

Originalul:
http://mihaibendeac.ro/2010/07/09/motivele.html


NO COMMENT !!!
Baby Blues
Cu toate ca n-auzisem de omul asta decat de la televizor, chiar m-au surprins in mod placut cele scrise el. Cel mai mult mi-a placut scrisoarea catre politicianul roman, care este valabila pentru toti. Din pacate atunci cand vom muri vom fi egali toti si vestea proasta este ca moartea nu ia spaga. Ne vom trezi toti in P...a goala dar diferenta este ca unii erau asa si inainte.biggrin.gif
Povestea cu cocalarul si pitipoanca m-a facut sa rad cu lacrimi biggrin.gif
AZAZEL
de pe un alt forum :

"Pentru cine n-a fost in Norvegia si se gandeste la o excursie, sfatul meu e sa faca tot posibilul si sa ajunga acolo. ...
Era sa uit : nu pierdeti ocazia sa mergeti la cercul polar - de fapt acolo unde este reprezentat simbo;ic acesta...Poate unora n-o sa le placa - e un peisaj selenar, fara vegetatie, doar bolovani si desert. Dar lasand asta deoparte, locul are o frumusete a lui, n-am cum sa o descriu in cuvinte...Evident, nu eram primii romani ajunsi acolo. Singurul gunoi de pe jos era un pachet de tigari romanesc pe care scria : "Voicu-Mangalia". Bravo, nenea Voicu..."

am ramas fara cuvinte.
vio
mai adauga si sa iti faci credit la banca ca sa pleci in Norvegia ... e cea mai tzara scumpa din UE...hrrrr ....
Mariustom
De ce trebuie să se poartă așa ??? sick.gif

http://www.220.ro/emisiuni-tv/Reporterul-O...nei/oj2Zr13Nbv/
T u d o r
QUOTE (vio @ Jul 15 2010, 09:01 AM) *
mai adauga si sa iti faci credit la banca ca sa pleci in Norvegia ... e cea mai tzara scumpa din UE...hrrrr ....


Baaa, Norvegia nu e in UE. biggrin.gif

Legat de reporter, poate a gresit dozajul la ceaiul din etno-botanice de dimineata. Doamne fereste, cred ca in locul saracului om il loveam.
Baby Blues
QUOTE (Mariustom @ Jul 15 2010, 10:35 PM) *



Se poarta ca si patronul lui. Crezi ca ala cand a fost angajat ca reporter la OTV, n-au vazut aia ce-i poate capul si cat de nesimtit este? Ba da, dar in presa romaneasca si mai ales la OTV, circul este pe primul loc. Asta este alta discutie dar pentru ca presa este formata tot din romani si se muleaza pe cererea lor nu ma mira. Sa-i fie rusine!
HalbaSus
QUOTE ( T u d o r @ Jul 15 2010, 11:52 PM) *
Baaa, Norvegia nu e in UE. biggrin.gif

Bullshit, acu vrei sa zici ca nici presedinte nu are ???
vio
CITAT( T u d o r @ Jul 15 2010, 10:52 PM) *
CITAT(vio @ Jul 15 2010, 09:01 AM) *
mai adauga si sa iti faci credit la banca ca sa pleci in Norvegia ... e cea mai tzara scumpa din UE...hrrrr ....


Baaa, Norvegia nu e in UE. biggrin.gif

Legat de reporter, poate a gresit dozajul la ceaiul din etno-botanice de dimineata. Doamne fereste, cred ca in locul saracului om il loveam.



da bre uitai am scris UE , dar ma refeream la Europa:D ce sari asa ... ti-a navalit uleiu pe scaun din ceaunu ala alb?
IHateROMania
QUOTE (Dies Irae @ Nov 1 2007, 02:05 PM) *
Deschid acest topic dupa inca o fapta abominabila a unui roman in Italia. Frustrarea, rusinea si furia pe care le simt sunt probabil sentimente pe care le incearca foarte multi romani de ceva vreme, citind despre ispravile bravilor nostri conationali prin cele strainataturi. Daca nu ma insel, ziceam intr-un topic aici pe forum, inainte ca Romania sa devina stat membru al UE, ca o sa le stricam Uniunea astora cand vom intra noi, cu furaciunile, smecheriile, hotiile si baietii nostri care sperie portofelele si bancomatele. Atunci glumeam, acum ma gandesc ca nu mai e de gluma. Vazand atrocitatile de care sunt in stare acesti monstri, ma intreb cu ce au gresit oare oamenii aia de s-au pricopsit cu asa ceva. Sigur, sunt foarte multi romani care-si vad de treaba, care sunt muncitori, onesti, dar ce ne facem ca eu m-am saturat ca la cel mult 3 zile sa mai aud de crima sau violul al carui autor este un roman? Si nu-mi spuneti ca nu e roman, ci tigan sau rrom pentru ca vorbeste limba romana si are buletin sau pasaport pe care scrie ROMANIA, nu Tigania sau Rromia. Am prieteni care locuiesc in Italia si ma intreb cum te poti simti in momentul in care compatriotii tai au ajuns sa sperie o tara intreaga, oricat de cinstit ai fi tu? Ce se poate face? Cum se poate pune capat acestei demente? Dupa mine, nu exista decat o solutie: pedeapsa capitala. Asemenea animale nu merita sa traiasca, numai pentru a cauza nenorocire si disperare oamenilor. Nu stiu ce sa mai zic, sunt atat de revoltat incat as putea sa scriu mult mai mult, dar ceva ma opreste, sila de tot ce se intampla, de nepasarea in care traim in fiecare zi, de batjocura la care suntem supusi de catre cei care ne conduc, de stilul asta nenorocit de viata al romanilor care parca si-au pierdut mintile. Daca moderatorii considera ca am depasit pe undeva limita bunului simt, ii rog sa stearga acest topic. Daca nu, ziceti si voi ceva in cazul in care simtiti ce simt si eu…:down:

Ai perfectă dreptate,ai prea mult bun simț....tot ce spui e adevărat,deși mulți ''deontologi'' de pe forum ,cu un patriotism semiidiot,te-ar putea contrazice...
așa e,rasă mai nenorocită ca asta românească nu mai e...și nu mă refer la toți românii,ci la un procent foarte mare...50-60% din populație..din păcate,majoritatea stau în țară,fură,violează și ucid..ceea ce vezi zi de zi la CrimeTV,la ora 17:00,la PROTV
IHateROMania
și orice ar zice patrioții de 2 bani,așa-zișii patrioți,problema țării e undeva sus,la putere..
în legătură cu rromii,e logic că îi expulzează..sunt nesimțiți,stau în condiții insalubre,distrug tot...ce oraș frumos era Parisul înainte să apară așezările de tip Borat acolo!deci ăștia fură,omoară,și tot ei fac proteste,fac pe nemulțumiții...din fericire,nimeni nu le mai dă atenție când o bagă pe aia cu discriminarea..nu mai ține..nimeni nu îi vrea...nimeni nu-i suportă....nu știu nicio soluție dar...
are cineva rude la fabrica de săpun?
James Kilowatt
50-60% din Romania sunt violatori si criminali? Pai ce raman inseamna ca sunt victimile. Tu de cate ori ai fost violat si omorat?
Asezarile tip Borat din Paris exista "dintotdeauna" si nu sunt locuite de de parizeranii nostri.
Si mai usor cu fabricile de sapun.
AZAZEL
primul meu contact cu roma in trenul ce leaga aeroportul de oras.
Baby Blues
Asa cum avem si noi rasistii nostri (vezi cateva postari mai sus), asa si ei ii au pe-ai lor. Am rude care lucreaza in Italia (2 cumnati) si sunt foarte respectati in comunitatea unde traiesc dar si la locurile de munca. Au prieteni rusi, albanezi, algerieni, italieni, etc si n-au nicio problema cu chestia asta. Rusinea de-a fi roman nu se refera la rusinea de-a apartine unei etnii sau de-a fi mai mult sau mai putin colorat , ci la rusinea de-a nu fi in stare dupa 20 de ani sa faci 400 de km de autostrada ce-ar lega Bucurestiul de Brassov si de Constanta ca sa nu mai aud aceleasi reportaje plictisitoare an de an despre blocajele in trafic, iarna pe DN 1 si vara pe autostrada "Soarelui" (ma bunfeste rasul).
Asta e rusinea noastra cu care tre' sa traim zi de zi. Am fost de doua ori in Italia si rusinea mea a fost ca n-am putut sa le explic italienilor ce facem noi de 20 de ani in tara asta de suntem tot in rahat.
PS: Chiar ma mir ca nici un moderator nu intervine sa-i dea un ban definitiv lui IHateROMania pentru postarile rasiste. Daca nu ma insel incalca si leagea nu numai bunul simt.
Baby Blues
Ma mananca limba si trebuie sa scriu: M-am pus acusica vreo cateva minute in locul lu' ala de la PRO-tv care face stirile de sarbatori.
Priviti imaginea: El, seful, la birou vizualizand cateva montaje de ultima ora impreuna cu cativa angajati. Da OK-ul dupa care trimite secretara sa anunte sedinta tehnica pentru stirile de la ora 19.00. In 5 minute se strange toata redactia, unii cu cesti de cafea in mana , altii cu pahare de unica folosinta pline cu suc, toti cu bloc-notes-uri la subrat. Deschide cuvantul si intreaba ce sitiri au pentru editia de seara. Unul zice c-a trimis Tg. Mures-ul ceva cu Smurdul, unul ca are ceva de la spital cu unii care au mancat prea mult de sarbatori, altul zice ca s-a terminat si reportajul cu cele doua crime din Cluj, etc. Altul intervine si propune si reportajul ce nu intrase de Craciun , cu interviurile luate pe la nu stiu ce institutie publica, despre micsorarile salariale s.a.m.d. Se ajunge la deschiderea editiei. Unu' zice sa se puna aia cu mancarea, altul o vrea pe aia cu crimele, etc. Seful ridica mana incet se face liniste si pune o intrebare neadresata cuiva anume dar care privea pe fiecare in parte. Ma, ati terminat reportaju' cu blocajul in traffic pe DN1? O dam si anu' asta sau gasim altceva? Responabilul raspunde repede si balbait c-a terminat reportajul, dar mai astepata la montaj intervirurile cu cativa politisti de pe traseu si mai au de lipit un sincron cu ofiterul de la info trafic.
Ba baieti! Zice asta: Si anu' asta tot acelasi cacat il dam? Ca s-a blocat drumu', ca depasesc aia coloana , variantele ocolitoare, ca-s nu stiu cate zeci de poltisti in localitatile de pe DN1? Bla, bla, bla..., bla, bla, bla.
Pai seful , zice unu cu vechime si cu tupeu mai mare- daca o da Antena si noi nu, nu ne facem de cacao? Se lasa tacerea , toti fiind constienti de tensiunea situatiei si de decizia grea pe care urma s-o ia seful... Daca faceau reportajul, ar fi insemnat ca faceau aceiasi chestie pe care o fac de 15 ani, pe acelasi calapod fara sare fara piper dar cu lipici la publicul rontaitor de seminte si bautor de Noroc si la gospodinele care inca viseaza ca aia de dinainte le vor duce macar odata in viata sa stea si ele blocate in coloana in aglomeratia la moda de pe Valea Prahovei. In acelasi timp, pe de alta parte, daca nu dau reportajul Antena lu' Voiculescu se poa' sa le ia caimacul si sa schimbe astia de mai sus canalul si nu mai ating „Minutul de aur“ – glo­ria supremă a ratingului și „densitatea maximă“ a numărului de telespectatori pe secundă... pătrată.
In toata tensiunea ce-a urmat celor 5-6 secunde de gandire intensa dar fructuoasa a sefului , veni si decizia acestuia: O facem p'asta cu DN1 , dar vreau sa fiti in direct cu aia de la infotrafic cand o dam ca altfel ne haleste Voiculescu minutu' ...

Si uite asa il ascultam in fiecare an pe comisarul X de la infotrafic, care peste doi ani este comsiar sef , noi ne uitam la stiri, aia le fac asa cum le vrem si ajungem in 2040 cand forumul asta va avea loc in mintea unui administrator la care avem noi parola si user, sa vedem stiri despre autostrazile suspendate ale lu' domn' doctor care nu mai sunt asa suspendate deoarece a crescut nivelul apei pe planeta si-au ajuns drumurile la nivelul apei si asa o sa ramana Bucurestiul (de parca ar fi blestemat biggrin.gif) fara sosele din nou deoarece le vor lua apele si pe alea suspendate.
Alex-F1
Lasand la o parte morala povestii, e totusi funny reclama....io m-am distrat destul pe ziua cand am vazut-o prima oara! 36182451.gif
Alex-F1
Erau mai multe topicuri unde s-ar fi potrivit poza asta, dar topicul asta mi-a sarit primul in ochi si nu cred ca e gresit locul....
mike.omega
N-au disparut astia?!
Cand aveam permisul mai proaspat si dacia liberta a incercat unu ceva asemanator. Adica mi-a pus frana brusca insa aveam destula distanta pana la el si nu l-am atins. Stiam de pe atunci ca sunt d'astia care isi repara barile pe RCA-ul celor neateniti dar nu stiam ca a devenit o afacere...
Baby Blues
Foarte tare asta. Inventivitatea n-are limite. Pai la 100 de euro pe zi cred ca m-as oferi sa iau bataie biggrin.gif Banuiesc ca e si riscant pt. ca poate sa de de unul care face fata la doi insi sau care sa nu pateasca mare lucru la masina si sa-i ia la smardoiala. Problema este ca ramai si fara permis daca nu te intelegi cu jegosul.
Lucian107416
Situatie e fara iesire la legea din Romania. Adica platesti.
mariusdruta
Solutia este foarte simpla, de fiecare data trebuie mers la politie si in nici un caz dat bani sau altceva. Fiecare trebuie sa accepte situatia si consecintele dar sa dea dovada de un minim simt civic si sa mearga la politie; deja cand animalul o sa trebuiasca sa se legitimeze nu o sa mai fie asa de plin de aplomb. Iar eu as fi deja mult mai multumit sa-i stiu numele si adresa.
Dupa 30 de zile de accidente consecutive, "nu din vina lui" dar de fiecare data cu mentionari in procesele verbale si eventual contestatii, se deschid multe posibilitati de punere a animalului unde ii este locul si chiar de recuperare a unei parti din prejudiciu (material si moral).

Asa vad eu spiritul civic, nu "boicotare de benzinarii in turma" de exemplu. Ca peste tot in Europa, si Romania e o piata libera si cine nu isi permite sa alimenteze are alternativa sa-si achizitioneze o masina economica si sa mearga cu 50 si 90km/h, sa mearga cu transportul in comun, pe jos sau cu bicicleta, dar asta e o alta discutie.
Lucian107416
Mda. Adta e ca aia:"Sa nu dai spage la doctori!". In realitate fiecare da, pentru ca e vorba de sanatatea lui sau a cuiva drag. Teoretic tu ai dreptate, practic in Romania nu s-ar intampla nimic. Pagubitii ar trebui sa se gaseasca si sa se actioneze pe cale civila. Nu sunt avocat, dar nu cred ca ar fi vreo sansa de castig. Asa cum exista anual cativa care castiga la loto cu 1 sansa la 14 milioane, la fel ar putea exista unul care are 30 de accidente in cateva zile. Iar 30 care sa nu plateasca se gasesc foarte GREU.
mariusdruta
QUOTE (Lucian107416 @ Feb 4 2011, 02:18 PM) *
Mda. Adta e ca aia:"Sa nu dai spage la doctori!". In realitate fiecare da, pentru ca e vorba de sanatatea lui sau a cuiva drag. Teoretic tu ai dreptate, practic in Romania nu s-ar intampla nimic. Pagubitii ar trebui sa se gaseasca si sa se actioneze pe cale civila. Nu sunt avocat, dar nu cred ca ar fi vreo sansa de castig. Asa cum exista anual cativa care castiga la loto cu 1 sansa la 14 milioane, la fel ar putea exista unul care are 30 de accidente in cateva zile. Iar 30 care sa nu plateasca se gasesc foarte GREU.



Daca fiecare ar incepe sa numere cu el insusi, ar ramane doar 29... smile.gif Pe de alta parte, oricine are libertatea sa se complaca sau nu intr-un anumit gen de societate (sa-i spunem anturaj extins smile.gif )

Numai bine!
James Kilowatt
E vorba si de cadrul legal.
In strainatate, risti sa pierzi bonusul la asigurare (daca n-ai joker), insa riscul escrocului sa fie descoperit tinde la 100% (daca depune 30 constatari de accident pe luna, toate cu aceeasi poveste). Pe constat se scriu ambele versiuni ale povestii iar daca apar dubii se cer expertize, chiar si daca are martori. Daca in 30 accidente aproape identice "vinovatii" scriu aceeasi declaratie, iar martorii sunt intotdeauna aceeasi, merita sa incerci o expertiza ca asigurator, nu? In loc sa platesti orbeste cateva mii de € daune.
In belgia toate societatile de asigurari au acces la o baza de date comune unde toate ispravile sunt consemnate. Asigurarea "vinovatului" poate fara probleme sa verifice istoria celuilalt chiar daca nu ii este client.

In Romania insa risti sa-ti pierzi carnetul, iar el nu risca mare lucru pentru ca "sistemul" inca nu are memorie, nu cred ca politia stie ca a fost implicat si in accidente tot "din vina altora". In bazele de date cred ca apar doar "contravenientii", nu si "victimile".
Iar el nu apare nici in baza de date a vreunui asigurator ca fiind foarte ghinionist, cel unde are el RCA-ul habar n-are "istoricul", intrucat masinile sunt facute pe RCA-ul celuilalt.
Lucian107416
s-a implementat si la noi sistemul bonus-mallus. E inca in faza de inceput si nu tine cont de anii precedenti startului noului sistem. Cel putin astea sunt informatiile mele
Baby Blues
Lucian : Hai sa lamurim juridic chestia asta: Sa zicem ca 1 cetatean depune plangere la politie. Ce se poate demonstra? Ca x-lescu are 30 de accidente pe zi? Nu, pentru ca nu sunt declarate. Se poate demonstra o fapta dar nu se poate demonstra intentia acestuia de-a savarsi cu intentie aceasta fapta. Daca vrem sa construim un probatoriu, trebuiesc gasite si alte victime , urmarit baiatul, supravegheat cand insceneaza accidentul si atunci fapta ar putea fi incadrata la infractiunea de santaj in forma continuata. Astfel politistii pot contacta ulterior victimele , luate declaratie si plangere si coroborate cu supravegherea si plangerea initiala, se poate demonstra ceva.
James Kilowatt
@Lucian
Da' asiguratorii au o baza de date comuna cu ispravile soferilor? Sau de fiecare data cand schimbi asiguratorul o iei de la 0?
Aici stie si ce-ai mancat acum 10 ani... ultimu' la care m-am asigurat stie si unde am fost asigurat in Franta in 2002 si ce bonus mi-au dat aia.
Lucian107416
baza de date comuna. Insa la noi, pentru a te atrage de client, te iau si cu mallus, in speranta ca poate te cumintesti, ca nu exista un management coerent la asiguratori etc. Iar bonus-ul nu se prea da. Iti zic ca faptul ca e acelasi pret e de fapt bonus, caci de fapt ar fi trebuit sa creasca cu 30% biggrin.gif. Dupa cum am zis, Romania e in faza de inceput
T u d o r


And the winner and still undefeated:.... tarrraaaam! taraaaraaaam!!!

solmar
Mama, mama daca existau SUV-uri decapotabile .... ce recorduri de vanzari scoteau cu baietii astia! Daca exista, nu sunt destul de bine promovate. Wrangler nu se pune.
mike.omega
Macar asculatu MJ smile.gif Restu e banned.gif
Baby Blues
Eu revin la obsesia mea cu sistemul sanitar din Romania unde orice problema ai tre' s-o rezolvi cu bani si inca bani multi. Nesimtirea doctorilor romani a ajuns la cote maxime . Nimeni nu zice ca n-au salarii mici dar cand te uiti in curtea spitaleor vezi expozitii de limuzine de lux. tarele acestui sistem corupt vor fi foarte greu de extirpat si din pacate nici nu se incearca. Nesimtirea incepe de la banii mancati de stat si se opreste la furtul din spitale si nesimtirea ultimei infirmiere care nici nu se uita la tine daca nu-i dai bani. Daca politisti mai sunt arestati, vamesi, judecatori, etc, medicii se pare c-au ajuns sa aiba cel ai corupt sistem aparat cu dintii chiar de cei care ar trebui sa -i controleze. Ma bucur ca n-am niciun prieten medic si sper nici sa nu-mi fac.
Lucian107416
Judecatoare betiva achitata

Titi1988
penibil...
Otto73
QUOTE (solmar @ Mar 27 2011, 07:43 AM) *
Mama, mama daca existau SUV-uri decapotabile .... ce recorduri de vanzari scoteau cu baietii astia! Daca exista, nu sunt destul de bine promovate. Wrangler nu se pune.

dar de crossover decapotabil ce spui?
Nissan murano crosscabriolet
http://www.tampabay.com/news/business/auto...s-sense/1165312
Mariustom
În urma citirii știrii că Dan Chișu vrea să facă un documentar despre Bahoi și, spre rușinea mea nu știam despre el, mi-am reamintit că știu doar acest personaj sărind de pe pod.
Căutând pe youtube despre el, am descoperit ce comoară națională, ce mândrie a culturii zace neșlefuită, un exemplu fiind:


36182451.gif 36182451.gif 36182451.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.