Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Rusinea de a fi roman
Masini.ro Forum > Discutii generale > Combat zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26
DRAGOS
Asta e, s-a intamplat...nu mai e nimic de facut acum. Stiu ca sunt si alte tari unde fenomenele astea sunt la locul lor, insa acolo e vorba si de alte conflicte intre clanuri, discriminari rasilae si altele de genul asta. Ceea ce a patit el s-a intamplat pt ca unii s-au imbatat si aveau chef de "panarama".

Oricum, incepand de ieri seara am inceput sa bag din nou masina in curte seara. De o luna si ceva am tot lasat-o afara gandindu-ma ca n-are ce sa pateasca...

air_wolf
James Kilowatt
QUOTE (DRAGOS @ Sep 17 2009, 07:48 AM) *
Stiu ca sunt si alte tari unde fenomenele astea sunt la locul lor, insa acolo e vorba si de alte conflicte intre clanuri, discriminari rasilae si altele de genul asta. Ceea ce a patit el s-a intamplat pt ca unii s-au imbatat si aveau chef de "panarama".


Pai asta-i bine, ar trebui la trecem la "mandria de a fi romani". Pai aveam probleme mici fata de altii, prefer niste betivi decat niste rasisti.
GLC120
Nu sunt nici betivi nici rasisti, sunt doar niste oameni de bine, care elaboreaza si aproba legi in Romania. Cititi cu atentie discursul, e magistral.

http://www.realitatea.net/adriana-saftoiu-...ati_621472.html
Tiberiu61940
Daca va aduceti aminte, acum un an aveau unii necaz pe cei de la Hertz. Uite ca acum se pot simti razbunati: Hertz da faliment?
Baby Blues
In continuare bataia de joc in care este aruncata Romania de catre romani continua. Un mic gand apartinand CTP-ului, ma face sa ma gandesc ca am avut dreptate cand ma gandeam ca mi-e rusine ca sunt roman:
http://www.realitatea.net/cristian-tudor-p...isi_629842.html
air_wolf
cel mai tare! cum dracu... cel putin acum stim pe cina sa votam, ca cine stie ce clauza dracului mai activeaza si ne afuriseste pe toti daca nu iese pesedinte
air_wolf
romania anului 2009 - jalnic. asa vom ajunge si noi peste 30-40 de ani?
DRAGOS
asta pt ca CJPH e condus de un imbecil, d-aia...

prahova cheltuie foarte mult in momentul asta pe lucruri care ar putea fi facute cu bani europeni, insa banii europeni nu vin pt ca n-are cine sa-i atraga, nu mai exista oameni capabili sa dezvolte proiectele...

air_wolf
QUOTE (DRAGOS @ Oct 15 2009, 03:57 PM) *
asta pt ca CJPH e condus de un imbecil, d-aia...

prahova cheltuie foarte mult in momentul asta pe lucruri care ar putea fi facute cu bani europeni, insa banii europeni nu vin pt ca n-are cine sa-i atraga, nu mai exista oameni capabili sa dezvolte proiectele...


parca e pd-l. cind era cosma, zicea lumea ca-i comunist, dar din cite imi aduca aminte ph-ul s-a dezvoltat bine in vremea lui...
DRAGOS
pai nu
cozma e acum smile.gif

cat timp a fost anghel, 2004-2008, intr-adevar, treaba a mers foarte bine smile.gif si da, cozma e un comunist adaptat, iese la tv cu declaratii justitiare (taie si spanzura) iar in realitate el defapt isi inoieste garda cu incompetenti platiti din banii publici...
Baby Blues
Pe cine mai intereseaza istoria tarii? La tv se discuta politica, la radio politica, pe net politica, la coltul strazii politica, l serviciu politica, acasa la marea majoritate se discuta politica. Am ajuns o tara de oameni care discuta si nu mai fac nimic. Toata tara vrea circ televizat, adica politicieni care se spurca zilnic in toate felurile , femeiusti care se dezbraca cat mai repede si pe cat mai putini bani, etc . Am vazut oameni zdraveni la minte care mai aveau putin si se injurau din cauza "credintelor" politice, in timp ce politicienii nostri nu mai pot de grija aia si nu pot bea si manca linistiti.
Cam asa e si cu sportul: Toata Romania se uita la fotbal si echipele romanesti dau care mai de care cu stangul in dreptul de ani bun de zile, in timp ce la alte sporturi la care avem succes, echipele sunt subfinantate, nu au sali de joc, patinoare, bazine, etc. Inca odata rusine!
AZAZEL
poza asta am gasit-o pe un alt forum si cred ca poate fi incadrata cu succes aici
Baby Blues
QUOTE (marius68582 @ Feb 23 2010, 09:53 PM) *

Mi-am adus aminte de respectivul articol. Deja mi se pare ca ne dam domnisoare. Exista o vorba : Daca trei insi zic ca esti beat , te duci si te culci. Pai daca italienii s- au saturat de noi, spaniolii s- au saturat de noi, francezii s- au saturat de noi, eu zic ca asta ar trebui sa ne dea de gandit. Dar noi, nu si nu, incercam sa aratam ca de fapt noi suntem muncitori, cinstiti, curati ca niste virgine facand diverse campanii de promovarea. Hai sa fim seriosi. Imaginea reala nu se poate schimba decat cu fapte .
ozz86651
Unii din noi, chiar multi, sint muncitori, cinstiti etc. Si au o problema cu caracterizarile pe baza de nationalitate (rasa, etnie, culoarea pielii etc), la gramada.
Baby Blues
QUOTE (ozz86651 @ Apr 9 2010, 07:22 PM) *
Unii din noi, chiar multi, sint muncitori, cinstiti etc. Si au o problema cu caracterizarile pe baza de nationalitate (rasa, etnie, culoarea pielii etc), la gramada.

Si eu am rude si prieteni plecati afara care muncesc cinstit si-s respectati pe acolo pe unde sunt, ideea era ca daca atatia ne spun ca noi ca si popor avem o problema , ar trebui s-o rezolvam, nu sa incercam sa demonstram ca nu-i asa. Nici eu nu sunt pro caracterizarilor la gramda, nu sunt de acord cu discriminarea de orice fel, dar aici e vorba de ce concluzii tragem noi din mesajele altora, chiar si xenofobe. De ce nu li se intampla cehilor sau polonezilor sau solvacilor, etc?
Baby Blues
Uite de asta mie rusine ca sunt roman. Uitati ce raspunde primarul Buzaului http://www.domnuleprimar.ro/39489-Masinile...amatie-cand.htm

Situatia de fapt pentru cei care nu cunosc Buzaul biggrin.gif

Exista un bulevard care se inchide sambata si duminica pentru promenada, la fiecare capat existand cate doi gardieni care pazesc niste bariere. Problema este ca in zona (pe bulevard) exista un restaurant al unui smecher . In afara de faptul ca pe bulevardul respectiv este inchisa circulatia, plimbandu-se copii cu bicicletele si mamicile cu carucioare, pe ambele sensuri ale bulevardului este parcarea interzisa (cu indicator). Neluandu-se in considerare acest lucru, domnul patron l-a "sensibilizat pe domnul primar si l-a rugat ca nuntasii sa-si poata parca masinile in dreptul restaurantului, fapt ce implica ca soferii sa treaca pe langa gardieni cu acceptul acestora iar politistii de la comunitara sa nu ia masuri. Hai sa vedem cate amenzi au dat in zona? Primarul in postarea de mai sus da un raspuns care sfideaza atat legea cat si bunul simt . In afara de faptul ca nu poate sa dea el verbal acceptul sa se incalce legea, mai si minte cu nerusinare, indicand ca principal motiv al parcarii aglomerarea strazilor adiacente. Minciuna mare de tot deoarece la cum cunosc eu zona poti sa parchezi pe o raza de 100 metri oriunde vrei si mai ales in weekend cand lumea e plecata. Noi sa fim sanatosi si smecheria va continua. Asta mi se pare culmea nesimtirii de care a putut sa dea dovada un politician. Dupa cum vedeti n-au reactionat foarte multi si asta o sa ramana fara ecou. Beton! Daca stiti unde as putea sa trimit asta va rog sa ma anuntati!
Baby Blues
Franta recidiveaza: intr-o emisiune tv, un comic a facut "CATERINCA " de noi (de romani) prin imitarea unui roman care cerseste.
"În cadrul unei emisiuni difuzate de o televiziune publică franceză, umoristul Jonathan Lambert le-a prezentat publicului și telespectatorilor "salutul românesc" ridicându-se, cu capul plecat în semn de milă și cu mâna întinsă, spunând "Vă rog, domnule!". Acțiunea sa a atras publicul care s-a ridicat și l-a imitat. Această ironie este una dintre cele mai mari jigniri la adresa românilor din ultima vreme și se pare că Ambasada României nu va sta cu mâinile în sân"

Citat din http://www.cancan.ro/actualitate/internati...sit-100278.html

Tragem noi concluziile: Hai sa ne culcam.
solmar
Baby Blues (desi e adresat tuturor)

Nu vad de ce Mondenii cu si fara Bendeac, Vacanta Mare, Divertis, etc. au voie sa faca glume similare (poate si mai de prost gust) iar nenea comicul frantuz si audienta lui n-ar avea. Daca ar fi facute pe nedrept as mai zice. Nu vad de ce n-am inghiti-o si p'asta la cate glume fac pe seama noastra cei de la putere. E o bataie de joc generala (lasand la o parte ca sunt si in pasa proasta) in tara. Avem un guvern si un prim ministru de caricatura. Primim in cutia postala glume (impozite) nesarate ... numai motive de mandrie.

De ce m-ar mai deranja ca pana si francezii s-au saturat de tiganii nostri? As vrea sa stiu si eu ce-ti (intrebare retorica generala) mai aprinde mandria de roman din ce ai vazut/trait in ultimii 20 de ani? (Raspuns: orice personalitate care ar putea trezi un fior de mandrie nationala e deja moarta...) Sunt curios cate greve si-au atins scopul in acesti ani? Niciuna... dupa putin scandal si tam-tam televizat si probabil o suta in plus (generic vorbind) lumea a tacut si a inghitit in sec. Ia incearca sa vezi daca poti trezi opinia publica pe strada la cel mai banal lucru si vei ajunge la concluzia trista ca nici macar jandarmii nu dau doi bani daca le spui.

Revenind la subiect: nu vad de ce ne-am revolta la comicaria francezului si nu ne revoltam violent ca n-avem strazi, n-avem autostrazi, n-avem flota, n-avem invatamant, n-avem infrastructura, n-avem bani de pensii, n-avem educatie, n-avem bani la sanatate iar cei care dijmuiesc fondurile tarii se plimba in masini de clasa superioara/lux (ca tot suntem pe un forum de masini). Pentru ce ar trebui sa fim mandri? Ca suntem smecheri!?
bogcot76
Bai bai bai, stai putin ca nu e chiar asa. Ok sunt multi tigani pe acolo care cersec si care ma calca si pe mine pe nervi, insa in Franta e o alta situatie mai delicata. Adica ei s-au cam saturat de toti "tiganii" de pe acolo inclusiv de ai lor - mai tineti minte scandalurile cu magrebienii. Insa de aia nu prea au curaj sa se ia asa pe fata ca au pus-o din mai multe puncte de vedere. Din cauza asta mi se par putin cam labagii cand fac glumele astea. Pentru ca in realitate daca stai de vorba cu o familie "alba" de frantuji o sa vezi ca cel mai tare stramba din nas la invazia magrebiana desi au uitat ca cu astia si-au ridicat cumva tara in urma cu 40 ani. Adica sunt o natie de labagii, ca si noi de altfel, ca si italienii toti astia cu ceva origine latina.
klm
CITAT(Baby Blues @ Apr 20 2010, 10:47 PM) *
Uite de asta mie rusine ca sunt roman. Uitati ce raspunde primarul Buzaului http://www.domnuleprimar.ro/39489-Masinile...amatie-cand.htm
[...]
In afara de faptul ca nu poate sa dea el verbal acceptul sa se incalce legea, mai si minte cu nerusinare, indicand ca principal motiv al parcarii aglomerarea strazilor adiacente.

In majoritatea cazurilor, parcarile sunt administrate de primarie iar raspunsul primarului vostru este unul normal: el doar a permis parcarea in acel loc.
Problema care se pune e cum ajung masinile in acea parcare? Incalcand legile rutiere adica intra pe o strada cu accesul interzis deci sesizarea ta trebuie sa se indrepte spre politia rutiera.
solmar
QUOTE (klm @ Apr 21 2010, 11:56 AM) *
In majoritatea cazurilor, parcarile sunt administrate de primarie iar raspunsul primarului vostru este unul normal: el doar a permis parcarea in acel loc.
Problema care se pune e cum ajung masinile in acea parcare? Incalcand legile rutiere adica intra pe o strada cu accesul interzis deci sesizarea ta trebuie sa se indrepte spre politia rutiera.


care politie e in subordinea primariei. cerc vicios.
klm
O fi la nivel administrativ pentru ca la nivel de atributii se afla in "subordinea" legislatiei rutiere; poate ca putini stiu ca institutia primarului nu are personalitate juridica ceea ce inseamna ca reprezentantul ei (primarul) nu poate fi actionat in instanta decat impreuna cu consiliul local/mun Buc.
Rebel
QUOTE (solmar @ Apr 20 2010, 07:13 PM) *
Baby Blues (desi e adresat tuturor)

Nu vad de ce Mondenii cu si fara Bendeac, Vacanta Mare, Divertis, etc. au voie sa faca glume similare (poate si mai de prost gust) iar nenea comicul frantuz si audienta lui n-ar avea. Daca ar fi facute pe nedrept as mai zice. Nu vad de ce n-am inghiti-o si p'asta la cate glume fac pe seama noastra cei de la putere. ....

Revenind la subiect: nu vad de ce ne-am revolta la comicaria francezului si nu ne revoltam violent ca n-avem strazi, n-avem autostrazi, n-avem flota, n-avem invatamant, n-avem infrastructura, n-avem bani de pensii, n-avem educatie, n-avem bani la sanatate iar cei care dijmuiesc fondurile tarii se plimba in masini de clasa superioara/lux (ca tot suntem pe un forum de masini). Pentru ce ar trebui sa fim mandri? Ca suntem smecheri!?


pentru ca are o alta conotatie. incearca sa faci diferenta.

iar autostrada si flota nu are nici in clin nici in maneca cu jignirea publica.
Baby Blues
QUOTE (klm @ Apr 21 2010, 12:56 PM) *
QUOTE (Baby Blues @ Apr 20 2010, 10:47 PM) *
Uite de asta mie rusine ca sunt roman. Uitati ce raspunde primarul Buzaului http://www.domnuleprimar.ro/39489-Masinile...amatie-cand.htm
[...]
In afara de faptul ca nu poate sa dea el verbal acceptul sa se incalce legea, mai si minte cu nerusinare, indicand ca principal motiv al parcarii aglomerarea strazilor adiacente.

In majoritatea cazurilor, parcarile sunt administrate de primarie iar raspunsul primarului vostru este unul normal: el doar a permis parcarea in acel loc.
Problema care se pune e cum ajung masinile in acea parcare? Incalcand legile rutiere adica intra pe o strada cu accesul interzis deci sesizarea ta trebuie sa se indrepte spre politia rutiera.

1. Nu e parcare! Este o strada care se inchide sambata si duminica pentru ca sa se plimbe copii cu bicicletele si mamicile cu bebelusii pe mijlocul strazii. biggrin.gif
2. Solmar politia rutiera nu se subordoneaza primarului. Doar politia comunitara care si pazeste barierele pe langa care se trece.
3. solmar sunt de acord cu tine in ceea ce priveste gluma francezilor. Eu doar am citat.
solmar
QUOTE (Rebel @ Apr 21 2010, 07:09 PM) *
pentru ca are o alta conotatie. incearca sa faci diferenta.

iar autostrada si flota nu are nici in clin nici in maneca cu jignirea publica.


e o diferenta de nuanta, nimic altceva. un misto facut de francezi nu schimba cu nimic situatia de fapt. poate ne zgandare putin orgoliul ... noi nu ne vom schimba mai rapid (in bine). avem o inertie gresita. i se poate da o conotatie diplomatica!? nu de clasa politica actuala. in caz afirmativ franceza poate sa-i faca pachet pe tiganii nostri (ca de ei e vorba) si sa-i trimita frumusel acasa si cu interdictie de a intra pe viitor in Franta. si nu cred ca ne-ar place nici la nivel de individ nici la nivel administrativ.

autostrada, flota si alte chestii care raman fara repercusiuni pentru ticalosi... au in clin cu mandria nationala care se dilueaza zilnic putin cate putin incepand de pe vremea dacilor. ne bagam capul intre urechi si suntem indiferenti la orice se intampla in Romania (ia de exemplu articolele dintr-un ziar - cele de scandal sunt accesate de sute/mii de ori, cele de cultura daca depasesc 10-20 de accesari) dar reactionam cand un frantuz ne arata cu degetul unul dintre defectele pe care nu vrem sa le corijam.
solmar
corect, politia comunitara e subordonata primariei. mea culpa.
klm
CITAT(Baby Blues @ Apr 22 2010, 12:25 AM) *
1. Nu e parcare! Este o strada care se inchide sambata si duminica pentru ca sa se plimbe copii cu bicicletele si mamicile cu bebelusii pe mijlocul strazii. biggrin.gif

Citeste inca o data raspunsul meu: pentru parcare raspunde primarul (si e normal ceea ce a spus: el permite sa se parcheze masinile in acel loc) insa pentru drumul public cu acces restrictionat in zilele de sambata si duminica raspunde politia rutiera; lor trebuie sa li te adresezi pentru normalizarea situatiei.
Sper ca m-am facut mai bine inteles, e o diferenta de nuanta: primarul nu are cum sa iti dea alt raspuns pentru ca nu intra in atributiile sale sa interzica accesul pe un drum public iar gardienii stau degeaba acolo pentru ca nu au dreptul de a interzice accesul (incearca singur sa treci iar daca te opresc zi-le sa-si vada de treaba si sa caute masini parcate aiurea si vezi ce reactie vor avea smile.gif, pariez ca dupa ce se dau putin cocosi se dezumfla imediat).
marius68582
Limbajul folosit este pe alocuri prea licentios pentru a fi promovat la ore de maxima audienta, dar eu sunt intru totul de acord cu bloggerul asta.
James Kilowatt
Mie unuia desi mi se pare de prost gust gluma francezului (si reactia publicului), cred totusi in libertatea de expresie. Cat a mai ramas din ea in Europa... ca e una din valorile fundamentale ale occidentului pe punctul de a disparea si a fi inlocuita de percepte musulmane, sau legi anti-antisemite, discriminari pozitive, etc.
Pacat ca niste retardati o folosesc in asemenea mod, insa apar si astia inevitabil. Prefer insa sa mai apare cretini precum comicul ala decat sa apara o noua lege (scrisa sau nu) care sa restranga si mai mult libertatea de expresie.

Francezii au talentul ca pentru un idiot care face o tampenie sa dea o lege care sa restranga din libertatilor tuturor. Daca un bou isi taie un deget cu foarfecul, in franta se interzice foarfecul, sau in cel mai bun caz ca sa-l folosesti ai nevoie de un curs si o diploma de manuitor de foarfece.
In curand Franta o sa fie exemplul de tara care definea comunismul in bancurile epocii trecute: comunismul este societatea in care tot ce nu este interzis este obligatoriu.

Glumele proaste nu sunt inca interzise, si din fericire nu sunt inca nici obligatorii...
AZAZEL
cand am ajuns in franta pt prima data si dupa ce m-am urcat in RER-ul care pleaca de la aeroport, primul cersetor ce l-am vazut era un romanas de-al nostru ce canta prin metrou.
trecea pe langa oameni si spunea: "hai bulangiilor, dati si voi ceva". noi taceam chitic ca nu cumva sa isi dea seama ca suntem romani, ca nu mai scapam de el.
bogcot76
Ia sa fi facut ala o gluma cu evrei. Sa vedem daca-i dadea mana.
DRAGOS
ca raspuns la salutul romanesc: the french salute smile.gif
solmar
QUOTE (marius68582 @ Apr 22 2010, 10:10 AM) *
Limbajul folosit este pe alocuri prea licentios pentru a fi promovat la ore de maxima audienta, dar eu sunt intru totul de acord cu bloggerul asta.

Nu le zice rau. Orisicum nu religia e de vina ci mai degraba popii si oamenii.
Alex-F1
QUOTE (marius68582 @ Apr 22 2010, 04:10 AM) *
Limbajul folosit este pe alocuri prea licentios pentru a fi promovat la ore de maxima audienta, dar eu sunt intru totul de acord cu bloggerul asta


36182451.gif 36182451.gif 36182451.gif 36182451.gif 36182451.gif Ahahahahaaaa.....prea tareeeeeeee......fuuuuuu, am ras cu lacrimi, n-am mai ras de mult in halul asta!!!!!!!!!! laugh.gif Thank you for making my day! yes.gif Din pacate trist, dar adevarat textul..... ninja.gif
Baby Blues
QUOTE (klm @ Apr 22 2010, 10:42 AM) *
QUOTE (Baby Blues @ Apr 22 2010, 12:25 AM) *
1. Nu e parcare! Este o strada care se inchide sambata si duminica pentru ca sa se plimbe copii cu bicicletele si mamicile cu bebelusii pe mijlocul strazii. biggrin.gif

Citeste inca o data raspunsul meu: pentru parcare raspunde primarul (si e normal ceea ce a spus: el permite sa se parcheze masinile in acel loc) insa pentru drumul public cu acces restrictionat in zilele de sambata si duminica raspunde politia rutiera; lor trebuie sa li te adresezi pentru normalizarea situatiei.
Sper ca m-am facut mai bine inteles, e o diferenta de nuanta: primarul nu are cum sa iti dea alt raspuns pentru ca nu intra in atributiile sale sa interzica accesul pe un drum public iar gardienii stau degeaba acolo pentru ca nu au dreptul de a interzice accesul (incearca singur sa treci iar daca te opresc zi-le sa-si vada de treaba si sa caute masini parcate aiurea si vezi ce reactie vor avea smile.gif, pariez ca dupa ce se dau putin cocosi se dezumfla imediat).


Prin hotarare a consiliului local au dreptul sa sanctioneze contraventiile statice la regimul circulatiei pe drumurile publice in municipiul Buzau. Oricum nu eu am facut plangerea dar nu m-ar deranja sa mai fac una. biggrin.gif Ideea era ca primarul si-a permis sa dea voie (din gura) sa se parcheze pe o strada cu indicator de parcare interzisa si pe deasupra si cu accesul restrictionat la intrare.
Baby Blues
Am citit blogul dar nu cred ca religia e de vina ci oamenii (vorba lu' Solmar) . totusi s-au trass niste concluzii gresite sau cel putin s--a inoculat ideea ca desfiintarea scolilor ar fi din cauza ca se fac biserici. Nu cred ca au vreo legatura . De ce nu se fac si scoli? Biserica ia bani de la mine benevol. Am oun exemplu foarte bun la mine in cartier unde preotul a facut o gradinita pentru copii orfani cu cantina, etc si plateste din fondurile enoriasilor si din sponsorizari tot. Eu zic ca mai sunt o groaza. Alt preot a facut o fundatie pentru copii cu mai multe sedii in judet unde ajuta copii orfani,ii adapostesc, hranesc ii educa, etc. Au facut un centru de urgente pentru violenta in familie, campus pentru copii, au facut o tabara pentru copii defavorizati in Delta Dunarii la Maliuc Tulcea, etc. Hai sa nu dam vina pe faptul ca dobitocii nostri de sefi din Ministerul educatiei distrug sistemul de invatmant asta nu-i vina bisericii si nici macar a popilor. Hai sa nu gasim tapi ispasitori numai de dragul d-ai gassi. ce-i adevarat este ca romaanii nu stiu sa aiba o credinta adevarata bazata pe un comportamnet , o conduita morala ci pe anumite obiceiuri inradacinate in atatia ani de indobitocire . Aici are dreptate . eu imi aduc aminte la mine la nunta: a trebuit sa ma cert cu vreo cateva babe ca sa ma lase in pace cu toate tampeniile pe care vroiau sa ma puna sa le fac si daca le intrebai de ce trebuie sa fac o chestie sau alta, nu stiau ce -mi zica.
Oricum faptul ca te duci la biserica si ca iti gasesti un loc unde sa te reculegi atat in fata ta cat si a lui Dumnezeu nu cred ca este un lucru rau ci devine rau atunci cand te duci de Pasti sau de Craciun si atunci pentru ca asa trebuie sau asa se face si acolo in loc sa-i respecti pe cei de langa tine, te apuci sa vorbesti sau sa faci "caterinca" si sa pari interesant . Cred ca ati intalnit oameni din astia pe la biserica , nu?
bogcot76
No comment:


http://www.gandul.info/news/patriarhia-rom...edintei-6113829
solmar
Misto! Omu' si bisericuta lui!
Mircea104901
Cocalarii au trecut oceanul smile.gif pe ritmurile lui MJ:
http://stirileprotv.ro/exclusiv/stirile-ta...-in-stamba.html
bogcot76
Ceea ce spun eu aici doreste sa spele putin din rusinea de a fi roman.

Stau de 2 zile in Brasov ca sa ma spal la creier cu sotia, dupa ce am fost plecat 2 luni in Austria. Precizez faptul ca sunt nascut, crescut in Bucuresti, ca sa nu dau nastere la ceva speculatii. Domnule, orasul asta chiar incepe sa arate bine si poti sa te simti bine ca e un oras in Romania in care te poti simti ca in afara. Ok, se poate mai mult si sunt convins ca se va face, insa chiar si acum este extraordinar. Venim de multa vreme aici si pot spune ca incepe sa arate din ce in ce mai bine. Adica centrul vechi este pitoresc, special. Vreme superba, totul verde, fatade din ce in ce mai multe renovate cu foarte mult bun gust. Localuri extraordinare. Chiar am avut experienta mai multor terase la care un angajat a venit in timp ce mancam si ne-a intrebat cum ne simtitm, daca ne place mancarea, daca servirea a fost ok etc. Foarte agreabil. Cazare excelenta, chiar luxoasa cu numai 80 euro pe noapte fix in buricu targului (duplex). Muzeul de arta din Brasov, care spre rusinea mea nu l-am vizitat pana acum si care are o taxa de intrare de numai 4 lei ohmy.gif are o colectie impresionanata de Grigorescu, Aman, Luchian si multi altii. Nu are fastul unui muzeu din afara insa ai ce vedea si pentru cati bani primesc saracii chiar se straduiesc. Le-am si spus ca taxa e scandalos de mica. Chiar nu mi-ar fi rusine sa vin cu oamenii pe care i-am cunoscut in Austria aici. De altfel unul din ei a fost intr-un tur CLuj, Sighisoara, Brasov, Sibiu si a spus ca s-a simtit ca in a doua lui tara. Hirscher rules. Si nu numai. Am fost la Fagaras pe un drum national, de o banda e adevarat, insa extraordinar de bine facut, cu sate pe parcurs cu scuaruri in dreptul trecerilor de pietoni ca in vest si flori la stalpii de pe margine. Cetatea din fagaras si muzeul aferent iarasi, administrat de oameni care chiar au pasiune pentru ceea ce fac - genu de a face din rahat bici. Etc etc etc. Bravo.
ozz86651
"Numai" 80E? Mi-am luat biletele la amsterdam si bruges, nici un hotel nu trece de 100$ pe noapte (in Amsterdam e 80$) la 4*, toate sint in zone bune sau buricul tirgului. Sa amintesc ca Brasov nu e nici pe departe Amsterdam sau Brges si nici nu se afla intr-o zona economica comparabile?
Adica in Romania o cazare buna ar trebui sa fie 30-40E nu mai mult.
DRAGOS
Posibil sa fie vorba de 80e pt 2 persoane smile.gif

Referitor la experienta in privinta Brasovului, ai mare dreptate. Am fost de cateva ori in ultima vreme(e un loc foarte bun pentru plimbare) si intr-adevar a devenit unul din orasele care incepe sa arate cum trebuie smile.gif
bogcot76
QUOTE (ozz86651 @ Jun 10 2010, 11:23 PM) *
"Numai" 80E? Mi-am luat biletele la amsterdam si bruges, nici un hotel nu trece de 100$ pe noapte (in Amsterdam e 80$) la 4*, toate sint in zone bune sau buricul tirgului. Sa amintesc ca Brasov nu e nici pe departe Amsterdam sau Brges si nici nu se afla intr-o zona economica comparabile?
Adica in Romania o cazare buna ar trebui sa fie 30-40E nu mai mult.


Asa este, insa crede-ma ca pentru un duplex destul de luxos (40 mp + 40 mp - camera de zi + bucatarie super ok jos si dormitor + baie sus) nu dai tu 80 euro la Amsterdam - iti spun sigur ca stiu si eu. La Salzburg am dat 100 euro pe o camera single, 4 stele e adevarat, dar se compara la stele cu ceea ce e aici care cica 3 stele. Ma rog. Eu sunt extrem de multumit. Si Brasovul, poate nu ai mai fost tu de mult, dar se apropie incet incet ca atmosfera si aspect (am spus ca mai e de munca inca) cu orasele austriece.
bogcot76
Stai ca acuma am vazut mai bine. Mai Ozz, in ce Amsterdam ai fost? Cum sa nu treaca de 100 Dolari camera in nici un hotel la 4 stele? Hai sa nu fim carcotasi. Exista si de 200 euro camera in Amsterdam la 4 stele. Vorbesc camera dubla. Iar un apartament e chiar 350 euro. Asa si in Brasov poti sta mai la vale cu 40 euro pe noapte de doua persoane, dar nu e ca aici. Eu dau 80 euro pentru doi in conditiile deja descrise. Asa ceva in vest nu iei fara 150 euro pe noapte iti garantez. Asa ca pretul e relativ corect pentru Romania.
James Kilowatt
Depinde cum si cand rezervi smile.gif
In Olanda am avut cu 120€/noapte camera 5 stele, deci nu ma mira sa gasesti 4 stele cu 80€.
La Londa 4 stele deluxe cu 80€, pretul de la 1-2 stele in mod normal in Londra.... si a fost cel mai luxos hotel in care am stat pana acum, inclusiv peste cele de 5 stele. Insa a fost vorba de o promotie, si de un up-grade de camera pt ca am avut amabilitatea sa astept vreo 15 minute ca sa verifice nu-stiu-ce la check in. (de parca as fi avut de ales...).
Vorbest de pret pt camera dubla de fiecare data.
De Germania nici nu mai zic, au niste preturi si niste servicii de-ti pare rau ca nu e vacanta in fiecare zi.
La francezi am mai luat teapa, adica nici numarul de stele nici pretul nu prea se justifica... insa asta e.
bogcot76
Eu nu am zis ca nu gasesti cu 80 euro insa sa spui ca nici un hotel de 4 stele nu trece de 80 euro e exagerat.
Lucian107416
eu am stat cu 80e in centrul turistic din Valencia, la 3*. Camera mica, pat dublu si mic dejun inclus. Atat. Fara frigider, lenjeria de pat, prosoapele nu se schimbau zilnic etc Oricum am stat doar 3 zile. Locatia in schimb a fost extraordinara.
N-am mai scris in topicul asta pentru ca oricum nu ma prea identific cu subiectul. Pentru mine nationalitatea/rasa etc din care faci parte n-au cum sa reprezinte nici o calitate, nici un defect. Cu asta am spus tot.
Totusi am venit din vacanta asta cu ceva teorii schimbate. Consideram aspectul exterior si comportamentul oamenilor o legatura cu dublu sens. In sensul ca daca autobuzele sunt murdare, oamenii nu au nici o bariera psihologica sa arunce hartii, seminte si altele. Un fel de cerc vicios. Parere formata cumva si de faptul ca autobuzele noi din Bucuresti pareau in permanenta mai curate ( in interior ). Am vazut in schimb in Spania, intr-un loc de joaca impecabil de curat, niste romani care mancau seminte si scuipau pe jos semintele. Asta in 2 zile diferite. Nu inteleg ce dracu trebuie sa ai in cap sa poti face asta, dar asta e. Se pare ca bariera psihologica de care vorbeam nu exista, desi inclinam sa cred altfel. N-am avut in schimb nici cel mai mic sentiment de rusine sa vorbesc cu fiul meu romaneste pentru ca ei scuipau coji de seminte si vorbeau in acelasi parc. Totusi, se pare ca Isus a avut noroc ca n-a trait la noi. S-ar fi gasit cu usurinta un roman sa arunce cu piatra. biggrin.gif ( ma rog , nu erau romani - ale naibii caractere englezesti - pe vremea lui Isus, dar intelegeti ideea)
@bogcot ( "Chiar nu mi-ar fi rusine sa vin cu oamenii pe care i-am cunoscut in Austria aici. " ) De ce? Ca-s fatadele renovate?
James Kilowatt
Pai fatadele renovate sunt imaginea oraselor mari. Ce se ascunde in spatele lor insa.... La Paris sau Bruxelles exista de 4 ori mai multi sobolani decat locuitori.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.