Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Rusinea de a fi roman
Masini.ro Forum > Discutii generale > Combat zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26
NGZ
Mai Ozz, am inteles eu bine ? La pacatele romanilor trebuie adaugate xenofobia si nationalismul ? confused.gif
Baby Blues
Pai aici pot sa-ti raspund si eu: DA! Si inca foarte inraiti. Tiganii fura din buzunare, noi din fabrica dar ... nu e acelasi lucru pt ca eu fur de la patron si ala are. Cam asa gandeste romanul.
NGZ
Stefane, cam ce are in comun furtul din buzunare sau de la patron cu nationalismul si xenofobia ?
vio
probabil acelshi gen de abordare a problemei .. las ca ala are , lasa ca al stiu io , lasa ca tot draq ala e roman sau tigan s. a.m.d
Baby Blues
Am dat viata unui mod de abordare a problemelor de catre romani care nu se pun in aceiasi oala cu niste hoti tigani cu toate ca si ei fura. Am zis ca suntem foarte xenofobi. Nationalisti nu suntem decat dupa ce bem si cantam melodia cu Iancu .biggrin.gif
NGZ
CITAT(stefan_adrian @ Nov 8 2007, 06:55 PM) *
Am dat viata unui mod de abordare a problemelor de catre romani care nu se pun in aceiasi oala cu niste hoti tigani cu toate ca si ei fura. Am zis ca suntem foarte xenofobi. Nationalisti nu suntem decat dupa ce bem si cantam melodia cu Iancu . biggrin.gif



Eu sunt roman si nu fur nu sunt xenofob nici nationlist. Nici prietenii sau colegii mei. Nici macar dupa ce beau un pahar.
Deoarece constat ca acuzele tale se adreseaza tuturor romanilor, te intreb: Tu esti roman ? Ai rude si prieteni romani ? Sunt ca cei despre care vorbesti ?
Baby Blues
QUOTE(NGZ @ Nov 8 2007, 08:40 PM) *
QUOTE(stefan_adrian @ Nov 8 2007, 06:55 PM) *
Am dat viata unui mod de abordare a problemelor de catre romani care nu se pun in aceiasi oala cu niste hoti tigani cu toate ca si ei fura. Am zis ca suntem foarte xenofobi. Nationalisti nu suntem decat dupa ce bem si cantam melodia cu Iancu . biggrin.gif



Eu sunt roman si nu fur nu sunt xenofob nici nationlist. Nici prietenii sau colegii mei. Nici macar dupa ce beau un pahar.
Deoarece constat ca acuzele tale se adreseaza tuturor romanilor, te intreb: Tu esti roman ? Ai rude si prieteni romani ? Sunt ca cei despre care vorbesti ?

Mda regasesc multe dintr rude deoarece nu le-am putut alege dar si din cunoscuti. Prietenii i-am ales. Oricum suna cam nenationalist , daca ma pot exprima asa dar majoritatea romanilor sunt foarte xenofobi. Nu am zis ca nu exista romani care nu sunt xenofobi. Poate am exagerat cu "majoritatea" dar atunci pot sa spun "o mare parte".
T u d o r
Oare de ce marea majoritate a celor care sunt xenofobi (sau catalogati ca atare) au sau au avut de-a face cu populatia conlocuitoare? De ce sa fiu eu considerat xenofob ca nu suport nespalatii, nesimtitii, hotii, tupeul, nemunca? Sa fie ei considerati cum am spus eu, nu sa ma faca pe mine nimeni xenofob. Pana acum nu am auzit sa se manifeste xenofobia la romani in legatura cu nemtii, elvetienii sau americanii.
Nu fratilor, eu nu sunt xenofob, desi nu suport sa am de-a face cu un om care-mi provoaca sila prin modul lui de comportament, prin faptul ca pute de ti se intoarce stomacul pe dos, prin faptul ca singura lui preocupare in viata e sa fure de la altul care a muncit pentru a avea... Nu eu am o problema! NU!!! Ei au o problema, pentru ca reduc notiunea de OM la un nivel mult prea jos pentru gusturile mele... Am avut de-a face cu tigani imbracati curat si spalati, nu neaparat educati la cele mai inalte scoli, tigani care vor sa munceasca si sa-si castige traiul de zi cu zi in mod cinstit. Pacat ca nu puteti vorbi cu ei, sa-i intrebati cat de xenofob m-am manifestat fata de ei... Si mai ales, ce parere au si ei despre marea majoritate a conationalilor lor... Si cum sunt ei subevaluati si cate probleme au din cauza apartenentei la o natie care s-a definit prin nemunca si hotie.

Nu domnilor, eu nu sunt xenofob! Si pot sa pun pariu ca nici marea majoritate a romanilor nu sunt...
NGZ
Stefane, ai atribuit o multime de "calitati" romanilor (hoti, xenofobi, etc.)
Poate ar trebui sa ma deranjeze afirmatiile tale.
Revin si te intreb : Tu esti roman ?
HalbaSus
Tudor, inteleg ce zici... candva inainte de al doilea razboi mondial un scriitor zicea: "antisemitii sunt cei care ii urasc pe evrei mai mult decat e normal sa ii urasti". Cam asa sta treaba si cu "xenofobia la romani", exista in cei mai multi dintre noi o repulsie naturala fata de anumite parti ale comunitatii rome (si nu neaparat datorita etniei ci datorita comportamentului, igienei precare, pericolului pe care il pot reprezenta, etc...). Daca asta ar fi o dovada de xenofobie atunci.. DA... marea majoritatea a romanilor sunt xenofobi. Dar eu aici as parafraza primul citat si as zice ca "xenofobi sunt cei care ii urasc pe tigani mai mult decat e normal sa ii urasti", adica e normal ca atunci cand il vezi pe adrian lindicu minune sa iti vina sa-l bagi la gazat cu zyklon B dar e anormal sa ii urasti pe toti, doar din cauza etniei lor... si aici ii dau dreptate lui stefan_adrian, multi dintre romani sunt xenofobi din toate punctele de vedere, in sensul ca au o problema apriorica cu etnia roma, generalizand trasaturile unora la intreaga etnie.

T u d o r
In esenta e cam acelasi lucru cu cel pe care l-am spus si eu, Halba. Doar ca tu ai extras esenta, eu m-am enervat putin si am fost mai vehement. smile.gif

Colegii din America, o intrebare: Daca in neighborhood-ul vostru se muta un negru, e adevarat ca imediat chiriile si preturile la case scad? biggrin.gif
20krpm
QUOTE( T u d o r @ Nov 8 2007, 03:41 PM) *
Colegii din America, o intrebare: Daca in neighborhood-ul vostru se muta un negru, e adevarat ca imediat chiriile si preturile la case scad? biggrin.gif


nu. dar daca elicopterul incepe sa se roteasca deasupra casei respective, cu farul aprins, cam intr-o noapte din 3, daca gunoaiele sint puse gramada in strada in loc sa fie puse-n tomberon, si alte chestii d-astea... poate. dar cel mai probabil e ca vreo scoala de prin jur o sa gaseasca un tatic avocat care - cumva - sa-l faca sa se mute de-acolo.
T u d o r
Raspuns corect, mai ales apreciez diplomatia ta. Mesajul a fost inteles. tongue.gif

Intrebarea nu era chiar un foc in gol, am niste prieteni apropiati care au fost cativa ani in USA si informatia o am de la ei.
20krpm
de cind am vazut topicul asta, tot stau si ma gindesc cum de mie nu-mi mai e rusine sa fiu roman. acum ani de zile aveam o oarecare stringere de inima, cumva tineam coperta frontala a pasaportului acoperita in aeroport, sau chestii d-astea, pentru ca aveam senzatia ca voi fi aruncat intr-o oala comuna de judecata cu altii. acum nu-mi mai pasa, ba chiar odata cineva mi-a zis la coborirea din avion "that's a pretty cool passport, where did you get that?"

dar asa ca idee, cind cineva devine suficient de curios ca sa intrebe de-al cui esti, discutia decurge cam asa:
- "so, what kind of accent is that?" (ca nu te-ntreaba direct, ca natie esti - asta cica e nerespectuos)
- "romanian" (asta e raspunsul venit in cele din urma, de obicei daca am timp flirtez un pic cu "you've got 100 chances to guess it")
- "oooh, armenian, yeah, i have a friend who blah-blah"
- "romanian, that is RO-manian... armenians are some different, unrelated people"
de obicei aici interlocutorul face un "ooh" prin care incearca care sa simuleze ca a priceput, dar in definitiv e total nedumerit, si schimba discutia - de-aici si batzoshenia romaneasca, "americanii astia-s asa de prosti de nici macar nu stiu unde-i romania".
citeodata, ca sa nu trebuiasca sa pun persoana respectiva intr-o situatie jenanta, in loc de "romania" spun "transylvania".
- "ooh, pennsylvania..." (din nou o privire confuza, ca accentul meu seamana cu orice, numa cu ala de pennsylvania nu)
daca reusesc sa prinda totusi ca e vorba de transilvania, aia pe care o stiu ei de la dracula si care-i adusa pe tapet la fiecare halloween (ca altfel ar uita-o si p-aia):
- "nooo... are you kidding me? does that place really exist??" (si dupa aia incep sa puna intrebari suplimentare, pe unde vine orasul asta, cum se ajunge acolo, "honey, wouldnt that be awesome to go there once?")
totusi din cind in cind dai peste unu care a mai auzit el cite ceva de romania:
"romania, this is where nadia... nadia... komenichi comes from, right? is she living in texas now?"
sau de cite unu care stie chiar ceva mai mult despre romania:
"romania, oh, you're the guys that killed their president on Christmas night, right?"

nu mi-e rusine ca-s roman, si nu cred ca mi-a fost vreodata in mod serios. atita vreme cit traiesc printre oameni care n-au prejudecati cum ca toti romanii-s la fel, si sint suficient de curiosi sa faca distinctie intre individul pe care-l au in fatza si ce-au auzit ei de la televizor, e ok. america e o tara mare si s-au obisnuit deja sa aiba toate culorile si natiile.
James Kilowatt
Io in locul tau le-as spune ca-s ROmulan, ca poate de astia au auzit si te scutesc de intrebari suplimentare smile.gif
20krpm
da, da daca n-au auzit am pus-o, ca nu stiu sa le explic - habar n-am ce-i aia. unsure.gif
Legionaru'
Parca e o specie din StarTrek! unsure.gif
Cristi2
CARTARESCU: Falimentul nostru moral
2 Noiembrie 2007
Mircea Cartarescu

Mircea Cartarescu: "In timpul studentiei am incremenit de uimire cand l-am vazut pe un coleg - care-avea sa devina peste ani un distins si respectat intelectual - iesind dintr-o librarie cu nu mai putin de cinci carti ascunse sub camasa."




„De ce naiba ai facut asta?”, l-am intrebat cu oroare, nevenindu-mi sa-mi cred ochilor. „Mai da-i in ma-sa”, mi-a raspuns zambind smechereste, „decat sa le cumpere vreun tampit, mai bine le sutesc eu...”. Dupa multi ani, in strainatate, am vazut iarasi, cu ochii mei, una dintre cele mai cunoscute personalitati ale literaturii romane de azi furand, pur si simplu, un obiect vestimentar dintr-un magazin.

Am vazut si alte persoane publice umplandu-si, in fiecare dimineata, geanta cu kilograme de sandviciuri si prajituri de la micul dejun al hotelurilor unde erau cazate, ca sa le ajunga pentru toata ziua. „Mai da-i in ma-sa de occidentali, ca au de unde sa plateasca”, imi sopteau vazand ca ma uit la ei.

Nu-i vorba aici de scriitori sau de oameni de cultura. Ce vreau sa spun e ca genul de infirmitate morala care-ti permite sa furi (si mai departe sa inseli, sa violezi, sa ucizi) nu cunoaste la noi frontiere de statut social sau de cultura, asa cum nu tine de etnie, de sex, de confesiune religioasa sau de orice alte distinctii intre oameni.

Tine, de fapt, de o lipsa endemica de civilizatie, care la randul ei arata paragina intregului nostru sistem educativ. O educatie dezastruoasa, o lipsa de principii morale si de valori pe care sa le transmitem mai departe fiicelor si fiilor nostri ne-a transformat in ochii lumii intr-un popor de barbari, de hoti si de ucigasi, asa cum noi insine, exasperati de monstruozitatile pe care romanii le comit zilnic in lume si acasa, am ajuns sa ne consideram.

Familia romaneasca a dat faliment ca instanta formatoare: copiii sunt tot mai lasati de izbeliste, la jocuri video, la televizor si pe strada. Scoala romaneasca isi propune, pare-se, sa te scoata un soi de Leonardo da Vinci, doctor in toate stiintele si artele, dar nu sa faca din tine un om intreg. La sfarsitul ei poti sti, eventual, diferenta dintre un atribut si un complement, dar nu si diferenta dintre bine si rau.

Masa romanilor cinstiti e umilita zilnic de noile dovezi de barbarie pe care ziarele straine ni le vara sub nas: noi furturi, noi violuri, noi crime, noi inselaciuni. Cutare boxeri din lotul olimpic au furat caciuli si manusi in America, cutare bestie a violat la Roma o femeie care ulterior a murit. Cutare politist si-a omorat nevasta. Aflam despre trafic de carne vie si de droguri, de fraude pe internet, de ce cu mintea nu gandesti, si peste tot vinovatii se dovedesc a fi fost romani.

E un nou val de ticalosie si murdarie dupa cel de dupa Revolutie, cand Germania si alte tari vestice au fost ingrozite de bandele de hoti si spargatori romani. Sa nu ne inselam singuri spunandu-ne: lasa, ca si la ei sunt si crime, si furturi, si mafie, si coruptie. Adevarul e ca infractionalitatea romaneasca (si, in consecinta, imaginea oribila a noastra in lume) cunoaste un nou varf lunile acestea, tocmai cand lucrurile pareau ca se indreapta spre bine.

De doi-trei ani incoace sperasem si eu ca mizeria morala pe care-o pompam spre Occident e pe cale de dizolvare. Dupa hoardele puse pe rautati din anii ‘90 au urmat valuri de emigranti cinstiti, oameni simpli si muncitori, pentru care am o mare stima si o la fel de mare compasiune. Nu ma mai asteptam la recrudescenta criminalitatii din partea noastra si la raspunsul sovin din partea lor. Sovinismul exista oriunde se-ntalnesc doua culturi, e o realitate trista a vietii omenesti. Este partea de vina a localnicilor in confruntarea cu „veneticii”, e treaba lor si pacatul lor.

Ce ma intristeaza pe mine la culme e ca redresarea noastra pare sa fi fost o iluzie, ca nu ne potolim, ca raul pare sa fie endemic in noi. Ca dovedim mai departe ca structura noastra morala e sovaitoare, permisiva, pentru ca educatia de-acasa si din invatamant nu si-au facut datoria de a ne transforma in persoane morale. De sus pana jos, intre academicieni, ca si intre oamenii simpli, intalnesti insi care parca n-au avut parinti sa le explice diferenta dintre bine si rau, care parca n-au mers la scoala, pentru care nu exista adevar si dreptate, care judeca lucrurile in functie doar de interesele lor de moment. Constiinta acestor barbari ce traiesc printre noi, oameni politici, artisti, muncitori, tarani sau prostituate, nu conteaza, le permite sa comita orice oroare, numai sa le fie lor bine. Lor nu pare sa le fi spus nimeni cuvintele pe care mama mi le repeta aproape zilnic in copilarie: „Cel mai rusinos lucru de pe pamant e sa iei chiar si un capat de ata care nu e-al tau”.

Sa nu ne pacalim pe noi insine. Problema imaginii noastre in lume nu sunt nici tiganii, nici cativa scelerati care fura, ucid si violeaza, nici sovinismul italienilor sau al englezilor. E falimentul nostru moral, e lipsa cinstei si a corectitudinii din obisnuintele noastre de fiecare zi. Decaderea noastra ca popor, vizibila in sfera politica in interior si-n imaginea noastra mai rea ca oricand in afara, este produsul absentei franelor morale la un numar coplesitor de romani, victime ale unei lipse cronice de educatie.

ozz86651
QUOTE
Mai Ozz, am inteles eu bine ? La pacatele romanilor trebuie adaugate xenofobia si nationalismul ?


A, astea-s baza. Tot ce tine de ura (irationala) si agresivitate e naspa. Restul sint doar aspecte culturale, sau chestii legate de bani si saracie, obisnuinta de a trai in mediu ostil si aglomerat, dar astea sint cele care ma calca pe nervi. Nu le au numai romanii, evident. Cum am zis, noi sintem la fel de ridicoli ca rusii si evreii neonazisti. Dupa propriul nostru sistem ar trebui sa ne deportam singuri la Bug. Hai ca cu tiganii interactioneaza omul direct (desi si aici e o problema de logica, intr-o tara unde romanii fura cu miliardele, cu fabrica, cu cladirea, cu mia de hectare te plingi ca tiganii fura cite un portofel din cind in cind?), dar astea cu evreii, homosexualii sau mai stiu eu ce sint total de neinteles pentru ca toti astia cu ura nu au cunoscut in viata lor un evreu sau un homosexual macar... sau nu au aflat.
Cristi86127
QUOTE(Cristi2 @ Nov 9 2007, 01:09 AM) *
Sa nu ne pacalim pe noi insine. Problema imaginii noastre in lume nu sunt nici tiganii, nici cativa scelerati care fura, ucid si violeaza, nici sovinismul italienilor sau al englezilor. E falimentul nostru moral, e lipsa cinstei si a corectitudinii din obisnuintele noastre de fiecare zi. Decaderea noastra ca popor, vizibila in sfera politica in interior si-n imaginea noastra mai rea ca oricand in afara, este produsul absentei franelor morale la un numar coplesitor de romani, victime ale unei lipse cronice de educatie.


Ai perfecta dreptate, pacat ca nu toti inteleg genul asta de mesaj, cand va fi o opinie unanima, atunci se va schimba ceva...de la sine.
A K U
Stati asa ca nu-i asa! De fapt, ce s-a petrecut in Italia este o mare conspiratie a KGB-ului, a serviciilor secrete de pe Marte si a fantomei lui Lenin, nu gena criminala a unor romani:
http://www.ziare.com/Scandalul_romanilor_d...GB_-169264.html
T u d o r
Bai, daca as fi avut cat de cat nitel har...acolo, as fi scris exact ca si Cartarescu. Sunt mai mult decat 100% de acord cu el... Toate la noi pleaca din lipsa de educatie, nu atat a scolii cat mai ales a ceea ce se numeste "cei 7 ani de acasa".
Baby Blues
Si din pacate nu prea putem face nimic nici in urmatorii 20-30 de ani, pentru ca lipsa educatiei si-a pus amprenta amprenta asupra noastra de foarte mult timp si din pacte nu facem nimic pentru asta.
Oare noi cei de aici de pe forum putem gasi solutii concrete pentru o iesire din colaps. Ganditi-va ca aveti "PUTEREA" la aceasta ora. Hai sa avem putina imginatie si sa ne consideram un grup de lucru . Ce ati face? ce ati schimba? ce ati lasa la fel? Hai sa o luam ca si un exercitiu si sa vedem ce iese.
James Kilowatt
L-as face pe Halba ministrul justitiei. biggrin.gif
Si pe Marius-Iulian al mediului biggrin.gif
Pe Stefan_adrian al cultelor si religiilor, ca se spune ca are o legatura directa acolo sus wink.gif
Cristi86127
QUOTE(stefan_adrian @ Nov 10 2007, 05:45 AM) *
Oare noi cei de aici de pe forum putem gasi solutii concrete pentru o iesire din colaps. Ganditi-va ca aveti "PUTEREA" la aceasta ora. Hai sa avem putina imginatie si sa ne consideram un grup de lucru . Ce ati face? ce ati schimba? ce ati lasa la fel? Hai sa o luam ca si un exercitiu si sa vedem ce iese.


OK.
1. Alcatuit o baza de date care sa contina toate datele referitoare la etnia roma.
- Inregistrat toate persoanele de etnie roma care au cetatenie romana, date culese din evidentele actuale completate de razii pe teren pentru ca nu toti sunt inregistrati cu acte in regula, si care ar contine date personale, domicilii, ocupatii, caziere, samd.
- Statistica pe varste, ocupatii, venituri, nivel de trai, zone, majoritari, minoritari, etc.
- Harta cu zonele, satele, orasele unde isi au domiciliile.
Aceasta situatie ar trebui completata si referitor la tiganii care au impanzit Europa, ma refer la cei care au nationalitate romana.

2. Aceasta baza de date ar trebui trimisa oficialilor UE si demarat o actiune comuna, bazata pe date reale pentru ca ei au tot dat sfaturi si ne-au umplut de critici dar nu au avut habar de nimic in ceea ce priveste tiganii romani.
Actiunea ar trebui sa fie comuna pentru ca, pe de o parte am da dovada de bune intentii, suntem "obligati" sa actionam in conformitate cu normativele UE si pe de alta parte e nevoie de fonduri...si nu pentru sapunuri si carti, tiganii au bani pentru asa ceva, teoretic stiu cum ar trebui sa fie dar nu vor, nu ii intereseaza.

3. Pana aici ar fi clarificate datele proiectului "Integrarea tiganilor in Ro/UE".
Ce facem cu el ?
Ar trebui transmis ca tema studentilor de la facultatile de sociologie (faculatilor in care se studiaza aspecte care ar putea avea atingere cu tema proiectului),
stabilita o data termen, o suma de bani in cazul in care proiectul va fi aprobat...e vorba de facultati din RO dar si din UE...pentru a fi democrati si impartiali.
Construit un site/forum in limbile de circulatie europeana in care romanii, europenii, tiganii isi pot expune opiniile si punctele de vedere.

4. In paralel ar trebui facuta o analiza si la nivelul inalt, oficiali UE pe baza proiectelor propuse de RO si alte tari UE, stabilite fondurile necesare integrarii tiganilor, samd.

Suna pompos dar nu cred ca s-ar duce la bun sfarsit un proiect de genul acesta, orice ar presupune el, pentru ca nu intereseaza cu adevarat pe nimeni, oficialii UE nu au nici un motiv sa ne ajute sa rezolvam aceasta problema, ei intotdeauna vor lasa anumite lucruri nerezolvate pentru ca in cazul anumitor conflicte de interese, decizii la nivel UE, negocieri economice sau de oricare alta natura, Romania sa nu aiba acelasi cuvant de spus ca celelalte state UE, sa nu se ridice cu pretentii, sa poata fi santajata si oricum nu cred ca sunt bani pentru asa ceva...toti suntem egali dar unii sunt mai egali decat altii. smile.gif

Din punctul meu de vedere, nu prea exista solutii "democratice" care sa duca la integrarea tiganilor in societate sau oricum ar lua cel putin 50 de ani pentru ca acest fapt sa se definitiveze.
Majoritatea tiganilor au o situatie financiara care sa le permita un trai decent insa nu vor, au propria lor educatie, traditii si obiceiuri de la care nu se vor abate prin "vorba buna"...
Tiganii sunt mai maleabili decat alte minoritati, se poate sta de vorba cu ei, nu s-au ridicat cu pretentii ca ungurii...dar ei zic ca tine si fac tot ca ei pentru ca au vazut ca nu li se intampla nimic rau.

In concluzie, tot deciziile interne pot avea efecte, dar aceste decizii vor trebui sa fie ceva mai dure si astfel se poate intra in conflict cu normele UE...sa vezi atunci cat de civilizati sunt tiganii si cum vor sti ei sa dea in judecata statul roman...
Se va ajunge la un blocaj si la niste conflicte care se vor intinde pe zeci de ani, timp in care tiganii vor face ce stiu ei mai bine.
Cand spun decizii dure nu ma refer automat la inchiderea lor in puscarii, puscaria este ca a doua casa pentru multi dintre ei, deci nu va avea un efect bun, acolo doar se vor specializa, se vor inrai si mai tare, per total vor si mai reticenti la reguli iar credinta lor ca sunt persecutati va fi si mai puternica...sa nu ma zic ca si in puscarie, tot pe banii nostri stau...stau, macar daca ar face ceva util...oricum ar fi sunt pagubosi, unul fura in valoare de ... altul deterioarea imaginea romanilor in lume iar altul sta la zdup ~20 de ani pe banii nostri.

Ar trebui ca pe o perioada de 10 ani sa intre in vigoare un set de legi speciale pentru ei, cu drepturi dar mai ales obligatii.
Actiunile ar trebui sa-i vizeze in special pe copii de etnie roma pentru ca in cazul lor chiar sunt sanse sa fie educati, 10 clase obligatorii, parintilor care nu se conformeaza sa-si trimita copii la scoala li se vor anula drepturile parintesti si ai lor copii vor fi dusi in asa numite centre de reeducare unde vor avea parte de scoala, unde vor putea invata o meserie, la 18 ani li se va oferi un job si chiar vor putea continua in paralel studiile, facultate, master, doctorat ...pentru ca apoi peste alti cativa ani sa intre pe masini.ro si sa citeasca amuzati cele scrise despre ei aici.

Cei care nu se conformeaza sau recidiveaza...la canal frate, sunt atatea de construit in tara asta sau sa li se ofere cate o gospodarie in Transilvania ca sunt atatea abandonate de romanii care s-au satura tde unguri...s-ar rezolva doua probleme dintr-o "lovitura" smile.gif)

Cu alte cuvinte solutii comuniste dar din pacate sunt singurele care in mod real pot ajuta ca tiganii sa se integreze in societate si mai ales smile.gif ca romanii sa nu devina ca ei...pentru ca la momentul asta cam asta se intampla. smile.gif





Iulian HondaFan
nu stiu daca poti face o database cu toti tziganii. e o incalcare a drepturilor omului. poti face insa o database cu toti infractorii ( tzigani sau romani) si asta poate fi pusa la dispozitia celorlalte state UE. in fond nu chiar toti tziganii sunt infractori si nici toti romanii cinstiti. cred ca trebuie evitat blamarea pe criterii etnice.

situatia tziganilor este cumva similara cu situatia negrilor in America. aici a luat aproape 50 de ani ( din 1960 de cand a inceput miscarea pentru drepturi civile si albii au devenit mai sesnsibili si mai angajati in imbunatatirea conditiilor si integrarea negrilor) si inca 1/3 pana la jumate dintre ei sunt inca ghetoizati, saraci si cu acest pattern de esec social, criminalitate crescuta. copii nascuti in familii dezorganizate, de multe ori ( cam 2/3 din cazuri) numai in grija mamei, cu rate de mari de alcoolism si dependenta de droguri, etc... ro are sanse sa rezolve problema numai cu ajutorul UE, altfel cu toate problemele noastre ne va fi greu sa gasim resurse financiare si organizatorice pentru a-i ajuta. si in primul rand trebuie schimbata opinia multor dintre romani...

sunt intru totul de acord cu Cartarescu ( de fapt cu majoritatea opinilor exprimate de Cartarescu pe care pur si simplu il admir fara rezerve).

http://www.evz.ro/article.php?artid=329997

si nu ar fi rau si daca dintre liderii tziganilor se vor gasi unii luminati... tziganii au nevoie de ceea ce Martin Luther King a fost pentru negri in US. cineva cu autoritate morala care sa-i indrepte catre civilizatie si integrare.

alta paralela cu negrii americani este muzica - negrii au dat Americii si lumii jazzul, blues-ul, soul-ul si rap-ul... tziganii au dat muzica lautareasca si mai recent maneaua... biggrin.gif
Iulian HondaFan
QUOTE(ozz86651 @ Nov 8 2007, 11:03 AM) *
QUOTE
Tipii care cauta cafteala cand te aud vorbind o limba straina sunt in general niste retardati care nu-s buni de nimic,


Valabil in primul rind pentru romani care sint un popor mult mai rasist si xenofob decit italienii. Cum am zis, o meritam, sintem tratati cum tratam si noi pe altii. Eu pesronal nu o merit biggrin.gif dar pe mine ma si doare in cot, nu o sa-mi pun niciodata probleme de rusine sau mindrie de a fi roman.
Ma mai plimbam si pe alte forumuri unde cel putin inate doua subiecte care stirneau flacari apareau periodic: tiganii si homosexualii. Da domle, in ara in care romanii fua miliarde si tin 22 de milioane de oameni in rahat, tiganii care fura portofele sint vinovati de toate relele de pe lume, de homosexuali ce sa mai zicem ca-s pidosnici si erodeaza moarala adinca, milenara a poporului roman.

QUOTE
Americanii au umplut america cu d-alde Capone, dar isi permiteau din toate punctele de vedere si erau la ei acasa...


Ma, nu americanii, italienii. Oi fi scris eu gresit, da totusi, se-ntelege din context.


corect...

despre italieni in America insa la fel nu se poate generaliza. pe langa mafie italienii au adus si multe lucruri bune: pastele, pizza, vinurile, dragostea de opera, o droaie de oameni de marca in politica, stiinta, etc...
Iulian HondaFan
QUOTE(James Kilowatt @ Nov 10 2007, 01:05 PM) *
L-as face pe Halba ministrul justitiei. biggrin.gif
Si pe Marius-Iulian al mediului biggrin.gif
Pe Stefan_adrian al cultelor si religiilor, ca se spune ca are o legatura directa acolo sus wink.gif



I find that very generous of you... but I have to decline. biggrin.gif
Cristi86127
QUOTE(Iulian HondaFan @ Nov 10 2007, 09:20 AM) *
nu stiu daca poti face o database cu toti tziganii. e o incalcare a drepturilor omului. poti face insa o database cu toti infractorii ( tzigani sau romani) si asta poate fi pusa la dispozitia celorlalte state UE. in fond nu chiar toti tziganii sunt infractori si nici toti romanii cinstiti. cred ca trebuie evitat blamarea pe criterii etnice.


Foarte corect, nu toti tiganii sunt infractori si nu toti romanii sunt cinstiti...de fapt raportat la numarul romanilor si numarul tiganilor, procentajul romanilor care comit infractiuni este mai mare...
Eu m-am referit aici strict la tigani dar ai dreptate, o eventuala actiune ar trebui indreptata spre toti romanii care comit infractiuni.
Eu personal nu am avut neplaceri cu tiganii, acum 1 an mi s-a spart o casa in provincie unde merg numai in vacanta, au fost prinsi spargatorii si erau romani...nu s-au rezumat numai sa fure dar au distrus toate usile, tocaria era din lemn masiv adusa de la Bistrita, au avut ceva de munca la 10 usi...am ramas socat cand am vazut ce au putut sa faca...

QUOTE(Iulian HondaFan @ Nov 10 2007, 09:20 AM) *
ro are sanse sa rezolve problema numai cu ajutorul UE, altfel cu toate problemele noastre ne va fi greu sa gasim resurse financiare si organizatorice pentru a-i ajuta. si in primul rand trebuie schimbata opinia multor dintre romani...

Da, ar trebui sa rezolve problema cu ajutorul UE dar deocamdata ce a facut UE pentru Romania ca sa ne gandim ca acest lucru ar putea fi posibil ?

QUOTE(Iulian HondaFan @ Nov 10 2007, 09:20 AM) *
sunt intru totul de acord cu Cartarescu ( de fapt cu majoritatea opinilor exprimate de Cartarescu pe care pur si simplu il admir fara rezerve).

Sub o forma sau alta, o parte din mesajele noastre reflecta intr-o oarecare masura cele spuse de Cartarescu...daca nu se numea Cartarescu, era un membru al acestui forum si posta aici nu stiu cati ar mai fi fost de acord cu el, eventual ar fi fost indemnat sa bea o bere sau sa consulte un medic psiholog... rolleyes.gif

QUOTE(Iulian HondaFan @ Nov 10 2007, 09:20 AM) *
si nu ar fi rau si daca dintre liderii tziganilor se vor gasi unii luminati... tziganii au nevoie de ceea ce Martin Luther King a fost pentru negri in US. cineva cu autoritate morala care sa-i indrepte catre civilizatie si integrare.

As vrea sa o vad si p-asta, ar fi mult mai usor ca cineva din interiorul lor sa incerce sa faca ceva..insa totusi vorbim de tiganii romani, romani da ? e cam exclus.

QUOTE(Iulian HondaFan @ Nov 10 2007, 09:20 AM) *
alta paralela cu negrii americani este muzica - negrii au dat Americii si lumii jazzul, blues-ul, soul-ul si rap-ul... tziganii au dat muzica lautareasca si mai recent maneaua... biggrin.gif

Tare asta, spune multe...
Arheopterix
Intervin si eu,poate off topic....

Rusinea mea de a fi roman nu ptr ca un cetatean roman sau mai multi comit crime .
Rusinea mea privine din faptul ca traim intr-o capitala (spun capitala,ptr ca de ani de zile nu am parasit-o decat cu avionul sau un drum scurt pana la Giurgiu si nu prea mai stiu cum e in alte parti )Care arata ca un oras intr-o tara de lumea a 3-a ravasit de razboaie civile.
V-a garantez ca Beirutul dupa mai bine de 20 de ani de razboi civil,avea o infrastructura mai buna.
Tot orasul e sapat,se fac cartiere intregi ,la preturi mai mari ca in alte capitale EUROPENE,fara nici un fel de infrastructura.
Rade o lume intreaga de noi.
Nu e un bulevard intreg.
Podurile dureaza o vesnicie de construit si se darama in scurt timp,autostrada Buc_pitesti si podul Grant se tot construiesc de cand m-am nascut (1966).Noroaie,mizerie,gunoaie,marlanie,lipsa legilor,proasta crestere si toate negativismele posibile.
Personal am plecat de mic copil din tara.Am locuit in zone ale lumii ,de vai de ele,sau in orase f bine cotate ale europei.
M-am intors in tara in 93 ptr ca am considerat ca nu mai sunt motive sa stau in alta parte.
Cred ca m-am inselat.
Locuiesc in vestitul cartier (de 2 bani de fapt) numit pipera.Parca sunt intr-o groapa de gunoi.
Mi-a rusine sa invit un oaspete ptr ca drumul desi asfaltat in mare parte e acoperit de noroi de la miile de basculante ce trec din santierele vecine. Traficul e infernal.M-a intreb cate sute de oameni mor ptr ca nu ajung la timp la spital.
Am constata cu stupoate ca acum cateva zile ,a fost "barbierit" podul ce leaga cartierul Aviatiei cu Baneasa.Trec pe el zilnixc de cateva ori.Va GARANTEZ -nu avea cusur!.
Acum de aproape o sapt circulatia e si mai proasta in zona,si oare cand o sa asfalteze in aceste conditii meteo?
Acelasi lucru e si in atate strazi bulevarde di capitala.
Da rusine amea e ca nu iesim in strada ,blocam orasul ,si le aratam nesimtitilor de la putere ca nu pot face tot ce vor in tara asta si sa acumuleze averi fabuloase din banii publici.
Dar se pare ca la noi e suficienbt de un scandal in fotbal sau o crima nesemnificativa (dar tragica) facuta la cateva mii de km ,ca sa ne abata gandurile de la problemele reale pe care le avem.

Baby Blues
QUOTE(Arheopterix @ Nov 10 2007, 08:50 PM) *
Intervin si eu,poate off topic....

Rusinea mea de a fi roman ...Dar se pare ca la noi e suficienbt de un scandal in fotbal sau o crima nesemnificativa (dar tragica) facuta la cateva mii de km ,ca sa ne abata gandurile de la problemele reale pe care le avem.

Arheopterix, parca gandurile tale sunt amante cu ale mele , asa de bine ai reusit sa-mi transpui in vorbe ceeea ce gandesc biggrin.gif
E adevarat ca in Romania cea mai mica problema sunt tiganii. Asta am mai spus-o si o s-o repet.
Cristi cand m-am gandit sa gasim solutii, nu am zis sa gasim solutii la problema tiganiklor ( cu toate ca trebuie) ci m-am gandit sa gasim solutii tarii asteia. Ca sa nu mai mearga Arheopterix pe strazi asfaltate dar ...cu noroi , etc, etc. ( aici se vor enumera toate problemele expuse de noi mai sus).
M-as fi gandit sa gasim solutii reale ca Romania sa iasa din miasma asta in care se zbate de 17 ani de zile. Ce -am face noii, cei de pe forum daca am avea " PUTERE" ? Ce am schimba si cu ce? Pe cine si cu cine? Cand si cum? Cu ce incepem? Fara filosofie , fara vorbe ci concret- proiecte, programe, etc.
Cristi86127: Daca faci o baza de date numai cu tigani pentru a-i ajuta nu este discriminare. Daca faci o lege speciala numai pentru ei si ii obligi sa faca ceva numai pt. ca sunt tigani ii discriminezi! ( chiar si numai sa invete) .
PS: JAMES cred ca o sa declin si eu propunerea deoarece il am pe Halba la justitie si imi e teama ca incepe sa .. ucida bivoli multi. biggrin.gif
Cristi86127
QUOTE(stefan_adrian @ Nov 10 2007, 02:34 PM) *
Cristi cand m-am gandit sa gasim solutii, nu am zis sa gasim solutii la problema tiganiklor ( cu toate ca trebuie) ci m-am gandit sa gasim solutii tarii asteia.

Ok, solutiile exista, le au chiar guvernantii insa nu tin de interesul lor si atunci nu are sens sa piarda timpul cu ele...

QUOTE(stefan_adrian @ Nov 10 2007, 02:34 PM) *
Cristi86127: Daca faci o baza de date numai cu tigani pentru a-i ajuta nu este discriminare. Daca faci o lege speciala numai pentru ei si ii obligi sa faca ceva numai pt. ca sunt tigani ii discriminezi! ( chiar si numai sa invete) .


De acord cu cele afirmate mai sus, problemele noastre prioritare nu au nici o legatura cu tiganii ci cu noi insine, am mai spus-o, batem moneda pe educatia lor cand in general noi insine avem lipsuri la acest capitol, insa m-am referit strict la aceasta minoritate pentru ca asta era subiectul principal al discutiilor.
Sigur ca mesajul meu anterior e discriminare curata insa ei se discrimineaza singuri, viitorul ne va demonstra daca exista si alte "solutii evoluate" care sa aduca minoritatea roma la un nivel de trai si civilizatie cel putin egal cu al nostru.
A vorbi acum de integrarea tiganilor in societate si in Europa este destul de devreme deoarece avem multe alte probleme mult mai importante, vitale chiar, dar cu ocazia acestor evenimente din Italia poate ca ar fi bine sa se intreprinda ceva util si in cunostinta de cauza.

De la an la an, pe masura ce trece timpul, problemele noastre se acutizeaza, apar altele noi, presa se agita putin si apoi totul revine la normal.
Solutii... smile.gif e destul de greu de gasit solutii avand in vedere ca in tara asta este un adevarat lant al slabiciunilor si orice solutie se transforma in "carpeala"...o solutie ar fi o schimbare majora in plan politic dar ce sa pui in loc ?
Cu o floare nu se face primavara, nici macar cu doua...noi nu avem nici macar acea floare.

Ce ne tot batem capu' ? Viata e frumoasa, ma duc sa-mi iau o bere din frigider, dau pe OTV sau vr-un post unde se canta manele si imi lustruiesc bratara de aur si telefoanele ca diseara ies intr-un club si trebuie sa arat bine. laugh.gif

Cam asta e pe la noi intr-o proportie din ce in ce mai mare...


NGZ
Vad ca au inceput sa apara si propuneri pentru iesirea din criza. Printre ele "legi speciale " si "solutii comuniste" (am citat). Pai tocmai am iesit dintr-un comunism odios (care mai traieste inca in multi dintre noi) si vrem sa o luam de la inceput ?
Legea trebuie sa fie aceeasi pentru toti, indiferent de etnie, avere, etc. Si in plus un STAT puternic si cinstit care sa aplice legea. Atat.


Cristi86127
QUOTE(NGZ @ Nov 10 2007, 03:44 PM) *
Vad ca au inceput sa apara si propuneri pentru iesirea din criza. Printre ele "legi speciale " si "solutii comuniste" (am citat). Pai tocmai am iesit dintr-un comunism odios (care mai traieste inca in multi dintre noi) si vrem sa o luam de la inceput ?
Legea trebuie sa fie aceeasi pentru toti, indiferent de etnie, avere, etc. Si in plus un STAT puternic si cinstit care sa aplice legea. Atat.


Daca ai fi citit cu atentie tot ce s-a scris mai sus cred ca ai fi priceput ceva...o solutie care sa includa legi speciale cu drepturi si obligatii mult mai clare a fost enuntata de mine in conditiile in care orice solutie democratica ar esua si am expus si o asemenea varianta demna de un stat puternic si cinstit...
Oricum ar fi numite si aplicate eventualele solutii se va ajunge la conflicte si situatii in care se va apela la forta, chiar crezi ca o familie roma isi va trimite de bunavoie copilul la scoala ? Crezi ca se va tine de lucru si va accepta sa munceasca din greu pentru un salariu de mizerie cand are atatea alternative mult mai simple ? Hm smile.gif

Intr-un fel sau altul ar trebui sa se faca ceva in acest sens altfel la cum evolueaza lucrurile s-ar putea sa ne facem concediile oriunde in afara Europei dar asta ar fi consecinta cea mai lipsita de importanta.
Legea ar trebui sa fie la fel pentru toti...ti se pare ca in acest stat puternic si cinstit legea e la fel pentru toti ? smile.gif
Aaa asa ar trebui sa fie, merci, stiam si eu asta, altceva ?
Unora dintre noi, romani fiind, li s-a intamplat sa fie discriminati in propria tara, mai exact in anumite zone ale tarii, deci hai sa renuntam la discursuri si demagogie ca din astea vad zilnic la televizor.
NGZ
Mai Cristi, crede-ma ca nu am avut intentia sa te supar.
Te rog sa nu mai propui "solutii comuniste" chiar daca acestea ar reprezenta ultima varianta.

Cristi86127
QUOTE(NGZ @ Nov 10 2007, 04:42 PM) *
Mai Cristi, crede-ma ca nu am avut intentia sa te supar.
Te rog sa nu mai propui "solutii comuniste" chiar daca acestea ar reprezenta ultima varianta.


Nu m-ai suparat smile.gif, eu te rog sa citesti si sa decizi tu daca sunt cu adevarat comuniste. smile.gif
Eu le-am numit asa si m-am referit doar la o mica parte din cele enuntate de mine deoarece au mai fost practicate si in trecut si anume partea cu pedepsirea prin munca a celor care nu respecta legea, puscaria nefiind o solutie dupa parerea mea.
M-ar fi bucurat sa aud si ceva concret din partea ta si nu fraze sforaitoare.

Arheopterix
Cred ca o "metoda " buna ar fi daca nu am merge la vot in urmatoarele alegeri ptr euro parlamentari (adica parlamentari platiti in euro grei ptr a nu face nimic).
Pana acum eram un "fan" mergerii la vot.Chiar daca se anula votul.
Daca nu s-ar prezenta un procent mai mare ,poate se v-a misca ceva.
Desi slabe sperante.


O sa adaug ceva si despre tigani.
Ei nu trebuie sa se bucure la noi in tara decat de aceasi drepturi ca TOTI cetatenii tarii.
Nu trebuie sa fie tratati diferit.Nici la bine nici la rau.
Problema e ca ,de obicei, o minoritat intr-o tara ,incearca sa fie "f .buna".Vedeti Sasi la noi in tara.Sau Armenii,evreii si Grecii.
Erau oameni super gospodari.Erau "la altii " in tara si incercau sa se faca respectati.
Tiganii ,din potrive,multi se comporta la noi,parca ar fi tara lor si nu incearca sa se civilizeze/intergeze.
Nu e de negat ca problemele lor,sunt 90% ptr ca nu si-au dat copii la scoala.
Cristi86127
Apropo de europarlamentare, azi m-a trezit vocea lu' Base, am crezut ca visez, smile.gif cand colo se auzea de afara, era o masina de campanie cu foarte multe figuri pe ea. teehee.gif

Ca de obicei nu o sa merg la vot desi nu este o solutie buna insa nici de data aceasta nu am vreo preferinta.

Unii ne vad cu ochi buni smile.gif
http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/Social/77149/
Arheopterix
Da.
Imbracaminte,bijuterii,masinii.
Majoritatea fac foame ptr ele.
La capitolul sapun si pasta de dinti stam prost.
Mor de ras cand vad in aviatiei ,intr-un bloc din placi,un Porsche 911turbo ,un Lexus,si multe alte masini de peste 50.000euro.
Cristi86127
QUOTE(Arheopterix @ Nov 10 2007, 06:31 PM) *
Mor de ras cand vad in aviatiei ,intr-un bloc din placi,un Porsche 911turbo ,un Lexus,si multe alte masini de peste 50.000euro.


Sunt emigranti italieni, francezi, germani... care au cerut azil politic in Romania. rolleyes.gif
ozz86651
QUOTE
E adevarat ca in Romania cea mai mica problema sunt tiganii. Asta am mai spus-o si o s-o repet.


Eu zic ca mai mult de atit, tiganii nu sint boala ci simptomul. Ei sint parea vizibila dintr-o societate defecta pina in strafundurile ei. Avem sida si ne plingem de temperatura (ma rod, stiu ca medical nu e chiar corect, dar e sugestiv smile.gif).

Problema este ca nu pare a intelege nimeni in Romania ca e singura solutie la problema dar si aia ca vai de capul ei. Unii inca viseaza la Bug samd, dar asta nu e numai o crima, o imoralitate, o chestie care ar face romanii mult mai rai ca tiganii, si o actiune complet ilogica, ci si (din fericire) o "solutie" imposibil de aplicat in ziua de azi. Deci ramine sa traim impreuna. Cu cit vor fi mai marginalizati, cu atit in continuare o sa sutreasca portofele si o sa cerseasca. Inasprirea pedepselor pentru fapte minore si puscaria excesiva iar e o non-solutie, pentru ca bagi unul care a furat o piine si scoti un tilhar profesionist, ca sa nu mai spun de costuri. Singura solutie pe care o vad e "affirmative action", adica ajutarea tiganilor sa se educe, sa primeasca job etc, orice care sa-i transforme din infractori in membri utili ai societatii. Chestia asta e facta d eceva vreme in USA si intradevar da rezultate dar in ritm foarte lent.
La ora asta tiganii traesc intr-un cerc vicios, de mici sint needucati sau educati prost si iresponsabil iar la rindul lor vor perpetua acelasi sistem. Nici unul din noi n-ar fi fost mai bun in conditiile astea. Cercul asta trebuie rupt cumva undeva, e suficent ca o generatie sa traiasca cinstit ca apoi urmatoarea merge la facultate samd, nu se mi intorc la fuste crete si ghicit in cafea.
HalbaSus
@James, la fel ca si Iulian refuz si eu, desi oferta este cu adevarat generoasa smile.gif
QUOTE
alta paralela cu negrii americani este muzica - negrii au dat Americii si lumii jazzul, blues-ul, soul-ul si rap-ul... tziganii au dat muzica lautareasca si mai recent maneaua...

Era un tip care facea stand-up comedy, si spunea ca romanii sunt rasisti dar nu recunosc, pentru ca daca ii intrebi de rasism ei raspund: "pai n-am nimic cu negrii... negrii canta", "pai si tiganii canta..." "Da, dar PROST !" biggrin.gif Lasand gluma la o parte cam asta e treaba si cu atitudinea poporului roman fata de tigani...
James Kilowatt
@Iulian, Halba
Pai asta-i o parte a problemei.... Voi imi refuzati generoasa oferta, si in locul vostru ajung la putere tot felul de tipi lipsiti de scrupule si sau de vre-o calitate oarecare. Spuneti-mi si mie care a fost ultimul ministru al justitiei sau al invatamantului (si cercetarii) competent.
Nu ca eu as fi mai breaz ca voi biggrin.gif
Cand eram student tot incerca o organizatie de tineret al unui partid sa ma recruteze.... am cochetat cu ideea pana cand mi-am dat seama care-s adevaratele lor scopuri si "doctrine". De genul "oferim in bloc voturile tineretului in partidul "mare" unui senior care ne va rasplati... material." Tot jocul era sa sprijini seniorul care ofera mai mult, un post mai caldut, un cielo cu mai multe optiuni, etc. Cu asemenea tineret si seniori e clar ca departe nu ajungem.
Nici liga studentilor, teoretic apolitica, nu prea reusea sa atraga tipi mai de calitate.
Mie-mi sunt muuult mai simpatice curvele din Italia decat asemenea "elite", viitorii nostri politicieni. Aia batrani poate au fost spalati pe creier de comunism, astia tineri ce scuze au?


Eu sunt de acord in mare cu teoria lui Ozz cu simptomul si cauza.... insa totusi comunitatea tiganilor are probleme si in alte tari, nu doar in Romania. Sunt prost vazuti si in Ungaria, si in Polonia, si in Franta sau Spania.... cand traditia te indeamna sa te mariti la 12 ani ai sanse mici sa faci studii.
Diversitatea culturala e un lucru bun, insa uneori daca traditia te indeamna sa faci 5 copii inainte de 17 ani sau sa-ti mutilezi femeile ca-n Nigeria, ai o problema indiferent cat de toleranta si de deschisa e societatea in care traiesti.
Random
Nu suntem o natie nici mai rea nici mai buna decat oricare alta.
De-a lungul istoriei nici n-avem cu ce sa ne mandrim, dar nici n-are de ce sa ne fie rusine.
Ar trebui inceput cu "cei 7 ani de-acasa". Daca am fi mai civilizati, mai educati, mai culti ar fi minunat. Dar n-o sa fim in curand, cel putin pana cand OAMENII care locuiesc la bloc o sa realizeze ca nu e bine sa-si scoata gunoiul la usa si sa-l lase acolo peste noapte cu gandul ca o sa-l duca dimineata cand pleaca la FABRICA. Eu cred ca peste 2-3 generatii Romania se va putea mandri cu locuitorii ei.
Pana una alta, natia Romana o cauta pe Elodia.
Cristi86127
De ce nu iubim tiganii?
http://www.adevarul.ro/articole/de-ce-nu-i...-tiganii/331280
ozz86651
@James: Pai romanii nu-s mai rai ca cei din jur asa ca chestia cu Ungaria, Polonia etc pica. In ceea ce priveste Spania si Franta cu tiganii lor NATIVI (nu aia importati de la noi care-s gata "educati"), n-am auzit in viata mea un francez sau spaniol sa se plinga de ei. Cu alte cuvinte interactiunea dintre ei si "albi" e foarte diferita.
Apoi mai e ceva: depinde ce numesti tigan. Tigan nu e o chestie rasiala/genetica, ci o chestie pur culturala. Un tigan educat si spalat e pur si simplu un roman brunet. Am trait multi ani in Calarasi si stiu multi din astia, la a treia generatie sint asimilati si nimeni nu-i mai vede ca tigani (ba mai mult, unii au ajuns in functii importante, au terminat facultati ca sefi de promotie etc). De asta ce vezi tu ca tigani in vest sint ultimul nucleu ramas de "traditionalisti" dar ei poate sint numai 10% din numarul total, restul de 90% fiind asimilati. Si as zice ca nucleul asta foarte posibil sa fie format din cei mai putin adaptabili dintre ei, coada din stinga a curbei lui Gauss. Si atunci cum sa ne miram ca tiganii sint "rai", daca ei sint "selectionati", cei "buni" fiind asimiliati.
James Kilowatt
In occident sunt foarte multe subiecte considerate tabu despre care nu se discuta. Insa si in Franta sunt disconsiderati.... nu li se reproseaza la fel de multe rele ca alor nostri, insa si tiganilor francezi li se reproseasa (mai mult printre dinti) ca sunt buni doar sa munceasca la cules in agricultura, ca se instaleaza ilegal cu rulotele pe unde apuca, lasa o mizerie crunta in jur dupa ce pleaca. Asta cu mizeria am vazut-o si eu cu ochii mei, insa nu stiu daca e sau nu un fenomen generalizat. Da, sunt mai "asimilitati" decat la noi insa nu sunt asimilati total. Cuvantul tigan sau comunitate tigana apare in ziare sau la TV doar cand se caftesc organizat pe criterii etnice cu marocanii din Montpelier de exemplu, si e neaparat necesar sa se faca precizarea ca sa priceapa publicul "intriga".

Discutia despre ce "selectie" am purtat-o daca iti amintesti si aici wink.gif
http://www.masini.ro/forum/content-page/97...legala/page/40/
si aveam o teorie similara wink.gif
Baby Blues
Eu iar nu inteleg de ce vorbim din nou de tigani? Probabil avem un subiect cu care incercam sa evitam o problema? Vorbim de romani si discutam de tigani? De ce ? Nu vreau sa par carcotas dar am propus mai devreme un joc la care s-a raspuns prin aceiasi filosofie despre starea noastra pe care o cam facem ( inclusiv eu ) de vreo 17 ani. Inteleg, noi suntem cei care vedem situatia reala. Avem solutii? Daca nu avem, nu suntem "de incriminat" pt ca nu noi am promis ca "vom face" dar cei ce acum ( ora 10.57) stau in restaurante scumpe si "fitzoase" cu amante de 18 ani ( nu ca as fi gelos biggrin.gif) pe banii nostri si au promis electoratului ( si asa indobitocit) ca va face si va drege , merita tot dispretul nostru.
negoro
un singur lucru va spun. doar cei ce sunt corecti se agita. pe belitzii aia de infractori ii doare in fund de noi, de ei, de italieni, de UE. ei au o singura masura, o singura lume, care se intinde pe toate taramurile: ei intre ei, clanul unuia intre toate clanurile. nu le pasa...noi suntem nimicuri pentru ei asa cum ei sunt nimicuri pentru mine. In Viena tiganii faceau alba neagra pe strada langa mine, am ramas masca. Eu am luat 27 euro amenda la prima mea iesire in strainatate ca am oprit in benzinarie pe partea stanga(eu voiam sa nu incomodez dupa ce am alimentat) iar parcarea era in spate si habar nu aveam. Iar durii politisti austrieci ii lasau pe tigani sa faca jaf in Viena. Nici o crima si nici un jaf nu se face fara acordul lor, al politistilor. Jenant este ca sufer eu si tu si el. Exact ca parcarile din Amzei "detinute" de tigani, exact ca "facturile" ce se vand in Vitan si pe Colentina, tot asa e si corectitudinea italienilor. Sa ma lase. Am terminat dreptul, sunt pentru lege, nu sunt rasist, condamn eterminarile, segregarile, dar va garantez, ca si m de afaceri ca suferim din ce in ce mai mult si vom suferi mult.
Eu am facut un pariu trist ca in 3 ani vom avea vize in multe tari. Ramane scris aici.
Nu vreau sa polemizam, am citit in diagonala post-ul si speram sa fiu eu singurul ofticat. Suntem toti, toti suferim si nu putem sa facem nimic. Caci totul se reduce la spaga si la "combinatii" si la tot ce e relationat cu ei.
P.S. Asa cum au subliniat si altii, tigan e pentru mine rromul care omoara, si roman e pentru mine rromul care e om si se comporta ca atare. Sa facem diferenta!
air_wolf
------------------

“Cea mai mare problemă a României este că românii sunt confundați cu romii”


Ion Coja

AFIRMAȚIA DE MAI SUS îi aparține lui Graham Watson, liderul ALDE [Alianta Liberalilor si Democratilor pentru Europa, grup parlamentar in cadrul PE, n. red.], și a apărut în ziarul „Ziua” din 7 noiembrie 2007, pe prima pagină. Confuzia dintre români și țigani nu este întâmplătoare, ci este provocată, cultivată și abil întreținută de cercuri și servicii secrete anti-românești, cu concursul, mai mult sau mai puțin conștient, al autorităților românești și al mass media din România.

Ne adresăm Președintelui României, Guvernului și Parlamentului, Academiei Române și Asociațiilor profesionale ale ziariștilor și scriitorilor români, oamenilor din Radio și Televiziune, opiniei publice, pentru a atrage atenția asupra obligațiilor care ne revin în vederea combaterii acestei confuzii atât de păgubitoare pentru noi, românii. Și anume:

(1) Principalul gest care se impune este renunțarea la folosirea cuvîntului rom (sau rrom), cuvînt cu totul impropriu pentru a-i denumi pe țigani. Țiganii se pot numi în limba lor cum doresc, dar numele lor în limba română este unul singur, acela de țigan. Sunt nenumărate cazurile în care un popor își spune într-un fel, iar celelalte popoare îl denumesc altfel. Este cazul nemților, al polonezilor, al olandezilor, al elvețienilor ș.a. Românii înșiși sunt deseori numiți valahi, termen rar folosit de români. Fiecare limbă europeană are un termen vechi și bine instalat în sistemul său lexical prin care sunt denumiți țiganii: gitan, gipsy, gitano, boemien, ziguener etc. Nu avem nici un motiv serios pentru ca aceste cuvinte să-și înceteze existența și puterea de circulație cu care s-au ales după o întrebuințare multiseculară.


În plus - și acesta este nodul problemei, termenul rom este inacceptabil, atât în limba românâ, cât și în circuitul internațional, deoarece prin asemănarea sa cu etnonimul român generează în mod inevitabil confuzia cu numele de român.

Cuvîntul român este o marcă, un brand înregistrat, care aparține patrimoniului nostru național dintotdeauna. Punerea în circulație a cuvîntului rom, ca nume al unui alt popor, naște în mod inevitabil confuzia între români și acel popor, confuzie care, în mod natural, ar trebui să fie inacceptabilă pentru toată lumea. Nu putem accepta motivele pentru care liderii etniei țigănești provoacă și întrețin cu bună știință această confuzie. De aceea apreciem și salutăm atitudinea firească a acelor țigani, nu puțini, care contestă folosirea în limba română a termenului rom în locul vechiului și îndătinatului cuvînt țigan, de la care în limba română s-a dezvoltat o întreagă familie de cuvinte și locuțiuni: țigancă, țigăncuță, țigănuș, țigănime etc. Cuvîntul țigan este vechi de câteva sute de ani și nu există nici un motiv spre a fi evitat, înlocuit sau interzis. Cine încearcă o asemenea manevră nu face decât să dovedească, ca țigan, o slabă conștiință națională, lipsa efectivă a mândriei de a fi și de a se ști țigan!

Ne vedem nevoiți să conchidem că eforturile artificiale care se fac pentru instalarea cuvîntului rom în mintea oamenilor este un gest anti-românesc, care trebuie înțeles ca atare și combătut cu toată energia. Ne adresăm în acest scop cu prioritate mass mediei din România, cerând colegilor ziariști să înceteze a mai folosi cuvîntul rom, atât de nepotrivit, introdus în limbajul presei și al administrației românești printr-o strategie anti-românească atât de străvezie, pe care avem dreptul și datoria să n-o mai tolerăm.

(2) Nu mai putem tolera nici falsurile și minciunile debitate pe seama istoriei relațiilor dintre români și țigani, a istoriei țiganilor din România. Românii de odinioară nu au întreprins nici o acțiune de forță(militară) prin care să-i transforme pe țigani din oameni liberi în robi. Țiganii au ajuns în România și, în general, în Europa, ca robi ai unor popoare migratoare războinice: cumani, mongoli, tătari. Statutul de robi pe care țiganii l-au avut în Țările Românești nu le-a fost impus, ci țiganii au venit în Europa cu acest statut. Ei înșiși l-au acceptat întotdeauna, iar istoria nu consemnează din partea țiganilor nici o încercare de a schimba acest statut. Iar câteva secole mai târziu, pe vremea lui Cuza, când în mod unilateral Guvernul Român, din generozitate și idealism umanitar pașoptist, fără să primească nici o solicitare din partea țiganilor, a decis totuși desrobirea țiganilor, cei mai mulți dintre țigani s-au considerat ultragiați și păgubiți, deoarece ca robi la mânăstire sau pe moșia unui boier român, țiganilor li se asigura o viață cât de cât demnă, decentă, așa cum mulți n-au mai avut după dezrobire.

Multe țări vest-europene, azi campioane ale drepturilor omului, au practicat cu secole în urmă interdicția pentru țigani de a intra în acele țări și chiar uciderea fără nici o judecată a țiganilor găsiți pe teritoriul respectiv. Toleranța tradițională a românilor, spiritul lor de omenie nedezmințită în istorie a făcut ca în România să se pripășească un număr relativ mare de țigani. În locul unor declarații de recunoștință pentru ospitalitatea și bunătatea noastră, liderii imberbi și semidocți ai unor fantomatice fundații și ONG-uri dedicate – sanchi!, apărării drepturilor etniei țigănești, se dedau azi la acuzații lipsite de orice temei istoric pe tema persecuțiilor de care ar fi suferit țiganii trăitori printre români.

Culmea nerușinării acestor infractori la regulile cercetării adevărului istoric o constituie pretenția că regimul Ion Antonescu a practicat genocidul țiganilor, că aceștia au fost deportați „la Bug” spre a fi exterminați, într-un holocaust la fel de criminal și de adevărat ca și Holocaustul din Transnistria al evreilor. Nu avem nimic de obiectat dacă cei în cauză consideră că cele două holocausturi sunt la fel de adevărate. Mergem pe mâna comunității evreiești, care acceptă și încurajează similitudinea dintre evrei și țigani, dintre holocaustul evreiesc și cel țigănesc… Dar este o rușine pentru intelectualitatea română, pentru mediul academic românesc, felul cum istoricii noștri tac și acceptă aceste neadevăruri crase, pe care înșiși țiganii serioși le repudiază, deoarece se știe bine printre țigani că au fost strămutați dincolo de Bug numai țiganii autori ai unor infracțiuni grave.

Printre țiganii „persecutați” de regimul antonescian s-au aflat și mulți țigani nomazi, care făceau spionaj pentru ruși. Mareșalul Ion Antonescu nu a practicat deportarea colectivă a țiganilor, așa cum se încearcă azi în Italia, ci numai a țiganilor care prin comportamentul lor anti-social își făceau de ocară neamul țigănesc, iar României îi aduceau prejudicii imense. Pe vremea lui Antonescu țiganii rămași acasă, în România, se mândreau cu acest certificat de onorabilitate pe care îl primiseră de la autorități pentru comportamentul lor civic corect! Iar de acest tratament e bine să se știe că a avut parte imensa majoritate a țiganilor, de nimeni deranjată în timpul guvernării Mareșalului.

Este regretabil că președintele Traian Băsescu, mereu prost informat și rău sfătuit în problemele de istorie a României (– a fost, după propria sa mărturisire, un elev mediocru!), a găsit de cuviință să-i omagieze pe așa zișii supraviețuitori ai așa zisului Holocaust țigănesc… Dar ce nu face politicianul român de dragul voturilor?!

(3) Se vorbește așa de mult despre necesitatea de a-i integra pe țigani în societatea românească, în Europa secolului nostru. Și se cheltuiesc atâtea fonduri fără, practic, nici un alt rezultat decât acela că banii sunt deturnați și băgați în buzunar de fel și fel de șmecheri, țigani și români, agreați de oficialități pentru a da iama în banii comunitari. Nu am auzit pe nimeni să introducă în dezbaterile pe această temă acele fapte și împrejurări care fac din țigani o minoritate etnică atipică, cu un specific mai rar întâlnit. Țiganii, despre care se spune cu orice ocazie că nu respectă legile, sunt de fapt, prin naștere, niște victime, căci ei sunt obligați să se supună la două legislații, complet diferite. Ei trebuie să respecte atât legile statului în care trăiesc, cât și legile, regulile și dispozițiile impuse de structurile acelui veritabil stat în stat care este sistemul tradițional, gentilic, tribal, cu care țiganii au venit din Asia. Acest „guvernămînt” ocult, cunoscut numai de țigani, care nu produce acte și documente scrise, publice, funcționează într-un dispreț funciar față de structurile statului gazdă. Nimeni, nici poliția, nici SRI sau SIE, nu cunoaște prea multe despre aceste structuri, despre măsura în care liderii lor îi sprijină sau îi împiedică pe țigani să se integreze în viața socității. Considerăm că țiganii au dreptul să prezerve ce doresc ei din cultura lor multi-seculară, dar au și obligația de a face publică această moștenire, de a accepta regula transparenței în exercitarea dreptului la asociere. Structurile organizatorice din sînul familiei, al clanului și, în final, al etniei țigănești nu este normal să funcționeze în secret, în clandestinitate, practic în ilegalitate. Aceste structuri, nicăieri înregistrate ca persoane juridice, sunt vital interesate să-i împiedice pe țigani să se integreze, să devină cetățeni loiali statului.

Liderii țiganilor trebuie convinși și determinați să accepte și să practice transparența pentru toată lumea în relațiile dintre țigani și liderii lor, în felul cum își desfășoară activitatea instituțiile care aparțin tradiției și modului specific țigănesc de a organiza și menține coeziunea și solidaritatea etnică țigănească. Aceste instituții pot supraviețui cu folos pentru toată lumea numai în măsura în care acceptă să-și expună în public activitatea, spre a se vedea că normele de comportare impuse țiganilor de aceste structuri specific țigănești nu-i împiedică pe țigani să devină cetățeni onești, solidari cu statul și societatea în care trăiesc. Avem motive să ne temem că existența acestor structuri sui generis este cauza principală a dificultăților pe care țiganii le au de înfruntat în tendința lor firească de a se integra, de a intra în rândul lumii.

(4) Țiganii trăiesc în Europa de aproape o mie de ani. Istoria lor îmbină pitorescul cu tragicul într-un mod unic și inconfundabil. Epoca dictaturii comuniste le-a afectat una dintre particularitățile cele mai de preț pentru tradiția țigănească: nomadismul. Comuniștii, din ale căror rânduri țiganii nu au lipsit, ci dimpotrivă!, i-au împiedicat pe țigani să mai ducă o viață nomadă după voia și pofta inimii lor. Nu toți țiganii sunt nomazi, dar cei cărora nomadismul li se potrivește trebuie lăsați și chiar încurajați să-l practice. Nomadismul țiganilor trebuie înțeles și acceptat ca parte a patrimoniului cultural european. Acest statut, odată recunoscut de ceilalți, creează anumite obligații pentru țigani, obligații pe care țiganii din Occidentul Europei și le-au asumat deja cu succes. Este o chestiune de timp ca și țiganii din fostul lagăr comunist, din Europa de Răsărit, să se acomodeze cu exigențele inevitabile ale Europei de azi și de mâine. Politica discriminării pozitive a țiganilor, politică de care în România s-a abuzat și s-a exagerat până la ridicul, nu este productivă. Ea încalcă demnitatea și mândria de om a țiganilor. E timpul ca dintre țiganii din România să se ridice lideri autentici, nu demagogi croiți după chipul și asemănarea politicienilor noștri. Nu așteptăm de la acești lideri să sacrifice identitatea etnică a țiganilor pe altarul integrării sociale și culturale. Ci să împace cultura țigănească și tradiția tribală cu dreptul „gagiilor”, a celorlalți concetățeni, la siguranță publică, la civilizație și legalitate.

Respectul de sine este factorul care a permis europenilor să făurească o civilizație care azi modelează chipul întregii planete. E timpul ca țiganii, ca parte componentă a marii familii a popoarelor indo-europene, a popoarelor din Europa, să facă din acest respect de sine principalul reper sufletesc. Căci respectul de sine, ca respect pentru ființa umană, devine în mod automat și respect pentru ceilalți.

(5) Țiganii nu s-au sfiit, prin lideri de-ai lor mai guralivi, să lanseze ideea că vor deveni curând „minoritate înlocuitoare” în România, în sensul că, mai ales grație sporului demografic, vor deveni curând populație majoritară. Aceeași nădejde se pare că-i turmentează și pe unii țigani din Ungaria și din alte state est-europene. Se pare că anumite interese, cu totul străine de etnia țiganilor, intenționează să profite de pe urma acestui artificiu și să-l introducă pe tabla de șah politic a Europei de Est.

Înainte de a evalua cât de realistă este o asemenea proiecție asupra viitorului și cât de mult ar trebui statul român să ia aminte la asemena elucubrații, este cazul să ne punem totuși, cu toată seriozitatea, întrebarea dacă nu cumva soluția finală a problemei țiganilor, de interes de-acuma european, poate chiar planetar, va trebui să includă și constituirea unui stat național al țiganilor. Așa cum constituirea Israelului a pus capăt unui statut milenar incert și nedemn al evreilor, nemeritat, constituirea unui stat al țiganilor ar putea rezolva cea mai mare parte din ceea ce acum înseamnă problema țiganilor din Europa. Evident, ca și în cazul evreilor, soluția va trebui să învedereze un teritoriu cât mai apropiat de cel care va fi fost obârșia din care țiganii au fost dislocați în urmă cu aproape o mie de ani și pe care ei ar redobândi-o astfel.

Ion Coja este conferentiar univ. dr. la Facultatea de Litere a Universitatii Bucuresti. Este presedintele filialei București a Uniunii Vatra Romaneasca si al Ligii pentru Combaterea Antiromanismului. Autor al mai multor lucrari pe teme de istorie recenta. A fost senator din partea PDAR in legislatura 1992-1996.
---------------------------------------
no comment!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.