Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Rusinea de a fi roman
Masini.ro Forum > Discutii generale > Combat zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26
ozz86651
Azazel: pai tragedia e ca si romanii sint un fel de tigani pentru altii. Daca tu gindesti asa, iti meriti soarta daca se hotareste altul sa te scuipe in cap ca el e blond. Iar daca e s-o luam pa dreapta, ce fel de mahalagioaca esti tu de te roade cum isi aranjeaza ei masina sau ce lant au la git? N-ai o viata a ta, n-ai probleme personale de te preocupa vietile altora?
@20krpm: am citit si eu articolul si m-a busit risul... e acolo un rationament demn de un Hitler evreu homosexual. Printre rinduri se citeste ceva de genul "gena romaneasca e de criminal oriunde ar fi ei", ma rog, in afara de cazul in care se poate da vina pe tigani. Trebuie sa recunosti insa ironia numelui LOGANville biggrin.gif. Comitat e county presupun.
@JK: problemele personale ti le trimit pe privat smile.gif.
Cit despre resurse, eu zic ca agricultura se poate face mult mai rentabil decit pina acum. Evident, nu la fel de gustos. O data cu cresterea preturilor o sa devina rentabil sa faci agricultura intensiva si fara subventii.
Preturile la alimente si alte chestii imi sint evidente si mie, preturile in USA din 2000 pina acum la chestiile de baza (alimente + case + benzina, cel putin) au crescut mult (2-4X) iar salariile au ramas constante. Pe de alta parte e inca multa risipa si e de unde se taia. De exemplu pungile la supremarket sau izolatia proasta la case sau SUVurile sau lipsa de reciclare. Se arunca mult, oamenii inca cumpara multe prostii de care n-au nevoie. Se poate taia mult fara sa reduci cine stie ce confortul. Sa separi gunioul pe categorii, sa ai sacaosa proprie in portbagaj sau sa conduci o masina mai mica in conditiile in care nu ai nevoie de aia mare, sa ai o casa ceva mai mica iti reduce confortul cu foarte putin, insignifiant. E o doar o chestie de obisnuinta/educatie.
Mai grav e cu pamintul/terenul si petrolul sau atmosfera, acolo chiar o sa avem probleme.
AZAZEL
QUOTE(ozz86651 @ Feb 4 2008, 09:49 AM) *
Azazel: pai tragedia e ca si romanii sint un fel de tigani pentru altii. Daca tu gindesti asa, iti meriti soarta daca se hotareste altul sa te scuipe in cap ca el e blond. Iar daca e s-o luam pa dreapta, ce fel de mahalagioaca esti tu de te roade cum isi aranjeaza ei masina sau ce lant au la git? N-ai o viata a ta, n-ai probleme personale de te preocupa vietile altora?


ozz , stii care este faza: eu chiar sunt genul de om care se debaraseaza complet de ceea ce i se intampla in jur si asta am spus-o chiar cand s-a deschis acest topic. eu incerc sa imi creez o lume a mea si in care sa ma simt bine si incerc sa am cat mai putin contact cu "lumea exterioara". insa , din pacate, pe zi ce trece ma socheaza din ce in ce mai multe lucruri.
si , ai dreptate, deseori m-am simtit stanjenit cand am dat pasaportul la control si cel care s-a uitat pe el a vazut ca scrie romania.
James Kilowatt
@Ozz
Nici pamantul nu ar fi neaparat o problema, si asta e prost exploatat. In africa se poate face agricultura pentru toate cele 6 miliarde fara probleme.
In anii 80 am mutat industria, insa si tehnologia si finantele erau controlate de occident, insa acum doar pierdem competente fara sa le inlocuim cu altele....
Problema cu resursele o puneam altfel: Sa presupunem prin absurd ca indienii si chinezii ajung sa castige 10.000E/luna mediu. Asta inseamna ca si-ar putea fara probleme o benzina la 15E/litru sau un kil de carne de vaca la 100E/kilul. Insa daca europeanul o sa fie platit tot cu 1500E/luna, atunci o sa inceapa sa traiasca ca pe vremea impuscatului, cu un kil de carne pe luna si un plin de benzina la doua luni.... Sau tot cum traiesc acum indienii.
ozz86651
James, India si China traiesc din exporturi. Mi-e destul de clar ca o tara nu poate trece de un anumit nivel de prosperitate numai din piata interna. Problema e daca ei devin bogati si restul saraci:
1. Nu mai au unde sa exporte
2. Nu o sa mai produca nimic ca se muta productia la sarantoci.
Fiecare $/E in plus la salariile lor mai taie putin din avintul relocarii fortei de munca.
Si la 10,000E pe luna nu iti permiti preturile alea decit daca presupui ca tot restul e ieftin. Ori preturile sint in concordanta cu salariile, pentru ca preturile includ si salarii si pentru ca asa dicteaza raportul cerere/oferta.

Mie mi se pare ca aici Romania e in pozitia cea mai proasta. Tara low cost nu mai este de citiva ani, din contra uneori e teribil de scumpa pentru ce ofera. Salariile sint relativ mici inca dar cresc. Este o problema cu forta de munca calificata care a "fugit" si inca una si mai mare cu expertiza care nu a existat niciodata. S-a ratat un val de investitii in anii 90 (cind intradevar era ieftineala si forta de munca calificata), din cauza lui Iliescu, criptocomunistilor si a mineriadelor. Protectionismul UE in care din fericire am intrat si salariile inca mici ne vor mai salva inca citiva ani, dar dupa aia?
James Kilowatt
@Ozz
Piata lor interna reprezinta o treime din populatia mondiala.... adica mult mai mult decat cea occidentala wink.gif Plus ca au inceput sa scoata europenii de exemplu si din fostele lor colonii africane.
Iar preturile alea, si le-ar permite exact cum acum un european isi permite 1.4 euro litrul de benzina sau 15 euro chilul de carne, desi plateste mai mult de o treime din venit pe locuinta (chirie sau rata).
Chestia cu taiatul avantului de munca e absolut adevarata, s-a intamplat peste tot asta. Insa a fost compensata de cresterea productivitatii, astfel nivelul de trai a continuat sa creasca chiar daca cantitatea de munca a scazut. Japonia e in continuare u superputere economica desi nu mai muncesc ca nebunii ca acum 30 ani.
Insa, repet, nu exista concurenta pe vremea aia, exista un avans baban fata de restul lumii. Acum insa, Europa a cam devenit "restul lumii"....

E ciudat ca in Europa, Romania e vazuta ca o tara ultraliberala. Si chiar acuzata ca face "dumping social". Daca nu ar exista sindicatele prin tarile vestice, si interventia politica (de altfel ilegala, interzisa de Bruxelles), multe firme ar fi fugit in Romania la aderare. Ar putea exista poate un al doilea val, pe care sper sa nu-l ratam. Chiar daca nu e cea mai avantajoasa oferta, e totusi in EU, are avantajele vamale, si e perceputa ca tara cu mentalitate europeana, n-are decalaj de fuse orare, etc. In plus sindicatele nu exista sau sunt corupte, ceea ce cred ar atrage multi patroni occidentali satui sa nu aiba nici o putere de decizie in propria batatura. In Romania nu gasesti oameni, in occident nu poti scapa de ei.... ambele situatii sunt la fel de paguboase economic.

Acum cativa ani mi-am oferit serviciile celor de la Reno, pe vremea aia m-as fi intors daca aveam o oferta interesanta, mai ales ca in Franta era un moment criminal cu joburile. Si Reno, in marinimia lor, mi-au propus un stagiu in Romania NEPLATIT. Tin sa le multumesc, ca daca mi-ar fi propus altceva si ma intorceam faceam o mare prostie biggrin.gif
Daca vor forta de munca calificata ar trebui s-o si plateasca, nu neaparat la nivel occidental, insa macar peste media locala.

Si in felul asta, poate o parte din tineri s-ar da seama ca se poate castiga onorabil si din munca, nu numai din furat sau din fotbal.
Marius*
Prins beat la volan, Andrei Gheorghe a fost flmat scuipand politistul, dar tot a ramas fara permis.
http://www.youtube.com/watch?v=3duKeFKQKh0
Articol in Cancan.
T u d o r
Chiar ca rusine... verymad.gif

Intotdeauna acest ins s-a straduit din toate puterile sa fie "interesant", "altfel"... nonconformist. Cand faci acest fel de gest altui om, indiferent ca e ospatarul, vatmanul sau un biet agricultor sarac... te descalifici. Insa! Insa cand faci asta unui politist in exercitiul functiunii... se numeste ultraj si se pedepseste conform legilor. Trebuie ca odata si odata sa se respecte legile in Romania!
Marius*
Andrei Gheorghe a fost suspendat de Realitatea TV
In urma incidentului petrecut la mijlocul saptamanii trecute, lui Andrei Gheorghe i s-a comunicat de catre conducerea postului Realitatea TV ca este suspendat.
bebelacus
ce mai ziceti? acum si scandalul clipurilor de prezentare a echipelor de la Euro 2008?
James Kilowatt
au tupeu.
Ce ma deranjeaza e ca de la noi, la nivel oficial nu are nimeni tupeul sa le ceara capul alora care au facut clipul.
A K U
Am inteles ca au retras deja materialele respective, ceea ce nu inseamna ca nu au in continuare aceeasi parere despre romani si Romania. Da' noi sa fim sanatosi.
bebelacus
bai, ce vorbiti, nene? foarte bine au facut cu clipurile lor! ne-au prezentat o romanie asa cum vezi zilnic, doar ca ne facem noi ca nu-i asa, ca nu exista. ne ascundem ca strutzii doar ca nu folosim nisipul ci masinile si casele noastre renovate si grupul nostru caldutz de prieteni din upper middle class.
ati vazut meciul cu franta de ieri? ati vazut dupa pauza, cind au dat legatura si inca nu incepusera meciul? se plimbau cu obiectivul prin tribune. dupa ce au aratat citeva gagici de ale noastre, mishto, ce sa zic, au fixat un suporter roman, leit unul dintre aia din clip. era unul cu o burta cit doua butelii, fara tricou, cu o mustata groasa si cu un lant de aur si o cruce de aur atirnata de el de cel putin 1 kg. bai, si au stat pe el pret de vreo10 secunde. doar asa de chestie. ce ziceti de asta?
fratilor, treziti-va, asa sintem vazuti de majoritatea europei si nu stiu ce putem face sa schimbam asta.
hai, romania!
AlexTM
Io cred ca l-au cautat intentionat.
bebelacus
Mda, bine...
de parca ar conta cum l-au cautat.
James Kilowatt
.... de parca la un meci al frantei nu gasesti in tribune vre-un suporter gras si cu mutra de eschimos care abia s-a dat jos de pe camila. Hai sa fim seriosi, au si ei coloratii lor care sunt probabil mult mai multi decat ai nostri (si pe care si ei ii iubesc la fel de tare). Da' daca zici ceva de-ai lor esti rasist, daca zic ei de-ai nostri e cool si intercooltural.
A K U
Doi prieteni au plecat cu masina la Euro 2008 sa vada meciurile din grupe ale Romaniei. Dupa meciul cu Franta, avand 3 zile la dispozitie, au mers langa Arezzo, la alti prieteni care stau acolo de vreo 10 ani. Dupa prima noapte, au gasit masina (cu numere de Ro) zgariata cu cheia…:woot: Asta in conditiile in care cam toata lumea ii cunoaste pe cei la care au mers, fiind o localitate foarte mica. Da’ de fapt, cretinii care au facut chestia asta n-au nimic cu romanii, au facut-o asa, sa le lase o amintire din Italia. Vorbeau "italienii" cu nevasta-mea pe mess ieri si-i spuneau, in gluma, ca daca prin vreo minune bate Romania, trebuie sa stea in casa cateva zile, ca sa treaca "furia" laugh.gif
mike.omega
De ce am eu impresia ca daca situatia ar fi fost invers, adica niste straini ar fi venit cu masina la noi in tara, nu se intampla asa ceva si strainii plecau eventual cu o pietricica in parbriz de pe drumurile patriei, nu cu zgarieturi si amenintari din astea ninja.gif

In alta ordine de idei. Sa zgarii masina unui, presupus, suporter al unei echipe inseamna sa dai dovada de mai multa prostie decat daca ai zgaria masina unui care a parcat gresit sau ceva de genul.
A K U
Asa e, mike, da' stii vorba aia "prosti, da' multi"...Tu ai legat neplacuta intamplare de meci, eu nu sunt chiar asa de sigur.
krondet
mi se pare ciudat cum ..."generalizati" numai cu privire la romani.
rasa umana este aceeasi, iar marlania se poate gasi in toata europa - caci manifestarile de genul in discutie depind numai de gradul de cultura al indivizilor. Si nu puteti pretinde ca ROmanii sunt cei mai prejos de restul.
air_wolf
neah... si-n franta e la fel, cu ai lor "gris", si in nz sint tot soiul de mirlani, de state nu mai vorbim, ca acolo sint o amestecatura.
ce difera in tarile astea sint legile, care se aplica la toti si sint destul de aspre. daca si la noi s-ar aplica legile, poate ar fi altfel. eu creed ca vina pentru cum sintem e distribuita cam asa: 25% educatia de acasa, 40% parlament, 35% justitie (a.k.a. guvern).
klm
CITAT(air_wolf @ Jun 17 2008, 08:41 AM) *
40% parlament, 35% justitie (a.k.a. guvern).

Nu le incurca, puterea executiva (Guvernul) si puterea judecatoreasca (curtile) sunt, prin Constitutie, separate.
air_wolf
QUOTE (klm @ Jun 17 2008, 09:57 AM) *
QUOTE (air_wolf @ Jun 17 2008, 08:41 AM) *
40% parlament, 35% justitie (a.k.a. guvern).

Nu le incurca, puterea executiva (Guvernul) si puterea judecatoreasca (curtile) sunt, prin Constitutie, separate.


teehee.gif in orice alta tara dezvoltata este cum ai zis tu. thumbsup.gif
krondet
QUOTE (klm @ Jun 17 2008, 09:57 AM) *
QUOTE (air_wolf @ Jun 17 2008, 08:41 AM) *
40% parlament, 35% justitie (a.k.a. guvern).

Nu le incurca, puterea executiva (Guvernul) si puterea judecatoreasca (curtile) sunt, prin Constitutie, separate.


corect spus - IN constitutie sunt separate whistling.gif , in real life, se amesteca
klm
Aveti cumva cazuri de imixtiune?
edit: din Romania - stat nedezvoltat.
air_wolf
QUOTE (klm @ Jun 17 2008, 02:02 PM) *
Aveti cumva cazuri de imixtiune?
edit: din Romania - stat nedezvoltat.


nuuuu... deloc. doar o gramada de stiri pe o gramada de canale cu diversi arestati si eliberati si iar arestati si neinceperea urmaririi penale si vicii de procedura si etc... numai din astea, nici o dovada clara de imixtiune.
Mariustom
Sunt sigur că sunt on topic biggrin.gif

Le mai țineți minte ?
Priviți: http://uk.youtube.com/watch?v=h9zQwEEZJsE
klm
air, din pacate ce e in media reprezinta adevaratele stiri chiar daca nu s-au intamplat.
20krpm
whatta... teehee.gif woot.gif

foarte bine, fetelor. asa. sa le aratati la incultii astia de americani ca romania nu e numai tara in care s-au filmat secvente din borat smile.gif ca mai stiti si voi sa aratati bine, si sa umblati cu avionul si taxiul, si sa va imbracati, nu numa peisaje d-alea de prin sate uitate de lume...
Oana
QUOTE (Mariustom @ Jun 19 2008, 06:58 PM) *
Le mai țineți minte ?
Priviți: http://uk.youtube.com/watch?v=h9zQwEEZJsE

se poate si mai rau... din aceeasi categorie...
http://uk.youtube.com/watch?v=7J6ej4SwLOU
air_wolf
QUOTE (klm @ Jun 19 2008, 07:42 PM) *
air, din pacate ce e in media reprezinta adevaratele stiri chiar daca nu s-au intamplat.


da, la noi presa e o caterinca stricata. pe bune, unul din putinele momente in care mi-e rusine ca sint roman este acela in care incep stirile sau imi pica in mina vreun cotidian. comparativ cu le figaro, le monde, the ney york times - orice cotidian de romania e bun de sters... cind mergi la baie.

si ca tot mi-am adus aminte de titlul topicului: romania nu este o tara balcanica, asa cum cred o gramada de idioti care apar pe la tv sau scriu prin presa.
FAR EASTERN
Corect, este o tara CARPATICA. smile.gif
klm
Carpato-danubiano-pontica, sa fim mai exacti.
20krpm
QUOTE (FAR EASTERN @ Jun 23 2008, 06:30 AM) *
Corect, este o tara CARPATICA. smile.gif

mai mult decit atit: este *singura* tara carpatica.
air_wolf
QUOTE (20krpm @ Jun 23 2008, 05:45 PM) *
QUOTE (FAR EASTERN @ Jun 23 2008, 06:30 AM) *
Corect, este o tara CARPATICA. smile.gif

mai mult decit atit: este *singura* tara carpatica.


uite asa ajungem sa fim mindri ca sintem romani laugh.gif
cod
QUOTE (20krpm @ Jun 23 2008, 05:45 PM) *
QUOTE (FAR EASTERN @ Jun 23 2008, 06:30 AM) *
Corect, este o tara CARPATICA. smile.gif

mai mult decit atit: este *singura* tara carpatica.


Asta doar din cauza ca alții le spun la "Carpați" "Alpi" sau "Himalaia".
bebelacus
nu sintem singura tara carpatica. la fel de carpatici sint si ceho/slovacii, polonia, ucraina si chiar serbia are niste munti numiti carpatii sarbi, uneori neconsiderati a face parte din carpati.
la fel de adevarat este ca nu prea avem treaba cu muntii balcani, geografic vorbind. singura noastra legatura erau jocurile balcanice ( se mai tin si azi) la care participau si turcii, noi si tot ce era la sud de dunare.
sintem un popor balcanic doar prin prisma comportamentului, a caracteristicilor nationale, a unor traditii si a altor citeva chestii. toate chestiile astea balcanice sint mai pronuntae la sud de carpati, adica pe acilea, in Muntenia. unde de fapt este romania. vorbesc din punct de vedere istoric sau mai degraba geografic, caci pe harta transilvania era austro-ungara, iar moldova era puternic stapinita de influenta rusa.
a fi balcanic nu e neaparat un lucru rau, e de rau ca termenul ''balcanic'' a capatat o conotatie peiorativa. toate giugelele, manelele, spagile, mizilicurile, bacsisurile, ciumecii, caterinca, las' ca merge s'asa, lipsa de respect, pupincurismul, peschesul, cumetria, blazarea, felul in care majoritatea asteapta sa se intimple ceva, lipsa de initiativa, dansul din buric, sclipiciul, fudulia, religiozitatea dusa la extrem (nu violent, dar avem un aer de turma de bigoti blinzi si innebuniti dupa icoane si moaste, care abia asteapta sa se faca ceva ca sa aduca si un popa, sa mai sfinteasca ceva etc.) fac parte din realitatea cotidiana si din istoria noastra. sint si alte lucruri bune, probabil, balcanice, care ne sint comune. toate astea insa, ne caracterizeaza ca fiind balcanici.
FAR EASTERN
QUOTE (bebelacus92825 @ Jun 24 2008, 12:53 AM) *
in Muntenia. unde de fapt este romania. vorbesc din punct de vedere istoric sau mai degraba geografic, caci pe harta transilvania era austro-ungara, iar moldova era puternic stapinita de influenta rusa.
a fi balcanic nu e neaparat un lucru rau, e de rau ca termenul ''balcanic'' a capatat o conotatie peiorativa. toate giugelele, manelele, spagile, mizilicurile, bacsisurile, ciumecii, caterinca, las' ca merge s'asa, lipsa de respect, pupincurismul, peschesul, cumetria, blazarea, felul in care majoritatea asteapta sa se intimple ceva, lipsa de initiativa, dansul din buric, sclipiciul, fudulia, religiozitatea dusa la extrem (nu violent, dar avem un aer de turma de bigoti blinzi si innebuniti dupa icoane si moaste, care abia asteapta sa se faca ceva ca sa aduca si un popa, sa mai sfinteasca ceva etc.) fac parte din realitatea cotidiana si din istoria noastra. sint si alte lucruri bune, probabil, balcanice, care ne sint comune. toate astea insa, ne caracterizeaza ca fiind balcanici.


Eu zic sa nu intram in cartea de istorie....pentru clarificari. Dar sunt sigur, bebelacus, ca ai auzit de turci... smile.gif ca doar ai folosit o gramada de termeni si caracteristici de-ale lor....
James Kilowatt
Pe mine nu m-ar fi deranjat influenta rusa sau turceasca la fotbal biggrin.gif din pacate am ales un model balcanic prost, cel al grecilor, desi am fi putut fi tot balcanici, ca croatii biggrin.gif
T u d o r
CITAT
religiozitatea dusa la extrem (nu violent, dar avem un aer de turma de bigoti blinzi si innebuniti dupa icoane si moaste, care abia asteapta sa se faca ceva ca sa aduca si un popa, sa mai sfinteasca ceva


Doamne, Bebelacus, cu prima ocazie cand ne intalnim iti fac cinste cu o bere... Tare de tot. thumbsup.gif
20krpm
asta-i o chestie laudabila. stiam ca coc ai nostri ceva, citisem acu vreo citeva luni, da nu credeam ca-s asa de seriosi. intrebarea e insa cit de scalabil o sa fie vehiculul respectiv. daca reusesc sa-l faca pe viitor suficient de mare ca sa duca si oameni, poate deveni util la transportul unei anumite categorii de emigranti cu cetatenie romana.
James Kilowatt
Exista o echipa romaneasca inscrisa si in X-Prize-ul original. Erau sponsorizati parca de Oltchim. Si aveau ideea sa faca prima racheta din compozit.
AZAZEL
QUOTE (M A R I A N @ May 20 2008, 05:12 PM) *


da.
ieri am vazut in arad un H2 galben parca, ce avea jante de 22 sau 23 inch. masina era impopotzonata rau.
in masina doi insi in fatza cam tuciurii , iar in spate inca un tuciuriu cu o pitzipoanca.
problema era ca afara fiind 35 de grade, oamenii mergeau cu geamurile deschise iar pe individul de la volan l-am vazut ca-si stergea zoaia de pe frunte cu dosul palmei. acum stau si ma gandesc , idiotii mergeau cu geamurile date jos la 35 de grade ca sa economiseasca benzina(ac-ul consuma mult) sau ca sa ii vada lumea mai bine ca ei se plimba in Hummer H2 ?
NGZ
Poate ca nu stiau de unde se porneste aerul conditionat.
mike.omega
Eh nu stiu! Stiu! Dar sunt atat de masochisti incat nu il pornesc si umbla cu o mana pe geam, ca "smecherii", nu stiu ce economie de carburant fac dar am vazut multa lume(indiferent de marca/model) mergand fara AC. Si nu cred ca erau de la Greenpace dry.gif
FAR EASTERN
Hai mah, nu fitzi asha rai. Poate nu sho fi permis omu' sa-sh puna aer ca era pre' scump. wink.gif
20krpm
QUOTE (AZAZEL @ Jul 2 2008, 02:45 PM) *
un H2 galben parca [...]


probabil ca nu i se vedea bine culoarea. dar asta nu-i nimic. azi, pe o caldura de patruj de grade, era unul nu numa cu geamurile date jos, dar si cu capota, intr-o honda albastra (parca) si mica-mica, cred ca nici un sfert de mare cit un hummer. si nij dracu nu se uita la el. whistling.gif
AZAZEL
sincer sa fiu nu am dat importanta la ce culoare are masina.
eram atent sa analizez ce se intampla.
daca sunt aradeni printre noi cu siguranta au remarcat acea masina prin oras.
FAR EASTERN
QUOTE (20krpm @ Jul 4 2008, 02:33 AM) *
probabil ca nu i se vedea bine culoarea. dar asta nu-i nimic. azi, pe o caldura de patruj de grade, era unul nu numa cu geamurile date jos, dar si cu capota, intr-o honda albastra (parca) si mica-mica, cred ca nici un sfert de mare cit un hummer. si nij dracu nu se uita la el. whistling.gif



dry.gif Lasa, sa fie el sanatos. Stim despre cine e vorba.....da sigur nu se numara printre cei susmentionati... dry.gif
FAR EASTERN
QUOTE (AZAZEL @ Jul 2 2008, 08:45 PM) *
da.
ieri am vazut in arad un H2 galben parca, ce avea jante de 22 sau 23 inch. masina era impopotzonata rau.
in masina doi insi in fatza cam tuciurii , iar in spate inca un tuciuriu cu o pitzipoanca.
problema era ca afara fiind 35 de grade, oamenii mergeau cu geamurile deschise iar pe individul de la volan l-am vazut ca-si stergea zoaia de pe frunte cu dosul palmei. acum stau si ma gandesc , idiotii mergeau cu geamurile date jos la 35 de grade ca sa economiseasca benzina(ac-ul consuma mult) sau ca sa ii vada lumea mai bine ca ei se plimba in Hummer H2 ?



AZAZEL, era cumva asta?
Tre' sa recunosc ca nu am avut curaj sa ma duc sa fac poze ca la un autovehicul de expozitie. Ca dovada, asa au iesit pozele:

p.s. la ultima incercati sa va concentrati pe sclipirea aurie din dreapta.... smile.gif
ozz86651
Fusei in Romania de curind. Dupa care am fost in Spania unde am vorbit si-am racnit si-am ris si ne-am distrat in gura mare in romaneste contrar sfaturilor din tara de a nu vorbi romaneste sau mai quiet asa. Masochosmul asta al nostru mi se pare de tot rahatul dar asta e alta poveste, n-am fost deloc rusinat ca am fost roman si Romania in vacanta mi s-a parut super (cu o singura exceptie: soferii si masinile lor). In Spania nu am vazut decit bunavointa si nici macar o privire strimba.
E drept, am intilnit intr-o cafenea ceva compatrioti care destul de evident zic eu nu erau veniti cu treburi prea curate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.