Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Rusinea de a fi roman
Masini.ro Forum > Discutii generale > Combat zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26
RUE
acum cateva zile s-a anuntat ca mr. Bedros - directorul Alcatel - Lucent Romania (cu valente pe zona balcanica) a decis sa se pensioneze (el zice ca va mai face si altceva legat de comunicatii).
faza e in acelasi timp cu anuntul ca se vor externaliza finantele (dupa ce au angajat cam 400 oameni in ultimii ani pt a tine evidenta la Italia, Franta etc), IT ul la HP si un alt departament ocupat cu devoltarea vechiului GSM.
sincer, pe Bedros il astept sa intre in politica sa avem pe cine vota.
klm
CITAT(klm @ Apr 3 2009, 08:07 AM) *
La aceeasi firma am auzit de o situatie cel putin hilara: aveau de platit la finante 300 mil, dupa ce li s-au blocat conturile a fost cu ordine de plata de 500 mil scadente in 2 saptamani pe care le-ar fi lasat garantie doar ca sa le deblocheze conturile ca sa poata face plati (materiale+salarii); raspunsul a fost nu; deci daca nu te omoara criza te omoara statul.


CITAT(FAR EASTERN @ Apr 3 2009, 09:25 AM) *
Cred ca a vrut sa spuna ca STATUL a procedat corect, asa cum ar proceda si o BANCA serioasa. Sincer, nici eu nu as lua drept garantie niste bilete la ordin. Stiu cum functioneaza...

CITAT(hdi @ Apr 3 2009, 09:27 AM) *
Si statul tot corect a procedat.


(citatele sunt aleatorii)

Masuri anticriza, sa inteleg ca statul incepe sa procedeze gresit (sau cum va puteti justifica pozitia pe care ati adoptat-o in primele raspunsuri)?!
air_wolf
QUOTE (klm @ Jul 1 2009, 10:11 AM) *
Masuri anticriza, sa inteleg ca statul incepe sa procedeze gresit (sau cum va puteti justifica pozitia pe care ati adoptat-o in primele raspunsuri)?!


minciuni sfruntate. fa-ti o firma si le vei consata pe pielea ta.
klm
(a trecut perioada de editare)
Firma respectiva a gasit o solutie de a supravietui crizei: 75% din activitate se desfasoara la negru deci in conditiile in care taxele si impozitele ar fi 99%, statul tot nu ar colecta mai mult de 70% din cat colecta inainte (in conditiile de fata colecteaza de 4 ori mai putin - sa zicem ca 300/4=7.000 lei, dar cum activitatea a scazut destul de mult nu cred sa incaseze mai mult de 3-5000 lei - adica undeva la 10-15% din cat o faceau la inceputul anului deci cam asa gandesc finantistii Romaniei).
[calculele sunt facute in mare]
edit: air, vad in articol ca abia ieri au fost discutiile deci nu te astepta sa se materializeze ceva in mai putin de 1 luna.
air_wolf
pai asta e idiotenia. ca nu e ok sa lucrezi la negru. masurile luate pina acum sint clar o incurajare a speculei, spagii si ilegalitatilor. de la taxa auto la masurile fiscale, sintem varza cu legislatia.
klm
De acord cu tine ca din toate punctele de vedere nu e ok insa ce poti face daca, dupa ani intregi in care s-a lucrat corect, ani in care nu s-a intarziat nici macar 1 zi si s-au declarat toate veniturile, in conditiile actuale ale pietei nu ti se acorda pasuire nici macar 2 saptamani... ?!
air_wolf
QUOTE (klm @ Jul 1 2009, 12:34 PM) *
De acord cu tine ca din toate punctele de vedere nu e ok insa ce poti face daca, dupa ani intregi in care s-a lucrat corect, ani in care nu s-a intarziat nici macar 1 zi si s-au declarat toate veniturile, in conditiile actuale ale pietei nu ti se acorda pasuire nici macar 2 saptamani... ?!


pai iti spun eu ce sa faca, ce-am facut si noi: scandal, cu avocati si finantisti in spate. si probabil ca noi vom merge si mai departe: presa din franta, tribunal international. in US, in 2 zile se facea o asociatie de 1000 de firme pagubite de stat si se luau la trinta cu el. dar romanul nu, el e mai cu motz, considera ca 10000 de lei dati la firma de avocatura sint pierduti, in schimb el cu conturile blocate pierde banii aia zilnic. si in plus estefermecat de ilegalitate si considera un mare act de curaj sau de haiducie. in schimb, daca e pus sa semneze in interesul lui, fuge ca iepurele pentru ca e fricos - ii e frica de autoritati, ii e frica de mafie, ii e frica si de umbra lui.
HUO!
klm
In principiu trebuie sa fiu de acord cu tine si daca as fi avocat exact asa as sugera clientilor (in afara cazului in care clientul ar vrea sa se rezolve cauza cat mai repede si cu pierderi cat mai mici) insa parerea mea e ca mai bine sa fii dat decat sa dai in judecata pe cineva; poate ai idee cat de usor este sa amani pronuntarea intr-un proces chiar si 2-3 ani, perioada in care, in loc sa ai banii blocati undeva mai bine are altcineva banii blocati la tine wink.gif unde mai pui ca in aceeasi perioada ai tot timpul sa dovedesti "buna credinta" (sau ... hmm, informatiile astea costa mult smile.gif).
Nu sunt de acord ca
CITAT(air_wolf @ Jul 1 2009, 11:03 AM) *
sintem varza cu legislatia.

ci avem nesansa sa nu se respecte puterea legilor (la curtile mici o ordonanta - sau chiar cutuma - "bate" insasi Constitutia..., se rezolva la apel insa pierzi timp).
Nu cunosc toate detaliile ca sa continui discutia asa ca ma opresc aici; ideea de la care am plecat a fost ca Statul, in imensa sa "intelijenta" prefera sa piarda 25k lei decat sa incaseze 30k cu 2 saptamani mai tarziu, astfel de gandiri conduc finantele tarii.
Mircea104901
Consider graitoare poza urmatoare. Face mai mult decat 1000 cuvinte ninja.gif
Click to view attachment
James Kilowatt
geniala .... nici regizata nu ar fi iesit atat de bine thumbsup.gif
klm
Daca Politia parcheaza pe locuri de handicapat (am poze pe acasa) ce pretentii sa mai ai de la altii?
thor
QUOTE (klm @ Jul 2 2009, 09:50 AM) *
Daca Politia parcheaza pe locuri de handicapat (am poze pe acasa) ce pretentii sa mai ai de la altii?

Sa ne gandim un pic...unde altundeva sa parcheze politia daca nu unde le-a recomandat medicul?
getodac
Romanii nu se rusineaza sa parcheze in astfel de locuri rezervate, ba chiar le cauta special pentru ca sunt mai late decat locurile de parcale uzuale, interesant mi-se pare ca sub semnul de parcare pentru persoane cu handicap de obicei exista si un semn ca masina iti v-a fi ridicata daca parchezi acolo fara sa ai dreptul, dar nu am vazut nici o masina care sa fie ridicata dintr-o astfel de parcare verymad.gif
Rebel
QUOTE (klm @ Jul 2 2009, 03:50 AM) *
Daca Politia parcheaza pe locuri de handicapat (am poze pe acasa) ce pretentii sa mai ai de la altii?


Si aici am vazut Politia parcand pe locurile de handicapat.
In cazul unei urgente sunt singurele locuri mai largi, libere, neocupate permanent si in imediata apropiere a intrarii in incinta. Cred ca aceasta este explicatia.
T u d o r
Cu siguranta ca in Canada da. Si la fel de cu siguranta ca in Romania nu. smile.gif
klm
CITAT(Rebel @ Jul 3 2009, 08:05 PM) *
In cazul unei urgente sunt singurele locuri mai largi, libere, neocupate permanent si in imediata apropiere a intrarii in incinta. Cred ca aceasta este explicatia.

Imi inchipui ce urgent era sa isi cumpere carnati...
Baby Blues
Daca inca mai vreti sa vedeti ce inseamna Romania anului 2009, va rog sa cititi raspunsul unei institutii publice, care traieste din banii nostri, scris cu pixul si scanat. va dati seama ca n-au fost in stare nici macar sa incropeasca un raspuns cu nr. de inregistrare. Mai mult la aceasta ora, lucratorii administratiei publice locale au sapat pentru a treia oara intr-o groapa aflata chiar in fata casei mele , groapa ce se afla exact in fata gradinitei mele (din fata curtii) pe care reusisem s-o astup, s-o greblez si sa adun vreo doi saci de pietre dupa care sa pun gazon.
La ora asta, de mai bine de jumatate de an, strada aflata intr-un cartier central al municipiului Buzau este plina de gropi, praf , in conditiile in care au sapat de vreo trei ori la fiecare groapa, nereusind sa termine nici pana acum ceea ce au inceput prin octombrie- noiembrie anul trecut. De fapt la fiecare ploaie strada devine un cosmar, cu noroi si pietre aruncate de masinile care trec, etc.
Am scris primariei, ati vazut ce raspuns au avut. Am scris ziarelor locale si televiziunilor locale dar normal ca acest subiect ar supara pe alesii si potentii municipiului si judetului. Azi se sapa, maine se asfalteaza, poimaine iar se sapa, dupa care iar se assfalteaza. Nimeni nu zice nimic. Vecinii iau atitudine numai la nivel declarativ. Asa ca nu stiu ce sanse mai am ca sa ma adresez cuiva.
air_wolf
sfatul meu: cind vine primul sa taie din trotuar, suni la toate tv si zici "e un nebun cu pusca pe strada, daca vreti crime in direct, veniti incoace ca ameninta ca impusca pe toata lumea". astia vin si le expui frumos problema, stirea or s-o dea pt ca au batut drumul. evident, ia si tu un tel de 5 lei cu cartela, pe care sa-l poti face pilaf in acid, nu suna dupa tel tau.
Baby Blues
Inteleapta treaba! biggrin.gif Nu mai pot sunt terminat : Masina daca o spal la ora doua, la ora trei e plina de praf. In curte si pe ce am in curte numai praf, daca ploua nu pot sa ma dau jos din masina fara sa ma murdaresc. Gradinita din fata mi-au distrus-o ddupa ce m-am chinuit -o sap s-o curat sa pun gazon. Imi vine sa pun o bomba la primarie. ninja.gif
LE: Taranul ala cu Q7 cred ca s-a dus sa-si ia materiale de constructii pentru cap , nu pentru casa. De-asta urasc eu proprietarii de S.U.V-uri din Romania. biggrin.gif
klm
Buzau este praf! Cu greu mai gasesti asa oras plin de gropi si denivelari.
20krpm
baby blues, eu cred ca ai avea mult mai mare succes la primarie, sau unde ai trimis tu scrisoarea, daca incepe altfel decit direct cu aprecieri negative la adresa celor care o citesc. riscul e sa fie considerata ca fiind scrisa de un scandalagiu, spre diferenta de cineva care vrea sa ajute sa rezolve o problema.
FAR EASTERN
Sa nu-mi spuneti voi mie ca asta nu-i conspiratie a... ma(neli)sonilor.... We are doomed!!!!!!!!!!!!!
http://www.mynele.tv/stiri/talente-fara-nu...uc-la-antena-1/
Baby Blues
Daca ai fi in locul meu cred c-ai incepe mai intai cu injuraturi. Problema este ca n-am cu ce sa-i ajut ci ei trebuie sa faca ceva de banii pe care eu ii platesc la primarie anual. Masina, Casa, etc. Sa sapi de trei ori aceiasi groapa cred ca- putin cam penibil. Sa blochezi drumul la ora 3 ziua cand traficul este deja infernal, decat sa lucrezi noaptea cand la mine pe strada nu trece nimeni cred c-ar fi ideal. M-am cam saturat de bataia de joc pe care o simt pe pielea mea si pe banii mei. KLM are dreptate: Buzaul este praf cu toate ca primarul are vreo 3-4 mandate. eu personal am lipsit in ultimii 12 ani de pe aici dar nu prea s-a schimbat nimic. Respect pentru primarul Baii Mari care din 2002 de cand am stat acolo si pana in 2007 a facut toate drumurile aproape perfecte, a iluminat orasul si in ultimul locusor posibil si-a permis marilor retaileri sa deschida in oras magazine. Aici pana anulo trecut era un Penny market amarat la o populatie mai mare ca Baia Mare, focsani sau alte orase si cu o industrie mult mai dezvoltata- Ductil Steeel, Air Liquide, Ursus, Comat, Gerom, etc. Atunci ce concluzie sa am?
20krpm
QUOTE (Baby Blues @ Jul 10 2009, 05:47 PM) *
Daca ai fi in locul meu cred c-ai incepe mai intai cu injuraturi.

aoleo, io acuma m-am prins ca tu esti aceeasi persoana cu ala cu procesul de intentie. (nu gresesc, nu?) in cazul asta am sa te rog sa iti rezervi pentru tine insuti presupunerile despre ocaziile cu care injur eu. iar despre felul in care iti scrii email-urile catre primarie si rezultatele pe care vrei sa le obtii, pentru tine nu, n-am nici un comentariu.
Baby Blues
QUOTE (20krpm @ Jul 11 2009, 01:31 AM) *
QUOTE (Baby Blues @ Jul 10 2009, 05:47 PM) *
Daca ai fi in locul meu cred c-ai incepe mai intai cu injuraturi.

aoleo, io acuma m-am prins ca tu esti aceeasi persoana cu ala cu procesul de intentie. (nu gresesc, nu?) in cazul asta am sa te rog sa iti rezervi pentru tine insuti presupunerile despre ocaziile cu care injur eu. iar despre felul in care iti scrii email-urile catre primarie si rezultatele pe care vrei sa le obtii, pentru tine nu, n-am nici un comentariu.

Nu gresesti eu sunt ala, dar nu m-am gandit sa fac o presupunere despre cum si cand injuri tu si nici nu doresc comentarii vis-a-vis de mail-ul meu catre primarie. Cand am vorbit despre "injuratura" am vorbit oarecum metaforic si te rog sa nu te substitui mie si nici sa-mi mai despici in patru cuvintele. Daca ai inceput sa-mi urmaresti posturile pentru a le comenta si pentru a ma "amenda", ma bucur ca am critici si inca sunt in viata. Din pacate nimeni nu este perfect cu atat mai mult eu. Asa suntem noi oamenii: mai injuram, mai parcam pe interzis, etc. Daca n-am gresi n-am mai avea nevoie de oameni care sa ne critice si sa ne arate ca gresim si nici de legi care sa ne sanctioneze. Nu face pe moralistul vis-a-vis de reactiile mele pentru ca recunosc si singur ca sunt om si ca atare sunt supus greselii. Voi pune punct acestei discutii cu tine prin a -ti recunoaste superioritate si a ma resemna in fata modului acid in care faci comentarii. Te-as invita la mine la un gratar in curte pentru reconciliere, dar din pacate nu ai avea unde stai pe un scaun deoarece este plin de praf. Eu in situatia asta as injura. Tu?
20krpm
eu nu as injura. nu as injura in general, si nu as injura in nici un caz in casa cuiva care m-a invitat si m-a pus la masa cu el. nu m-as simti in largul meu sa fiu invitat in casa cuiva care injura praful, in casa cuiva care injura, sau intr-o casa in care n-ai unde sa te asezi din cauza prafului.

eu stau pe o strada circulata, nici nu mi-am dat seama cit de circulata e pina nu m-am mutat aici. cind traficul e lent pe strazile paralele, se muta pe strada pe care stau. asa ca am si eu praf - mult mai mult decit mi-ar conveni sa am, pentru ca am si un copil mic. a trebuit sa pun mocheta pe terasa din spate, mi-am cumparat un blower electric si un aspirator, in fiecare zi curatz terasa, masa, scaunele, si cam tot ce e afara. nici nu mi-a trecut prin cap vreodata sa scriu scrisori la primarie, sa-i fac vinovati de situatie sau sa-i iau la plezneala pentru praful si galagia de pe strada. o sa ma mut, iar doua din motivele principale vor fi praful si galagia.

ca sa ma intelegi, daca tot continui sa faci "metaforice". atunci cind ma intrebi ceva, fii pregatit sa primesti un raspuns.
air_wolf
20krpm, nu prea intelegi fenomenul.
sint 2 lucruri diferite: praful ridicat de masini, care exista oriunde in lume si praful ridicat de niste "reparatii" interminabile. cind crezi ca ai scapat, vine regia de apa, dupa care vine regia de gaze, dupa care vin aia de la canal, dupa care vin aia de pun asfaltul, dupa care se reia ciclul pentru ca aia de la apa au uitat sa puna un strat izolant, apoi vin aia de la cablu, pentru ca in timpul procesului s-a rupt un cablu. dupa 2-3 ani, cu noile norme pentru cabluri, vor veni in ordine: electrica, rds-ul, romtelecomul, ailalti care au cabluri, fiecare
de ce merita injurata primaria: pentru ca ei dau aprobarile si pentru ca ar trebui sa-i forteze pe cei care au lucrari pe o strada propusa pentru reabilitare sa efectueze lucrarile inainte de finalizarea lucrarilor. asa spune logica mea. si tot logica mea imi mai spune ca nu au voie sa inchida lucrarea fara sa aibe un aviz de buna executie, emis de un departament de specialitate din primarie. adica oameni care sa raspunda pentru semnatura. daca teava si manopera au garantie 10 ani, de ce vii dupa 1 an sa spargi ?
cum ti se pare sa asfaltezi o strada fara apa curenta, canalizare, gaze, pentru ca dupa 1 an sa aprobi extinderea retelelor de utilitati? mie mi se pare idiotenie crasa.

eu am intrebat la primarie de ce nu lucreaza noaptea. am primit un raspuns logic si perfect adevarat: pentru ca nivelul decibelilor precum si vibratiile provocate de utilaje depasesc cu mult limitele de confort.

faptul ca tu te muti de pe o strada circulata pe o strada mai putin circulata este alegerea ta. tu nu te muti din cauza primariei, te muti din cauza traficului.

astazi treceam prin marea teapa imobiliara pipera, si ma gindeam ca oamenii aia n-au nici o varianta de se muta sau a mai pleca vreodata de acolo...
20krpm
ba da, ma, fenomenul il inteleg foarte bine, si nu pot sa spun ca as fi fericit cu el nici io. si aici vine time warner si trage cablul, apoi verizon si trage cablul, si in cele din urma at&t si - ai ghicit - trage cablul. dupa 2 ani vine verizon si trage fibra. si shot ata.

ce nu inteleg e altceva: injuratul. nu pot sa inteleg cum injuratul ajuta la ceva. daca pun mina pe telefon si sun la primarie si incep sa-i injur, nu cred ca aia or sa ma asculte spashiti pina in momentul in care am trintit receptorul, si pe urma or sa se ridice de pe scaun agitati, sa verifice cum se rezolva problema gropilor si a prafului. injuraturile mele nu prea cred ca o sa le creeze o dorinta sa ajute cu ceva. dar ok, sa presupunem ca nu la rezolvat mi-e mie mintea, ci doar vreau sa-mi refulez frustrarile de peste zi (primaria e numa buna de folosit la chestia asta, de-acord cu tine). ce fac? ma apuc si injur in casa, sa ma auda nevasta-mea? pai asa de ce sa nu o injur direct pe ea, ca daca e acolo de fata tratamentul e mult mai eficient. poate iese si de-o paruiala mica, si am rezolvat problema rapid. in concluzie, cam despre asta am comentat eu - eficienta injuraturilor in cazul (doar in cazul) in care vrei sa rezolvi o problema. parerea mea e ca injuraturile incetinesc rezolvarea problemei, desi in schimb ar putea fi, pentru unii, bune la altceva.

iar ca sa-mi spuna mie cineva ca si io as injura, ma rog, asta e o afirmatie hazardata, dar avind in vedere de la cine vine, nu ma mir si nu ma deranjeaza.
air_wolf
cred ca trebuia inteles "injurata". faptul ca ii faci retardati sau prosti sigur nu va rezolva problema, ba poate chiar din contra, ii va face sa amine o rezolvare.

cit despre injurat... cred ca e sport national. la volan, in tramvai, in metrou, in gind, acasa... chiar si pe numerele de la masina: plm, pzd, stf, svf, muy, bgp si altele. putem injura si fara vocale: sgtpl, svft, etc. putem injura orice si pe oricine, de la celula la robot. nu traim intr-o lume de fecioare si nu cred ca exista om care n-a injurat in viata lui.
la capitolul asta ne poate fi rusine: avem printre cele mai multe si variate injuraturi smile.gif
Baby Blues
Airwolf: In aceiasi prostie romaneasca, asta vara (parca) au asfalta jumatate dintr-o strada din Buzau. Dupa ce-au finalizat lucrarile au uitat de gurile de gaz si au trebuit sa taie in jurul lor si sa puna capacele . Am ras de m-am spart. La nicio luna dupa, au taiat toata strada pe margini pentru a pune conductele de apa. Asta da idiotenie. Pai daca nici acum nu-i injur inseamna ca-s prost, pentru c-am ramas doar cu ijnuraturile in tara asta. Alt exemplu: Primaria a dat unei firme private sa asflateze un gainat de 200 de m de strada. In paralel, primaria facea infrastuctura de apa. Normal c-au trebuit sa stea aia de asfaltau dupa aia de la primarie vreo 2-3 luni , pt. ca la ora 4 muncitorii regiei de apa plecau acasa iar astia cu strada ramaneau cu "asfaltul in ... strada. in sfarsit dupa ce-au reusit cu chiu cu vai sa asfalteze , au trecut cateva luni, a venit vara si caldura si a ajuns asfaltul acoperis de casa, adica ondulat. Asta nu era nimic, dar au lasat si gurile de canal iesite cu vreo 10-15 cm in afara. Si-au dat ei seama ca nu-i bine si-au revenit la cateva luni si-au ridicat nivelul strazii la cel al canalelor. Si uite asa pentru 200 de metri au muncit baietii nostri vreo 3-4 luni. Pai la mine deja a trecut anul de cand se lucreaza pe strada si sunt exasperat. Mai nou am aflat astazi ca banii sunt din fonduri europene. Or sti aia ce fac ai nostri pe aici ?
Alex-F1
Frate, da zau ca tu te consumi prea tare si {poate} de pomana!!! confused.gif Nu mai pune atata la suflet, ca nu face deloc bine! Da-i in &%*$^@ mamii lor (daca tot se vorbea de injuraturi biggrin.gif) si incearca sa vezi mai mult partile frumoase din viata ta.....parerea mea. arigato.gif
James Kilowatt
QUOTE (Baby Blues @ Jul 11 2009, 07:46 PM) *
Mai nou am aflat astazi ca banii sunt din fonduri europene. Or sti aia ce fac ai nostri pe aici ?



Eu zic sa le scrii si astora, sunt obligati sa iti raspunda smile.gif Si le poti scrie in romaneste si sunt obligati sa-ti raspunda in romaneste. Fii insa f la obiect si pune intrebari clare si explicite, daca vrei un raspuns la obiect, adica nu pune intrebari retorice sau de genul "cum e posibil sa blabla"..
Baby Blues
QUOTE (James Kilowatt @ Jul 12 2009, 04:00 PM) *
QUOTE (Baby Blues @ Jul 11 2009, 07:46 PM) *
Mai nou am aflat astazi ca banii sunt din fonduri europene. Or sti aia ce fac ai nostri pe aici ?



Eu zic sa le scrii si astora, sunt obligati sa iti raspunda smile.gif Si le poti scrie in romaneste si sunt obligati sa-ti raspunda in romaneste. Fii insa f la obiect si pune intrebari clare si explicite, daca vrei un raspuns la obiect, adica nu pune intrebari retorice sau de genul "cum e posibil sa blabla"..

E bine de luat in seama propunerea. Probabil ma voi gandi la treaba asta. thumbsup.gif

Alex, nu este vorba ca ma consum , daca mie imi spuneai , dar sa stii ca este enervant cand niste dobitoci isi bat joc de tine , de mine si de noi si nimeni nu ia atitudine. confused.gif
Baby Blues
Bai fratilor romani, de pe unde ati fi , pai sa nu-i strangi de gat, sa nu-i injuri, sa nu-i @$#%&@!&! in toate gaurile posibile. Azi am trecut pe acasa in timpul serviciului ca sa iau ceva. Ghinion! Trei neni statea rezemati de gardul meu , in fata casei iar pe ... fostul meu gazon se odihneau doua tarnacoape si o lopata. Facand legatura logica intre tarnacop, neni si sticla de bere de langa ei , m-am bagat si eu in seama incercand sa aflu de ce gazonul meu suferea mutatii zilnice in acelasi loc. Un nene care parea seful echipei se ridica in picioare si dupa ce se sterge la gura cu dosul palmei, imi spune pe un ton grav: Punem curent pentru semafor! Pai traiva-ar neamul vostru (zic eu deja putin nervos... cam din octombrie anul trecut pastram nervozitatea in mine). De ce n-ati tras firele la celelalte trei gropi pe care le-ati facut in exact acelasi loc? Aveti ceva cu gazonul meu? Dupa ce se scarpina bine in cap, nenea imi spune : Noi suntem de la semafoare, nu de la electrica, asa ca ... nu stim. Noi acum am sapat doar groapa si ... asteptam sa vina cei de la Electrica sa ne spuna cum sa legam firele. M-am lasat batut pentru ca oricum intelesesem doar din miscarea buzelor ceea ce-mi spuse nenea de la ... semafoare, deoarece era un zgomot infernal de la un pickamer ( sau cum se scrie), ce facea a patra groapa ( in acelasi loc ) in intersectia pe langa care ma aflu din nefericire. Am intrat nefericit in curte gandidu-ma sa-mi fac rost de un dictionar de argou si sa-mi imbunatatesc lexicul, deoarece cele cateva injuraturi pe care le stiu mi se pareau nefolositoare si nu puteau acoperi neputinta in fata inevitabilului (a se citi groapa in loc de inevitabil). Si uite asa din "deontolog" care injura rar, in cazuri de forta majora, sau nu injura deloc, am ajuns sa ma apuc sa citesc dictionare petru a-mi imbunatati reactia in fata neprevazutului ( a se citi iar - groapa). wallbash.gif
air_wolf
QUOTE (Baby Blues @ Jul 14 2009, 01:05 AM) *
Bai fratilor romani, de pe unde ati fi , pai sa nu-i strangi de gat, sa nu-i injuri, sa nu-i @$#%&@!&! in toate gaurile posibile.


n-ai ambitie de nu chemi prietenii intr-o noapte s-o astupi! laugh.gif si dimineata le spui ca gata, au terminat aia peste noapte, acum ii asteapta in fata la primarie ca cica pun semafoare si acolo... sau ii duci pe strada priemarului si le zici sa sapte in drptul casei lui - mai complicat da' se poate biggrin.gif
A K U
Da, doreii astia de pe la toate firmele astea care se ocupa cu lucruri care ar trebui sa ne faca viata mai usoara si mai frumoasa merita sa fie stransi de gat/trasi in teapa. Aseara ma uitam la boii care stropesc strazile din bucuresti la 50 de grade cu apa plina de cadavre de animale si kk din Dambovita. Contracte pe bani publici, pe care ii platim noi, bani pe care noi ii bagam in buzunarul unor smecheri care ne scuipa in cap. Cat despre reparatii/lucrari edilitare, ganditi-va ca se lucreaza de 2 ani la pasajul Baneasa, un pasaj mai mic decat unul similar care in Istanbul parca a fost facut in 2 luni.
Iar Buzaul este, a fost si va fi o mare varza de oras, de cand il stiu eu. Cred ca e cel mai peticit oras de cateva sute de mii de locuitori de pe partea asta a globului. O rusine, niste hoti care nu fac nimic si lumea, proasta, continua sa-i voteze...
GLC120
QUOTE (A K U @ Jul 14 2009, 03:29 PM) *
Da, doreii astia de pe la toate firmele astea care se ocupa cu lucruri care ar trebui sa ne faca viata mai usoara si mai frumoasa merita sa fie stransi de gat/trasi in teapa.


Si cu cei care le dau contracte, ii verifica, receptioneaza si ii platesc ce ar trebui sa facem? unsure.gif In general baietii astia sunt acolo de zeci de ani, nici macar nu se schimba dupa criterii politice.

Vezi ca exista un dictionar explicativ de medicina legala online.
A K U
Pe-aia care le dau contracte macar nu-i vad, ca stau in birouri cu aer conditionat si fotolii de piele, se plimba cu masini de 100 de mii de euro si au costume fine. Da' cand ii vad pe "muncitori" cum se sprijina ei in coada lopetii, cu petu' de bere la cap, scuipand seminte si spunandu-si intre ei ce i-ar face tipei aleia care a facut greseala sa treaca pe langa ei, nu stiu, parca ma umple asa o mare bucurie si stima. Si nici macar nu e vorba numai de ei, ci si de multe alte milioane de romani care se uita la tine ca si cum tu ai fi singura si iremediabila lor problema pe lumea asta daca le arunci o privire care tine mai mult de 2 secunde.
Baby Blues
QUOTE (A K U @ Jul 14 2009, 02:29 PM) *
... O rusine, niste hoti care nu fac nimic si lumea, proasta, continua sa-i voteze...

Din pacate, actualul nostru primar este la al treilea mandat si nu s-a vazut nimic in Buzau de cand am plecat eu din 1997 si pana in 2007. Gasca de la Consiliul Judetean si Prefectura, care se rotesc intre ei , devin an dupa an mai avizi de bani , dar nu fac nimic. Asa cum in Baia Mare, Sibiu, Focsani, etc s-a mai facut cate ceva, puteau si aici sa faca macar doua , trei strazi. Eu stau si ma intreb: domle' , primarul asta nu trece si el pe aceleasi strazi pe care trecem si noi? Mai nene daca as fi in locul lui eu m-as enerva puternic si numai din ambitie as asfalta strazile din oras. Nu ma consum cum spunea cineva mai sus, dar imi pasa de faptul ca platesc bani la stat iat statul... sta.
Air wolf eu cred ca se poate ceea ce zici tu si trebuie reflectat puternic la ceea ce ai enuntat. Cred ca m-as ... pe mine de ras sa-i vad pe aia facand praf strada in fata primariei 36182451.gif si sa stiu ca li se trage de la mine. biggrin.gif
StefanVVTi
De aproape 2 ani de cand fac Bucuresti - Focsani si retur cel putin o data la 2 saptamani, cred ca am trecut de 2 ori prin Buzau: o data la inceput - drumuri praf, si inca o data acum vreo 2-3 luni - la fel de praf ca in 2007. In rest am ocolit Buzaul pe soseaua de centura.

Si prima oara cand am trecut prin Buzau, in 2006, gropile erau la mare cautare!
air_wolf
QUOTE (marius68582 @ Jul 17 2009, 03:46 PM) *


dupa cum spuneam: cocalarul a vindut 1ha de teren si de la caruta a trecut la masina. ce pretentii sa ai?
StefanVVTi
E un comentariu genial: "Roll-over airbag?" 36182451.gif 36182451.gif
Baby Blues
Taranul tot taran. dar avand in vedere ca este roman nu ma mira. cred ca asta a vandut vreo doua hectare biggrin.gif
GLC120
L-a mai vazut cineva pe Dom' Profesor SEFUL CERCETARII de la Spiru Haret ? Este in direct la un talk show.
Merita vazut!

Scoala tare frate! Absolventi care rup tot!

La intrebarea: care e cifra de afaceri a Universitaii Spiru Haret? a raspuns:
NU AVEM CIFRA DE AFACERI CA SUNTEM NON PROFIT!
air_wolf
glc, de ce te miri? am un prieten care acum 2 ani s-a decis ca e vremea sa faca facultatea. el are deja o afacere care merge bine si scoate un profit anual destul de frumusel... si ce sa vezi, unul din profesori, discutitnd niste lucrari, face referire si la lucrarea lui, despre care spune ca este extrem de proasta si ca e clar ca el n-o sa ajunga niciodata sa fie un manager bun. asta cica se face rosu, se ridica, ii explica profului in cteva cuvinte ce si cum, isi ia geanta si pleaca. acum e student la o universitate online din anglia (Open Univeristy), a facut intr-un an cit ar fi facut aici in vreo 2 ani, si-a luat toate creditele si anul asta termina, cu specializare pe "Leadership and Management". si pe deasupra sint si recunoscute. mai am unprieten care s-a dus la arta si o s-o incep si eu.
GLC120
Daca omul vrea sa invete, plateste nu stiu ce cursuri/facultati, strange 1000 de diplome si le pune in rama pe perete, e problema lui.

Daca insa baietii vin cu un maldar de diplome la distanta sau semi-distanta si obtin pe baza lor posturi de bugetari de lux, sau altele importante, fiind bata, atunci avem cu totii o problema. Chiar si medicii de exemplu, astia nu au salarii de lux dar cine vrea sa ajunga pe mana unuia care a terminat numai cu relatii/rude si bani.

Sper totusi ca Spiru Haret nu avea nici macar Stomatologie unsure.gif
solmar
QUOTE (GLC120 @ Jul 24 2009, 08:38 PM) *
Daca omul vrea sa invete, plateste nu stiu ce cursuri/facultati, strange 1000 de diplome si le pune in rama pe perete, e problema lui.

Daca insa baietii vin cu un maldar de diplome la distanta sau semi-distanta si obtin pe baza lor posturi de bugetari de lux, sau altele importante, fiind bata, atunci avem cu totii o problema. Chiar si medicii de exemplu, astia nu au salarii de lux dar cine vrea sa ajunga pe mana unuia care a terminat numai cu relatii/rude si bani.

Sper totusi ca Spiru Haret nu avea nici macar Stomatologie unsure.gif


Stai fara grija, vom ajunge toti pe mana doctorilor de duzina. Peste 10-15 ani. Intre acest timp se vor rutina si ei si vor uza cu mai mult tupeu de cunostintele lor precare... Apoi din colegiul medicilor vor face parte alti medici mediocri care 1. nu-si vor scoate ochii si 2. nu vor avea competentele necesare pentru a distinge binele de rau. Porecesele de malpraxis vor fi la ordinea zilei. Peste 15 ani e rost de facut bani! Chiar am citit deunazi ca economia Romaniei va dudui in viitorul apropiat. Pesemne un analist economic de duzina (din zilele noastre) si-a dat cu parerea...
Problemele adevarate vor veni cand farmacistii vor amesteca medicamentele, cand la benzinarii va curge motorina prin pompa de benzina samd


Mircea104901
Hai ma, chiar asa, nici in sec 21 nu scapam de fatalismul mioritic? Spiritul non-combat al ciobanasului ne copleseste?

Putin optimism, un spirit combativ si unitatea ne-ar putea scoate din asta. Din pacate pt noi, dupa 40 si ceva de ani de comunism, egoismul si individualismul au devenit trasaturi ale romanilor. Vor mai trece ceva generatii pana se vor "spala".

Acum sunt la adolescenta tinerii care si-au trait copilaria fara parinti (plecti in strainatate/ocupati 24h cu bisnita,etc. Banii au fost valoarea morala impregnata in mintea lor). Deci si generatiile de dupa noi vor fi un dezastru.

Sanatosi sa fim teehee.gif
Diesel
La topicul cu masuri pentru indreptarea Romaniei, cineva a propus ca solute introducerea tuturor politicienilor intr-o cladire cu gratii.

Trecem peste absurdul situatiei si presupunem ca are loc un atentat terorist si scapam de ei.

Cine ar lua locul politicienilor? raspunsul evident ar fi generatia Dorobanti. Pentru cei care inca mai au dubii in legatura cu ce se intampla pe Calea Dorobanti, iata:


Eu am rezistat doar pana la 0:25.

PS: n-am postat in topicul celalalt pentru ca nu am nimic constructiv de spus.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.