Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Rusinea de a fi roman
Masini.ro Forum > Discutii generale > Combat zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26
A K U
Daca tot veni vorba, ce-ar fi sa back on topic? Puteti deschide oricand un topic de desene animate la care voi participa cu mare placere happy.gif
air_wolf
da' ce, cu Mihaela sau Miaunel si Balanel imi era rusine?

btw, desenele animate facute de Sabin Balasa, cele SF, le are cineva? ca le tot caaaaut si caaaaaut si nimic...
drabisan
Bucuria de a fi roman!
Am acoperit mindria Barcelonei!
ozz86651
Si chiar in buricu tirgului, la sagrada familia. Hei, da aia din deschidere sint ok smile.gif.
Rebel
Votati schimbarea numelui de Rrom in tigan.
Inca de la acordarea numelui de rrom tiganilor am prevazut ca se va ajunge la aceasta confuzie nefasta.
Nu am nimic cu tiganii insa consider ca daca sunt asa de mandri de manelele lor si de cultura lor, tot la fel de mandri trebuie sa fie si de nationalitatea lor. Nu mai vreau sa aud de tigan care spune ca este roman; mai ales cand toate situatiile in care sunt descrisi au conotatii extrem de negative atragand repulsii asupra poporului roman.

Poate nu ar fi rau sa il tinem printr-un thread separat, insa ramane si la latitudinea colegilor de forum. Este de preferat sa imprastiati manifestul in cele patru colturi.

http://www.petitieonline.ro/petitie/schimb...-p35790052.html
ozz86651
Hai sa votam sa-ti schimbam si tie numele... cum de ce, e acelasi cu al unui var de al meu si va confund. Adica e decizia lor, oricit nu ne-ar place noua.
James Kilowatt
In politica e mai complicat decat atat.... unii saracii se cheama FYR M pentru ca grecilor nu le-a placut numele lor. Sa ai in denumirea tarii o referinta la un trecut cacacios mi se pare tare naspa.
Pe de alta parte, nici noua nu trebuia sa ne placa numele Republicii Moldova....

Referitor la Rromi, eu sunt curios cand a fost inventat termenul asta... In limbajul oficial a fost introdus in 2000, deci e oarecum o prostie artificiala. Pe de alta parte si "tigan" are o conotatie peiorativa, in greaca insemnand "de neatins".
klm
CITAT(Rebel @ Mar 7 2009, 07:10 PM) *
Votati schimbarea numelui de Rrom in tigan.
[...]
Nu mai vreau sa aud de tigan care spune ca este roman

Tu vorbesti serios blink.gif ?!
Denumirea de tigan n-are nicio conotatie peiorativa ci se refera la o etnie ca toate etniile; unul dintre reprezentantii de seama ai etniei in cauza, Madalin Voicu (nu discut de calitatea lui ca persoana sau ca om politic) a spus de nenumarate ori ca el si altii ca el sunt tigani, nu rromi.
Tiganii de cetatenie romana au acelasi drept sa spuna ca sunt romani cum au cetatenii romani de etnie maghiara, tatarii, aromanii, muntenii, moldovenii etc; spre deosebire de tine eu ma bucur de fiecare data cand aud un tigan de seama (de exemplu Jean Constantin, Nelu Ploiesteanu, Johnny Raducanu) spunand ca este roman; as vrea sa fie mai multi oameni ca ei in locul altora dar asta nu tine de mine...
krondet
Intr-un comentariu pentru “La Repubblica”, intitulat “Nenorociții de români”, semioticianul ironizează încercările compatrioților săi de a da vina pe români pentru toate problemele societății italiene, românizând numele celor mai mari infractori italieni.
Umberto Eco
06 Mar 2009 Umberto Eco

Umberto Eco
Umberto Eco amendează în cotidianul “La Repubblica” modul în care compatrioții săi italieni îi scot țapi ispășitori pe români pentru toate relele care se întâmplă în țara lor. “Franzonescu Cogne, soții Iarbă Olindu și Roza, Sindoara și Calvuli. Au urmat Badalamentu, Provenzanul, Liggiu. Ei au distrus imaginea unei țări de oameni onești.” Așa își începe comentariul renumitul semiotician, românizând numele unor celebri infractori italieni.

Eco reamintește că, potrivit datelor oficiale ale Ministerului de Interne, 60,9% dintre violuri sunt comise de italieni. “Sociologii știau deja că majoritatea violurilor au loc în familie, drept pentru care bine au făcut Berlusconi, Casini și Fini că au divorțat, pentru a evita astfel de situații tragice”, notează ironic Umberto Eco, adăugând că e la modă să îi acuzi pe români de violuri, deși, conform acelorași statistici, cetățenii de origine română au comis doar 7,8% din violuri, iar marocanii 6,3%.

Și lucrurile nu se opresc aici.


mda, rusinea de a fi..italian?? ziarist??? politician???
hdi
Am citit si eu acum articolul; foarte acid ...
In comentariile din subsol au scris doar romani, multumind frumos pentru serviciul facut.
Eu nu stiu de ce ar trebui sa multumesc; daca as face-o, as simti ca prof. Ecco chiar ne-a facut un serviciu.
Prefer sa nu multumesc si sa-i las prof. Ecco credibilitatea celui ce nu face servicii, ci isi declama convingerile.
ozz86651
Pai daca 60% din violuri sint facute de italieni e cam groasa, atita vreme cit italienii sint probabil mult mai mult de 60% din populatie.
Bineinteles ca ce fac italienii e ridicol, la fel de ridicol cu felul in care romanii folosesc tiganii, ungurii sau homosexualii ca tap ispasitor pentru orice se intimpla in Romania. Adica: ne-o meritam. Cind sintem de partea ailalata a gardului ne vaicarim.
hdi
Nu prea e asa.
Italienii sunt vreo 56-57 mil. iar impreuma cu emigrantii sa zicem ca sunt 60mil.
Dintre cei 60mil, cca 0.5mil sunt romani, adica mai putin de 1%.
Orice procent superior lui 1% atunci cand se vorbeste de infractiuni este deci in afara mediei si deci reprezinta o problema.
Prin urmare, romanii sunt de 7-8 ori mai "violatori" decat media, daca imi este permis sa spun asa iar italienii sunt mai putin violatori decat media (ei reprezentand mai mult de 95% din populatie)
Asa ca let's face it: din punctul de vedere al italienilor romanii au adus, printre altele, si o crestere a criminalitatii in peninsula.
Diesel
Sa ne relaxam putin:
http://teste.sirb.net/roman/

eu am scos 44%, cica nu dau spaga pentru ca nu stiu cum, si chiar asa e.

PS: daca nu e potrivit discutiei, mutati pe unde considerati.
hdi
QUOTE (Diesel @ Mar 9 2009, 05:52 PM) *
Sa ne relaxam putin:
http://teste.sirb.net/roman/

eu am scos 44%, cica nu dau spaga pentru ca nu stiu cum, si chiar asa e.

PS: daca nu e potrivit discutiei, mutati pe unde considerati.


36182451.gif
Sunt 64% român.
Testul zice așa:

Ești frate cu dracul, iar puntea e viața. Ți-e bine în România că știi că altundeva nu te-ai descurca. Dacă ți s-ar da bani, ai și arbora un steag de ziua națională. Când vorbești cu străinii devii și mai patriot decât de obicei și începi să le spui despre Brâncuși și Duckadam chiar dacă nu-ți place nici pictura, nici handbalul. Nu asculți manele, dar după ce te îmbeți, parcă merg. Îți place să-i corectezi pe alții când greșesc. Șpaga e prietena ta bună. (51 - 70 de puncte)
AZAZEL
eu sunt 58% iar explicatia rezultatului este la fel cu cea a lui hdi.
NGZ
Rezultat: 64%.
Hdi se pare ca noi republicanii suntem patrioti.
Totusi nu-mi plac manelele si nici n-am luat spaga....pana acum. Da' nu-i timpul trecut ! biggrin.gif
DRAGOS
55%...e clar, Ploiestiul e plin de patrihoti biggrin.gif
hdi
s'tem dati dreaqu Bibicule!
Sa ne facem si-un motto: Rusinati de a fi romani, mandrii de a fi ploiesteni! laugh.gif
DORU
QUOTE (Diesel @ Mar 9 2009, 05:52 PM) *
Sa ne relaxam putin:
http://teste.sirb.net/roman/


Ei bine, pana acum se pare ca am procentul cel mai mare, nu stiu daca asta e neaparat bine, pt ca citind rezultatele am gasit doar 2 afirmatii care ma definesc cu adevarat ... dar am gustat glumele acestui test ! teehee.gif

"Felicitări, ai scos 66 puncte din 100. Ce înseamnă asta? Ei bine, înseamnă că: Ești cam prea patriot."
Diesel
NGZ, e bine ca esti in pozitia de luat si nu iei, spre deosebire de restul care sunt in pozitia de dat biggrin.gif la mai mare
NGZ
CITAT(Diesel @ Mar 9 2009, 08:03 PM) *
NGZ, e bine ca esti in pozitia de luat si nu iei, spre deosebire de restul care sunt in pozitia de dat biggrin.gif la mai mare



Multumesc ! Sper sa ma descurc. Mai fac un schimb de experienta cu hdi si cu Dragos...
Cu manelele o sa fie ceva mai greu, da' cu ajutorul vostru cred ca o s-o rezolv.
ozz86651
51%. Da textul tot ala.
FAR EASTERN
... eu stiu ca Duckadam a aparat porti de fotbal cu piciorul... teehee.gif iar Brancusi nu picta... da asta cred ca era la mistok. 36182451.gif
James Kilowatt
63% smile.gif Tre' sa raman in Romania ca mi-e bine acolo smile.gif
klm
61, da' au fost niste intrebari la care mi-ar fi fost imposibil sa aleg vreuna din variante cu sufletul impacat; de dragul testului am facut-o totusi.
Doru, 66 smile.gif bv bv, asteptam primul 71?
StefanVVTi
64%! smile.gif
FAR EASTERN
Si eu.
verymad.gif Ba, da' ce-i cu tampenia asta???? Adevarul e ca muuulta lume n-are treaba si bate campii... whistling.gif
DAN
61 whistling.gif
22nst
65 biggrin.gif

zice asa:
Ești cam prea patriot.
Ești frate cu dracul, iar puntea e viața. Ți-e bine în România că știi că altundeva nu te-ai descurca. Dacă ți s-ar da bani, ai și arbora un steag de ziua națională. Când vorbești cu străinii devii și mai patriot decât de obicei și începi să le spui despre Brâncuși și Duckadam chiar dacă nu-ți place nici pictura, nici handbalul. Nu asculți manele, dar după ce te îmbeți, parcă merg. Îți place să-i corectezi pe alții când greșesc. Șpaga e prietena ta bună. (51 - 70 de puncte)
Legionaru'
Lasati vrajeala si spuneti ce ati raspuns la intrebarea nr.2! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
laurentiu
64 %. Culmea e ca l-am mai facut o data "la vrajeala" si mi-a iesit 69 % 36182451.gif

La intrebarea a doua am dat un raspuns moral, desi varianta a doua... suna interesant laugh.gif
Mircea104901
Foarte haios. teehee.gif teehee.gif turned.gif

Raspuns la fel cum e testul(la misto):

Felicitări, ai scos 76 puncte din 100. Ce înseamnă asta? Ei bine, înseamnă că:
Ești rumân
TU ai luptat la Posada, TU ai fost scutul creștinismului european în fața invaziei otomane. TU ai unit principatele și TU ai dat jos comunismul! Prin 2015 vei descoperi deodorantul, iar prin 2020 vei afla că heroina nu e totuna cu marijuana. Vrei lăutari la nunta ta. Dacă s-ar desființa televiziunile n-ai ști ce să faci cu timpul liber. Folosești expresia ?sânge-n p**ă?. Știi că doar banii contează, restul vine de la sine. Cine n-are frică de Dumniezo va arde în focurile iadului. (66 - 100 de puncte)
Hoinaritza
Reversul medaliei:

Bravo, țigane, laudă-te:

Sunt 49% român.
Testul zice așa:

Ai tras un pic de răspunsuri pentru că nu vrei să ieși ăl mai român dintre români. Ți-e rușine cu naționalitatea ta. Speri să ai o slujbă de intelectual în altă țară, dar te-ai duce și la cules de portocale numai ca să scapi. Nu-ți place când alții flegmează pe stradă, dar arunci gunoaie pe jos. De 1 decembrie ești rușinat că știi că e și ziua mondială anti-SIDA. Nu dai șpagă pentru că nu știi cum. (31 - 50 de puncte)
HalbaSus
44% tongue.gif aceasi caracterizare ca cea de mai sus. Aproape au nimerit-o, eu defapt sunt 50% roman smile.gif
pista
Eu am reusit numai 40%. Oare ce am gresit rolleyes.gif ?
f1anatic
Nou pentru mine. Si am aflat de asta pe forumul de Subaru din America.
http://www.youtube.com/watch?v=VQyYod92POE...ng-drive-danci/
Si imi e rusine.
andreww
De ce sa iti fie rusine ca un bou se "produce" la volan, si intamplator e roman? Eu cred ca putea fi si alta natie. Motiv de rusine este, dupa parerea mea, programul de Revelion de anu' asta de la Antena 1, unde au fost numai manelisti. Muzica asta si atitudinea pe care o implica ar trebui sa ramana la nivelul pe care il merita, nu sa fie promovata cu ardoare pe la tembelizor. Dar in conditiile in care televiziunile sunt in goana exclusiv dupa audiente... verymad.gif
FAR EASTERN
Fanatic, hai sa nu mai fim ipocriti. Nu e primul si nici ultimul... http://www.youtube.com/watch?v=6rfC6onD7o4...feature=related
Numai ca asta al nostru e mai vesel... daca insistai pe "related videos" vedeai ca, pe baza acelorasi chestii, ar trebi sa-ti fie rusine ca esti european, apoi pamantean...
ozz86651
Da ala din videoul de mai sus ce face? Sau daca conduci camioane trebuie sa stai sobru si incremenit?
hdi
QUOTE (ozz86651 @ Mar 14 2009, 09:12 PM) *
Da ala din videoul de mai sus ce face? Sau daca conduci camioane trebuie sa stai sobru si incremenit?


Nici eu n-am inteles cu ce a gresit omu' ala dar ideea era ca Tarzan e mai showman insa sunt multi alti non-romani mai periculosi decat el.
Spre ex: http://www.youtube.com/watch?v=7OBEznNh-fs
klm
Am facut prostia ca, in conditiile in care sunt in curatenie iar sambata am stat acasa, sa ne uitam la teveu la ceea ce ofera posturile romanesti in materie de divertisment.
Ce-am vazut? o parte din stiri: criza, fotbal si (culmea) foarte putine crime, am trecut la emisiunile de divertisment: pe prima era unul de facea mancare si asta ne-a determinat sa facem niste haleala pentru ca nu mai aveam nimic si incepusera sa ghioraie matele; dupa emisiunea aia urmau desene animate: Incredibilii asa ca am zappat si am ajuns pe protv la emisiunea Olala (parca) la care ne-am dixstrat de minune (avem in noi microbul de karaoke), trecand mai departe m-am mirat de emisiunea de pe a1: Tociu si Palade fiind incredibil de abjecti, noroc de o duduie generoasa (care n-a scos un cuvant cat ne-am uitat).
Sper sa nu mai fac foarte curand aceeasi prostie.
Apoi a meritat sa ma trezesc in miezul noptii pentru meciul de box a lui Bute: l-a spart pe mexican biggrin.gif!!!
22nst
Si ce legatura are asta cu rusinea de a fi roman?
Cam ce ai vrea tu sa dea astia la TV, avand in vedere ce face audienta in RO
T u d o r
Cred ca te-ai trezit prea brusc, klm. biggrin.gif Ala era mexican ca si mine, sau mai mult columbian... rolleyes.gif
hdi
Interesant ca discutam de Bute la "Rusinea de a fi roman".... sau rusinea era ca nu se stie pe cine a batut?
Mie imi este rusine de ce fac eu, nu de ce fac altii...
T u d o r
Bute, Nadia, Hagi...astia nu ar trebui amintiti pe un topic despre rusinea de a fi roman. Ei sunt mandria noastra, oameni care au facut ca Romania sa nu mai fie o pata pe harta lumii (cu capitala la Budapesta). Sunt multi romani care ma fac mandru ca sunt de-o natie cu ei.

Din pacate sunt doar picaturi intr-un ocean...
klm
CITAT(22nst @ Mar 16 2009, 10:09 AM) *
Si ce legatura are asta cu rusinea de a fi roman?

Cred ca a fost cel mai on-topic mesaj al meu despre "rusinea de a fi roman", in rest eu mi-am exprimat aici doar mandria de a fi roman wink.gif.
CITAT( T u d o r @ Mar 16 2009, 10:58 AM) *
Ala era mexican ca si mine, sau mai mult columbian...

Tot un drac tongue.gif .
CITAT( T u d o r @ Mar 16 2009, 11:21 AM) *
Bute, Nadia, Hagi...astia nu ar trebui amintiti pe un topic despre rusinea de a fi roman. Ei sunt mandria noastra, oameni care au facut ca Romania sa nu mai fie o pata pe harta lumii (cu capitala la Budapesta). Sunt multi romani care ma fac mandru ca sunt de-o natie cu ei.

Din pacate sunt doar picaturi intr-un ocean...

Mi se pare interesant ca majoritatea din noi face referire la Hagi, Nadia si Nastase cand vine vorba de mandria de a fi roman; ei au fost si raman niste simboluri importante insa nu cred ca se vor apropia de Traian Vuia, Enescu, Angela Gheorghiu, Eliade sau Nicolae Paulescu.
22nst
Cireasa de pe tort, apoi Olala si finalizare cu un film (The Unborn - de pe PC - Dragut filmul)
Mie imi plac aceste emisiuni si ma uit la ele cu mare placere. Nu vad de ce trebuie sa imi fie rusine ca sunt roman!
Cand fac toti tampitii bazaconii prin Europa si prin lume, atunci trebuie sa ne fie rusine ca suntem romani smile.gif
A K U
Nu stiu daca ati observat care dintre voi v-ati uitat la meciul de box sambata dimineata (klm, 5 a.m. e miezul noptii la tine?), dar, in asteptarea meciului am luat butoanele telecomenzii la rand. Pe televiziunea direct concurenta se dadea in reluare acea abjectie de emisiune a individului venit de la fratii Chimici la felix (ma scuzati ca nu-i dau numele), care a ajuns sa faca mare audienta pe modelul zero tv. Si n-am putut sa nu ma gandesc la aceasta "potrivire" amara, ironica: de o parte, Romania mizerabila pe care o urasc sincer, de cealalta, Romania pe care o iubesc din tot sufletul...
pmhoria
Eu ma simt de obicei ciudat cand merg afara. Pur si simplu ma deranjeaza cand se vb/striga in gura mare prin magazine chestii de genul "Moama ce reduceri au astia" etc ... efectiv ma simt ciudat si de obicei vb mai incet... asta ca sa nu mai zic ca pana la budapesta cele mai luxoase masini sunt cu numar de Ro...

Dar de departe cea mai nashpa faza a fost pt mine in anul 2005 in iunie/iulie (nu mai stiu exact luna) cand eram in Shanghai si vad pe BBC Asia o stire din Ro.. ma bucur ca reconosc relieful/ tipul satelor ..etc.. si cand ma uit mai atent vad ca era stirea in care preotul ala a exorcizat-o pe fata aia de a omorat-o. In momentul urmator mi-a venit sa-i dau una in TV. Adica eram la mama lu' proces verbal departe de casa si asta vad io despre Romanica? In fine... am dat pe net sa vad despre ce e vorba si cand am citit am mai ramas cu o tura de gust amar...
klm
CITAT(A K U @ Mar 16 2009, 01:22 PM) *
klm, 5 a.m. e miezul noptii la tine?

Pentru mine este miezul noptii pana la 7 dimineata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.