Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Rusinea de a fi roman
Masini.ro Forum > Discutii generale > Combat zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26
A K U
V-a placut la ce fineturi s-a dedat primul nostru ministru in prezenta presei cu nenea de la CNADR? Nu ca ultimul n-ar fi meritat 2 perechi de palme avand in vedere superbele autostrazi sublime din tarisoara noastra. Dar "fratele meu" in gura lui Tariceanu a sunat ca o injuratura de marinar beat intr-un birt jegos in gura unei calugarite. Jenant e omul asta uneori. Ca sa nu mai zic ca mangafaua parea si mai in varsta decat el. Cum ar veni, functia bate...varsta in cazul asta. Ca tot veni vorba: voi ati vazut in ce hal arata centura aia? Eu am fost pe acolo in weekend si m-am ingrozit. Ma mir cum nu se intampla accidente in fiecare zi. Practic nu poti depasi din cauza valurilor din asfalt. SI NIMENI NU FACE NIMIC! De fapt, stai putin, ca nu e de mirare. A, si pasajul de la aeroport are probleme, da, ala dat in folosinta anul trecut. Romania, tara mea...
AZAZEL
QUOTE (pmhoria @ Aug 20 2008, 10:38 AM) *


sub stirea din link exista si comentarii ale forumistilor. pana la urma jumatate din replici au fost jigniri intre bucuresteni, banateni si moldoveni.

ce ti-e si cu romanii astia !
pmhoria
@AZAZEL
Mda, asa-i ..... in loc ca lumea sa fie unita apar tot felul de frustrari care nu-si au locul acuma.
air_wolf
nu stiu daca am mai zis asta desi e posibil: cind vad ziarele romanesti mi-e rusine ca sint roman. n-au nici o legatura cu jurnalistica, cu informarea si educarea cititorului. sin doar niste articole fara "copiate" de pe net, stiri de mina a 3-a si comentarii stupide. poze proaste, facute parca de amatori. pacat ca hiria nu e de calitatea celei igienice... ar fi mai ieftin sa cumparam ziarele decit un sul de hirtie igienica.
pmhoria
Criminalul s-a predat aseara .... Ghiciti cati de puscarie risca pt urmatoarele fapte: "ucidere din culpă și fugă de la locul accidentului" ????
Numai 5 ani .... iubesc aceasta justitie din Ro ....
A K U
5 ani my ass. 5 sau 7 ani pentru criminalii care fura o paine, nu pentru mielusei din astia. Hai, fiti seriosi, se face ciocu' mic si se rezolva toate...
marius68582
Cred ca acest mesaj este prima mea contributie la un thread pe care aleg de fiecare data sa-l ignor,dar parca aici e cel mai potrivit...

http://www.wreckedexotics.com/newphotos/ex...80705_001.shtml
http://www.wreckedexotics.com/newphotos/ex...80705_002.shtml
http://www.wreckedexotics.com/newphotos/ex...80705_003.shtml

Masima nici macar nu era inmatriculata in Romania.
20krpm
ce legatura are un accident din asta cu subiectul in discutie?... dar daca tot e sa comentez ceva, oare cit timp ii trebe macar lu asta care face fotografii sa ia copilul ala si femeia din imagine si sa plece naibii de linga masina aia din care se scurg tot felul de fluide??
air_wolf
QUOTE (20krpm @ Aug 25 2008, 08:38 PM) *
ce legatura are un accident din asta cu subiectul in discutie?... dar daca tot e sa comentez ceva, oare cit timp ii trebe macar lu asta care face fotografii sa ia copilul ala si femeia din imagine si sa plece naibii de linga masina aia din care se scurg tot felul de fluide??


se scurge doar apa. astea nou au un sistem care nu permite carburantului sa se reverse pe sosea (asta daca nu se gaureste rezervorul). treaba e ca intr-adevar n-are nimic sula cu prefectura...
marius68582
Daca voua vi se pare normal ca in anul de gratie 2008 un SUV sa se rastoarne incercand sa depaseasca o caravana de tigani pe un drum european intr-o tara europeana... I rest my case.
klm
CITAT(marius68582 @ Aug 26 2008, 08:54 AM) *
Daca voua vi se pare normal ca in anul de gratie 2008 un SUV sa se rastoarne incercand sa depaseasca o caravana de tigani pe un drum european intr-o tara europeana... I rest my case.

Asta inseamna ca ala cu SUV-ul avea viteza mare, nu are de ce sa-ti fie rusine ca esti roman (mai ales ca pe A2 avem oi tongue.gif), ar trebui sa-ti fie rusine ca platesti politie rutiera, dar asta e alta dicutie.
A K U
Nu mai e de mult o noutate, deci:
http://www.evz.ro/articole/detalii-articol...cupat-o-strada/
NGZ
CITAT(A K U @ Aug 26 2008, 11:22 AM) *



offtopic.gif Aici nu este vorba despre romani. biggrin.gif
A K U
Tare as vrea sa-ti dau dreptate...
AZAZEL
aseara pe la eroilor a vrut sa-mi rupa ciolanele o maimuta cu un BMW seria 6 negru. numarul de inmatriculare era ceva de genul B90WAM sau B90 WDM .

Maimuta defila cu 30 km/h iar cand am trecut pe langa el exasperat, ni s-au intalnit privirile. eu comentasem: "mergi de parca esti la plimbare". omul suparat ca am indraznit sa comentez , a accelerat, mi-a taiat calea , a oprit cumva perpendicular si a inceput sa ma injure, sa ma faca in toate felurile, sa ma ameninte cu bataia si ca sa nu-l determin sa coboare din masina sa-mi rupa gatul.
NGZ
CITAT(AZAZEL @ Sep 8 2008, 07:51 PM) *
aseara pe la eroilor a vrut sa-mi rupa ciolanele o maimuta cu un BMW seria 6 negru. numarul de inmatriculare era ceva de genul B90WAM sau B90 WDM .

Maimuta defila cu 30 km/h iar cand am trecut pe langa el exasperat, ni s-au intalnit privirile. eu comentasem: "mergi de parca esti la plimbare". omul suparat ca am indraznit sa comentez , a accelerat, mi-a taiat calea , a oprit cumva perpendicular si a inceput sa ma injure, sa ma faca in toate felurile, sa ma ameninte cu bataia si ca sa nu-l determin sa coboare din masina sa-mi rupa gatul.


Intr-o zi, saptamna trecuta, mergeam dinspre Ploiesti spre Valenii de Munte. Asa dintr-o data m-au depasit doi motociclisti care mergeau ca nebunii. Al doilea a facut depasirea cand din sensul celalalt venea un microbuz. Motocicleta fiind destul de lata abia am incaput toti trei pe sosea, asa ca m-am enervat si l-am claxonat. A franat, s-a intors spre mine si m-a amenintat cu degetul.
Dupa faza asta, am tot vazut pe la televizor intamplari cu motociclisti care au impuscat, au batut... Eu am intalnit un baiat finut, am scapat doar cu o amenintare. Avea pe spatele costumului o creasta de reptila, cred ca si mintea era la fel, da' nu se vedea de casca.
Asa ca, ce concluzie sa tragem ? E bine sa luam atitudine ?
Mariustom
Ahhh, încă un motiv de ... "evadare"
http://www.ziare.com/Procesele_marilor_disperari-409310.html
T u d o r
Minunata tara avem...
guerilla
iar ziaristii care au scris articolul, total lipsiti de profesionalism. daca idiotu ar fi fost minor, as fi inteles sa ii fi pastrat identitatea. dar nu e. daca tot au pastrat sub initala numele prostului, de ce pe politistii (cam rar) care n-au pus botu (sau nu acceptau cecuri) i-au dat in clar?
nerelevant fata de subiect, adevarat. ramane fapta prostului. dar daca ma uit mai atent, asta se intampla zi de zi in bucuresti. sfidare.

conduc mai nou o masina de teren. un suv dupa unii. o chestie mare, consumatoare, poluanta. ramai siderat ca lumea se mira ca ii lasi sa iasa de pe stradute sau le faci loc sa intre in coloana, ma rog, chestiile de bun simt pe care le face orice om normal. nu pot sa nu ma pun in momentele alea in pielea unui conducator de bmw sau mercedes, om care isi castiga painea lucrand legal, probabil cu familie, om onorabil. care, fiind posesor de asa brand, intra automat in tagma: manelesti, fotbalisti, cocalari, stiti voi, aia de isi cumpara bmw, mercedes.
as vrea sa ma pot intreba: da eu ce vina am ca mi-am luat o masina care imi este utila?! dar nu pot. pentru ca am. ca si voi astialalti de sunteti romani. sa ne fie de bine.
Baby Blues
QUOTE (air_wolf @ Sep 12 2008, 08:32 AM) *

Tonul a vrut sa fie mai dur, comparatiile mai puternice, contrastele mai tari iar radacinile scoase mai tare in evidenta. Se pare ca finalul s-a dorit a fi izbitor iar imaginea dureroasa.
Se pare ca autorul a vrut sa transmita un mesaj mult mai puternic dar nu a putut decat sa dea glas frustrarilor sale ( si ale noastre).
guerilla
QUOTE (stefan_adrian @ Oct 9 2008, 09:53 PM) *
Se pare ca autorul a vrut sa transmita un mesaj mult mai puternic dar nu a putut decat sa dea glas frustrarilor sale ( si ale noastre).


pai urmatorul nivel ar fi fost asta:
Mariustom
Cred că se potrivesc perfect aici confused.gif
http://www.eva.ro/forum/viewtopic.php?foru...0&nrpages=1
și http://www.youtube.com/watch?v=eGy3kyTl9Rw
AZAZEL
QUOTE (Mariustom @ Oct 12 2008, 01:10 PM) *


acelasi ratat. doamne ce looser. ce prostii debiteaza.

ia vedeti aici:
http://www.youtube.com/watch?v=sRa2LfTnSeY&NR=1
Hoinar
I-am vazut mai multe filmulete...totusi cred ca omul e un foarte bun actor...smile.gif.
Chiar nu cred ca e un berbec atat de mare pe cat vrea sa para...
parerea mea..
Baby Blues
Eu cred ca e unul dintre cei mai mari romani in viata. biggrin.gif
20krpm
am citit acum pe website-ul unui ziar romanesc un interviu cu michael cretu, personaj care mi-aduc aminte ca era foarte (nu stiu cum sa-i spun mai bine pe romaneste) intriguing pe vremea cind eram in liceu. ce m-a izbit in tot interviul asta e ca reporterul, in loc sa il intrebe despre creatie, despre planurile de perspectiva, despre viata lui personala... toata ziua buna ziua il piseaza la cap cu romania. pe cine aveti in romania? cind o sa lucrati cu romania? cit de des sunati acasa? (in conceptia reporterului, "acasa" inseamna automat romania.) o sa va intoarceti in romania? bine, da atunci o sa veniti sa vizitati romania? si asa mai departe. si ma gindesc acum cit de des tot aud asta. daca vreo mare personalitate are nume romanesc, chit ca n-are sau nu *mai* are nici in clinica nici in policlinica cu romania, una doua se gaseste cite-un reporter care sa se gudure si sa-i rascoleasca romanismele. pusa tomescu, fata care a cistigat maratonul olimpic, a patit exact aceeasi chestie. o reportera a intrebat-o "cind va intoarceti acasa?" "pai... (nu mai stiu cind a zis)". "si va asteapta cineva la otopeni?" biata de ea a ramas interzisa, ce legatura avea pentru ea "acasa" cu "otopeni"?... astept ziua in care cineva o sa se duca la daniel negreanu si sa-l intrebe cind o sa inceapa sa faca investitii in romania cu banii cistigati la world poker tour... orice e bun din partea unei personalitati de origine romana, orice reuseste ea sa faca sa se afirme personal si sa o duca mai bine, e vazut drept bunul poporului, ca deh, s-o fi nascut la botosani. oare nu le trece prin cap reporterilor ca oamenii astia, la un moment dat in viata lor, au scuturat din cap si-au facut "wuh!", si si-au luat cimpii? si ca asta e ultima lor imagine despre romania, impreuna cu un fist pump si-un "yes!" in timp ce priveau patria natala coborind in jos pe geamul avionului?...
20krpm
edit: partea cea mai haioasa din tot interviul insa e aia in care povesteste cit de misto e limba romana pentru injuraturi. jos palaria, ii dau dreptate. una din fazele memorabile ce mi s-au intimplat a fost cind incercam sa-l invat pe un prieten american, la fel de groggy ca si mine, injuraturi romanesti. facea progrese bunicele si rapide, dar la un moment dat, la o noua invataciune, s-a oprit si m-a-ntrebat "da asta ce-nseamna?". a urmat o explicatie incilcita si cam jenanta, la care omul a ramas un pic cu gura cascata: "si voi injurati de asa ceva?... you guys are sick." smile.gif

(evident ca avind doua degete betege la mina stinga, care sint banate temporar de la tastatura, plus un telefon care suna incontinuu, mi-a durat mai mult de nu stiu cite minute care sint alocate pentru un edit. a, si m-am si luat cu vorba. dar v-ati prins voi ca edit-u asta e la mesajul meu anterior.)
air_wolf
partea proasta, daca vrei sa-i spui asa, este ca ne impodobim cu penele altuia, dar de zburat n-o sa zburam niciodata.
noi traim intr-o tara ca nu e in stare sa-si aprecieze valorile atita timp cit sint aici. dupa ce au plecat si au realizat ceva, imediat sint apreciati si atasati "patriei" si "patrimoniului" sick.gif
Watcher
Desi suna bine ce ziceti si sunt in mare parte de acord ca e deranjant sa vezi acest tip de interviu, traiesc cu impresia ca se intampla la fel si cu sportivii nascuti in Soda Springs, Idaho sau Boulder, Colorado :-)
DAN
Mi-e rusine ca sunt roman. Speram sa nu apuc sa spun asta dar lucrurile care mi se intampla parca din ce in ce mai des ma fac sa spun asta. ultima intamplare e chiar tare de tot. Serile trecute ies de la job, ma duc repede acasa, imi iau prietena si plecam la cumparaturi in centru comercial Felicia. E un centru comercial marisor ce cuprinde un carrefour si mai multe magazine. Parchez masina, scot moneda de 50 bani cu care eram pregatit pentru a-mi lua carucior(cum sunt in majoritatea hypermarketurilor, bagi o fisa de 50 bani si scoti caruciorul) si intru in centrul comercial. carrefourul e undeva mai in capat ca sa zic asa iar ca sa ajungi la el trebuie sa treci prin majoritatea magazinelor. Fiind cu prietena ea a vrut sa mai intram sa ne uitam dupa o haina, un pantof, na..ca oamenii. Ca un om civilizat(cel putin asa incerc sa fiu) nu intru cu caruciorul in magazinul respectiv ca sa nu incurc lumea pe acolo cu el si il las la usa magazinului(nu in parcare, ci pe holul centrului comercial). Mai toata lumea procedeaza la fel si mi se pare normal. Dupa 10 minute ies afara si surpriza, caruciorul nu mai era. Prima reactie care am avut-o a fost sa ma buseasca rasul. M-am uitat in stanga, in dreapta nimic. M-a deranjat gestul pentru ca alta moneda nu mai aveam si a trebuit sa umblu pe la 2-3 magazine sa schimb o bancnota de 50 RON pentru a obtine 50 de bani sa ma duc in parcare sa imi iau alt carucior. Stau si ma gandesc ca intr-o tara civilizata nu s-ar intampla asa ceva in veci. Dar asa e romanul...daca e mai comod pentru el..de ce sa nu ia alt carucior, durandu-l la basca de ceilalti. Radeam apoi cu pritena mea si spuneam..oare daca aveam vreo sacosa cu ceva in el...ne lasa sacosa macar la intrare in magazin? Asta e un nimic pe langa alte lucruri care le vad zilnic insa asta mi s-a parut si oarecum amuzanta. Nu am iesit foarte mult prin tara in comparatie cu altii dar am stat cateva zile in Paris, am stat aproape doua saptamani in Italia, si in Budapesta, dar nu am vazut atatea situatii penibile, jenante, produse de locuitorii tarii sau a orasului respectiv....
T u d o r
Idioti sunt peste tot. Chestia e ca la noi sunt numeric mai multi si mult mai agresivi in comportament. Si asta e vina autoritailor, nu a lor. Probabil ca si idiotul francez sau german s-ar manifesta asa daca nu ar fi convins ca ar urma sa doarma la sectie si apoi ca ar fi amendat usturator.
BTW... ieri veneam spre casa din Austria. Si mergeam pe autostrada cu 136 km/h (cam 132 reali), in depasirea unei alte masini. Si ma trezesc cu niste flash-uri nervoase, ma dau repede din calea turbatului si...ghici cine...un nesimtit cu numar de Tm. biggrin.gif Si care mi-a si taiat calea aproape dupa ce "m-a facut", sa se vada cine e tatic. Asta e... ne facem de ras pe unde putem si noi.

Si uitati o mostra denumita de mine "rusinea de a fi austriac" biggrin.gif (macar dpdv al numarului de inmatriculare)
klm
Daca asta e motiv intemeiat ca sa-ti fie rusine...
Eu am patit acelasi lucru la Kaufland insa aveam o fisa albastra de Carrefour si i-am zis aluia de mi-a luat caruciorul incat cred ca nu-i mai trebuie sa ia alt carucior cat o trai; am mai patit o faza care m-a distrat: lasasem telefonul mobil pe jos pe holul de la firma ca sa descarce un filmulet (doar acolo prind un hot-spot) si am iesit sa fumez o tigara, trece unu' cu parul alb la daune (unde era inchis) si le spun in gluma colegelor cu care fumam ca ala imi fura telefonul; aud pasii cand se intorcea, aud cum se opreste cateva secunde apoi pleaca mai departe, trece de noi si iese din sediu; ma uit pe hol si telefonul disparuse iar cand am iesit dupa om vad ca mai avea putin si ajungea in Braila laugh.gif ; m-a distrat ca a venit dupa vreo 2 luni ca sa-si faca dauna si a inlemnit cand am intrat in biroul ala (sa-i duc unui coleg un dosar) smile.gif. Sincer sa fiu n-am vrut sa-i "recomand" colegului sa-l frece putin (asa cum ar fi meritat) pentru ca m-a distrat prea tare fata pe care a facut-o cand m-a revazut, l-as fi adus putin pe la juridic de cred ca nu i-ar mai fi trebuit daune laugh.gif laugh.gif dar mie-mi trec repede supararile!
StefanVVTi
Fazele cu moneda de 50 bani si carucioarele sunt muulte! smile.gif Mi s-a intamplat sa si cer caruciorul si sa-i dau persoane-i respective cei 50 bani, dar si sa-mi fie cerut, dar mi s-a mai intamplat sa mi se ceara caruciorul si sa fuga(la propriu) cu el in magazin...reactia? M-a pocnit rasul ... ce sa faci?!
Trecand peste fazele "amuzante" de la hypermarket-uri ... o poza sugestiva, facuta ieri, vis-a-vis de facultate
FAR EASTERN
N-ai inteles, Stefane. indicatorul e pus gresit. Nu vezi ca, in afara de blindata, toate masinile sunt parcate corect la fel? Deci corect?

Azi dimineata, stand la coada sa traversez un bulevard(da, in Botosani sunt mai mult de 1 bulevard), vad unu' care circula dezinvolt pe trotuarul din stanga, pe aceeasi directie de mers cu mine. Chiar cu viteza, si face stanga pe acelasi trotuar. Am zis ca vrea sa intre direct in curtea institutiei care avea sediu pe colt. Da de unde. Omul trece prin fata intrarii in curte si coteste dreapta sa iasa in strada, catre stanga. Baietzash!!!! Ne-a facut!!!
DAN
QUOTE (klm @ Nov 18 2008, 02:18 PM) *
Daca asta e motiv intemeiat ca sa-ti fie rusine...

Nu, nu e un motiv intemeiat. Am si zis ca e un nimic pe langa alte chestii care le vad zilnic, de la felul in care se parcheaza, la cum se circula, cum se inujura lumea in trafic, cum se comporta cu tine angajatii diferitelor magazine, hypermarketuri si as putea sa scriu o pagina intreaga. Recent am fost la un curs "Relatii profesionale cu clientii" si am ramas uimit de atitudinea unor colegi de-ai mei de prin tara, in special cei de prin bucuresti. majoritatea spuneau ca da, mi se pare normal sa nu fiu salutat cand intru in magazin, sau da...mi se pare normal sa parchez aiurea, sau da...e si normal sa nu am nici o pretentie de la doamna de la casa de la hypermarket. Si i-am intrebat pe toti: DE CE? toti au ridicat din umeri. Problema care o avem noi romanii e urmatoarea din punctul meu de vedere: acceptam ca si cum ar fi normal ca totul sa fie nasol. E normal sa ma injur in trafic, e normal sa parchez pe unde apuc, e normal sa nu ma salute angakatii unui magazin cand intru in el, e normal sa tipe functionarii la mine de dupa ghiseele de la primarie. De ce ni se par normale lucrurile astea? Pentru ca vedem in jur ca toti fac la fel. Cati dintre voi ati incercat sa faceti ceva in privinta asta in loc sa va complaceti in situatiile astea aiurea. Pacat, mare pacat....
StefanVVTi
QUOTE (FAR EASTERN @ Nov 18 2008, 01:37 PM) *
N-ai inteles, Stefane. indicatorul e pus gresit. Nu vezi ca, in afara de blindata, toate masinile sunt parcate corect la fel? Deci corect?

Nu cred ca e pus gresit ... e acolo de mult timp, si in Bucuresti, chiar daca toate acele masini sunt parcate "corect" pe straduta, nu inseamna ca semnul e pus gresit, ci acolo se parcheaza, pentru ca alte locuri nu prea sunt! thumbsup.gif Probabil au mai intrat si domnii cu girofar pe-acolo "si daca politia intra, eu de ce sa nu intru?"...
FAR EASTERN
Normal ca am glumit.
Si ca sa nu cred ca acorzi circumstante atenuante celor care au parcat pe dos..... Aceleasi locuri erau libere si daca intrau pe straduta din sensul celelalt. Mai degraba girofaristii au fost derutati de ceilalti. Ca nu-mi inchipui ca ei se orienteaza dupa indicatoare...
StefanVVTi
QUOTE (FAR EASTERN @ Nov 18 2008, 02:46 PM) *
Normal ca am glumit.
Si ca sa nu cred ca acorzi circumstante atenuante celor care au parcat pe dos..... Aceleasi locuri erau libere si daca intrau pe straduta din sensul celelalt. Mai degraba girofaristii au fost derutati de ceilalti. Ca nu-mi inchipui ca ei se orienteaza dupa indicatoare...

E cam singura straduta pe care se mai gaseste cate-un loc dimineata, dar inca nu am depistat celalalt capat teehee.gif Daca stie cineva...este exact vis-a-vis de Medicina(Carol Davila) biggrin.gif
20krpm
QUOTE (DAN @ Nov 18 2008, 07:37 AM) *
Problema care o avem noi romanii e urmatoarea din punctul meu de vedere: acceptam ca si cum ar fi normal ca totul sa fie nasol. E normal sa ma injur in trafic, e normal sa parchez pe unde apuc, e normal sa nu ma salute angakatii unui magazin cand intru in el, e normal sa tipe functionarii la mine de dupa ghiseele de la primarie. De ce ni se par normale lucrurile astea? Pentru ca vedem in jur ca toti fac la fel. Cati dintre voi ati incercat sa faceti ceva in privinta asta in loc sa va complaceti in situatiile astea aiurea. Pacat, mare pacat....

pai stii, dane, cind am inceput sa citesc post-ul tau, primul, in care povesteai faza cu carucioarele, credeam ca va fi o revolta impotriva celor 50 de bani pe care tre sa-i bagi ca sa iei caruciorul. n-a fost despre asta. si problema pe care o vad eu, in the first place, e ca ti se pare normal sa dai 50 de bani ca sa iei un carucior. sad.gif mai degraba as putea sa spun ca mi se pare normal ca cineva sa se apuce sa "stringa" carucioarele lasate de izbeliste. sau pentru ca au o valoare, si orice obiect care are o anumita valoare lasat nesupravegheat e susceptibil sa dispara, sau pentru ca in cele din urma exista o persoana ca carei treaba asta e - sa adune carucioarele abandonate si sa le puna la loc.
DAN
QUOTE (20krpm @ Nov 20 2008, 05:55 PM) *
QUOTE (DAN @ Nov 18 2008, 07:37 AM) *
Problema care o avem noi romanii e urmatoarea din punctul meu de vedere: acceptam ca si cum ar fi normal ca totul sa fie nasol. E normal sa ma injur in trafic, e normal sa parchez pe unde apuc, e normal sa nu ma salute angakatii unui magazin cand intru in el, e normal sa tipe functionarii la mine de dupa ghiseele de la primarie. De ce ni se par normale lucrurile astea? Pentru ca vedem in jur ca toti fac la fel. Cati dintre voi ati incercat sa faceti ceva in privinta asta in loc sa va complaceti in situatiile astea aiurea. Pacat, mare pacat....

pai stii, dane, cind am inceput sa citesc post-ul tau, primul, in care povesteai faza cu carucioarele, credeam ca va fi o revolta impotriva celor 50 de bani pe care tre sa-i bagi ca sa iei caruciorul. n-a fost despre asta. si problema pe care o vad eu, in the first place, e ca ti se pare normal sa dai 50 de bani ca sa iei un carucior. sad.gif mai degraba as putea sa spun ca mi se pare normal ca cineva sa se apuce sa "stringa" carucioarele lasate de izbeliste. sau pentru ca au o valoare, si orice obiect care are o anumita valoare lasat nesupravegheat e susceptibil sa dispara, sau pentru ca in cele din urma exista o persoana ca carei treaba asta e - sa adune carucioarele abandonate si sa le puna la loc.

Nu, nu exista o persoana care sa se ocupe de strans carucioarele lasate prin magazin. Cu cei 50 de bani, nu mi se pare anormala treaba, pentru ca atunci cand lasi caruciorul la loc iti recuperezi fisa. Iar daca ar exista cineva care sa se ocupe de strans carucioarele cred ca acea persoana ar avea un job tot din cauza nesimtirii oamenilor carora le e lene sa duca un carucior la locul lui in loc sa il abandoneze aiurea prin magazin.
vio
CITAT(StefanVVTi @ Nov 18 2008, 01:21 PM) *
Fazele cu moneda de 50 bani si carucioarele sunt muulte! smile.gif Mi s-a intamplat sa si cer caruciorul si sa-i dau persoane-i respective cei 50 bani, dar si sa-mi fie cerut, dar mi s-a mai intamplat sa mi se ceara caruciorul si sa fuga(la propriu) cu el in magazin...reactia? M-a pocnit rasul ... ce sa faci?!
Trecand peste fazele "amuzante" de la hypermarket-uri ... o poza sugestiva, facuta ieri, vis-a-vis de facultate



Fane acolo este sectie de politie si dupa cate stiu io in situatii de urgentza au voie:P dacate uiti mai atent sunt f multe mashini cu spatele catre bd , adica catre tine tongue.gif ;)nu mai fi cu prazu
klm
Aprozarele astea au camere de supraveghere, cere caseta si fa o plangere penala tongue.gif.
ozz86651
QUOTE
ca ti se pare normal sa dai 50 de bani ca sa iei un carucior


ESTE normal sa dai 50 de bani ca sa iei un carucior, sau n-ai trecut vreodata printr-un aeroport? smile.gif. Una la mina e ca nu-i dai, ti-i iei inapoi cind aduci caruciorul. Marele avantaj e ca spre deosebire de astia de aici care umplu parcarea de carucioare pe care le mina vintul in portierele masinilor si ocupa 25% din locurile de parcare (sau isi plimba unii catrafusele cu ele), in Romania carucioarele stau frumos la locul lor.
DRAGOS
QUOTE
Fazele cu moneda de 50 bani si carucioarele sunt muulte! smile.gif Mi s-a intamplat sa si cer caruciorul si sa-i dau persoane-i respective cei 50 bani, dar si sa-mi fie cerut, dar mi s-a mai intamplat sa mi se ceara caruciorul si sa fuga(la propriu) cu el in magazin...reactia? M-a pocnit rasul ... ce sa faci?!
Trecand peste fazele "amuzante" de la hypermarket-uri ... o poza sugestiva, facuta ieri, vis-a-vis de facultate


undeva la stanga sau la dreapta e sediul bgs nu? smile.gif

asta vara, am venit cu o prietena la facultate sa vedem niste rezultate. Straduta aia careia i-ai facut tu poza era blocata de un hummer cu 2 burtosi ce-l pazeau. (de la BGS) A vrut un nene sa iasa de pe strada si aia nu s-au dat decat dupa ce s-a rugat saracu om de ei 10 minute verymad.gif Au hummer? au! Au ceafa groasa? au! Ce mai conteaza ce in jur? verymad.gif
20krpm
QUOTE (ozz86651 @ Nov 21 2008, 07:26 AM) *
ESTE normal sa dai 50 de bani ca sa iei un carucior, sau n-ai trecut vreodata printr-un aeroport? smile.gif.

pai stai ma, ca nu-i aceeasi chestie, tu nu te duci la aeroport sa cumperi doua chile de muvu, asa ca aia n-au in ce sa iti strecoare costurile lor cu stringerea si ordonarea carucioarelor. de fapt, aeroportul chiar iti ia banii aia, nu ti-i mai da inapoi. personal, daca as avea de-ales intre magazinul care cere sa bagi bani la carucior, si ala care nu cere, l-as alege pe ala care nu cere.

but you got a point here: cam de multa vreme n-am mai trecut printr-un aeroport... smile.gif
ozz86651
Nici eu. Criza asta, mama ei.
Oricum, ideea e ca banii aia ii iei inapoi si carucuioarele stau frumos cu ocazia asta. In Romania sint parcarile mici, nu isi permit sa ocupe jumate cu carucioare. Plus, iti dai seama citi copii ar fi in cartier impingindu-se in carucioare? (nu ca 50 de bani ar fi o suma chiar si pentru un copil). Las ca nu asta e problema de baza a comertului in Romania. De exemplu mult mai jignitor mi se pare ca esti tratat ca hot, o data intrat in supermarket trebuie sa dai tot ocolul ca sa iesi ca nu te mai poti intoarce, iesi pe o poarta speciala unde te inspecteaza una si pe mine asta vara m-au luat la buzunarit si niste agenti din astia de securitate ca ieseam cu mina goala si era suspect. Da acu ce sa zic, or sti ei ceva.
T u d o r
Un pic de "on topic"...
T u d o r
Inca putin, ca e de unde...

Uimitor cum politia/primaria/ institutia X-mortii_ei_cum_i-o_zice poate sa lase niste masini 3 ore in mijlocul strazii fara sa le ridice. Doamne, in ce tara traim! Si mai cititi si comentariile alora... In alte tari, pentru depasirea vitezei legale cu nu stiu cat ti se confisca masina. Aici...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.