Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Rusinea de a fi roman
Masini.ro Forum > Discutii generale > Combat zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26
OvidiuH
QUOTE (Watcher @ Dec 5 2008, 12:51 AM) *
QUOTE
aratati-mi si mie unde gasesti in romania, la ora 1 noapte, magazine deschise, cu lume in ele, cu vinzatori amabili si neadormiti?

Nic Dorobanti, Nic Amzei, Spring Trest Pta Alba Iulia, si fac pariu ca mai sunt destule dar nu am avut eu nevoie de altele :-)

Lasă că te taxează destul pentru amabilitatea aia.
air_wolf
QUOTE (Watcher @ Dec 5 2008, 12:51 AM) *
QUOTE
aratati-mi si mie unde gasesti in romania, la ora 1 noapte, magazine deschise, cu lume in ele, cu vinzatori amabili si neadormiti?

Nic Dorobanti, Nic Amzei, Spring Trest Pta Alba Iulia, si fac pariu ca mai sunt destule dar nu am avut eu nevoie de altele :-)

QUOTE
in madrid fiecare colt de strada are cel putin un bar. in care se fumeaza! in bucuresti de exemplu, daca vreau sa maninc altceva in afara de shaworma, mcdo, kfc, trebuie sa caut de-mi ies ochii din cap. si doar restaurante "cu pretentii", in care astept 2 ore o friptura din juma de portie.

Ei bine eu am avut senzatia inversa: exact in Madrid m-am disperat caci in centru era plin de localuri care aratau fix a fast food, si mi-a iesit pe nas sa gasesc undeva unde sa mananc civilizat.
La noi am destule restaurante unde mancarea vine repede si portiile sunt ok. Iar peste tot unde m-am dus si am zis chelnerului 'daca te misti repede si plec de aici intr-o ora iti dau 15%, daca nu nu iti dau nimic' am terminat masa in vreo 45 minute ;-)
Mie mai degraba in Franta si Italia mi se par portiile neidestulatoare, nu in Romania.

Legat de restaurant la ora 1 noaptea, recunosc ca nu mi-am pus problema unei mese 'copioase' (de restaurant) la ora 1 noaptea, asa ca nu pot raspunde :-P

QUOTE
suni si nu vine nici o putoare, trebuie sa iesi in strada si sa cauti ceva pina gasesti unul

Am patit asta o singura data, acu vreo 3 ani intr-o zi de ploaie, si toti erau deja ocupati, nu c anu vroiau sa mearga.
Mai greu a fost sa gasesc taxi in New York noaptea decat in bucuresti (desi stateam pe 6th avenue mi-au zis ca nu merg acolo ca e 'departe' )

Acestea fiind spuse, vreau sa zic ca Spania, Franta, Italia, Olanda, Malta sunt tari foarte misto in europa unde ai ce face. Spre deosebire de Austria, Germania, Danemarca, etc. Iar Madridul in sine a fost o surpriza foarte placuta pentru mine. Chiar nu ma asteptam la atata!

@ozz si (lipsa de ) distractii in Romania: pai in afara de a te intalni cu prietenii intr-un fel sau altul (bar, restaurant, club, disco), de a merge la evenimente culturale (concert, film, piesa teatru), de a iesi din oras (catre mare, munte, etc), ce se poate face in alta tara si in romania nu se poate?
PS: treaba cu muzica e relativa. Eu stiu in Bucuresti o gramada de locuri cu atmosfera ok, muzica ok, etc. E dupa gustul fiecaruia. La mare la fel. Cand ma duc la munte chiar nu ma gandesc la cluburi.


da, asa e, sint multe care aduc a fast-food dar in care se maninca si se bea bine si nu doar mincare de fast-food. chiar in plaza mayor ai citeva bunicele. dar acolo sint scumpe si sint pentru turisti.

cu taxiurile se intimpla frecvent, sotia mea lucreaza noapte si merge si vine cu taxiul. pierde cel putin 30-40 de minute ca sa vina taxiul. asta daca gaseste adresa, cu tot cu gps.
de la nic sau fonzi nu pot cumpara haine, suveniruri, bijuterii etc.
Watcher
QUOTE
de la nic sau fonzi nu pot cumpara haine, suveniruri, bijuterii etc.

Si ce magazin de haine ai gasit tu deschis non stop in UE???

Si de cate ori a fost NEAPARAT sa iti cumperi haine noi la 1 noaptea? Si mai ales DE CE? ohmy.gif
Eu am cumparat noaptea de la NIC ciorapi de schimb pentru prietena (adica am condus-o sa isi cumpere biggrin.gif) fiind la o nunta in apropiere. Deci am luat haine de la nic :-)

@OVIDIUH: banuiesc ca ai si tu ca majoritatea oamenilor program de lucrul zilnic de la 9 la 18. Daca seful ti-ar cere sa lucrezi si noaptea, sau numai noaptea ai accepta fara nici un spor?
Ai un magazin in zona cea mai 'eleganta/scumpa' din oras, deschis non-stop si cu multe chestii de cumparat.
Asta e valoare adaugata, nu te poti astepta sa gasesti aceleasi preturi ca la stiu eu ce butic din comuna Vintu de Sus.
klm
CITAT(Watcher @ Dec 5 2008, 11:56 AM) *
Si de cate ori a fost NEAPARAT sa iti cumperi haine noi la 1 noaptea? Si mai ales DE CE? ohmy.gif
[...]
Ai un magazin in zona cea mai 'eleganta/scumpa' din oras, deschis non-stop si cu multe chestii de cumparat.
Asta e valoare adaugata, nu te poti astepta sa gasesti aceleasi preturi ca la stiu eu ce butic din comuna Vintu de Sus.

Depinde, daca ea sta la parter sau la etajul 1 (merge si etajul 2 daca are gradina cu flori sau niste copacei in fata blocului) si vine bou' la ora aia o sa ai nevoie de haine, daca ea sta de la 3 in sus o sa ai nevoie de salvare smile.gif.
Buticul din comuna Vantul de Sus are preturile mai mari decat non-stopul de la colt.
James Kilowatt
Eu in Franta am intotdeauna senzatia ca sunt fraierit. Ca totul este fals, ti se vinde un kkt poleit la pret de aur masiv. Asta si la hotel, si la restaurant, si cam peste tot in general. N-am mai calcat in franta ca turist de doi ani, pana acum trei saptamani.... cand am fost pentru 4 zile si am avut exact aceeasi senzatie. Tara super, servicii de kkt, si politetea lor falsa ma calca pe nervi.
In Germania insa totul mi se pare mult mai autentic, si what u see is what u get. Prefer de 1000 ori sa ma duc sa ma plimb cateva zile in Germania, Austria sau chiar la capetele alea patrate de olandezi decat la francezi.
20krpm
QUOTE (James Kilowatt @ Dec 5 2008, 02:33 PM) *
Tara super, servicii de kkt, si politetea lor falsa ma calca pe nervi.

politete falsa??? unde-ai vazut tu politete falsa in franta, ca acu ma duc acolo. afara de gagicile care iti zimbesc cind te uiti la ele din cap pina-n picioare, io unu n-am vazut strop de politete. falsa sau nefalsa. e aproape ca-n romania.
Rebel
QUOTE (20krpm @ Dec 5 2008, 02:41 PM) *
QUOTE (James Kilowatt @ Dec 5 2008, 02:33 PM) *
Tara super, servicii de kkt, si politetea lor falsa ma calca pe nervi.

politete falsa??? unde-ai vazut tu politete falsa in franta, ca acu ma duc acolo. afara de gagicile care iti zimbesc cind te uiti la ele din cap pina-n picioare, io unu n-am vazut strop de politete. falsa sau nefalsa. e aproape ca-n romania.


Adevarat!
Incearca nitel US or Canada in politete falsa si dupa aceea ii vei pupa pe francezi. pe onoarea mea!
f1anatic
Am si eu o nelamurire - nici nu ma uit mai in urma sa vad daca s-a mai discutat:

http://www.youtube.com/watch?v=RQeWbC6ydsk...feature=related

Deci asta a fost pe Good Morning America - pe ABC. Deci se poate.
Si mi-a fost atrasa atentia pe forumul Subaru.
http://www.legacygt.com/forums/showthread.php?t=101404

Sa ma simt mindru ? Sa imi fie rusine ?
drabisan
Sint absolut deacord cu JK.
In Canada nu am fost. In State da.
Dar Franta mi-a dat definitia mizeriei!

Romania e in top in materie de mizeria tratamantului, dar citeva saptamini, pe marele lor Cote d'Ivoire mi-au fost sufieciente. Cind am indraznit sa fiu in Paris mi s-a acrit de tot ce inseamna Franta! Forever! Acolo mizerie, si la propriu si la figurat!

O sa mai trec pe acolo exclusiv in tranzit, dar Franta nu exista ca destinatie! Daca Cote d'Ivoire si Paris vor ei sa-mi vinda, I'll skip it forever!
RUE
QUOTE (drabisan @ Dec 5 2008, 08:50 PM) *
O sa mai trec pe acolo exclusiv in tranzit, dar Franta nu exista ca destinatie! Daca Cote d'Ivoire si Paris vor ei sa-mi vinda, I'll skip it forever!



faci greaseala inversa facuta si de un jurnalist care a tradus un articol din Forbes despre top 10 cele mai periculoase destinatii din lume si pe locul 3 a pus coasta de azur in loc de coasta de fildes. tu spui invers: coasta de fildes la coasta de azur. zai pe romaneste mai bine :-)

eu am trecut deseori prin Paris. recunosc ca am avut si ocazii speciale uneori ca sa ma faca sa ma simt destul de bine sau uneori am stat singur zile-saptamani pe acolo. pt mine ca oras a fost mai placut decat Viena.
Obiectivele au fost prea cunoscute de cand eram mic si incantat sa le regasesc decat Viena sau Eindhoven.

Nu am cautat ospitalitate inalta ca am platit putin si pt hotel (maxim 40-60 euro) si nici zilnic nu eram prin restaurante de soi.
Te asigur ca de exemplu turcul cu kebab e ospitalier atat cat trebuie. La magazin te servesc dupa procedura.

Nu am fost turist prin RO prea mult, dar unde am decis sa stau a fost ok, restaurantul cu personal care te serveste ok.

ah, la noi la mare am fost in 2002 ultima data, am stat in Costinesti pt o amarata de pizza 35 min sa ia comanda... si era faimoasa pizzeria.
In schimb la hotel in Jupiter, hotel fain, din garda veche, mancarea m-a costat ca pe terasa in Costinesti, a fost servita f ok si gustul si continutul a dat clasa.
20krpm
QUOTE (drabisan @ Dec 5 2008, 02:50 PM) *
Romania e in top in materie de mizeria tratamantului,

da ma da macar in romania nu merge nimeni cu asteptarile ca ar gasi raiul pe pamant. (afara de romani, bineinteles.) franta pozeaza in destinatie turistica de lux, romania pozeaza in... adica pardon, romania nu pozeaza in destinatie turistica.
James Kilowatt
Eu am locuit 4 anisori in Franta, taman in cea mai periculoasa zona turistica, pe Coasta de Azur. biggrin.gif Am supravietuit, cu greu.... biggrin.gif

Din experienta proprie, turcul cu kebabul de 3.5E e de 1000 ori mai politicos decat scartarul de chelner de la un restaurant de 35 farfuria.

Mie mi s-a intamplat ca brutarul turc din cartier sa-mi dea sambata seara tarziu paine decongelata GRATIS, pe considerentul ca el nu-si permite sa vanda rahatul ala, dar nici nu ma poate lasa fara paine in weekend. Mi s-a mai intamplat odata ceva identic cu ardei iuti, cu un magrebin in Liege, era unul singur care mai avea picanti cu adevarat insa erau "declasati". La brutarul bastinas cumperi duminica dimineata paine facuta vineri la suprapret. Mi s-a intamplat sa vreau sa cumpar mango de la un tunisian, iar tipul sa sa ma avertizeze ca nu e bun, si sa taie unul ca sa vad cu ochii mei. De atunci tipul a devenit sursa mea de pepeni verzi, ma anunta cand are unii buni sau cand sunt de kkt. Francezii mi-au vandut fara sa clipeasca fructe fermentate, intr- super tipla....
In materie de spirit de comerciant, turcii sau magrebinii sunt cu 100 capete peste francezi (sau belgieni, sau romani). Francezii isi plang de mila ca din cauza supermaketurilor dau faliment micile magazine de cartier... dau faliment alea frantuzesti, ca alea arabesti merg foarte bine. Si nu e deloc intamplator.
ozz86651
QUOTE
Acestea fiind spuse, vreau sa zic ca Spania, Franta, Italia, Olanda, Malta sunt tari foarte misto in europa unde ai ce face.


Cel putin de Franta si Spania pot sa zic ca votez cu amindoua miinile. Barcelona de exemplu e superba si ca viata, si ca mincare si ca chestii de vazut, de Paris nu zic ca stie toata lumea (cind am fost prima oara in Paris am mers 3 zile la rind 14 ore pe zi, uneori in ploaie, era iarna, am facut basici). Ce nu-mi place la Paris insa este ca in afara de citeva chestii (vinul in restaurant, mincarea buna) preturile sint excesive, dar altfel e un oras extraordinar si merita "premiumul" platit ca turist (nu stiu daca merita sa traiesti acolo, depinde evident cit esti platit).
Mie nu mi s-au parut serviciile in franta deloc rele... nu-s perfecte, sint parti negative, dar pe total e ok. Daca te duci in US in NY tot asa e, in resturantele mai e putin si-ti scuipa in farfurie... Ce sa-i faci, aglomeratie, turisti multi, clienti fara probleme etc e cu totul alta treaba insa daca te duci la restaurante in zone mai putin turistice sint foarte politicosi si serviabili.
Mai exista o greseala pe care o fac turistii clueless, se duc la primul restaurant pe strada principala in buricul tirgului, superaglomerat si se asteapta la mincare buna si servire ireprosabila... nu asa se face, te uiti in Zagat sau Michelin Guide, te uiti pe internet ca e plin de ratinguri de restaurante si te duci la alea cu note mari. In general cu cit un restaurant e mai buricul tirgului cu atit e mai prost.
ozz86651
QUOTE
@ozz si (lipsa de ) distractii in Romania: pai in afara de a te intalni cu prietenii intr-un fel sau altul (bar, restaurant, club, disco), de a merge la evenimente culturale (concert, film, piesa teatru), de a iesi din oras (catre mare, munte, etc), ce se poate face in alta tara si in romania nu se poate?


Da invers, in care tara nu poti face cele enumerate mai sus? Arabia Suadita? blink.gif ... nici macar...
Hai sa vedem care e problema cu Romania, cum o vad eu anual:
1. In orase nu e mare lucru de vazut. Adica nu prea ai motiv sa te plimbi asa frumos la pas si sa casti ochii. Cind e cite un loc din asta e mic si foarte aglomerat (centrul, o strada, un parc). Nu-s toate orasele asa, unele sint lipite de inima mea (Iasiul de exemplu, ai unde sa te plimbi mai mult de o ora), dar multe sint asa.
2. Evenimentele culturale sint de calitate slaba si putine ca numar. Muzeele mici si vai de ele, expozitii itinerante nu prea, concerte cu nume sonore sint foarte putine, opera, muzica clasica, balet etc putine, piese de teatru putine cu actori obscuri si slabi. N-ai orcheste celebre, actori celebri, arta celebra samd. N-ai baruri cu muzica buna live, genul rock sau jazz. Incearca sa iesi putin din Bucuresti sa vezi cum e.
3. Natura, muntele, marea: E stricata, mudara, defrisata, plina de grataristi, de peturi, de aglomeratie, de hirtii, de cacati etc. ERA foarte frumoasa, eu am batut toti muntii Romaniei inainte de 2000 si m-am dus o data dupa 2000 in Fagaras si am iesit plin de draci. In Bucovina nici nu vreau sa ma duc. Iesi la o irba verde linga oras unde?
4. Activitati: Sporturi de iarna nu (in afara de ski de tura pentru cei hardcore), ce se face in Romania nu se poate chema ski (sau snowboard), sporturi acvatice nu (scufundari, ski nautic, surfing, kitesurfing, windsurfing, dat cu barca cu pinze), sporturi aeriene foarte putine. Hiking/backpacking da, numai vezi punctul 3.
Uite o diferenta de filozfie: la noi lumea se duce la Sinaia, Predeal, Mamaia, Neptun in primul rind pentru discoteci, cluburi, baruri. La altii oamenii se duc la munte sau la mare pentru activitatile diurne. Viata de noapte e scurta si e pentru cine mai poate, ca vreau sa vad citi mai pot sa stea in discoteca dupa 10 noaptea dupa 8 ore de ski intens sau catarat. Acum intreaba-ma pe mine ce prefer intre o zi de ski si o discoteca...
5. Mincarea, restaurantele: in general mincarea si bautura e proasta de tot si destul de scumpa pentru calitate. Sint si exceptii la mincare, dar sint ... exceptii. Diversitatea e foarte mica, fie ca e vorba de mincare sau de bautura. Aceeasi bere (slabuta), acelasi vin (PROST!), si cam aceleasi 10-20 de feluri de mincare peste tot. Un oras de 800.000 de oameni ca San Francisco ofera mult mai mult in materie de mincare, vin etc decit toata Romania la un loc. Daca as avea de ales intre a minca toata viata in restaurantele san franciscane (chiar daca punem o bariera pe pret, la medie sa zicem), sau in oricare restaurant din Romania, e o alegere atit de simpla. SF e numai un exemplu, mai toate orasele decente au cite ceva de ales. De exemplu in cele de mai sus poti inlocui SF cu Austin, TX. Nici macar o pizza buna n-am gasit in Galati, are sunculita afumata in loc de prosciuto, cascaval in loc de parmezan sau mozzarella, aluat de piine in loc de blat de pizza, wtf?


Sa fie clar, mare parte din America nu ofera prea multe de facut, e drept. Prefer Romania (cel putin orasele mari) multor locuri din America ca distractie (midwest, sud). Dar nici Romania nu se confunda cu Bucurestiul cum esti tu inclinat sa crezi, adica te-as trimite sa-mi vorbesti de spectacole si evenimente culturale si muzee in Galati sau Braila sau, mai rau, Calarasi.



RUE
ce poti face in Arabia Saudita?
- mergi la mall: numai in Riyadh sunt sa zic cu zecile? hm, peste 10 sunt sigur.
cumparaturi? o daaaa.... acolo gasesti branduri ok la preturi cu discount 50% sau chiar 75% si nu doar la porcarii.
- sa mananci? restaurante (mai luxoase sau normale): turcesti, indiene, pakistaneze, saudite, tailandeze, vietnameze + ceva franshize mai vestice.
in afara de porc poti manca orice facut bine. esti in mijlocul desertului si salatele si verdeturile aduse pe masa arata ca si culese cu o ora inainte. iti aduce frunze de menta, ceapa verde si altele cu gust adevarat. e un rai al salatelor.
poti manca de la carne de camila, miel, vita, pui, porumbel, rata, peste de Marea Rosie la gratar.
desigur felurile de mancare se rezuma la salate, griluri multe dar meniurile turcesti sunt apropiate de cele romanesti: sarme, mazar, fasole
servirea e f ok, sunt de obicei asiatici care spera la bacsis, sau in ret turcesti normal sunt turci si daca aud de romani si hagi... apoi e f bine.

- excursii? mergi in desert in orice directie si sunt adevarate canioane in desert, ferme de camile, poti sa campezi si sa stai la un gratar (toamna si primavara e sezonul) si sa faci adevarate chefuri in desert. e un mic risc sa te mai ciuruie cate un tampit dar nah, adrenalina.
mai faci un offroad in desert ca acolo iti permiti si masina si benzina pt asta.
se mai viziteaza orasul vechi (ruine) au si ceva muzee, orasele la mare ofera plaja si sunt mai cosmopolite.
air_wolf
ca mi-a adus aminte ozz: am incercat 2 zile la rind sa prind bilet la circ, in Madrid. era circul deschis in cursul saptaminii!!!! si eu ma chinui s-o duc pe fi-mea la marele circ de stat de vreo 2 ani.
emanoeladrian
Nu stiu ce vedeti voi asa deosebit in Spania ca mie nu imi place,sunt de 6 luni in Sevilia si m-am cam saturat.Ce sa va spun,latini ca si noi, unii chiar foarte necivilizati,vorbesc tare pe strada,nu conteaza ca e 02:00 dimineata,arunca mucurile de tigara pe jos,din masina direct pe autostrada,mizerie pe strazi dupa sarbatori si cam intotdeauna in cursul zilei,cu mancarea nu pot sa ma plang,dar Jamon-ul nu imi place de nici o culoare,e carne cruda.Cu sepia m-am obisnuit si cu pestele de altfel.In schimb calitatea si gustul mancarii nu se compara cu Germania.Abia astept decizia sefului companiei si sa fac schimbul cu colegul portughez din Leipzig.
Personal cred ca in Europa sau in intreaga lume, nu poti gasi o alta tara care sa ŽbataŽ Germania la capitolul mancare buna,de calitate,servire ireprosabila,grad de civilizatie si respect intre cetateni.
James Kilowatt
Offtopic
@emanoeladrian
Ce faci p-acolo, lucri la A400M?

Si eu am avut aceeasi senzatie de calitate si corectitudine la nemti. Chiar si la mancare, desi n-au neaparat o bucatarie deosebita, macar au in general ingrediente bune. O salata prapadita daca e facuta din lucruri bune bate dupa parerea mea cea mai tare reteta gastronomica din lume facuta cu ingrediente de o calitate si prospetime indoielnice.... Evident, gasesti junk si la nemti insa macar nu platesti pe el mai mult decat face, ca la altii.
emanoeladrian
Salut,
Sunt Station Engineer pentru Swiftair pe aeroportul din Sevilia.Astia vor sa ma lipeasca aici definitiv...dar si-au gasit nasul cu mine.In februarie ma duc la scoala pentru Boeing 777,visul meu..! teehee.gif
marius68582
Ce parere aveti despre documentarul de pe History in care Decebal este comparat cu Saddam iar Dacia cu Irakul ??

Nici macar pe asta nu-l mai avem sa ne putem mandri. verymad.gif
Rebel
Draga Marius,

Se stie deja ca televiziunea este cea mai mare forma de manipulare. Discovery Channel apartine unor persoane in spatele carora se afla niste grupuri cu interese nu tocmai de neglijat.
History Channel este noul sistem de indobitocire si din pacate pentru multi reprezinta adevarul. Din fericire mai exista biblioteci, carti, muzee si documente.
Eu am vazut un documentar despre avioane, americanii le-au inventat, ei le-au dezvoltat, ei sunt buricul pamantului. Restul sunt vai de mama lor.
la fel, un documentar despre curent, becuri etc. Tesla nu era mentionat nicaieri. Chiar s-a scos si placa de pe hidrocentrala de la Niagara Falls. A ramas numai numele lui Edison. HALAL!
Chiar avem unul la serviciu care s-a mutat din recesiunea aia a lor si a venit la noi la facut bani, insa baiatul este atat de increzut si fudul incat nimeni nu-l mai baga in seama. Cat este de incult nu cred ca trebuie sa mai mentionez...
Plus considera ca, canadienii sunt rudele proaste ale lor...
Eu in afara de filme, National Geographic si Starea vremii nu ma uit la nimic altceva la tv.

Nu acceptati ceea ce vi se ofera! Euy cand aud un canadian ca deschide gura neinformat i-o si dau peste bot! In plus nu scap niciodata ocazia sa le arat unde se afla ca nivel cultural!
Diesel
QUOTE (marius68582 @ Dec 14 2008, 12:28 PM) *
Ce parere aveti despre documentarul de pe History in care Decebal este comparat cu Saddam iar Dacia cu Irakul ??

Nici macar pe asta nu-l mai avem sa ne putem mandri. verymad.gif


Link sau zi cand l-ai vazut sau ceva de genul, ca sunt chiar curios cum au scos-o.

Seria The Universe a lor e interesanta. Dupa 3 click-uri pe site-ul lor am dat peste niste patriotism american sec si mi s-a acrit.
pmhoria
Mda, am vazut si eu reportajul respectiv. E cam aiurea comparatia cu Irakul, ca sa nu mai vorbim de paralela Traian/ G.Bush ... come on... cat de prost sa fii sa crezi asa ceva...
Dar pe urma mi-am dat seama ca acest tip de reportaj e difuzat pt americani .. deci m-am linistit...
Oricum e trist ca se modifica imaginea si realitatea istorica din dorinta de face bani si loby anumitor interese...
klm
CITAT(marius68582 @ Dec 14 2008, 11:28 AM) *
Ce parere aveti despre documentarul de pe History in care Decebal este comparat cu Saddam iar Dacia cu Irakul ??

De parca n-ar fi adevarat...! Ne putem mandri ca Decebal a trait in urma cu 2000 ani si modul lui de gandire n-a supravietuit in ziua de astazi (cine s-ar mai oferi voluntar sa fie aruncat in sulite ca sa treaca criza?) dar oricat ne-am caca pe noi ramane faptul ca dacii erau niste barbari, dar nu mai barbari decat media vremii.
T u d o r
Acum depinde. Sa compari societatea sclavagista a vremurilor nui Decebal cu cea moderna (fie ea si a lui Saddam) e cam aiurea. In epoca antica viata nu avea aceeasi valoare ca acum. Din ce stiu eu, cei aruncati in sulite pentru a imbuna zeii erau voluntari. Cineva se ofera? biggrin.gif
Iar societatea dacilor nu era cea mai cruda a vremii. Toti erau barbari, inclusiv romanii.

Din pacate nu am vazut documentarul, asa ca mi-e greu sa fac analiza pe text, dar am replicat la ce ati zis voi aici.
klm
O intrebare de 100 de puncte: cui ii este rusine ca Adam si Eva umblau cu zdranganele in vant?!

T u d o r
Pe vremea aia avea si Eva zdranganele? teehee.gif
klm
Cu zdranganelele lui Adam wink.gif.
Da' ce, acu' femeile nu mai poarta cercei tongue.gif ?
marius68582
DA,evident documentarul este facut de britanici (sic !) pentru americani.Insa eram atat de revoltat incat am vrut sa va comunic si voua lucrul acesta.
Si da,acum doua mii de ani dacii erau barbari in comparatie cu romanii,dar Decebal nu avea idei expansioniste,dupa cum Burebista nu era un simplu fermier slujitor fanatic al lui Dechebalus (citat) ... si inca alte multe inadvertente.
Ne lovim aici de vechea problema,noi nu avem oameni capabili sa ne faca lobby,n-as merge nici pana acolo incat sa numesc un documentar "cei mai viteji dintre traci" desi poate asa ar trebui procedat,dar nici sa-i scot coate goale si lighioane lase ale padurii pe mandrii daci.
FAR EASTERN
QUOTE (marius68582 @ Dec 15 2008, 04:02 PM) *
DA,evident documentarul este facut de britanici (sic !) pentru americani.Insa eram atat de revoltat incat am vrut sa va comunic si voua lucrul acesta.
Si da,acum doua mii de ani dacii erau barbari in comparatie cu romanii,dar Decebal nu avea idei expansioniste,dupa cum Burebista nu era un simplu fermier slujitor fanatic al lui Dechebalus (citat) ... si inca alte multe inadvertente.
Ne lovim aici de vechea problema,noi nu avem oameni capabili sa ne faca lobby,n-as merge nici pana acolo incat sa numesc un documentar "cei mai viteji dintre traci" desi poate asa ar trebui procedat,dar nici sa-i scot coate goale si lighioane lase ale padurii pe mandrii daci.



Ce zici tu? Barbari in comparatie cu romanii?
Iti recomand sa urmaresti serialul ROME. Eu cred ca e foarte "soft" fata de realitate.... confused.gif
T u d o r
Dacii erau CLAR de tot mai barbari ca romanii. Asta, desigur, dupa standardele vremii. biggrin.gif
adrian_flavius
Barbarismul asta trebuie luat in considerare numai in contextul societatilor de atunci...nu ai cum sa compari mere cu pere...da, putem spune ca dacii erau barbari, dar au fost printre primele societati europene monoteiste...si chestia asta a fost facuta in mod constient, asa cum considera si Vulcanescu, si Densusianu, si inca vreo cativa alti savanti care s-au aplecat asupra istoriei antice din amaratul asta de spatiu carpato-danubiano-pontic...marii preoti ai dacilor au decis ca este cazul sa treaca de la o religie politeista la una monoteista, iar lucrul asta s-a facut coordonat, la un nivel nemaiintalnit pana atunci...au facut-o mana in mana cu regii/conducatorii statului...scopul declarat ale acestei manevre: constituirea si consolidarea unei constiinte de neam superioare...asta inseamna etnogeneza constienta...la care romanii, sunt de acord, erau mari maestri...

Cat despre Discovery, e un canal de manipulare ca oricare altul...ei au fost singurii capabili sa spuna ca Sherman a fost cel mai bun tanc din WWII...de aia au avut nevoie de vreo 50 000 de tancuri, ca sa killareasca vreo cateva amarate de mii de tancuri germane...afirmatii desantate, fara prea mare suport istoric...ei se auto-justifica din punct de vedere istoric, cam in acelasi fel in care o faceau comunistii romani...

Bashcalie...record romanesc absolut
Rebel
Mai baieti, dacii erau barbari pentru Discovery...
Dacia Felix a fost cucerita nu datorita expansiunii ci datorita bogatiei sale si a unui teritoriu care sa reprezinte o stavila impotriva triburilor barbare din est.
Cati dintre voi stiu ce s-a facut cu aurul cucerit de la Daci? ia cititi istoricii vremii si vedeti cate statui si columne au aparut dupa cucerirea Daciei si cat a crescut Roma dupa acest eveniment.
Dacii barbari? ia uitati-va nitel pe columna lui Traian si vedeti ca romanii sunt cei care tin capete taiate de daci in mana si nu invers. Dacii respectau moartea si onorau vitejii, romanii erau niste legionari plecati dupa prada. Cine e barbar? Cel care isi apara obarsia si neamul ori cel care ucide pentru profit?
Dacii erau agricultori si apicultori celebrii nu doar razboinici neintrecuti. Nu stiu cati stiu insa ceara de Dacia era cea mai cautata pe vremea romanilor, in special cea aromata. deh! Astazi suntem tigani, ieri eram barbari, pe vremea lui Adam eram moluste!
Pana mea de idioti!

Vorba lui Adrian, Sherman tancul anului! Vai de mama lui de gunoi! Panzer was the king! F..ing idiots!
Mariustom
Eh, Rebel, aici îți dau pe deplin dreptate thumbsup.gif
Nu vreau să zic mai mult că aș crea flame unsure.gif
T u d o r
Nu cream nici un fel de flame. Hai sa discutam problema.

Faptul ca erau agricultori priceputi si ca muntii Daciei ascundeau aur nu inseamna neaparat ca era si civilizatie. Civilizatia inseamna expansiune. Fie ea pe cale militara, fie culturala sau economica. Grecii erau civilizati. Romanii erau civilizati. Egiptenii erau civilizati. Asta doar din lumea "cunoscuta". Acestia au creat orase impozante, arhitectura, arta, sculptura, muzica, teatru, literatura, stiinta. Asta inseamna civilizatie, oameni buni. A ramas ceva in urma lor.
Din cele 7 minuni ale lumii, cate au fost create in lumile "barbare"? Si haideti sa nu luam cuvantul mot-a-mot. "Barbari" nu inseamna ca mancau oameni sau carne cruda, rupta din animale inca vii. biggrin.gif
Barbare erau denumite de catre romani popoarele la nord de Dunare, in aceasta categorie intrau popoarele germanice, galii, geto-dacii, scitii, etc. Chiar si cartaginezii... o natie care a creat o civilizatie infloritoare. Oare francezii de azi se ofuscheaza asa de tare ca au fost candva numiti barbari stramosii lor? smile.gif
Rebel
Bai Tudore, tu tii cu ursul ma?
Am creat si noi: "oieri" "muti" cu "cusme " pe cap care cresteau "miei" si produceau "cas", "urda" ce "copiii" o mancau cu "mamaliga" folosind "lingura" si care era transportata pe "saci" legati cu "sfoara" si pusi pe "armasari"
Si daca mai contesti originea culturala a Daciei vin la tine in "tarina" si-ti dau un "sut" in "sorici" pana cand iti "zburda" "mierla". "Zimbrule". smile.gif

La modul serios vorbind, dacii nu erau un popor barbar. sa nu uitam ca termenul de "barbar" era atribuit de catre greci sau romani tuturor celor ce nu apartineau lor. Mai tarziu, datorita anumitor aspecte definitorii ale unor popoare (atitudini inumane, cruzime salbaticie) acest termen a capatat o alta nuanta care produce confuzie.
Si bunicii mei nu au fost oraseni insa nu erau necivilizati ci din contra.
Treaba cu civilizatia are iarasi o interpretare.
cate despre latura "civilizata" a expansiunii militare hai sa luam ca exemplue pe Attila Hunul care numai civilizat nu era....

Asadar s-o lasam moale cu civilizatiile a caror "civilizatie" a fost construita pe spatele robilor din alte teritorii. Asisderea astazi cand state ca America sunt construite pe spatele creierelor si fortei de munca provenite din alte medii culturale.
AZAZEL
probabil aice este locul pt o asa poza:
20krpm
io-s cu tudor la faza asta. dacii nu erau barbari, erau doar salbatici, dar de unde si pina unde aveti pretentia ca erau culti? daca-mi spuneti ca dovada de cultura e o gaina (cu pui de aur), nu m-ati convins.

propun schimbarea temporara a titlului topicului din "rusinea de a fi roman" in "mindria de a fi dac". si nu uitati sa va duceti repede mina la ureche sa vedeti ce sinteti. dacii au lobul despartit de pielea capului, romanii il au lipit. sau invers, nu mai stiu. smile.gif

LE: ca erau civilizati, sorry. nu culti.
James Kilowatt
Era cult careva ca popor pe vreme aia? Nu discutam de 5 filozofi, ci boborul. Majoritatea cuceritorilor cam distrugeau semnele de civilizatie ale cuceritilor, sau le asimilau, asa ca e greu de spus care era exact nivelul cultural al dacilor.
Istorie obiectiva nu cred ca exista. Nu exista o parere obiectiva nici despre ce s-a intamplat acum doua saptamani, darmite 2000 ani. Cine-a tras in noi, 16-22, ca sa zic asa? biggrin.gif

@Rebel
Si care e problema cu americanii care au exploatat creierele altora? Ce vina au ei ca alti "civilizati" isi trimiteau creierele la canal?
Rebel
Stimabile,
este o mare diferenta de nuanta aici: nimeni nu arunca creierele la canal.
In America exista un altul profitor care sa faca bani pe creierul ala si exista cash creat datorita multitudinii de creiere exploatate anterior si a muncii cu adevarat grele prestate de docenti din alte tari.... Putini vad de fapt ca America nu este democrata ... este sclavagista!
Si creierul ala munceste oriunde.. si acasa si in alta tara... numai ca nivelul de trai este altul... desi in fapt nici USA nu il plateste la adevarata sa valoare
T u d o r
Da ma, de parca pe tine te-au tarat aia cu forta acolo. tongue.gif
Te-ai dus, ca si altii, pentru conditiile de munca. Punct. Daca in GetoDacia asta mioritica nationala si sovina de azi aveai aceleasi conditii, plecai?

Iar nivelul cultural al dacilor l-a descris foarte corect Burebista, cand a pus sa se taie viile. biggrin.gif Si i-a pus pe stimabilii daci sa bea lapte, sa li se descreteasca fruntile si mintile tulburate de alcool. Mah, haideti sa terminam cu prostiile astea, nici un popor nu era educat. Poate Atena in epoca de glorie, dar ma indoiesc ca si acolo scoala era chiar si pentru opinca. Toate oranduirile erau sclavagiste, totalitare si expansive. Si dacii au tabarat peste grecii din coloniile de pe malul marii, si peste marcomani, si peste celtii aia (ca-mi scapa numele poporului acum), fiecare tabara pe altul mai slab. Cu anumite finisaje, treaba se pastreaza si in zilele noastre.

Cu sclavi sau fara, romanii, grecii, persii, egiptenii, etc au lasat lumii ceva. Dacii nu au lasat decat columna pe care a facut-o Traian in cinstea cuceririi lor. biggrin.gif
Pe cand Roma era centrul lumii antice, un oras infloritor, Sarmisegetusa era o intaritura cu bolovani si lemne. Pe cand grecii construiau colosul si templele minunate, dacii traiau in triburi. Orasele cetati ale Greciei antice au fost simboluri ale lumii. Chiar crede cineva ca astia toti ne fura? biggrin.gif Mah Rebel, tu crezi ca ne falsifica altii istoria? Ca nu vor ei sa ne dea cununa cu lauri?
Rebel
Conditiile de munca? Care?
Nu-ti fa griji, am lucrat si eu ca sclav si mi-am adus aportul la "bunastarea feudalismului"... smile.gif
Acuma nu mai zic ca de cate ori veneam la tine la finante sa-mi platesc tributul tu ma trimiteai de la un birou la altu' sau ma tineai in frig la coada...
T u d o r
Neah... wrong answer... biggrin.gif N-am treaba cu finantele. Si la mine nu sta nimeni la coada. wink.gif Toti se baga in fata, aici e Romania, toti au o pila, ceva... tongue.gif
22nst
QUOTE (AZAZEL @ Dec 15 2008, 09:42 PM) *
probabil aice este locul pt o asa poza:

blink.gif asta este facuta in fata la antena 1 acolo unde se lucreaza la pasaj...
groaznic...
ozz86651
QUOTE
Putini vad de fapt ca America nu este democrata ... este sclavagista!


Ba e democrata ca ai dreptul la vot daca esti cetatean. In rest e fix la fel de sclavagista ca orice alta tara. Eu inca n-am vazut tara unde sa stai pe spate la soare si toate sa-ti pice in gura, in toate trebuie sa pui osul la munca ca sa-ti vina ceva.
klm
CITAT(Rebel @ Dec 15 2008, 09:36 PM) *
La modul serios vorbind, dacii nu erau un popor barbar. sa nu uitam ca termenul de "barbar" era atribuit de catre greci sau romani tuturor celor ce nu apartineau lor. Mai tarziu, datorita anumitor aspecte definitorii ale unor popoare (atitudini inumane, cruzime salbaticie) acest termen a capatat o alta nuanta care produce confuzie.

Corect, Rebel, asta e primul sens al cuvantului barbar, eu m-am referit la cel figurativ care inseamna necivilizat.
CITAT(ozz86651 @ Dec 16 2008, 01:04 AM) *
Ba e democrata ca ai dreptul la vot daca esti cetatean.

Lasa-ne cu dreptul de vot al americanilor, am mai spus ca au cel mai proost sistem de vot, adica eu aleg un elector care alege ce vrea muschiu' lui in numele meu! WTF! uite-asa a iesit presedinte oligofrenul ala de buș (scriu criptat ca sa nu vada CIA).
Hai sa-i lasam pe salbatecii de daci, romanii timpurii inapoiati, salbatecii de romani din principate in pace si sa ne intoarcem in zilele noastre.
FAR EASTERN
QUOTE (Rebel @ Dec 15 2008, 10:36 PM) *
Treaba cu civilizatia are iarasi o interpretare.
cate despre latura "civilizata" a expansiunii militare hai sa luam ca exemplue pe Attila Hunul care numai civilizat nu era....

Asadar s-o lasam moale cu civilizatiile a caror "civilizatie" a fost construita pe spatele robilor din alte teritorii. Asisderea astazi cand state ca America sunt construite pe spatele creierelor si fortei de munca provenite din alte medii culturale.



Sorry, dar aici trebuie sa fiu de acord cu Rebel. Nu e greu sa ridici piramide, colosi si columne, atata timp cat ai pe cine sa pui la treaba. Creiere si/sau muschi. Acum diferenta nu e asa mare fata de atunci. In continuare marii afaceristi care cumpara forta de munca pe doi lei sunt italienii(urmasii cui?).
Acum hai sa ne mai si mandrim ca suntem romani!!!!
Cine stiu vreun exemplu de roman care munceste pe bune in strainatate si nu este apreciat? Eu nu am auzit. Ba dimpotriva.
Nu dati exemplele celor care s-au dus sa munceasca la negru, desi si cei mai multi dintre acestia isi vad de treaba...

hm, be right back......
getodac
Si inainte de '89 aveam dreptul la vot, asta inseamna ca eram democrati ?
Si da toti suntem sclavi... suntem sclavi banilor...
T u d o r
CITAT
Nu e greu sa ridici piramide, colosi si columne, atata timp cat ai pe cine sa pui la treaba.


Sigur nu e greu? Dar dacii de ce nu au facut, daca era asa simplu? biggrin.gif Si de ce ar trebui sa ne mandrim ca nu au facut?
air_wolf
QUOTE (AZAZEL @ Dec 15 2008, 09:42 PM) *
probabil aice este locul pt o asa poza:


blink.gif dati-i dracu de daci si romani: daca va plac strachinile de lut, in mod cert mincati din oasele lor... who cares...

ma uit la poza asta pusa de azazel si nu-mi vine sa cred!!! tara civilizata pe dracu, sintem mai barbari decit mongolii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.