Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Rusinea de a fi roman
Masini.ro Forum > Discutii generale > Combat zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26
air_wolf
QUOTE (ozz86651 @ May 27 2009, 09:02 PM) *
asemanatoare sau comparabile, numarul hirtiilor de pe jos. Pai va spun si eu una: NY are mult mai multe hirtii si pungi si mizerie decit Botosani. Asa, si?


botosani - 115,070 loc date oficiale.
NYC - 8,008,278 la nivel de 2007 - date oficiale => 72 de orase botosani intra in NYC.
Rebel
Air Wolf nu ma refeream la tine in speta, insa am inclus intr-adevar in tinta mea atat pe cei amatori gen "Subaru pe verdeata" cat si pe cei "monstru printre damburi".
In primul rand cred ca afectati mediul inconjurator. Sa schimbi uleiul in natura ar fi ultimul lucru la care m-as astepta insa nu putem exclude aici accidentele nevinovate in care vrei nu vrei, uleiul a ajuns pe aratura.
Cred ca civilizat ar fi sa aveti voie pe anumite zone delimitate si alea cu program pe perioade, eventual anotimpuri ca si natura sa se poata reface in zonele respective.
Faptul ca aveti saci de gunoi cu voi si va adunati mizeriile este admirabil dar poti tu declara ca toti adeptii tot-terenului au aceeasi atitudine?
Nu mai amintesc ca deranjati si fauna...
Mircea104901
QUOTE (Rebel @ May 27 2009, 03:56 PM) *
Air Wolf nu ma refeream la tine in speta, insa am inclus intr-adevar in tinta mea atat pe cei amatori gen "Subaru pe verdeata" cat si pe cei "monstru printre damburi".
In primul rand cred ca afectati mediul inconjurator. Sa schimbi uleiul in natura ar fi ultimul lucru la care m-as astepta insa nu putem exclude aici accidentele nevinovate in care vrei nu vrei, uleiul a ajuns pe aratura.
Cred ca civilizat ar fi sa aveti voie pe anumite zone delimitate si alea cu program pe perioade, eventual anotimpuri ca si natura sa se poata reface in zonele respective.
Faptul ca aveti saci de gunoi cu voi si va adunati mizeriile este admirabil dar poti tu declara ca toti adeptii tot-terenului au aceeasi atitudine?
Nu mai amintesc ca deranjati si fauna...


Imi permit sa comentez: off-road-ul de care vorbeste AirWolf nu se poate face decat oganizat in grupuri. Toti cei pe care-i cunosc ca fac parte din astfel de grupuri sunt oameni de si cu caracter si nu ar lasa mizerii. Daca ai merge o data intr-un astfel de circuit, ti-ai da seama ca daca te-ai duce singur, ramai pe coclauri. Off-road inseamna in primul rand echipa, si spirit de echipa. Si chiar ajutarea concurentilor directi.
Off-road-ul de care vorbesti tu e de fapt iesitul de pe strada pe poienite, si asta nu o fac "subaristii", ci toti care au o masina. "Subaristii" pe care-i stiu eu au comportamentul celor de care vorbeam mai sus, care fac off-road veritabil.

Si cred ca daca 100 de off-road-ere trec peste o poienita, in 3 luni nu se cunoaste, adica iarba creste la loc. In schimb, daca "tragi" un ansamblu de blocuri (or whatever).... Am spus tot.
andrei5130
Sa inteleg ca daca in Romania nu se intampla lucrurila asa cum iti doresti esti incapabil (adica nu lpoti) sa fi mandru ca esti ROMAN?

poti fi dezamagit de diversele lucruri care nu se intampla cum vrei tu dar mandria nu are nimic in comun cu asta (parerea mea), am si eu multe nemultumiri in ceea ce priveste Romania dar SUNT MANDRU CA SUNT ROMAN, puteti sa veniti sa imi spuneti ca sunt inlume locuri minunate unde nu exista mizerie si oamenii sunt civilizati, eu am sa ma bucur, am sa am unde sa ma duc sa vizitez acele locuri,




P.S.


starea de bine e numai o chestie de perceptie (parca a mai zis cineva asta), iar ACASA este acolo unde iti faci sa fie acasa!
air_wolf
QUOTE (andrei5130 @ May 28 2009, 10:16 AM) *
Sa inteleg ca daca in Romania nu se intampla lucrurila asa cum iti doresti esti incapabil (adica nu lpoti) sa fi mandru ca esti ROMAN?

poti fi dezamagit de diversele lucruri care nu se intampla cum vrei tu dar mandria nu are nimic in comun cu asta (parerea mea), am si eu multe nemultumiri in ceea ce priveste Romania dar SUNT MANDRU CA SUNT ROMAN, puteti sa veniti sa imi spuneti ca sunt inlume locuri minunate unde nu exista mizerie si oamenii sunt civilizati, eu am sa ma bucur, am sa am unde sa ma duc sa vizitez acele locuri,

P.S.


starea de bine e numai o chestie de perceptie (parca a mai zis cineva asta), iar ACASA este acolo unde iti faci sa fie acasa!


intrebare: poti defini MINDRIA de a apartine unei natii? eu recunosc ca ma incercat si n-am reusit.
mariusdruta
Patriotism de doi bani/prost inteles? smile.gif

Eu nu pot spune ca sunt mandru ca sunt roman, sunt doar mandru de anumiti romani. Dintre care unii nici macar de origine romana, dar mai buni romani decat multi din "patriotii" autohtoni actuali.
ozz86651
Nici un om sanatos la devla nu poate sa fie mindru ca e roman, neamt, american, pakistantez, ca are ochii albastri, ca are parul negru, ca are pielea vrede, ca e inalt sau ca e scund, sau ca are 94 de kile. te nasti roman, nu faci nimic pentru asta si restul vine de la sine... in plus poporul roman nu are cine stie ce special (nu in bine oricum biggrin.gif) si chiar daca ar avea membri de marca sau realizari deosebite nu inteleg cum se rasfring meritele asupra celor care n-au contribuit deloc. Poti fi mindru de ce ai realizat tu in viata, nu de jocul sortii si ce au facut altii.
ozz86651
Uite, cine naiba poate fi mindru de asta? parca sintem in evul mediu.

http://www.gandul.info/puterea-gandului/pr...ml?4237;4463006
andrei5130
Anumite lucruri le simti fara a putea da o explicatie sau a gasi un motiv, ma bucur ca soarta a ales pentru mine sa ma nasc aici (pe tama asta se poate discuta mai mult, cine si ce a ales), poate un patriotism prost inteles este explicatia trairilor mele atunci cand vine vorba de nationalitatea mea...


.... cu sau fara Subaru nu am lasat nici un pet sau vre un material ne biodegradabil in nurma pe unde am fost fie strada sau coclaurii, vulpea zice despre struguri ca sunt acrii de fiecare data cand nu ajunge la ei ...
andrei5130
QUOTE (ozz86651 @ May 28 2009, 11:07 PM) *
Uite, cine naiba poate fi mindru de asta? parca sintem in evul mediu.

http://www.gandul.info/puterea-gandului/pr...ml?4237;4463006

...fi mandru de nemti si de americani sau poate de francezi....

...fiecare natia are nebunii ei!!!

...dar sunt prea departe de tine ca sa ii poti vedea, deci, nu exista ...
ozz86651
Asa e, numai ca aici vorbim de o nebuneala la nivel national. Cele mai vindute ziare din Romania genereaza articole pe placul majoritatii. Informatiile medicale, pentru divulgarea carora in alte tari faci ani de puscarie puscarie, in Romania vad ca-s publice. O gripa banala s-a transformat intr-o vinatoare de vrajitoare.
air_wolf
da, e ceva legat de SCHWARTZa biggrin.gif deci mindria asta e inexplicabila.
GLC120
QUOTE (andrei5130 @ May 29 2009, 12:12 AM) *
.... cu sau fara Subaru nu am lasat nici un pet sau vre un material ne biodegradabil in nurma pe unde am fost fie strada sau coclaurii...


Andrei, mi-e teama ca e o noua idee progresista care se "impune" in Romania: daca gunoiul e biodegradabil poti sa il lasi pe coclauri ?? E mai putin grav decat sticlele de plastic sau altele dar tot nu e acceptabil. Asa cum a mai spus air_wolf pe aici, cand esti cu masina, nu trebuie sa lasi nimic in urma, nici macar un cotor de mar, nici pe strada nici pe plaja nici in padure.

Pentru ca de la cotor de mar pana la cojile de pepene, rosii .... nu e cale lunga. Cui ii place sa se aseze langa asa ceva sau sa le gaseasca dupa ce s-a instalat pe malul unui rau in creierul muntilor?

Daca esti pe jos, uneori nu ai ce face dar tot nu le lasi sa "pluteasca". Se pot ingropa.
klm
Adica e un lucru de lauda sa arunci gunoiul la cosuri?! Atunci cred ca o mare parte din societatea noastra are un mod de gandire macar ciudat.
air_wolf
QUOTE (klm @ Jun 1 2009, 11:40 AM) *
Adica e un lucru de lauda sa arunci gunoiul la cosuri?! Atunci cred ca o mare parte din societatea noastra are un mod de gandire macar ciudat.


nu e de lauda, e de bun simt. si aici societatea noastra are un mod de gindire ciudat: bunul simt al unora se bazeaza pe inexistenta lui la altii. pe principiul: "vecinul scutura firmiturile pe geam, ce, eu sint mai prost, ca sa le duc la gunoi sau la chiuveta?"
de la unii care nu string gunoiul pentru ca " sa murdareasta bah probagaju''", ce pretenti sa ai? eu zic multumesc ca nu au masini ca ale noastre si ca, si daca ajung sa le aiba, nu le tin mult.
andrei5130
QUOTE (GLC120 @ Jun 1 2009, 08:57 AM) *
QUOTE (andrei5130 @ May 29 2009, 12:12 AM) *
.... cu sau fara Subaru nu am lasat nici un pet sau vre un material ne biodegradabil in nurma pe unde am fost fie strada sau coclaurii...


Andrei, mi-e teama ca e o noua idee progresista care se "impune" in Romania: daca gunoiul e biodegradabil poti sa il lasi pe coclauri ?? E mai putin grav decat sticlele de plastic sau altele dar tot nu e acceptabil. Asa cum a mai spus air_wolf pe aici, cand esti cu masina, nu trebuie sa lasi nimic in urma, nici macar un cotor de mar, nici pe strada nici pe plaja nici in padure.

Pentru ca de la cotor de mar pana la cojile de pepene, rosii .... nu e cale lunga. Cui ii place sa se aseze langa asa ceva sau sa le gaseasca dupa ce s-a instalat pe malul unui rau in creierul muntilor?

Daca esti pe jos, uneori nu ai ce face dar tot nu le lasi sa "pluteasca". Se pot ingropa.

Nu am sa las in urma harti, servetele sau alte materiale biodegradabile care sa deranjeza pe altii, dasr nici nu am sa evit sa arunc cojile de la rosii sau cartofi sau castraveti sau banane sau ori ce altceva de genul asta intrun loc unde nu va deranja pe nimeni cum ar fi: ascunse sub un morman de frunze, intr-o groapa sapata special pentru astfel de deseuri, in foc daca este cazu, lucru care nu ai sa il vezi in cazul plasticelor, al dozelor de bere sau suc. Am luat in masina pana si cele mai mici plastice (ambalaje de la diverse ciocolati) pe care l-e am gasit pe unde am fost lasate de altii, de multe ori am avut in masina mai mult gunoi adunat de la altii decat am produs eu, daca ar lua toata lumea macar un pet sau un staniol in plus pe langa ce aduce nu am mai avea problemele astea, cel mai important este sa nu se cunoasca ca ai trecut pe acolo, exceptand urmele lasate de cauciucuri, nu stiu cati dintre voi i-au batut in geam celui de langa la semafor si i-au dat inapoi hartia sau chistocul pe care l-a aruncat pe geam (e adevarat ca ma avantajeaza fizicul), asa ca, va rog sa nu imi tineti predici despre materiale biodegradabile ca pe principiul asta orice se degradeaza mai devreme sau mai tarziu!
Sunt convins ca s-a inteles ce era de inteles thumbsup.gif
Bunul simt ar trebui sa guverneze multe lucruri pe lumea asta dar nu se intampla asa...
sun

GLC120
Andrei nu era vorba de predica. Tu faci mai mult decat mine. Gunoiul altora nu il car decat daca ma deranjeaza si nu l-am observat la timp (altfel mergeam mai departe...). Sunt obligat sa fac curatenie si nu se poate sa il las acolo.
La intrarea pe Cheile... am platit 5 RON si am primit un sac de plastic MARE. Sa nu credeti ca nu am gasit pe drum multi saci plini/rupti/abandonati. Au inteles totul romanii nostri. unsure.gif

La fel cu dat inapoi chistocul, nu am facut asta niciodata, desi am avut multe discutii cu "realizatorii". Aici in Bucuresti vezi asta de 5-10 ori pe zi. In special chistocuri, plastice de la pachetele de tigari noi, dar si servetele, pahare de plastic, coji de banana/portocala sau scrumiere scuturate cu grija de pragul masinii la semafor. M-am lasat de acest sport, desi ajunsesem pe locul 3 la faza pe sector....

andrei5130
QUOTE (GLC120 @ Jun 1 2009, 03:39 PM) *
Andrei nu era vorba de predica.

m-am aprins cam tare cu gandul la peturile lasate peste tot, sa nu iti inchipui ca bat in geam la toti pe care ii vad (asta ar fi un job cu norma intreaga si ore suplimentare), in mare parte cei ce au nesansa sa o faca langa mine le primesc inapoi, sper ca din ce in ce mai multi sa tina mai mult la curatenia din afara masini de cat la ce dinnauntru ei sau sa aibe o punga in care sa arunce gunoiul daca au impresia ca li-se murdaresc covorasele...
GLC120
Din pacate, poti sa le returnezi tu 1000 de pet-uri, pot sa le tin eu 1500 de predici presarate cu invective, pana nu vor exista niste amenzi de 2000-5000-10000 RON care SA SE APLICE nu rezolvam problema asta nici in 4 generatii.
andrei5130
Pana atunci am sa tot colectez peturi (si altele) si am sa le aduc acolo unde platesc sa se ridice gunoiul, macar atat pot sa fac.
andrei5130
trist dar adevarat ....


FAR EASTERN
QUOTE (GLC120 @ Jun 1 2009, 08:48 PM) *
... nu rezolvam problema asta nici in 4 generatii.


Apropos... de-ntai iunie, niste copchii din oras, au facut o chestie laudabila in parcul "mare" din oras. Un spectacol frumos, cu costume confectionate din materiale reciclabile(plastic, hartie). Boooon. Si dupa ce totul a fost executat, filmat si fotografiat pentru panoul de onoare, ghiciti!

Ati ghicit. Costumele, imprastiate prin tot parcul. Intr-adevar, in apropierea cosurilor de gunoi, dar tot aruncate se cheama. Deci se pare ca a treia generatie e deja compromisa, GLC...
Diesel
Am primit azi pe mail:

QUOTE
In conformitate cu prevederile legale ale Codului Muncii - art 134 alin.(1)
prima si a doua zi de Rusalii, mai exact 7 si 8 iunie 2009, sunt considerate
zile de sarbatoare legala in care nu se lucreaza.


Asta de cand se practica?
GLC120
QUOTE (FAR EASTERN @ Jun 3 2009, 08:33 AM) *
Ati ghicit. Costumele, imprastiate prin tot parcul. Intr-adevar, in apropierea cosurilor de gunoi, dar tot aruncate se cheama. Deci se pare ca a treia generatie e deja compromisa, GLC...


Nu ai inteles. Copiii nu au aruncat in parc hartiile si plasticele ci au donat costumele pentru oamenii nevoiasi. E chestie de interpretare aici !
FAR EASTERN
Ihm! verymad.gif

@Diesel, de anu' asta. Ca aveam prea multe zile lucartoare si ne epuizam muncind...
Baby Blues
Imi pare rau ca nu pot sa fiu mai violent in limbaj vis-a-vis de ultimii cocalari, dar presimt ca devin frustrat si probabil cei ca ei ar considera ca frustrarea mea vine din imposibilitatea de-a fi asa. Probabil ca sunt tot mai multi cei ca ei si o sa devenim minoritari. Bunul simt si alte valori despre care n-are rost sa mai discutam par a fi irelevante in tara in care valoarea a de venit non-valoare si invers. Cei care in continuare sustin ca Romania mai are inca o sansa de-a deveni o tara a bunului simt si a normalitatii, va rog inca sa mai reflectati. Am trecut prin mare parte tarii asteia frumoase dar peste tot mi-a depasitt puterea de intelegere, contrastul flagrant intre locuri si oameni.
air_wolf
QUOTE (stefan_adrian @ Jun 3 2009, 10:58 AM) *
Imi pare rau ca nu pot sa fiu mai violent in limbaj vis-a-vis de ultimii cocalari, dar presimt ca devin frustrat si probabil cei ca ei ar considera ca frustrarea mea vine din imposibilitatea de-a fi asa. Probabil ca sunt tot mai multi cei ca ei si o sa devenim minoritari. Bunul simt si alte valori despre care n-are rost sa mai discutam par a fi irelevante in tara in care valoarea a de venit non-valoare si invers. Cei care in continuare sustin ca Romania mai are inca o sansa de-a deveni o tara a bunului simt si a normalitatii, va rog inca sa mai reflectati. Am trecut prin mare parte tarii asteia frumoase dar peste tot mi-a depasitt puterea de intelegere, contrastul flagrant intre locuri si oameni.


lasa ca nici cu aia la costum nu mi-e rusine... neamu' prost e prost oriunde si oricum ar fi imbracat.
andrei5130
QUOTE (air_wolf @ Jun 3 2009, 03:00 PM) *
lasa ca nici cu aia la costum nu mi-e rusine... neamu' prost e prost oriunde si oricum ar fi imbracat.

in concluzie de data asta omul face pe haina !
Baby Blues
Air_wolf: Nici nu m-am referit la cei cu sau fara costum. As putea totusi sa subliniez ca in Romania, cu cat ai mai multi bani, cu atat devii mai snob, mai sictirit, superior celor din jur si desigur mult mai frumos decat ceilalti. Parca nici nu-mi vine sa mai dau exemple sau sa vorbesc despre oamenii din tara asta. Cu toate acestea, mereu sper ca o minune va schimba din radacini pe romani.
air_wolf
din pacate gripa porcina, ovina, bovina si ce-or mai scoate nu loveste selectiv teehee.gif altfel s-ar fi chemat minunea de care vorbesti.
AZAZEL
la OTV este scris mare : "frauda si absenteiZm electoral"
GLC120
QUOTE (stefan_adrian @ Jun 3 2009, 11:36 PM) *
Cu toate acestea, mereu sper ca o minune va schimba din radacini pe romani.


Chiar mai mult decat atat, si marmotele vor fi mult mai harnice dupa aceasta minune. blink.gif

Nu mai e mult pana departe!
Baby Blues
Fratilor, cred ca minunea ar fi inchiderea granitelor din exterior pentru romani si a celor din interior pt straini. Astfel facem o cursa pana in Germania , luam cu japca vreo 4-5 mil de nemti si ii punem la inmultit. Dar tare mi-e frica, deoarece la cum suntem noi romanii ii stricam si pe nemti. biggrin.gif
FAR EASTERN
Cum zicea si Badea: Orice multinationala(banca, producator, retailer), cum ajunge la noi, se romanizeaza instantaneu!!!!!
AZAZEL
marian valorosu si roxy manelista la rai da' buni"

http://cocalari.com/2009/05/roxy-manelista...arian-valorosu/

merita vazut
AZAZEL
http://cocalari.com/2009/05/roxy-manelista...ian-valorosu-2/
cand crezi ca le-ai auzit pe toate , mai apare ceva care te surprinde. merg doar primele doua filmulete din link insa parca al doilea este cel mai penal din cele doua. nu este o gluma , asa suna "muzica" celor doi indivizi.
Rebel
Azazel, intr-un anumit fel tu chiar le sustii cauza. Insasi metoda asta de a arata altuia le da o oarecare publicitate si induce starea asta de credibilitatea ca suntem cotropiti de cocalari. Da-i in saracia lor si incearca sa promulgi alte curente, sanatoase, pozitive. Ei isi mentin pozitia iar voi stati pe margini si o criticati in loc sa continuati protejarea propriei culturi. Ignoranta este cel mai bun raspuns.
Eu sincer nici macar nu deschid aceste linkuri si nici nu am curiozitatea de a vedea asa ceva...
air_wolf
sint 100% de acord cu rebel. thumbsup.gif
T u d o r
Bai, eu am ramas oleaca oripilat. Asa ceva e prea mult pentru mine. unsure.gif

In alta ordine de idei, stiti care e problema? Ca tuta aia era totusi la o emisiune TV de larga audienta, nu a popularizat-o Azazel ci din contra. Cand scoti pe tapet penibilul in cea mai crasa forma nu cred ca se poate numi publicitate. Adica c'mon...cum poti sa crezi ca cineva va mai asculta vreodata pe manelista aia pentru ca a popularizat-o Azazel? teehee.gif

Rusine
insa lui Mihai Morar! Pentru audienta nu e cazul sa faci ORICE, domnule. Pacat de trecutul si imaginea pe care le ai. sick.gif
andrei5130
Sunteti mai tari ca mine eu nu am reusit sa sacult mai mult de 30 de sec thumbsup.gif
Baby Blues
Eu totusi sunt de acord cu Morar, deoarece penibilii aia 2, chiar trebuiau facuti de caccao. Fratilor traim in tara tupeului si a prosutului gust dus la limita. Problema este ca deja prostul gust a devenit gust. Nici nu vreau sa mai cautati alte prostii din astea ca sunt convins ca daca deschid tv-ul o sa gasesc si singur. Mie mi-e sila de altceva. De faptul ca aproape la doi ani votam ca prostii pe aceiasi imbogatiti care merg sa "ne reprezinte". Am ajuns ca dupa 20 de ani in Romania sa avem o tara distrusa, piata de consum pt. altii. Tot ce era mai bun in tara asta s-a distrus: Educatia este zero, sanatatea se chinuie, justitia este ciuntita. Toti suntem prosti, pliticienii sunt buni. Am ajuns sa importam grau, rosii si fructe. Rusine! de asta mie rusine ca sunt roman, nu pt. ca handicapata aia canta la tv. Atat timp cat Iliescu inca iese la tv si da judecati de valoare despre ce si cum sa facem noi in tara asta , cand el ne-a adus cu inca 30 de ani inapoi cu mineriadele, impartind tara intre baroni. As dori sa-i cunoasteti pe politicienii nostri indeaproape. V-ar fi sila si ati fi degustati de tupeul jegos care le anima dorinta de inavutire si putere. Din pacate metodele comuniste prin care se guverna tara , inca sunt la putere: santajul de orice fel, amenintarile volate dar ... foarte apasatoare, etc. Asta a ajuns tara noastra: tara unor semianalfabeti, indobitociti care se multumesc cu putin . Ce ar fi daca populatia tarii ar avea educatie? S-ar rascula nu? Pai in cazul nostru nu prea are cine, nu? Il vedeti voi pe Dorel din reclama de la coniac facand vreo revolutie? Cam asa suntem toti. Cei care inca mai cred ca se va schimba ceva vor fi amarnic dezamagiti si oricum nu vor face nimic pt.asta. De ce sa votam ? Pe cine sa votam? Toti sunt o apa si-un pamant. In Ungaria au iesit si au demonstrat in Budapesta pt o chestie minora ( parca o promisiune netinuta a nui politician), care pana la urma a dus la caderea primului ministru. Cand o sa avem noi ca popor curajul sa mai iesim in strada pt o idee si mai ales ideeea de adevar? Ne-a ajuns revolutia facuta de altii in care am murit noi! Cel ai mult ma enerveaza dimineata cand ma duc la servicciu si la cafea cate un coleg se gaseste sa-mi explice ce a mai zis nu stiu care ministru sau politician despre ce si cum ar trebui sa fie in tara asta. Inca ma mir cata putere de-a fi prostit are poporul roman. Ce este dureros este ca acel coleg al meu mai are si studii superioare si un masterat, etc. pai si atunci ce sa mai zic de DOREL ?
Asta e tara in care traim, asta meritam, sa vom muri!
RUE
zice un prieten: - dupa 2 luni de franta e deprimant sa traiesti in timisoara!
zic eu: - prietene, de ce ai plecat? de ce te ai mai intors?
Diesel
tocmai am vazut la ProTv acum aproape de prime time reclama la Bulgaria, una d-aia misto, buna de CNN. noi avem asa ceva?
klm
Da.
Mircea104901
de acord cu @stefan_adrian thumbsup.gif
GLC120
QUOTE (Rebel @ Jun 5 2009, 08:00 PM) *
Azazel, intr-un anumit fel tu chiar le sustii cauza. Insasi metoda asta de a arata altuia le da o oarecare publicitate si induce starea asta de credibilitatea ca suntem cotropiti de cocalari. Da-i in saracia lor si incearca sa promulgi alte curente, sanatoase, pozitive. Ei isi mentin pozitia iar voi stati pe margini si o criticati in loc sa continuati protejarea propriei culturi. Ignoranta este cel mai bun raspuns.
Eu sincer nici macar nu deschid aceste linkuri si nici nu am curiozitatea de a vedea asa ceva...


Si eu sunt de acord in principiu dar de aici pana la 100% de acord.....

Ignoranta = Lipsa de cunostinte (elementare), de invatatura, incultura.

Poate ca ar trebui definita mai clar si notiunea de cocalar.... cat timp si unii de aici isi pun asta in semnatura, nici nu stii ce sa mai crezi. Care sunt cocalarii adevarati?
Baby Blues
Ma intorc cu regret la topicul asta pt. a aduce in discutie situatia romanilor care muncesc aproape ca sclavii prin strainte pt. a-si hrani copii si poate si invers.
Rue: trebuie sa ma crezi ca uneori regret ca n-am plecat si eu. Si nu datorita situatiei materiale ci datorita starii negative cu care ma incarc zilnic mergand , vorbind auzind si respirand aerul unor romani (nu al Romaniei).
Ati auzit toti de dramele familiilor distruse de " magia" unui venit castigat prin munca in strainatate, care a ajuns sa faca copiii sa nu-si mai recunoasca mamele si tatii si copiii sa devieze de la o crestre normala in sanul familiei. Ce au facut politicienii romani? Pai va spun eu ce-au facut cu prilejul campaniei pt. parlamentul european: in loc sa ne spuna ce vor face ca sa-i atraga pe amarati aia acasa, se chinuia sa ne spuna ca daca vor ajunge acolo, vor face tot ce ste posibil pt. a deschide granitele Europei pt ca noi sa muncim in toate tarile acesteia. Se refereau la aderarea la spatiul Schenghen , pe care o confundau cu U.E in asamblul ei.
Astia suntem: in loc sa ne aducem oamenii acasa, noi ii trimitem in alte tari. Nimemni nu spune ca nu e bine sa muncim si acolo dar acasa la noi cine mai munceste. Cine a construit ceva in ultimul timp stie ce greu este mai gasesti meseriasi. Cine are prieteni patroni de restaurante stie ce greu este sa gasesti un bucatar sau un ospatar bun. Si asa pot continua la nesfarsit.
PS: Mircea- imi pare rau ca imi dai dreptate. Ar fi fost bine ca cineva sa aiba argumente dar ...nici eu si cred ca nimeni nu poate contrazice ceea ce am zis deoarece nu este asa pt. ca asa am zis eu, ci pt. ca ... asa este.
RUE
mai, eu am muncit cam 3 ani "afara" in conditiile in care jumatate din durata am fost tatic. am facut asta nu in frumosul vest european ci mai mult in orientul mijlociu si putin africa musulmana. aveam dezavantajul ca nu puteam oricand sa ma urc in avion si sa mi vad familia sau sa vina la mine, dar si avantajul ca nu era prea multa civilizatie pe acolo (in dauna banilor si petrolului) care sa ma faca sa ma simt rau cand vin acasa. mai era un avantaj ca acolo romanul era privit ca orice european, aveai la serviciu contact cu oameni de top de la ei care era foarte ok, mai dificili la conditii impuse in situatii limite unde trebuia sa le rezisti.

ar fi multe de spus cum e cand nu vezi pe viu cand copilul tau face primii pasi singur, cand il sarbatoresti pe webcam, cand revelion inseamna o zi normala de mers la lucru si 1 ianuarie la fel. la fel craciunul si orice zi crestina.

"130 de persoane au fost ucise si aproximativ 300 ranite in incidentele violente petrecute in Sudan dupa anuntarea mortii vicepresedintelui John Garang. " era cronica din ZF pe durata cat am fost in capitala Sudanului. partea buna ca in acea saptamana am primt vestea ca voi fi tata.
Baby Blues
QUOTE (RUE @ Jun 8 2009, 10:15 PM) *
mai, eu am muncit cam 3 ani "afara" in conditiile in care jumatate din durata am fost tatic. am facut asta nu in frumosul vest european ci mai mult in orientul mijlociu si putin africa musulmana. aveam dezavantajul ca nu puteam oricand sa ma urc in avion si sa mi vad familia sau sa vina la mine, dar si avantajul ca nu era prea multa civilizatie pe acolo (in dauna banilor si petrolului) care sa ma faca sa ma simt rau cand vin acasa. mai era un avantaj ca acolo romanul era privit ca orice european, aveai la serviciu contact cu oameni de top de la ei care era foarte ok, mai dificili la conditii impuse in situatii limite unde trebuia sa le rezisti.

ar fi multe de spus cum e cand nu vezi pe viu cand copilul tau face primii pasi singur, cand il sarbatoresti pe webcam, cand revelion inseamna o zi normala de mers la lucru si 1 ianuarie la fel. la fel craciunul si orice zi crestina.

"130 de persoane au fost ucise si aproximativ 300 ranite in incidentele violente petrecute in Sudan dupa anuntarea mortii vicepresedintelui John Garang. " era cronica din ZF pe durata cat am fost in capitala Sudanului. partea buna ca in acea saptamana am primt vestea ca voi fi tata.

Banuiesc ca ai vrut sa-mi spui ca nu e usor sa muncesti in afara , nu? Pai tocmai asta am spus eu putin mai sus. Sunt convins ca asa este, dar mai sunt convins de faptul ca in orice tara din vestul Europei as fi plecat , as fi plecat cu tot cu familie.
M-am intalnit anul trecut in Italia, langa Venetia, absolut intamplator cu o doamna , care plecase din Romania acum 30 de ani si nu mai trecuse pe aici decat odata in 1992, cand a ramas cu un gust amar despre cum a fost primita (oficial). Vorbea impecabil romana , atat ea cat si copii ei si iubea Romania dar ura ...romanii .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.