Help - Search - Members - Calendar
Full Version: subaru outback diesel
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Subaru > Legacy/Outback
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
cys
QUOTE (vlademir @ Nov 28 2008, 10:38 PM) *
pe sosea sta mai bine decat orice suv (inclusiv alea scumpe gen x5 sau ml, poate cu exceptia celor cu suspensii variabile).
Ai condus X5 sau e doar o parere?

e parerea unui prieten proprietar de x5. el mai zice si ca motorul pare mai sprinten pe outback decat diesel-ul lui de 3l - asta e suprinzator pt mine, el are mai multi cp/kg.

QUOTE (vlademir @ Nov 28 2008, 10:38 PM) *
Ca o mica observatie de final: incet, incet, ne facem mai multi, cu toata criza asta.

Cred ca introducerea diesel-ului e de vina - europenii (si romanii si mai mult) vor masini diesel. Motivele sunt diverse: economie de pret, protectia mediului sau - cazul meu - placerea de a conduce diesel, de a nu trebui sa forjezi motorul de sa-ti sparga urechile ca sa traga cat de cat. Eu cred ca Subaru o sa aiba cresteri spectaculoase la vanzarile in Europa datorita acestui motor. Pana acum pt majoritatea europenilor Subaru era echivalent cu Impreza WRX/STI - o masina cu imagine buna, dar vazari mici. Ei, de acum cu Outback si Forester diesel, o sa se schimbe situatia...
razvan171
QUOTE (forleg @ Nov 29 2008, 01:01 PM) *
salut!

spuneti-mi si mie va rog, de ce nu va plac cutiile automate?!? ca sa va puteti plange, ca tr a 3 a e cam lunga, ca muschii picioarelor se cam simt dupa n ore de condus, ca ambreiajul parca e cam tare, etc? in loc sa va simplificati viata la volan, la intretinere , chiar sa cresteti siguranta personala? chiar credeti ca cei ce conduc automate sunt lenesi sau fraieri? am mai scris si alaturi la legacy, ca este mult mai avantajos. conduci in oras, te inebuneste schimbatul treptelor, apasarea pedalelor, iar la drum intins nu prea folosesti levierul sa zicem. de ce e mai buna manuala? doar pt un asa zis consum mai mic ori mers mai sportiv? sunt conceptii cam depasite, cred.
mult noroc


Salut, si bine v-am gasit!

eu cred ca este vb de feeling!eu de exemplu nu prea suport cutiile automate, ma plictisesc(te conduce ea pe tine nu tu pe ea).Si in plus ,Iarna, munte, retrogradari,frana de motor,profitat de vreun motor in curbe.....daca esti un impatimit al volanului si al masinilor, sunt lucruri pe care nu le regasesti la o cutie automata si atunci numai gasesti acea "nebunie" care ne face pe multi dintre noi sa fim un pic de "shumi".

sanatate si numai de bine
Valentin35722
Cutia AT este excelenta in trafic. Iar Sport Shift-ul isi face treaba excelent. L-am folosit o singura data intre Brasov si Cheia cand m-au suparat camioanele din fata si un X5 din spate. N-a avut aer sa se tina dupa mine. Am mers numai in treapta 1 si 2, iar a 3a o data sau de 2 ori. A fost singura data cand i-a venit rau sotiei. Cand am ajuns la Cheia era verde la fata si... yucky.gif Mi-a spus ca daca mai am de gand sa merg asa, sa-i spun ca prefera sa mearga pe jos biggrin.gif

Iar pentru frana de motor la coborare, selectezi prima treapta si e ok.
forleg
concluzia domnilor??

parafrazand o zicala "doar subaru este masina, restul sunt automobile"
toata lumea are dreptate, atata timp cat detine brandul stelar. indiferent de motorizare si tipul cutiei, nu trebuie uitat ca subaru este de ani de zile in topurile mondiale de fiabilitate si siguranta. cum spunea cineva, raportul pret/calitate este mult deasupra altora din aceeasi clasa. sa speram ca odata cu intrarea dieselului pe piata, ii va creste popularitatea.
foarte greu putem accede mereu la ceea ce ne dorim si atunci,

IF ALL ELSE FAILS, LOWER THE STANDARDS.

numai bine
vlademir
QUOTE (cys @ Dec 2 2008, 10:18 PM) *
QUOTE (M A R I A N @ Nov 28 2008, 08:57 PM) *
.........

-mie mi s-a parut ca incalzirea in scaune a mers destul de rapid dar e posibil sa ma insel
.........


QUOTE (vlademir @ Nov 28 2008, 10:38 PM) *
- incalzirea in scaune - dureaza 10-15 min sa se incalzeasca. aici sunt curios daca si la alti prorietari de outback e la fel. daca da, inseamna ca incalzirea asta e absolut inutila - degeaba se incalzeste scaunul dupa ce e cald in masina, ar trebui sa fie cald in 10 secunde (cum e la x5, de exemplu)
intr-adevar dureaza cam mult dar eu nu am termen de comparatie pentru ca nu am mai folosit o masina cu scaune incalzite sau daca am stat in dreapta, nu am stat sa cronometrez


e important sa testezi incalzirea in scaune intr-o zi friguroasa. adica, daca afara sunt 10-15 grade, degeaba se incalzeste rapid. incalzirea asta e utila cand afara sunt sub 0 grade, si tocmai atunci merge tare incet. cum ziceam, concluzia mea e ca e aproape inutila.

Am testat, raportez. Astazi au fost vreo 8 grade dar pareau mult mai putine iar scaunul soferului, cu incalzirea data la pct maxim, s-a incalzit sesizabil in 2-3 minute iar dupa al 5-lea minut era incalzit bine de tot. Am cronometrat special pentru tine.
P.S. Nu-mi iese din minte volanul cu comenzi audio... se poate face schimb doar de volane?
M A R I A N
Ma bate un gand.
Avand in vedere ca nu mai sunt multe lunile (sau saptamanile) cand voi putea achizitiona in sfarsit un Outback, trebuie sa ma decida iau oarecum asupra anumitor lucruri.
Avand in vedere pretul obscen de mic al benzinei (chiar si Yarisul TS cu cei 12,5% nu mai goleste prea tare portofelul biggrin.gif ) ma mai gandesc la 2 variante.
-sa nu mai dau 22000-23000 euro pe un Outback diesel cu 0 km si sa iau un 2.5 benzina 0 km care ar fi vreo 19000-20000 euro (din Germania)
-sa iau chiar unul second pe benzina din Germania, de 3-4 ani si as mai salva inca vreo 4000-5000 euro

Intrebarile mele sunt:
- cat este consumul real al unui 2.5 pe benzina la viteze ridicate?
-in eventualitatea in care iau unul second cu 50000-70000 km in bord, ati auzit de probleme la ele la acesti km?
Colonelu'
Din cate am observat pana acum la masinile conduse, consumul in exterior la viteze ridicate devine egal cu consumul declarat de constructor pentru oras. In cazul de fata, consumul pentru oras este de 12%, deci cam in jurul acestei valori se va situa consumul la viteze de peste 140 km/h, depinzand foarte mult si de conditiile de trafic (mers constant pe autostrada sau mersul prin Romania).
Hoinar
QUOTE (forleg @ Dec 3 2008, 05:14 PM) *
concluzia domnilor??

parafrazand o zicala "doar subaru este masina, restul sunt automobile"
...


Puiul ciorii e cel mai frumos si ciocanul tiganului e cel mai mare...
E recent tatuajul? smile.gif

Iertare de offtopic, da' nu m-am putut abtine biggrin.gif.
bogdaro
QUOTE (vlademir @ Dec 3 2008, 05:20 PM) *
QUOTE (cys @ Dec 2 2008, 10:18 PM) *
QUOTE (M A R I A N @ Nov 28 2008, 08:57 PM) *
.........

-mie mi s-a parut ca incalzirea in scaune a mers destul de rapid dar e posibil sa ma insel
.........


QUOTE (vlademir @ Nov 28 2008, 10:38 PM) *
- incalzirea in scaune - dureaza 10-15 min sa se incalzeasca. aici sunt curios daca si la alti prorietari de outback e la fel. daca da, inseamna ca incalzirea asta e absolut inutila - degeaba se incalzeste scaunul dupa ce e cald in masina, ar trebui sa fie cald in 10 secunde (cum e la x5, de exemplu)
intr-adevar dureaza cam mult dar eu nu am termen de comparatie pentru ca nu am mai folosit o masina cu scaune incalzite sau daca am stat in dreapta, nu am stat sa cronometrez


e important sa testezi incalzirea in scaune intr-o zi friguroasa. adica, daca afara sunt 10-15 grade, degeaba se incalzeste rapid. incalzirea asta e utila cand afara sunt sub 0 grade, si tocmai atunci merge tare incet. cum ziceam, concluzia mea e ca e aproape inutila.

Am testat, raportez. Astazi au fost vreo 8 grade dar pareau mult mai putine iar scaunul soferului, cu incalzirea data la pct maxim, s-a incalzit sesizabil in 2-3 minute iar dupa al 5-lea minut era incalzit bine de tot. Am cronometrat special pentru tine.
P.S. Nu-mi iese din minte volanul cu comenzi audio... se poate face schimb doar de volane?


Salut,
Eu am un Legacy Diesel si incalzirea in scaune incepe sa simta in maxim 30sec...dupa 1 min deja imi arde fundul si o dau mai incet sau o inchid biggrin.gif
vlademir
Da' dar eu ma urc imbracat la volan wink.gif
JohnSA
Pentru Vlademir.
Uite, pentru ca eu am avut un mare delay la cumparare din cauza butoanelor alea de pe volan si iti inteleg suferinta (era sa nu cumpar masina si alta nu, m-am hotarat doar cand am aflat ca exista solutie si am acceptat ca voi plati un upgrade de volan pentru ele) am sa pun aici cateva chestii gasite pe net :
- desi la noi cei de la Subaru Motors spun ca nu se poate, eu am aflat ca piesa care are codul 83154AG001: "Switch satellite". (Steering wheel buttons) ar inlocui cu succes si fara complicatii actualul panel de pe volan care are numai cruise control. Eu cred ca nu-i mai trebuie nimic in plus , (nici un modul sau altceva) pentru a face asta, dar nu am la indemana un manual Subaru desi mi-am promis sa ma abonez la ei pt asa ceva. De montat e destul de simplu : decuplata alimentarea 10 min, scos airbagul, desfacut vechiul panou si montat cel nou.
Sper sa te ajute.

Bafta.
JohnSA
Stie cineva exact daca geamurile sunt /UV sau atermice ? Sau ce fel de detector de radar folositi (daca) ? Ati simtit vreo atenuare a detectiei sau aveti vreun navigator care se sincronizeaza mai greu ? Trebuie sa ma (re)dotez cu un detector si nu am idee daca sa folosesc cel de bara sau functioneaza si cel de interior.
Hoinar
QUOTE (JohnSA @ Dec 5 2008, 08:10 AM) *
Stie cineva exact daca geamurile sunt /UV sau atermice ? Sau ce fel de detector de radar folositi (daca) ? Ati simtit vreo atenuare a detectiei sau aveti vreun navigator care se sincronizeaza mai greu ? Trebuie sa ma (re)dotez cu un detector si nu am idee daca sa folosesc cel de bara sau functioneaza si cel de interior.


Tudor la Peugeot-ul lui a avut geamuri din astea. Si n-a avut probleme cu detectorul. Din cate stiu doar se micsoreaza raza de detectie..dar daca ai detector bun e ok.
T u d o r
Am avut eu geamuri atermice la 307, cum a spus si Hoinarul. Detectia e afectata de ele, eu avand si atunci si acum un Bel RX65. Diferenta e mare. Pe de alta parte, un detector de bara e foarte scump si din cauza pozitionarii joase raza de detectie are de suferit.
pista
CITAT(Colonelu' @ Dec 4 2008, 07:02 AM) *
Din cate am observat pana acum la masinile conduse, consumul in exterior la viteze ridicate devine egal cu consumul declarat de constructor pentru oras. In cazul de fata, consumul pentru oras este de 12%, deci cam in jurul acestei valori se va situa consumul la viteze de peste 140 km/h, depinzand foarte mult si de conditiile de trafic (mers constant pe autostrada sau mersul prin Romania).


Cu tot respectul trebuie sa te contrazic.
Consumul pentru oras este intre 10% - 15% (depinde foarte mult de conditii de trafic, cat timp mergi cu motorul rece, etc.)
Consumul la viteze de 130-150 km/h este de 9%. La 160 km/h pe autostrada este de 10%.
Iar pe plaiurile noastre mioritice in afara orasului consuma intre 7% - 9%.
OBK-ul meu a consumat in medie 8,6% in primii 40.000 km.
Cea mai mare influenta are stilul de condus.


CITAT(M A R I A N @ Dec 3 2008, 07:38 PM) *
Ma bate un gand.
Avand in vedere ca nu mai sunt multe lunile (sau saptamanile) cand voi putea achizitiona in sfarsit un Outback, trebuie sa ma decida iau oarecum asupra anumitor lucruri.
Avand in vedere pretul obscen de mic al benzinei (chiar si Yarisul TS cu cei 12,5% nu mai goleste prea tare portofelul biggrin.gif ) ma mai gandesc la 2 variante.
-sa nu mai dau 22000-23000 euro pe un Outback diesel cu 0 km si sa iau un 2.5 benzina 0 km care ar fi vreo 19000-20000 euro (din Germania)
-sa iau chiar unul second pe benzina din Germania, de 3-4 ani si as mai salva inca vreo 4000-5000 euro

Intrebarile mele sunt:
- cat este consumul real al unui 2.5 pe benzina la viteze ridicate?
-in eventualitatea in care iau unul second cu 50000-70000 km in bord, ati auzit de probleme la ele la acesti km?


te rog... anunturile de vanzare pe masini.ro, aici pe forum nu sunt permise.
pista
QUOTE (JohnSA @ Dec 5 2008, 06:10 AM) *
Stie cineva exact daca geamurile sunt /UV sau atermice ? Sau ce fel de detector de radar folositi (daca) ? Ati simtit vreo atenuare a detectiei sau aveti vreun navigator care se sincronizeaza mai greu ? Trebuie sa ma (re)dotez cu un detector si nu am idee daca sa folosesc cel de bara sau functioneaza si cel de interior.


La mine functioneaza impecabil un detector Cobra, iar navigatorul Wayteq la fel.
Colonelu'
Pista,

Ma bucur ca ai furnizat date concrete obtinute de tine si nu am de ce sa ma supar.

Daca recitesti ambele posturi, pana la urma vei vedea ca am fost foarte aproape de datele tale, numai ca am dat o plaja mai larga de interpretare si am sa iti arat mai jos:

- Eu am spus: "consumul pentru oras este de 12% (consumul declarat de constructor pentru oras)", iar tu ai spus: "Consumul pentru oras este intre 10% - 15%" => de unde rezulta ca am avut dreptate in exprimare, deoarece consumurile declarate oficial sunt obtinute pe stand (dupa un anumit grafic de accelerare standardizat parca prin 1993)

- Apoi eu am spus: "cam in jurul acestei valori (Nota: 12%) se va situa consumul la viteze de peste 140 km/h, depinzand foarte mult si de conditiile de trafic" => unde eu am vrut sa sugerez faptul ca 12 este o valoare mediana, consumul putand avea valori de +/-2 sau 3 (sau cat vrei) fata de acea valoare, functie de felul in care mergi si de soseaua pe care mergi etc, etc, etc. La fel, iarasi nu am precizat exact viteza, sugerand doar "peste 140", unde "peste" poate sa insemne si +60.

De curiozitate, ai facut urmatorul test? Mergi pe autobahn cu 160km/h in mod constant, resetezi consumul in mers si apoi vezi cat iti arata dupa vreo cativa km de mers. Vezi si la 180.


In alta ordine de idei, oferta ta e super tentanta pentru eventualii doritori in conditiile schimbarii taxei de prima inmatriculare de la 15.12.2008. Iti urez multa bafta la vanzare si ... poate ... va fi chiar un coleg de forum viitorul posesor. yes.gif beer.gif
V_I_C_T_O_R
Salut dragi proprietari de Subaru!

Am tot citit discutiile voastre pe diverse teme legate de Subaru, si in final m-am hotarat si eu sa-mi fac cont odata cu intrezarirea unei sanse de a-mi schimba actualul Subaru Impreza 2.0 R 160cp cu un SOD cum i spuneti voi.

Am fost azi in showroom, l-am privit a nu stiu cata oara cu jind si astazi datorita marilor reduceri care se fac pentru achizitionarea de masini noi cred ca m-am hotarat sa-mi iau un SOD full.

Din toate discutiile voastre nu pot sa trag alte concluzii decat ca masina are atat performante exceptionale, lucru pe care posesorii de Subaru deja il stiu, cat si ca acum in premiera te poti bucura de ce iti ofera Subaru si cu un motor foarte economic. Am facut un test drive si e intradevar exceptional.

Maine primesc factura proforma si neaparat pana marti trbuie platita, asa ca va rog din suflet tineti-mi pumnii sa reusesc rolleyes.gif

P.s.: anunturile de vanzare le faci pe masini.ro. Pe forum nu sunt permise. Te rog citeste regulamentul. Si bine ai venit pe forum. smile.gif
Salutare!
pista
Colonelu',

sigur ca am observat ca ai tras concluzii logice din date si alte experiente thumbsup.gif . Am dorit totusi niste precizari cool.gif .
Este interesant faptul ca OBK 2.5i nu consuma foarte mult la mers constant la viteze ridicate.
La 180 nu am facut test de consum pe o portiune mai lunga. Voi incerca data viitoare drive.gif !

Referitor la schimbarea taxei de prima inmatriculare de la 15.12.2008, poate modific si eu pretul, sau poate nu mai vand rolleyes.gif .

Taxa ma afecteaza si la BMW 120d adus recent din Germania pentru sotia (putin si pentru mine). In loc de 400 Euro ar trebuie sa platesc 1200 Euro no.gif .
JohnSA
Am terminat si primul rezervor , exclusiv in oras . Pe bord 560.1 Km cu 53,3 l motorina. Destul de exact cu indicatiile computerului de bord :9.4l/100 km. Cand o sa ies din primii 2000 km sper sa se imbunatateasca situatia .
V_I_C_T_O_R
JohnSA, inteleg ca ti-ai luat de curand un OBK si ca ai facut primii 500 de km cu el. Spune-mi care au fost primele impresii si cum esti multumit de masina deocamdata. Eu inca sunt foarte nehotarat daca sa iau Legacy Combi sau Outback-ul, nu stiu avand in vedere garda la sol mai mare al OBK-ului mi-e frica sa nu aiba de suferit partea de stabilitate fata de cea a lui Legacy. Totusi parca inclin spre OBK care e mai confortabil si mai spatios + ca am inteles ca se descurca super bine si pe offroad avand in vedere garda la sol pe care o are.

In alta ordine de idei (scuze de offtopic) nu am vazut niciunde pe forumul Subaru nimic de genu intalniri de weekend la munte sau iesiri organizate, cum de exemplu am vazut la clubul Alfa Romeo care de 2 ori pe an inchiriaza pista de karturi de la noi din Arad unde se aduna din toata tara, se intalnesc povestesc, se distreaza cu masinile etc. Ma gandesc ca ar fi interesante niste intalniri de genu si la Subaru, undeva la munte sau stiu eu....
vlademir
Cred ca e cam devreme pentru intalniri, suntem cam putini.
V_I_C_T_O_R
Mda..... dar mai bine putini si destepti decat multi si prosti! Hihihi thumbsup.gif
T u d o r
Pana sa va strangeti mai multi, puteti sa va alaturati intalnirilor noastre. tongue.gif N-om fi asa destepti, dar nici multi nu suntem. teehee.gif
V_I_C_T_O_R
Tudor, sper ca ai inteles nota de gluma din comentariul meu si nu l-ai luat ad literam. tongue.gif Dar sa inteleg ca voi organizati intalniri? Unde si cand? Oricum, nu prea sunt de acord cu JohnSA care zice ca nu suntem destui, ca proprietari de Subaru sunt chiar destui in Romania. Si nu e nevoie sa vina 100, e de ajuns sa incepem cu 10-15. Oricum timp mai e si trebuie sa preia cineva initiativa.

Dar daca invitatia va sta in picioare cand va veti intalni accept cu placere yes.gif

Salut si numa' bine!
T u d o r
Si raspunsul meu a fost tot in gluma. biggrin.gif

Chiar sambata ne-am intalnit in Pitesti, dar s-au mai facut si inainte si cu siguranta se vor mai face intalniri intre noi, indiferent de marca de masina. Va asteptam cu placere. smile.gif

Iata topicul
Marius30562
Azi am trecut pe la dealer pt. niste hartii.
Am inteles ca in acesta perioada sunt reduceri ENORME la Outback si Legacy (ceva de genul 7-8000 Euro) !

Poate sunt persoane interesate pe-aici ...
vlademir
Zi si o banca disponibila sa dea credite chiar si la sumele astea. confused.gif
V_I_C_T_O_R
Marius, tocmai am beneficiat de aceasta oferta. Am luat OBK-ul 2.0 D full cu 25800 toate taxele incl. Cred ca am prins o oferta buna, nu? thumbsup.gif
Acu is curios cat dureaza pana pot sa merg sa ridic masina, ca cica e in Bucuresti deja. Oare apuc pana lunea viitoare? Avand in vedere ca mai tre sa-i faca si importu ma indoiesc, ca eu abia ieri am platit masina.
vlademir
Cum ai platit masina, cash, credit auto/nevoi personale sau leasing?
V_I_C_T_O_R
Cash am platit-o. La tine cat a fost DDP-ul?
Marius30562
QUOTE (V_I_C_T_O_R @ Dec 9 2008, 08:02 AM) *
Marius, tocmai am beneficiat de aceasta oferta. Am luat OBK-ul 2.0 D full cu 25800 toate taxele incl. Cred ca am prins o oferta buna, nu? thumbsup.gif
Acu is curios cat dureaza pana pot sa merg sa ridic masina, ca cica e in Bucuresti deja. Oare apuc pana lunea viitoare? Avand in vedere ca mai tre sa-i faca si importu ma indoiesc, ca eu abia ieri am platit masina.


Pretul este excelent. Masina de asemenea !
Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea fara incidente.

Referitor la intrebarea ta, avand in vedere ca azi este marti si ieri ai facut plata integrala, iar masina este deja in Bucuresti, parerea mea este ca ai toate sansele sa o ridici luni.
Asta daca esti din Bucuresti.
In cazul meu, tot asa, luni a fost masina in Bucuresti iar pana vineri toate actele erau gata (import, carte, numere provizorii, asigurare).
Problema a fost cu transportatorul - in loc de sambata, masina a venit ... miercuri !

Te asteptam cu impresii dupa ce o ridici.

PS: Si sa-mi spui cand ti se sterge zambetul de pe fata !!!

PPS: Acum am vazut ca esti din Arad ... in acest caz, depinzi de transportator ...
eporteka
QUOTE (V_I_C_T_O_R @ Dec 5 2008, 10:40 PM) *
Salut dragi proprietari de Subaru!

......

Am fost azi in showroom, l-am privit a nu stiu cata oara cu jind si astazi datorita marilor reduceri care se fac pentru achizitionarea de masini noi cred ca m-am hotarat sa-mi iau un SOD full.

.....



Iti recomad full-ul de la nemti. Ei au a trei-a versiune care la noi nu se comercializeaza!

Sorry! Acum am vazut ca ai platit-o!

BAfta si enjoy SUBARU!
V_I_C_T_O_R
Multumesc mult Marius! Crede-ma zambetul este deja pe fata de cand am vazut-o in showroom. Este superba, combinatie de albastru metal cu piele crem in interior thumbsup.gif . Oricum eram fan Subaru de cand am Impreza, si e modelul 2.0 R. Oricum, cei care nu au Subaru nu pot intelege ce inseamna sa ai un Subaru. Am prieteni cu A6 si C-class. Heheh.....trebuia sa le vezi zambetul pe Valea Muresului cand le-am dat sa conduca 20-30 de km. Nu le-a venit sa creada ca are asa tinuta de drum extraordinara si motorul este asa de sprinten....dar oricum sunt convins ca astea sunt deja chestii stiute deja.

Oricum, nu vad ora in care sa ma sune ca pot ridica masina...abia astept sa revin cu primele impresii. Citind randurile scrise de vladimir la deschiderea topicului, imi crestea pulsul si tensiunea de emotie cand ma gandeam ca si eu as putea sa o am.....

Astept totusi o intalnire Subaru... whistling.gif

P.S.: Marius.....sper ca nu crezi ca am ratat placerea unui drum Bucruesti - Arad. O ridic personal din Buc. Hihi

Salut si numa bine!
V_I_C_T_O_R
QUOTE (eporteka @ Dec 9 2008, 05:08 PM) *
Iti recomad full-ul de la nemti. Ei au a trei-a versiune care la noi nu se comercializeaza!

Sorry! Acum am vazut ca ai platit-o!

BAfta si enjoy SUBARU!


Merci de pont eporteka, dar sa stii ca am studiat si ofertele nemtilor si la aceiasi configuratie masina era mai scumpa + ma mai costa drumul de Germania. Sunt chiar multumit de alegerea facuta.
vlademir
QUOTE (V_I_C_T_O_R @ Dec 9 2008, 05:16 PM) *
Cash am platit-o. La tine cat a fost DDP-ul?

33.000 euro, fara 250 euro, sper sa nu ma insel. Nu-mi dau pumni in cap pentru ca eu n-as fi avut banii astia cash nici acum, nici mai devreme de un an. Ai avut bafta sa prinzi combinatie criza de lichiditati + bani la saltea ceea ce imi doresc si mie o data.
Asteptare usoara! (nu va fi sigur, macar atat sa ma razbun si eu rolleyes.gif ) si ne ramai dator cu impresii la cald si la rece, mai ales cum este sa treci de pe o benzinara Impreza pe un dieselar Outback.

P.S. Indicativul NS este corespunzator variantei cu piele si trapa? Am crezut ca sunt doar doua variante, dintre care cea ZS este cu piele, trapa si halogen.
vlademir
Dupa cum era o vorba din desenele mele animate preferate: This shouldn't happen' to a dog!
Ia uitati-va la preturile astea, nu-s o mandrete?!
M A R I A N
Se pare ca si eu ma fac cu un SOD in ianuarie... teehee.gif
Preturile astea sunt date naibii...
vlademir
Spor la cumparaturi! Vedeti, totusi, ca Base a zis ca trebuie sa sprijiniti industria romaneasca asa ca poate va luati totusi un Logan.
V_I_C_T_O_R
Vladimir, sa stii ca si eu am observat aceasta chestie cu ZS si NS de care spui...dar masina este cea full, imi dau seama si dupa pretul platit. Pe site-ul Subarumotors in drept la modelul ZS este exact pretul pe care l-am platit 25.823 si pe proforma imi scrie serie de sasiu etc si newport blue + ivory. Deci probabil era gresit la ei in fisa xls si e defapt modelul ZS. Ai undeva pe forum poze cu a ta?

MARIAN, eu zic ca daca te tenteaza SOD-ul la preturile astea tre sa te misti saptamana asta ca am inteles ca este valabil doar pt masinile care afla pe stoc. Eu am primit proforma sambata si a trebuit ca marti dimineata cel tarziu sa fie platita. Asta datorita numarului mare de cereri - la preturile astea nici nu ma mir.

Oricum....numar deja orele...Of...
M A R I A N
QUOTE (V_I_C_T_O_R @ Dec 9 2008, 05:26 PM) *
MARIAN, eu zic ca daca te tenteaza SOD-ul la preturile astea tre sa te misti saptamana asta ca am inteles ca este valabil doar pt masinile care afla pe stoc. Asta datorita numarului mare de cereri - la preturile astea nici nu ma mir.


Sunt destule, stai linistit... biggrin.gif
Asta cu "Trebuie sa va grabiti, mai sunt doar cateva pe stoc" e vrajeala anuala, eu m-am obisnuit cu ea. S-a intamplat chiar cu Outbackul diesel ca, la scurt timp dupa ce dealerul a zis "Hai repede ca se termina lotul cu masini cu pret redus", sa apara o reducere si mai mare... Daca va amintiti prima reducere de acum o luna a fost de vreo 2500 euro, pentru ca acum sa fie de ~6000 euro... teehee.gif
V_I_C_T_O_R
Ahahahah....ar fi culmea...dar nu stiu ce sa zic pentru ca mi-a arata tipu de la Subaru din Tm ceva stoc sa-mi aleg culoare int + ext, si erau vreo 7-8 in total la echiparea asta full. Nu stiu ce sa zic... Oricum daca le raman masini cu an de fabr 2008 pe stoc si in 2009 sigur vei prinde reduceri si mai mari.
Iti doresc bafta la achizitionare!

Traitz!
vlademir
Si mai e si scutit de taxa de poluare! Nu! E clar! A mancat ceva cu polonicul!
V_I_C_T_O_R
rolleyes.gif Sper ca nu...oricum nu mai tin minte. Dar poi sa-mi spui asta numai dupa ce o ridic si sunt la volan (si neaparat cu ranjetu pe fata drive.gif ), ca eu asa sunt....adeptu vorbei "Nu cred pana nu vad! " Cand vin in Buc sa o ridic poate-ti dau un telefon sa ne vedem la un suc 10 minute sa-ti vad si tie jucaria...masina bineinteles biggrin.gif

Traitz!
M A R I A N
M-au sunat vreo 2 (pareau cam samsari) ca sa cumpere Corolla (fara banii de pe ea nu pot achizitiona Outbackul) dar se pare ca am ajuns tara lui "pana in 10000 euro", indiferent ca e masina din 2004 sau 2007 cum e a mea... confused.gif

De curiozitate, este vreun dealer Subaru unde iti dai masina (orice marca) + o suma de bani si iei un Subaru?
Hoinar
QUOTE (M A R I A N @ Dec 10 2008, 06:12 PM) *
M-au sunat vreo 2 (pareau cam samsari) ca sa cumpere Corolla (fara banii de pe ea nu pot achizitiona Outbackul) dar se pare ca am ajuns tara lui "pana in 10000 euro", indiferent ca e masina din 2004 sau 2007 cum e a mea... confused.gif

De curiozitate, este vreun dealer Subaru unde iti dai masina (orice marca) + o suma de bani si iei un Subaru?


Tu vrei buy-back.. smile.gif Da' crezi ca-i convenabil pretul de la buy-back fata de ala al pietei?
V_I_C_T_O_R
QUOTE (M A R I A N @ Dec 10 2008, 04:12 PM) *
M-au sunat vreo 2 (pareau cam samsari) ca sa cumpere Corolla (fara banii de pe ea nu pot achizitiona Outbackul) dar se pare ca am ajuns tara lui "pana in 10000 euro", indiferent ca e masina din 2004 sau 2007 cum e a mea... confused.gif

De curiozitate, este vreun dealer Subaru unde iti dai masina (orice marca) + o suma de bani si iei un Subaru?


Si eu sunt de aceeasi parere cu Hoinar. Nu are rost sa o dai la buy-back. Eu daca dadeam Impreza mea 2.0 R din 2006 la buy-back pentru OBK mi-o calculau in jur la vreo 9500 cu tot cu TVA, ceea ce scuza-ma dar e hotie pe fata. Singurul mare avantaj la buy-back e scutirea de stres si asteptare pana o vinzi, dar pretul e net mai bun daca o vinzi pe piata.

Bafta la vanzare si Doamne da sa mai prinzi un OBK la oferta sa inmultim clubu thumbsup.gif

Traitz!
M A R I A N
QUOTE (V_I_C_T_O_R @ Dec 10 2008, 01:44 PM) *
Eu daca dadeam Impreza mea 2.0 R din 2006 la buy-back pentru OBK mi-o calculau in jur la vreo 9500 cu tot cu TVA, ceea ce scuza-ma dar e hotie pe fata.


De la peste 20000 de euro noua la 9500 peste 2 ani??? ohmy.gif
Ai dus-o cumva fara scaune, geamuri si faruri?
Parca nu-mi vine sa cred... blink.gif
Diesel
Seful meu si-a cumparat o jucarie d-asta si am condus-o si eu vreo 500m. Foarte silentios motorul. Dragut bordul, confortabila in general. El mi-a spus ca nu s-a obisnuit cu ambreiajul, dar mie mi s-a potrivit de minune. Un ambreiaj de barbati, tare si scurt.

Cat despre preturile de sh, stimabililor, n-am nimic cu voi, dar nu mai exista credite pentru achizitionarea de masini sh iar cererea este mult mai redusa decat oferta. Observ asta pentru ca locuiesc oarecum aproape de targul de masini sh al Constantei. Daca acum un an era agitatie doar duminica dimineata acolo, acum aglomeratia incepe vineri seara si se termina luni dimineata. Sunt de 3-4 ori mai multe masini expuse. Nu imi imaginez ca numarul tranzactiilor este pe masura. In concluzie, preturile sh sunt in scadere.
V_I_C_T_O_R
QUOTE (M A R I A N @ Dec 10 2008, 07:24 PM) *
De la peste 20000 de euro noua la 9500 peste 2 ani??? ohmy.gif
Ai dus-o cumva fara scaune, geamuri si faruri?
Parca nu-mi vine sa cred... blink.gif


Nu Mariane, am dus-o exact asa cum e ea.... si e intr-o stare foarte buna. Explicatia lor e ca isi asuma un risc luandu-ti masina la buy-back si de aceea iti dau un pret asa mic. Oricum masina e la vanzare acum, la un pret excelent si asa m-au contact doar 2 persoane la care prima intrebare a fost cat mai las.
Adevarul e ca piata de sh e in scadere. Am speranta ca se redreseaza un pic daca cresc astia taxa mult la masinile de import vechi. Is cam disperat sa o vand pt ca m-am cam blocat cu banii cumparand OBK-ul si vanzarea Imprezei m-ar mai scoate din KK confused.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.